Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete2/2015 (III.1.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról

Hatályos: 2015. 04. 24- 2015. 08. 16

Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete2/2015 (III.1.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról

2015.04.24.

Gádoros Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. (továbbiakban: Szt.) 10. § (1) bekezdésében, a 32. § (3) bekezdésében, a 45. § (1) bekezdésében, valamint a 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról az alábbi rendeletet (továbbiakban: R.) alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében, vagy az Szt. 4. § (1)-(3) bekezdésében, vagy az Szt. 4. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott, Gádoros Nagyközség közigazgatási területén lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező és a hajléktalan személyekre.

(2) E rendeletben meghatározott ellátásokban az a személy részesíthető, akinek jövedelme az ellátásra vonatkozó szabályokban meghatározott jövedelemhatárt nem haladja meg, és azon ellátások esetében, ahol az Szt. az ellátás megállapításának feltételéül a vagyon figyelembe vételét írja elő, sem neki, sem a vele közös háztartásban élőnek nincs az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott mértéket meghaladó vagyona.

(3) E rendelet személyi hatályára tekintet nélkül rendkívüli települési támogatást kell nyújtani az arra rászorulónak, ha ennek hiányában a késedelem életét, testi épségét veszélyeztetné.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában:

(1) Albérletben élő: az a személy, aki egyedül vagy családjával együtt bérleményben él, ide nem értve az önkormányzati lakóingatlanokat.

(2) Időszakosan bekövetkező, vagy tartósan fennálló létfenntartási probléma különösen:

a) adósság miatt kikapcsolt közüzemi szolgáltatás (áram, víz, gáz) újra üzembe helyezésének anyagi terhe,

b) krónikus betegség miatt bekövetkezett gyógyintézeti kezelés (kórházi, szanatóriumi ápolás),

c) gyógyászati segédeszközök beszerzése,

d) lakhatást biztosító épületet elpusztító, vagy e rendeltetését akadályozó köztudomású elemi kár (pl. tűz, szél- ill. hóvihar, belvíz, más időjárási károsító hatás stb.), illetőleg meghibásodás (pl. csőtörés, gázrobbanás, elektromos meghibásodás stb.).

(3) Rendkívüli települési támogatást esetén az ellátás megállapításánál figyelembe veendő családi jövedelemhatár – a rendeletben meghatározott egyes ellátási formákhoz tartozó kivételekkel –az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 130 %-a, egy fős háztartás esetén 150 %-a.

(4) Lakbér: a lakbér tekintetében a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó törvényben meghatározott rendelkezéseket kell alkalmazni.

(5) Rendkívüli élethelyzet különösen:

a) a kérelmező vagy a kérelmezővel közös háztartásban élő közeli hozzátartozók valamelyikének hirtelen fellépő, és kórházi ápolást igénylő betegsége, továbbá súlyos vagy életveszélyes sérüléssel járó balesete,

b) kérelmező közös háztartásában élő közeli hozzátartozók esetében a családfenntartó közeli hozzátartozó halála,

c) a kérelmező vagy a kérelmezővel közös háztartásban élő közeli hozzátartozók valamelyikének a munkáltató rendes felmondása által bekövetkezett munkanélkülisége, a munkahely elvesztését követő 30 napon belül,

d) lakhatást biztosító épületet elpusztító, vagy e rendeltetését akadályozó köztudomású elemi kár (pl. tűz, szél- vagy hóvihar, belvíz, más időjárási károsító hatás stb.), illetőleg meghibásodás (pl. csőtörés, gázrobbanás, elektromos meghibásodás stb.),

e) a lakáshasználat jogának tényleges elvesztése, hajléktalanná válás,

f) bűncselekmény, vagy szabálysértés (pl. rablás, lopás, betörés stb.) következtében elszenvedett létfenntartást veszélyeztető élethelyzet, és

g) egyedülálló személynek büntetés végrehajtási intézetből történő elbocsátása, és

h) a kérelmező vagy családja életét, egészségét, testi épségét veszélyeztető helyzet.

3. Általános eljárási rendelkezések

3. § (1) A jelen rendeletben meghatározott ellátás iránti kérelmet az igénylő, törvényes képviselője, vagy meghatalmazottja személyesen vagy postai úton nyújthatja be Gádoros Nagyközség Polgármesteri Hivatalában (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) s az e rendelet mellékletében foglalt nyomtatványok felhasználásával. Települési támogatás biztosítására, ellátás megállapítására, szolgáltatás nyújtására eljárás elektronikus úton nem kezdeményezhető. A rendkívüli települési támogatás megállapítása az Szt. 45. § (5) bekezdésében foglaltakra figyelemmel hivatalból is kezdeményezhető. Hivatalból kezdeményezett eljárás esetén szükség szerint környezettanulmányt kell lefolytatni.

(2) A kérelem benyújtásakor a kérelmezőnek büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkoznia kell a saját, valamint - ellátási formától függően - a családjában vagy háztartásában élő személyek jövedelméről és a R. 1. § (2) bekezdésében foglalt estekben a vagyoni viszonyairól. A kérelemhez csatolni kell a jövedelmet igazoló dokumentumot.

Hivatalból kezdeményezett eljárás esetén a dokumentumok beszerzéséről a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.
(3) A jövedelmet igazoló dokumentum:
a) munkabérből származó jövedelem esetén a munkáltató által kiállított utolsó havi nettó jövedelemigazolás,
b) munkanélküli ellátás esetén a munkaügyi kirendeltség által kiállított igazolás,
c) nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás, árvaellátás esetén a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által a tárgyév elején megküldött elszámolási lap.
d) családtámogatási ellátások esetén a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvény vagy a kifizető szerv igazolása,
e) őstermelő esetén a bevételről vezetett dokumentum fénymásolata, vagy a Nemzeti Adó és Vámhivatal (Adóhatóság) által kiállított igazolás, támogatás esetén a támogatás összegéről szóló igazolás,
f) vállalkozásból származó jövedelem esetén az Adóhatóság igazolása, vagy az adóbevallással nem lezárt időszakra vonatkozóan az egy havi átlagjövedelemről szóló könyvelői igazolás.
g) tartásdíj esetén a ténylegesen felvett tartásdíjról szóló elismervény, vagy postai feladóvevény és a szülők közötti egyezséget tartalmazó közokirat, teljes bizonyító erejű magánokirat, vagy a tartásdíj megállapításáról szóló jogerős bírói ítélet, az állam által megelőlegezett gyermektartásdíjról a gyámhivatal határozata,
h) ösztöndíj esetén a felsőfokú oktatási intézmény igazolása,
i) az a)-h) pontokba nem tartozó jövedelmek esetén egyéb, a jövedelem típusának megfelelő igazolás, és
j) ha a d) és i) pontban meghatározott ellátások folyószámlára kerülnek átutalásra, a jövedelem a bankszámlakivonattal is igazolható.
(4) A rendkívüli gyógyszersegély iránti kérelem kötelező melléklete a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök költségéről szóló igazolás.

4. § A kérelmező vagyoni viszonyainak vizsgálatára szükség estén a tényállás tisztázása érdekében környezettanulmányt kell készíteni.

5. § (1) A Képviselő-testületi hatáskörben nyújtott pénzbeli vagy természetbeni települési támogatás felhasználását a polgármester ellenőrizheti. Rendszeresen települési támogatás esetén a folyósítás ideje alatt, alkalmi jelleggel nyújtott ellátás esetén az igénybevételt követő egy hónapon belül végezhet ellenőrzést.

(2) A települési támogatásban részesülőnek az ellenőrzést végzővel együtt kell működnie.

4. A pénzbeli ellátás folyósítása

6. § A pénzbeli ellátást elsősorban a kérelmező által megjelölt folyószámlára történő utalással, esetleg postai úton, vagy kivételesen házipénztáron keresztül kell folyósítani.

5. Méltányossági eljárás a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett települési támogatás visszafizetésére kötelezés esetén

7. § (1) A jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett települési támogatás visszafizetésére kötelezett az ellátás megtérítését elrendelő határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül kérelmet nyújthat be a határozatot hozó szervhez a visszafizetés elengedése, csökkentése, vagy részletfizetés iránt.

(2) A polgármester által hozott határozat esetében Gádoros Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) legfeljebb hat havi részletfizetést engedélyezhet a visszafizetésre kötelezettnek,

II. Fejezet

Pénzbeli szociális ellátások

6. Rendkívüli települési támogatás

8. § (1) A polgármester kérelemre vagy hivatalból az Szt. 45. §-ában meghatározott rendkívüli települési támogatást állapít meg annak, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelme a 2. § (3) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelel. Rendkívüli települési támogatás egy családban egyidejűleg csak egy személy részére állapítható meg (kivéve, ha az újabb kérelem elutasítása a kérelmező életét, testi épségét vagy egészségét veszélyeztetné.)

Egyidejűnek minősül, ha a családból benyújtott két segélykérelem között még 30 nap nem telt el.
(2) Rendkívüli települési támogatás a következő formában adható:
a) egyszeri rendkívüli települési támogatás,
b) rendszeresen járó települési támogatás.
(3) A települési támogatás legkisebb összege 1.000 Ft.

7. Rendkívüli települési támogatás gyermekek védelmének érdekében

19. § (1) Rendkívüli települési támogatás adható annak a gyermeknek, fiatal felnőttnek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének kétszeresét és a család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívüli helyzetbe került (pl. gyermek tartósan beteg, elemi kár, beiskolázás, szülők munkanélkülivé válása).

(2) Fiatal felnőtt részére az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően csak abban az esetben állapítható meg rendkívüli települési támogatás, ha közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul.

(3) Sürgős szükség esetén, vagy ha a késedelem a gyermek életét, testi épségét veszélyezteti, a jövedelemigazolástól el lehet tekinteni.

8. Rendkívüli települési támogatás felnőttek létfenntartási gondjainak enyhítésére

10. § A létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatás nyújtható alkalmanként vagy – különösen indokolt esetben – rendszeresen járó települési támogatás havi rendszerességgel. Mindkét fajta települési támogatás pénzbeli és természetbeni ellátás formájában is nyújtható.

11. § Az alkalmankénti települési támogatás ugyanazon jogosultra tekintettel legfeljebb négy alkalommal nyújtható egy évben, kivéve, ha vélelmezni lehet, hogy a települési támogatás iránti kérelem nem teljesítése esetén a kérelmező és családja a 2. § (5) bekezdésében foglalt élethelyzetek valamelyikébe kerül.

12. § A havi rendszerességgel adott rendszeresen járó települési támogatás (a továbbiakban: rendszeresen járó települési támogatás) évente egy alkalommal, a segélyre okot adó körülmény fennállásának időtartamára, de legfeljebb 6 hónapra állapítható meg.

9. Rendkívüli települési támogatás temetés céljából

13. § (1) Temetés céljából rendkívüli települési támogatás nyújtható annak a személynek, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozója volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját maga, illetve családja létfenntartását veszélyezteti.

(2) A támogatás összege –ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének

a) 150 %-át nem haladja meg, a helyben szokásos legolcsóbb temetési költség legalább 20 %-a,

b) 150 %-a és 250 %-a között van, a helyben szokásos legolcsóbb temetési költség legalább 15 §-a.

III. Fejezet

Természetben nyújtott egyéb szociális ellátások

14. § (1) A rendkívüli települési támogatás természetbeni ellátás formájában is nyújtható.

(2) Természetbeni ellátások különösen – a megállapított támogatás összegének erejéig

a) Erzsébet utalvány,

b) gyermekintézményi étkezési térítési díj átvállalása,

c) élelmiszerutalvány biztosítása,

d) gyógyszerköltség, egészségügyi szolgáltatásért fizetendő díj átvállalása,

e) tandíj, kollégiumi és albérleti díj átvállalása,

f) tankönyv-, tanszerellátás költségeinek biztosítása.

(3) A gyermekek védelmét szolgáló támogatás pénzbeli vagy természetbeni formájáról az eljárás során, az összes körülményt mérlegelve kell dönteni.

(4) A gyermekek védelmét szolgáló támogatás elsősorban akkor állapítható meg természetbeni ellátás formájában, ha

a) a kérelem a gyermekek étkeztetési térítési díjának (díjhátralékának) tandíjának, kollégiumi díjának, tankönyv-, tanszerellátásának, gyógyszerköltségének, egészségügyi szolgáltatásért fizetett díj támogatására irányul vagy

b) az ügy összes körülményeire tekintettel – alapos okkal – feltételezhető, hogy a szülő (gondozó) a pénzbeli támogatást nem a gyermek nevelésére, gondozására fordítja.

(5) Természetben nyújtott ellátás a köztemetés.

10. Köztemetés

15. § (1) A köztemetés elrendelésére vonatkozóan az Sztv. 48. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.

(2) Köztemetésként csak a helyben szokásos legolcsóbb koporsós vagy urnás temetési módot lehet alkalmazni az egyes sírhely kiváltás és a sírásás árával kiegészítve.

A helyben szokásos legolcsóbb koporsós vagy urnás temetési mód meghatározása céljából évente 1 alkalommal – legkésőbb február 28-ig – a tárgyévre vonatkozóan árajánlatot kell beszerezni.
(3) A polgármester különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítése alól részben vagy egészben mentesítheti. Méltánylást érdemlő körülmény különösen, ha a
a) megtérítésre kötelezett családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el a mindenkori nyugdíjminimum összegét, egyedülálló esetén annak 150 %-át,
b) akinek a családjában egy éven belül két elhalálozott temetéséről kell gondoskodni,
c) elemi csapás, egyéb nagyobb veszteséggel járó esemény bekövetkezése alapján,
d) betegségből adódó jelentős anyagi hátrány esetén,
e) az eltemettetésre köteles személy kiskorú.
(4) Amennyiben az elhunyt hagyatéka a köztemetés költségét részben fedezi, az eltemettetésre köteles személyt csak a köztemetés költsége és a hagyatéki vagyon különbözete után lehet a (4) bekezdésben foglalt feltételek megléte esetén részben vagy egészben a fizetési kötelezettség alól mentesíteni.
IV. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatások

11. Az ellátások formái

16. § (1) E rendeletben meghatározott személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokat – az Idősek Otthona kivételével - Gádoros nagyközségben bejelentett lakóhellyel rendelkező személyek vehetik igénybe.

(2) Annak a hajléktalan személynek, aki éjszakáit közterületen vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben tölti és az ellátás igénybevételekor nyilatkozatában tartózkodási helyként Gádoros nagyközséget jelöli meg, joga van az e rendeletben meghatározott személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételére függetlenül attól, hogy van bejelentett lakó- vagy tartózkodási helye.

(3) A személyes gondoskodás magába foglalja az e rendelet szerinti szociális alapellátásokat és a szakosított ellátást.

(4) Az Önkormányzat a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokat, alapellátást és szakosított ellátást a Gondozási Központ keretein belül biztosítja.

12. Alapszolgáltatások

17. § Az Önkormányzat a személyes gondoskodás keretében az alábbi alapellátási formákat biztosítja:

a) étkeztetés,

b) házi segítségnyújtás

c) nappali ellátása

13. Szakosított ellátások

18. § Az Önkormányzat a személyes gondoskodás keretében az alábbi szakosított ellátást biztosítja:

a) ápolást gondozást nyújtó intézmény (idősek otthona).

14. Étkeztetés

19. § (1) Az önkormányzat az étkeztetést

a) a Gondozási Központban igénybe vehető étkezéssel (helyben fogyasztással vagy elvitellel) valamint

b) az étel házhoz-szállításával biztosítja.

a) pontja szerinti személy akkor tekinthető szociálisan rászorulónak, ha betöltötte a 70. életévét.

b) Korhatárra tekintet nélkül jogosult étkeztetésre, aki egészségi állapota nem kielégítő volta miatt nem tud gondoskodni saját, illetve eltartottjai étkezéséről.

c) Fogyatékossági támogatásban részesülő, fogyatékos személy korra és jövedelemre tekintet nélkül részesülhet étkeztetésben.

d) Pszichiátriai beteg a pszichiátriai szakvélemény bemutatása mellett részesülhet étkeztetésben, amennyiben állapota alkalmas a közösségi életre.

e) Szenvedélybeteg abban az esetben részesíthető étkeztetésben, ha szenvedélybetegségéből gyógyulni kíván, a közelmúltban vagy a kérelem időpontjában kezelést vesz igénybe, hajlandóságot mutat a gyógyulásra.

f) Hajléktalanságra tekintettel az a személy részesíthető étkeztetésben, aki a településen tartózkodik életvitelszerűen, azonban bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, s éjszakáit közterületen nem lakás céljára szolgáló helyiségben tölti.

(3) A Gondozási Központ vezetője krízishelyzetben külön eljárás nélkül köteles étkeztetést biztosítani, ha annak hiánya a rászoruló életét, testi épségét veszélyezteti, illetve a rászoruló önellátásra képtelen.

15. Házi segítségnyújtás

20. § Az önkormányzat Képviselő-testülete az 1993. évi III. törvény (Szt.) 86. § (1) bekezdés c) pontja szerinti feladata keretében gondoskodik a házi segítségnyújtást igénylő gondozási szükséglettel rendelkező személyek ellátásáról.

16. Ápolást, gondozást nyújtó intézmény

Idősek otthona

21. § Az önkormányzat Képviselő-testülete az 1993. évi III. törvény (Szt.) 67. §-ában meghatározott feladatok ellátására önként vállalt feladatként ápolást, gondozást nyújtó intézményt tart fent.

V. Fejezet

AZ INTÉZMÉNYI JOGVISZONY

17. Az ellátás igénybevételének módja

22. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételére, az intézményi jogviszony keletkezésére, az Szt. 93. § (1)-(3) bekezdésében, valamint a 94. § (1) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

(2) A jogosultak nyilvántartásba vételéről, előgondozásról és elhelyezésről az intézményvezető gondoskodik az igények beérkezési sorrendjében.

(3) Az intézményvezető külön eljárás nélkül biztosíthat férőhelyet az alábbi esetekben:

a) egészségügyi intézmény a jogosult további gondozását nem biztosítja,

b) a jogosult tartósan önmaga ellátására képtelen állapotban van és nincs az ápolását, gondozását vállaló hozzátartozó, vagy más személy,

c) a jogosult ellátásáról házi segítségnyújtás keretében nem lehet gondoskodni.

18. Az intézményi jogviszonyban állók érdekvédelme

23. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó intézményben az ellátottak érdekeinek védelme érdekében érdekképviseleti fórumot kell működtetni.

(2) Az érdekképviseleti fórum tagjai választás alapján:

a) ellátottak részéről 2 fő,

b) ellátottak hozzátartozói, illetve törvényes képviselői részéről 1 fő,

c) az intézmény dolgozói részéről ellátási típusonként 1 fő,

d) a Nagyközségi Önkormányzat Szociális, Ifjúságvédelmi és Oktatási Bizottságának egy képviselő- testületi tagja.

(3) Az érdekképviseleti fórum tagjainak tisztsége négy évre szól. A tagság megszűnik:

a) a megbízatás időtartamának lejártával,

b) lemondással,

c) az intézményi jogviszony megszűnésével,

d) a tag halálával.

19. Az intézményi jogviszony megszűnése

24. § (1) Az intézményi jogviszony megszűnik:

a) az intézmény jogutód nélküli megszűnésével,

b) a jogosult halálával,

c) a határozott idejű intézeti elhelyezés esetén a megjelölt időtartam lejártával, kivéve ha a törvény rendelkezései alapján az elhelyezés időtartama meghosszabbítható.

(2) Az intézményvezető az intézményi jogviszonyt megszünteti a Szoc. tv. 94/C §-ában rögzített megállapodásban meghatározott esetekben.

a) másik intézménybe történő elhelyezése indokolt,

b) a házirendet súlyosan megsérti,

c) intézményi elhelyezése nem indokolt.

„(3) A rendelet 2. mellékletét képezi az Idősek Otthonára vonatkozó megállapodás.

(4) A rendelet 3. mellékletét képezi a szociális étkezésre vonatkozó megállapodás.

(5) A rendelet 4. mellékletét képezi a házi segítségnyújtásra vonatkozó megállapodás.

(6) A rendelet 5. mellékletét képezi az Idősek Klubjára vonatkozó megállapodás.”

20. Térítési díj

25. § (1) A személyes gondoskodás körébe tartozó ellátásokért térítési díjat kell fizetni. Az intézményi térítési díjakat önkormányzati rendelet tartalmazza. A személyi térítési díj megállapításának alapja a Szt. A személyi térítési díj nem lehet magasabb, mint az intézményi térítési díj.

(2) A térítési díj csökkentésére, illetve elengedésére abban az esetben kerülhet sor, ha a térítési díj teljes, illetve részösszegének megfizetése a kötelezett és családja megélhetését átmenetileg vagy tartósan veszélyezteti.

(3) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díját havonként, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell az intézmény számlájára befizetni.

26. § (1) A térítési díj csökkentésére, illetőleg elengedésére abban az esetben kerülhet sor, ha a térítési díj teljes, illetve részösszegének megfizetése a kötelezet és családja megélhetését súlyosan veszélyezteti. A megélhetés súlyosan veszélyeztetett, ha a kérelmező

a) rokkantsági ellátásban részesül, és az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg a 30 %-os mértéket, feltéve, ha kérelmező vagy családja egy főre jutó havi nettő jövedelme nem haladja meg a mindenkori nyugdíjminimum 100 %-át, egyedül élő esetében a 150 %-át,

b) nem rendelkezik a létfenntartáshoz szükséges mértéken felül ingó vagyonnal, vagy forgalomképes ingatlannal és a közös háztartásban élő család egy főre jutó nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedülálló esetében a 150 %-ot.

c) a 80. életévét beöltötte.

(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontjában rögzített esetekben sincs lehetőség a személyi térítési díj mérséklésére vagy elengedésére, ha az ellátásra jogosult tartási vagy öröklési szerződést kötött.

(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott feltételek fennállása esetén a térítési díj csökkentése esetén a díjcsökkentést legalább 30 %-os mértékben kell megállapítani.”

(4) Az e §-ban megállapított hatáskört a polgármester átruházott hatáskörben gyakorolja.

VI. Fejezet

21. Eljárási- és hatásköri rendelkezések

27. § (1) A pénzbeli és a természetben nyújtandó szociális ellátások iránti kérelmet a hivatalnál lehet előterjeszteni, szóban vagy írásban. A szóban előterjesztett kérelmet jegyzőkönyvbe kell foglalni.

(2) A hivatal szociális igazgatással foglalkozó köztisztviselői valamint a kérelem elbírálására jogosult szervek az eljárás során kötelesek a kérelmezők részére a szükséges tájékoztatást megadni, jogaikra és kötelezettségeikre a figyelmet felhívni, különös tekintettel az Sztv. 9. és 17. §-ában foglaltakra.

(3) Mellőzni kell a jövedelem-nyilatkozatot és a vagyoni helyzetről szóló nyilatkozatot, ha a kérelmező a kérelem benyújtását megelőző hat hónapon belül már részesült olyan ellátásban, amelyhez a jövedelmi-és vagyoni helyzetét igazolta, és vélelmezhető, hogy helyzetében nem történt a jogosultságát érintő változás. Erről a kérelmező írásban köteles nyilatkozni.

(4) Sürgős szükség esetén - ha a kérelmező életkörülményei az azonnali segítséget indokolják - a kérelem bizonyítási eljárás nélkül az igénylő nyilatkozata alapján teljesíthető.

(5) Kérelmező köteles a szociális helyzetéről való tájékozódást elősegíteni, annak feltárásában közreműködni.

28. § (1) A döntésre jogosult szerv döntését a benyújtott kérelem, annak mellékletei, szükség esetén környezettanulmány alapján köteles meghozni. A környezettanulmány elvégzéséről – a személyes gondoskodást nyújtó ellátások kivételével – a polgármesteri hivatal gondoskodik, amennyiben vitatja a kérelemben feltüntetett jövedelmi és vagyoni helyzetre vonatkozó adatokat.

(2) A személyes gondoskodást nyújtó ellátások tekintetében az előgondozás elvégzéséről a Gondozási Központ vezetője intézkedik.

(3) Amennyiben a szociális ellátást kérő az általa kérelmezett ellátás helyett más ellátásra lenne jogosult, erre a tényre a kérelme elutasításáról szóló határozatban a figyelmét fel kell hívni, illetőleg az ellátást részére hivatalból meg kell állapítani.

29. § (1) A személyes gondoskodás igénybevételére irányuló kérelmeket és azok mellékleteit az ellátást nyújtó intézmény vezetőjénél kell benyújtani.

(2) Az intézményi ellátás igénybevételének megkezdése előtt az intézményvezető és az ellátást igénybe vevő, illetve törvényes képviselője megköti a függelékben szereplő megállapodást (1. függelék).

30. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó intézménynél az intézményi elhelyezés az intézmény vezetőjének hatáskörébe tartozik.

(2) Az ellátott kérelme vagy az intézményvezető javaslata alapján a Képviselő-testület méltányosságból a fizetendő térítési díjat mérsékelheti vagy elengedheti.

(3) A személyi térítési díjat el kell engedni, ha a jogosult jövedelemmel nem rendelkezik.

31. § Eltérő szabály hiányában a rendelet által alkalmazott fogalmak értelmezésére az Szt. 4. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.

32. § A rendelet alkalmazása során az öregségi nyugdíj legkisebb összege változásának időpontjával változnak a rendszeres szociális ellátások összegei is, melyről a jogosultakat értesíteni kell.

33. § (1) Az e rendeletben szabályozott rendszeresen járó települési támogatást utólag, minden hó 5-ig kell kifizetni az önkormányzat pénztárából, vagy át kell utalni a jogosult pénzintézetnél vezetett számlaszámára.

(2) A pénzbeli, nem rendszeresen járó települési támogatást a határozat jogerőre emelkedésétől számított 3 napon belül kell kifizetni az önkormányzat pénztárából, vagy ha a jogosult bankszámlaszámmal rendelkezik, át kell utalni a pénzintézetnél vezetett számlaszámára.

(3) Ha a jogosult a részére megállapított támogatást a házipénztárban nem veszi fel és bankszámlaszámmal sem rendelkezik, részére azt a posta útján kell kézbesíteni, 3 napon belül.

34. § (1) Az Szt. 17. §-ában foglaltak szerint jogosulatlanul igénybevett ellátás és annak kamatai megtérítésének elrendelése esetén a visszafizetés méltányosságból részben vagy egészben akkor engedhető el, ha a visszafizetés olyan helyzetet eredményezne, amely a kérelmező és családja megélhetését veszélyeztetné, vagy amelyben ismételten szociális ellátásra szorulna.

(2) Kérelemre, a visszafizetésre részletfizetés is engedélyezhető, a részletfizetés időtartama azonban nem lehet hosszabb, mint az ellátás jogosulatlan igénybevételének időtartama.

35. § (1) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátások megállapításával, felülvizsgálatával, az ellátás összegének, formájának megszüntetésével, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatás megtéríttetésével, elengedésével illetőleg a megtérítendő összeg csökkentésével kapcsolatos önkormányzati hatásköröket, átruházott hatáskörben a polgármester gyakorolja.

(2) A polgármester dönt.

a) a rendszeresen járó települési támogatásról,

b) a rendkívüli települési támogatásról,

c) személyi térítési díjak behajtásáról, mérsékléséről, elengedéséről.

VII. Fejezet

HATÁLYBALÉPTETŐ ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

36. § (1) A rendelet 2015. március 1-jén napján lép hatályba. Rendelkezéseit a 2015. március 1. után keletkezett ügyekben kell alkalmazni.

(2) Hatályát veszti a pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról szóló 22/2013. (XII. 21.) önkormányzati rendelet.

1. melléklet

KÉRELEM
települési támogatás megállapításához
Az ellátást igénylő neve: ………………………………………………………………………
Leánykori név: ………………………………………………………………………
Anyja neve: ………………………………………………………….………...…
Születési hely: …………………………………...., idő: ……………….…………..
TAJ szám: ………………………………………………………….…...………
Lakóhely címe: ……………………………………………………….………...……
Tartózkodási hely címe: ………………………………………………………………………
Iskolai végzettség: ……………………………………………………….………...……
Foglalkozás: …………………………………………………….………...………
Ha az ellátást igénylő nem cselekvőképes, a törvényes
képviselő neve ……...………………………………………….………...………….
A törvényes képviselő bejelentett
lakóhelyének címe: ……………………………………………………...……………….
Kérem, hogy részemre teleülési támogatást/rendkívüli települési támogatást (megfelelő aláhúzandó) állapítsanak meg.
A támogatásra az alábbi okok miatt van szükségem (egyet aláhúzással kell jelölni)
- a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez,
- a 18. életévet betöltött tartósan beteg hozzátartozójának az ápolását, gondozását végző személy részére,
- a gyógyszerkiadások viseléséhez,
- a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralék felhalmozódása miatt,
- életet, testi épséget veszélyeztető helyzet elhárítása,
- létfenntartásról más módon gondoskodni képtelen,
- betegség,
- haláleset,
- elemi kár bekövetkezése,
- válsághelyzetben lévő várandós anyag gyermekének megtartása,
- iskoláztatás biztosítása
- gyermek fogadásának előkészítése,
- nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás,
- gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások miatt.
Indoklásul előadom, hogy ………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………...………………………………………………………………………………………………………...
A további egy lakásban együtt élő, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók:

Név

Születési hely, idő

Rokonsági fok

Gádoros, 2015. ………………………. hó …… nap
………………………………….
az ellátást igénylő vagy
törvényes képviselőjének aláírása
Mellékletek:
- jövedelemnyilatkozat (hozzácsatolni a jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmek valódiságának igazolására szolgáló iratokat pl.: nyugdíjszelvény, munkáltatói igazolás, szerződés, stb.)
- haláleset esetén halotti anyakönyvi kivonat, temetési számlák
- kórházi kezelés esetén zárójelentés
- betegség estén orvosi igazolás
- gyógyászati segédeszköz esetén igazolás a bekerülési költségről
- tartós betegségről orvosi igazolás
- közüzemi kikapcsolási értesítő
- fizetési felszólítás

Jövedelemnyilatkozat
A) Személyi adatok
1.) Az ellátást igénylő neve
(leánykori név is): ………………………………………………………………………
2.) Az ellátást igénylő bejelentett
lakóhelyének címe: …………………………………………………………………...….
3.) Az ellátást igénylő tartózkodási
helyének címe: …………………………………………………………………...….
4.) Ha az ellátást igénylő nem cselekvőképes a törvényes
képviselő neve: ………………………………………………………………………
5.) A törvényes képviselő bejelentett
lakóhelyének címe: ………………………………………………………………………
6.) Az igénylővel egy háztartásban élő közeli
hozzátartozók száma. ……………… fő
7.) A 6.) pontban szereplő közeli hozzátartozók neve:

a) ………………………………………………………………………

b) ………………………………………………………………………

c) ………………………………………………………………………

d) ………………………………………………………………………

e) ………………………………………………………………………

f) ………………………………………………………………………

g) ………………………………………………………………………

h) ………………………………………………………………………

i) ………………………………………………………………………

j) ………………………………………………………………………

k) ………………………………………………………………………


B) Jövedelmi adatok Ft-ban

Jövedelmek típusa

Kérelmező jövedelme

Közeli hozzátartozók jövedelme

Összesen

a)

b)

c)

d)

e)

f)

g)

1.

Munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból származó jövedelem és táppénz

2.

Társas és egyéni vállalkozásból származó jövedelem

3.

Ingatlan, ingó vagyontárgyak értékesítéséből, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem

4.

Nyugellátás, baleseti nyugellátás, egyéb nyugdíjszerű ellátások

5.

A gyermek ellátásához és gondozásához kapcsolódó támogatások (GYED, GYES, GYET, családi pótlék, gyermektartásdíj, stb.)

6.

Önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás (munkanélküli járadék, rendszeres szociális és nevelési segély, jövedelempótló támogatások stb.)

7.

Föld bérbeadásából származó jövedelem

8.

Egyéb (pl. ösztöndíj, értékpapírból származó jövedelem, kis összegű kifizetések stb.)

9.

Összes bruttó jövedelem

10.

Személyi jövedelemadó vagy előleg összege

11.

Egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege

12.

Munkavállalói járulék összege

13.

A család havi nettő jövedelme összesen {9-(10+11+12)}

Egy főre jutó havi családi nettó jövedelem: ………………….. Ft/hó

Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a NYILATKOZAT-ban közölt adatok a valóságnak megfelelnek.
Tudomásul veszem, hogy a JÖVEDELEMNYILATKOZAT-ban közölt adatok valódiságát a Szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (6) bekezdése alapján: a kérelmező életkörülményeire tekintettel a hatóság vitatja a jövedelemnyilatkozatban foglaltakat, felhívhatja a kérelmezőt az általa lakott lakás, illetve saját és családja tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok benyújtására.
Abban az esetben, a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50 %-át, a jövedelem a fenntartási költségek figyelembevételével vélelmezhető.
Gádoros, 2015. év …………….. hó …… nap
………………………………….
az ellátást igénylő vagy
törvényes képviselőjének aláírása
KITÖLTÉSI UTASÍTÁS

1. Közeli hozzátartozók:

a) a házastárs, az élettárs,

ba) a 20 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező;
bb) a 23 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató;
bc) a 25 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali tagozaton egyetemi, főiskolai tanulmányokat folytató, név szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek;
bd) korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vérszerinti, örökbefogadott mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapota gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt;
c) a 18. életévet be nem töltött gyermek vonatkozásában a vérszerinti és az örökbefogadó szülő, illetve a szülő házastársa vagy élettársa, valamint a ba)-bd) pontban meghatározott feltételeknek megfelelő testvér.

2. Az egy háztartásban élők jövedelmét közeli hozzátartozók szerint kell feltüntetni.

3. A 2. és 3. jövedelemtípusba tartozó jövedelmek kivételével a kérelem benyújtását megelőző hónap átlagjövedelmét kell szerepeltetni.

4. A 2. és 3. jövedelemtípusba tartozó jövedelmek esetén a kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallás azonos megnevezésű rovatába szereplő összeg 12-vel osztott részét kell beírni.

5. A jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmekről a típusának megfelelő igazolást vagy annak fénymásolatát (nyugdíjszelvény, munkáltatói igazolás, szerződés stb.) a jövedelemnyilatkozathoz csatolni kell.

6. Az egy főre jutó havi nettó családi jövedelem a havi családi összjövedelem osztva a háztartásban élők számával.

7. A jövedelemnyilatkozatot a kérelmező mellett az érintett közeli hozzátartozónak is alá kell írniuk. Ha az ellátást igénylő vagy annak közeli hozzátartozója nem cselekvőképes, helyette a törvényes képviselője jogosult az aláírásra.


Vagyonnyilatkozat
I. A kérelmező személyes adatai
Neve: …………………………………………………………
Születési neve: …………………………………………………………
Anyja neve: …………………………………………………………
Születési hely, idő: ………………………………………………………….
Lakóhely: ………………………………………………………….
Tartózkodási hely: ………………………………………………………….
TAJ szám: ………………………………………………………….
II. A kérelmező és a vele együtt élő közeli hozzátartozójának vagyona
A. Ingatlanok
1.) Lakástulajdon és lakótelek-tulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat)
címe: ………………………….. város/község, ……………………… út/utca ………. hsz.
alapterülete: …………. m2, tulajdoni hányad: ……………….., szerzés ideje: ………. év
Becsült forgalmi érték*: ………………………… Ft
2.) Üdülőtulajdon és üdülőtelek-tulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat)
címe: ………………………….. város/község, ……………………… út/utca ………. hsz.
alapterülete: …………. m2, tulajdoni hányad: ……………….., szerzés ideje: ………. év
Becsült forgalmi érték*: ………………………… Ft
3.) Egyéb, nem lakás céljára szolgáló épület-(épületrész)-tulajdon (vagy állandó használat):
megnevezése: zártkerti építmény, műhely, üzlet, műterem, rendelő, garázs, stb.
címe: ………………………….. város/község, ……………………… út/utca ………. hsz.
alapterülete: …………. m2, tulajdoni hányad: ……………….., szerzés ideje: ………. év
Becsült forgalmi érték*: ………………………… Ft
4.) Termőföldtulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat)
megnevezése: ………………………………….
címe: ………………………….. város/község, ……………………… út/utca ………. hsz.
alapterülete: …………. m2, tulajdoni hányad: ……………….., szerzés ideje: ………. év
Becsült forgalmi érték*: ………………………… Ft
B. Egyéb vagyontárgyak
Gépjármű:
a) személygépkocsi
típus: ……………………………………..., rendszám: ………………..
szerzés ideje: ………………………….., becsült forgalmi érték**: ……………….. Ft
b) tehergépjármű, autóbusz
típus: ……………………………………..., rendszám: ………………..
szerzés ideje: ………………………….., becsült forgalmi érték**: ……………….. Ft
Kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek.
Hozzájárulok a nyilatkozatban szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárásban történő felhasználásához, kezeléséhez.
Gádoros, 2015. ………………… hó ………. nap
……………………………………
aláírás
Megjegyzés:
Ha a kérelmező vagy családtagja bármely vagyontárgyból egynél többel rendelkezik, akkor a vagyonnyilatkozat megfelelő pontját a vagyontárgyak számával egyezően kell kitölteni. Amennyiben a vagyonnyilatkozatban feltüntetett vagyon nem Magyarország területén van, a forgalmi értéket a vagyon helye szerinti állam hivatalos pénznemében is fel kell tüntetni.
*Becsült forgalmi értékként az ingatlannak a településen szokásos forgalmi értékét kell feltüntetni.
**Becsült forgalmi értékként a jármű kora és állapota szerinti értéket kell feltüntetni.

NYILATKOZAT
Kérem, hogy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 29. § (9) bekezdésében meghatározottaknak megfelelően szíveskedjen tájékoztatni az ügy iktatási számáról, az eljárás megindításának napjáról, az ügyintézési határidőről, ügyintézőjéről, és az ügyintéző hivatali elérhetőségéről.
Nem kérem, hogy a Ket. 29. § (9) bekezdése szerinti tájékoztatást részemre megküldjék.
Kérem, hogy a hivatal az alábbi hatóságok nyilvántartásában szereplő, az ügy elbírálásához szükséges igazolásokat és adatokat szerezze be:

1. ……………………………………………… hatóságtól ……………………………- t

2. ……………………………………………… hatóságtól …………………………….-t

Az adatok beszerzéséhez szükséges további adataim:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(adószám, TAJ szám, ingatlanok adatai, engedély szám, bankszámlaszám, stb.)
Vállalom, hogy a felmerülő illeték- vagy igazgatási szolgáltatási díj költségét ügyemben eljáró hatóságnak megtérítem.
Tudomásul veszem, hogy a személyes adatok védelméről, a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXVI. törvény értelmében e nyilatkozat hozzájárulásnak minősül ahhoz, hogy a kérelmet elbíráló hatóság adataimat kezelje, illetve továbbítsa.
Nem kérem, hogy a mellékelt kérelem elbírálásához szükséges igazolásokat és adatokat a hivatal szerezze be, mert azokat a hivatal a rendelkezésére bocsátom.
Tudomásul veszem, hogy az ügyben keletkezett iratokba személyesen, vagy írásban meghatalmazott képviselőm útján betekinthetek, másolatot, kivonatot készíthetek, vagy másolatot kérhetek.
Gádoros, 2015. év ………………. hó …… nap
……………………………..
aláírás

NYILATKOZAT
személyes adatok kezeléséhez való hozzájárulásról
Hozzájárulok ahhoz, hogy Gádoros Nagyközség Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala a benyújtott kérelemben feltüntetett, jegyzőkönyvben rögzített, vagy hiánypótlásra felhívást követően közölt személyes adataimat/gyermekeim adatait a kérelem elbírálása, illetve az eljárás lefolytatása érdekében kezelje.
Tudomásul veszem, hogy ezen nyilatkozat nem érinti a törvényben kötelezően előírt adatkezelések teljesítését.
Gádoros, 2015. év ………………. hó …… nap
……………………………..
aláírás
A pénzügyi bűncselekmények
Visszaélés társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatásai
(kivonat az 1978. évi IV. törvényből (Büntető Törvénykönyv)

309. § (1) Aki társadalombiztosítási ellátás, vagy az államháztartás alrendszereiből jogszabály alapján, természetes személy részére nyújtható pénzbeli vagy természetbeni juttatás megszerzése vagy megtartása céljából mást tévedésbe ejt, tévedésben tart vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel kárt okoz, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekménnyel okozott kárt a vádirat benyújtásáig megtéríti
.
Költségvetési csalás

310. § (1) Aki

a) költségvetésbe történő befizetési kötelezettség vagy költségvetésből származó pénzeszközök vonatkozásában mást tévedésbe ejt, tévedésben tart vagy a valós tényt elhallgatja,

b) költségvetésbe történő befizetési kötelezettséggel kapcsolatos kedvezményt jogtalanul vesz igénybe,

c) költségvetésből származó pénzeszközöket a jóváhagyott céltól eltérően használ fel,

és ezzel egy vagy több költségvetésnek vagyoni hátrányt okoz, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a költségvetési csalás nagyobb vagyoni hátrányt okoz,
b) az (1) bekezdés szerint minősülő költségvetési csalást
ba) bűnszövetségben,
bb) üzletszerűen
követik el.
(3) A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a költségvetési csalás jelentős vagyoni hátrányt okoz,
b) a nagyobb vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalást a (2) bekezdés b) pont ba)–bb) alpontjában meghatározott módon követik el.
(4) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a költségvetési csalás különösen nagy vagyoni hátrányt okoz,
b) a jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalást a (2) bekezdés b) pont ba)–bb) alpontjában meghatározott módon követik el.
(5) A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a költségvetési csalás különösen jelentős vagyoni hátrányt okoz,
b) a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalást a (2) bekezdés b) pont ba)–bb) alpontjában meghatározott módon követik el.
(6) Az (1)–(5) bekezdés szerint büntetendő, aki a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvényben, valamint a felhatalmazásán alapuló jogszabályban megállapított feltétel hiányában vagy hatósági engedély nélkül jövedéki terméket előállít, megszerez, tart, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik, és ezzel a költségvetésnek vagyoni hátrányt okoz.
(7) Aki költségvetésből származó pénzeszközökkel kapcsolatban előírt elszámolási, számadási vagy az előírt tájékoztatási kötelezettségének nem vagy hiányosan tesz eleget, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy valótlan tartalmú, hamis vagy hamisított okiratot használ fel, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(8) Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki az (1)–(6) bekezdésben meghatározott bűncselekménnyel okozott vagyoni hátrányt a vádirat benyújtásáig megtéríti. A korlátlan enyhítés nem alkalmazható, ha az (1)–(6) bekezdésben meghatározott bűncselekményt bűnszövetségben vagy üzletszerűen követik el.
Mellékelt kérelmet fentiek tudomásul vételével nyújtom be.
Gádoros, 2015. év ………………. hó …… nap
……………………………..
aláírás
NYILATKOZAT
a gyermektartásdíj összegéről
Alulírott ………………………………………………………………………………… (név) születési hely, idő: ……………………………………………………………………………, Gádoros, ………………………………………. utca ………… szám alatti lakos büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy gyermek(i)m édesapjától külön élek, és gyermektartásdíj címén havi …………………… Ft-ot kapok tőle kézhez.
Gádoros, 2015. év ………………. hó …… nap
……………………………..
aláírás

NYILATKOZAT
havi rendszeres jövedelemmel nem rendelkező személyek részére
Kérelmező neve: …………………………………………………………….……
Születési neve: …………………………………………………………….……
Anyja neve: …………………………………………………….………....…
Születési hely: ………………………………...., idő: ……………….…….…..
Lakóhely címe: …………………………………………………….…...….……
Tartózkodási helye: ………………………………………………….………....……
Családi állapota (nem köt.) ………………………………………………………………….
TAJ szám: ……………………………………………………….…………
Állampolgárság (nem köt.): …………………………………………………….……………
Fent nevezett anyagi és büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem:
- hogy a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban havi rendszeres keresettel, jövedelemmel saját jogon nem rendelkeztem,
- megélhetésemet az elmúlt 12 hónapban a következő bevételekből fedeztem (pl. alkalmi munka)

1. hónap: ………………………………….. 2. hónap: …………………………………..

3. hónap: ………………………………….. 4. hónap: …………………………………..

5. hónap: ………………………………….. 6. hónap: …………………………………..

7. hónap: ………………………………….. 8. hónap: …………………………………..

9. hónap: ………………………………….. 10. hónap: ……………………………..…..

11. hónap: ………………………….…….. 12. hónap: ……………………..…………..

Gádoros, 2015. év ………………. hó …… nap
……………………………..
aláírás

1. függelék

M E G Á L L A P O D Á S
mely létrejött egyrészről a Gondozási Központ, Családsegítő és Védőnői Szolgálat, Gádoros, Fő u. 30. sz. alatti Idősek Otthona, mint ellátást nyújtó intézmény /továbbiakban: ellátást nyújtó intézmény/ másrészről
a.) mint ellátást igénybevevő
- neve: ………………………………………………………………………
- születési neve: ………………………………………………………………………
- lakcíme: ………………………………………………………………………
- tartózkodási helye: ………………………………………………………………………
- telefonszáma: ………………………………………………………………………
- anyja neve: ………………………………………………………………………
- szül. hely, idő: ………………………………………………………………………
- szem. ig. sz.: ………………………………………………………………………
- TAJ száma: ………………………………………………………………………
- nyugd. törzssz.: ………………………………………………………………………
- állampolgársága: ………………………………………………………………………
- állampolgársági jogállás: ………………………………………………………………..
b.) tartásra kötelezett/ vagy vállaló személy
- neve: ………………………………………………………………………
- lakcíme: ………………………………………………………………………
- telefonszáma: ………………………………………………………………………
- anyja neve: ………………………………………………………………………
- szül. hely, idő: ………………………………………………………………………
- szem. ig. száma: ………………………………………………………………………
között, a mai napon, az alábbi feltételek szerint:

I. A szerződés tárgya

1.) A szociális ellátást nyújtó intézmény fenntartója Gádoros, Fő u. 30. sz. alatt személyes gondoskodás keretébe tartozó szakosított ellátást – ápolást, gondozást – nyújtó intézményt, a Gondozási Központ, Családsegítő és Védőnői Szolgálaton belül idősek otthonát működteti. A szociális intézmény a vonatkozó jogszabályokban és jelen megállapodásban szabályozott módon teljes körű ellátást nyújt.
2.) Az ellátást nyújtó intézmény az 1.) pontban megjelölt ingatlanban helyezi el az ellátást igénybevevőt.
3.) Az ellátást nyújtó intézmény a szociális ellátást
20..……év ………………………..hó……….napjától kezdődően határozott időre, ……….év ………………………..hó ……….napjáig (befogadó nyilatkozat), feltétel bekövetkeztéig ……….év …………………….hó ……….napjáig (befogadó nyilatkozat), határozatlan időtartamra szólóan biztosítja.

II. Szolgáltatások és a fizetési kötelezettség

4.) A felek tájékoztatási kötelezettsége
4.1.) Az intézménybe való felvételkor az intézmény tájékoztatta az ellátást igénybevevőt és hozzátartozóját
- az intézményben biztosított ellátás tartamáról és feltételeiről,
- az intézmény által vezetett nyilvántartásokról, továbbá arról, hogy személyes adatai a Szt. 20. §-a, valamint ennek végrehajtása tárgyában kiadott 226/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet alapján országos elektronikus nyilvántartásba kerülnek.
- a jogosult és hozzátartozó közötti kapcsolattartás, különösen a látogatás, a távozás rendjéről, az érdekképviseleti fórum működéséről, panaszjoguk gyakorlásának módjáról,
- az intézményi házirendről, (mely tartalmazza az intézmény belső rendjét és az együttélés szabályait), melynek egy példánya az ellátást igénybevevő számára átadásra került,
- az intézménybe való felvételhez, az intézményi jogviszony létesítéséhez szükséges okiratokról, személyes használati tárgyakról, hozzátartozói nyilatkozatokról, a személyes megjelenésre vonatkozó szabályokról és más, jogszabályban meghatározott feltételekről.
4.2.) A jogosult és hozzátartozója az intézménybe való felvételkor köteles nyilatkozni (a nyilatkozatokat a megállapodás melléklete tartalmazza).
- a tájékoztatásban foglaltak tudomásulvételéről és annak tiszteletben tartásáról,
- arról, hogy a szociális ellátásra való jogosultság feltételeiben és a jogosult, továbbá a közeli hozzátartozója személyazonosító adataiban beállott változásokról haladéktalanul tájékoztatni fogja az intézmény vezetőjét,
- minden olyan körülményről, amely a személyi térítési díj megállapításához szükséges,
- az eltemettetése módjáról és annak költségviselőjéről,
- minden olyan dologról, ami az intézményi jogviszony létesítését, fenntartását, illetve megszüntetését befolyásolhatja, vagy azt más okból fontosnak tartja.
(Nem kell a térítési díj megállapításához szükséges adatokat közölni akkor, ha az elhelyezést igénylő vagy más személy az elhelyezés iránti kérelemmel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy szerződésben vállal kötelezettséget az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.)
4.3.) A bentlakásos szociális intézmény vezetője köteles értesíteni, illetve tájékoztatni a jogosultat és az általa megjelölt hozzátartozóját.
a.) A jogosult állapotáról, annak lényeges változásáról.
b.) Az egészségügyi intézménybe való beutalásról.
c.) Az ellátás biztosításában felmerült akadályoztatásról, az ellátás ideiglenes szüneteltetéséről.
d.) Az áthelyezés kezdeményezéséről, illetőleg kérelmezéséről.
e.) A díjfizetési hátralék következményeiről, valamint a behajtás érdekében kezdeményezett intézkedéséről.
5.) Az intézmény a következő szolgáltatásokat nyújtja:
- biztosítja a lakhatást, a folyamatos fűtést, világítást, melegvíz ellátást,
- napi legalább háromszori étkeztetést – melyből egy alkalommal főtt ételt – biztosít,
- szükség szerint biztosítja ruházattal, illetve textíliával való ellátást és a textíliák, ruhák mosását a házirendben meghatározott módon,
- gondoskodik az ellátást igénybevevő mentális gondozásáról, egészségügyi ellátásáról, gyógyszereinek beszerzéséről,
- egyeztetett módon gondoskodik a szabadidő kulturált eltöltéséről,
- a bentlakásos intézmény gondoskodik az ellátást igénybevevők értékeinek és vagyontárgyainak megőrzéséről, melynek módját, az abból kizárt tárgyak körét a házirendben szabályoztuk,
- alapfeladatot meghaladóan is szervezhet az intézmény programokat, szolgáltatásokat (pl.: pedikűr, fodrászat, kozmetika, masszőr), melyért – esetenként – a rendezvény önköltségét meg nem haladó mértékű térítési díj is kérhető.
- Az intézmény vezetője köteles gondoskodni: a jogosult és hozzátartozói közötti személyes kapcsolattartás kulturált és zavartalan körülményeiről, az intézményben megfelelő helyiség biztosításával, illetve az intézményi dolgozók foglalkozásbeli titoktartási kötelezettségének érvényesítéséről és a jogosult személyiségi jogainak tiszteletben tartásáról.
6.) Az ellátásért fizetendő személyi térítési díj
Az ellátást igénybevevő (kötelezett) a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért személyi térítési díjat köteles fizetni.
Jövedelme alapján: ………………………………………………………………………...
Nyilatkozat alapján: ………………………………………………………………………...
Összesen: ………..……………………………………………………………….
Közölt mértékű személyi térítési díj megfizetését követően az ellátást igénybevevő számára maradó költőpénz havi összege nem kevesebb a jogszabályok által meghatározott minimum összegénél (a tárgy év január 1-én érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 20 %-ánál.)
A térítési díj felülvizsgálata során megállapított új személyi térítési díj megfizetésének időpontjáról a fenntartó rendelkezik, azzal a feltétellel, hogy az új térítési díj megfizetésére a jogosult nem kötelezhető a felülvizsgálatot megelőző időszakra.
Az ellátást igénybevevő kórházi (gyógyintézeti) ellátás időtartamára: 20 %-át, 6 napnál hosszabb, de két hónapot meg nem haladó egybefüggő távollét időtartamára: 20 %-át, 2 hónapon túl: 50 %-át kell fizetni a megállapított térítési díjának.
Ha nem étkezik az intézményben, de ott tartózkodik a személy térítési díjból az étkezési díj levonásra kerül, a fennmaradó részt kell csak kifizetni.
6 napnál rövidebb távollét esetén az eltávozás idejére a személy térítési díjból az étkezési díj levonásra kerül, a fennmaradó részt kell csak kifizetni.
Abban a nem kívánt esetben, ha az ellátást igénybevevő a személyi térítési díj fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, úgy a fenntartó az intézményvezető tájékoztatása alapján, intézkedik a térítési díj hátraléknak a behajtásáról az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény, illetve az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI: törvény szabályainak alkalmazásával.
Ha a jogosult a személyi térítési díj összegét vitatja vagy annak csökkentését, illetve elengedését kéri, akkor e kérésével a fenntartóhoz fordulhat, ki dönt a személyi térítési díj összegéről.

7.) Érdekképviselet
A jogosult és hozzátartozója, valamint a jogosult jogait és érdekeit képviselő társadalmi szervezet a házirendben foglaltak szerint panasszal élhet az intézmény vezetőjénél vagy az érdekképviseleti fórumnál:
- az intézményi jogviszony megsértése, különösen személyiségi jogainak, kapcsolattartásának sérelme,
- az intézmény dolgozóinak szakmai, titoktartási és vagyonvédelmi kötelezettségei megszegése esetén, vagy
- az ellátás körülményeit érintő kifogások orvoslása érdekében.
8.) Az intézményi jogviszony megszűnése

8. 1.) Az ellátásra jogosult intézményi jogviszony megszűnik:

a.) Az intézmény jogutód nélküli megszűnésével, mely esetben az intézmény fenntartóját elhelyezési kötelezettség terheli.
b.) A határozott idejű intézeti elhelyezés esetén a megjelölt időtartam lejártával.
c.) A jogosultnak, illetve hozzátartozójának a jogviszony megszüntetésére vonatkozó bejelentését követő – a házirendben meghatározott – idő elteltével.
d.) A jogosult halálával.
e.) Akkor, ha az intézményi elhelyezés feltételei már nem állnak fenn vagy a jogosultat másik intézménybe kell elhelyezni, illetve intézményi elhelyezése nem indokolt és végül,
f.) Az intézményt fenntartó megszüntetheti az intézményi jogviszonyt akkor, ha a jogosult a házirendet súlyosan megsérti és/vagy – rendszeresen – nem tesz eleget személyi térítési díj fizetési kötelezettségének.
Az intézményi jogviszony megszűnése esetén az intézmény vezetője értesíti a jogosultat, illetve a törvényes képviselőjét a személyes használati tárgyak és a megőrzésre átvett értékek, vagyontárgyak elvitelének határidejéről, rendjéről és feltételeiről.
8.2.) Az intézményi jogviszony megszűnésekor a felek egymással elszámolnak, mely ügylet kiterjed:
- a fizetendő személyi térítési díjakra, ezek esetleges hátralékaira,
- az intézmény tárgyi eszközeiben – szándékosan – okozott károkra, vagy elszámolási kötelezettséggel átvett eszközök hiányaira,
- visszafizetendő egyszeri hozzájárulásokra és
- minden olyan dologra, melyek – az intézmény humán jellegével összeegyeztethetően
- az intézményi jogviszony megszüntetéséhez okszerűen kapcsolódik.
Nem lehet bevonni az elszámolásba alakrész újra festéséhez, az intézményi jogviszony megszűnéséhez kapcsolódó jogi és adminisztratív költségeket.
9.) A szociális intézmény – tekintettel arra, hogy terhére a szerződés hosszú és emberileg belátható időre szóló kötelezettséget tartalmaz – kijelenti, hogy előre nem látható rendkívüli helyzetekben is minden elvárhatót megtesz, hogy az e szerződésből következő kötelezettségeit a lehető legjobban teljesítse.
A megállapodást aláíró felek kijelentik, hogy vitás kérdéseiket elsődlegesen tárgyalás útján kívánják meg rendezni.
10.) Megállapodás módosítására sor kerülhet jogszabályi feltételek változása esetén, valamint a felek közös megegyezése esetén.
Jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvény, továbbá az idősek ellátására vonatkozó mindenkori jogszabályok rendelkezései az irányadóak.
Kelt: ……….év ……………hó …… nap.
………………………………….. ……………………………………
ellátást igénybevevő tartásra kötelezett
(vagy azt vállaló személy)

2. függelék

………………………………………..
ellátást nyújtó intézmény
Hozzátartozó neve: ……………………………………….
Lakcíme: ……………………………………….
Telefonszáma: ……………………………………….
Szem. ig. sz.: ……………………………………….
Tanú neve: …………………………….. Tanú neve: …………………………..
Lakcíme: …………………………….. Lakcíme: …………………………..
Telefonszáma: …………………………….. Telefonszáma: …………………………..
Szem. ig. sz.: …………………………….. Szem. ig. sz.: …………………………..
N Y I L A T K O Z A T
Alulírott …………………………………………………………………………………………
(szül.: ………………………………………………, an.: …………………………………….)
kijelentem, hogy az intézményi elhelyezés körülményeiről és feltételeiről kapott tájékoztatás és a Házirend megismerése alapján az intézmény belső szabályait tudomásul veszem, rendjét elfogadom.
Vállalom, hogy az intézményi jogviszony létesítéséhez, fenntartásához szükséges adatokat és dokumentumokat az intézmény rendelkezésére bocsátom.
Tudomásul veszem, hogy a kapcsolattartásra megjelölt közeli hozzátartozó vagy eltartásra kötelezett személyében, címében történő változás esetén az intézményt haladéktalanul tájékoztatnom kell.
Kelt: ……………………………………………..
……………………………….
gondozott

3. függelék

N Y I L A T K O Z A T
Alulírott …………………………………………………………………………………………
(szül.: ………………………………………………, an.: …………………………………….)
hozzátartozója vállalom, hogy az intézményi jogviszony létesítéséhez, fenntartásához szükséges adatokat, dokumentumokat az intézmény rendelkezésére bocsátom és a személyi azonosító adataimban történt változás esetén az intézményt haladéktalanul tájékoztatom.
Kelt: ……………………………………………..
……………………………….
hozzátartozó

4. függelék

Gondozott neve: ……………………………………………….
Anyja neve: ……………………………………………….
Születési helye, ideje: ……………………………………………….
Nyilatkozat halál esetére
Értesítendő hozzátartozó
Neve: ………………………………………………………………...…….
Címe: ……………………………………………………………………….
Temetés módja:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Kelt: ……………………………………………..
……………………………….
nyilatkozó aláírása
…………………………………… …………………………………..
tanú tanú

5. függelék

B E F O G A D Ó N Y I L A T K O Z A T
Alulírott …………………………………………………………………………………………
(Cím: ……………………………………………….., an.: ……………………………………)
Alulírott …………………………………………………………………………………………
(Cím: ……………………………………………….., an.: ……………………………………)
Kijelentem/kijelentjük, hogy a Gádorosi Idősek Otthonában tartózkodó
…………………………………………………………………………………………………
(Cím: ……………………………………………….., an.: ……………………………………)
akinek felvétele …………………………………….lejár, továbbá elhelyezéséről gondoskodom/gondoskodunk.
Gádoros, 20….. év ……………………. hó ……. nap

6. függelék

intézmény bélyegzője
………. év ……………………………. havi
JELENTÉS
az intézményi elhelyezés havi forgalmáról,
a férőhely kihasználtságról, valamint az igénybevételre várakozókról


Megnevezés


Férfi



Összesen


Engedélyezett férőhely.


Előző havi záró létszám (fő)

A hó folyamán:
- gondozásba vettek
- gondozásból kikerültek


Lakók száma a hó utolsó
Napján

Várakozók száma
(a 9/1999.(XI.24.) SZCSM
rendelet 5. melléklet e szerinti nyilvántartás alapján)

Gádoros, 20... ………………hónap …… nap
P.H.
………………………………
intézményvezető

7. függelék

N Y I L A T K O Z A T
Alulírott ..…………………………………………………………………………………. (szül. hely, idő: …………………………………..…, anyja neve: ……………………………, címe: ………………………………, ……………………………. utca, …………. házszám, mint igénylő/térítési díjat megfizető más személy (kívánt rész aláhúzandó) (továbbiakban, mint nyilatkozó) nyilatkozom, hogy …………………………………………………………… (fenntartó neve, székhelye) fenntartásában lévő, ……………………………………………….
(intézmény/szolgáltató neve, székhelye) intézménytől/szolgáltatótól/általam …………………………………………………….. ellátott által (kívánt rész aláhúzandó) ……………………………………………………. (szolgáltatás megnevezése) szolgáltatás utána a mindenkori intézményi térítési díjjal azonos személyi térítési díjának megfizetését 20…. ………………………………-től 20… ………………………………-ig (egy év időtartamra, tartós bentlakásos intézmény esetén legfeljebb három év időtartamra) vállalom.
A nyilatkozattal érintett ellátott adatai: (amennyiben nem azonos a nyilatkozóval
Neve: ………………………………………..
Szül. hely, idő: ………………………………………..
Anyja születési neve: ………………………………………..
Lakcíme: ………………………………………..
Tudomásul veszem, hogy amennyiben a jelen nyilatkozatban meghatározott időtartam meghosszabbítására nem kerül sor, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvénynek (továbbiakban: Szt.) a személyi térítési díj megállapítására vonatkozó általános szabályait kell alkalmazni.
Tudomásul veszem, hogy az Szt. 116. § (1) és (3) bekezdésében, valamint a 117. § (2) bekezdésében foglalt jövedelemkorlátot a nyilatkozatom alapján nem kell alkalmazni, továbbá nem kell elvégezni az Szt. 119/C. §-a szerinti jövedelemvizsgálatot.
Tudomásul veszem továbbá, hogy a mindenkori intézményi térítési díjjal azonos személyi térítési díj megfizetése a szolgáltatás igénybevétele szempontjából előnyt nem keletkeztet.
Nyilatkozom továbbá, hogy az intézményi térítési díjjal megegyező személyi térítési díj megfizetése után az Szt. 117/A. § szerint költőpénz és az egyén gyógyszerköltség megfizetésére elegendő pénzösszeg a nyilatkozattal érintett időtartamra folyamatosan rendelkezésemre/a nyilatkozattal érintett ellátott vonatkozásában rendelkezésre (kívánt rész aláhúzandó) áll.
…………………………, 201…. . év ………………………….. hó ….. nap
…………………………….
nyilatkozattevő