Méra Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete

Méra Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. ( II. 16.) önkormányzati rendelete Méra Község Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről

Hatályos: 2022. 02. 17- 2023. 05. 24

Méra Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. (II. 16.) önkormányzati rendelete

Méra Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. ( II. 16.) önkormányzati rendelete Méra Község Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről

2022.02.17.

Méra Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 8/2014. (XI. 21.) önkormányzati rendelet 2. melléklet b) pontjának 1.1. alpontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Méra Község Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi Bizottsága véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet hatálya

A rendelet személyi hatálya Méra Község Önkormányzatára (a továbbiakban: Önkormányzat), Méra Község Önkormányzat Képviselő-testületére (a továbbiakban: Képviselő-testület) és Bizottságaira, a Mérai Közös Önkormányzati Hivatalra (a továbbiakban: Hivatal) és az Önkormányzat költségvetési szerveire (a továbbiakban: intézményekre) terjed ki.

2. §

A költségvetés bevételei és kiadásai

(1) A Képviselő-testület az Önkormányzat és az Önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek együttes 2022. évi költségvetését:

276.876.331.- Ft

Költségvetési bevétellel

322.062.663.- Ft

Költségvetési kiadással

- 45.186.332.- Ft

Költségvetési egyenleggel,

- 45.186.332.- Ft

működési hiánnyal,

0.- Ft
0.- Ft
0.- Ft
322.062.663.- Ft

felhalmozási hiánnyal,
finanszírozási bevétellel
finanszírozási kiadással
Bevételi, kiadási főösszeggel

állapítja meg.
(2) A költségvetési hiány rendezésére az előző évek költségvetési maradványának igénybevételével kerül sor.
(3) A képviselő-testület
a) a költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását helyi önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat az 1. melléklet szerint,
b) a helyi önkormányzat költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait működési és felhalmozási bevételek és kiadások és azokon belül kiemelt előirányzatok szerint, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 2. melléklet a) - c) pontjában foglalt táblázat szerint,
c) a működési és felhalmozási bevételi és kiadási előirányzatokat mérlegszerűen helyi önkormányzati szinten a 3. melléklet szerint határozza meg.

3. §

A költségvetés részletezése

(1) A Képviselő-testület a helyi önkormányzat 2022. évi költségvetésének az önkormányzat és az irányításában lévő költségvetési szervek közötti megoszlását a következők szerint állapítja meg:
a) az önkormányzat költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait kiemelt előirányzatok szerint összevontan a 4. melléklet, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban az 5. melléklet a) - c) pontjában foglalt táblázat szerint,
b) a közös önkormányzati hivatal költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait kiemelt előirányzatok szerint összevontan a 6. melléklet, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 7. melléklet a)-c) pontjában foglalt táblázat szerint,
c) a Mérai Óvoda költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait kiemelt előirányzatok szerint összevontan a 8. melléklet, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 9. melléklet a)-c) pontjában foglalt táblázat szerint.
(2) A képviselő-testület
a) az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló ilyen projektekhez való hozzájárulást a 10. melléklet szerint,
b) az adósságot keletkeztető ügylet megkötését igénylő 2022. évi fejlesztési célokat a 11. melléklet szerint fogadja el.
c) a helyi önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és önkormányzati garanciákból és kezességekből fennálló kötelezettségeit a futamidő végéig, illetve a garancia, kezesség érvényesíthetőségéig és azokhoz kapcsolódóan az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól szóló Korm. rendelet szerinti saját bevételeit a 12. melléklet szerint állapítja meg.
(3) A képviselő-testület a kiadások között 16.824.982.- forint tartalékot állapít meg.

4. §

A költségvetés végrehajtásának szabályai

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a Képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester a felelős.
(3) A gazdálkodás során a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) előírásai alapján az Önkormányzat és intézményei elsősorban a kötelező alapellátás feladatait biztosítják, további terhelhetőség figyelembevétele mellett finanszírozzák az önként vállalt, nem kötelező feladatait.
(4) A költségvetési hiány csökkentése érdekében év közben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(5) Az Önkormányzat és az intézmények esetében normatív jutalmak a személyi juttatás kiadási előirányzatai terhére a költségvetési évben együttesen a törvény szerinti illetmények, munkabérek rovat eredeti előirányzatának 15%-áig, vállalható kötelezettség.
(6) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(7) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.
(8) A Képviselő-testület e rendeletben jóváhagyott előirányzatok és létszámkeretek módosításának, átcsoportosításának jogát minden esetben fenntartja magának.
(9) A költségvetési előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság tekintetében, az önkormányzati előirányzatok kivételével, a költségvetési szervek vezetői teljes jogkörrel rendelkeznek.

5. §

Az előirányzatok módosítása

(1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításáról a Képviselő-testület dönt.
(2) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatain belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.
(3) A Képviselő-testület az előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként (a döntése szerinti időpontokban), de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(4) Amennyiben az Önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.
(5) A Képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat-túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

6. §

A gazdálkodás szabályai

(1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(2) A költségvetési szervek az alapfeladataik ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a hatályos munkamegosztási megállapodásban foglaltaknak megfelelően rendelkeznek.
(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembevételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.
(4) A Hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.
(5) A költségvetési szervek a saját működési bevételeik eredeti, illetve módosított előirányzatát meghaladó többletbevételeikből az éves személyi juttatások és az azzal összefüggő munkaadót terhelő járulékok előirányzatát nem növelhetik.
(6) A költségvetési szervek az államháztartáson kívülről átvett pénzeszközök, valamint a támogatásértékű bevételek eredeti, illetve módosított előirányzatát meghaladó többletbevételeket - a jegyző egyidejű tájékoztatása mellett - intézményi hatáskörben felhasználhatják.
(7) Az egyéb szociálpolitikai feladatokat - települési támogatás - a Humánpolitikai Bizottságra ruházza át.
(8) A Képviselő-testület a civil önszerveződő közösségek, sportegyesület, együttesek, klubok, alapítványok, egyházi közösségek stb. részére a költségvetésben meghatározott keretösszeg mértékéig nyújt támogatást.
(9) A támogatás folyósítására azt követően kerülhet sor, hogy a támogatott szervezettel, személlyel - az Önkormányzat nevében - a polgármester Támogatási Szerződést köt a támogatási összeg rendeltetésszerű felhasználására, valamint annak elszámolására vonatkozóan.
(10) A Képviselő-testület a polgármester részére 1.000.000.-Ft polgármesteri keretet biztosít. A polgármesteri keretet az év során a polgármester nem használhatja fel lakossági önerő befizetés kiváltására és intézmény működtetésére. A polgármesteri keret felhasználásáról a Képviselő-testületet a soron következő testületi ülésen tájékoztatni kell.

7. §

A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

(1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetéséért és továbbfejlesztéséért az Önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető a felelős.
(2) A költségvetés végrehajtását a belső ellenőrzés, mint társult feladatellátás keretében az Encsi Többcélú Kistérségi Társulás által foglalkoztatott 1 fő belső ellenőr ellenőrzi, az éves ellenőrzési munkatervben foglaltak szerint.
(3) A költségvetési szervek megfelelő működtetéséről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

8. §

A költségvetést érintő egyéb rendelkezések

(1) A képviselő-testület a Környezetvédelmi Alap 2022. évi tervezett és előző évekről képződött és fel nem használt bevételét a talaj, valamint a felszín alatti víz védelmére fordítja.

9. § Záró rendelkezések

(1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, de rendelkezéseit 2022. január 1. napjától kell alkalmazni.

(2) Hatályát veszti Méra Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2021. (II. 22.) rendelete.