Kurd Község Önkormányzata Képviselő testületének 2/2016 (II.25.) önkormányzati rendelete

KURD KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA 2016. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉRŐL

Hatályos: 2016. 02. 25


Kurd  Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva Kurd Község Önkormányzatának 2016. évi költségvetéséről az alábbi rendeletet alkotja.


A rendelet hatálya


1. §.


(1) A rendelet hatálya kiterjed az önkormányzatra, annak képviselő-testületére és szerveire, valamint az önkormányzat költségvetésében szereplő költségvetési szervekre.


(2) Az önkormányzat önállóan működő költségvetési szerve:  

a.) Kurdi Közös Önkormányzati Hivatal,

         b.) Kurd-Csibrák  Önkormányzatok Óvodai Társulása, és az általa fenntartott Kurdi Napsugár Óvoda.


 (3) A nem önállóan működtetett költségvetési szervek tekintetében az önkormányzat költségvetési rendeletének hatálya kizárólag a társulás útján, az önkormányzat tagi részvételével fenntartott költségvetési intézményekre és az önkormányzat részvételével működő társulásokra:

a,)  Kapos-menti Terület- és Vidékfejlesztési  Társulásra,

b.)  Kapos-menti Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulásra,

c.) Dombóvár és Környéke Kistérségi Ivóvízminőség-javító Társulás Társulásra

– vonatkozó saját fenntartási, hozzájárulási (működési és felhalmozási célú támogatási) előirányzatok meghatározására terjed ki.


(4) E rendelet személyi hatálya kiterjed a közvetlen és közvetett támogatások tekintetében minden támogatást nyújtó e rendelet hatálya alá tartozó szervre, szervezetre, valamint minden támogatásban részesülőre.


2. §.


KÖLTSÉGVETÉS BEVÉTELEI ÉS KIADÁSAI

Az önkormányzat 2016. évi költségvetése


 (1)  Az önkormányzat 2016. évi költségvetését az alábbiak szerint állapítja meg:


a)

tárgyévi bevételek                                                           Ft-ban

169.739.900


aa)

Működési bevételek

171.100.000


ab)

felhalmozási bevételek

0




b)

tárgyévi kiadását

171.100.000


ba)

Működési költségvetési kiadását

114.734.401


Ebből:

1.

személyi jellegű kiadások

36.757.156



2.

munkaadókat terhelő járulékok

8.347.585



3.

dologi és egyéb folyó kiadások

33.010.534



4.

ellátottak pénzbeli juttatásai

6.656.400



5.

egyéb működési célú kiadások

29.556.776



6.

Tartalékok

405.950


bb)

felhalmozási költségvetési kiadását

17.800.000



1.

önk. beruházások előirányzata

15.800.000



2.

felújítások előirányzata

2.000.000

c)

költségvetési hiányát

0



Működési hiányát

5.933.035



felhalmozási hiányát

-5.933.035

d)

előző év tervezett pénzmaradványát

8.671.258



d) pontból a működési pénzmaradványát

7.671.258



d) pontból a felhalmozási pénzmaradványát

1.000.000

e)

finanszírozási célú műveletek bevételét

0



e) pontból a működést szolgáló

0



e) pontból a felhalmozást szolgáló

0

f)

finanszírozási célú műveletek kiadását

38.565.599


f) pontból a működést szolgáló

38.565.599


f) pontból a felhalmozást szolgáló

0

Forintban  állapítja meg.  



(2) A Képviselő-testület a megállapított bevételi és kiadási főösszegek kiemelt előirányzatok, és a finanszírozási bevételek és kiadások mérleg  szerinti részletezését, a rendelet 1. melléklete szerint jóváhagyja.


(3) A Képviselő-testület az önkormányzat állami támogatásait a 2. melléklet, az önkormányzat  által megállapított bérleti és térítési díjakat a 3. melléklet szerint hagyja jóvá.


(4) A képviselőtestület az önkormányzat 2015. évi pénzmaradványát a 4. melléklet, 2016. évi szociális jellegű kiadásait az 5. melléklet  szerint  hagyja jóvá.


(5) Az önkormányzat részvételével működő társulások államháztartáson belüli pénzeszközátadás előirányzatait az 6. melléklet tartalmazza.


(6) Az önkormányzat fejlesztési kiadásait  célonkénti, feladatonkénti bontásban a 7. melléklet szerint hagyja jóvá.


(7) Az önkormányzat európai unió pályázataiból megvalósuló felhalmozási kiadási előirányzatot nem tervez.


(8) Az önkormányzat költségvetési mérlegét, a működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatokat tájékoztató jelleggel, mérlegszerűen, 8. melléklet  szakfeladat szerinti bontásban  a  9. melléklet  tartalmazza.


3.§.


Bérleti díjak, térítési díjak


(1) Az önkormányzat által meghatározott bérleti díjakat, valamint a szociális ellátásokat, és a fizetendő térítési díjakat a  3. melléklet tartalmazza.


(2) Az önkormányzat képviselő-testülete  a köznevelési  intézmény térítési díjak összegét az alábbiak szerint határozza meg:


  • óvodai intézményi élelmezési térítési díj:           221+ÁFA = 281,-  Ft/fő/nap
  • napközi intézményi élelmezési térítési díj          280+ÁFA= 356,-   Ft/fő/nap
  • menza intézményi élelmezési térítési díj           178+ÁFA = 226,-  Ft/fő/nap
  • Vendégétkezés térítési díja                              493+ÁFA = 626,-  Ft/fő/nap
  • Szociális étkeztetés térítési díja                       394+ÁFA = 500,-  Ft/fő/nap



(3) A községi önkormányzat területén székhellyel rendelkező alapítványok, egyesületek, és az önkormányzat intézménye, és a kisebbségi önkormányzatok részére  jótékonysági bál rendezése céljából a művelődési ház  évente két alkalommal  ingyenesen rendelkezésre áll.


(4) Alapellátást biztosító  háziorvosi és fogorvosi ellátás  céljára bérbeadott ingatlan mentesül a bérleti díj megfizetése alól.


(5)   A  vállalkozási formában működő,  a község  gyógyszerellátását biztosító vállalkozás a bérleti díjból 30%-os mértékű kedvezményben részesül.


4. §.


(1) E költségvetési rendeletben meghatározott pénzügyi  keretek között – a  4/2013.(III.1.)sz. rendeletben foglaltak alapján  támogatott szervezetek a részükre juttatott összegről írásban elszámolnak. A 2016. évben támogatottak részére a 2015 évi  elszámolás teljesítéséig támogatás nem folyósítható. A támogatás jogszabálysértő vagy nem rendeltetésszerű felhasználása esetén a felhasználót visszafizetési kötelezettség terheli.


(2) Az iparűzési adót fizető, amennyiben az önkormányzat felé adótartozása nincs,  az évi adó fizetési kötelezettségének teljesítésével egyidejűleg rendelkezhet az éves adó 2%-ának felhasználásáról. E mértéknek megfelelő összegű támogatásra javasolhatja az alábbi helyi szervezeteket:


  • Tűzoltó-egyesület Kurd,
  • Lovas Sport Egyesület   Kurd
  • Iskoláért, gyermekekért Alapítvány  Kurd
  • Kapos-mente  Hagyományőrző Egyesület Kurd


(3) A Képviselő-testület a javaslat alapján 2016. szeptember 30-ig dönt a támogatások nagyságáról.


5.§.


 (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi általános tartalékát 0,- Ft összegben,  fejlesztési céltartalékát pedig 405.950,- Ft összegben határozza meg.


(2) A települési önkormányzat általános tartaléka az év közben felmerülő rendkívüli többletigények, az elmaradt bevételek pótlására szolgál.


(3) A Képviselő-testület több éves kihatással járó kötelezettségekkel nem rendelkezik, ezért ilyen jellegű kiadási előirányzatot nem tervez.


(4) A Képviselő-testület az önkormányzat által nyújtott közvetett támogatásokat biztosító kiadási előirányzatot nem tervez.


(5) A Képviselő-testület a 2016. év várható bevételi és kiadási előirányzatairól készített előirányzat-felhasználási ütemtervet a 10. melléklet szerint hagyja jóvá.


6. §.


(1) Az önkormányzat a Gst. 10. § (3) bekezdésében meghatározott kivételektől eltekintve adósságot keletkeztető ügyletet érvényesen kizárólag a Kormány előzetes hozzájárulásával köthet.


(2) A Képviselő-testület a bevételek és kiadások közötti egyensúly megteremtése érdekében naptári éven belül lejáró – a Kormány hozzájárulásához nem kötött – működési célú hitel felvételét nem tervezi, és fejlesztési cél megvalósítását szolgáló hitelt sem kíván igénybe venni.

7. §.


(1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2016. évre összesített – a költségvetési szervei létszám-előirányzatait is tartalmazó – költségvetési létszámát (átlagos statisztikai állományi létszámát) 59 főben állapítja meg.


Ebből:    1./ A települési önkormányzat állandó dolgozóinak létszámkerete:          10 fő

                    ebből: a tervezet szerint az önkormányzat konyhája:                         5 fő

             2./ Közfoglalkoztatottak létszámkerete:                                                 44 fő


8. §.


(1) A képviselő-testület az önkormányzat költségvetési rendeletének módosításával dönthet a költségvetési rendeletében megjelenő bevételek és kiadások módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról.


(2) Az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.


(3) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a bevételek beszedésére, a kiadások teljesítésére.


9. §.


(1) A képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési rendelet módosítása.


(2) Ha az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, a költségvetési bevételi előirányzatok módosításának szükségességéről a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.


(3) A képviselő-testület a (2) bekezdés alapján a bevételi előirányzatok módosításának, továbbá a szükségessé váló kiadási előirányzatok módosításának és előirányzatok közötti átcsoportosítások átvezetéseként – az első negyedév kivételével – negyedévenként, a döntése szerinti időpontokban, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-i hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét.


(4) Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatokat érintő módon – az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 14. § (3) bekezdése szerinti fejezetben meghatározott támogatások költségvetési kiadási előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.


(5) A képviselő-testület a 4. § (1) bekezdés szerinti általános tartalékból legfeljebb 1 millió Ft-ig terjedő összeggel való rendelkezés jogát, továbbá a jóváhagyott előirányzatok között 500 ezer Ft-ot meg nem haladó mértékű előirányzat-módosítás, illetve átcsoportosítás jogát a polgármesterre átruházza, aki az előirányzat-módosításról, illetve átcsoportosításról a legközelebbi képviselő-testületi ülésen köteles tájékoztatást adni.


10. §.


(1) Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben keletkező hiány finanszírozási módja a hitelfelvétel a számlavezető pénzintézettől.


(2) A felhalmozási célú és a működési célú likvid hitelügyletekkel, valamint a Gst. 10. § (1) bekezdése alapján a Kormány előzetes hozzájárulásához kötött adósságot keletkeztető ügyletekkel kapcsolatos hatáskörök kizárólagosan a képviselő-testületet illetik meg.


11. §.


(1) Az önkormányzati gazdálkodás során az év közben létrejött költségvetési többlet értékpapír vásárlással, illetve pénzintézeti pénzlekötés útján hasznosítható.


(2) Az (1) bekezdés szerinti hasznosítással kapcsolatos szerződések, illetve pénzügyi műveletek lebonyolítását 1 millió forintig a képviselő-testület a polgármester hatáskörébe utalja. A polgármester a megtett intézkedéséről a következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatást ad.


(3) A (2) bekezdésben meghatározott összeget meghaladó költségvetési többlet felhasználásáról a képviselő-testület határozatban dönt.


12. §.


Az önkormányzat költségvetési rendeletének végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.


Záró rendelkezések


13. §.


 (1) Az önkormányzatnál és  költségvetési szerveinél a bérfizetés napja a tárgyhót követő hó harmadika. Amennyiben a bérfizetési nap munkaszüneti napra esik, a bérfizetési nap a harmadikát megelőző utolsó munkanap. A munkabérek átutalásáról a munkáltató a bérfizetési napot megelőző munkanapon jogosult intézkedni.


(2) Kurd Községi  Önkormányzata a köztisztviselői a köztisztviselői rendeletben foglalt  juttatások, képzettségi pótlék,  iskolai végzettséghez kötődő, illetménykiegészítések illetik meg, valamint a  200 e Ft/év/fő cafeteria keret,  melynek részletszabályait a Közszolgálati Szabályzat tartalmazza.


(3) Kurd Község Önkormányzata a vele közalkalmazotti jogviszonyban állóknak, és a felügyelete alá tartozó önálló működő költségvetési szerv határozatlan időre kinevezett főállású közalkalmazottainak a természetbeni juttatások közül étkeztetést biztosít (Erzsébet utalvány) formájában havi nettó 8000.- Ft összegben.


(4) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. Rendelkezéseit 2016. január 1. napjától kell alkalmazni a 3. melléklet kivételével, melynek rendelkezései 2016. március 1. napján  lépnek hatályba.


(5) A képviselő-testület a polgármesternek a rendelet elfogadásáig az átmeneti időszakban tett intézkedéseiről (bevételek beszedése, az előző évi kiadási előirányzatokon belül a kiadások arányos teljesítése) szóló beszámolóját elfogadja. Az átmeneti időszakban beszedett bevételek és teljesített kiadások e rendeletbe beépítésre kerültek.


Kurd, 2016. február 17.




Müller János

Horváthné Tóth Valéria

polgármester

jegyző


Z á r a d é k:

A rendelet kihirdetése a mai napon megtörtént.

Kurd, 2016. február 25.




Horváthné Tóth Valéria

Jegyző

Mellékletek