Dunasziget Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2015. (X. 7.) önkormányzati rendelete

Dunasziget Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2015. (X.7.) önkormányzati rendelete a helyi építési szabályzatról szóló 4/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2015. 11. 07- 2015. 11. 12

Dunasziget Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2015. (X. 7.) önkormányzati rendelete

Dunasziget Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2015. (X.7.) önkormányzati rendelete a helyi építési szabályzatról szóló 4/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

2015.11.07.

Dunasziget Község Önkormányzatának Képviselő testületé az 1997, évi LXXVIII. törvény 6. § (1) bekezdés, és a 6/A. § (3). bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011, évi CLXXXIX tv, 13. § (1) 1, pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

l. §
Dunasziget Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2014 (11.26.) számú rendelete (továbbiakban: Ör.) 64. §-a az alábbi (3-4) bekezdésekkel egészül ki.
(3) Jelen önkormányzati rendelet az elfogadást követő 30. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az Ör. módosul.

(4) Jelen önkormányzati rendelet előírásait a hatályba lépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni. Az Ör. a jelen önkormányzati rendelet mellékletét képező TH-15-02-01 munkaszámú tervdokumentációval és mellékleteivel együtt érvényes.

Dr, Odonics Ali:

jegyző

DUNASZÍGET

Településrendezési terv módosítása

Teljes eljárás

TH-15-02-01

Dunasziget településrendezési terv módosítás
Előzetes tájékoztatási dokumentáció
Aláírólap
Németh Géza TT-1 08/0065/2006
Leitner Attila ^
Szabó Roland településmérnök ~
Auer Jolán TK-1 01-5003
Tartalomjegyzék
1. A TERVEZÉSI FELADAT....................................................................................................... 3
1.1. Előzmények............................................................................................................. 3
1.2. A tervezési feladat meghatározása............................................................................ 4
1.2.1. A rendezési tervmódosítás által érintett területek........................................... 4
1.2.2. A településrendezési terv módosításának célja.............................................. 4
2. TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSI KONCEPCIÓ............................................................................... 4
3. TELEPÜLÉSSZERKEZETI TERV MÓDOSÍTÁS....................................................................... 4
4. SZABÁLYOZÁSI TERV MÓDOSÍTÁS....................................................................................... 5
5. KÖTELEZŐ ALÁTÁMASZTÓ SZAKÁGI MUNKARÉSZEK.......................................................... 7
5.1. Tájrendezés.......................................................................................................... 7
5.2. Közlekedés........................................................................................................... 16
5.3. Közművesítés........................................................................................................ 17
5.4. Elektronius hírközlés.............................................................................................. 17
5.5. Örökségvédelem.................................................................................................. 17
1. A TERVEZÉS! FELADAT
1.1. Előzmények
Dunasziget község önkormányzatának képviselőtestülete 2012-2014. évek folyamán az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. Törvény (a továbbiakban építési törvény) 6. § (3) (4) továbbá a 13. § (4) bekezdésében, és a 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelettel közzétett Országos Településrendezési és Építési Követelményekben (a továbbiakban OTÉK) és a 36/2002. (III. 7.) Korm. rendeletben kapott felhatalmazás alapján, valamint a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított 1990. évi LXV. tv. 8. § (1) bekezdésében és a 16. § (1) bekezdésében biztosított feladat- és jogkörében eljárva elkészíttette a település közigazgatási területére vonatkozó, addig hiányzó településrendezési tervet.
Az 1997. évi LXXVIII törvény (a továbbiakban építési törvény), illetve az azt módosító 1999. évi CXV. törvény értelmében a rendezési tervet településfejlesztési koncepcióval (továbbiakban: koncepció) kell megalapozni. A rendezési terv előzményeként elkészült a község településfejlesztési koncepciója, melyet a képviselőtestület határozattal elfogadott.
Dunasziget község önkormányzatának képviselőtestülete 2014-ben hagyta jóvá a település településszerkezeti és szabályozási tervét. A településszerkezeti tervet az 18/2014. (II.20.) számú önkormányzati határozattal, a szabályozási tervet a 4/2014 (II.26.) számú önkormányzati rendelettel hagyták jóvá.
2014. év végén Sebestyén-Szelle Viola dunaszigeti beruházó kérte az önkormányzatot, hogy a rendezési terv módosításra kerüljön. Dunasziget település önkormányzatának képviselőtestülete ezek után úgy döntött, hogy a község településrendezési tervét az önkormányzati és magánérdekekre való tekintettel a belterületre vonatkozóan módosítani kívánja, melyet a 60/2014. (VI.26.) sz. határozattal fogadott el.
A rendezési tervmódosítás államigazgatási eljárásának megkezdése előtt a kérelmező az önkormányzattal közösen egy, a tervmódosítás megelőző
“Településrendezési eszközök módosítását megelőző egyeztetési anyag” elkészítésében állapodott meg. A dokumentációra érkezett érintett államigazgatási szervek nyilatkozatait mellékeljük.
A korábban elfogadott fejlesztési koncepcióban megfogalmazott fő fejlesztési elképzeléseknek, a jelenleg tervezett módosítás megfelel, így nincs szükség a településfejlesztési koncepció módosítására.
A tervezési feladat tehát a településszerkezeti- és szabályozási tervmódosítás elkészítése, a hozzá tartozó szakági munkarészekkel együtt.
A területre vonatkozó településszerkezeti és szabályozási terv módosításának elkészítésével az önkormányzat cégünket, a Tér-Háló Kft.-t bízta meg.
Jelen terv készítésénél figyelembe vettük az alábbi előzményeket:
• Országos Területrendezési Terv (2003. Évi XXVI. törvény) és módosítása
• Győr-Moson-Sopron Megye Rendezési Terve 2010.
• Dunasziget Rendezési Terve 2014. Völgyzugoly Műhely Kft.
Jelen dokumentáció a településrendezési tervmódosítás a 314/2012. (XI.8.) Korm. rendelet 36. § szerinti teljes eljárásának előzetes tájékoztatási dokumentációja.
1.2. A tervezési feladat meghatározása
1.2.1. A rendezési tervmódosítás által érintett területek
Jelen tervdokumentáció Dunasziget (Sérfenyősziget) következő részeire vonatkozik:
- a 302, 307 hrsz.-ú telkeket tartalmazó tömb (temető és bővítési területe)
1.2.2. A településrendezési terv módosításának célja
A jelenleg hatályos szabályozási és települészerkezeti terven a 302 hrsz.-ú magán terület egy része a temető bővítés területe. A tulajdonos ezt az övezetet szeretné falusias lakóövezetbe vonatni, amiben a terület másik része is van. A terület nem használható lakóház építésére, melynek igényét a tulajdonos jelezte az önkormányzatnak. A rendezési terv elfogadásakor ez a terület temetőbővítési terület céljára került rögzítésre. A rendezési tervmódosítás elindításának előfeltételeként kérte az előzetes szakhatósági egyeztetés lefolytatását, mely megtörtént. Az önkormányzat támogatja a tárgyi terület területfelhsználási kategóriájának megváltoztatását és az érintett terület falusias lakóterületbe történő helyezését.
2. TELEPÜLÉSFEJLESZTÉS! KONCEPCIÓ
Dunasziget község képviselőtestülete képviselő testületi határozattal fogadta el a község településfejlesztési koncepcióját, amely az Országos Területfejlesztési Koncepcióval és a Győr-Moson- Sopron Megyei Területfejlesztési Koncepcióval összhangban került meghatározásra.
Jelen tervdokumentációban megfogalmazott módosítások illetve szabályozási elemek a településfejlesztési koncepció céljainak elősegítését szolgálják, a terv elhatározásai szervesen illeszkednek a településfejlesztési koncepcióban rögzített fő fejlesztési célkitűzésekhez.
A településfejlesztési koncepcióban megfogalmazott fejlesztési elképzelések módosítására nem volt szükség.
3. TELEPÜLÉSSZERKEZETI TERV MÓDOSÍTÁS
A jelenleg hatályos szabályozási és települészerkezeti terven a 302 hrsz.-ú magán terület egy része a temető bővítés területe. A tulajdonos ezt az övezetet szeretné falusias lakóövezetbe vonatni, amiben a terület másik része is van A terület nem használható lakóház építésére. A rendezési terv településszerkezeti tervének módosításával a terület vízparthoz közeli része beépítésre nem szánt vízgazdálkodási övezetbe kerül, az ökológia puffer zóna feltételeinek megtartása érdekében. A terület temetőhöz közelebbi része falusias lakóövezetbe kerül, a szomszédos övezetekhez hasonlóan. Az önkormányzat támogatja a temetőbővítési terület megszüntetését és az érintett terület áthelyezését a falusias lakóterületbe.

Hatályos településszerkezeti terv

Tervezett településszerkezeti terv

A belterületi ingatlanon az ökológia puffer övezet területén kívül - a telek beépíthető részén - önálló családi ház építése tervezett. A jelenleg hatályos szabályozás szerint a magán tulajdonú temető bővítési övezetben található terület nem beépíthető lakóház céljára. A módosítás után a 302 hrsz.-ú telek, ökológiai puffer övezeten kívül része beépíthetővé válik. A telek megközelítése továbbra is a Harangláb utcáról nyeles kialakítással közelíthető meg (lásd földmérési alaptérkép).
A változtatás után az alábbi főbb szabályozási paraméterek tervezettek:

(meglévő építési övezet használatával)

• maximális beépíthetőség: 20%
• minimális zöldfelület: 65%
• maximális építménymagasság: 4,50 m
• minimális telekméretek: 18/-/1200 (szélesség/mélység/terület)
• szintterület mutató: 0,4
• beépítési mód: oldalhatáron álló
A tervezett paraméterek megfelelnek a HÉSZ falusias lakóterületre vonatkozó rögzített értékeinek. A módosítás a HÉSZ változtatását nem igényli.

Hatályos szabályozási terv

A tervezett szabályozási terven jelölt módon beépíthetővé válik a 302 hrsz.-ú terület ökológiai hálózaton kívüli része. A terven szürke színnel jelölt terület az építési hely, melyen belül helyezhető el épület az elő- oldal és hátsó kert szabályozott méreteinek betartásával. A kijelölt építési hely az ökológiai „puffer területen” belül helyezkedik el, de a tervezett max. 2 db. családi ház az ökológiai folyosó természeti értékeit, biológiai sokféleségét, valamint táji értékeit nem veszélyezteti. A temető bővítési terület egy része kikerül a szabályozásból és az Lf2 övezet építési paraméterei lesznek az irányadóak. A vízfolyással érintkező ökológiai hálózattal határolt terület beépítésre nem szánt vízgazdálkodási és védelmi erdő övezetben marad. A módosítással a 302 hrsz.-ú telek egy része - az ökológia hálózaton kívüli terület - beépítésre szánt lakó övezetbe kerül, mely áthelyezés a tulajdonos szándékait szolgálja.

Ilii

AZ ÉPÍTÉSI TELEK

A

3

ÍV;iST®;i’v;^y.Tj

D

E

F

G

n

Ili

Építési
övezeti
jele

Beépítés
módja

(■alakítható
legkisebb
terű.ete
lm')

Kialakítható legkisebb telekszélessége ■; i' i

Legnagyobb
mege-geahetc
beépítettsége
{%}

Építmények
legnagyobb
epJetmagassaga
(m)

Minimális zoldfe.Llet: aránya (%)

Megengedett
legnagyobb
szintterüieti
mutatója

3

Ifi

0

9QCÍ

16

25

4,5*

m

0,5

4

Lf2

0

1200

18

20

4,5*

65

0,4

0 otdaltiataion álló lipwp tus

td. (5,6,7) hekezdes

Tervezett szabályozási terv
5. KÖTELEZŐ ALÁTÁMASZTÓ SZAKÁGI MUNKARÉSZEK 5.1. Tájrendezés és kömyezetalakítás
Táji- és természeti adottságok vizsgálata:
Dunasziget természetföldrajzi szempontból a Nyugat-Magyarországi peremvidék nagytájon belül a Kemeneshát középtáj, Szigetköz kistájon helyezkedik el, az országhatárt jelentő Duna mentén. A vizsgált terület közel sík domborzatú.

Dunasziget természetföldrajzi elhelyezkedése
Tájhasználat vizsgálata:
A tervezési terület a település belterületén található, Dunasziget 302 hrsz. telkének részét képezi. A jelenleg hatályos településrendezési eszközök a telek temető mögötti részét temető bővítési területként határozzák meg, mely a meglévő temető és a Zátonyi-Duna között helyezkedik el, két oldalról falusias lakóterület határolja.


Hatályos településszerkezeti terv

A telken, így annak módosítással érintett részén, jelenleg nincs beépítés, a Zátonyi- Duna part növényzete foglalja el a területet. A telek földhivatali nyilvántartás szerint kivett terület. A telken és közvetlen környezetében nem található üzemtervezett erdő.

Az országos és megyei szintű területrendezési tervek kiváló, illetve jó termőhelyi adottságú szántóterület, erdőterület övezetei nem érintik a tervezett területet.
Természeti adottságok, természeti értékek, tájképileg értékes területek vizsgálata, országosan védett vagy védelemre tervezett természeti területek, természeti értékek:
Dunasziget a Fertő-Hanság Nemzeti Park illetékességi területén fekszik. A tervezési területen országosan védett, ex lege védett, vagy védelemre tervezett természeti terület, természeti érték nem található. A település egyes részei a Szigetközi Tájvédelmi Körzethez tartoznak, a módosítással érintett telek viszont ezen kívül esik.
Helyi védett vagy védelemre tervezett természeti területek és természeti emlékek:
A településen, így a tervezési területen helyi védett, vagy védelemre tervezett természeti terület vagy természeti emlék nem található.
Egyedi tájértékek [1] :
A tervezési területen nem fordul elő egyedi tájérték.
Nemzetközi védettség alatt álló területek:
Dunasziget közigazgatási területének jelentős része európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű terület (Natura 2000 terület). A településen a Szigetköz (HUFH30004) különleges madárvédelmi és kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület van jelen. A módosítással érintett telek nem képezi részét Natura 2000 területnek.
1. ábra: A Dunaszigeten található Natura 2000 területek és a tervezési terület elhelyezkedése:
Szigetköz (HUFH30004) különleges madárvédelmi és kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület
Nemzeti ökológiai hálózat területei:
Az országos ökológiai hálózat ökológiai folyosó és pufferterülete megtalálható a módosítással érintett telken: a Zátonyi-Duna és partjának egy része az ökológiai folyosóhoz tartozik, partja a meglévő temető határáig pedig pufferterület. Az Észak- Dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség állásfoglalása alapján a telek lakóövezetbe sorolható, amennyiben építési hely csak a pufferterületen kerül kijelölésre.

2015. január 1-től módosultak a területrendezési tervek tájképvédelmi övezeteinek rendszere megváltozott. A korábbi két tájképvédelmi övezet —országos jelentőségű, i!l. térségi jelentőségű tájképvédelmi terület— helyett egy tájképvédelmi övezet, a tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezete lépett. A tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezetének területi lehatárolása egyelőre még csak az OTrT-ben történt meg, a megyei terveknek az OTrT 2013. decemberi módosításait követő módosítása még nem történt meg.
A tervezési területet érinti az Országos Területrendezési Terv tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezete, a település szinte egésze az övezethez tartozik. Tájékoztatásul bemutatjuk a 2014. december 31-én hatályát vesztett, Győr-Moson-Sopron Megyei Területrendezési Tervében lehatárolt tájképvédelmi területeket. Az országos jelentőségű tájképvédelmi terület övezete a teljes közigazgatási területet magában foglalta.
Országos Területrendezési Terv 3/5 sz. melléklete: Tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezete
Jelmagyarázat
Tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezete
Győr-Moson-Sopron Megye
Területrendezési Terv (hatályát veszítette 2014. december 31-én)
3/3. melléklet: Országos és térségi jelentőségű tájképvédelmi terület övezete
JELMAGYARÁZAT
Országos jelentőségű tájképvédeimi terület övezete
__ Térségi jelentőségű BHk tájképvédelmi terület övezete
Környezeti állapot jellemzése Földtani közeg és talaj:
A telek a földhivatali nyilvántartás szerint kivett terület. Az országos és megyei szintű területrendezési tervek kiváló, illetve jó termőhelyi adottságú szántóterület, erdőterület övezetei nem érintik a tervezési területet.
Felszíni és felszín alatti vizek:
A tervezési terület a Zátonyi-Duna partján helyezkedik el. A vízfolyás medre a földhivatali alaptérképen nincs kiszabályozva, területét a településrendezési terv tünteti fel. A Zátonyi-Duna vízteste a Szigetköz vízgazdálkodási terve szerint nem éri el a jó állapotot ökológiai szempontból, kémiai állapotáról nem áll rendelkezésre adat.
Dunaszigeten teljes mértékben kiépült a szennyvíz-csatorna hálózat, azonban a rákötések aránya 70% körüli. A közüzemi ivóvízhálózat kiépítettsége is teljes, minden háztartás rendelkezik rákötéssel.
A tervezett vízgazdálkodási bővítési területen nem jelenik meg ténylegesen vízfelület, a besorolás az ökológiai folyosó védelmét hivatott szolgálni.
Levegő:

Dunasziget területét a 4/2002. (X.7.) KvVM rendelet a 10. sz. légszennyezettségi agglomerációhoz sorolja, amelynek paraméterei az alábbi értékekkel jellemezhetők:
2 D zóna: a légszennyezettség a felső vizsgálati küszöb és a légszennyezettségi határérték között van E: a légszennyezettség a felső és az alsó vizsgálati küszöb között van F: a légszennyezettség az alsó vizsgálati küszöböt nem éri el

A módosítással érintett területen jelenleg nem található szennyező pontforrás, továbbá zsákutcában való elhelyezkedése miatt a közlekedésből eredő szennyezés sem jelentős.
A tervezési terület környezetében temető és lakóterületek találhatók. A temető nem eredményez légszennyezést. A környező lakóterületek fűtése jelent levegőszennyezést a téli időszakban. A településen kiépült a gázhálózat, a rákötések aránya azonban mindössze 44%, a fennmaradó lakásokban vegyesen fa- és széntüzelés jellemző, mely viszonylag nagyobb terhelést jelent a környezet számára.
Zaj, rezgés:
A tervezési terület környezetében nem találhatók ipari, gazdasági területek, így üzemi zajterhelés nem jelentkezik. A tervezési terület telke egy mellékutcában található Dunaszigeten, a közelében nem található nagy forgalmú út, így a közlekedésből eredő zaj- és rezgésterhelés sem számottevő a területen.
Hulladék:
A módosítással érintett területen jelenleg nem keletkezik hulladék. Dunaszigeten a hulladékok gyűjtése, elszállítása, és ártalmatlanítása megoldott.
Tájrendezési, zöldfelület-rendezési javaslat:
A Dunasziget 302. hrsz-ú telkén található tervezési terület a Zátonyi-Duna és a meglévő dunaszigeti temető között helyezkedik el, két oldalról pedig falusias lakóterületekkel határos. A jelenleg hatályos településrendezési eszközök a területet a temető bővítésére szánt területként különleges beépítésre nem szánt temető területfelhasználási egységbe sorolta, illetve szabályozta. A módosítással érintett területen jelenleg beépítés nincs, a területet a Zátonyi-Duna part menti növényzete vette birtokba.
A 302 hrsz. telek tulajdonosának szándéka a falusias lakóterület besorolás áthelyezése, amely szándékot az Önkormányzat támogat. A telek természeti adottságai okán, az országos hálózat folytonosságának biztosítása, szerepének megőrzése érdekében, az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség hozzájárulásának feltétele, hogy építési hely csak az országos ökológiai hálózat pufferterületén kerül kijelölésre. A 302 hrsz. telek területfelhasználási besorolásának módosítása ennek tükrében a következő módon alakulna: a telek pufferterületre eső része falusias lakóterület besorolást kapna, míg az ökológiai folyosó területével átfedésben álló telekrész egy része vízgazdálkodási terület, egy része védelmi rendeltetésű erdőterület besorolásba kerülne át a jelenlegi, beépítésre nem szánt különleges temető területfelhasználási egység helyett.

A 302 hrsz. telken az utcaképbe illeszkedő beépítés nem lehetséges a „közbeékelődő” temető miatt. Az építési hely kijelölése során különös figyelmet kell fordítani az ökológiai folyosó védelmére, ezért az építési hely a Környezetvédelmi Felügyelőség véleménye alapján a puffer területi sávban került kijelölésre. A kialakuló állapot: nyeles telekről a temető mögötti részén lakóépülete elhelyezése, nem tekinthető „ideális” lakókörnyezetnek. Az épület elhelyezésére számba jöhető terület keskenysége miatt az építési hely és a temető terület között nincs lehetőség „érdemi, funkcionális elválasztást” is biztosítani tudó zöldsáv kijelölésére. Az országos szabályok temetők esetében sem védőtávolságot, sem, vagy a temető területén belül vagy kívül kötelezően kialakítandó, többszintű növényzetből álló védő
zöldsáv létesítését nem követelik meg. A temetővel határos telekhatáron legalább fasor telepítése javasolt.
Táj- és természetvédelmi szempontból fontos lenne, hogy a telek építési helyen kívüli részén az ökológiai folyosóval érintett területén a zöldfelület honos növényekből kerüljön telepítésre.
Biológiai aktivitásérték számítás:
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 2006. évi márciusi módosítása a takarékos területgazdálkodás ösztönzése érdekében előírja, hogy újonnan beépítésre szánt területek kijelölése csak oly módon történhet, hogy az adott település közigazgatási területén az ún. „biológiai aktivitás érték” nem csökkenhet. Az egyes területek biológiai aktivitás érték számítására vonatkozó előírásokat a 9/2007. (IV.3.) ÖTM rendelet (továbbiakban: BAÉ rendelet) határozza meg.
A biológiai aktivitásérték (továbbiakban: BAÉ) változása a közigazgatási terület egészére, az Étv. 7. § (3) bekezdés b) pontja értelmében új beépítésre szánt terület kijelölése miatt nem csökkenhet, illetve az aktivitásérték csökkenését más területen való aktivitásérték-növeléssel szükséges pótolni. A BAÉ szintentartását a vonatkozó jogszabályok szerint Településszerkezeti tervben kell igazolni.
Dunasziget 302. hrsz.-ú telkén található tervezési terület a jelenleg hatályos településrendezési eszközökben különleges beépítésre nem szánt temető terület, jelen módosítás pedig a terület egy részét beépítésre szánt, falusias lakóterületbe kívánja átsorolni, ezért szükséges biológiai aktivitásérték számítás elvégzése. A biológiai aktivitás érték szinten tartása érdekében a módosítással érintett terület falusias lakóterületbe nem sorolt részén részben vízgazdálkodási terület, részben erdőterület kerül tervezésre. A módosítással érintett terület a 302 hrsz.-ú telekből 0,4 ha nagyságú terület.

A módosítással érintett területen a területfelhasználás változásból adódó biológiai aktivitási érték változás

Jelenlegi területhasználat

Terület
(ha)

Értékmutató

Biológiai
aktivitásérték

Különleges beépítésre nem szánt terület - temető módosítással érintett része
Tervezett területhasználat

0,4
Terület (ha).

6
Értékmutató
2,4

2,4
Biológiai
aktivitásérték

Falusias lakóterület

0,1

0,24

Vízgazdálkodási terület

0,18

6

1,08

Erdőterület

0,12

9

1,08

Tervezett területhasználat esel

tén BAÉ összesen

2,4

BIOLÓGIAI AKTIVITÁSÉRTÉK EGYENLEGE

+1-0

Várható környezeti hatások, környezeti feltételek A termőföldre és a földtani közegre gyakorolt várható hatások:
A tervezési terület művelési ág szempontjából kivett területnek minősül, így a módosítással nem csökken a település termőterülete. Talaj- és földtani közeg szennyezését elsősorban a hulladékok nem megfelelő tárolása, kezelése okozhatja. A HÉSZ-ben előírt környezeti feltételek betartása esetén a termőföld és a földtani közeg elszennyeződése megakadályozható.
A felszíni és felszín alatti vizekre gyakorolt várható hatások:
A tervezett vízgazdálkodási területen felszíni víz megjelenése nem várható, a területfelhasználás megválasztásának célja a tervezési területen meglévő ökológiai folyosó védelme. A tervezett lakófunkció megvalósulása esetén szükséges a kiépített közüzemi ivóvíz és szennyvíz-csatorna hálózatra való kapcsolódás, ennek révén a felszíni és felszín alatti vizek szennyezése elkerülhető.
A levegő védelme:
A tervezett falusias lakóterületen elsősorban a téli időszakban fűtésből származó levegőszennyezésre lehet számítani. Új lakóépület esetén a fűtési módok közül lehetőség szerint a leginkább környezetkímélő megoldást kell választani. A településen elérhető fűtési módok közül a kiépített gázhálózatra csatlakozás jelenti fajlagosan a legkisebb környezetterhelést, azonban üdvözölendő lehet más, innovatív környezetbarát, vagy megújuló energiaforrást alkalmazó megoldás is.
Környezeti zaj:
A tervezett módosítás következtében nem várható a környezeti zaj- és rezgésterhelés növekedése. A jelenlegi csendes utcában max. két új lakóépület megjelenése érzékelhető változást a közlekedési zajszintben nem okoz.
Hulladékkezelés:
A tervezett területhasználat következtében egy, maximum két háztartás után keletkező kommunális hulladék többlettel lehet számolni. A falusias lakóterület beépítését követően az új háztartás(ok) számára lehetőség van a helyi hulladékkezelő szolgáltatás igénybevételére. A kiépített szennyvíz-csatorna hálózatra való csatlakozással a helyben keletkező szennyvíz környezetszennyezésmentes elvezetése megoldható.
5.2. Közlekedés
A településszerkezeti terv, a szabályozási terv változtatása nem jár az alátámasztó munkarész módosításával.
5.3. Közművesítés
A településszerkezeti terv, a szabályozási terv változtatása nem jár az alátámasztó munkarész módosításával.
5.4. Elektronikus Hírközlés
A településszerkezeti terv, a szabályozási terv változtatása nem jár az alátámasztó munkarész módosításával.
5.5. Örökségvédelem
A tervezett településszerkezet és szabályozási terv módosítással érintett terület közvetlenül nem érint épített és régészeti örökségi értékeket. A tervezési terület környezetében műemlék nem található. A tervezési területekre a község rendezési tervének készítésekor 2014-ben készült - régészeti hatástanulmány. Az építéssel összefüggő földmunkák során, az eddig feltárt és az ezután az építés során előkerülő, régészeti lelőhelyek feltárásáról és védelméről a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény rendelkezik.

Kivonat a hatályos földmérési alaptérképből

Melléklet:
60/2014. (VI.26.) önkormányzati határozat Fertő-Hansági Nemzeti Park, ÉDKTVF. előzetes állásfoglalás
Dunasziget települ^rendezésiJtervjriódOTit^_2014_
[1] Egyedi tájértéknek minősül az adott tájra jellemző természeti érték, képződmény és az emberi tevékenységgel létrehozott tájalkotó elem, amelynek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van.