Pomáz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2018. (VI. 25.) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről
Hatályos: 2022. 08. 01Pomáz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2018. (VI. 25.) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről
Pomáz Város Önkormányzat Képviselö-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI.8) Korm. rendelet 43/A. § (6) bekezdés c) pontjában biztosított véleményezési jogköre alapján az állami főépítészi hatáskörben eljáró Pest Megyei Kormányhivatal, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a kulturális örökség védelméért felelős miniszter és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága, valamint a Partnerségi egyeztetés szabályairól szóló önkormányzati rendelet szerinti partnerek véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK
1. A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya Pomáz teljes közigazgatási területére terjed ki.
2. Illeszkedés szabályai
2. § (1) Az illeszkedés szabályait kell alkalmazni minden, e rendelettel nem szabályozott esetben.
(2) Illeszkedőnek tekinthető az épület, amennyiben a vonatkozó jogszabályok figyelembe vételével az alábbi kritériumoknak együttesen eleget tesz:
a) környezetéhez igazodik;
b) a településrész építészeti karakterét megőrzi;
c) a meglévő formakultúrát megtartja;
d) léptékhelyes épülettömeget eredményez; továbbá
e) a környezetét figyelembe vevő építési anyagot és színezést alkalmaz.
3. Értelmező rendelkezések
3. § E rendelet alkalmazásában
1. Adventi időszak: advent első vasárnapja előtti szombattól vízkeresztig terjedő időszak.
2. Állandó hirdetőberendezés: minden olyan reklám, amely nem ideiglenes, időszakos.
3. Áttört kerítés, korlát: olyan kerítés vagy korlát, amelynek a kerítés síkjára merőleges nézetből az átláthatóság 50%-kal nagyobb mértékben nem korlátozott.
4. Főépület: a helyi építési szabályzat övezeti előírásának megtartásával épített, a területfelhasználási egység jellegének megfelelő, a helyi építési szabályzatban meghatározott épület
5. Helyi egyedi védettségű építmény: épület, épületrész, műtárgy, berendezési tárgy, közterületi létesítmény, amely az építészeti örökség kiemelkedő értékű elemei, történelmi, régészeti, művészeti, tudományos, társadalmi vagy műszaki-ipari, mérnöki szempontból, illetve a hagyományos városkép megőrzése szempontjából jelentős alkotás, ideértve a hozzá tartozó kiegészítő külső és belső díszítőelemeket, esetenként a használat módját, amelyet a Képviselő-testület rendeletében védelem alá helyezett.
6. Helyi egyedi védettségű épületegyüttes: azoknak az ingatlanoknak a körülhatárolt vagy meghatározott csoportja, amelyeken jellemzően az építészeti örökség kiemelkedő értékű elemei állnak és azok történelmi, régészeti, művészeti, tudományos, társadalmi vagy műszaki-ipari szempontból jelentősek, városszerkezeti, városképi szerepük meghatározó - akkor is, ha nem minden egyes alkotóelemük rendelkezik építészeti értékkel -, amelyeket a Képviselő-testület rendeletében védelem alá helyezett.
7. Hirdetés: minden olyan figyelemfelhívásra alkalmas közlés, információ, amely valamely áru kelendőségének növelésére vagy szolgáltatás igény bevételére, valamint ennek fokozására irányul, valamint valamely kereskedelmi vagy fogyasztói tevékenységet népszerűsít.
8. Hirdetmény: minden olyan -a lakosság részére történő -közérdekű tájékoztatás, információ, amely kereskedelmi, fogyasztási tevékenységgel sem közvetlenül, sem közvetve nem hozható összefüggésbe.
9. Hirdető-berendezés:
a) cégtábla: technológiájától és kialakításától függetlenül, az intézmény, üzlet, vállalkozás, kereskedelem, szolgáltatás, vendéglátás célját szolgáló helyiség, helyiség együttes nevét, az ott folytatott tevékenységet, esetleg egyéb adatot feltüntető, a bejáratnál, vagy a tevékenység végzésének helyet adó épület falán, vagy tetején elhelyezett tábla -ide értve a névtáblát is -, vagy felirat, cégér.
b) cégérszerű tábla: technológiájától és szerkezeti kialakításától függetlenül a céget, üzlethelyiséget tartalmazó épület falfelületére, vagy arra merőlegesen kifüggesztett árureklám -ide értve a LED reklámot is -, mely a cég által forgalmazott termék, vagy szolgáltatás népszerűsítésére szolgál.
10. Hirdető-berendezés felülete: hirdető-berendezés felületét a hordozó szerkezettel együtt kell számítani, függetlenül a rá kihelyezett hirdetés nagyságától. Szerkezetileg több elemből álló hirdető-berendezés egynek minősül. Önálló betűk vagy ábrák esetében az összefüggő szöveg körbehatárolt idomainak felületét egybe kell számítani.
11. Ideiglenes, időszakos hirdetés, hirdetőberendezés: eseti hirdetés, hirdetmény, továbbá valamilyen eseményhez, akcióhoz köthető, határozott időre vonatkozó hirdetés.
12. Információs vagy más célú berendezések: különösen a pad, a kerékpárállvány, a hulladékgyűjtő, a telefonfülke, a reklámfelületet is tartalmazó, közterület fölé nyúló árnyékoló berendezés, korlát és a közterületi illemhely, továbbá
a) CityLight: változó tartalmú reklámok elhelyezésére alkalmas egy vagy két-oldalú, az óriásplakát méretét el nem érő, de legalább 2,00 m2 reklámfelületü, belülről megvilágított berendezés,
b) közérdekű molinó: olyan, elsődlegesen a település életének valamely jelentős eseményéről való közérdekű tájékoztatást tartalmazó, nem merev anyagból készült hordozófelületű hirdetmény, amely falra vagy más felületre, illetve két felület között van kifeszítve oly módon, hogy az nem képezi valamely építmény homlokzatának tervezett és engedélyezett részét,
b) megállító reklámhordozó eszköz: valamely üzlet tevékenységéhez kapcsolódó, kizárólag a tevékenységre vonatkozó, a szolgáltatás igény be vételére invitáló vagy terméket reklámozó, az üzlet bejáratánál, vagy annak teraszán vagy határán, a nyitvatartási idő alatt elhelyezett ideiglenes és mobil reklámeszköz, amely kizárólag egy-vagy kétoldalú tábla, vagy egyéb eszköz lehet (pl. megállító tábla, bábu, áru)
c) totemoszlop: általában főútvonalak mentén lévő, az átmenő forgalom, illetve jelentősebb vonzásterület kiszolgálását biztosító kereskedelmi és ellátó létesítmények nagyobb távolságból is látható, a vállalkozás nevét feltüntető műszaki berendezés, pilon, mely magasságának és szélességének hányadosa legalább 3, illetve vastagsága az oszlop teljes magasságában legalább 30 cm, 13. Támfalgarázs: Támfalban létesített, közvetlenül a közterületről terepszinten megközelíthető, vagy a telekhatártól mért legfeljebb 6,0 m-en belül lévő, földborítású, vagy tetőterasz kialakítású terepszint alatti személygépjármú-tároló (a lejtős terep hegyfelőli oldalában létesített - a bevágást megtámasztó - támfalban kialakított építmény). A létesítmény csak akkor minősül támfallétesítménynek, ha végleges kialakításában legfeljebb 1 m-re emelkedik ki a terepszintből.
14. Zöldhomlokzat: növényzettel befuttatott homlokzat, vagy élő növ ényekből összeállított, masszív hordozó szerkezeten nyugvó, öntöző rendszerrel ellátott függőleges felület, mely a mögöttes falfelülethez van rögzítve.
A HELYI VÉDELEM
5. § (1) A helyi védettség alá helyezés kezdeményezésében meghatározott építmény vagy épületegyüttes helyi védelmére akkor kerülhet sor, ha
a) az építészeti örökség feltárása és számbavétele során, vagy a védetté nyilvánítás kezdeményezésére készülő értékvédelmi dokumentáció alapján igazolást nyert, hogy az építmény, építményrészlet vagy az épületegyüttes Pomáz város építészeti örökségének vagy helytörténeti szerepe miatt kiemelkedő értékű eleme és
b) nem részesül országos egyedi műemléki és régészeti védelemben.
(2) Az építészeti örökség helyi védettsége akkor szüntethető meg, ha a helyi egyedi védettségű épületegyüttes vagy a helyi egyedi védettségű építmény a védelem alapját képező értékeit helyreállíthatatlanul elvesztette.
(3) A helyi egyedi védelem megszűntetése előtt a védett épület v. építmény teljeskörú műszaki felmérését (alaprajz, metszet, homlokzatok, fényképek, történeti háttéranyag) arra jogosult építész tervezőnek el kell készíteni.
(4) Amennyiben helyi egyedi védettségű építményt vagy helyi egyedi védettségű épületegyüttes egyes építményeit országos egyedi műemléki védelem alá helyeznek, a Képviselő-testület a helyi egyedi védettségű építmény vagy a helyi egyedi védettségű épületegyüttes egyedi műemléki védelem alá helyezett építményének helyi védelmét megszünteti.
(5) A helyi védelem alá helyezés, vagy annak megszüntetése iránti eljárás akkor indítható, ha
a) ha a kezdeményezés tárgyát érintő építmény vonatkozásában nincs építésügyi hatósági eljárás, vagy egyszerűsített bejelentés folyamatban,
b) ha jogerős építésügyi hatósági engedéllyel és megkezdett jogszerű bejelentés alapján végezhető építési tevékenységgel nem ellentétes hatású a kezdeményezés.
6. § (1) A helyi védettség kimondásáról vagy megszüntetéséről az ingatlan tulajdonosát értesíteni kell.
(2) A helyi védettség alá helyezett értékekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartás nyilvános.
(3) A nyilvántartás naprakész vezetéséről a főépítész gondoskodik.
5. A helyi területi és egyedi védelem előírásai
7. § (1) A helyi védelem a település összefüggő részére (a továbbiakban: helyi területi védelem), valamint egyes építményeire, ezek részleteire (a továbbiakban: helyi egyedi védelem) teljed ki.
(2) A helyi területi védelem a település hagyományos telekszerkezetének, beépítési módjának, a településkép jellegzetes elemeinek védelmére terjed ki, mely a rendelet 1. melléklet 1. pontja szerinti terven jelölt területi lehatárolással érintett ingatlanokra terjed ki.
8. § (1) A helyi egyedi védelem alatt álló építményt, épületegyüttest a tulajdonos köteles jókarbantartani, állapotát megőrizni. A használat nem veszélyeztetheti az adott építészeti örökség fennmaradását.
9. § Az építési tevékenységgel kapcsolatos eljárások során védettség alá tartozó építmények esetén az épületek
a) átalakítása,
b) részleges vagy teljes bontása,
c) korszerűsítése,
d) bővítése
során gondoskodni kell az építészeti, településképi értékek megőrzéséről, az új épület tömegével és a beépítés módjával követni kell az eredeti épület tömegének és utcai megjelenésének jellemzőit, részleteiben a nyilvántartásban megjelölt értékes elemeket tartalmaznia kell.
TELEPÜLÉSKÉPI KÖVETELMÉNYEK
1. A településképi szempontból meghatározó
területekre vonatkozó területi építészeti követelmények
10. § A rendelet 2. melléklete tartalmazza a településszerkezet, településkarakter, tájképi elem és egyéb helyi adottság alapján rögzített, a településképi szempontból meghatározó területek lehatárolását.
11. § A beépítés módja tekintetében illeszkedni kell a környező és jellemző beépítési módhoz.
12. § A biológiai sokféleség megőrzése és a tájkép védelme érdekében a gyepterületek és a mezővédő erdősávok, fasorok, továbbá a vízfolyások, árkok menti természetközeli növényzet, facsoportok megtartandók.
2. A településképi szempontból meghatározó területekre vonatkozó
egyedi építészeti követelmények
13. § Az épületek, építmények terepre illesztése során 1,0 m-nél nagyobb feltöltések, vagy bevágások, valamint 30 foknál nagyobb rézsűk nem alakíthatók ki. Az 1,0 m-nél magasabb szintkülönbségek esetén a rézsüt lépcsőzve - több tagban - kell kialakítani úgy, hogy az egyes rézsűk között 1,0 m-nél kisebb szélességű zöldfelület, növényekkel beültetett sáv nem lehet.
14. § (1) Gazdasági területek kivételével a falfelületek felületképzése természetes anyagból - tégla, természetes kő, fa vagy vakolat - készülhet.
(2) A falfelület felületképzésének - az üdülő terület kivételével - legfeljebb 20%-a lehet fa anyagú.
15. § Építmények falazatának színezése során a település hagyományos, meleg árnyalatú, sárgával tört fehér, okkersárga árnyalatait, homok és agyagszín, tégla és terrakotta színeket lehet alkalmazni.
16. § (1) Főépület tetőjének hajlásszöge - a (4) bekezdés a) pont kivételével - legalább 35°, de legfeljebb 50° lehet. 35°-nál alacsonyabb hajlásszögű tető vagy lapostető a tetőfelület legfeljebb 20%-án alkalmazható.
(2) Főépületen új tetőzet építése esetén a 35°-50° közötti hajlásszögű tetők tetőfedéséhez égetett agyag sötétebb vagy világosabb árnyalata, vagy ahhoz hasonló színezésű cserép, betoncserép, vagy természetes pala használható. Nem lehet
a) fényes felületű,
b) harsány színű piros,
c) összhatásában kirívóan tarka,
d) szürke betoncserép,
e) nem természetes pala,
f) hullámpala, vagy
g) bitumenes zsindely fedés.
(3) Főépület új tetőzet építése esetén a 35° alatti hajlásszögű tetőkön matt, antracit színű, korcolt lemezfedés megengedett.
(4) Gazdasági területen
a) 35° alatti tetőhajlásszög,
b) az épületek tetőfedéseként szürke színű, nem fényes fémlemez fedés és zöldtető alkalmazása
is megengedett.
17. § Az épület tetőgerincének utcához viszonyított iránya - az egységes utcakép érdekében - nem térhet el az utcában jellemzően kialakult tetőgerinc iránytól.
18. § Tetőablak kialakítása során
a) tetőzetre merőleges gerincű nyeregtetővel kialakított tetöfablak (un. „kutyaól” jellegű ablak),
b) hegyes, toronyszerű, vagy
c) aránytalanul nagy tetőkiállás nem megengedett.
19. § Utcára vagy térre néző homlokzaton
a) napenergiagyüjtő panel,
b) riasztó berendezés,
c) hőszivattyú,
d) klíma berendezés kültéri egysége,
e) parabola antenna,
f) szellőző,
g) szerelt parapetes égéstermék kivezető, és
h) földgáz nyomásszabályozó nem helyezhető el.
20. § (1) Utcára vagy térre néző tetőzeten
a) riasztó berendezés,
b) hőszivattyú,
c) klíma berendezés kültéri egysége,
d) parabola antenna
látható helyen nem helyezhető el.
(2) Tetőzeten - mint az épület homlokzatának részén - napenergia gyűjtő panel (napelem, napkollektor)
a) tetősíkban megengedett és
b) az utcára merőleges gerincű tetőzeten az utcától a lehető legtávolabb helyezhető el.
21. § Amennyiben a kialakítandó épület utcai homlokzat szélessége meghaladja a 12 métert, úgy az - a tetőidomban is megjelenő - legalább 1 méter mélységű tagolással alakítható ki.
22. § (1) Meglévő utcai kerítés felújításakor, vagy új utcai kerítés építésekor annak harmonizálnia kell az épülettel, továbbá illeszkedni kell a szomszédos kerítések kialakításához, amennyiben azok megjelenésükben településképi értéket képviselnek és megfelelnek a kerítésekkel szemben támasztott követelményeknek.
(2) Utcai kerítést - a gazdasági területek kivételével - lábazat nélkül, vagy legfeljebb 80 cm magas lábazattal, legfeljebb 2,0 méteres teljes magasságban, legalább 50 %-os átláthatóságot biztosító áttört kerítésként kell készíteni.
23. § (1) Támfalgarázs csak ott létesíthető, ahol
a) a terep lejtése a szomszédos utca tengelyétől a telek hosszirányában merőlegesen mérve a telek előírt előkerti mélységéig eléri, vagy meghaladja az átlagosan 20 % emelkedést, vagy
b) a telek terepszintje az utcafronti telekhatáron átlagosan legalább 1,5 m-rel magasabb az utca tengelyvonalának magasságánál.
(2) A támfalgarázs a telken épülettől független elhelyezéssel is építhető, az alábbi feltételek betartásával
a) az utcai telekhatáron álló támfalgarázs és annak kapuzatát magában foglaló támfalkerítés a csatlakozó utcaszinttől mérve legfeljebb 3,0 m magasságú lehet és e támfalszakasz felett áttört korlát, kerítés létesíthető,
b) járda, vagy kiemelt szegély nélküli útnál az a) ponttól eltérően 3,15 m magasság alkalmazható,
c) a támfal utcai szakaszának - garázskapukkal együtt számított - hossza a gépkocsi tároló előtt legfeljebb 6,0 m, ezen felül a gyalogos bejáró építménye további legfeljebb 2,5 m szélességű lehet,
d) a szomszédos telkek felé a telekcsatlakozásoknál kialakuló támfalszakaszok magassága legfeljebb 1,0 m lehet és az ezek feletti kerítés - a tömör (lábazati) szakaszokkal együtt - legfeljebb 2,0 m lehet,
e) a támfalgarázs utcai homlokzatát a környezetben kialakult elhelyezési megoldásokat figyelembe véve lehet kialakítani.
24. § Támfal építésekor a támfalat természetes kővel, tégla-kő vegyes burkolattal, vagy zöldhomlokzatként lehet kialakítani.
25. § Az egységes utcakép érdekében a közterületen egységes növényfajt lehet telepíteni.
26. § A kötelezően kialakítandó zöldfelület minden megkezdett 120 m2-e után egy darab, az 5. mellékletben felsorolt, lombhullató, őshonos, nagy lombkoronát növelő fa vagy más gyümölcsfa ültetéséről és neveléséről kell gondoskodni.
27. § A helyi területi védelem alatt álló területeken, valamint a helyi egyedi védelem alatt álló egyes építményekre és ezek részleteire a cégér, cégtábla, cégfelirat, címtábla
a) falsíkkal párhuzamosan legfeljebb 1,0 m2 felülettel, de épületenként legfeljebb összesen 2,0 m2 felülettel, vagy
b) falsíkra merőlegesen legfeljebb 0,5 m kinyúlással és legfeljebb 20 cm szerkezeti vastagsággal, maximum 0,6 m2 felülettel és
c) világító, vagy megvilágított formában kizárólag rejtett kábelezéssel helyezhető el.
3. A helyi védelemben részesülő területekre vonatkozó területi
építészeti követelmények
28. § (1) A beépítés módja tekintetében illeszkedni kell a környező és jellemző beépítési módhoz.
(2) Az egyedi védelem alatt nem álló épület részleges vagy teljes bontással járó átépítése, új épület telken való elhelyezése esetén utalni kell a hagyományos beépítésre, telepítésre.
4. A helyi védelemben részesülő területekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
29. § A helyi karakter és hagyományőrző arculatteremtés érdekében új épület létesítése, a meglévő épületek, építmények részleges felújítása során környezetbe illeszkedő formai, szerkezeti építészeti megoldások alkalmazhatók.
30. § (1) A falfelületek felületképzését kizárólag természetes anyagból, így különösen téglából, természetes kőből, fából vagy vakolatból lehet készíteni. A falfelület felületképzésének legfeljebb 20%-a lehet faanyagú.
(2) Természetes kőburkolat alkalmazása esetén a helyre jellemző színű sárgás követ lehet alkalmazni.
(3) A csempeszerüen ragasztott vékony, csempe jellegű lapburkolatok alkalmazása nem megengedett.
(4) Téglaburkolat sárga vagy terrakotta színű tégla lehet.
31. § (1) Építmények falazatának színezése során a település hagyományos, meleg árnyalatú, sárgával tört fehér, okkersárga árnyalatai, homok és agyagszín, tégla és terrakotta színeket lehet alkalmazni.
(2) Az épületek színezését legalább a szomszédos épületek, de legfeljebb az érintett utcaszakasz épületszínezésének bemutatásával lehet igazolni.
32. § Az épületek homlokzatába beépített nyílászárókat úgy lehet kialakítani, hogy azok megjelenésükben, így különösen méret, forma, osztás, szín tekintetében kövessék a területre jellemző hagyományos nyílászáró kialakítást.
33. § (1) Az épület tetőhajlásszöge 35° és 50° közötti lehet. 35°-nál alacsonyabb hajlásszög legfeljebb a tetőfelület 20%-án lehet. Lapostető és 50°-nál meredekebb magastető nem megengedett.
(2) A magastetők tetőfedéséhez égetett agyag sötétebb vagy világosabb árnyalata, vagy ahhoz hasonló színezésű cserép, természetes pala használható. Nem lehet
a) fényes felületű,
b) barna,
c) harsány színű piros,
d) szürke betoncserép,
e) nem természetes pala,
f) hullámpala, és
g) bitumenes zsindely fedés.
(3) 35°-nál alacsonyabb hajlásszög esetén nem fényes, szürkés árnyalatú korcolt lemezfedést is lehet alkalmazni.
(4) Zártsorú beépítési forma alkalmazása esetén az új tetöidomot a szomszédos tetősíkhoz igazodva legfeljebb 50 cm eltéréssel lehet kialakítani.
(5) Az épület tetőgerincének utcához viszonyított iránya - az egységes utcakép érdekében - nem térhet el az utcában jellemzően kialakult tetőgerinc iránytól.
34. § Tetőablak kialakítása során
a) tetőzetre merőleges gerincű nyeregtetővel kialakított tetőfelépítmény (un. „kutyaól” jellegű ablak),
b) hegyes, toronyszerű,
tetőkiállások nem megengedettek.
35. § Tetőzeten - mint az épület homlokzatának részén - napenergia gyűjtő panel (napelem, napkollektor) csak tetősikban alakítható ki.
36. § Hagyományos épület bővítése esetén az új épületrészt a meglévő épülethez igazodva úgy lehet kialakítani, hogy figyelembe veszik
a) az épület magassági csatlakozásait,
b) a tető hajlásszögét,
c) a tetőidom formáját - az értelemszerű szerkezeti eltérésekkel-,
d) a nyílászárók méretét és formáját, anyagát, arányát és színezését, e) az alkalmazott homlokzati építőanyagok típusát, textúráját, és f) az építmények színezését.
37. § Utcai vagy térre néző homlokzaton
a) napenergiagyűjtő panel,
b) riasztó berendezés,
c) hőszivattyú,
d) klíma berendezés kültéri egysége,
e) parabola antenna,
f) szellőző,
g) szerelt kémény,
h) parapetes kivezetés,
i) földgáz nyomásszabályozó, nem helyezhető el.
38. § Utcára vagy térre néző tetőzeten
a) riasztó berendezés,
b) hőszivattyú,
c) klíma berendezés kültéri egysége,
d) parabola antenna,
e) gázkészülék turbó kéménye látható helyen nem helyezhető el.
39. § Homlokzatra - beleértve a tetőzetet is - szélkerék nem szerelhető.
40. § Tetőzet - mint az épület homlokzatának része - fölé nyúló kémény csak falazott módon létesíthető.
41. § Közterületről látható kerti építmények fa-, vagy épített szerkezetűek lehetnek. Az épített szerkezetű építmények felületképzése kizárólag természetes anyag, így különösen tégla, kő vagy vakolat, színe a főépület színével és felületképzésével megegyező, vagy ahhoz illő kivitelezésű lehet.
42. § Támfal építésekor a támfalat természetes kővel, tégla-kő vegyes burkolattal, vagy zöldhomlokzatként kell kialakítani.
43. § (1) Utcai kerítést úgy kell kialakítani, hogy az lábazat nélkül vagy legfeljebb 80 cm magas lábazattal, legfeljebb 2,0 méteres teljes magasságban, legalább 50%-os átláthatóságot biztosító áttört kerítésként készüljön. Ettől eltérni az országos és helyi egyedi vagy területi értékvédelemmel érintett ingatlanokon az ilyen jellegű korábbi állapot helyreállítása, vagy a környezetbe való illeszkedés érdekében lehet oly módon, hogy természetes - különösen kő, tégla, vakolt felület - anyaghasználat mellett tömör kerítés is építhető.
(2) Az eredetileg kőből, vagy téglából készült kerítések utólagos bevakolása, valamint az utcafronti kerítésen bádoglemez alkalmazása nem megengedett.
44. § Az egységes utcakép érdekében az utcában törekedni kell az egységes növényzet telepítésére.
45. § (1) A kötelezően kialakítandó zöldfelület minden megkezdett 120 m2-e után egy darab lombhullató, őshonos, nagy lombkoronát növelő fa ültetéséről és neveléséről kell gondoskodni.
(2) A biológiai sokféleség megőrzése és a tájkép védelme érdekében a gyepterületek és a mezővédő erdősávok, fasorok, továbbá a vízfolyások, árkok menti természetközeli növényzet, facsoportok megtartandók.
5. Az egyéb területekre vonatkozó építészeti követelmények
46. § (1) Építmények falazatának felületképzése során nem megengedett a) műanyag, b) fémlemez, vagy c) pala, hullámpala
47. § (1) A teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére elsősorban alkalmas területek a gazdasági területek a pomázi 531/2, 530, 529/4, 529/12, 529/7, 529/8 és 529/10 helyrajzi számú ingatlanok kivételével.
(2) A teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére a helyi területi védelem alatt álló terület nem alkalmas.
7. A hirdető-berendezésekre vonatkozó általános településképi követelmények
48. § (1) Hirdető-berendezés építményre, kerítésre, támfalra, illetve egyéb tartószerkezetre szerelt (rögzített vagy feszített) megoldástól eltérően nem helyezhető el.
(2) Hirdető-berendezés tetőszerkezeten nem helyezhető el.
(3) A hirdető-berendezés nem lehet a meglévő épített és természetes környezetből kirívó, a településképbe nem illeszkedő. A reklámfelület részben sem takarhatja a homlokzat nyílászáróját, díszítő elemeit, tagozatát, párkányzatát. Az épületen, építményen elhelyezkedő hirdető-berendezés nem térhet el az épület, építmény karakterétől, színétől, arányrendszerétől.
(4) A hirdető-berendezés tulajdonosa nem hanyagolhatja el a rendszeres karbantartást, valamint arról való gondoskodást, hogy a hirdető-berendezés ne okozzon kárt az épületben, építményben, melyen elhelyezték, továbbá annak rendeltetésszerű használatát ne korlátozza. A kirakatban elhelyezett reklámok, reklámberendezések esetében is tilos a jó karbantartás, esztétikus megjelenés követelményeit figyelmen kívül hagyni.
(5) Hirdető-berendezésen nem helyezhető el a hirdető-berendezés helye szerinti ingatlan önálló rendeltetési egységeiben folytatott tevékenységtől (pl. kereskedelmi-, szolgáltató-, illetve vendéglátó tevékenység) eltérő tartalmú hirdetés.
(6) A hirdető-berendezés tulajdonosának tilos a hirdető-berendezést fenntartani, amennyiben a hirdető-berendezés helye szerinti ingatlanban megszűnik az a tevékenység, melyhez a hirdető-berendezés közvetlenül kapcsolódott.
(7) Ingatlanonként, illetve amennyiben az ingatlanban több önálló rendeltetési egység van (gazdasági vállalkozás, lakás), önálló rendeltetési egységenként az alábbiak helyezhetők el:
a) 1 db legfeljebb 1 m2 felületnagyságű hirdető-berendezés, mely legfeljebb 1 m2 felületnagyságű térbeli vagy festett betűkből álló felirat is lehet, továbbá 1 db legfeljebb 40x60 cm méretű hirdető-berendezés, b) egy cégér, és
c) egy legfeljebb 70x100 cm méretű ideiglenes vagy időszakos jellegű hirdetés (pl. ELADÓ tábla, garázsvásár, akciók).
(8) A (7) bekezdés szerint elhelyezett hirdetések és hirdető-berendezések összes felülete nem haladhatja meg a hirdető-berendezés helye szerinti épület homlokzatának vagy a kerítésmező felületének az 5%-át.
(9) Üzlethelyiség kirakatának 20%-ánál nagyobb felületét tilos hirdetés céljára lefóliázni.
(10) Nem helyezhető el olyan hirdetés, melynek anyag és színhasználata a településképi követelményeket és az illeszkedést nem veszi figyelembe. Nem lehet olyan cégtáblát, cégérszerú táblát vagy címtáblát az épület homlokzatán elhelyezni, mely nem illeszkedik szervesen a homlokzatok meglévő vagy tervezett vízszintes és függőleges tagolásához, a nyílászárók kiosztásához, azok ritmusához.
(11) Nem megengedett olyan portál, árubemutató szekrény kialakítása, amely az épület architektúrájához nem alkalmazkodik, az épület-homlokzat arányaihoz, ritmusához, anyaghasználatához és színezéséhez nem illeszkedik.
49. § (1) Cégértől vagy címtáblától eltérő hirdető-berendezés nem helyezhető el világító felülettel, vagy megvilágítva. Derengő fényes, állandó, meleg fényű megvilágítástól eltérő megoldás nem alkalmazható. Villogó, futófényes, változó színű vagy fényintenzitású világító berendezés, illetve megvilágítás nem alkalmazható.
(2) Fényfüzér, vonalszerű fényreklám az adventi időszak kivételével nem helyezhető el.
(3) Hirdető-berendezés létesítése esetén az időtálló, nemes anyagtól (pl. kő, márvány, fém, réz, kovácsoltvas, üveg, fa, kerámia) eltérő kivitel nem alkalmazható. Festett hirdető-berendezés kézzel festett kivitelben is készülhet. Nyomtatott, matricával ragasztott hirdető-berendezés elhelyezése nem lehetséges.
(4) Termékről, ételről készült fényképfelvétel nem jeleníthető meg állandó hirdető-berendezésen.
(5) Molinó-szerű hirdető-berendezés nem helyezhető el.
(6) Gazdasági területen, valamint üzemanyagtöltő-állomás telkén az ingatlan előkertjében 1 db, legfeljebb 4 m magas totemoszlop és legfeljebb 3 db reklámzászló helyezhető el, melyen az ingatlanban lévő önálló rendeltetési egységek saját tevékenységük hirdetésére jogosultak.
(7) Világító hirdető-berendezés nem helyezhető el, kivéve közfunkciót, közfeladatot ellátó intézménynél (pl. orvosi rendelő, gyógyszertár, művelődési ház).
8. A reklámhordozókra vonatkozó általános településképi
követelmények
50. § (1) Reklámhordozók elhelyezése a hagyományosan kialakult településképet nem változtathatja meg hátrányosan.
(2) Reklámhordozó az épületek utcai homlokzatán - építési reklámháló kivételével - nem helyezhető el.
(3) A közérdekű molinó, az építési reklámháló és a közterület fölé nyúló árnyékoló berendezés kivételével molinó, ponyva vagy háló reklámhordozóként, reklámhordozót tartó berendezésként nem alkalmazható.
(4) Magánterületeken reklám közzététele és reklámhordozók, reklámhordozót tartó berendezések elhelyezése a HÉV állomás területét kivéve nem megengedett.
(5) Reklámhordozó megvilágítása céljából kizárólag statikus meleg fehér színű fényforrások használhatók.
(6) A helyi területi védelem alatt álló területen reklámhordozót vagy reklámhordozó berendezést egységes koncepció mentén és a terület védett településképi jellegéhez igazodóan kell kialakítani.
(7) Megállító reklámhordozó eszköz közterületen nem helyezhető el.
(8) A (4) bekezdés szerint meghatározott magánterületen kizárólag olyan funkcionális célokat szolgáló utcabútor helyezhető el, amelynek kialakítása a településképi megjelenést hátrányosan nem befolyásolja.
(9) Közterületen nem helyezhető el:
a) megállító reklámhordozó eszköz, kivéve a vendéglátóhelyek, teraszok bejáratánál elhelyezett étlaptartó vitrint és közterület használati
51. § (1) A polgármester jelentősnek minősített eseményről való tájékoztatás érdekében, a jelentősnek minősített esemény időtartamára, legfeljebb azonban valamennyi jelentős esemény esetén, együttesen naptári évente tizenkét hét időtartamra a vonatkozó jogszabályok szerint településképi bejelentési eljárásban az általános követelményektől eltérést engedélyezhet a reklám közzétevője számára.
(2) A polgármester döntése nem pótolja, illetve helyettesíti a reklám közzétételéhez szükséges, jogszabályban előírt egyéb engedélyeket, melyeknek a beszerzése a reklám közzétevőjének feladata.
TELEPÜLÉSKÉP-ÉRVÉNYESÍTÉSI ESZKÖZÖK
1. Szakmai konzultáció
52. § (1) A településképi véleményhez, településképi bejelentéshez és az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységekkel kapcsolatban a településképi követelmények teljesülése érdekében az építtető, vagy megbízottja legalább egy alkalommal köteles szakmai konzultációt kezdeményezni.
(2) A szakmai konzultáció keretében sor kerül
a) a tervezés során felmerült alternatív megoldások értékelésére,
b) a terv munkaközi javaslatainak előzetes minősítésére,
c) az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 18. § (2) bekezdése szerinti illeszkedési követelményeire vonatkozó javaslatoktól, ajánlásoktól eltérő tervezői megoldások egyeztetésére,
d) a településképi előírásoknak való megfelelés egyeztetésére,
e) javaslattételre a településképi követelmények érvényesítésének módjával kapcsolatban.
(3) A településképi követelményekkel kapcsolatban szakmai konzultáció kezdeményezése céljából az építtető, vagy megbízottja kérelmet nyújt be.
(4) A konzultációs lehetőség biztosításáról a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül kell gondoskodni, amely időtartamtól eltérni valamely fél akadályoztatása esetén lehet.
(5) A tervezés során ugyanazzal az építési munkával kapcsolatban az építtető, vagy az általa megbízott tervező több szakmai konzultációt is kezdeményezhet.
(6) A szakmai konzultációkról készített emlékeztetők nyilvántartásáról a polgármesteri hivatal gondoskodik.
2. A településképi véleményezési eljárás
53. § Építési-, összevont telepítési- és fennmaradási engedélyezési eljárásokat megelőzően településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni.
54. § (1) A településképi véleményezési eljárás során vizsgálni kell, hogy
a) a tervezett építési tevékenység megfelel-e a településképi rendeletben foglalt kötelező előírásoknak,
3. Településképi bejelentési eljárás
55. § Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló kormányrendeletben építési engedélyhez vagy az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez nem kötött, a 4. mellékletben felsorolt építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek, valamint a rendeltetésváltozások esetében.
56. § (1) A településképi bejelentési eljárás a polgármesterhez benyújtott - magánszemély esetén papíralapú vagy elektronikus, egyébként elektronikus - bejelentésre indul. A papír alapon benyújtott bejelentéshez papíralapú dokumentációt vagy a dokumentációt tartalmazó digitális adathordozót, elektronikus bejelentés esetén a dokumentációt tartalmazó digitális adathordozót kell mellékelni.
(2) A településképi bejelentési eljárás során jelen rendelet rendelkezésein túl vizsgálni kell, hogy a bejelentett tevékenység megfelel-e a helyi építési szabályzat előírásainak.
(3) A bejelentett tevékenység a jogerős hatósági határozat birtokában kezdhető meg, ha ahhoz más hatósági engedély nem szükséges.
(4) A polgármesternek a településképi bejelentéssel kapcsolatos döntését a polgármesteri hivatal készíti elő.
4. Településképi kötelezési eljárás
és településkép-védelmi bírság
57. § (1) A településképi kötelezési eljárást a polgármester hivatalból vagy kérelemre folytatja le.
(2) A polgármester a településképi követelmények teljesülése érdekében az érintett telek, építmény, építményrész tulajdonosát az építmény, építményrész felújítására, átalakítására vagy elbontására kötelezheti.
58. § (1) A kiszabható településkép-védelmi bírság felső határa 1 000 000 forint.
(2) A polgármester településkép-védelmi bírság kiszabását rendelheti el, ha a rendeletben foglalt településképi követelményeket megsértették és ezen jogszabálysértésről szóló településképi kötelezésben megjelölt határidőig a jogszabálysértést az ingatlan tulajdonosa nem szüntette meg.
5. A településképi követelmények alkalmazásának
önkormányzati ösztönzése
59. § (1) A települési önkormányzat a helyi területi védelem területén történő, valamint a helyi egyedi védelem alá helyezett értékek építési munkálatának költségeit a Települési Értékvédelmi Támogatásból (továbbiakban: Támogatás) segítheti.
(2) A támogatás célja a hagyományos településkép értékeinek megőrzése és megújítása, valamint a homlokzati kép, anyaghasználat, színezés, nyílászárók helyreállítása.
(3) A Támogatás keretösszege a települési önkormányzat éves költségvetésében szerepel.
60. § (1) A Támogatást pályázat útján lehet igénybe venni.
(2)1 A pályázatot évente egyszer, az éves költségvetés jóváhagyását követően a polgármester írja ki.
(3) A benyújtott pályázatnak
a) kérelmet,
b) a munka rövid leírását és
c) költségbecslést
kell tartalmaznia.
(4) A pályázati kiírás a (3) bekezdésben foglaltakon túlmenően további feltételeket is előírhat.
61. § (1)2 A beérkezett pályázatokat a képviselő-testület bírálja el. Az elbírálásra a polgármester - a területért felelős tanácsnok bevonásával - a főépítész szakmai álláspontjának figyelembe vételével készít előterjesztést.
(2) A döntésnek tartalmaznia kell a támogatásban részesítettek megnevezését, a támogatás mértékét, a védett érték és az azon végzett munkák megjelölését, a munkák igazolt költségét.
(3) A támogatott munka csak az önkormányzat által megbízott építészszakember felügyeletével és irányításával történhet.
(4) A Támogatott a támogatási szerződésben köteles vállalni, hogy a támogatással érintett építési munkákat az önkormányzat, valamint az általa megbízott építész terveinek, előírásainak megfelelően végzi el.
62. § (1) A pályázat alapján vissza nem térítendő támogatás nyerhető el.
(2) A támogatást elnyert pályázókkal az önkormányzat támogatási szerződést köt.
(3) A támogatási szerződésnek tartalmaznia kell a megítélt pénzösszeg felhasználásának módját, határidejét, feltételeit, az ellenőrzés szabályait és feltételeit.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
63. § (1) Ezen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A rendelet rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
(3) Hatályát veszti Pomáz Város Önkormányzata Képviselő-testületének az építészeti és természeti értékek helyi védelméről szóló 17/2009. (V. 22.) önk. rendelete.
A 60. § (2) bekezdése a Pomáz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (VII. 15.) önkormányzati rendelete 19. §-ával megállapított szöveg.
A 61. § (1) bekezdése a Pomáz Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (VII. 15.) önkormányzati rendelete 20. §-ával megállapított szöveg.