Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete

a Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 10. 10 12:00- 2024. 10. 11

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete

a Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 10. 10 12:00- 2024. 10. 11

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A Képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet (a továbbiakban: SZMSZ) alkalmazásában:]

„e) levezető elnök: a polgármester vagy akadályoztatása esetén az általa kijelölt alpolgármester (a Képviselő-testület elnöke), vagy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényben (a továbbiakban: Mötv.) és az SZMSZ-ben meghatározottak szerinti személy,”

2. § A Rendelet 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Amennyiben a képviselő nem jelenti be a szavazás előtt az Mötv. 49. § (1) bekezdése szerinti személyes érintettségét, a feltételezett mulasztást bárki bejelentheti a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottságnak, amely annak kivizsgálása után dönt az érintettség fennállásáról, a mulasztás tényének megállapításáról, és ez esetben a képviselő egy havi tiszteletdíjának 25%-kal való csökkentéséről. Amennyiben 1 éven belül a mulasztás ismételten bizonyítottan előfordul, a képviselő következő havi tiszteletdíja megvonásra kerülhet, melyről a polgármester javaslatára a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság dönt.”

3. § A Rendelet 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Képviselő-testületben a képviselők képviselőcsoportot (a továbbiakban: frakció) alakíthatnak. Egy párt, egyesület legfeljebb egy frakciót alakíthat. A frakciók taglétszáma legalább 2 fő.”

4. § A Rendelet 10. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A frakciók maguk választják meg a vezetőjüket és annak helyettesét vagy helyetteseit.”

(Az I. félévi üléstervre javaslatot a tárgyévet megelőző év november 15-ig, a II. félévi üléstervre javaslatot a tárgyév május 15-ig - írásban - a polgármesternél tehetnek:)

„g) az Újbudai Tanácsadó Testület.”

(2) A Rendelet 13. § (6) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ülésterv tartalmazza:)

„a) a Képviselő-testület rendes ülésének várható időpontjait, ülésenként a tervezett napirendi pontokat,”

6. § A Rendelet 14. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A Képviselő-testület ülését a polgármesteri és alpolgármesteri tisztségek egyidejű betöltetlensége vagy tartós akadályoztatásuk esetén azon frakció vezetője hívja össze, amelynek a polgármester a tagja. A frakcióvezető akadályoztatása esetén a frakció legidősebb képviselőtagja (a továbbiakban: frakció korelnök) hívja össze a Képviselő-testület ülését. Minden más esetben a legnagyobb frakció vezetője, több azonos létszámú frakció esetén a frakcióvezetők korelnöke hívja össze a Képviselő-testület ülését.”

7. § A Rendelet 15. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az alakuló ülésre a 13. §, 16–26. §, 29. § (1) bekezdés, 36–38/A. §, 49–51. §, valamint az 59. § kivételével az SZMSZ szabályait kell megfelelően alkalmazni.”

8. § A Rendelet 16. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Képviselő-testület évente legalább 6 alkalommal - az alakuló ülés hónapja és a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a féléves üléstervben meghatározott időpontban rendes ülést tart. Az elfogadott üléstervtől eltérő időpontról a Képviselő-testület tagjait

a) korábbi időpontra összehívni tervezett ülés esetén a tervezett ülés időpontja,

b) későbbi időpontra összehívni tervezett ülés esetén az ülésterv szerinti időpont

előtt 7 nappal e-mailben és SMS útján tájékoztatni kell.”

9. § A Rendelet 18. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Rendkívüli ülés a képviselőknek az ülés összehívásáról való tájékoztatását követő 3 napon belül az év bármely munkanapjára összehívható.”

10. § A Rendelet 19. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A rendkívüli ülésre a 13. §, 15–16. §, a 10. alcím, a 25. § (4) bekezdése, a 36. § (1) bekezdése és a (4) bekezdés a) pontja, valamint a 38/A. §-a kivételével az SZMSZ szabályait kell megfelelően alkalmazni.”

11. § (1) A Rendelet 22. § (1) bekezdés h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A közmeghallgatásra, mint speciális üléstípusra a képviselő-testület rendkívüli ülésének szabályait a következők szerinti, valamint a (3)–(5) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni:]

„h) a képviselők a levezető elnök engedélyével egyszer, maximum 2 percben szólhatnak hozzá;”

(2) A Rendelet 22. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A közmeghallgatáson megjelent kérdező legfeljebb 2 perc időtartamban az írásos kérdését szóban kiegészítheti, vagy az írásban be nem nyújtott kérdését ismertetheti. Az időtartamok alól a levezető elnök felmentést adhat.”

12. § A Rendelet 23. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Képviselő-testület ülésére tanácskozási joggal meg kell hívni a jogszabályokban foglaltakon túl:)

„c) az Újbudai Tanácsadó Testület képviselőjét.”

13. § A Rendelet 25. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A beérkezett előterjesztésekből a polgármester állítja össze a napirendi javaslatot úgy, hogy általában előbb a zárt ülési, majd a nyilvános ülési napirendi pontok kerüljenek megtárgyalásra, és a napirendi javaslatban a napirendi pontok általában a következő sorrendben szerepeljenek:

a) személyi ügyek,

b) rendeletalkotást igénylő napirendi pontok,

c) határozathozatalt igénylő napirendi pontok,

d) az e) és f) ponton kívüli beszámolók,

e) a polgármester beszámolója a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról,

f) a jegyző beszámolója a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról.”

14. § A Rendelet 27. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Nyilvános ülésen a hallgatóság soraiból a polgármester, alpolgármester vagy a képviselő javaslatára lehet felszólalni, a javasolt időkeretben, de legfeljebb öt percben a napirendhez tartozó témában a polgármester vagy a levezető elnök engedélye alapján. Az elutasított javaslatról bármely képviselő javaslatára a Képviselő-testület az időhatár megjelölésével vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt.”

15. § A Rendelet 28. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Ha nyilvános ülésen személyi ügy tárgyalásakor egy addig az előterjesztésben nem szereplő személyre vonatkozóan kerül benyújtásra módosító javaslat, és az érintett személy nincs jelen az ülésen, a levezető elnök a napirendi pont tárgyalását felfüggeszti az érintett személy arra vonatkozó nyilatkozatának az ülés folyamán történő beszerzéséig, hogy az őt érintő ügyet a Képviselő-testület zárt ülésen tárgyalja-e. Amennyiben az érintett nyilatkozata az ülés bezárásáig nem szerezhető be, az előterjesztést a Képviselő-testület zárt ülésen tárgyalja vagy indokolt esetben elnapolhatja.”

16. § (1) A Rendelet 35. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Képviselő-testület napirendi vita keretében tárgyalja meg

a) a polgármester által összeállított napirendet,

b) a benyújtásra került sürgősségi előterjesztés(ek) napirendre vételét,

c) a képviselői önálló előterjesztések napirendre vételét,

d) az előterjesztések gyorsított eljárásban való tárgyalását, valamint

e) az előterjesztések (7) bekezdés szerinti zárt ülésen való tárgyalását.”

„(5a) Az önálló képviselői előterjesztésekről az előterjesztő – több előterjesztő esetén az előterjesztők által maguk közül kijelölt egy képviselő – a napirend vitája során legfeljebb 2 percben tájékoztatást adhat. A Képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel dönt az önálló képviselői előterjesztések napirendre tűzéséről.”

17. § A Rendelet 36. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az (1)-(1b) bekezdésben foglaltakat követően közérdekű tájékoztatást adhatnak

a) a képviselők, az alpolgármesterek legfeljebb 2-2 percben,

b) a jegyző legfeljebb 2 percben és

c) a polgármester időkorlátozás nélkül, melynek keretében tájékoztatást nyújt szabadságának az előző ülés óta történő igénybevételéről.”

18. § A Rendelet 38. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A kérdéseket nyilvános ülésen, az utolsóként tárgyalt napirendi pont lezárása után lehet ismertetni és megválaszolni. Ha a kérdést feltevő képviselő nincs jelen az ülésteremben, a kérdést a következő ülésre kell halasztani.”

19. § A Rendelet a következő alcímmel egészül ki:

„18/A. Napirend utáni felszólalás

38/A. § (1) A képviselői kérdéseket követően a napirend utáni felszólalások következnek, amelyre a frakcióvezetők - vagy a frakcióvezető által megbízott, frakciónként egy képviselő -, a frakcióval nem rendelkező képviselők és a helyi nemzetiségi önkormányzatok elnökei jogosultak legfeljebb 5 percben. A napirend utáni felszólaláshoz prezentáció is kapcsolódhat. A napirend utáni felszólalásra a képviselő-testületi ülés előtti napon 16 óráig írásban lehet jelentkezni a polgármesternél a felszólalás konkrét tárgyának, a felszólaló személyének és a prezentálás szándékának megjelölésével. A felszólalásnak nem lehet tárgya az ülés napirendjén szereplő kérdés.

(2) A napirend utáni felszólalást követően a polgármester, az alpolgármesterek és a jegyző legfeljebb 5-5 percben reagálhatnak az abban elhangzottakra.”

20. § A Rendelet 41. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A levezető elnöknek az ülés vezetésével kapcsolatos, az SZMSZ szabályait sértő intézkedései ellen az érintett képviselő véleményalkotás céljából a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottsághoz fordulhat. A Bizottságnak a kérést meg kell tárgyalnia. A Bizottság állásfoglalását a soron következő rendes ülésen, a napirend előtti közérdekű tájékoztatásokat követően ismertetni kell.”

21. § A Rendelet 48. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A megtárgyalt és lezárt napirendi pontra - a (9) bekezdésben foglalt szabályok szerint - akkor is vissza lehet térni, ha a napirendi pont tárgyalása során a Képviselő-testület nem hozott döntést.”

22. § A Rendelet 49. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A tárgyalt előterjesztés napirendről való levételére napirendi pontonként - a vita lezárását megelőzően - egyetlen alkalommal lehet javaslatot tenni. A vita lezárását követően csak az előterjesztő javasolhatja a tárgyalt előterjesztés napirendről való levételét. A javaslatról a Képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt.”

23. § A Rendelet 50. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„50. § A napirendi pont elnapolására napirendi pontonként egyetlen alkalommal lehet javaslatot tenni a napirendi pont tárgyalása új időpontjának meghatározásával. További egy alkalommal az előterjesztő jogosult ilyen javaslat beterjesztésére. A javaslatról a Képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz.”

24. § A Rendelet 52. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(2) A tárgyalás bármely szakaszában javaslatot lehet tenni a vita lezárására. A javaslatról a Képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt. Az előterjesztő, a polgármester, valamint azok a képviselők, akik a vita lezárásának kezdeményezésekor már szólásra bejelentkeztek, még jogosultak hozzászólásuk megtételére.

(3) A napirendi pont tárgyalása során a Képviselő-testület bármelyik képviselő javaslatára vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönthet a vita újbóli megnyitásáról.”

25. § A Rendelet 66. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„66. § A Képviselő-testület üléséről kép- és hangfelvétel készül. A Képviselő-testület ülését élő adásban kell közvetíteni.”

26. § A Rendelet 70. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Képviselő-testület állandó bizottságainak neve és tagjainak száma:

a) Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság (KJVB) - 9 fő,

b) Kulturális, Köznevelési, Informatikai és Sport Bizottság (KKB) - 11 fő,

c) Pénzügyi és Költségvetési Bizottság (PKB) - 9 fő,

d) Szociális és Egészségügyi Bizottság (SZEB) - 11 fő,

e) Vagyongazdálkodási és Kerületfejlesztési Bizottság (VGB) - 11 fő és

f) Városüzemeltetési és Környezetvédelmi Bizottság (VKB) - 9 fő.”

27. § A Rendelet 72. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Amennyiben a bizottsági tag nem jelenti be a szavazás előtt az Mötv. 49. § (1) bekezdése szerinti személyes érintettségét, a feltételezett mulasztást bárki bejelentheti a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottságnak, amely annak kivizsgálása után dönt az érintettség fennállásáról a mulasztás tényének megállapításáról és ez esetben a bizottsági tag egy havi tiszteletdíjának 25%-kal való csökkentéséről. Amennyiben a mulasztás ismételten bizonyítottan előfordul, a bizottsági tag következő havi tiszteletdíja megvonásra kerülhet.”

28. § A Rendelet 77. § (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A bizottság üléseire tanácskozási joggal meg kell hívni:)

„d) a jegyzőt.”

29. § A Rendelet 81. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) A napirendi pont elnapolására napirendi pontonként egyetlen alkalommal lehet javaslatot tenni a napirendi pont tárgyalása új időpontjának meghatározásával. A javaslatról a bizottság vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz.

(4) A tárgyalt előterjesztés napirendről való levételére napirendi pontonként - a vita lezárását megelőzően - egyetlen alkalommal lehet javaslatot tenni. A vita lezárását követően csak az előterjesztő javasolhatja a tárgyalt előterjesztés napirendről való levételét. A javaslatról a bizottság vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt.”

30. § A Rendelet 43. alcím címe helyébe a következő rendelkezés lép:

„43. A tanácsnokok és a főtanácsnok”

31. § (1) A Rendelet 88. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) A tanácsnokok közül megbízott főtanácsnok

a) koordinálja és összehangolja a tanácsnokok munkáját,

b) tanácsnoki értekezletet hív össze, az értekezleteken ellátja a levezető elnök feladatait,

c) közvetíti a tanácsnokok felé a polgármester, a Képviselő-testület, a bizottságok és a jegyző által megfogalmazott igényeket, iránymutatásokat,

d) közvetíti a polgármester, a Képviselő-testület, a bizottságok és a jegyző felé a tanácsnokok feladatellátáshoz kapcsolódó technika jellegű igényeket, javaslatokat,

e) képviseli a tanácsnokok érdekeit.”

„(2a) A főtanácsnok megbízása tanácsnoki megbízatásának idejére szól. ”

(3) A Rendelet 88. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A tanácsnokok:

a) ifjúsági tanácsnok,

b) kultúráért felelős tanácsnok, főtanácsnok,

c) városkommunikációs tanácsnok,

d) részvételiségi tanácsnok.”

32. § A Rendelet

a) 5. § (4) bekezdésében az „a Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottságnak” szövegrész helyébe az „a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottságnak” szöveg,

b) 5. § (5) bekezdés nyitó szövegrészében az „A Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság” szövegrész helyébe az „A Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság” szöveg,

c) 5. § (6) bekezdésében az „A Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság” szövegrész helyébe az „A Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság” szöveg,

d) 61. § (1) bekezdésében az „a Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság” szövegrész helyébe az „a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottság” szöveg,

e) 74. § (1) bekezdésében az „a Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottságnak” szövegrész helyébe az „a Közbeszerzési, Jogi és Vagyonnyilatkozatot Ellenőrző Bizottságnak” szöveg

lép.

33. § (1) A Rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) A Rendelet 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) A Rendelet 3. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

(4) A Rendelet 4. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

(5) A Rendelet 5. melléklete helyébe az 5. melléklet lép.

(6) A Rendelet 6. melléklete helyébe a 6. melléklet lép.

34. § Hatályát veszti a Rendelet

35. § Ez a rendelet 2024. október 10-én 12 órakor lép hatályba.

1. melléklet a 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelethez

2. melléklet a 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelethez

3. melléklet a 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelethez

3. melléklet a 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelethez

4. melléklet a 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelethez

4. melléklet a 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelethez

5. melléklet a 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelethez

5. melléklet a 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelethez

6. melléklet a 27/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelethez

6. melléklet a 30/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendelethez