Fenyőfő Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2004. (VI.30.) önkormányzati rendelete

A településrendezési tervének helyi építési szabályzatáról

Hatályos: 2022. 07. 22

Fenyőfő Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2004. (VI.30.) önkormányzati rendelete

A településrendezési tervének helyi építési szabályzatáról

2022.07.22.

Fenyőfő Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ét.) 6. § (3)-(4), a 7. § (3) bekezdés c) pontja, továbbá 13. §-a és a 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelettel közzétett Országos Településrendezési és Építési Követelményekben (a továbbiakban OTÉK) és a módosításáról szóló 36/2002. (III. 7.) Korm. rendeletben kapott felhatalmazás alapján, valamint a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított 1990. évi LXV. tv. (továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésében biztosított feladat- és jogkörében eljárva a következő helyi építési szabályzatot (továbbiakban HÉSZ) megállapítja, a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-2/B és SZ-5 jelű szabályozási terveinek jóváhagyásával és ezek együttes alkalmazását elrendeli.

Az előírások hatálya és alkalmazása

1. § (1) Jelen rendelet hatálya kiterjed Fenyőfő község teljes közigazgatási területére.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó területen területet felhasználni, építési telket és területet alakítani, továbbá – a bányaműveléshez szükséges földalatti építmények kivételével – műtárgyat és más építményt tervezni, építeni, felújítani, helyreállítani átalakítani, korszerűsíteni, bővíteni és lebontani, valamint mindezekre hatósági engedélyt adni az általános érvényű hatósági előírásoknak (OTÉK, ágazati szabványok stb.) és e rendeletben előírtaknak szabad.

(3) 1

(4) Jelen rendelet csak TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B számú szabályozási tervlapjaival együtt érvényes, csak ezekkel együtt módosítható.

Szabályozási elemek

2. § (1) A szabályozási terv, valamint jelen rendelet előírásai kötelező és irányadó szabályozási elemeket tartalmaznak.

(2) I. rendű kötelező szabályozási elemek

a) - az építési előírások a beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területekre

b) - a szabályozási vonal (közterületet a nem közterülettől elválasztó vonal)

c) - a közúti szabályozási elemek (szabályozási szélességek)

d) - területfelhasználási módok határa

e) - építési övezet határa

f) - beépített és beépítésre szánt illetve beépítésre nem szánt területek határa

g) - 10 éven túli szabályozási vonal

h) - készítendő részletes szabályozási terv határa

i) - telek beépíthető és nem beépíthető területének határa

j) - telken belüli kötelező védőfásítás

(3) II. rendű szabályozási elemek a (2) bekezdésben nem említett szabályozási elemek.

a) - irányadó telekhatár

b) - építési hely határa

(4) Az irányadó szabályozási elemek betartása ajánlott.

(5) A TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2 jelű tervein a K jel a kialakult állapotot ill. kialakult méreteket jelenti.

Az állattartásra vonatkozó előírások

3. §2 (1) Az új állattartó épületek létesítési szabályait és az állattartás egyéb szabályait külön állattartó rendeletben kell a településen meghatározni.

(2) Nevelési, oktatási intézmény telkétől, egészségügyi intézmény, temető, valamint élelmiszer előállítására, feldolgozására, fogyasztására szolgáló építménytől 50 m-es távolságon belül állattartás céljára szolgáló épület létesítése tilos.

Építési engedélyhez kötött tevékenységek

4. §3 (1) A 46/1997. (VII.29) KTM. rendelet 9. §-ban felsoroltakon túl a következő építési munkák is csak építési engedély alapján végezhetők:

a) -építési telken, illetve területen elhelyezett közterületről látható minden fajta reklám, hirdetés létesítése, festése, felszerelése.

b) -a közterületről látható épülethomlokzaton, illetve tetőfelületen parabola antenna elhelyezése.

c) -külterületen minden fajta kerítés létesítése

(2) külterületen a kerítés anyaga fa, élő sövény illetve drótháló lehet fa oszlopokkal. betonoszlopok és betonlábazatok nem helyezhetőek el.

Övezeti besorolások

5. § A szabályozási és övezeti terv Fenyőfő közigazgatási területét az alábbi övezetekre bontja:az 5§ táblázat

Védőtávolságok

6. § (1) A fenntartást akadályozó létesítményeket, építményeket elhelyezni:

a) - folyóvizek, csatornák, árkok mentén a partéltől számított 6 méteres sávon

b) - árvízvédelmi töltés lábvonalától számított 10 méteres sávon

c) - holtágak partvonalától és egyéb vizilétesítmények (öntözőcsatornák) medrétől számított 3 méteres sávon belül nem lehet.

(2) A 20 kV-os és 35 kV-os nagyfeszültségű vezetéknél külterületen a tengelytől mért 6 méteres védőtávolságon belül, belterületen a tengelytől mért 2,5 méteres védőtávolságon belül építmény nem helyezhető el.

(3) A település 1000 méteres védőtávolságán belül dögkút, hulladéklerakó (törmeléklerakó kivételével) illetve más egyéb bűzös, fertőzésveszélyes tevékenységet folytató telephely nem létesíthető.

(4) A bányaüzemi területek levegővédelmi övezetén belül állandó emberi tartózkodásra szolgáló épület, különösen oktatási, egészségügyi, üdülési célt szolgáló létesítmény nem helyezhető el.

(5) 4

(6) A szennyvíztisztító mű 150 méteres védőtávolságán belül állandó emberi tartózkodásra szolgáló épület, különösen oktatási, egészségügyi, üdülési célt szolgáló létesítmény nem helyezhető el.

A telekalakítás szabályai

7. § (1) A TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű szabályozási tervein irányadó telekhatárral, megszüntető jellel, vagy a kettő együttes alkalmazásával jelölt telekalakítás ajánlás. Azok a telkek, amelyek megfelelnek az övezeti előírásoknak, telekalakítás végrehajtása nélkül is beépíthetőek. Azok a telkek, amelyeknek valamely mérete nem felel meg az övezeti előírásoknak, csak a jelölt telekalakítások végrehajtása után építhetők be.

(2)5

(3)6

(4) A TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű szabályozási tervein a közút céljára történő lejegyzés által érintett részeken a meglévő terület, telek –amennyiben az jelenleg is megfelel az övezeti előírásoknak- a jelölt telekalakítás végrehajtása nélkül is beépíthető. Ilyenkor a beépítésnél a kialakítandó telek paramétereinek figyelembe vételével kell az épületeket elhelyezni.

A létesítmények elhelyezésének szabályai

8. § (1) Azokon a területeken, ahol a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű tervei telek beépíthető és nem beépíthető területének határát jelölnek meg épületet elhelyezni csak a beépíthető területen belül (azaz utcafront felőli telekrészen) lehet. A terveken jelölt beépíthető telekrész határán kívül eső telekrészen csak az eredeti terepszint alatti létesítmény (pince) helyezhető el.

(2) Ahol a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű szabályozási terve nem tartalmaz építési hely határvonalat, ott az épületek elhelyezésére szolgáló területet az övezetre vonatkozó elő-, oldal-, és hátsókerti méretek betartásával kell meghatározni.

(3) Oldalhatáron álló beépítés esetén- kelet-nyugati fekvésű teleknél az északi oldalhatáron- dél-kelet – észak-nyugati fekvésű teleknél az észak-keleti oldalhatáron- észak-kelet – dél-nyugati fekvésű teleknél az észak-nyugati oldalhatáron- észak-déli fekvésű teleknél a keleti oldalhatáronkell az épületeket elhelyezni.

(4) 7

(5) Oldalhatáron álló beépítés esetén melléképítményt (pl. garázst) a fő funkciót hordozó épülettel egybeépítve vagy a fő funkciót hordozó épülettel megegyező oldalhatáron lehet elhelyezni.

A kialakult esetekre vonatkozó rendelkezések

9. § (1) Az építési övezeti előírásoktól eltérően kialakult telekméreteket, telekhasználatot, vagy megvalósult épületet és bármely más, a követelményeknek meg nem felelő övezeti tényezőt, ha az jogszerűen vagy jóhiszeműen valósult meg a HÉSZ közreadása előtt; továbbá, ha annak megvalósulása érvényes építési engedély alapján folyamatban van, kialakultnak kell tekinteni.

(2) Ha a beépítettség magasabb, vagy a telek területe kisebb a megengedettnél, akkor a telken meglévő épület felújítható, átalakítható, de sem a beépítettség, sem az épületek építménymagassága nem növelhető. A szintterület növelése a tetőtér beépítésével lehetséges.

(3) Amennyiben a telek területe kisebb a megengedettnél és a telekhatár módosítása semmilyen módon nem lehetséges, valamint a rajta lévő épület elbontásra kerül, maximum az eredeti épülettel megegyező nagyságú épület építhető. Az építési hely kötelező határa az eredeti épület helyének határa, kivéve, ha a szabályozási terv más építési helyet, vagy építési vonalat nem jelöl. A megengedett maximális építménymagasság az eredeti épület építménymagassága.

(4) Az övezeti előírásoknak nem megfelelő, kialakult építménymagasságok esetén az épület felújítható, átalakítható, új épület építésekor azonban az övezeti előírásoknak megfelelő építménymagasságot kell az építési telken alkalmazni.

(5) Azokon a területeken, ahol a telekméretekre vonatkozó előírás „K” kialakult, építési telek alakítása a tömbben jellemzően kialakult telekméreteknek megfelelően – az építési telek beépítési módjára beépítettségére és az építmények között megengedett legkisebb távolságokra vonatkozó előírások figyelembe vételével – történhet. A kialakított telek területe a tömbben illetve a tömbön belüli övezetben kialakult és beépített telkek területének átlagától maximum 10 %-al térhet el.

(6) Az építési telekre már korábban túlnyomórészt felosztott telektömb területén, amennyiben a már kialakult telek valamely mérete nem felel meg az övezeti előírásoknak a telek a beépítési mód, beépítettség és az építmények között megengedett legkisebb távolság figyelembevételével beépíthető.

(7) Már kialakult tömbbelső estén a telekhatárok módosítása esetén, az övezeti határvonaltól max. 10 méter eltérés engedélyezett.

A közművekre vonatkozó rendelkezések

10. § (1) Útépítésnél, útrekonstrukciónál a csapadékvizek elvezetéséről, a közművek kiépítéséről, illetve szükséges rekonstrukciójáról gondoskodni kell.

(2) Mindennemű építési tevékenységnél a meglévő és megmaradó közművezetékek vagy közműlétesítmények védelméről gondoskodni kell.

(3) A közművekkel kapcsolatos mindennemű egyéb építési tevékenység során az ágazati előírásokat és a vonatkozó szabványokat kell figyelembe venni.

(4) A teljes közművel nem rendelkező területeken a közművek kiépítéséig a szennyvíztárolást zárt szennyvíztározóban kell megoldani.

(5) A település belterületén az ivóvízhálózaton 200 méterenként tűzcsapot kell elhelyezni.

(6) A szabályozási előírások során a teljes közművesítettség nem foglalja magában a zárt csapadékvíz elvezetés meglétének követelményét.

(7) Új lakóterületek, lakóutcák kialakításánál a közművek védőtávolságának biztosítása, biztosíthatósága érdekében közterület szabályozási tervet kell készíteni.

Művi értékvédelem

11. § (1)8

(2)9

(3)10

(4)11

(5)12

(6)13

(7)14

(8)15

(9) Az ismert (azonosított) és feltételezett régészeti lelőhelyeken és a régészettel érintett területeken a 30 cm-t meghaladó talajbolygatással járó tevékenységet csak a szakhatóság hozzájárulásával lehet végezni. Ismert és feltételezett régészeti lelőhelyek a településen a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű tervlapján régészeti lelőhely határa jellel határolt területek.

(10) A nemzeti kulturális örökség védelméről szóló törvény értelmében a település teljes közigazgatási területén leletbejelentési és leletbeszolgáltatási kötelezettség érvényes.

(11) Amennyiben a területen régészeti emlék illetve lelet kerül elő a felfedező köteles a régészeti emléket veszélyeztető tevékenységet felfüggeszteni és a területileg illetékes múzeumhoz bejelenteni.

Táj-és településkép védelem

12. §16

Természetvédelem

13. § (1) Országos védelemben részesített természeti érték a településen a Fenyőfői Ősfenyves Természetvédelmi Terület 04/1, 021/10, 02, 090/2, 087/5, 087/6, 048/2, 049/1, 047, 046/1, 049/2, 043/1, 046/2, 050/2, 051/9, 051/3, 51/4, 051/5, 051/1, 051/2051/6 hrsz.-ú területei és a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzet 095/5, 097, 096, 100/6, 093/2, 098/1, 098/2, 0100/5, 099, 0101/2, 0100/4, 0102/2, 0103/2, 0100/2, 0101/1, 0100/3, 0102/1, 0104/2, 0104/1, 0105 hrsz.-ú területei.

(2) 17

(3) Művelési ág változása a természetvédelmi területeken nem engedélyezhető.

(4) A természetvédelmi területeken valamint a természetvédelmi terület védőövezetén belül vegyszeres növényvédelem nem alkalmazható.

Környezetvédelem

14. § (1) 18

(2) 19

(3) 20

(4) A tervezési területen az egyéb funkciójú területekkel (lakó, vegyes) határos zajkibocsátónak kell gondoskodnia a zajvédelemről. A zajt kibocsátó szükség esetén saját telkén köteles gondoskodni a zajvédelemről, és a zajt csökkentő berendezés elhelyezéséről.

(5) A zaj kibocsátója és a levegő szennyezője indokolt esetben mérésre kötelezhető.

(6) A területen feltöltések kialakítására a környezetet károsító anyag ill. veszélyes hulladék nem használható fel. A területen esetleg található környezetet károsító anyagokat a tereprendezés során el kell távolítani.

(7) Építési munkáknál a terület előkészítése során a termőföld védelméről, összegyűjtéséről és megfelelő újrahasznosításáról gondoskodni kell. A kivitelezés és üzemeltetés során pedig biztosítani kell, hogy a környezeti hatások a termőföld minőségében kárt ne okozzanak.

(8) Teljes közművel el nem látott területeken a terület tulajdonosa köteles gondoskodni a keletkező szennyvíz, kommunális és egyéb hulladék ártalommentes átmeneti tárolásáról és a hulladéktelepekre való szállításáról.

(9) Külterületen és belterületen az eddig a lakosság által illegális szemétlerakónak használt területeken a hulladék elhelyezését meg kell szüntetni. Az eddig felhalmozott hulladékot el kell szállítani, majd a területet rekultiválni kell.

(10) 21

(11) 22

(12)23

(13)24

(14) 25

Övezeti előírások, Beépítésre szánt területek, Lakóterületek

15. § (1) Épületek elhelyezése:

a) - már beépült utcák foghíjbeépítései esetén az elő - és oldalkert méreteknek az utcában már jellemzően kialakult méretekhez kell igazodni.

c) - új beépítésű területeken az elő-, oldal - és hátsókert méretek meghatározásánál az OTÉK 35. § –ban foglaltak az irányadóak

(2) Az oldalhatáron álló beépítés esetén az előkerti, oldalkerti, hátsókerti méretek betartásával meghatározott építési helyen, a 18 méternél nagyobb szélességű építési telken az épület szabadon állóként is elhelyezhető. A 18 méternél keskenyebb telkek esetében csak oldalhatáron álló beépítés alkalmazható.

(3) A lakóterületek övezeti tagolását a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű szabályozási tervlapja tartalmazza.

(4) Az újonnan kialakított falusias lakóterület övezeteiben (I.,XII. tömb) az oldalkertek szélessége min. 6 m, a hátsókertek mélysége min. 10 m.

(5) Az új lakóterületen belül (I, VIII.,IX.,XII. tömb) melléképítmény csak a fő funkciót hordozó épülettel megegyező oldalhatáron helyezhető el. A melléképítmény építménymagassága nem haladhatja meg a fő funkciót hordozó épület építménymagasságát, minimális magassági korlát melléképítmény esetében nincs. Állattartás céljára szolgáló épület maximum 30 m2 hasznos alapterületig létesíthető

(6) A falusias lakóterület (FL) jellemzően alacsony laksűrűségű, összefüggő nagy kertes, egy önálló rendeltetési egységet magába foglaló telkeket tartalmazó övezet. A falusias lakóterületen telkenként egy lakóépület helyezhető el. A részletes övezeti előírásokat az alábbi táblázatok tartalmazzák a 15.§ táblázat:

(7)26 L f-1 Templom: Az övezet kizárólag a templom elhelyezésére ill. egyházi jellegű építmények (pl. harangláb) elhelyezésére szolgál. A kialakult telekterület nem változtatható.27

Övezeti jel

Beépítési mód

SZTM
(szintterületi mutató-M2/M2)

A megengedett legnagyobb beépítettség (%)

A legkisebb kialakítandó zöldfelület (%)

A beépítéshez szükséges telek legkisebb

Az épület megengedett
építménymagassága

Az építhető terepszint feletti szintek száma

Megjegyzés

Szélessége (m)

Mélysége (m)

Területe (m2)

Legkisebb (m)

Legnagyobb (m)

Egyéb előírások

Lf-11

O

0,5

20

60

-

-

1200

3,5

4,0

2

Lf-12

O

0,5

20

60

-

-

800

3,5

4,0

2

Különleges területek

16. § (1) A különleges területek a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű tervlapján K jellel ellátott területek.

(2) K t (temető) jelű övezet:

a) A temető területén maximum 2%-os beépítettség mellett a terület funkcióját szolgáló épület, építmény helyezhető el. A fő funkciót hordozó épület megengedett építménymagassága 6,0 méter. Az övezetben szabadon álló és oldalhatáron álló, magastetős épület helyezhető el

b) A temető kerítése csak természetes anyagból (kő, tégla, fa) készíthető. A kerítés kegyeleti szempontból minimum 50 %-ban tömör építésű és 1,80-2,50 m közötti magasságú kell legyen. A kerítés belső oldalán TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű tervén jelölt helyeken és szélességekben a telken belül védőfásítást (cserjét ill. fát) kell telepíteni./4/A temetőben lévő sírjelek magassága nem haladhatja meg kő esetén az 1,5 métert, kopjafa esetében a 3,0 métert. A temetési helyek a temető területének max. 65 %-át foglalhatják el. Egyéb kérdésekben a 145/1999.(X.1.) Korm. rendelet betartása kötelező.

(3) K if (idegenforgalmi)

a) 28 A K if jelű övezetre új épület vagy építmény elhelyezési igény felmerülése esetén részletes szabályozási tervet kell készíteni.

b) 29 A TH-18-02-03 munkaszámú tervdokumentáció SZ-1/M jelű tervlapján Kif-1 jellel jelölt területen a turista- és idegenforgalom, szálláshely szolgáltatás és kapcsolódó létesítményei, vendéglátó létesítmények, tábor, kemping és a kapcsolódó létesítményeik, ill. a pihenést és sportolást, testedzést, szabadidős tevékenységet szolgáló épületek, építmények, a lovas turizmust kiszolgáló épületek, üdülőépületek, hétvégi házak helyezhetőek el.

c) 30 A TH-18-02-03 munkaszámú tervdokumentáció SZ-1/M jelű tervlapján Kif-1 jellel jelölt területen egy önálló épület egy szintjének maximális területe nem haladhatja meg a 2000 m2-t.A részletes övezeti előírásokat az alábbi táblázat tartalmazza a 16.§ táblázat:

d) A különleges sport és szabadidős területek elsősorban turista pihenőhelyek kialakítását szolgálják.

Beépítésre nem szánt területek, Közlekedési- és közműterületek

17. § (1) A közlekedési és közmű elhelyezési területbe a községen áthaladó országos közutak, az önkormányzati fő- és gyűjtő utak, kerékpárutak, gyalogutak, járdák valamint ezek csomópontjai tartoznak.

(2) A tervezési területen az utak szabályozási szélességét a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és Sz-2/B jelű szabályozási tervlapjai, valamint az út mintakeresztszelvények tartalmazzák. A külterületi utak szabályozási szélessége csak irányadó jellegű, a konkrét szabályozási szélességek csak engedélyezési szintű úttervek alapján határozhatók majd meg.

(3) Az utak területsávjai mentén létesítményt elhelyezni csak a biztonságos közlekedés feltételeinek fenntartása mellett az út kezelőjének hozzájárulásával és a vonatkozó ágazati szabványok, előírások betartásával lehet.

(4) A közlekedési területen elhelyezhetőek az OTÉK 26. § (3) bekezdésében foglalt létesítmények.

(5) A közutakra rácsatlakozást kialakítani csak az út kezelőjének hozzájárulásával lehet.

(6) A területen az útkategóriák alábbiak:

a) KÖ t Településközi út 22 m;

b) KÖ ám Állami mellékút 30 m;

c) KÖ gy Gyűjtőút 14 m;

d) KÖ Kiszolgáló út 12 m;

(7) A belterületen települési gyűjtőút (B V.):

a) - a Petőfi Sándor utca

b) - a Kossuth utca;Településközi út (K VIII.):

c) - a Porva felé vezető út melynek tervezett nyomvonala a: 086/1, 086/4 és 0227 hrsz.-ú utak nyomvonalában vezet

d) - a Bakonyszücs felé vezető út, melynek tervezett nyomvonala a: 022/4, 022/3, 047, 056 hrsz.-ú utak nyomvonalában vezet

e) - a Bakonygyirót, Veszprémvarsány felé vezető út, melynek tervezett nyomvonala a: 086/1, 0417hrsz.-ú utak nyomvonalában vezet

f) - a Pápateszér felé vezető út, melynek tervezett nyomvonala a: 023 hrsz.-ú út nyomvonalán vezet

g) - a Bakonytamási felé vezető út, melynek tervezett nyomvonala a: 021/10 hrsz.-ú erdőterület erdőgazdasági útjának nyomvonalába vezet észak-észak-nyugat felé;

(8) Állami mellékút (K V.): - a Bakonyszentlászló felé vezető 83118 sz. állami mellékút;

(9) Kizárólagos közműterület:

a) - vízművek területei a 0368/2, 0368/4, 03/2 hrsz.-ú területek

b) - vízmű kutak területe a 0368/12 hrsz.-ú terület

c) - szennyvíztisztító mű területe

d) - a 032 hrsz.-ú terület egy része a tervezett lakóterületi fejlesztések megvalósulása után

e) - a 099/3 hrsz.-ú terület Kenyeri-major területén (gáztartályok területe)

(10) A településen a Dózsa György utcában a 23 házszámig zárt csapadékvíz elvezetést kell kiépíteni.

(11)31 A 085/10 hrsz.-ú ingatlanon tervezett út NATURA 2000 területet érintő szakasza csak abban az esetben valósítható meg, ha ezzel kapcsolatban NATURA 2000 hatásbecslés készül, és ezt lehetővé teszi.

Zöldterületek (Z kp jelű övezet)

18. § (1) Zöldfelület az állandó növényzettel fedett közpark területe.

(2) A közpark területén elhelyezhetőek a pihenést, testedzést, gyermekek szórakoztatását szolgáló létesítmények (térbútorok, játszóterek) illetve a fenntartást szolgáló létesítmények.

(3) Az övezetben maximum 2% beépítési százalék mellett 3,0-3,5 m-es építménymagasságú építmény építhető szabadon álló módon.

(4) A zöldterületen az OTÉK 27 § (2)-(3)bekezdés előírásait alkalmazni kell.

(5) A zöldterületek térbútorainak megválasztásakor ügyelni kell azok összhangjára, egységes megjelenésére. Az anyaghasználat során csak természetes anyagokat lehet alkalmazni (kő, tégla, fa), beton, vasbeton elemek nem helyezhetőek el. Az itt elhelyezendő építmények fedésére hullámpala, hullámlemez nem alkalmazható.

Erdőterületek

19. § (1) A területen az alkalmazott kategóriák az alábbiak:

a) E Gazdasági célú erdő;

b) E v Védő ill. védett erdő;

c) E e Egészségügyi, szociális, turisztikai erdő

(2) A gazdasági célú erdő területén a 100.000m2-t (10 ha) meghaladó telken az erdő rendeltetésének megfelelő építmény helyezhető el maximum 0,5 %-os beépítés mellett. Az építmények magassága a 3,5 métert nem haladhatja meg.

(3) A védőerdő területek a Fenyőfői Ősfenyves Természetvédelmi Terület és a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzet területei, melyek elsődlegesen környezetvédelmi, tájvédelmi célokat szolgálnak. A védett erdő területén építmény nem, vagy csak a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának engedélyével helyezhető el.

Mezőgazdasági területek

20. § (1) A területen a mezőgazdasági területek alkalmazott kategóriái az alábbiak:

a) M sz Szántóterület;

b) M r Rét és legelő területe

(2) Az általános mezőgazdasági területeken 10 000 m2-t el nem érő telken építményt elhelyezni nem szabad. Az 10 000 m2 feletti telkeken a beépítettség nem haladhatja meg a 3%-ot. Az 10 000 m2 feletti telkeken lakóépület és gazdasági épület egyaránt elhelyezhető.

(3) A mezőgazdasági területen meglévő a deflációs hatást csökkentő fasorokat, erdősávokat fenn kell tartani, és a fák szakszerű pótlását el kell végezni. A mezőgazdasági táblák szegélyei mentén a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű szabályozási tervlapján jelölt helyeken a terület tulajdonosainak új fasorokat, védősávokat kell ültetniük.

(4) Mezőgazdasági területen kerítést csak ott lehet létesíteni, ahol lakóépület vagy mezőgazdasági épület került elhelyezésre.

(5) A rét és legelő művelési ágú területeken építményeket nem lehet elhelyezni. A rét művelési ágú területeket évente kétszer kaszálni kell. A rét és legelő területeken művelési ág változása nem engedélyezhető.

Egyéb területek

21. § (1) Az egyéb területekbe a folyóvizek medre és partja, nyílt csatornák, vízelvezető árkok medre és partja tartoznak.

(2) A területen az egyéb területek alkalmazott kategóriája az alábbi:V vízfelület

(3) A vízgazdálkodási területen az OTÉK 30. § (2) bekezdésben foglalt építmények helyezhetőek el.

Záró rendelkezések, Hatálybalépés

22. § (1) Jelen a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

(2) Jelen rendelet előírásait a hatályba lépést követően indult eljárásokban kell alkalmazni. A rendelet csak a TH-02-02-10 munkaszámú tervdokumentáció SZ-5 és SZ-2/B jelű szabályozási tervlapjaival együtt érvényes.

(3) Jelen rendelet hatálybalépésével a 6/1996. (VII.26.) számú rendelet hatályát veszti.

1

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

2

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

3

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

4

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

5

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

6

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

7

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

8

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

9

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

10

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

11

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

12

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

13

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

14

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

15

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

16

Hatályon kívül helyezte a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 2.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től

17

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

18

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

19

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

20

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

21

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

22

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

23

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

24

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

25

Hatályon kívül helyezte a 4/2016.(VII.13.), hatálytalan 2016. július 28-tól

26

Kiegészítette a 7/2022. (VI.27.) ÖR 3. §-a. Hatályos: 2022.07.22-től

27

Megállapította a 6/2012. (IV.25.) Ör. Hatályos 2012. május 25.

28

Módosította a 4/208.(IV.12.). Ör., hatályos 2018. április 27-től

29

Módosította a 4/208.(IV.12.). Ör., hatályos 2018. április 27-től

30

Módosította a 4/208.(IV.12.). Ör., hatályos 2018. április 27-től

31

Megállapította a 6/2012. (IV.25.) Ör. Hatályos 2012. május 25.

32

Kiegészített a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 1.§-a. Hatályos:2022.07.22-től

33

Kiegészítette a 7/2022. (VI. 27.) ÖR 1.§-a. Hatályos: 2022.07.22-től