Pásztó Városi Önkormányzat Képviselő-testülete 2/2016.(II.12.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2016. évi költségvetéséről

Hatályos: 2016. 12. 07


Pásztó Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján és a 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1.§ (1) A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, az önkormányzatra, a polgármesteri hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre), az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladataira terjed ki.


A költségvetés bevételei és kiadásai

2.§ (1)    A képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetését

1.509.320 E Ft

Költségvetési és finanszírozási bevétellel

1.509.320 E Ft

Költségvetési és finanszírozási kiadással

Ebből:     1.373.117 E Ft

136.203 E Ft

működési kiadással felhalmozási kiadással

            állapítja meg.


A kiadások és bevételek főösszegén belül:

a költségvetési bevételek összege   1.387.634 E Ft-ra,

a finanszírozási bevételek összege     121.686 E Ft-ra módosul.


 a költségvetési kiadások összege 1.395.456 E Ft-ra,

 a finanszírozási kiadások összege    113.864 E Ft-ra módosul.



A költségvetés kiadásainak és bevételeinek egyensúlya 25.000 e Ft előző évi költségvetési maradvány igénybevételével és 135.800 e Ft egyéb működési célú támogatás betervezésével volt megteremthető, e nélkül a költségvetés kiadási oldala ilyen összegű hiányt mutat.


(2)   Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, és a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1.1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetés összevont mérlegében.

(3)   A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban szerepelnek.

(4)   A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. és a 2.2. melléklet részletezi.

(5)   A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év költségvetési maradványának igénybevételét rendeli el.

(6)  A költségvetés év közbeni likviditásának fenntartása érdekében (külső finanszírozásként) a képviselő-testület 90.000 e Ft összegű folyószámlahitel felvételét tervezi.

A költségvetés részletezése

3.§ A Képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetését részletesen az alábbiak szerint állapítja meg:

(1)   Az önkormányzat adósságszolgálat alakulását a 3. melléklet mutatja.

(2)   Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit, valamint saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 4. melléklet tartalmazza.(4., 4/1, 4/2)

(3)   Az Önkormányzat 2016. évi likviditási tervét (előirányzat-felhasználási tervét) az 5. melléklet, az éves adóbevételi ütemtervet az 5/a melléklet mutatja be.

(4)   Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 6. melléklet szerint határozza meg.

(5)   Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a 7. melléklet szerint részletezi.

(6)   Az önkormányzat 2016. évi költségvetésében tervezett szociális ellátásokat a 8. sz. melléklet tartalmazza.

  1. A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati, polgármesteri hivatali, továbbá költségvetési szervenkénti megoszlását, és az éves (engedélyezett) létszám előirányzatot költségvetési szervenként, feladatonként a 9.1-9.3.8, mellékletek szerint határozza meg az alábbiak szerint:

  • 9.2. Polgármesteri Hivatal ( kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok bontásban)
  • 9.3.1 IPESZ étkezés ( kötelező feladatok, önként vállalt feladatok  bontásban)
  • 9.3.2.   IPESZ ( kötelező feladatok,  önként vállalt feladatok bontásban)
  • 9.3.2.1. IPESZ Általános Iskola (kötelező feladatok, önként vállalt feladatok bontásban)
  • 9.3.2.2. IPESZ Zeneiskola  ( kötelező feladatok,  önként vállalt feladatok  bontásban)
  • 9.3.3.   IPESZ Háziorvosi ügyelet (  kötelező feladatok,  önként vállalt feladatok   bontásban)
  • 9.3.4.   IPESZ védőnő feladatok ( kötelező feladatok,  önként vállalt feladatok  bontásban)
  • 9.3.5.            Pásztó Városi Önkormányzat  Óvodája( kötelező feladatok, önként vállalt feladatok  bontásban)
  • 9.3.6.            Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központ (kötelező feladatok, önként vállalt feladatok  bontásban)
  • 9.3.7.            Múzeum ( kötelező feladatok, önként vállalt feladatok bontásban)
  • 9.3.8.            Pásztói Gondozási Központ ( kötelező feladatok, önként vállalt feladatok bontásban)
  • A költségvetést ezeken túlmenően még a következő  mellékletek részletezik:
  • 10. Pásztó Városi Önkormányzat városfenntartási kiadásai
  • 11. Pásztó Városi Önkormányzat egyéb kiadásai
  • 12. Intézményi létszámkeretek
  • 13. 2016. évi mutatószámok
  • 14. Pásztó Városi Önkormányzat 2016. évet követő 3 év tervezett bevételei és kiadásai
  • 15. Intézkedési terv a 2016.évi költségvetés végrehajtásához
  • 16. Tájékoztató adatok
  • 16/1. Állami támogatás részletezése
  • 16/2. Pásztó Városi Önkormányzat tervezett bevételeinek részletezése
  • 16/3. Pásztó Városi Önkormányzat által fenntartott, működtetett intézmények 2016. évi költségvetési adatai
  • 16/4. Pásztói Gondozási Központ 2016. évi költségvetése feladatonként
  • 16/5 Tervezett adókedvezmények és adómentességek
  • 16/6 Az önkormányzat által adott közvetett támogatások
  • 16/7. Pásztó Városi Önkormányzat idegenforgalmi alap mérlege
  • 16/8. Önkormányzati lakáseladási alap bevételei és kiadásai
  • 16/9. Pásztó Városi Önkormányzat Környezetvédelmi Alap mérlege


A költségvetés végrehajtásának szabályai

4.§     (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.

(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében év közben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit, meg kell vizsgálni a feladatok ellátásának hatékonyabbá, gazdaságosabbá tételének lehetőségét, a takarékos gazdálkodást.


5.§       (1) Az önkormányzat felhatalmazza a Polgármestert, hogy  a 2016. évi költségvetésben kimutatott hiány: 135.800 E Ft (melynek fedezetére más információ és lehetőség  hiányában a költségvetési javaslatban működési célú támogatás szerepel) összegére pályázatot nyújtson be az „Önkormányzatok rendkívüli támogatására”.

A támogatás igénylésére  vonatkozó pályázatot a megjelenő pályázati feltételek ismeretében készíttesse el és nyújtsa be képviselő-testületi jóváhagyás után az illetékes minisztériumhoz.


(3)A működés biztonsága és a likviditási problémák elkerülése érdekében intézkedjen a 90 millió Ft összegű folyószámla hitel keret szerződés megkötésére, a stabilitási törvény és a közbeszerzési törvény szabályainak betartásával. A hitel visszafizetésének határideje:  2016.december 30.


6.§       Arra az esetre, ha az önkormányzati vagyonértékesítésből származó bevételek nem realizálódnak a tervezett mértékben és időben, az önkormányzat fejlesztési célú kiadásait csökkenti vagy elhagyja a szükséges mértékig.


           Ha az önkormányzat  bevételeinek alakulása nem a tervezettnek megfelelően teljesül, az önként vállalt feladatok csökkentésével kell az egyensúlyt biztosítani. A kötelező feladatok ellátása mindenképpen elsőbbséget élvez.

            

7.§       (1) A képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi tartalékát 20.000 e Ft-ban határozza meg.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt tartalékból 10.000e Ft szolgál a pályázatokhoz történő önerő biztosításához, megelőlegezéséhez.

(3) 10.000 e Ft általános célú tartalék pedig az esetlegesen fellépő rendkívüli helyzetek kezelésére. A rendkívüli kiadásokra biztosított előirányzat szükség szerinti felhasználásáról, az élet-és balesetveszély elhárítása érdekében és rendkívüli esetekben a polgármester dönt.

(4) Pásztó Városi Önkormányzat képviselő-testülete felhatalmazza polgármesterét, hogy a költségvetési rendelet bevételeinek és a kiadásainak előirányzatait a költségvetési rendelet módosítások közötti időszakban, halaszthatatlan ügyben legfeljebb egy alkalommal  ( a testület hatásköréből át nem ruházható ügyek kivételével) 5.000 e Ft-ot meg nem haladó mértékig módosítsa, az előirányzatok között átcsoportosítást hajtson végre.

(5) Az átcsoportosításról a képviselő-testületet megfelelő indokolással a soron következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatni kell.


8.§       A képviselő-testület kötelezettséget vállal arra, hogy a felvett hitelek   visszafizetésének időtartama alatt a törlesztendő összegeket (tőke-és kamattartozás) a törvényi előírások betartása mellett, a többi kiadást megelőzően a költségvetések összeállításánál és teljesítésénél elsődlegesen veszi figyelembe.


9.§       (1) Az önkormányzat az államháztartási törvény és végrehajtási rendelete szerint, amennyiben indokolt, negyedévenként, de legkésőbb az adatszolgáltatási kötelezettséget megelőzően, december 31-i hatállyal a költségvetési beszámolót megelőzően dönt az önkormányzat költségvetésének módosításáról.


  1. Az önkormányzat költségvetési szervei a jogszabályi kereteken belül saját hatáskörükben tervezett előirányzat változási javaslatokról a jegyzőt 5 munkanapon belül, de legkésőbb a tárgyévet követő év január 31-ig kötelesek tájékoztatni. A képviselő-testület a költségvetési rendeletmódosításról legkésőbb a költségvetési beszámolót, illetve az adatszolgáltatási kötelezettséget megelőzően december 31-i hatállyal dönt.


10.§     (1) A költségvetési intézmények vezetői a közalkalmazottainak alapilletményét illetménykiegészítését és illetménypótlékát a jelenleg érvényes besorolás kivételével csak a közalkalmazotti törvény szerinti kötelező szintnek megfelelően állapíthatják meg.


(2) Megbízási díj az intézmények közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozói részére nem fizethető az alaptevékenység körében, valamint a munkakörbe tartozó feladatok ellátásáért.


(3) Az intézmények /a törvény szerint járó jubileumi jutalmon felül/ jutalmat általában nem fizethetnek. Bérmegtakarítás terhére előzőleg történt egyeztetést követően a pénzügyi helyzet függvényében lehetőség nyílhat jutalom fizetésére.


(4) A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX törvény 132. § szerinti illetményalap 2016. évben változatlanul 38.650 Ft.


(5) Köztisztviselők részére 2016. évben a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti mértékben, valamint helyi rendeletben meghatározott mértékben alapilletmény, valamint illetménykiegészítés, vezetői és egyéb kötelező pótlék, és egyéb juttatás fizethető a személyi kiadási előirányzat terhére. Az illetménykiegészítés mértéke a középiskolát végzett köztisztviselőknél az alapilletmény 20%-a, a felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselőknél az alapilletmény 30%-a, továbbá a teljesítmény értékelés alapján a jelenlegi eltérítésnek megfelelő összeg.


(6) A képviselő-testület a köztisztviselők, valamint a polgármester és alpolgármester részére a Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló rendelkezés értelmében, évi bruttó 200.000 Ft összeget biztosít Cafetéria juttatásként, mely a vonatkozó adózási szabályok szerinti adótartalmat magában foglalja.


(7) Az egy foglalkoztatott havi bankszámla hozzájárulásának mértéke 1.000 Ft, melyet 2016. III. 31-ig, illetve 2016. IX. 30-ig kell az alkalmazottak bankszámlájára utalni két egyenlő részletben.


11.§     (1) Az önkormányzatot a központi költségvetési törvény alapján rögzített központi költségvetési hozzájárulások év közben automatikusan megilletik. Az érintett intézmények és a polgármesteri hivatal esetében, az  eredeti rendeltetésük szerint, intézményfinanszírozás formájában történik a működéshez szükséges pénzellátás.

(2) Az önkormányzat által igényelt központosított előirányzat eredeti célra külön döntés nélkül felhasználható.


12.§     (1) Az önkormányzat intézményei részére a pénzellátást előirányzat felhasználási ütemterv keretén belül gazdasági eseményekhez igazodóan az intézményi bevételek (beleértve az átvett pénzeszközöket is) beszámításával teljesít kifizetéseket a polgármester utalványozására. / Az önkormányzat mindenkori likviditási helyzetének függvényében/


(2) Az önkormányzat költségvetési szervei pénzellátását önálló fizetési számlák  mellett bonyolítja.


(3) Az intézmények készpénzes kiadásaik fedezésére készpénz ellátmányban részesülnek. Az intézmény által beszedett összeget a befizetést követő napon kötelesek a fizetési számlára befizetni.


(4) Az intézmény által ténylegesen beszedett nem céljellegű saját bevétel az intézményt illeti meg, előirányzat módosításáról és felhasználásáról saját hatáskörben dönt. Az intézmény többletbevételéből eredő saját hatáskörű előirányzat módosítása többlet költségvetési támogatási igénnyel nem járhat.


(5) Az intézményi saját bevételek nem teljesítése esetén az intézmények kötelesek kiadási előirányzataikat csökkenteni. Ezen bevételek elmaradása költségvetési támogatás növelésével nem járhat.


13.§     Az önkormányzati költségvetésből finanszírozott intézmények maradványukat kötelesek a kötelezettséggel terhelt dologi kiadásaikra felhasználni. Az önkormányzat a kötelezettséggel nem terhelt maradványt az intézményektől zárszámadás alkalmával elvonja.


14.§     (1) Az önkormányzat felhatalmazza a polgármestert a bevételek beszedésére és a kiadások teljesítésére.


(2) Az intézmények bevételeik és kiadásaik teljesítését saját hatáskörben végzik.

A gyermekétkeztetés térítési díját az óvoda kivételével az IPESZ szedi be.


(3) A költségvetési szerv vezetője felelős a feladatai ellátásához használatába, kezelésbe adott önkormányzati vagyon rendeltetésszerű használatáért, az alapító okiratban előírt tevékenységek jogszabályban meghatározott követelményeknek megfelelő ellátásáért, a gazdálkodásban a szakmai hatékonyság és a gazdaságosság követelményeinek érvényesítéséért, az intézményi számviteli rendért, a belső ellenőrzés megszervezéséért és működéséért.


(4) Az intézmények vezetői fokozott felelősséggel tartoznak a költségvetés, ezen belül a kiemelt előirányzatok betartásáért. Az intézményvezetők a képviselő-testület jóváhagyása nélkül semmiféle hosszú távú kötelezettséget nem vállalhatnak, más településen állandó lakost ellátottként csak a polgármester írásos engedélyével vehetnek fel.


(5) A költségvetési szerv alapfeladatába tartozó szellemi tevékenységeknek dologi kiadások terhére, vállalkozóval, számla ellenében történő igénybevételére csak jogszabály, vagy a felügyeleti szerv (a Képviselő testület) szabályzata adhat engedélyt.


15.§     (1) Az önkormányzat a tényleges feladatmutatók elszámolása során 2015. évre vonatkozó normatív és támogatási feladatfinanszírozás eltérést a zárszámadás alkalmával állapítja meg.

  1. Az (1) bekezdésben szereplő összeg jogszabály szerinti határidőben történő visszautalására felhatalmazza a polgármestert.



16.§     (1) Az önkormányzat intézményei az önkormányzati tulajdonú és az intézmény használatában lévő eszközöket saját hatáskörben a hosszabb távú feladatellátás sérelme nélkül 50 e Ft bruttó egyedi érték alatt értékesíthetik. Az ezt meghaladó értékesítés csak a Képviselő-testület engedélyével történhet.


(2) Az önkormányzat intézménye az alapfeladatok alól átmenetileg felszabaduló önkormányzati tulajdonú és az intézmény használatában lévő ingatlanaikat, ingóságaikat az alapfeladatok sérelme nélkül vállalkozási tevékenység céljából vagy bérbeadás útján hasznosíthatják.


17.§  Az önkormányzat 2016. évi adósságszolgálati kiadásait 6.200 e Ft tőke + 311 e Ft kamat összegben határozza meg.

       

18.§     (1) Az önkormányzat megállapítja, hogy kötelező önkormányzati feladatai ellátására a működési hiányként mutatkozó összeg rendkívüli önkormányzati támogatással történő  teljes körű ellentételezése nélkül önhibáján kívül képtelen.


(2) Az önkormányzat a feladatellátásához szükséges források  fedezetének   biztosítása  érdekében az 5. §-ban szereplő pályázatokat nyújtja be.


19.§     (1) A képviselő-testület a sport támogatására 8.000 e Ft, civil szervezetek és alapítványok támogatására 5.000 e Ft támogatást biztosít az önkormányzat által kiírt pályázatra beérkezett pályázatok alapján egyedi döntéssel. A sport célú ingatlanok használatát az eddigi gyakorlat szerint a sportszervezetek részére biztosítja.


(2) Az (1) bekezdésben szereplő támogatások felosztásáról a képviselő-testület   a pályázati felhívásra benyújtott és elfogadott pályázatok alapján egyedi döntéssel határoz.


20.§     (1) A képviselő-testület a városi ünnepségekre elkülönített keretet (12.200 e Ft)  célelőirányzatként a Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központ  költségvetésében tervezi.

  1. A képviselő-testület a városi ünnepségek megrendezéséhez a lehetséges pályázati lehetőséggel élni kíván. A pályázat benyújtására felhatalmazza a polgármestert.


21.§     (1)Az önkormányzat, az intézmények  Költségvetési törvényben előírt adatszolgáltatási kötelezettsége valódiságáért az intézmény vezetője a felelős. Az éves költségvetési beszámolóban történő elszámolásnál, illetve annak ellenőrzése során feltárt visszafizetési kötelezettségek az intézményt terhelik.


(2) Az (1) bekezdésben rögzített szabály a feladatmutatókhoz kapcsolódó feladat finanszírozás és normatíva elszámolására is vonatkozik.


22.§     A Képviselő-testület felhatalmazza Polgármesterét, hogy az önkormányzat pénzellátási körébe tartozó intézmények részére a pénzellátást akként biztosítsa, hogy az nyújtson fedezetet a munkabérek , valamint a dologi és egyéb kiadások kifizetésére legkésőbb a vonatkozó törvényekben meghatározott határidőig.


23.§     (1) A Képviselő-testület - amennyiben a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló 1996. évi XXV. tv. 4. § -a szerinti adósságrendezési eljárást az önkormányzat hitelezői nem kezdeményezték - önkormányzati biztost rendel ki az ÁHT 71. §-ában foglaltak szerint.


(2) Az önkormányzat felügyelete alá tartozó költségvetési szerv a 30 napot elérő elismert esedékessé váló tartozásról minden hónap 10.-ig köteles jelentést adni az önkormányzat jegyzőjének, és pénzügyi vezetőjének.


(3) A képviselő-testület a Pásztói Városgazdálkodási Közhasznú Nonprofit Kft. gazdálkodását fokozott figyelemmel kíséri. Likviditásának megőrzése az önkormányzat számára is fontos feladat.


24.§     A Pásztói Gondozási Központ az általa működtetett Idősek Otthonában ellátott, nem állandó pásztói lakhellyel rendelkező gondozottal és a lakóhely szerinti önkormányzatával szolgáltatási szerződést köt. A szerződést új felvételesnél a felvételkor kell megkötni. A szerződésben biztosítani kell, hogy a gondozottra jutó bevétel és kiadás közötti különbözet az állami támogatás, a gondozott által fizetett térítési díj és a lakóhely szerinti önkormányzat által fizetett támogatás által az intézmény számára megtérüljön.


25.§   (1) A költségvetési szervek minden pénzmozgásról kötelesek elszámolni.
A költségvetési szervek minden költségvetési bevétele és költségvetési kiadása költségvetésük részét képezi. Az önkormányzat felügyelete alá tartozó költségvetési szerv a jóváhagyott bevételi előirányzatán felüli többletbevételét a Képviselő-testület által végrehajtott előirányzat módosítás után használhatja fel, kivéve a működési célú pénzeszköz átvételt, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz (továbbiakban: OEP) kapcsolódó bevételeket, amelyeket intézményvezetői hatáskörben használhat fel.


(2) A költségvetési gazdálkodás a bevételi előirányzatok teljesítésének kötelezettségét és a kiadási előirányzatok felhasználásának jogosultságát foglalja magában, azaz a kiadási előirányzat nem jár felhasználási kötelezettséggel.


(3) A költségvetés végrehajtása során a tárgyévi fizetési kötelezettség a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig vállalható és a kifizetések is ezen összeghatárig rendelhetők el, kivéve a jogszabályon, bírósági vagy államigazgatási jogerős határozatokon alapuló kötelezettségeket és járandóságokat. Erről soron kívül tájékoztatni kell a képviselő-testületet.


26.§  (1) A képviselő-testület 2016. évre a közbeszerzés értékhatárát a közbeszerzési törvénnyel egyezően állapítja meg.


(2) Az önkormányzat költségvetéséből gazdálkodó szervezetek, valamint az önkormányzat kizárólagos tulajdonában lévő gazdasági társaság az egy szerződés keretében 1 millió Ft-ot elérő , de a közbeszerzési értékhatárt el nem érő beszerzés esetén köteles legalább 3 ajánlatot írásban kérni és beszerezni és annak alapján a legkedvezőbb ajánlatot kiválasztani. A kiválasztás alapvető szempontjai a megvalósítási költség, a kivitelezésnél alkalmazott anyagok minősége, a garancia vállalás időtartama, valamint a határidő. A 100 e Ft-ot meghaladó írásbeli kötelezettségvállalás esetén is kötelező a beszerzés gazdaságosságának igazolása, jogszabályok és belső szabályzat szerint.

(3) Az önkormányzat100%-os tulajdonában álló gazdasági társaság az IN-HAUS beszerzés keretében beszerzett szolgáltatások műszaki tartalmát és költségösszetételét köteles önköltség számítási szabályzat szerinti számítással alátámasztani.


27.§  A képviselő-testület felhatalmazza polgármesterét, hogy az 2015. évi többször módosított költségvetési rendeletben nevesítetten szereplő, előirányzattal biztosított működési feladatok, és abból eredő kötelezettségvállalások áthúzódó kiadásait a hivatkozott rendeletben biztosított mértékig teljesítse.


28.§   Pásztó Városi Önkormányzat különös figyelemmel arra, hogy minden folyószámla, és hitelkapcsolata a jelenlegi számlavezetőjéhez kapcsolódik, valamint az önkormányzati alkalmazottak döntő többségének lakossági folyószámláját a jelenlegi számlavezető vezeti, 2016-ben nem tervez bankváltást. Az intézmények önálló fizetési számláit, a Polgármesteri Hivatal önálló fizetési számláját az OTP Bank NYRT  vezeti.


29.§ (1) A képviselő-testület a 100%-os tulajdonában lévő Pásztói Városgazdálkodási Közhasznú Nonprofit Kft., (továbbiakban: KFT) 3060. Pásztó, Kossuth út 116. javára 9.360 e Ft törzstőke emelést hajt végre, a piac fejlesztéséhez felvett hitel törlesztése céljából.

        (2) A képviselő-testület elrendeli, hogy a KFT a törzstőkével a vonatkozó jogszabályok szerint gazdálkodjon.

        (3) Az önkormányzat  2016. évi költségvetésében bevételként tervezve lett a KFT részére 2015 decemberében nyújtott kölcsön visszafizetése (7.500 e Ft) A képviselő- testület elvárja a KFT-től a kölcsön határidőben történő visszafizetését.



30.§ A Pásztó Városi Önkormányzat intézményeinél, a Polgármesteri Hivatalnál az alkalmazottak részére a 2016. január 1-től érvényes központi bérintézkedéseknek megfelelő fedezetet az érintettek részére biztosítja, a jogállásukra vonatkozó jogszabályok szerinti átsorolásokat végre hajtja.

(minimálbér: 111.000 Ft/hó, garantált bérminimum: 129.000 Ft/hó)


31.§     A képviselő-testület a BURSA ösztöndíj pályázatra 700.000 Ft-ot biztosít, melynek felhasználására a képviselő-testületi döntésnek megfelelően felhatalmazza az Intézményirányítási és Szociális Bizottságot.


32.§  Az előző évekről áthúzódó, többéves kihatással járó döntés csak 2016. költségvetési évet érintően született (a kormányengedéllyel igénybe vett fejlesztési hitel kivételével) Ezek a tételek a költségvetési javaslatban szerepelnek.

Az előirányzatok módosítása

33.§ (1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.

       (2) A képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát a 8.§-ban rögzítettek kivételével minden esetben fenntartja magának.

        (3) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatai és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.

        (4) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

(5) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.


A gazdálkodás szabályai

34.§ (1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

        (2)A költségvetési szervek az alapfeladataik ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a munkamegosztási megállapodásban foglaltaknak megfelelően rendelkeznek.

        (3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.

   (4) A polgármesteri hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.


A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

35.§ (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról a Polgármesteri Hivatalban foglalkoztatott függetlenített belső ellenőr útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.



Az átmeneti gazdálkodási rendeletből eredő szabályok


36.§ (1) A képviselő-testület felhatalmazza polgármesterét , hogy a szociális rendeletében meghatározott rendszeres és eseti pénzbeli és természetbeni segélyezés folyamatos működtetéséhez szükséges fedezetet biztosítsa és a feladat megosztás szerint a szükséges segélyeket kifizesse.

(2) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a megváltozott szociális segélyezési szabályok szerint a hatáskörébe tartozó szociális segélyezést gyakorolja, és az önkormányzat az ehhez szükséges előirányzatot biztosítja.


Záró és vegyes rendelkezések


37.§  Ez a rendelet  2016. február 12-én lép hatályba, de rendelkezéseit 2016. január 1-től kell alkalmazni.


38.§ Hatályát veszíti az átmeneti gazdálkodásról szóló 27/2015. (XII. 18.)  önkormányzati rendelet.



Pásztó, 2016. február 12.





                        Dömsödi Gábor                                                         Dr. Gajdics Gábor

                          polgármester                                                                    jegyző

 



  Módosította a 6/2016. /V.27./ önkorm. Rendelet 1. §-a. Hatályos 2016. 05. 27-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 1§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 1§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

 Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 1. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 13/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 1322016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

 Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

 Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

 Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2 §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.

Módosította a 12/2016. /XI. 30./ önkorm. rendelet. 2. §-a Hatályos 2016. XII. 01-től

Módosította a 8/2016. /VI. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 06. 30-tól

Módosította a 11/2016. /IX. 30./ önkorm. rendelet 2§-a. Hatályos 2016. 10. 03-tól.