Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

Hatályos: 2023. 03. 02

Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

2023.03.02.

Vásárosnamény Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) és (7) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 132. § (4) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el1:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet célja

1. § (1) A rendelet célja a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében – kiemelten az időskorú lakosságra, a gyermeket nevelő családokra, ezen belül is a nagycsaládokra – meghatározza Vásárosnamény Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) teherbíró képességére figyelemmel a szociálisan rászorultak részére nyújtandó, illetve nyújtható, pénzbeli és természetbeni ellátások formáit, az ellátásokra való jogosultság feltételeit, valamint igénybevételük rendjét és garanciáit.

(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociális szempontokból rászorult családok életminőségén kíván javítani, ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy maguk is tegyenek meg minden tőlük elvárhatót annak érdekében, hogy családjuk eltartásáról tudjanak gondoskodni, mivel az önkormányzatok mellett az egyének, a családok és a helyi közösség aktivitása is nélkülözhetetlen feltétel a szociális biztonság megteremtése szempontjából.

2. A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya kiterjed az Önkormányzat közigazgatási területén életvitelszerűen élő és bejelentett lakcímmel rendelkező a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre.

3. Adatkezelés

3. § (1) A jegyző a szociális ellátásra való jogosultság megállapítása, az ellátás biztosítása, fenntartása és megszüntetése céljából az Szt. 18-19. §-ban foglaltaknak megfelelően országos és helyi nyilvántartást vezet.

(2) A szociális ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozását a változás bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles az Önkormányzatnak bejelenteni.

4. Az ellátások formái

4. § (1) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli és természetbeni szociális ellátás nyújtható.

(2) Szociális rászorultság esetén a jogosult számára a Képviselő-testület az arra jogosult személynek

a) települési támogatást

aa) települési gyógyszertámogatást

ab) települési lakhatási támogatást

b) rendkívüli települési támogatást

c) köztemetést

d) visszatérítendő települési támogatás

(a továbbiakban együtt: szociális ellátások) állapít meg e rendeletben meghatározott feltételek szerint.

5. Eljárási rendelkezések

5. § (1) Az e rendeletben, valamint az Szt. 17. § (5) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 45. §- ában, valamint 48. §-ában meghatározott szociális hatáskörök gyakorlását Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) a Polgármesterre ruházza át.

(2) Az e rendeletben szabályozott szociális ellátások iránti igényeket a Vásárosnaményi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: KÖH) ügyfélszolgálatánál, az erre rendszeresített formanyomtatványon lehet benyújtani. Az eljárás - indokolt esetben – hivatalból is indítható.

(3) A szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles - az igényelt támogatás formájától függően - a családjában, vagy háztartásában élő személyek adataira, vagyoni és jövedelmi viszonyaira vonatkozó nyilatkozatokat, igazolásokat becsatolni. Köteles továbbá a kérelem nyomtatványán felsorolt igazolásokat - illetve ezek hivatalból történő beszerzéseihez szükséges hozzájárulásokat – mellékelni.

(4) A jövedelem számításánál irányadó időszak, az igazolás módja, valamint a jövedelem számítása tekintetében az Szt. 10. § (2)-(5) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni.

(5) A jövedelem igazolható:

a) munkabérből származó jövedelem esetén, a munkáltató által kiállított igazolással. Amennyiben az adott időszakban más jogcímen egy-egy többletjuttatás is kifizetésre került, annak összegét a jövedelemtől elkülönítve kell feltüntetni;

b) álláskeresési támogatás esetén megállapító szerv által kiállított igazolással,

c) nyugdíj illetve nyugdíjszerű ellátás esetén, a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság2 által a tárgyév elején megküldött elszámolási lappal vagy a megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényével.

d) őstermelők esetén a bevételről vezetett dokumentum fénymásolatával, illetve az adóhatóság által kiállított igazolással, továbbá támogatás esetén a támogatás összegéről szóló igazolással;

e) vállalkozásból származó jövedelem esetén az adóhatóság igazolásával, vagy3 az adóbevallással nem lezárt időszakra vonatkozóan az egy havi átlagjövedelemről szóló könyvelői igazolással, ennek hiányában az érintett nyilatkozatával;

f) tartásdíj esetén a ténylegesen felvett tartásdíjról szóló irattal (elismervény, postai feladóvevény stb.) és a szülők közötti egyezséget tartalmazó közokirattal, vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal, illetve a tartásdíj megállapításáról szóló jogerős bírói ítélettel, állam által megelőlegezett gyermektartásdíjról a gyámhivatal határozatával;

g) igazolás arról, hogy a támogatást igénylő személy és nagykorú családtagja regisztrált álláskereső és támogatásban nem részesül;

h) az a)-f) pontokba nem tartozó jövedelmek esetén egyéb, a jövedelem típusának megfelelő igazolással.

(6)4 A családtámogatási ellátásra vonatkozó adatot hivatalból az államháztartásról szóló törvény szerinti szociális nyilvántartásból kell közvetlen lekérdezéssel átvenni.

(7) Az ellátás megállapítása szempontjából

a) a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók,

b) házastársak akkor tekinthetők külön élőknek, ha lakcímük különböző.

(8) E rendelet alkalmazásában nem minősülnek jövedelemnek ezen rendeletben szabályozott szociális ellátások.

6. § (1) Ha a szociális hatáskör gyakorlója úgy ítéli meg, hogy a kérelmező, illetve az ellátásban részesülő estében környezettanulmány készítése szükséges, annak elkészítése a családsegítő- és gyermekjóléti szolgálat5 feladatkörét képezi.

(2) A környezettanulmány az elkészítésétől számított egy hónapig érvényes.

(3) A tényállás tisztázása érdekében háziorvosi, szakorvosi, védőnői, pedagógiai vélemény, javaslat kérhető. A vagyoni körülmények további tisztázása érdekében a kérelmezőre és vele azonos lakcímen együtt lakó közeli hozzátartozókra vonatkozóan – hozzájáruló nyilatkozatuk alapján – további információk beszerezhetőek. Az adatok beszerzéséhez szükséges hozzájáruló nyilatkozatokat – a rendelkezésre bocsátott formanyomtatványon – a kérelmező köteles az eljáró hatóságnak átadni.

(4) A jövedelemigazolás csak akkor mellőzhető, ha azok elkészítésének késedelme a rászoruló életét, testi épségét veszélyeztetné. Egyedi mérlegelés során azonban utólag a tényleges rászorultság tisztázása céljából pótolni kell.

7. § (1) A kérelmezőt a havi rendszerességgel folyósított szociális ellátások a kérelem benyújtása hónapjától illetik meg.

(2)6 A települési gyógyszertámogatás fél évre, a települési lakhatási támogatás egy évre kerül megállapításra.

(3) Ha a rendszeres szociális ellátásra való jogosultság az ellátás folyósításának időtartama alatt szűnik meg, a megszűnés hónapjában a támogatást teljes összegben kell folyósítani.

(4) A rendszeres szociális ellátásra való jogosultság ismételt megállapítása iránti kérelem a korábbi jogosultság időtartama alatt, annak megszűnése hónapjában is benyújtható. Ebben az esetben az új jogosultságot a korábbi jogosultság megszűnését követő naptól kell megállapítani.

8. § (1) E rendeletben meghatározott egyes támogatások igényléséhez a jövedelemigazolás és vagyonnyilatkozat mellett a következő dokumentumok, igazolások benyújtása szükséges:

a) települési gyógyszertámogatás esetén

aa)7 a háziorvos, szakorvos igazolása a havi – a diagnosztizált krónikus betegséghez közvetlenül kapcsolódó – Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (a továbbiakban: NEAK) által támogatott rendszeres gyógyszer szükségletről és annak költségéről,

ab) amennyiben az a) pontban meghatározott igazolás vagy vény nem tartalmazza a gyógyszerköltséget, a gyógyszerész igazolása a havi gyógyszerköltségről

ac)8 a kérelem ismételt benyújtása esetén az előző támogatási időszakban nyújtott települési gyógyszertámogatás jogszerű felhasználását igazoló nyugta, számla, igazolás.

b) a települési lakhatási támogatás esetén

ba) a lakásban tartózkodás jogcímének hitelt érdemlő igazolása,

bb) a lakás nagyságának hitelt érdemlő igazolása, valamint

bc) a támogatott szolgáltatást szolgáltatási vagy közszolgáltatási szerződés alapján szerződőként igénybe vevő fogyasztónak és a fogyasztási helynek a szolgáltató általi azonosításához szükséges adatot.

c) rendkívüli települési támogatás esetén

ca)9 gyógyszertámogatásnál a háziorvos, szakorvos igazolása (vagy az általa felírt vény) a betegséghez közvetlenül kapcsolódó, az NEAK által támogatott gyógyszer szükségletről és annak költségéről,

cb) amennyiben a ca) pontban meghatározott igazolás nem tartalmazza a gyógyszerköltséget a gyógyszerész igazolása a gyógyszer(ek) áráról,

cc) temetési támogatásnál a temetés költségeiről – a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított számla eredeti példánya és az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonata.

cd) egyéb esetekben a rendkívüli élethelyzetet alátámasztó dokumentumok.

(2) 10

6. A pénzbeli ellátások kifizetése, folyósítása

9. § (1) A megállapított pénzbeli ellátásokat a KÖH az alábbiak szerint folyósítja:

a) a települési gyógyszertámogatás esetében a tárgyhót követő hónap 5. napjáig a kérelmező részére,

b) a települési lakhatási támogatás esetében tárgyhót követő hónap 5. napjáig a szolgáltató részére átutalással, illetve önkormányzati bérlakásban élők esetében a közüzemi díjba történő beszámítással.

c) az egyéb pénzellátásokat a döntést követő nyolc napon belül, létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személy esetében a döntést követően azonnal.

(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott támogatás kivételével az ellátás kifizetése – az ügyfél kérése szerint – történhet postautalványon vagy lakossági folyószámlára havonta történő átutalással, illetve készpénzben pénztári kifizetéssel.

7. Jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése

10. § (1) Az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában, vagy e rendelet megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni, továbbá az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell

- a pénzbeli szociális ellátás visszafizetésére,

- természetben nyújtott szociális ellátás esetén a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére.

(2) Ha a szociális hatáskört gyakorló a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – méltányosságból:

a)11 elengedheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 50%-át, egyedül élő esetében a 100%-át,

b)12 csökkentheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegét, egyedül élő esetében a 150%-át,

c) az összeg részletekben történő megfizetését engedélyezheti.

(3) Az Szt. 17. § (5) bekezdés szerinti - méltányossági jogkörben - hozott döntés ellen fellebbezésnek nincs helye.

II. Fejezet

Települési támogatás

8. Települési gyógyszertámogatás

11. § (1) A Képviselő- testület gyógyszertámogatás formájában települési gyógyszertámogatást nyújt a szociálisan rászorult azon személyek részére, akik egészségi állapotuk, diagnosztizált krónikus betegségük miatt rendszeres gyógyszerszedésre szorulnak.

(2)13 Települési gyógyszertámogatás annak a személynek állapítható meg, akinek

a)14 családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 250%-át, egyedülálló személy esetében a 300%-át és

b)15 krónikus betegségére tekintettel – a kérelem benyújtását megelőző hónapban – rendszeresen szedett, az egészségbiztosítási szerv által támogatott gyógyszerek átlagköltsége eléri, vagy meghaladja a szociális vetítési alap összegének 20%-át

feltéve, hogy a kérelmező közgyógyellátási igazolvánnyal és - a kérelmező és családja az Szt. szerinti - vagyonnal nem rendelkezik.

(3)16 A támogatás összege az igazolt havi gyógyszerköltség 70%-a, de legfeljebb 8 000 forint, azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.

(4) A rendszeres gyógyszer-kiadások viseléséhez nyújtott települési gyógyszertámogatás a 7. § (2) bekezdése szerinti időtartamra kerül megállapításra azzal, hogy amennyiben a jogosult ezen időtartam alatt jogosultságot szerez közgyógyellátásra, a részére megállapított gyógyszertámogatást a következő hónaptól meg kell szüntetni.

(5)17 Települési gyógyszertámogatás nem állapítható meg annak a személynek aki

a) közgyógyellátásban részesül,

b) kérelméhez teljes körűen nem csatolta 8. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott dokumentumokat.

9. Települési lakhatási támogatás

12. § (1) A települési lakhatási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által életvitelszerűen lakott lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás.

(2)18 A képviselő-testület az elektromos áram-, a víz- és a gázfogyasztás költségeihez települési támogatást nyújt annak a kérelmezőnek, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 300 %-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(3) Támogatás annak a személynek állapítható meg, akinek lakóhelye vagy tartózkodási helye a közszolgáltatási szerződésben szereplő felhasználási hellyel megegyezik.

(4) 19

(5)20 A támogatás összege az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata, de nem lehet kevesebb mint 4 500 forint, és nem lehet több mint 10 000 forint azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni. Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség összegét e rendelet 12. § (7) bekezdése határozza meg.

(6) A települési lakhatási támogatás esetében elismert lakásnagyság

a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 nm,

b) ha egy személynél több személy lakik a háztartásban, az a) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 m2

de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.

(7)21 Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség összege

a)22 ha a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegét 150 forint, egyedülélő esetében 160 forint,

b)23 ha a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem meghaladja a szociális vetítési alap összegét 140 forint, egyedülélő esetében 150 forint.

(8) Azon személyek esetében, akiknél előrefizetős gáz- vagy áramfogyasztás mérő készülék működik, a lakásfenntartási támogatást elsődlegesen a készülék feltöltéséhez kell biztosítani.

(9) A települési lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

III. Fejezet

10. Rendkívüli települési támogatás

13. § (1) A képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatást nyújt.

(2) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet, illetve időszakosan bekövetkező vagy tartósan fennálló létfenntartási gond különösen:

a) a kérelmező vagy a kérelmezővel közös háztartásban élő közeli hozzátartozók valamelyikének hirtelen fellépő és kórházi ápolást igénylő betegsége, kórházi kezelése, ellátása, továbbá súlyos vagy életveszélyes sérüléssel járó balesete, illetve olyan orvosi felülvizsgálat, mely többletkiadást (pl. utazási költség) igényel,

b) a gyermek betegsége miatt a társadalombiztosítási szerv által nem (vagy csak részben) finanszírozott gyógyászati segédeszköz használatára szorul és közgyógyellátásra nem jogosult, illetve a gyermek megbetegedése esetén a szülő táppénzes állományba kerül,

c) eseti jelleggel fellépő olyan – 3000 forintot meghaladó – gyógyszerköltség, melyet a kérelmező jövedelmi helyzete miatt nem, vagy részben tud megfizetni és közgyógyellátásra nem jogosult.

d) várandós anya válsághelyzetbe kerülése,

e) a kérelmező vagy a kérelmezővel közös háztartásban élő közeli hozzátartozók valamelyikének a munkáltató felmondása által bekövetkezett munkanélkülisége, a munkahely elvesztését követő 30 napon belül. A regisztrált munkanélküliek részére a munkavállalás elősegítéséhez évente két alkalommal hozzájárulás (pl. állásinterjún felmerülő utazási költség) adható.

f) lakhatást biztosító épületet elpusztító, vagy rendeltetését akadályozó elemi kár (különösen tűz, szél- illetve hóvihar, belvíz, más időjárási károsító hatás), vagy meghibásodás (különösen csőtörés, gázrobbanás, elektromos meghibásodás),

g) a lakáshasználat jogának tényleges elvesztése, hajléktalanná válás,

h) bűncselekmény, vagy szabálysértés (különösen rablás, lopás, betörés) következtében elszenvedett létfenntartást veszélyeztető élethelyzet,

i) a gyermek gyermekjóléti alapellátás által történő védelembe vételére kerül sor a család anyagi körülményei miatt,

j) a törvényes felügyeletet ellátó szülő halála esetén az árvaellátás megállapításáig,

k) nevelésbe vett gyermek – kapcsolattartási joggal rendelkező családtagjával való kapcsolattartás,

l) gyermek családba történő visszakerüléséhez kapcsolódó kiadások felmerülése,

m) hátrányos helyzetben lévő gyermek nevelésével kapcsolatban felmerült rendkívüli kiadás,

n) közeli hozzátartozó bekövetkezett halálesete,

o) adósság miatt kikapcsolt közüzemi szolgáltatás (áram, víz, gáz) újra üzembe helyezésének vagy előrefizetős mérő készülék felszerelésének anyagi terhe, illetve a még ki nem egyenlített számlák, hátralékok rendezése,

p) téli tüzelő beszerzése, melynek költsége a család létfenntartását veszélyezteti.

14. § (1) 24

(2) 25

(3)26 Rendkívüli települési támogatás keretében nyújtott gyógyszertámogatás igénybevételekor a jogosult köteles a gyógyszer kiváltását bizonyító számlát vagy nyugtát a szociális ellátás ügyintézője részére a támogatás nyújtását követő 1 napon belül bemutatni. Amennyiben a számla vagy nyugta határidőben nem kerül bemutatásra a tárgyévben további gyógyszertámogatásra a kérelmező már nem jogosult.

(4)27 Rendkívüli települési támogatás keretében nyújtott gyógyszertámogatásra nem jogosult az, aki közgyógyellátásban vagy települési gyógyszertámogatásban részesül.

11. Pénzbeli rendkívüli települési támogatás

15. §28 (1) Pénzbeli rendkívüli települési támogatás állapítható meg annak a személynek, aki létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, illetve ha tartósan vagy időszakosan létfenntartási gonddal küzd.

(2) A támogatás összege alkalmanként – a 16. §-ban foglalt kivétellel – minimum 3.000 forint.

(3)29 A döntéshozó a rendkívüli települési támogatásra való jogosultság megállapításakor megvizsgálja, hogy fenn áll-e a 13. § (2) bekezdésében meghatározott, vagy azon felül esetlegesen felmerülő egyéb létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet, valamint azt, hogy ez a fennálló rendkívüli élethelyzet milyen mértékben érinti a kérelmező megélhetését.

(4)30 Amennyiben megállapítható, hogy a kérelmező létfenntartását veszélyeztető rendkívüli esemény bekövetkezett, vagy az folyamatosan fenn áll, annak a kérelmező megélhetésére gyakorolt hatásával arányban kerül meghatározásra a támogatás mértéke.

16. §31 (1)32 Temetési költségek megfizetéséhez pénzbeli rendkívüli települési támogatásként temetési támogatás állapítható meg, akinek a családjában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének a 250 % –át, egyedül élő esetében a 350 %-át és

a) az elhunyt személy eltemettetéséről úgy gondoskodott, hogy erre egyébként nem volt köteles, vagy

b) aki tartásra köteles volt, azonban a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti.

(2)33 A temetési támogatás összege 25 000 forint.

(3) Egy családban, valamint egy lakásban élők – egyidejűleg – külön-külön nem részesülhetnek temetési támogatásban.

(4) A temetési támogatás iránti kérelmet legkésőbb az erről szóló temetési számla kiállításának napjától számított 60 napon belül lehet benyújtani.

12. Természetbeni települési támogatás34

17. § (1) A rendkívüli települési támogatások természetbeni ellátásként is nyújthatóak. Természetbeni ellátás a települési lakhatási támogatás és a rendkívüli települési támogatás élelmiszer támogatásként nyújtott formája.

(2)35 Rendkívüli ellátás keretében a természetbeni ellátás megállapítása a pénzbeli rendkívüli települési támogatásra vonatkozó szabályok megfelelő alkalmazásával történik. A támogatást - az ellátás formájától függően - az igénybevételére jogosító határozat, a támogatási összegnek a szolgáltatóhoz történő átutalásával vagy a jogosított személy részére az ellátás közvetlen rendelkezésre bocsátásával kell biztosítani.

IV. Fejezet

13. Köztemetés

18. § (1) A köztemetéssel összefüggő feladatokat az Szt. 48. §-ban foglaltak szerint kell ellátni.

(2) A szociális hatáskör gyakorlója az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek a megtérítési kötelezettsége alól részben vagy egészben - amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné - mentesítheti:

a)36 a megtérítési összeget elengedheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegét, egyedül élő esetén a 150% - át,

b)37 a megtérítési összeget a köztemetés költségének 50%-ig csökkentheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy a családjának az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 130%-át, egyedül élő esetén a 170%-át, feltéve, ha a kérelmező és családja az Szt. szerinti vagyonnal nem rendelkezik.

V. Fejezet

14. Visszatérítendő települési támogatás

19. § (1) A szociális hatáskör gyakorlója visszatérítendő – pénzintézeti tevékenységnek nem minősülő, kamatmentes - települési támogatást (a továbbiakban: visszatérítendő támogatás) nyújt annak a szociálisan rászoruló, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényben meghatározott öregségi nyugdíjban részesülő kérelmezőnek:

a)38 akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap 250 %-át, egyedül élőnél 300 %- át,39

b)40 akinek a nyugdíja a szociális vetítési alap összegét meghaladja,

c) aki a visszafizetést vállalja,

d) aki korábbi – bármely címen kapott – önkormányzati kölcsönét határidőre visszafizette.

(2) Kizárható a visszatérítendő támogatásból biztosításából az, aki:

a) rendelkezik olyan vagyonnal, amellyel nehéz anyagi helyzetének enyhítését megoldhatná,

b)41

(3) A visszatérítendő támogatást – ide nem értve az év végére eső megállapításokat – úgy kell megállapítani, engedélyezni, hogy annak visszafizetésére – lehetőleg – még a megállapítás évében sor kerüljön.

(4) A visszatérítendő támogatás összege egy alkalommal nem lehet több, mint a nyugdíjminimum két-és félszerese, s az egy családban élők külön-külön nem részesíthetőek ebben a támogatásban.

(5) A visszatérítendő támogatás felhasználási céljáról, összegéről, a visszafizetés idejéről, feltételeiről, a szociális hatáskör gyakorlója határozatával dönt, mely alapján megállapodást köt a támogatásban részesítettel.

(6) A támogatás visszafizetésének elmaradása esetén a szociális hatáskör gyakorlója az Szt.-nek a jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítésére vonatkozó szabályai szerint jár el.

VI. Fejezet42

VII. Fejezet

Záró rendelkezések

21. § (1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Az Önkormányzattól igényelhető szociális ellátás esetében a kérelmet a következő – a rendelet mellékletét képező – formanyomtatványokon, illetve azok felhasználásával lehet előterjeszteni.

1. melléklet: „Kérelem a települési támogatás megállapításához”,

2. melléklet: „Kérelem a rendkívüli települési támogatás megállapításához”,

3. melléklet: „Kérelem a köztemetés igénybevételéhez.”

(3) E rendeletet az Szt.-ben, valamint a Pr.-ben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.

(4) Hatályát veszti Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 14/1999. (V. 27.) önkormányzati rendelete.

(5)43

Filep Sándor polgármester

Dr. Szilágyi Péter jegyző

1

A bevezető a 8/2021. (VII.01.) önkormányzati rendelet 1. §- ával megállapított szöveg. Hatályos 2021. július 2. napjától.

2

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 4. §- a. Hatályos 2018. május 1.

3

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 4. §- a. Hatályos 2018. május 1.

4

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 4. §- a. Hatályos 2018. május 1.

5

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 4. §- a. Hatályos 2018. május 1.

6

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 1. §- a. Hatályos 2018. május 1.

7

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 11. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától. A 8. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

8

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 2. §- a. Hatályos 2018. május 1.

9

A 8. § (1) bekezdés c) pont ca) alpontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

10

2021. július 2. napjától hatályon kívül helyezte a 8/2021. (VII. 01.) önkormányzati rendelet 3. § a) pontja.

11

A 10. § (2) bekezdés a) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § a) pontja szerint módosított szöveg.

12

A 10. § (2) bekezdés b) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § b) pontja szerint módosított szöveg.

13

Módosította a 6/2019. (IV. 26.) önkormányzati rendelet 1. §- a. Hatályos 2019. május 1. napjától.

14

A 11. § (2) bekezdés a) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § c) pontja szerint módosított szöveg.

15

A 11. § (2) bekezdés b) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § d) pontja szerint módosított szöveg.

16

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 2. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

17

Módosította a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 3. §- a. Hatályos 2018. május 1.

18

Módosította a 6/2019. (IV. 26.) önkormányzati rendelet 2. §- a. Hatályos 2019. május 1. napjától. A 12. § (2) bekezdése a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § e) pontja szerint módosított szöveg.

19

2018. május 1. napjától hatályon kívül helyezte a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 5. §- a.

20

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 4. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

21

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 5. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

22

A 12. § (7) bekezdés a) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § f) pontja szerint módosított szöveg.

23

A 12. § (7) bekezdés b) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § g) pontja szerint módosított szöveg.

24

2021. július 2. napjától hatályon kívül helyezte a 8/2021. (VII. 01.) önkormányzati rendelet 3. § b) pontja.

25

2021. július 2. napjától hatályon kívül helyezte a 8/2021. (VII. 01.) önkormányzati rendelet 3. § b) pontja.

26

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 6. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

27

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 7. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

28

Módosította a 6/2019. (IV. 26.) önkormányzati rendelet 3. §- a. Hatályos 2019. május 1. napjától.

29

Módosította a 8/2021. (VII.01.) önkormányzati rendelet 2. §- a. Hatályos 2021. július 2. napjától.

30

Módosította a 8/2021. (VII.01.) önkormányzati rendelet 2. §- a. Hatályos 2021. július 2. napjától.

31

Módosította a 6/2019. (IV. 26.) önkormányzati rendelet 4. §- a. Hatályos 2019. május 1. napjától.

32

A 16. § (1) bekezdés nyitó szövegrésze a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § h) pontja szerint módosított szöveg.

33

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 8. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

34

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 11. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától.

35

Módosította a 10/2015. (IX. 25.) önkormányzati rendelet 9. §- a. Hatályos 2015. október 1. napjától. A 17. § (2) bekezdése a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

36

A 18. § (2) bekezdés a) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § i) pontja szerint módosított szöveg.

37

A 18. § (2) bekezdés b) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § j) pontja szerint módosított szöveg.

38

A 19. § (1) bekezdés a) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § k) pontja szerint módosított szöveg.

39

Módosította a 6/2019. (IV. 26.) önkormányzati rendelet 5. §- a. Hatályos 2019. május 1. napjától.

40

A 19. § (1) bekezdés b) pontja a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 4. § l) pontja szerint módosított szöveg.

41

2021. július 2. napjától hatályon kívül helyezte a 8/2021. (VII. 01.) önkormányzati rendelet 3. § c) pontja.

42

2018. május 1. napjától hatályon kívül helyezte a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 5. §- a.

43

2018. május 1. napjától hatályon kívül helyezte a 4/2018. (IV. 27.) önkormányzati rendelet 5. §- a.

44

Az 1. melléklet a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 3. § a) pontjával megállapított szöveg.

45

A 2. melléklet a Vásárosnamény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 1.) önkormányzati rendelete 3. § b) pontjával megállapított szöveg.