Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2015 (III.27.) önkormányzati rendelete
A települési támogatásokról, szociális étkeztetésről, házi segítségnyújtásról és családsegítésről
Hatályos: 2022. 11. 01- 2023. 03. 31Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2015 (III.27.) önkormányzati rendelete
A települési támogatásokról, szociális étkeztetésről, házi segítségnyújtásról és családsegítésről
Adásztevel Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, a 92. § (2) bekezdésében és a 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjaiba foglalt felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:1
Általános rendelkezések
1.2
1. §
2. A Rendeletben nyújtott ellátási formák
2. § (1) A rendeletben Adásztevel Község Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) Adásztevel község közigazgatási területén, a Képviselő-testület hatáskörébe tartozó, a következő rendszeres és rendkívüli pénzbeli és természetbeli támogatásokat (a továbbiakban: Támogatások) biztosítja.
(2) Rendszeres települési támogatások:
a) ápolási települési támogatás,
b) gyógyszer kiadási települési támogatás,
c) lakhatási települési támogatás
(3) Eseti települési támogatások:
a) rendkívüli települési támogatás,
b) szülési települési támogatás,
c) temetési települési támogatás,
d) köztemetés,
e) kamatmentes kölcsön települési támogatás,
f) tanévkezdési települési támogatás,
g) gyermeknevelési települési támogatás.
3. §3 (1) A Képviselő-testület a szociális alapszolgáltatások közül - a Rendelet szabályai szerint – a szociális étkeztetést saját feladatkörében biztosítja.
(2) A Képviselő-testület a családsegítést társult feladatellátásban, a Pápakörnyéki Önkormányzatok Feladatellátó Intézménye (a továbbiakban: Intézmény) útján biztosítja.
(3) A Képviselő-testület a házi segítségnyújtást, társult feladatellátásban, a Fix-Pont Önkormányzati Feladatellátó Társulás (a továbbiakban: Társulás) útján biztosítja.
3. Eljárási rendelkezések
4. §4 (1) A Rendeletben szabályozott pénzbeli ellátások és a szociális étkeztetés megállapítása iránti kérelmeket az Adászteveli Közös Önkormányzati Hivatalánál (a továbbiakban: Hivatal) - Adásztevel, Árpád u. 64. - lehet szóban, vagy írásban, a kizárólag e célra rendszeresített formanyomtatványon benyújtani.
(2) Az ápolási települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt az 1. melléklet, a rendkívüli települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 2. melléklet, a szülési települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 3. melléklet, a temetési települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 4. melléklet, a köztemetés iránti kérelem formanyomtatványt a 4/A. melléklet, a gyógyszer kiadási települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt az 5. melléklet, a lakhatási települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 6. melléklet, a kamatmentes kölcsön települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 7. melléklet, a szociális étkeztetés és házi segítségnyújtás iránti kérelem formanyomtatványt a 9. melléklet, a tanévkezdési települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 10. melléklet, a gyermeknevelési települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványt a 11. melléklet tartalmazza.
(3) A Támogatásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmezőnek a saját és családjában, a háztartásában élők jövedelmi, vagyoni viszonyairól a nyomtatványon, annak tartalma szerint nyilatkozni kell. A kérelemhez csatolni kell azokat az iratokat, igazolásokat, amelyeket a jogszabály az egyes ellátásoknál előír, továbbá amelyek az ügy elbírálásához szükségesek. A jövedelmek és a vagyon tekintetében az a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. (a továbbiakban: Sztv.) 4. § és a 10. § az irányadók.
(4) A jövedelem igazolására, - ahol azt magasabb szintű jogszabály nem szabályozza -
a) a munkaviszonyban állók a munkáltató által kiállított kereseti igazolást, vagy bérjegyzéket, vagy nyilatkozatot, nyugdíjban, nyugdíjszerű ellátásban, árvaellátásban, munkanélküli járadékban, álláskeresési járadékban, álláskeresési-segélyben, álláskeresést ösztönző juttatásban, tartásdíjban részesülők a kiutalást bizonyító feladóvevényt csatolják, a jogosultságot megállapító határozatot bemutatják,
b) gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, családi pótlékban részesülök az ellátás megállapításáról a kiutalást bizonyító feladóvevényt vagy nyilatkozatot csatolnak,
c) vállalkozók a kérelem benyújtását megelőző évi jövedelmükre vonatkozóan a NAV igazolását csatolják, vagy személyes nyilatkozatot mellékelnek,
d) egyéb forrásból származó jövedelem esetén – különösen ingatlan-, üdülő-, lakás hasznosítása, alkalmi munka – személyes nyilatkozatot kell mellékelni.
(5) Amennyiben az igénylő, vagy családja jövedelme kizárólag, vagy túlnyomórészt vállalkozásból, vagy vagyon hasznosításból származik, és kétség merül fel a nyilatkozat valódisága tekintetében, a hatáskör gyakorlója megkéri a NAV igazolását.
5. § (1) A hivatalból indított eljárásoknál az egyes ellátástípushoz tartozó, ügyféltől kérhető igazolásokat, nyilatkozatokat az eljárás megindításától számított 8 napon belül kéri be a hatáskör címzettje.
(2) Amennyiben a kérelem, az ahhoz csatolt iratok, vagy a Rendelet szabályai alapján a tényállás tisztázásához elengedhetetlenül szükséges, a döntéshozatal előtt a Hivatal környezettanulmányt készít.
(3) A Rendeletben használt fogalmakon az Sztv. 4. §-ában meghatározott fogalmakat kell érteni, a Támogatások tekintetében a szociális igazgatási eljárásra az Sztv. 5. § (1) bekezdése vonatkozik.
(4) A rendkívüli települési támogatás kérelmemre és hivatalból is megállapítható, civil szervezetek is kezdeményez hetik a hivatalból történő eljárást.
(5) A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások igénybevétele önkéntes. Az ellátást igénylő részére a Hivatal nyomtatványt biztosít.
6. § (1) A kérelmet – az Sztv. 7. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel – az a szociális hatáskört gyakorló szerv bírálja el, amelynek illetékességi területén a kérelmező lakcíme van. A kérelmező lakcíme az a lakóhely, vagy tartózkodási hely, ahol életvitelszerűen lakik. A lakcím megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcím nyilvántartás adatai az irányadók.
(2) A rendszeres támogatások folyósítása havonta utólag, kifizetése minden hónap 5-éig, az eseti támogatások kifizetése a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül az Önkormányzat házipénztárából, külön kérelemre és a polgármester erre irányuló intézkedése esetén folyószámlára, vagy lakcímre utalással történik.
7. § (1) Nem állapítható meg Támogatás – a rendkívüli települési támogatás kivételével – annak a személynek, aki saját maga, vagy a családjában, háztartásában élő aktív korú személy álláskeresőként, munkanélküliként munkahelyteremtés céljából - legalább 30 nap időtartamban - nem működik együtt az állami foglalkoztatási szervvel. A rendszeres jövedelemmel nem rendelkező, nem tanköteles, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat nem folytató, aktív korú személy részéről a kérelemhez csatolni kell az állami foglalkoztatási szerv igazolását arról, hogy annak nyilvántartásában álláskeresőként szerepel.
(2) A jogosultsági feltételek megállapításához a 4. §-ban szabályozottakon túl szükséges, egyes speciális igazolások és bizonyítékok köre a konkrét ellátási forma szabályozásánál kerül felsorolásra.
7/A. §5 (1) E rendelettel megállapított ellátások jogosultsági feltételeinek fennállását – a jogosultság megállapítását követően is – a hatáskör gyakorlója bármikor jogosult ellenőrizni.
(2) A hatáskör gyakorlója – a hatáskörébe tartozó ellátás felhasználásának ellenőrzése céljából – a felhasználást igazoló dokumentumok bemutatására vagy nyilatkozat megtételére kötelezi a jogosultat, ha a támogatást nem rendeltetésszerűen, a kérelemnek megfelelően használja fel.
(3) A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése esetén a Sztv. 17. §-ában foglaltak szerint kell eljárni.
4. Jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétel szabályai
8. § (1) A Rendeletben meghatározott feltételek hiányában, vagy a Rendelet megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul igénybevevőt pedig kötelezni kell
a) a pénzbeli szociális ellátás visszafizetésére,
b) a természetben nyújtott szociális ellátás esetén a dolog visszaszolgáltatására, vagy a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére, az Sztv. 17. §-ában meghatározottak szerint.
(2) Amennyiben a polgármester, vagy a Képviselő-testület a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését rendeli el,
a) a megtérítés összegét, vagy pénzegyenértékét és
b) a kamat összegét
csökkentheti, elengedheti, vagy méltányosságból részletfizetést engedélyezhet.
(3) A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítését elrendelő határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül benyújtott kérelemre, a döntésre jogosult a hatáskörébe tartozó ellátásokra vonatkozóan engedélyezhet:
a) részletfizetést, ha a kötelezett
aa) egyedül élő és a havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének (a továbbiakban: ÖNYLÖ) 250 %-át nem éri el, vagy
ab) családjában az egy főre jutó havi jövedelem az ÖNYLÖ 200 %-át nem éri el.
b) a visszafizetési kötelezettség legfeljebb 60 %-áig a csökkentést, ha a kötelezett
ba) egyedül élő és a havi jövedelme az ÖNYLÖ 200 %-át,
bb) családban élő és az egy főre jutó havi jövedelem az ÖNYLÖ 150 %-át
nem éri el.
c) elengedést, ha a kötelezett
ca) egyedül élő és a havi jövedelme az ÖNYLÖ 150 %-át,
cb) családban élő és az egy főre jutó havi jövedelem az ÖNYLÖ-t nem éri el.
(4) A visszafizetési kötelezettségnek a (3) bekezdés b) pontja szerint csökkentést követően fennmaradt összegére legfeljebb hat havi részletfizetés engedélyezhető.
(5) Amennyiben a kötelezett a visszafizetést megelőzően elhunyt és a hagyatékából a követelés nem elégíthető ki, a tartozás behajthatatlan követelésnek tekinthető.
5. A lakókörnyezet rendezettségének követelménye
9. §6 (1) A rendszeres támogatásokra való jogosultság egyéb feltétele, továbbá a rendszeres támogatás folyósításának a feltétele, hogy a kérelem benyújtója, illetve az ellátás jogosultja a lakókörnyezete rendezettségét biztosítsa. Ennek keretében köteles az életvitelszerűen lakott lakása, vagy családi háza udvarát, kertjét, a kerítésén kívül az ingatlant határoló járdát, vagy azzal határos közterületet tisztán tartani.
(2) A lakókörnyezet rendezettségét a Hivatal a helyszínen ellenőrzi.
(3) Amennyiben a Hivatal azt állapítja meg, hogy az érintett az (1) bekezdés szerinti kötelezettségének önhibájából nem tesz eleget, számára rendszeres támogatás nem állapítható meg.
(4) Amennyiben a kötelezettségszegés folyósított rendszeres támogatás esetében merül fel, a jegyző haladéktalanul, 5 napos határidő kitűzésével szólítja fel az érintettet a kötelezettség teljesítésére. 5 nap elteltével 8 napon belül ismételt helyszíni ellenőrzést kell lefolytatni. Eredménytelenség esetén az ellátás megszüntethető.
6. Hatáskörök
10. §7 (1) A Képviselő-testület dönt az ápolási települési támogatás ügyekben.
(2) A Képviselő-testület a polgármesterre ruházza a döntés jogát a
a) rendkívüli települési támogatás,
b) szülési települési támogatás,
c) temetési települési támogatás,
d) köztemetés,
e) gyógyszer kiadási települési támogatás,
f) lakhatási települési támogatás,
g) kamatmentes kölcsön települési támogatás,
h) tanévkezdési települési támogatás,
i) gyermeknevelési települési támogatás és
j) szociális étkeztetés
ügyekben.
(3) Az Intézmény vezetője dönt a házi segítségnyújtás igénybevételéről.
(4) A társulási megállapodásban kijelölt önkormányzat dönt a házi segítségnyújtás igénybevételéről.
Pénzbeli ellátások
1. Ápolási települési támogatás
11. §8 (1) Ápolási települési támogatásban kell részesíteni azt a hozzátartozót, aki a Képviselő-testület illetékességi területén lakóhellyel rendelkező, 18. életévét betöltött, tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi, az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:
a) gondozás más módon nem oldható meg, vagy a gondozás más módja a Képviselő-testület számára nagyobb költséget jelentene,
b) a gondozott állapota miatt a gondozó legfeljebb napi 4 óra munkaviszonnyal rendelkezik,
c) a gondozott és a gondozó életvitelszerűen Adásztevel községben él és rendelkezik állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel, s a gondozott tartását, gondozását, ellátását szerződésben nem vállalták,
d) a gondozó munkaviszonnyal rendelkezik és hozzátartozójának ápolása céljából fizetés nélküli szabadságot engedélyeztek részére, vagy munkaviszonyát azért kellett megszüntetnie, mert ápolás céljából a munkáltató nem engedélyezte a fizetés nélküli szabadságot, vagy teljes munkaidős foglalkoztatását azért kérte 4 órára csökkenteni, hogy hozzátartozója ápolását el tudja látni, és
e) a gondozott családjában az 1 főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az ÖNYLÖ 100 %-át, egyedül élő esetén 150 %-át.
(2) Az ápolási települési támogatás szempontjából tartósan beteg az a személy, aki előreláthatólag három hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolást, gondozást igényel és önmaga ellátására nem képes.
(3) Az ápolási települési támogatás összege nem haladhatja meg az ápolási díjnak a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott alapösszegét.
(4) Az ápolási települési támogatást egy évre kell megállapítani, az ellátás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg a kérelmezőt.
12. §9 (1) Nem jogosult ápolási települési támogatásra a hozzátartozó, ha a jogosultságot kizáró, következő körülmény egyike bekövetkezik:
a) az ápolt személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban részesül,
b) rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja az ápolási települési támogatás összegét, vagy
c) keresőtevékenységet folytat és munkaideje - az otthon történő munkavégzés kivételével - a napi 4 órát meghaladja.
(2) Az ápolási települési támogatásra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha az ápolt személy állapota az állandó ápolást, gondozást már nem teszi szükségessé,
a) az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti,
b) az ápolt személy meghal,
c) az ápoló meghal,
d) az ápoló, vagy az ápolt azt kéri,
e) az (1) bekezdésben meghatározott, jogosultságot kizáró körülmény következik be,
f) a Rendeletben foglalt feltételek nem állnak fenn,
g) a jogosultság felülvizsgálata során az ápoló nem működik együtt a Hivatal ügyintézőjével.
(3) Az ápolási települési támogatásra való jogosultság a (2) bekezdésben meghatározott körülmény bekövetkezésének napjával szűnik meg, a támogatás folyósítását pedig - a (2) bekezdés c) pontjának kivételével - a tárgyhónap utolsó napjával kell megszüntetni.
(4) Az ápolt személy halála esetén az ápolási települési támogatás folyósítását a halál időpontját követő második hónap utolsó napjával kell megszüntetni.
2. Rendkívüli települési támogatás
13. §10 (1) Rendkívüli települési támogatást kell megállapítani a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személy részére, aki önmaga, vagy családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, és
a) akinek - családban élő esetében - 1 főre számított havi nettó családi jövedelme az ÖNYLÖ-nek 1000 %-át,
b) akinek - egyedül élő esetén - az 1 főre számított havi családi jövedelme az ÖNYLÖ összegének 1500 %-át
nem haladja meg.
(2) Létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetnek minősül, ha a kérelmezők akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások - így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár elhárításához, a megemelkedett energiaárak kifizetéséhez, a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához, iskoláztatáshoz, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások - vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.
(3) A rendkívüli települési támogatás legkisebb összege nem lehet kevesebb 2.000,-Ft-nál, legnagyobb összege pedig nem lehet több 30.000,-Ft-nál.
(4) A (2) bekezdésben meghatározott, létfenntartást veszélyeztető élethelyzet fennállását igazoló iratot a kérelemhez csatolni kell. Az irat helyett személyes nyilatkozat is elfogadható, ha az igazoló irat nem áll rendelkezésre, vagy annak beszerzése az ügyintézési határidő hosszabbítását eredményezné. Ez utóbbi esetben az irat pótlása a megállapító határozatban előírható.
3. Szülési települési támogatás
14. §11 (1) Szülési települési támogatást kell megállapítani annak a rászoruló anyának, aki a Rendelet hatálybalépése után szüli meg gyermekét.
(2) Szülési települési támogatásban kell részesíteni – kérelemre - azt a személyt, akinek 1 főre számított havi nettó családi jövedelme az ÖNYLÖ-nek 800 %-át nem haladja meg.
(3) A szülési települési támogatás összege 20.000,-Ft.
(4) A kérelemhez mellékelni kell a gyermek anyakönyvi kivonata másolatát, és a kérelmező és családja jövedelemigazolásait.
(5) A szülési települési támogatás iránti kérelmet a szüléstől számított 1 éven belül lehet benyújtani a Hivatalnál. A határidő elmulasztása jogvesztő.
4. Temetési települési támogatás és köztemetés
15. §12 (1) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként temetési települési támogatást kell megállapítani annak a kérelmezőnek, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott
a) annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy
b) tartására köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti,
és akinek a családjában a saját és vele közös háztartásban élő személyek figyelembe vételével számított, 1 főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg az ÖNYLÖ 1000 %-át.
(2) A temetési települési támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének 10 %-ánál, de elérheti annak 100 %-át. Adásztevel községben a szokásos legolcsóbb temetés összege: 100.000,- Ft.
(3) Az (1) bekezdésbe foglalt támogatás iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani a Hivatalnál. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(4) A kérelemhez - a kérelem benyújtásával egyidejűleg - csatolni kell:
a) a halotti anyakönyvi kivonatot, amennyiben nem a haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzattól kérik a temetési települési támogatást,
b) a temetés költségeiről a támogatást kérő, vagy a vele egy háztartásban élő családtagja nevére kiállított számlák eredeti példányát.
15/A. § (1) A köztemetés költségének megtérítési kötelezettsége alól - különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén - a polgármester részben, vagy egészben mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazásakor különös méltánylást érdemlő körülmények:
a) kérelmező a hozzátartozója eltemettetéséről saját és háztartásában élő családtagjai létfenntartása veszélyeztetése nélkül nem tud gondoskodni, vagy
b) kérelmező, vagy háztartásában élő közeli hozzátartozója súlyos beteg, kórházi kezelésre szorul, vagy
c) kérelmező a háztartásában három, vagy több kiskorút nevel.
5. Gyógyszer kiadási települési támogatás
16. § (1) Kérelemre gyógyszer kiadási települési támogatást kell megállapítani annak a kérelmezőnek, akinek a rend szeresen szedett vényköteles gyógyszere havi költségének 100 forintra kerekített összege meghaladja az ÖNYLÖ 10 %-át és
a) akinek – családban élő esetén - az 1 főre számított havi nettó családi jövedelme az ÖNYLÖ-ének 200 %-át,
b) akinek - egyedül élő esetén - az 1 főre számított havi családi jövedelme az ÖNYLÖ összegének 250 %-át
nem haladja meg, feltéve, hogy közgyógyellátásra az Sztv. 50. § (1)-(2) bekezdése alapján nem jogosult.
(2) A gyógyszer kiadási települési támogatás legkisebb összege havonta legalább 2.000,-Ft, de nem lehet több 5.000,-Ft-nál, és nem haladhatja meg a rendszeresen szedett vényköteles gyógyszerek havi költségének 100 forintra kerekített összegét.
(3) A gyógyszer kiadási települési támogatás iránti kérelemhez – a 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon túl - mellékelni kell a háziorvos, vagy szakorvos által leigazolt, havi rendszerességgel szedett, vényköteles gyógyszerek egy havi költségéről a gyógyszertár igazolását.
(4) A gyógyszer kiadási települési támogatásra való jogosultság a kérelem benyújtása hónapjának első napjával kezdődik, és egy évre kell megállapítani.
6. Lakhatási települési támogatás
17. § (1) Lakhatási települési támogatást kell megállapítani a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadások - villanyáram, víz-, gáz-, tűzifa- és szénfogyasztása, csatornahasználat és a szemétszállítás díja, a lakbér, vagy az albérleti díj, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztő részlete - viseléséhez.
(2) A lakhatási települési támogatást azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.
(3) A lakhatási települési támogatásra jogosult az a személy, akinek
a) háztartásában – családban élő esetén - az egy főre jutó havi nettó családi jövedelem az ÖNYLÖ 200 %-át nem haladja meg,
a) háztartásában - egyedül élő esetén - az 1 főre számított havi nettó családi jövedelme az ÖNYLÖ összegének 250 %-át nem haladja meg,
b) a lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadások a háztartás nettó havi jövedelme 20 %-át meghaladja, és
c) a háztartása tagjai nem rendelkeznek vagyonnal.
(4) A lakhatási települési támogatás legkisebb havi összege 2.000,-Ft, de nem lehet több 5.000,-Ft-nál.
(5) A lakhatási települési támogatás iránti kérelemhez - 4. § (4) bekezdésében meghatározottakon túl – mellékelni kell a szolgáltatást szolgáltatási, vagy közszolgáltatási szerződés alapján, szerződőként igénybe vevő fogyasztónak és a fogyasztási helynek a szolgáltató általi azonosításához szükséges adatot tartalmazó számlarészletezőt, tüzelő számlát.
18. § (1) A lakhatási települési támogatásra a kérelmező a kérelem benyújtása hónapjának első napjától jogosult.
(2) A lakhatási települési támogatást egy évre kell megállapítani.
(3) A lakhatási települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg.
(4) A lakhatási települési támogatásra való jogosultság megszűnik, ha
a) a rendeletben foglalt feltételek nem állnak fenn,
b) a jogosult meghal, vagy
c) a jogosult kéri.
(5) A lakhatási települési támogatásra való jogosultság a (4) bekezdésben meghatározott körülmény bekövetkezésének napjával szűnik meg, a támogatás folyósítását pedig a tárgyhónap utolsó napjával kell megszüntetni.
7. Kamatmentes kölcsön települési támogatás
19. § (1) Pénzintézeti kölcsönnek nem minősülő, kamatmentes kölcsön települési támogatás is nyújtható, ha a kérelmező baleset, betegség, elemi kár, haláleset, vagy más, előre nem látható ok miatt került rendkívüli élethelyzetbe, s az összeg a gyógykezeléshez, a mindennapi életvitelhez szükséges eszközök beszerzéséhez, károk elhárításához, temetési költségek viseléséhez szükséges.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás a kérelmezőnek akkor nyújtható, ha családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg:
a) családban élők esetében az ÖNYLÖ 400 %-át,
b) gyermeket egyedül nevelő esetén az ÖNYLÖ 450 %-át,
c) egyedül élő személy esetén az ÖNYLÖ 500 %- át.
(3) A megállapított kamatmentes kölcsön települési támogatás tárgyában a polgármester a kedvezményezettel kölcsönszerződést köt, amelynek tartalmaznia kell:
a) a kamatmentes kölcsön települési támogatás összegét,
b) a visszafizetés határidejét, kezdetét, a havi törlesztő részletek összegét,
c) nemfizetés esetén a behajtás módját.
(4) Amennyiben a kötelezett a részletet 3 hónapon keresztül nem fizeti meg, meg kell vonni a részletfizetési kedvezményt és a támogatás még vissza nem fizetett részét a kötelezettnek 30 napon belül, egy összegben kell visszafizetni.
(5) A részletfizetési kedvezmény megvonását követően, a kamatmentes kölcsön települési támogatást felvevő - a rendkívüli települési támogatás kivételével - a Rendeletben szabályozott más támogatásban nem részesülhet, míg visszafizetési kötelezettségének maradéktalanul nem tesz eleget.
(6) Az (1) bekezdés szerinti támogatásként legfeljebb 40.000,-Ft adható, 10 havi visszafizetési kötelezettséggel. A visszafizetést a folyósítástól számított 5 hónapon belül meg kell kezdeni.
8.13
20. §14
9. Tanévkezdési települési támogatás
20/B. §15 (1) A Képviselő-testület a tanévkezdési költségekhez való hozzájárulásként, annak a köznevelési intézménybe járó gyermeknek és felnőttnek tanévkezdési települési támogatást állapít meg,
a) akinek - családban élő esetében - 1 főre számított havi nettó családi jövedelme az ÖNYLÖ-nek 1000 %-át,
b) akinek - egyedül élő esetén - az 1 főre számított havi családi jövedelme az ÖNYLÖ összegének 1500 %-át
nem haladja meg.
(2) A tanévkezdési települési támogatások mértéke:
a) óvodások 7.000,-Ft/fő
b) általános iskolások 12.000,-Ft/fő
c) Középiskolások, szakmunkásképzősök 12.000,-Ft/fő
d) Egyetemisták, főiskolások 20.000,-Ft/fő
(3) A tanévkezdési települési támogatásra azok az adászteveli óvodások jogosultak, akik az Adászteveli Óvodába járnak.
(4) Az egyetemista és főiskolás kérelmezők közül csak azok támogathatók, akik nappali képzésben szerzik meg első diplomájukat.
(5) Kérelmezők az óvodai és tanulói jogviszonyukat óvoda- és iskolalátogatási igazolással igazolják, melyet kérelmükhöz csatolnak.
10. Gyermeknevelési települési támogatás
20/C. §16 (1) A Képviselő-testület a gyermeknevelési költségekhez való hozzájárulásként, annak az adászteveli gyermeknek és fiatal felnőttnek gyermeknevelési települési támogatást állapít meg,
a) akinek - családban élő esetében - 1 főre számított havi nettó családi jövedelme az ÖNYLÖ-nek 500 %-át,
b) akinek - egyedül élő esetén - az 1 főre számított havi családi jövedelme az ÖNYLÖ összegének 1000 %-át
nem haladja meg.
(2) A gyermeknevelési települési támogatás összege 5.000,-Ft/fő/év.
(3) A gyermeknevelési települési támogatásra jogosultak:
a) a 18. életévét be nem töltött gyermekek,
b) a 18. életévét betöltött, közép-, vagy felsőfokú nappali iskolai képzésben részesülő fiatalok.
(4) A (3) bekezdéstől eltérően, nem jogosult a gyermeknevelési települési támogatásra az az óvodás korú gyermek – kivéve a tartósan beteg és sajátos nevelési igényű gyermekeket -, aki nem az Adászteveli Óvoda székhely óvodájába jár.
(5) Kérelmezők a közép-, vagy felsőfokú iskolai tanulói jogviszonyukat iskolalátogatási igazolással igazolják, melyet kérelmükhöz csatolnak.
Szociális alapszolgáltatások
1. Szociális étkeztetés
21. § (1) A személyes gondoskodás keretében, a szociális rászorultaknak napi egyszeri meleg étkeztetését a Képviselőtestület vásárolt élelmezéssel biztosítja.
(2) Az (1) bekezdésbe foglalt ellátásra jogosultak az Sztv. 62. § (1) bekezdésébe foglalt személyek.
(3) Rászorulónak kell tekinteni az ellátottat
a) az életkora miatt, ha a 65. életévét betöltötte.
b) az egészségi állapota miatt, ha mozgásában korlátozott, krónikus, vagy akut megbetegedése miatt önmaga ellátásáról – részben vagy teljesen – nem tud gondoskodni, illetve, ha házi segítségnyújtásban részesül.
c) a fogyatékossága miatt, ha a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásban részesül.
d) a pszichiátriai betegsége, vagy szenvedélybetegsége miatt, ha fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igényel, és önmaga ellátására részben képes.
e) a hajléktalansága miatt, ha bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, kivéve, ha a bejelentett lakóhelye a hajléktalan személyek átmeneti szállása.
(4) Az étkezés igénybevételéhez a (3) bekezdés szerinti jogosultságot az alábbiak alapozzák meg: a) pont esetében a személyi igazolvány, b) és d) pontok esetében a háziorvos, kezelőorvos, szakorvos igazolása, c)pont esetében a fogyatékossági támogatásról, vagy az emelt összegű családi pótlékról szóló határozat, e) pont esetében a lakcímkártya, vagy a hajléktalan szálló igazolása.
(5) Az (1) bekezdésbe foglalt ellátás megszűnik és a jogosultságot meg kell szüntetni:
a) a jogosult halálával,
b) a határozott időtartam lejártával,
c) a jogosult kezdeményezésére,
d) ha a jogosult két hónapot meghaladóan nem veszi igénybe a szolgáltatást.
e) ha a megállapított térítési díjat a jogosult a fizetési határidő lejártától számított 15 napon belül nem fizeti meg, és írásos felszólítást követően az abban foglaltak alapján sem tesz eleget a fizetési kötelezettségének.
(6) Külön eljárás nélkül kell ellátást nyújtani az Sztv. 7. § (1) bekezdésében foglalt esetekben. A térítési díjakkal kapcsolatos szabályokat külön rendelet rögzíti.
2. Házi segítségnyújtás
22. §17 (1) A Képviselő-testület a házi segítségnyújtás szolgáltatást - az Sztv. 63. §-ában foglaltak szerint – a Társulás házi szociális gondozói hálózatán keresztül biztosítja.
(2) A társult feladatellátás kapcsán a kötelező rendeletalkotási kötelezettségnek Adásztevel település közigazgatási területére kiterjedően a társulási megállapodásban kijelölt önkormányzat tesz eleget.
3. Családsegítés
23. § A Képviselő-testület a családsegítés szolgáltatást – az Sztv. 64. §-ában foglaltak szerint – az Intézményen keresztül, helyben biztosítja.
Záró rendelkezések
24. § (1) A Rendelet 2015. április 1. napján lép hatályba.
(2) A rendelet szabályait a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni
(3) Nem állapítható meg lakhatási települési támogatás 2015. évben annak a háztartásnak, akinek tagja a Rendelet hatályba lépését megelőzően lakásfenntartási támogatásban részesült, a támogatás megszűnéséig.
(4) Nem állapítható meg gyógyszer kiadási települési támogatás 2015. évben annak a kérelmezőnek, aki a Rendelet hatályba lépését megelőzően méltányossági közgyógyellátásban részesült, a közgyógyellátás lejárata napjáig.
(5) A Rendelet hatálybalépésével egyidejűleg, hatályát veszti a Képviselő-testület a települési támogatásokról, szociális étkeztetésről és házi segítségnyújtásról szóló, 2/2015. (II.25.) önkormányzati rendelete.
A bevezető az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. alcímet az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 12. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 4. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
A 7/A. §-t az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 4. §-a iktatta be.
A 9. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.
A 11. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
A 13. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg. A 13. § az Adásztevel Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 14. § az Adásztevel Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 15. § az Adásztevel Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
Hatályon kívül helyezte a 6/2018.(VIII.29.) önkormányzati rendelet 5. §-a.
Hatályon kívül helyezte a 6/2018.(VIII.29.) önkormányzati rendelet 5. §-a.
A 20/B. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.
A 20/C. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.
A 22. § az Adásztevel Község Önkormányzat Képviselő-testülete 5/2021. (V. 27.) önkormányzati rendelete 11. §-ával megállapított szöveg.
A 2. melléklet az Adásztevel Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.