Mikepércs község képviselő testületének 6/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetbeni települési támogatások rendszeréről, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatásokról

Hatályos: 2024. 01. 01

Mikepércs község képviselő testületének 6/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetbeni települési támogatások rendszeréről, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatásokról

2024.01.01.

Mikepércs Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 25. § (1) bekezdésében 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 92. § (1)-(2) bekezdésében és a 132. § (4) bekezdés d), g) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján, a települési támogatások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályairól, valamint a szociális alapszolgáltatásokról a következő rendeletet alkotja:1

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy a Mikepércs Községi Önkormányzat közigazgatási területén élő egyének és családok szociális biztonságának megőrzése, elősegítése érdekében megállapítsa a települési támogatás keretében nyújtott támogatások formáit, az azokra való jogosultság feltételeit, kifizetésének, folyósításának és ellenőrzésének szabályait, valamint meghatározza a szociális alapszolgáltatások körét, az igénybevétel feltételeit.

A rendelet hatálya

2. § E rendelet hatálya kiterjed a Mikepércs Községben bejelentett lakó-vagy tartózkodási hellyel rendelkező, és életvitelszerűen is itt élő

a. magyar állampolgárokra,

b. bevándoroltakra és letelepedettekre,

c. hontalanokra,

d. a magyar hatóság által menekültként vagy oltalmazottként elismert személyekre, valamint

e. az Szt. 3. § (2) bekezdésében, valamint (3) bekezdés a) pontjában meghatározott személyekre.

A rendeletben szabályozott ellátási formák és az eljáró hatóságok

A ) Pénzbeli ellátások

3. § (1) Az önkormányzat a szociálisan rászoruló személy, család részére települési támogatást biztosít az e rendeletben meghatározottak szerint.

(2)2 Települési támogatás keretében igényelhető ellátások:

a. gyógyszertámogatás,
b) temetési támogatás,
c. rendkívüli gyermekvédelmi támogatás,
d. tanulmányi támogatás,
e. rendkívüli települési támogatás,
f. kamatmentes kölcsön,
g. a Startmunka mintaprogramban megtermelt mezőgazdasági terményekből összeállított terménycsomag.
h) kelengye támogatás
i) meleg otthon támogatás
(3) Települési támogatás keretében hivatalból biztosított ellátások:
a. mikuláscsomag,
b. karácsonyi élelmiszercsomag.
(4) A mikuláscsomag és a karácsonyi élelmiszercsomag kizárólag természetbeni formában, míg a többi ellátás természetbeni és pénzbeli formában is nyújtható.

B) Szociális alapszolgáltatások

4. §3 (1) Az önkormányzat az alábbi alapszolgáltatások biztosításával segítséget nyújt a szociálisan rászorulók részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben önálló életvitelül fenntartásában, valamint egészségi állapotukból, mentális állapotukból vagy más okból származó problémáik megoldásában:

a) tanyagondnoki szolgáltatás,

b) étkeztetés,

c) házi segítségnyújtás,

d) családsegítés.

(2) Az e rendeletben meghatározott szociális feladat és hatásköröket első fokon a polgármester és a szociális bizottság (a továbbiakban együtt: önkormányzati szociális hatóság) gyakorolja. A másodfokú hatáskör gyakorlója Mikepércs Községi Önkormányzat Képviselő-testülete.

(3) A tanyagondnoki szolgáltatásról az önkormányzat külön rendeletet alkot.

Általános eljárási rendelkezések

5. § (1) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli ellátások megállapítása kérelemre történik, melyet az e célra rendszeresített formanyomtatványon kell előterjeszteni. A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás és a rendkívüli települési támogatás, hivatalból is megállapítható, különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, és természetes személy vagy a gyermekek érdekinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére.

(2) A kérelemhez mellékelni kell a jogosultság megállapításához szükséges igazolásokat.

(3) A kérelem formanyomtatványok beszerezhetők a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán, valamint letölthetők az önkormányzat honlapjáról. (www.mikepercs.hu)

(4) A kérelmet személyesen a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán, vagy postai úton a Polgármesteri Hivatal címére címezve nyújthatja be az ellátás igénylője, annak törvényes képviselője, vagy meghatalmazottja.

(5) A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából az eljáró hatóság ügyintézője környezettanulmányt készíthet, vagy a gyermeket nevelő családoknál e célra a gyermekjóléti szolgálat, a védőnő, és a gyermek-és családvédelemmel foglalkozó szervek javaslata, környezettanulmánya is felhasználható.

(6) Az önkormányzati szociális hatóság a hatáskörébe tartozó ellátás felhasználásának ellenőrzése céljából – a felhasználást igazoló dokumentumok bemutatására kötelezheti a jogosultat.

(7) A rendszeres ellátásokat utólag minden hónap 5. napjáig, az eseti ellátásokat a megállapítást követő 15. napon belül kell folyósítani, elsősorban lakossági folyószámlára utalással, folyószámla hiányában házipénztári kifizetéssel.

(8) A rendszeres ellátásra való jogosultságot a megszüntetésre okot adó körülmény bekövetkezése hónapjának utolsó napjával meg kell szüntetni, ha:

a. a jogosultság feltételei már nem állnak fenn, vagy jogosultságot kizáró körülmény következett be,

b. a jogosult azt kéri,

c. a jogosult meghalt,

d. az e rendeletben meghatározott egyéb okból.

(8a)4 A polgármester külön eljárás nélkül biztosít étkezést, és rendkívüli települési támogatást az életét, testi épségét veszélyeztető élethelyzetben lévő ellátást igénylő részére, ha a veszélyeztető élethelyzet elhárítása más módon nem lehetséges.

(8b)5 A polgármester külön eljárás keretében biztosít étkezést és rendkívüli települési támogatást, ha a kérelemhez kötelezően csatolandó iratok (pl. jövedelemigazolás, iskolalátogatási igazolás, egészségi állapotra vonatkozó igazolás) beszerzése hosszabb időt vesz igénybe és az ebből adódó késedelem miatt, a kérelmezőt jelentős hátrány érné. Külön eljárás keretében a polgármester az ügyfél nyilatkozata alapján dönt a kérelemről. A szükséges iratokat utólag kell csatolni a kérelemhez, a rendelkezésre állástól számított 8 napon belül. Külön eljárás lefolytatására okot adó körülmény különösen a szolgáltatás vagy ellátás megszüntetésével járó közüzemi díjhátralék megfizetése, étkezési térítési díjhátralék megfizetése indokkal benyújtott rendkívüli települési támogatás iránti kérelem, tűzeset, vízkár miatt a lakhatást biztosító épület lakhatóvá tételéhez igényelt rendkívüli települési támogatás iránti kérelem, vagy megromlott egészségi állapot alapján igényelt étkezés.

(8c)6 A személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatások igénybevételének megkezdése előtt a polgármester az ellátást igénylővel, illetve törvényes képviselőjével – az Szt.94/C § (2) bekezdésében felsorolt ellátások kivételével – az Szt. 94/C. § (3) bekezdésének megfelelő tartalmú megállapodást köt. A megállapodás felmondásának szabályait az Szt. 101. §-a tartalmazza.

(9) Az Szt-ben, a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendeletben és az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy jogszabályok megsértésével nyújtott ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, továbbá az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell

a. a pénzbeli ellátás visszafizetésére,

b. természetben nyújtott ellátás esetén a pénzegyenérték megfizetésére.

(10) Az ellátást rosszhiszeműen igénybe vevő az ellátás visszafizetéséről szóló döntés jogerőre emelkedésétől számított egy évig nem jogosult a megszüntetettel azonos típusú ellátásra, kivéve a rendkívüli települési támogatást.

(11)7 Ha az önkormányzati szociális hatóság a hatáskörébe tartozó ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, vagy pénzegyenértékét és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – a Szociális Bizottság méltányosságból

a. elengedheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap 80%-át.

a. csökkentheti, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alapösszegének 100%-át.

b. részletekben fizetheti meg, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének háromszorosát és a méltányosság gyakorlását a család körülményei egyébként indokolja.

(12) Az e rendeletben nem szabályozott fogalmak, eljárási rendelkezések vonatkozásában az Szt-ben, a Gyvt-ben, és azok végrehajtási rendeleteiben foglaltak az irányadók.

Gyógyszertámogatás

6. § (1)8 A szociális bizottság havi rendszeres gyógyszertámogatásra való jogosultságot állapít meg annak a nagykorú személynek, akinek esetében a vényköteles havi rendszeres gyógyító ellátás költsége (a továbbiakban: gyógyszerköltség), eléri a mindenkori szociális vetítési alap összegének 30%-át és az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg

a. családban élő esetében a mindenkori szociális vetítési alap összegének 300%-át.

2. egyedül élő esetében a mindenkori szociális vetítési alap összegének 350%-át.

(2) A kérelmező részére szükséges vényköteles havi rendszeres gyógyító ellátáshoz szükséges gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket a háziorvos, azok költségét a gyógyszerész igazolja. A háziorvosi igazoláson kizárólag a kérelmező személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyszerköltséget lehet feltüntetni.

(3) A havi rendszeres gyógyszertámogatás összege:

a.9 ha a gyógyszerköltség a mindenkori szociális vetítési alap összegének 30-60%-a között van, havi 3000 Ft.

b.10 ha a gyógyszerköltség a mindenkori szociális vetítési alap összegének 60%-a felett van, havi 4.000 Ft.

(4) A havi rendszeres gyógyszertámogatást hat hónapra kell megállapítani.

(5) Nem jogosult gyógyszertámogatásra, aki közgyógyellátásra jogosult.

Temetési támogatás

7. § (1) A polgármester temetési támogatásra való jogosultságot állapít meg annak a személynek,

a. aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott,

b.11 és családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének 550%-át, egyedül élő esetén 650%-át.

(2)12 A temetési támogatás összege 15 000 Ft.

(3) A temetési támogatást a temetési számla kiállításától számított 3 hónapon belül benyújtott kérelem alapján lehet megállapítani.

(4) A temetési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az arról szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni.

(5) Nem jogosult temetési támogatásra, aki az eltemettetésre - ellenszolgáltatás fejében – szerződésben vállalt kötelezettséget.

Köztemetés

8. § (1) Az Szt. 48. §-a szerinti köztemetésről a polgármester dönt.

(2) Különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén a polgármester a köztemetés költségének megtérítése alól egészben mentesíti a kötelezettet.

(3) Különös méltánylást érdemlő körülménynek minősül, ha az elhunyt után ingatlanvagyon nem maradt és az eltemettetésre köteles személy

a. kiskorú, vagy
b. közép-vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozaton tanulmányokat folytató nagykorú, vagy
c. jövedelemmel és vagyonnal nem rendelkező személy,
és nincs más eltemettetésre kötelezhető személy.
(4) Ha a köztemetés költségeinek egy összegben történő megtérítésére a kötelezett nem képes, kérelmére a polgármester legfeljebb 12 havi részletfizetést engedélyezhet.

Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

9. § (1) A szociális bizottság rendkívüli gyermekvédelmi támogatásra való jogosultságot állapít meg annak a kiskorú vagy nagykorú gyermeket nevelő személynek, akinek a családja időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívül élethelyzetbe került.

(2) Elsősorban azokat a családokat kell rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíteni, akik a gyermekek ellátásáról más módon nem tudnak gondoskodni, illetve az alkalmanként jelentkező többletkiadások különösen betegség, gyermekek étkeztetése, iskoláztatása, ruházattal ellátása – miatt anyagi segítségre szorulnak.

(3)13 A rendkívüli gyermekvédelmi támogatásra való jogosultság további feltétele, hogy a család egy főre jutó havi jövedelmének összege nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének 300%-át, a gyermekét egyedül nevelő kérelmező esetében annak 350%-át.

(4) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás eseti jelleggel gyermekenként havonta legfeljebb egy, egy naptári évben legfeljebb négy alkalommal állapítható meg.

(5) Nagykorú gyermekre tekintettel akkor állapítható meg a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás, ha a nagykorú gyermek

a. középfokú nappali oktatás munkarendje szerinti tanulmányokat folytat és a 23. életévét még nem töltötte be, vagy
b. felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és 25. életévét még nem töltötte be,
feltéve, hogy önálló keresőtevékenységet nem folytat.
(6) 14 A rendkívül gyermekvédelmi támogatás összege gyermekenként és alkalmanként legalább szociális vetítési alap összegének 15%-a, legfeljebb a szociális vetítési alap összege.

Tanulmányi támogatás

10. § (1) A tanulmányi támogatás az általános iskolában, a középiskolában, a felsőfokú oktatási intézményekben tanulmányokat folytató 28. életévét be nem töltött diák részére évi egy, legfeljebb két alkalommal nyújtott települési támogatás.

(2)15 A polgármester tanulmányi támogatásra való jogosultságot állapít meg - kérelem alapján – annak az általános- közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán, vagy nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató diáknak, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének 400%-át, vagy akit szülője egyedül nevel, és családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének 450%-át.

(3) A (2) bekezdés szerinti jövedelmi feltételek fennállása esetén a tanulmányi támogatás megilleti az esti, vagy levelező tagozaton tanulmányokat folytató közép-vagy felsőfokú oktatási intézményben tanulmányokat folytató diákot is, feltéve, hogy rendszeres keresőtevékenységet nem folytat. A diákmunka nem minősül keresőtevékenységnek.

(4) A család fogalma alatt a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 5. § d) pontja szerinti hozzátartozók közösségét kell érteni.

(5) A kérelemhez mellékelni kell az oktatási intézmény igazolását a tanulói vagy hallgatói jogviszony fennállásáról, valamint a közös háztartásban élők jövedelemigazolását.

(6) A kérelem kizárólag a polgármester által saját hatáskörben meghatározott kérelem benyújtási időszakban nyújtható be. A kérelem benyújtási időszakról az önkormányzat a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján, az önkormányzat honlapján, közterületeken, közintézményekben elhelyezett hirdetmények útján tájékoztatja az érintetteket. A közzétett benyújtási határidő elmulasztása jogvesztő.

(7)16 A tanulmányi támogatás összege:

a) általános iskolai tanuló esetén: 10.000 Ft

b) középiskolai tanuló esetén: 14.000 Ft

c) felsőfokú oktatásban résztvevő esetén: 18.000 Ft

(8) A tanulmányi támogatás iránti kérelemről a polgármester 15 napon belül határozattal dönt.

Rendkívüli települési támogatás

11. § (1)17 A polgármester rendkívüli települési támogatásra való jogosultságot állapít meg annak a személynek,

a. aki létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd, és önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, vagy
2. alkalmanként jelentkező többletkiadások, így különösen a válsághelyzetbe lévő várandós anya gyermekének megtartásához, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások miatt anyagi segítségre szorul
feltéve, hogy a család egy főre jutó havi jövedelmének összege nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének 400%-át, egyedül élő esetében annak 450%-át.
(2)
(3) 18 A rendkívül települési támogatás összege családonként és alkalmanként legalább a mindenkori szociális vetítési alap összegének 15%-a, legfeljebb 200%-a.
(4) 19 Különös méltánylást érdemlő, rendkívüli élethelyzetben (pl. természeti csapás, elemi kár, gyógyászati segédeszköz vásárlás gyógykezelés, munkahely elvesztése stb.) a rendkívüli települési támogatás összege legfeljebb a (3) bekezdésben meghatározott maximális összeg 400%-a.

Kamatmentes kölcsön

12. § (1) A rendkívüli települési támogatás kamatmentes kölcsön formájában is nyújtható rendkívüli élethelyzet kialakulása, vagy nagy összegű kiadás esetén. (pl. haláleset, lakásfelújítás, tüzelővásárlás stb.)

(2) A kamatmentes kölcsön legmagasabb összege alkalmanként és családonként 30.000 Ft.

(3) A kölcsön visszafizetése egyéni megállapodás alapján történik. A visszafizetés maximális időtartama 12 hónap.

(4) Aki a felvett kamatmentes kölcsönt a megállapodásban foglalt időpontig nem fizeti vissza, úgy a tartozás kiegyenlítésének időpontjáig újabb kölcsön igénybevételére nem jogosult.

(5) A kölcsön visszafizetésének elmulasztása esetén, a követelés esedékessé válását követő 30 napot követően az önkormányzat a követelését közjegyzőn keresztül történő fizetési meghagyás kibocsátása útján is érvényesítheti.

Mikuláscsomag

13. §20 (1) Az önkormányzat természetbeni támogatásként mikuláscsomagot biztosíthat annak a településen lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező gyermeknek, aki

a) 0-3 éves és e rendelet szerint kelengye támogatásban részesült,

b) óvodás és a tárgyévben a Gyvt. 21/B §-a szerinti ingyenes vagy kedvezményes intézményi étkezésben részesül,

c) általános iskolás és a tárgyévben e rendelet szerint tanulmányi támogatásban részesült.

(2) A mikuláscsomag igényléséhez nem kell kérelmet benyújtani, a jogosultságot a Polgármesteri Hivatal nyilvántartásai alapján kell megállapítani.

(3) A mikuláscsomag biztosításáról a polgármester értesíti a szülőt.

(4) A mikuláscsomagok átadására a 0-3 éves korúak részére szervezett mikulásünnepségen, illetve az óvodai, iskolai mikulásünnepségen kerül sor.

(5) A csomagokat az önkormányzat átvételi elismervénnyel az intézményvezetők, illetve az ünnepséget szervezők (a továbbiakban: ünnepség szervezői) részére adja át, akik gondoskodnak a gyermekek részére történő átadásáról. Az átadás tényéről - a gyermek nevének és születési dátumának feltüntetésével - az ünnepség szervezői írásban nyilatkoznak.

(6) A nem Mikepércsen óvodába, iskolába járó gyermek részére járó csomagot a szülő részére kell átadni.

(7) Az egy jogosultnak járó mikuláscsomag értéke legfeljebb 1000 Ft.

Karácsonyi élelmiszercsomag

14. §21 (1)22 Az önkormányzat természetbeni támogatásként karácsonyi élelmiszercsomagot biztosíthat azon Mikepércsen lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyekből álló háztartás részére, ahol az egy főre jutó havi nettó jövedelem összege nem éri el a mindenkori bruttó minimálbér legkisebb összegének 1,9- szeresét.

(2) Az élelmiszercsomag igénylésére nem kell külön kérelmet benyújtani. Átvétele előtt a háztartás nagykorú tagja nyilatkozik arról, hogy a család megfelel a rendelet szerinti jövedelmi feltételeknek, amit aláírásával igazol, továbbá aláírja igényét a jövő évi csomagra vonatkozóan.

(3) Az élelmiszercsomag biztosításáról nem kell határozatot hozni. A csomag átvételét háztartásonként egy személy az aláírásával igazolja.

(4) Az élelmiszercsomag egy háztartásra jutó értéke legfeljebb 5000 Ft.

(5) A jövedelemnyilatkozatok valódiságát a Polgármesteri Hivatal a tárgyévet követő hó végéig szúrópróbaszerűen ellenőrizheti.

(6) Az át nem vett élelmiszercsomagok a háromnál több gyermekes családok részére átadhatók.

Startmunka mintaprogramban megtermelt mezőgazdasági terményekből összeállított terménycsomag

14/A. § (1) A Startmunka mintaprogramban megtermelt, közétkeztetés keretében fel nem használt, illetve nem értékesíthető mezőgazdasági termékeket az önkormányzat a (2) bekezdésben meghatározott rászorultak részére természetbeni támogatásként, terménycsomag (a továbbiakban: terménycsomag) formájában kioszthatja. A terménycsomag osztás időpontjáról és helyéről a polgármester jogosult dönteni, amelyről a jogosultakat értesíti.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott terménycsomagra jogosult az, aki:

a.23 a Gyvt. szerinti rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeket nevel, vagy

b. a tárgyévben, vagy az azt megelőző évben a R. 3. §-a bekezdése szerinti települési támogatásokban részesült, vagy

c. a tárgyévben közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy

d.24

e. a tárgyévben, vagy az azt megelőző évben szociális célú tűzifa támogatásban részesült,

(3) A közös háztartásban élők közül egy alkalommal egyszerre csak egy személy jogosult a terménycsomagra.

(4) A terménycsomag biztosítására írásbeli igény alapján kerül sor a terménycsomag átvétele előtt. A kérelmező támogatás igénybevételéhez szükséges jogosultságát a Polgármesteri Hivatal a saját nyilvántartásai alapján állapítja meg, azt az igénylőnek igazolnia nem kell. A terménycsomag átvételét a támogatásban részesült személy aláírásával igazolja.

(5) A jogosult részére biztosítható terménycsomag tartalmát a polgármester határozza meg a rendelkezésre álló, kiosztható termény mennyiségétől függően.

14/B. §

Kelengye támogatás

(1) A kelengye támogatás a gyermek születéséhez kapcsolódó pénzbeli és természetbeni támogatás.
(2) 25 Kelengye támogatás állapítható meg az édesanyának gyermeke születésekor, feltéve, hogy a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének tízszeresét.
(3) A támogatás iránti kérelmet a gyermek születését követő 180 napon belül lehet benyújtani.
(4) A kérelemben rögzíteni kell a támogatásra jogosító gyermek adatait, valamint nyilatkozni kell arról, hogy a családban együtt élőknek a kérelem benyújtását megelőző havi jövedelme nem haladja meg a 14/B § (2) bekezdésében meghatározott összeget.
(5) A támogatás mértéke gyermekenként egyszeri 15.000 Ft pénzbeli támogatás és 20.000 Ft értékű babaápolási termékcsomag.
(6) A kelengye támogatásról a polgármester dönt.

Meleg otthon támogatás26

14/C. § (1)27 Évente egy alkalommal meleg otthon támogatás adható annak a kérelmezőnek, akinek háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori szociális vetítési alap összegének ötszörösét, egyedül élő esetén hatszorosát.

(2) Háztartás alatt a lakásban élő valamennyi személyt figyelembe kell venni, akinek a lakcíme az ingatlanban van. Egy fogyasztási helyről egy támogatási kérelem nyújtható be.

(3)28 A támogatási kérelem benyújtásának határideje 2022. évben november 20. napja. Ezt követően minden év november 30. napjáig nyújtható be a kérelem.

(4) A kérelemhez csatolni kell a háztartás tagjainak a kérelem benyújtását megelőző havi jövedeleméről szóló igazolását, a lakás alapterületéről szóló nyilatkozatát, és amennyiben releváns, háziorvosi igazolást, ha a háztartásban állandó ápolásra, felügyeletre szoruló személy van.

(5) A meleg otthon támogatás iránti kérelemről a képviselő-testület által létrehozott három tagú bizottság dönt a kérelem benyújtási határidejét követő 10 napon belül. A bizottság határozata ellen a képviselő-testülethez lehet fellebbezni. A képviselő-testület a soron következő ülésén dönt a fellebbezésről.

(6) A meleg otthon támogatás összege:

a) ha a lakás alapterülete 130 m2 felett van, vagy a háztartásban 80 év feletti idős személy, vagy állandó ápolásra, felügyeletre szoruló személy van, a meleg otthon támogatás összege legalább 15.000 Ft/év.

b) ha a háztartásban kiskorú gyermek van, a meleg otthon támogatás összege legalább 20.000 Ft/év.

c) ha a 6 a), 6 b) pontban foglaltak egyike sem áll fenn, a meleg otthon támogatás összege legalább 10.000 Ft/év.

(7) A bizottság a kérelem elbírálása során a kérelmező körülményeit egyedileg mérlegelheti és a (6) bekezdésben meghatározott összegnél magasabb összegű támogatást is megállapíthat (különösen lakáscélú pénzintézeti kölcsön fizetése esetén, önhibáján kívül nehéz helyzetbe került személyek számára), amit a támogatást megállapító határozatban indokolni kell.

Szociálpolitikai Kerekasztal

15. § (1) Az önkormányzat a szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérése, jogszabálytervezetek véleményezése a szolgáltatás típusok, rendszerek értékelése elemzése érdekében szociálpolitikai kerekasztalt működtet.

(2) Tagjai:

a. Polgármesteri Hivatal aljegyzője,

b. Szociális Bizottság elnöke,

c. Családsegítő Szolgálat családgondozója,

d. Gyermekjóléti Szolgálat családgondozója.

(3) A szociálpolitikai kerekasztal évente legalább egy alkalommal ülésezik, és működéséről tájékoztatja az önkormányzat képviselő-testületét.

Családsegítés

16. § (1) A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számra az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás.

(2)29 Mikepércs Községi Önkormányzat a családsegítés feladatát a Mikepércsi Család-és Gyermekjóléti Szolgálat nevű saját szolgáltatóval szakfeladaton látja el a 104042 kormányzati funkción.

(3)30 A szolgáltatás a Mikepércsi Család-és Gyermekjóléti Szolgálat székhelyén, 4271 Mikepércs, Szabadság utca 3. szám alatt vehető igénybe.

Étkeztetés

17. § (1) Étkeztetés keretében az önkormányzat azoknak a szociálisan rászorultaknak a napi egyszeri meleg étkeztetéséről gondoskodik, akik azt önmaguk illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.

(2) szociálisan rászorult az, aki:

a) a kérelem benyújtásakor 65. életévét betöltötte;

b) egészségi állapota alapján

- önellátásra részben képes: egyes tevékenységekhez segítséget igényel
- önellátásra részben képes: rendszeres, időszakos ellátást igényel
- önellátásra nem képes: folyamatos ellátást igényel, időszakosan fekvő
- önellátásra nem képes: 24 órás ellátást igényel, ágyban fekvő,
amit háziorvosi igazolással igazol;
c) fogyatékossági támogatásban részesül;
d) pszichiátriai beteg vagy szenvedélybeteg, amit szakorvosi véleménnyel igazol;
e) hajléktalan.
(3) 31 Az étkeztetésről az önkormányzat szakfeladaton, Mikepércs Község Önkormányzata Szociális Szolgáltató (4271 Mikepércs, Óvoda utca 4.) útján gondoskodik.
(4) Az étkezést az önkormányzat a Mikepércs, Óvoda u. 3. sz. alatti saját főzőkonyhájáról biztosítja.

Házi segítségnyújtás

18. § (1) A házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges, az Szt. 63. §. (2) bekezdésben meghatározott feladatokat.

(2) A házi segítségnyújtást a külön jogszabály szerint meghatározott szociálisan rászorult személyek részére kell biztosítani.

(3)32 A házi segítségnyújtásról az önkormányzat szakfeladaton, Mikepércs Község Önkormányzata Szociális Szolgáltató (4271 Mikepércs, Óvoda utca 4.) útján gondoskodik.

Az étkezés és a házi segítségnyújtás igénybevételének módja

19. § (1)33 Az étkezés és a házi segítségnyújtás iránti kérelmet szóban, vagy a Szolgáltató által rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani, a jogszabályban előírt mellékletek csatolásával. A kérelem benyújtásának helye: Mikepércs Község Önkormányzata Szociális Szolgáltató (4271 Mikepércs, Óvoda utca 4.).

(2) Az étkezés és a házi segítségnyújtás iránti kérelemről a polgármester dönt.

(3) Hk.

(4) Az ellátás igénybevételének megkezdése előtt az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője a Polgármesterrel, mint a Szolgáltató képviselőjével írásban megállapodást köt.

Az étkezés és a házi segítségnyújtás megszűnésének és megszüntetésének esetei

20. § (1) Az étkeztetésre és a házi segítségnyújtásra való jogosultság megszűnik

a. a szolgáltató jogutód nélküli megszűnésével,

b. a jogosult halálával,

c. ha az ellátás megállapítása határozott időtartamra készült, a határozott időtartam lejártával, kivéve, ha a szolgáltatás időtartama meghosszabbítható.

(2) Az étkeztetésre és a házi segítségnyújtásra való jogosultságot meg kell szüntetni:

a. ha az étkeztetést és a házi segítségnyújtást az ellátásban részesülő kéri, vagy

b. ha az ellátott a térítési díjat két hónapon keresztül felszólítás ellenére nem fizeti meg, vagy

c. ha az ellátott előzetes bejelentés nélkül 30 napot meghaladó időtartamban nem veszi igénybe a szolgáltatást, vagy

d. ha az ellátott előzetesen kérte az ellátás szüneteltetését, de az ellátást 60 nap elteltével sem vette igénybe.

Térítési díj

21. § (1) Az étkezés és a házi segítségnyújtás intézményi térítési díjáról az önkormányzat külön rendeletet alkot.

(2) A személyi térítési díjat a polgármester állapítja meg az intézményi térítési díj és az ellátást igénybe vevő jövedelmének figyelembevételével.

(3)34 A polgármester a személyi térítési díjat

a) elengedi, ha az ellátottat elemi kár érte,

b) 30%-kal csökkenti, ha az ellátott, illetve családja egy főre jutó havi jövedelme nem éri el a mindenkori szociális vetítési alap összegének 80%-át.

Záró rendelkezések

22. § (1) Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

(2) Hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Mikepércs Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2003. (VIII. 13.) számú rendelete.

Alaprendelet kihirdetve: 2015. február 27-én.
Az alaprendeletet módosító 22/2015. (IX.24.) sz. KT rendelet kihirdetve: 2015. szeptember 24-én.
Az alaprendeletet módosító 1./2019. (II.15.) sz. KT rendelet kihirdetve: 2019. február 15.-én.
Az alaprendeletet módosító 3./2019. (III.04.) sz. KT rendelet kihirdetve: 2019. március 4.-én.
Az alaprendeletet módosító 9./2019. (V.13.) sz. KT rendelet kihirdetve: 2019. május 13.-án.
Az alaprendeletet módosító 13./2019. (VII.18.) sz. KT rendelet kihirdetve: 2019. július 18.-án.
1

A bevezető a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 3. § (2) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XI. 4.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 4. § a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

Az 5. § (8a) bekezdését a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.

5

Az 5. § (8b) bekezdését a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.

6

Az 5. § (8c) bekezdését a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.

7

Az 5. § (11) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

8

A 6. § (1) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

9

A 6. § (3) bekezdés a. pontja a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

10

A 6. § (3) bekezdés b. pontja a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

11

A 7. § (1) bekezdés b. pontja a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

12

A 7. § (2) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

13

A 9. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 4. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

14

A 9. § (6) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

15

A 10. § (2) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

16

A 10. § (7) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

17

A 11. § (1) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 6. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

18

A 11. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 6. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

19

A 11. § (4) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2021. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

20

A 13. § a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

21

A 14. § a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

22

A 14. § (1) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg. A 14. § (1) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 24/2023. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

23

A 14/A. § (2) bekezdés a. pontja a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

24

A 14/A. § (2) bekezdés d. pontját a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

25

A (2) bekezdés a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.

26

A „Meleg otthon támogatás” alcímet (14/C. §-t) a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 25/2022. (XI. 4.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

27

A 14/C. § (1) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.

28

A 14/C. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2023. (XI. 24.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

29

A 16. § (2) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2023. (XI. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

30

A 16. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2023. (XI. 24.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

31

A 17. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.

32

A 18. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 11. §-ával megállapított szöveg.

33

A 19. § (1) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 12. §-ával megállapított szöveg.

34

A 21. § (3) bekezdése a Mikepércs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete 13. §-ával megállapított szöveg.