Herend Város Önkormányza Képviselő-testületének 4/2016 (II.29.) önkormányzati rendelete
Herend Város Önkormányzatának 2016. évi költségvetéséről
Hatályos: 2017. 05. 05- 2017. 05. 28Herend Város Önkormányza Képviselő-testületének 4/2016 (II.29.) önkormányzati rendelete
Herend Város Önkormányzatának 2016. évi költségvetéséről
2017-05-05-tól 2017-05-29-ig
Herend Város Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörben és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1.§ A rendelet hatálya Herend Város Önkormányzatára (a továbbiakban: Önkormányzat), mint a költségvetési szervek gazdálkodásának szabályi alapján gazdálkodó egyéb törzskönyvi jogi személyre, a Polgármesteri Hivatalra, mint gazdasági szervezettel rendelkező és az önkormányzat által irányított gazdasági szervezettel nem rendelkező költségvetési szervekre (a továbbiakban együtt: költségvetési szerv) terjed ki.
2. § (1) A Képviselő-testület a címrendet a (2) bekezdés szerint állapítja meg.
(2) Az önkormányzat címrendjében önálló címet alkot a
a) Herendi Polgármesteri Hivatal,
b) Herendi Hétszínvilág Óvoda és Bölcsőde
c) Művelődési Ház és Könyvtár
d) Herendi Városüzemeltetési Közszolgáltató Intézmény
2. A költségvetés bevételeinek és kiadásainak főösszege
[3] [4](1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetésének
a) bevételi főösszegét 699 280 ezer Ft-ban, ebből
aa) a költségvetési bevételek előirányzatát 547 187 ezer Ft-ban
ab) a finanszírozási célú bevételek előirányzatát 152 093 ezer Ft-ban,
b) kiadási főösszegét 699 280 ezer Ft-ban, ebből
ba) költségvetési kiadások előirányzatát 607 695 ezer Ft-ban,
bb) finanszírozási kiadások előirányzatát 91 585 ezer Ft-ban
állapítja meg.
(2) Az önkormányzat összevont bevételi és kiadási előirányzatainak pénzforgalmi mérlegét az 1. melléklet tartalmazza.
[8](3) A Képviselő-testület a működési célú költségvetési bevételek összegét 471 471 ezer Ft-ban, a működési célú költségvetési kiadások összegét 471 471 ezer Ft-ban állapítja meg.
(4) A Képviselő-testület a felhalmozási célú költségvetési bevételek összegét 216 224 ezer Ft-ban, a felhalmozási célú költségvetési kiadások összegét 136 224 ezer Ft-ban állapítja meg.
(5) A Képviselő-testület a működési költségvetési bevételek és kiadások egyensúlyát belső finanszírozási célú bevétel igénybevételével biztosítja, úgy, hogy az előző évi költségvetési maradvány összegéből 10 669 ezer Ft-ot működési célra engedélyez felhasználni.
(6) A Képviselő-testület a felhalmozási célú költségvetési bevételek és kiadások egyensúlyát belső finanszírozási célú bevétellel, az előző évi felhalmozási célú 49 490 ezer Ft maradvány igénybevételével biztosítja.
(7) A költségvetés működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatait mérlegszerűen a 2. és a 9. melléklet tartalmazza.
3. Az önkormányzat bevételei és kiadásai
4. § (1) A Képviselő-testület a 3. §-ban megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti részletezését a 3. melléklet, a költségvetési szervek bevételeit forrásonként a 4. melléklet szerint állapítja meg.
(2) A Képviselő-testület az önkormányzat és a költségvetési szervek működési és felhalmozási célú kiadásait jogcímenként és kiemelt előirányzatonként az 5. melléklet szerint állapítja meg.
(3) A Képviselő-testület a felhalmozási célú feladatok kiadásai előirányzatát a 6. melléklet szerint állapítja meg.
(4) A Képviselő-testület az önkormányzat pénzeszköz átadásait, nyújtott támogatásai, valamint a közvetetten nyújtott támogatásai összegét a 7. illetve a 8. melléklet szerinti állapítja meg.
(5) A Képviselő-testület az önkormányzat és a költségvetési szervek éves létszám-előirányzatát, a közfoglalkoztatottak éves létszám előirányzatával együtt a 10. melléklet szerint állapítja meg.
(6) A Képviselő-testület a 2016. évi előirányzat felhasználási ütemtervét a 11. mellékletben foglaltak szerint, a közvetett támogatásokat a 8. melléklet szerint hagyja jóvá.
(7) A központi költségvetésből az önkormányzatot megillető általános működési és ágazati feladattok támogatási jogcímét és összegét tájékoztató jelleggel a 12. melléklet tartalmazza.
(8) A Képviselő-testület az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből fennálló fizetési kötelezettségét és a költségvetési évet követő 3 évre várható saját bevételek összegét a 13. melléklet szerint hagyja jóvá.
(9) Az önkormányzat 2017.-2019. évekre tervezett bevételi és kiadási előirányzatát tájékoztató jelleggel a 14. melléklet tartalmazza.
(10) A Képviselő-testület a költségvetési szervek költségvetését a
a) Herendi Hétszínvilág Óvoda és Bölcsőde vonatkozásában a 15. melléklet,
b) Művelődési Ház és Könyvtár vonatkozásában a 16. melléklet,
c) Herendi Polgármesteri Hivatal vonatkozásában a 17. melléklet,
d) Herendi Városüzemeltetési Közszolgáltató Intézmény vonatkozásában a 18. melléklet
e) az Önkormányzat, mint költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat alkalmazó egyéb jogi személyre vonatkozóan a 19. mellékletben foglaltak szerint hagyja jóvá.
(11) A Képviselő-testület az önkormányzat kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatait feladatonkénti bontásban költségvetési szervenként a 20. mellékletben foglaltak szerint hagyja jóvá.
4. Tartalékok
5. § (1) A Képviselő-testület a 2016. évi költségvetésében 10 669 ezer Ft általános működési és 49 490 ezer Ft felhalmozási céltartalékot állapít meg.
(2) A céltartalék feladatonkénti részletezését a 21. mellékletben foglaltak szerint hagyja jóvá.
(3) A Képviselő-testület a felhalmozási céltartalék felhasználásáról szóló döntést a polgármester hatáskörébe ruházza át.
(4) A (3) bekezdésben foglaltak alapján hozott döntésekről a költségvetési rendelet módosításával egyidejűleg a Képviselő-testület felé be kell számolni.
5. Forgalomképes vagyon hasznosítás
6. § (1) A Képviselő-testület értékesítésre kijelöli a Herend „B” lakóövezetbe tartozó közművesített forgalomképes ingatlanait.
(2) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az értékesítésre kijelölt ingatlanokat a Képviselő-testület minimum vételár megállapítására vonatkozó határozata alapján pályázati eljárás (versenyeztetés) lefolytatása nélkül értékesítse.
6. A költségvetés végrehajtásának szabályai
7. § A költségvetési rendelet módosításáról, a kiadási és bevételi kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosításról a 8. § -ban foglalt kivételekkel a Képviselő-testület dönt. A költségvetési rendelet módosítására az I. negyedév kivételével negyedévente, a II. negyedévben június 30-ig, a III. negyedévben szeptember 30-ig, az utolsó módosítására – december 31-i hatállyal – legkésőbb a tárgyévet követő évben az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig kerül sor.
8. § (1) Az önkormányzati költségvetési szerveknek a jóváhagyott éves költségvetés alapján a vonatkozó jogszabályokban, valamint az alapító okiratukban meghatározottak szerint kell működniük, a gazdaságosságra, a hatékonyságra és az eredményességre vonatkozó előírások, a gazdálkodási, számviteli szabályok maradéktalan betartása és az ellenőrizhetőség szempontjainak biztosítása mellett.
(2) A költségvetési szervek a költségvetésben jóváhagyott kiadási és bevételi előirányzataikat saját hatáskörben módosíthatják, a kiadási előirányzatokon belül átcsoportosítást hajthatnak végre a (3) bekezdésben foglalt szabályok betartása mellett.
(3) Az Áht. végrehajtási rendelete 35. § alapján, a kiemelt előirányzatok és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok közötti átcsoportosítás lehetőségét a Kormány rendeletben határozza meg.
(4) Az Áht. végrehajtási rendelete 30. § (3) bekezdése szerint a költségvetési bevételi előirányzatok – Kormány rendeletében és a 31. § (1) bekezdésében meghatározott kivételekkel – kizárólag azok túlteljesítése esetén növelhetők, és a költségvetési bevételek tervezettől történő elmaradása esetén azokat csökkenteni kell.
(5) A többletbevételek felhasználásáról – a költségvetési szervek vezetői által benyújtott kérelem alapján – a Pénzügyi-, Településfejlesztési és Ügyrendi Bizottság dönt.
(6) Az önkormányzati költségvetési szervek feladataik színvonalasabb ellátása érdekében – alapfeladatukhoz kapcsolódóan pályázhatnak, közvetlen pénzbeli támogatást, felajánlást, adományt fogadhatnak el, azokat saját hatáskörben felhasználhatják.
(7) A költségvetési szervek a saját hatáskörben végrehajtott előirányzat-módosításokat, valamint a többletbevételek felhasználásához kapcsolódó módosításokat kötelesek a felügyeleti szervnek 60 napon belül beterjeszteni, melyről a polgármester a Képviselő-testületet 30 napon belül tájékoztatja.
(8) A Képviselő-testület a saját hatáskörben végrehajtott előirányzat módosításokkal a költségvetési rendeletet a 7. §-ban meghatározott időpontban módosítja.
9. § (1) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert az önkormányzat bevételei és kiadási előirányzatának módosítására és a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítására esetenként és intézményenként vagy kormányzati funkciónként 2 000 ezer Ft összegig.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt előirányzat-módosításról, átcsoportosításról a Képviselő-testületnek be kell számolni, melyekkel a Képviselő-testület a költségvetési rendeletet a 7. §-ban meghatározott időpontokban módosítja.
10. § A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a költségvetésben beruházásonként, felújításonként jóváhagyott költségvetési kiadási előirányzatok terhére a lefolytatott beszerzési, közbeszerzési eljárás nyertesével az önkormányzat képviseletében szerződést kössön.
11. § (1) Az önkormányzati saját forrás igénnyel járó pályázat benyújtásához a Képviselő-testület előzetes döntése szükséges. A saját forrást nem igénylő pályázatok benyújtására a költségvetési szervek vonatkozásában a szerv vezetője jogosult.
(2) Az olyan pályázatok benyújtásához, ahol a saját forrás rendelkezésre áll, de a következő évekre költségvetési kihatással járnak, a Képviselő-testület dönt.
(3) Az önkormányzati pályázatokról és azok önrészének mértékéről a Képviselő-testület határozattal dönt.
(4) A költségvetési szervek éven túli fejlesztési kötelezettséget csak a Képviselő-testület jóváhagyásával vállalhatnak.
12. § (1) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert az önkormányzat számláin lévő- átmenetileg szabad pénzeszközök elkülönített (lekötött) betétként történő elhelyezésére vagy államilag garantált forgatási célú értékpapírok vásárlására.
(2) A költségvetési szervek pénzellátását a Polgármesteri Hivatal kincstári finanszírozásban, időarányosan biztosítja.
13. § (1) A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 132. §-a szerinti illetményalap a 2016. évben 38 650 forint.
(2) A Képviselő-testület a polgármester és a köztisztviselők cafeteria-juttatásának 2016. évi éves bruttó összegét 200 000 Ft-ban állapítja meg.
(3) A Képviselő-testület az önkormányzat és a költségvetési szerveknél foglalkoztatott közalkalmazottak és munkavállalók részére - a közfoglalkoztatottak kivételével - béren kívüli juttatások biztosítására évi bruttó 200 000 Ft/fő előirányzatot biztosít.
(4) A Képviselő-testület a nyugállományú köztisztviselők szociális és kegyeleti támogatására 2016. évben 5000 Ft szociális keretet állapít meg.
14. § (1) Az önkormányzati biztos kirendelésére az Áht. rendelkezései az irányadóak.
(2) A költségvetési szervek kötelesek az általuk elismert és esedékességet követő 30 napon túli tartozásállomány hó végi alakulásáról adatot szolgáltatni.
(3) Az önkormányzati biztos kirendelésével összefüggő valamennyi kiadás – költségvetési szervet terhelő, az önkormányzati biztos kezdeményezésére felbontott, megszüntetett, módosított szerződésekkel összefüggésben keletkező kiadásokat kivéve – az önkormányzat költségvetését terheli.
7. A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése
15. § (1) Az önkormányzat és a költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzésről államháztartási szervezeten kívüli megbízással gondoskodik. Az Önkormányzat 2016. évben a belső ellenőrzési feladatok ellátásával a Starkné Rezeli Erzsébet (8248 Nemesvámos, Dózsa Gy. út 4.) belső ellenőrt bízta meg.
8. Záró rendelkezések
16. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2016. január 1-jétől kell alkalmazni.
Jánszky Lajos László Dr. Jáger György
polgármester jegyző
A rendelet szövegét a 11/2016 (VI.6.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2016. június 6-tól.
A rendelet szövegét a 17/2016 (IX.30.) önkormányzati rendelet 1.§ (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2016.szeptember 30-tól.
A rendelet szövegét a 20/2016.(XI.11.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2016. november 11-től
A rendelet szövegét a 3/2017 (IV.28.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2017. április 29-től
A rendelet szövegét a 11/2016 (VI.6.) önkormányzati rendelet 1.§ (2) bekezdése módosította. Hatályos: 2016. június 6-tól.
A rendelet szövegét a 17/2016 (IX.30.) önkormányzati rendelet 1 § (2) bekezdése módosította. Hatályos: 2016. szeptember 30-tól.
A rendelet szövegét a 20/2016.(XI.11.) önkormányzati rendelet 1.§ (2) bekezdése módosította. Hatályos: 2016. november 11-től
A rendelet szövegét a 3/2017.(IV.28.) önkormányzati rendelet 1 §- (2) bekezdése módosította. Hatályos: 2017. április 29.-től