Szápár Község Önkormányzat Képviselő - testületének 17/2013.(XII.30.) számú képviselő - testületi rendelete
Szápár Község Helyi Építési Szabályzatáról
Hatályos: 2021. 03. 09Szápár Község Önkormányzat Képviselő - testületének 17/2013.(XII.30.) számú képviselő - testületi rendelete
Szápár Község Helyi Építési Szabályzatáról
Szápár Község Önkormányzat Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 7. § (3) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontja, és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
1. § (1) Jelen Szabályzatban részletes szabályozás készül a beépítésre szánt területekre. A nem szabályozott kérdésekben az országos érvényű előírások érvényesek.
(2) A község közigazgatási területe a területegységek elhelyezkedése, jellemző használata és a szabályozás szempontjából az alábbi részekre tagolódik:
a) Beépítésre szánt területre és
b) Beépítésre nem szánt területre.
(3) A község közigazgatási területén területet felhasználni, építési telkeket, építési területeket kialakítani, az építésre szolgáló földrészleteken építési tevékenységet folytatni, rendeltetést megváltoztatni (továbbiakban együtt: építési munka), valamint ilyen célra hatósági engedélyt kiadni - az országos érvényű rendelkezések (OTÉK) megtartása mellett - csak a jelen Szabályzat rendelkezései, továbbá a Szabályozási Terv együttes figyelembevételével szabad.
(4) A rendelet területi és tárgyi hatályát érintően minden természetes és jogi személyre nézve kötelező egyező előírásokat tartalmaz.
(5) Azok az engedély nélkül épített épületek, melyek visszavonásig érvényes fennmaradási engedéllyel rendelkeznek, - állagmegóvási munkát kivéve - csak akkor kaphatnak végleges fennmaradási engedélyt, továbbá csak akkor végezhetnek rajtuk építési tevékenységet, ha jelen Szabályzatnak megfelelnek, ill. ha azokra egyébként az érvényes rendelkezések szerint építési engedély adható lenne.
(6) Építési engedélyhez kötött munkákat az építési tevékenységgel kapcsolatos hatósági engedélyezési eljárásról szóló rendelet tartalmazza.
2. § Az előírásokat az Architop Építésziroda Kft. által készített R-2 jelű külterületi szabályozási tervvel, és az R-3 jelű belterületi szabályozási tervvel együtt kell alkalmazni. Az 1. §-ban meghatározott település területén területet felhasználni, telket alakítani, épületet, építményt (ide értve a műtárgyakat is), tervezni, építeni, átalakítani, bővíteni, felújítani, helyreállítani, korszerűsíteni, lebontani, elmozdítani, a rendeltetését megváltoztatni, valamint mindezekre hatósági engedélyt adni az általános érvényű előírások mellett csak a szabályozási terv és a jelen helyi építési szabályzat rendelkezéseiben foglaltaknak megfelelően szabad. E rendeletben nem szabályozott kérdésekben az OTÉK előírásai szerint kell eljárni. A rendelet területi és tárgyi hatályát érintően minden természetes és jogi személyre nézve kötelező előírásokat tartalmaz, amelyek alól az első fokú építési hatóság csak azon esetben és csak azon feltételekkel biztosíthat eseti eltérést, ahol és amely tárgyat érintően erre önkormányzati rendelet kifejezetten feljogosítja.
3. § A szabályozás elemei:
1. Kötelező szabályozási elemek
2. Szabályozási vonal
3. Területfelhasználás módja és határa
4. Övezet, építési övezet határa és előírásai
5. Építési hely és határa
6. Belterület határa
7. Irányadó szabályozási elemek
8. Irányadó telekhatár
9. Az irányadó telekhatár a szabályozási terv által javasolt telekkialakítást rögzíti.
10. Megszüntető jel
11. A szabályozási terv által megszüntetendő telekhatárokat jelöli.
12. A kötelező szabályozási elemek módosítása csak a helyi építési szabályzat, és a szabályozási terv módosításával hajtható végre.
4. § Építési telken és területen az egyes területfelhasználási egységek (építési övezetek és övezetek) előírásainak megfelelő építmény akkor helyezhető el, ha biztosítható az építési telek közútról, illetve magánútról gépjárművel történő közvetlen megközelíthetősége,
a) a rendeltetésszerű használathoz rendelkezésre áll a közüzemi villamos energia, a közüzemi ivóvíz ellátás, a nyílt vagy zárt rendszerű csapadékvíz-elvezetés,
b) a keletkező szennyvíz egyedi közművel történő elhelyezése, a szennyvízcsatorna megépítése után a közüzemi szennyvízelvezetés és –tisztítás biztosított, továbbá
c) a használat során keletkező nem veszélyes és veszélyes hulladékok elszállításának vagy ártalommentes elhelyezésének, illetőleg helyi komposztálásának lehetősége egyidejűleg biztosítható,
d) az építmény nem befolyásolja károsan a felszín alatti vizek szintjét, mozgását és tisztaságát,
e) a levegő minőségét, valamint
f) a vonatkozó zajvédelmi rendeletekben előírt határértékeknél nagyobb zajterhelést nem okoz.
A telekalakítás és az építési engedélyezési eljárás helyi szabályai
5. § (1) Telekalakítás a meglévő telekstruktúrához igazodva az övezeti előírások szerinti minimális teleknagyság betartásával és a tervezett úthálózat kötelező szabályozási vonalainak figyelembevételével engedélyezhető.
(2) A település belterületén a település- és tájképvédelem érdekében táv- és elektronikus hírközlési célú magasépítmények (adó- és átjátszó tornyok) nem létesíthetők.
(3) A termőtalaj védelme érdekében, építmények termőföldön (kül- és belterületen) történő építésügyi hatósági engedélyezése során érvényre kell juttatni azt, hogy az elhelyezés a környező területen a talajvédő gazdálkodás feltételeit ne rontsa.
(4) Az építmények kivitelezése során a kivitelező, üzemeltetés során az üzemeltető köteles gondoskodni a humuszos termőréteg megmentéséről. A kivitelezés és az üzemeltetés során biztosítani kell, hogy a környezeti hatások az érintett termőföld minőségében ne okozzanak kárt.
(5) Vízfolyások mederközeli, mély fekvésű, magas talajvízállású területein, építmények és terepszint alatti létesítmények építését megelőzően a talajvíz helyzetét is tisztázó talajmechanikai vizsgálatokat kell végezni.
Szélerőmű
6. § (1) Szélerőmű telepítésére megvizsgálandó területeket a szabályozási terv tünteti fel.
(2) A szélerőművet úgy kell elhelyezni, hogy a zajtól védendő létesítmények zajterhelése a vonatkozó zajvédelmi határértékeknek megfelejen, a védőtávolságot zajszámítás alapján kell meghatározni.
(3) Szélerőmű létesítése 600 kW villamos teljesítménytől, illetve védett természeti területen, Natura 2000 területen, barlang védőövezetén 200 kW teljesítménytől előzetes hatásvizsgálat elvégzésére kötelezett tevékenységnek minősül.
(4) A szélerőmű-park környezetvédelmi engedély alapján alakítható ki. A szélerőmű torony építése építési engedély köteles.
Településszerkezet, területfelhasználás
7. § (1) A település közigazgatási területét építési szempontból, beépített és beépítésre szánt, beépítésre nem szánt, területbe kell sorolni.
(2) A település területe az alábbi területfelhasználási egységekre tagozódik:
a) a)beépített és beépítésre szánt területek építési használatuk általános jellege, valamint sajátos építési használatuk szerint lakóterület,
a) c)falusias lakóterület,
a) d)gazdasági terület:
a) e)ipari terület,
a) f)különleges terület:
a) g)temető terület,
a) h)turisztikai terület.
a) i)beépítésre nem szánt területek
a) j)közlekedési- és közműterület,
a) k)zöldterület,
a) l)erdőterület,
a) m)mezőgazdasági terület:
n) általános,
n) o)kertes,
n) p)vízgazdálkodási terület.
(3) A szabályozási terv a beépített és beépítésre szánt terület-felhasználási egységeket építési övezetekbe, a beépítésre nem szánt területfelhasználási egységeket övezetekbe sorolja.
Beépített és beépítésre szánt területek
8. § (1) Meglévő épület a telek méretétől függetlenül felújítható, átalakítható, a szabályozási vonalak figyelembe vételével újjá építhető, vagy az eredeti beépítettség mértékéig új épületre cserélhető, illetve az építési helyen (előkert, oldalkertek, hátsókert területének biztosításával) az övezeti előírásban rögzített beépítési mértékig bővíthető.
(2) A lakó és különleges területfelhasználású területen a számított környezeti terheléstől függetlenül nem helyezhetők el az alábbi gazdasági tevékenységek: autófényező, karosszéria lakatos, autóbontó, fafűrészelő, galvanizáló, műanyag-feldolgozó, műanyag darálás-, darabolás, öntő, ónozó, ólmozó, ólomöntő, mártó, vegyi anyag készítő és előállító, vas- és fémszerkezet lakatos, asztalos (javító szolgáltatás kivételével), sírköves, műköves, tűzikovács.
(3) Az építmények, önálló rendeltetési egységek, területek rendeltetésszerű használatához – helyi önkormányzati parkolási rendelet hiányában – a járművek elhelyezési lehetőségét az OTÉK előírásai szerint saját telken belül kell biztosítani.
Lakóterületek
9. § (1) A falusias lakóterületen elhelyezhető:
Gazdasági terület
10. § (1) A gazdasági terület elsősorban a gazdasági célú építmények elhelyezésére szolgál. A gazdasági terült lehet:
Ipari terület
11. § (1) A jelentős mértékben zavaró hatású ipari terület a különlegesen veszélyes (pl. tűz-, robbanás-, fertőzőveszélyes), bűzös, vagy nagy zajjal járó gazdasági tevékenységhez szükséges építmények elhelyezésére szolgál.
(2) A jelentős mértékű zavaró hatású ipari terület az alábbi építési övezetekre tagozódik, ipari terület/GIPj/
(3) A GIPj jelű építési övezetben elhelyezhető:mindenfajta gazdasági tevékenységi célú épület,
12. § (1) Az egyéb ipari terület építési övezeteiben elsősorban az ipar, az energiaszolgáltatás és a településgazdálkodás építményei helyezhetők el.
(2) Az egyéb ipari terület az alábbi építési övezetekre tagozódik, egyéb ipari terület – egyéb ipar /GIPe/, egyéb ipari terület – településgazdálkodás /GIPT/
(3) A GIPe. jelű építési övezetben elhelyezhető:mindenfajta, nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épület,egyéb irodaépületek,üzemanyagtöltő.
(4) A GIPe. jelű építési övezetben nem helyezhetők el jelentős zavaró hatást gyakorló, a mindenkori környezetvédelmi határértékeknél nagyobb mértékben környezetszennyező, bűzös, fertőző vagy robbanóanyaggal kapcsolatos termelő, tároló létesítmény, továbbá olyan létesítmény, amelynek rendeltetési használatból eredő sajátos hatásai korlátozzák a szomszédos telkek övezeti előírásoknak megfelelő beépítését, használatát.
(5) A GIPe jelű építési övezetekben az épületek az alábbiak szerint kialakított építési helyen belül helyezhetők el:
Különleges terület
13. § (1) A különleges területbe azok a területek tartoznak, amelyek a rajtuk elhelyezkedő épületek különlegessége miatt (helyhez kötöttek, jelentős hatást gyakorolnak a környezetükre vagy a környezetük megengedett külső hatásaitól is védelmet igényelnek), és más beépítésre szánt területfelhasználású területektől eltérnek.
(2) Különleges terület területfelhasználási kategóriájú területek:
Zöldterületek
16. § (1) A zöldterület az állandóan növényzettel fedett közterület (közkert, közpark).
(2) Különleges terület területfelhasználási kategóriájú területek:
(3) Z övezeti jelű zöldterület.
(4) A zöldterületen a pihenést és a testedzést szolgáló építmény (sétaút, pihenőhely, tornapálya, gyermekjátszótér, stb.), vendéglátó épület, a terület fenntartásához szükséges épület, továbbá víz- és zöldfelületek, közművek helyezhetők el.
(5) A zöldterületen legfeljebb 4,5 méter építménymagasságú épületek legfeljebb 2 %-os beépítettséggel helyezhetők el.
(6) A zöldterületen bármilyen építmény csak úgy helyezhető el, hogy a kivágott fákat, növényzetet pótolni kell.
(7) A szabályozási tervlapok szerinti zöldterületeket más célra felhasználni nem szabad.
(8) A meglévő és az újonnan létesítendő zöldterületek folyamatos fenntartásáról, esetenkénti felújításáról gondoskodni kell.
(9) A szabályozási terven jelölt, jelenleg más rendeltetésű területeken az eredeti rendeltetés megszüntetése után az előfásítást el kell végezni.
(10) Zöldterületeken illetve azok sétaútjain járművel közlekedni és ott parkírozni, a gépjárműveket javítani és tisztítani tilos.
Erdőterület
17. § (1) A településen lévő erdőterület nagysága összességében nem csökkenhet.
(2) 2Az erdőterüket az erdő elődleges rendeltetése szerint, gazdasági (Eg) védelmi (Ev)rendeltetésű lehet.
(3) Gazdasági erdőterületen az erdő rendeltetésének megfelelő épületet 10 ha-nál nagyobb telken, legfeljebb 0,5 %-os beépítettséggel lehet elhelyezni.
(4) Gazdasági erdőterületeken a faállomány kitermelése után a területeket fel kell újítani. A faállomány kitermelésénél fokozottan kell ügyelni a természetes növény és állatállomány védelmére. Az erdőterületen kerítést létesíteni csak természetvédelmi, vadgazdálkodási, illetve erdőgazdálkodási célból szabad.
(5) Az erdőterületen csak olyan erdőgazdasági és egyéb tevékenységek folytathatók, amelyek az erdőt rendeltetésükben nem zavarják.
(6) A tervezett erdőterületen az erdő művelési ág létrejöttéig csak az erdőtelepítés lehetőségét megőrző területhasználat folytatható. Erdőtelepítés során természetszerű, elegyes erdőket kell telepíteni.
(7) Az erdőterületek, illetve erdősávok, fasorok telepítése, felújítása őshonos fajokkal történjen (tölgyek, hársak, kőris, szil, hazai nyarak).
(8) Védelmi rendeltetésű erdőket kivágni a természetvédelmi hatóság szakhatósági hozzájárulásának birtokában akkor lehet, ha állapota miatt rendeltetése betöltésére nem alkalmas.
(9) A területen tájidegen műtárgyak, tájképileg zavaró létesítmények nem helyezhetők el, és a táj jellegét kedvezőtlenül megváltoztató domborzati beavatkozás, valamint a természetvédelem céljaival ellentétes fásítás nem végezhető.
(10) Csak extenzív jellegű vagy természet- és környezetkímélő gazdálkodási módszerek alkalmazhatók. A kialakult tájhasználatot megváltoztatni csak a természetes állapothoz közelítés érdekében szabad.
Mezőgazdasági terület
18. § (1) A mezőgazdasági területen a növénytermesztés, az állattenyésztés, az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és -tárolás építményei, továbbá lakófunkciót is kielégítő épületek helyezhetők el.
(2) A mezőgazdasági terült lehet - általános mezőgazdasági terület, -kertes mezőgazdasági terület.
(3) Mezőgazdasági területeken található meglévő erdők területén épület nem helyezhető el.
(4) A földrészletek beépítési feltétele közúti, vagy magánúti kapcsolat megléte.
(5) Meglévő épület a telek méretétől függetlenül felújítható, átalakítható, újjá építhető, az eredeti beépítettség mértékéig új épületre cserélhető, illetve az építési helyen (előkert, oldalkertek, hátsókert területének biztosításával) a beépítési feltételek teljesülése esetén az övezeti előírásban rögzített beépítési mértékig bővíthető. Meglévő épület bontása csak engedély birtokában végezhető.
(6) Amennyiben bármely épület, beruházás elhelyezése mezőgazdasági rendeltetésű földterületen történik, úgy az építési engedély kiadását megelőzően a körzeti földhivatal más célú használatára vonatkozó engedélyét minden esetben be kell szerezni.
(7) Mezőgazdasági rendeltetésű területeken figyelembe kell venni a természetvédelmi, tájvédelmi és környezetvédelmi előírásokat.
(8) Az övezetben az utak melletti fasorok, cserjesávok folyamatos ápolásáról, szükség szerint pótlásukról gondoskodni kell; az erdősávok, fasorok telepítése, felújítása őshonos fajokkal történjen (tölgyek, hársak, kőris, szil, hazai nyarak stb.).
(9) Törekedni kell a nagy felületű szántóterületek erdő-, illetve cserjesávval történő megosztásáról természetvédelmi és gazdasági érdekből egyaránt.
(10) Az építmények termőföldön (kül- és belterületen) történő építésügyi hatósági engedélyezése során érvényre kell juttatni azt, hogy az elhelyezés a környező területen a talajvédő gazdálkodás feltételeit ne rontsa.
Általános mezőgazdasági terület
19. § (1) Általános mezőgazdasági területen elhelyezhetők
(2) Állattartó létesítmények (ha a talajt nem szennyezik),
(3) Nem állattartó mezőgazdasági üzemi létesítmények,
(4) Mezőgazdasági termeléssel összefüggő lakóépületek.
(5) Új állattartó épületet felszíni vizektől 200 méternél közelebb, a meglévő, illetve tervezett lakóterülettől 1000 méternél közelebb elhelyezni nem szabad.
(6) Általános mezőgazdasági területen telekosztással 1 ha-nál kisebb földterület nem alakítható ki.
(7) A településen korlátozott vegyszer- és műtrágya használatú, környezetkímélő vagy extenzív mezőgazdasági termelés folytatható, és a természetvédelmet szolgáló vadállomány-kezelés engedélyezhető.
(8) Az Má1 jelű általános mezőgazdasági övezetben 51 ha-nál nagyobb telken, a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló és a lakófunkciót is kielégítő épület építhető, és a beépített alapterület a telek a 3 %-át nem haladhatja meg;
(9) Az Má2 jelű általános mezőgazdasági övezetben 6000 m2-nél nagyobb telken, a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló és a lakófunkciót is kielégítő épület építhető (farmergazdaság), és a beépített alapterület a telek a 3 %-át, illetve az 1000 m2-t nem haladhatja meg;
(10) Általános mezőgazdasági területen lakóépület úgy helyezhető el, hogy az a megengedett 3 %-os beépítettség felét nem haladhatja meg.
(11) A vonatkozó jogszabály szerint kialakított birtoktest esetében a (6, 7) pontban meghatározott beépíthetőség a birtoktesthez tartozó összes telek területe után számítva csak az egyik telken is kihasználható (birtokközpont), ha a telek területe legalább az 1 ha-t eléri, és a beépítés a szomszédos telkek rendeltetésszerű használatára nincs korlátozó hatással, illetőleg azt nem veszélyezteti.
(12) Az épületeket a feltáró utak (dűlőút) tengelyétől 10 méterre mért, maximum 100 méter mély területsávban, a minimális 10 méter mély hátsókert, és 10-10 méter széles oldalkert elhagyásával kialakuló építési helyen, szabadon álló beépítési móddal lehet elhelyezni.
(13) . Az általános mezőgazdasági terület övezeteiben 10 méternél kisebb építménymagasságú épületek helyezhetők el, különálló lakóépület építménymagassága legfeljebb 5,5 méter lehet.
(14) A földrészletek művelési ágát a földhivatal által kiadott, hiteles tulajdoni lap másolattal kell igazolni. Amennyiben a tulajdoni lap tartalma és a természetbeni állapot egymástól eltér, úgy az eltérés rendezésének kötelezettsége az ingatlan tulajdonosát terheli.
Kertes mezőgazdasági terület
20. § (1) A kertes mezőgazdasági területen építeni csak a legalább 80 %-ban mezőgazdasági műveléssel hasznosított telken, kizárólag a mezőgazdasági művelést szolgáló gazdasági épületet, illetve lakóépület lehet.
(2) Az Mk jelű kertes mezőgazdasági övezetben:
(3) Oldalhatáron álló beépítési móddal egy lakó- és/vagy gazdasági funkciót is kielégítő épület helyezhető el, melyhez terepszint alatti pince is csatlakozhat,
(4) Lakóépület csak a legalább 3000 m2 nagyságú szőlő, gyümölcs és kert műveléssel hasznosított telken alakítható ki
(5) Gazdasági épület legalább 2000 m2 nagyságú művelt telken alakítható ki,
(6) A beépíthető telek minimális szélessége a homlokvonalon 14 m,
(7) A gazdasági épületekben a gazdasági funkción kívül elhelyezhető szociális helyiség, illetve pihenést szolgáló helyiség is.
(8) Épület maximum 3 %-os beépítettséggel helyezhető el úgy, hogy a beépített alapterület a 120 m2-t, továbbá a lakóépület a megengedett 3%-os beépítettség felét nem haladhatja meg. Terepszint alatti beépítés, vagy földi pince 3 %-os beépítettséggel létesíthető,
(9) A kialakítható épület legnagyobb építménymagassága 4,0 m, legnagyobb homlokzatmagassága a természetes terepszinttől 6,0 méter lehet, a legnagyobb épületszélesség 6,0 m lehet.
(10) Az építési hely az utak tengelyétől 10 méterre mért, maximum 40 méter mély területsáv, a minimális 10 méter hátsókert betartása mellett. Oldalkertek minimális mérete 6 méter.
(11) A földrészletek mezőgazdasági műveléssel nem hasznosított, be nem épített területét zöldfelületként kell kialakítani és fenntartani.
(12) Az övezetben kialakítható földrészletek területe nem lehet kisebb 2000 m2-nél, szélessége nem lehet kevesebb 20 méternél
(13) A szomszédos földrészlet területének 2000 m2-re történő kiegészítése esetén a csökkenő területű földrészletnek is legalább 2000 m2 területűnek kell maradnia.
(14) Beépített földrészlet osztása csak úgy engedélyezhető, hogy a visszamaradó beépített földrészlet beépítettsége a 3 %-ot nem haladhatja meg.
(15) A beépített ingatlanok összevonhatók, az így kialakuló földrészleteken több meglévő épület is állhat.
(16) Az épületek homlokzatát csak a településre jellemző, természetes anyagokkal és színekkel lehet kialakítani Nem helyezhető el az övezetben mobil építmény, lakókocsi, lakókonténer.
(17) Az épületek – pincék kivételével - csak magastetővel, a kialakult állapotnak megfelelően létesíthetők. A tető hajlásszöge 30°-nál alacsonyabb, 45º-nál meredekebb nem lehet. Tetőhéjazatként cserépfedést, nádat, vagy sötét tónusú kiselemes hatású fedést kell alkalmazni.
Vízgazdálkodási terület
21. § (1) A vízgazdálkodással kapcsolatos összefüggő terület:
(2) A folyóvizek medre és parti sávja,
(3) A közcélú nyílt csatornák medre és parti sávja,
(4) A vízbeszerzési területek (védett vízbázis) és védőterületeik (hidrogeológiai védőidom),
(5) A vízjárta, valamint fakadó vizek által veszélyeztetett területek.
(6) A területen csak vízkár-elhárítási építmények helyezhetők el.
(7) A vizek és a közcélú vízi létesítmények fenntartására vonatkozó feladatok meghatározásánál a vonatkozó magasabb szintű jogszabályokat kell figyelembe venni.
(8) A vízpartok mentén kétoldali, minimum 6-6 méter széles fenntartási sávot kell biztosítani. A fenntartási sávban semmiféle tevékenység nem folytatható, növényzet nem telepíthető.
(9) A szennyvíztisztító alkalmazott technológia szerint megállapított védőtávolsága 100 m.
Környezetvédelem
22. § (1) Mindenfajta kereskedelmi, vendéglátó, szolgáltató (gazdasági) tevékenység csak a talajszennyezés kizárásával történhet.
(2) Az építmények kivitelezése során a kivitelező, üzemeltetés során az üzemeltető köteles gondoskodni a termőréteg megmentéséről. A kivitelezés és az üzemeltetés során biztosítani kell, hogy a környezeti hatások az érintett termőföld minőségében ne okozzanak kárt.
(3) A település területén a kiemelt jelentőségű légszennyező anyagokra be kell tartani a hatályos jogszabályokban meghatározott egészségügyi határértékeket.
(4) A település teljes közigazgatási területén a hatályos jogszabályokban meghatározott légszennyezettségi ökológiai határértékek betartását kell biztosítani.
(5) Bejelentés köteles helyhez kötött légszennyező pontforrás létesítése esetén be kell tartani a vonatkozó jogszabályok előírásait.
(6) Tilos a környezeti levegő olyan mértékű terhelése, amely légszennyezést, vagy határértéken felüli légszennyezettséget okoz, valamint a környezeti levegő bűzzel való terhelése.
(7) A légszennyező források létesítése során megvalósított műszaki megoldásnak meg kell felelni az elérhető legjobb technika alapján meghatározott levegővédelmi követelményeknek és előírásoknak.
(8) Tilos új légszennyező forrást telepíteni, ha a légszennyező forrás közvetlen hatásterületén az alap légszennyezettség értéke már meghaladja, illetve az új légszennyező forrás üzembe helyezésének következtében várhatóan meghaladja a légszennyezettségi határértéket, kivéve, ha a légszennyező saját költségén a hatásterületen olyan kibocsátást csökkentést ér el, amely biztosítja a légszennyezettségi határérték betartását.
(9) Hulladékok nyílt téri illetőleg háztartási tüzelőberendezésben történő égetése tilos.
(10) A háztartásokban, kis mennyiségben keletkező papírhulladék, veszélyesnek nem minősülő fahulladék háztartási tüzelőberendezésben történő égetése külön engedély nélkül végezhető
(11) A települési önkormányzat jegyzője ellenőrzi a háztartási tüzelőberendezések légszennyező forrásaira, valamint a 140 kW névleges bemenő hőteljesítményt meg nem haladó tüzelő- és egyéb, kizárólag füstgázt kibocsátó berendezések forrásaira megállapított levegővédelmi követelmények betartását.
(12) A szolgáltató tevékenység körében légszennyező forrásokat üzemeltetni nem szabad. Felületi szennyezést okozó anyagokat a település területén csak az anyagfajtának megfelelő zárt járművön szabad szállítani.
(13) A települési szilárd hulladék szállítását zárt konténerben vagy a kiporzást és kiszóródást megakadályozó ideiglenes takarású konténerben, vagy e feltételeket biztosító célgéppel, szállítójárművel, környezetszennyezést kizáró módon kell végezni
23. §
Zaj és rezgés elleni védelem
24. §
A vizek védelme
Tájképvédelem
25. § (1) Gondoskodni kell a külterületi épületek, építmények, nyomvonalas létesítmények, berendezések elhelyezése során a környezettel történő funkcionális és esztétikai összehangolásról, a tájba illesztésről.
(2) Gondoskodni kell továbbá a használaton kívüli épületek, építmények, nyomvonalas létesítmények új funkciójának megállapításáról, elbontásukról illetve a táj jellegéhez igazodó rendezéséről.
(3) Az ingatlanok és az épületek kialakítása, fejlesztése és használata során a kialakult tájkarakterhez kell illeszkedni.
(4) A lakóterületek telkein legalább egy nagy lombkoronájú fát kell ültetni.
(5) A területre jellemző építészeti megoldások alkalmazására kell törekedni.
(6) A természetes terepfelszín megtartására kell törekedni.
(7) Tájképvédelmi és tájrehabilitációs szempontból erdősáv létesítése javasolt a lakóterület és a külterület közé, valamint a külterületi gazdasági épületek köré.
(8) A település beépítésre nem szánt területén 10 méternél magasabb építményeket a környezethez (a domborzati és növényzeti adottságokhoz) illeszkedően kell elhelyezni.
(9) A 10 m-nél magasabb építmények építési engedély iránti kérelméhez tájesztétikai vizsgálatot és külön jogszabályban meghatározott látványtervet kell mellékelni.
(10) Az utak melletti fasorok védendők, folyamatos ápolásukról, szükség szerint pótlásukról gondoskodni kell.
(1l) Erdőterületen csak az erdőgazdálkodást, vadgazdálkodást, turizmust, kutatást-oktatást szolgáló épületek helyezhetők el, a természeti értékek veszélyeztetése nélkül.
(12) A kiépítendő közlekedési utakat lehetőség szerint a geomorfológiai adottságokhoz igazodó nyomvonalon kell vezetni.
(13) A település külterületén óriásplakátok, egyéb nagy méretű (1 m2-nél nagyobb) és reklám célokat szolgáló építmények nem helyezhetők el.
(14) A táj jellegének megőrzése, a település kedvező tájképi megjelenése miatt utak melletti fásítások, erdősávok csak olyan szakaszokon telepíthetők, ahol a bakonyi táj, az egyes tájképi elemek látványát nem akadályozzák.
Helyi védelem, egyedi tájérték
26. § (1) A helyi jelentőségű védett természeti értékek ápolásáról tulajdonosának gondoskodni kell.
(2) A helyi jelentőségű védett természeti értékek környezetében épület, illetve újabb jelentős méretű növények csak kertészeti szakvélemény alapján helyezhető el.
(3) Az egyedi tájértékek az ember társadalmi tevékenységével létrehozott tájalkotó elemek, melyek kultúrtörténeti, vagy esztétikai szempontból egy község számára jelentőssé váltak, de nem állnak műemléki, vagy természetvédelmi oltalom alatt.
(4) Az egyedi tájértékek tükrözik a falu múltját, kulturális hagyományait, védelmük ezért fontos. Minden egyedi tájértéknek közösségi jelentőséggel kell bírnia, környezetével együtt értelmezendő.
(5) Az aktuális műszaki szabvány (MSZ 20 381) szerint szükséges az egyedi tájértékek részletes kataszterezését elvégezni, valamint gondoskodni a folyamatos állapot-, illetve állagmegóvásukról. Az egyedi tájérték környezetének rendezése is szervesen hozzátartozik ehhez a tevékenységhez.
(6) Az egyedi tájértékek kataszterezését a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóssággal egyeztetni kell.
(7) Az egyedi tájértékek jelen rendelet 3. sz. függelékében kerültek felsorolva.
Természeti terület
27. § (1) A természeti területeket a szabályozási terv tünteti fel.
(2) A természeti terület belterületbe vonása, illetve a természeti területen beépítésre szánt terület kijelölése, bányatelek fektetése tilos.
(3) Természeti területen a területet szennyező vagy veszélyeztető létesítmény nem helyezhető el.
(4) A szabályozási terven jelölt természeti területen
(5) Tájidegen műtárgyak, tájképileg zavaró létesítmények nem helyezhetők el, és a táj jellegét kedvezőtlenül megváltoztató domborzati beavatkozás, valamint a természetvédelem céljaival ellentétes fásítás nem végezhető.
(6) Csak extenzív jellegű vagy természet- és környezetkímélő gazdálkodási módszerek alkalmazhatók. A kialakult tájhasználatot megváltoztatni csak a természetes állapothoz közelítés érdekében szabad.
Ökológiai folyosók
28. § (1) A vízfolyás partvonala sehol ne érintkezzen a szántókkal. A kezelésre fenntartott parti sávon kívül a vízfolyást legalább az egyik partoldalon 10 méteres, őshonos fajokból álló fás-cserjés sáv válassza el a mezőgazdasági területtől.
(2) A vízfolyások partvonalától számított 50 méteren belül új épületek, mesterséges létesítmények elhelyezése, illetve a partvonaltól 1000 méteren belül a vizekre és a vízben élő szervezetekre veszélyes vegyi anyagok kijuttatása, elhelyezése tilos. Továbbá bányanyitás, beépítésre szánt terület kijelölése nem engedélyezhető.
Ökológiai kiegyenlítő felületek
29. § (1) Ezek a területek a monokultúrák között a növény- és állatfajok menedékei.
(2) Segítségükkel biztosítható a fajok mozgása, vándorlása intenzív mezőgazdasági környezetben (madarak, rovarok).
(3) Ide tartoznak a lefolyástalan mélyedések, nádasok, mezsgyék, hófogó és mezővédő erdősávok, fasorok, erdőfoltok, facsoportok, gyepterületek is.
(4) A fajok mozgása akkor a legjobban biztosított, ha ezek egymásba kapcsolódva zöldfolyosó hálózatot alkotnak.
(5) Ennek érdekében szükség van:
(8) Védőfásítások, véderdősávok telepítésére (őshonos fajokkal)
Helyi építészeti értékvédelem
30. § (1) A helyi építészeti értékvédelem kiterjed:
(2) H1 az épület, építmény teljes egészére és részeire
(3) A helyi építészeti értékvédelem alatt álló épületek a szabályozási terven került feltüntetve, és jelen rendelet 1. sz. függelékében felsorolva.
(4) A helyileg védett építészeti értékek kezeléséről, fenntartásáról, felújításáról az építészeti értékek helyi védelméről szóló önkormányzati rendelet alapján kell gondoskodni és eljárni.
Tűzvédelem
31. § (1) Új épületek építése, meglévő épületek bővítése csak a magasabb szintű jogszabállyal jóváhagyott Országos Tűzvédelmi Szabályzatban (továbbiakban OTSZ) meghatározott oltóvíz-mennyiség biztosítása esetén lehetséges.
(2) A területen az OTSZ által meghatározott mennyiségben és módon föld feletti tűzcsapokat kell kialakítani.
(3) A tűzoltóság vonulása és működése céljára olyan utat, illetőleg területet kell biztosítani, amely alkalmas a tűzoltógépjárművek nem rendszeres közlekedésére és működésére.
(4) Az építmények közötti legkisebb távolság szabályozása az OTÉK 36. §-a szerint történik.
(5) Az építmények közötti legkisebb távolság tovább nem csökkenthető, amennyiben az a kialakult állapot szerint nem éri el a 6,0 métert.
(6) Erdőterületen tüzet rakni csak a kijelölt helyeken (szalonnasütők) a biztonsági intézkedések betartása mellett szabad. Tűzrakás az országos vagy helyi tűzgyújtási tilalom esetén ezeken a helyeken is tilos.
Záró rendelkezések
32. § (1) Jelen rendelet a kihirdetéstől számított 30. napon lép hatályba, mellyel egyidejűleg hatályát veszti Szápár Község Összevont Rendezési Tervének szabályozási előírásairól szóló 8/2005 (VIII.1.) számú önkormányzati rendelet.
(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző a helyben szokásos módon gondoskodik.
(2a) (3)Jelen szabályrendelet csak a szabályozási tervel együtt érvényes, azzal együtt értelmezhető és használható.
1. függelék a 6. melléklethez a 17/2013. (XII. 30.) önkormányzati rendelethez a 17/2013. (XII. 30.) önkormányzati rendelethez