Zsombó Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 21.) önkormányzati rendelete

a Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019. (VII.02.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2023. 04. 22- 2023. 04. 23

Zsombó Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 21.) önkormányzati rendelete

a Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019. (VII.02.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2023. 04. 22- 2023. 04. 23

Zsombó Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 70. §-ban biztosított véleményezési jogkörében eljáró Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal Állami Főépítészi Iroda, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal örökségvédelmi hatáskörében eljáró Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztálya, a Honvédelmi Minisztérium, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és partnerek E-TÉR felületen történő véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 1. alcím címe helyébe a következő rendelkezés lép:

„1. A rendelet célja, hatálya, hatásköri szabályok, értelmező rendelkezések”

2. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 1. alcíme a következő 3/A. §-sal egészül ki:

„3/A. § (1) A képviselő-testület dönt a helyi egyedi vagy területi védetté nyilvánításról és a védettség megszüntetéséről.

(2) A képviselő-testület a hatáskörét a polgármesterre ruházza át

a) a településképi bejelentési eljárásban,

b) a településképi kötelezési eljárásban és a településkép-védelmi bírság kiszabásában.

(3) A (2) bekezdésben foglalt eljárásokban a polgármester döntése ellen a képviselő-testülethez lehet fellebbezni.”

3. § (1) A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 15. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(2) A település belterületén főépület tetőhéjazataként hullámpala és bitumenes hullámpala nem megengedett. Fémlemez fedésként csak a hagyományos cseréphez hasonló cserepeslemez tetőfedés megengedett.

(3) Lakó-, szolgáltató-, kereskedelmi-, valamint intézményi funkciójú területeken az utcafronton kerítés anyagaként hullámpalát alkalmazni nem megengedett. Fémlemez kerítés csak földszínű vagy fahatású lehet.”

(2) A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 15. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) Lakóterületen és a településközpont területén klímaberendezés vagy annak bármilyen tartozéka közterület felé eső homlokzaton csak megfelelő takarással és lábazati szinten helyezhető el és csak abban az esetben, ha elhelyezése máshol műszakilag nem lehetséges vagy aránytalanul magas költségekkel járna.”

4. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 16. § (7) és (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(7) Közterület felőli kerítés anyagaként tégla, fa, fém és kő vagy az ezekkel közel megegyező kinézetű, minőségi műanyag használható.

(8) A „belterületi kiemelt utcák” területén (2. melléklet b) szelvény) az épületek oldalhatárra vagy csurgóközzel oldalhatárra építhetők és a főépületnek illeszkednie kell a területen jellemző utcavonal vezetéshez. Az épületek alaprajzának és tetőformájának a területre jellemző építészeti kultúrához illeszkednie kell.”

5. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 23. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Rendeltetésmódosítást vagy a rendeltetési egységek számának megváltozását jelentő rendeltetésváltozás, a reklámok és reklámhordozók elhelyezése esetén, továbbá a helyi védett építményeken építési engedélyhez és egyszerű bejelentéshez sem kötött építési tevékenységet megelőzően a polgármester településképi bejelentési eljárást folytat le.”

6. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 17. alcíme a következő 27. §-sal egészül ki:

„27. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019. (VII.02.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 6/2023 (IV.21.) önkormányzati rendelettel megállapított szabályokat azokban az ügyekben is alkalmazni kell, amelyekben az első fokú eljárás vagy a végrehajtás még nem zárult le, amennyiben az építtető számára az kedvezőbb.”

7. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

8. § A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet

a) 16. § (1) bekezdésében az „és annak árnyalatai” szövegrész helyébe a „mellett antracit szürke és azok árnyalatai” szöveg,

b) 25. § (1) bekezdésében a „10.000” szövegrész helyébe a „100.000” szöveg,

lép.

9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 6/2023. (IV. 21.) önkormányzati rendelethez

1. A Zsombó településképének védelméről szóló 8/2019 (VII.2.) önkormányzati rendelet 2. melléklet b) alpontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

b) szelvény: Belterületi kiemelt utcák
b
A XX. század második felében a falvakon jellemzővé váltak az úgynevezett „Kádár-kockák”. 1960-as évektől már ezek uralják a faluképet, egységes térfalakat alkotva. Ezek az uniformizált házak nem engedtek sok építészeti kreativitást, így az emberek a homlokzat színezéssel és kerítéskölteményeikkel próbáltak eltérni szomszédaiktól. Ezek a festett homlokzatok magukban hordozzák az akkori kor népi építészetének jellemvonásait és méltóak a megőrzésre. Zsombó központjára jellemzőek leginkább ezek a házsorok, helyenként kisebb nagyobb törésekkel. Településképileg leglátványosabb részek a Móra Ferenc utca páros oldala (106-125 hrsz közötti rész), az Alkotmány utca, az Újhelyi utca az Alkotmány utca sarkától a kiserdőig, valamint az Andrássy út mente szakaszonként. Érdekesség, hogy a környező, túlzottan változatos beépítésű tömbök között felüdülést jelentenek ezek a nem olyan régen még unalmasnak titulált épületsorok a maguk szerény harmóniájával.