Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2016. (IX. 28.) önkormányzati rendelete

Nagytarcsa Község helyi építési szabályzatáról

Hatályos: 2025. 04. 03

Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2016. (IX. 28.) önkormányzati rendelete

Nagytarcsa Község helyi építési szabályzatáról

Hatályos: 2025. 04. 03

Nagytarcsa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés a) pontja és a (2) bekezdése szerinti jogalkotói hatáskörében eljárva, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 13. § (1) bekezdésében és 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 28. § (1) bekezdésében említett partnerségi egyeztetés szerinti érintettek, a 9. mellékletében meghatározott államigazgatási szervek és az érintett területi és települési véleményének kikérésével - a következőket rendeli el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK

1. A rendelet hatálya és alkalmazása

1. § (1) E rendelet (továbbiakban: HÉSZ) hatálya Nagytarcsa Község közigazgatási területére terjed ki.

(2) A HÉSZ hatálya alá tartozó területen területet használni, építmény elhelyezésére felhasználni, telket alakítani, építés alapjául szolgáló tervet elkészíteni, építményt építeni, átalakítani, bővíteni, felújítani, helyreállítani, korszerűsíteni, elmozdítani vagy lebontani, továbbá az építmény rendeltetését megváltoztatni, valamint ezekre az építési munkákra hatósági engedélyt adni, az általános érvényű országos jogszabályok és helyi vonatkozó egyéb előírások betartása mellett kizárólag a HÉSZ és mellékletei együttes alkalmazásával szabad.

(3) A HÉSZ mellékletei a HÉSZ szerves részét képezik, ezért azok módosítása csak a HÉSZ módosítására vonatkozó jogszabályoknak megfelelően lehetséges. A függelékek nem képezik a rendelet részét, ezért azok tartalma a HÉSZ-től függetlenül változtatható.

(4)12345 A HÉSZ rajzi melléklete (továbbiakban: SZT): az RM5. melléklet: Az SZT-5m jelű módosított szabályozási tervlap, melyet a rendelet 3. melléklete tartalmaz.

(4a)67

(5)8

(6) A HÉSZ rajzi függeléke: - RF-1 számú függelék: Mintakeresztszelvény

(7)9

1/A. Fogalom meghatározások

1/A. §10 (1) A HÉSZ alkalmazásában:

a) Mély fekvésű területek: azok a lefolyás nélküli területek, melyekről a felszíni vizek természetes módon, vagy ember által átalakított terepviszonyok következtében nem jutnak el a befogadóba és ezzel vízállásos területté válhatnak.

b)11 Szintterületi mutató: az adott telken lévő összes építményszint bruttó alapterületének és a telek sík vetületi területének hányadosa, melybe nem számít bele a pinceszint alapterülete.

c) Terepszint alatti beépítettség mértéke: az adott telken lévő terepszint alatti épületrész(ek) által műszakilag igénybevett terület szintenként számolt bruttó szintterületeinek összege és a telek sík vetületi területének %-ban kifejezett aránya.

d)12 Fekvő telek: Olyan téglalap jellegű geometriájú telek, melynek legkisebb telekmélysége nem éri el az övezetre meghatározott legkisebb értéket - , amennyiben ilyen meghatározásra került -, és melynek egyúttal a legkisebb telekszélessége meghaladja a legkisebb telekmélységét.

II. Fejezet

Vegyes előírások

2. Közterületek kialakítása, nyilvántartása és használata

2. § (1) Közterület csak a szabályozási terv szerint alakítható (szabályozható) ki, vagy szüntethető meg.

(2) A jogszabályokban előírt legkisebb szabályozási szélességet el nem érő közutak esetén mintakeresztszelvény segítségével kell megállapítani a szükséges közművek fektetési helyét, egymástól való távolságát és az út keresztmetszeti kialakítását (pl. útfelületek, járdák, zöldsávok).

(3) Új közúti közlekedési célú közterület kialakítása és kiépítése során az adott közterületen elhelyezendő összes szükséges közműveken és közlekedési felületeken túlmenően -, amennyiben annak egyéb műszaki akadálya nincs - a 14,0 m-t el nem elérő szabályozási szélességű közterületeken esetén legalább egyoldali, a 14,0 m, vagy annál nagyobb szabályozási szélességű közterületeken kétoldali, fasort kell telepíteni.

MŰVI ÉRTÉKVÉDELMI ELŐÍRÁSOK13

3.14

3. §15

4.16

4. §17

5.18

5. §19

A TÁJ ÉS A TERMÉSZETI KÖRNYEZET VÉDELMÉRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK20

6.21

6. §22

7.23

7. §24

KÖRNYEZETVÉDELMI ELŐÍRÁSOK25

8. A föld védelmének általános előírásai

8. §

9. A vizek védelmének általános előírásai

9. § (1)26 A település közigazgatási területén szennyvíz szikkasztása ideiglenes jelleggel sem lehetséges. A szennyvíz csak közcsatornába, annak kiépítéséig zárt tárolóba vezethető, egyedi szennyvíztisztító nem létesíthető. Egyedi szennyvíztározóból a folyékony kommunális hulladék csak szippantott szennyvíz kezelővel rendelkező szennyvíztisztító telepen helyezhető el.

(2) A szennyezett felszíni vizek (csapadékvizek) csak megfelelő előtisztítás és a minőség ellenőrzése után engedhetők a befogadóba.

(3) Felszíni víztől, vagy ivóvíznyerőhelytől számított 100 m-en belül állattartó telephez trágyatároló nem létesíthető

(4) Az önkormányzati engedélyezésű sekélymélységű (talajvizet termelő), 500 m3/év kitermelt vízmennyiséget meg nem haladó, kizárólag házi vízigényt kielégítő kutaknál a megengedhető legnagyobb kútmélység (talpmélység) 30 m . A kutak létesítésénél a különböző építményektől és létesítményektől való minimális védőtávolságok: lakó épülettől 15 m ; melléképülettől 5 m ; istállótól 10 m azonos réteget beszűrőző szomszédos kúttól 25 m

(5) Az OTrT szerinti országos vízminőség-védelmi terület övezetével érintett területen belül:

a) 15,0 m-nél nagyobb talpmélységű ásott kút, különálló árnyékszék, állattartó-telep, gombakomposztálótelep nem létesíthető.

b) nem burkolt felületen hulladék, potenciálisan szennyezőanyag ideiglenesen sem helyezhető el.

c) a 250 m2-nél nagyobb felületű parkolási célú burkolt felületekről a csapadékvíz elvezetése csak hordalék és olajfogó műtárgyon keresztül történhet.

(6) Az OTrT szerinti országos vízminőség-védelmi terület övezetével érintett területen belül állattartó telepek trágyatároló építményeket a felszín alatti vizek minőségének védelmére vonatkozó, külön jogszabályokban foglalt előírásoknak megfelelően az alábbi kiegészítő szabályok betartásával lehet elhelyezni:

a) Hígtrágya tároló kialakítására vonatkozó előírások: Hígtrágya, trágyalé, csurgalékvíz tárolására kizárólag szivárgásmentes, szigetelt tartály, medence létesíthető. A tárolótartály, medence anyagának a korróziónak ellen kell állni, aminek élettartama legalább 20 év. A tárolóhelynek legalább 4 havi hígtrágya, trágyalé, csurgalékvíz befogadására elegendő méretűnek kell lennie, hogy biztosított legyen a tilalmi időszakokban biztonságos tárolásuk.

b) Istállótrágya tároló kialakítására vonatkozó előírások: Istállótrágya tárolása szigetelt alapú, csurgalékvíz összegyűjtésére szolgáló gyűjtőcsatornákkal és aknával ellátott trágyatelepen létesíthető. A tárolókapacitásnak elegendőnek kell lennie legalább 8 havi istállótrágya tárolására.

c) Mélyalmos trágya - amennyiben nem ütközik más előírással - előzetes tárolás nélkül is kijuttatható, de abban az esetben, ha az előírások ezt nem teszik lehetővé, az istállótrágyával azonos módon kell tárolni és kezelni.

d) A karámföld tárolása az istállótrágyával azonos módon történhet. A karámok csurgalékvizének gyűjtését úgy kell megoldani, hogy az ne veszélyeztethesse a környezetet.

e) Ideiglenes trágyakazal, trágyaszarvas mezőgazdasági tábla szélén - legfeljebb 2 hónap időtartamra - olyan helyen alakítható ki elszivárgás elleni védelem nélkül, ahol

ea) a talajvíz legmagasabb szintje 1,5 m alatt van,

eb) felszíni víz nincs 100 m-en belül.

Ideiglenes trágyakazal nem létesíthető vízjárta területen, alagcsövezett mezőgazdasági tábla szélén.

f) A silótakarmányok tárolására szolgáló silótereket szigetelt aljzattal kell készíteni. Az érlelés során keletkező silólevet a csurgalékvízhez hasonlóan szivárgásmentes, szigetelt aknában kell gyűjteni, felhasználása során ügyelni kell rá, hogy ne szennyezhesse a vizeket.

(7)27 Az SZT-n a hidrogeológiai védőterület, vízminőség-védelmi területet határa jellel jelölt területen belül:

a) a fúrt kúttal történő vízellátás tilos,

b) a keletkező szennyvizek tisztítására egyedi, házi szennyvíztisztító kisberendezés nem alkalmazható.

10. Hulladékgazdálkodás és ártalmatlanítás előírásai

10. § (1) A település területén a kommunális hulladék szervezett gyűjtését és elszállítás, valamint a szelektív hulladékgyűjtést, az önkormányzat által megbízott szervezetnek, vállalkozásnak kell végezni, az önkormányzat hulladékgazdálkodással foglakozó rendeletének megfelelően.

VESZÉLYEZTETETT TERÜLETEKRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK28

11.29

11. §30

12. A közúti közlekedési területek védősávjainak előírásai

12. § Az országos közutak külterületi szakaszainak mentén a jogszabályokkal összhangban a 14. § (2) bekezdésében meghatározott védősávot kell biztosítani. A védősávot csak a vonatkozó jogszabályokban rögzített esetekben és módon lehet felhasználni.

13. A közművek védősávjainak előírásai

13. § (1) A közműlétesítmények és a közműhálózatok nyomvonalai mentén az SZT-n ábrázolt, és az egyes ágazati előírásokban meghatározott mértékű védősávokat biztosítani kell.

(2) A védősávokon belül csak az ágazati előírásokban meghatározott módon és az adott közmű üzemeltetőjének, továbbá az érintett szakhatóság külön engedélyével lehet engedélyköteles tevékenységet folytatni.

13/A. A honvédelmi területek védősávjainak előírásai

13/A. §31 (1) Az SZT-n ábrázolt, és az egyes ágazati előírásokban meghatározott mértékű védősávokat biztosítani kell.

(2) A védősávokon belül csak az ágazati előírásokban meghatározott módon és az érintett szakhatóságok külön engedélyével lehet engedélyköteles tevékenységet folytatni.

14.32 Közlekedési előírások

14. § (1) Az országos úthálózat részét képező utaknál a közlekedési területek védőterülete a közlekedési szakhatóság és a létesítmény kezelőjének hozzájárulásával használható fel. A védőterület értéke külterületen gyorsforgalmi utak mentén, az összekötő utak és a déli tehermentesítő út mentén az úttengelytől mérve a jogszabályokban rögzített érték.

(2) A 3102 j. út külterületi jellegű szakasza mentén kerítés az út tengelyéhez legközelebb 20 méterre, épület az út tengelyéhez legközelebb 30 méterre helyezhető el. Az úttengelytől mért 50-50 m-es sáv a közlekedési szakhatóság és a létesítmény kezelőjének hozzájárulásával használható fel.

(3) A külterületi önkormányzati utak (mező- és erdőgazdasági üzemi utak, dűlőutak) esetén az út tengelyétől mért 12-12 m-en belül épület, építmény nem helyezhető el.

(4) A község beépítésre szánt területein az úthálózat szabályozási szélességét kialakítani vagy megváltoztatni csak szabályozási terv szerint lehet.

(5)33 Falusias övezetben az építési telek közterület felőli határvonalán egy gépkocsi bejáró helyezhető el maximum 3,5 méter szélességgel. Kertvárosias lakóövezetben az építési telek közterület felőli határvonalán legfeljebb kettő gépkocsi bejáró helyezhető el, bejárónként maximum 3,5 méter szélességgel, vagy összevonva egy bejáró legfeljebb 6,0 méter szélességgel.

15. § (1)34 Nagytarcsa közigazgatási területén az épületek normatívák szerinti parkoló igényét helyi parkolási rendelet hiányában telken belül kell biztosítani. A kertvárosias és falusias lakóövezetek építési telkein a rendeltetési egységekhez egy személygépkocsitárolót építeni kell, vagy annak későbbi megvalósítására építési helyen belül helyet kell biztosítani a telek legnagyobb beépítettségének figyelembevételével.

(2) A Szilas-patakot keresztező közúti útszakaszok kialakításánál olyan megoldást kell választani, amely a patak menti ökológiai rendszert nem veszélyezteti, vagy nem károsítja.

(3)3536 A beépítésre szánt területek övezeteiben:

a) legfeljebb 5 telket kiszolgáló magánút esetén 8 m-nél,

b) legalább 6 telket, de feljebb 10 telket kiszolgáló magánút esetén 10 m-nél,

c) 10-nél több telket kiszolgáló magánút esetén 12 m-nél

keskenyebb magánút nem alakítható ki.

(4)37 A magánutak kialakítására vonatkozó, az előző bekezdésben meghatározott előírásokat a gazdasági és a beépítésre nem szánt különleges területek övezeteiben kialakított magánutak esetén az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni. A magánút legkisebb szélessége 16 m, legnagyobb meredeksége 15 % lehet. A magánútként kialakított zsákutca legnagyobb hossza 250 m lehet, melynek végén kommunális járművek, tűzoltók fordulására alkalmas végfordulót kell kialakítani. A Gip-3 övezetben, és csak azon a nyomvonalon, ahol az SZT „csak magánút létesítésére felhasználható, más célra be nem építhető telekrész” jelölést alkalmaz, az övezetben kialakított magánút legkisebb szélessége a rajzi jelöléstől függően 10, vagy 12 m is lehet.

KÖZMŰELLÁTÁS ÉS ELEKTRONIKUS HÍRKÖZLÉS38

15.39 Általános közműellátási és elektronikus hírközlési előírások

16. § (1) A meglévő és a tervezett közüzemű:

a) vízellátás,

b) elválasztott rendszerű szennyvíz elvezetés,

c) csapadékvízelvezetés,

d) energiaellátás (villamosenergia ellátás, földgázellátás),

e) elektronikus hírközlés hálózatai és létesítményei, továbbá azok ágazati előírások szerinti közmű-védőtávolságai (biztonsági övezetei) számára közterületen, vagy közműterületen kell helyet biztosítani. Ettől eltérő esetben a közművek és biztonsági övezetük helyigényét szolgalmi, vezeték jogi bejegyzéssel kell fenntartani.

(2) A közművesítésre kerülő területen telkenként kell a közterületi hálózathoz önálló bekötésekkel és mérési helyekkel csatlakozni.

(3) A közművek műtárgyainak és építményeinek elhelyezésekor figyelemmel kell lenni

a) településképi megjelenésre,

b) környezetvédelmi szempontokra (zaj, rezgés, szag),

c) a közműhálózatokhoz való hozzáférhetőségre

(4) Új út nyitása, építése, út rekonstrukciója esetén (közforgalmú és magánút esetén egyaránt)

a) a tervezett közművek egyidejű megépítéséről,

b) a meglevő közművek szükséges felújításáról,

c) a csapadékvizek elvezetéséről,

d) belterületen a közvilágítás, külterületi beépítésre szánt területen a térvilágítás megépítéséről gondoskodni kell.

(5) A meglévő közművek egyéb építési tevékenység miatt szükségessé váló kiváltásakor

a) a feleslegessé vált közművet, hálózatot és létesítményt el kell bontani,

b) az indokoltan földben maradó vezeték, létesítmény betömedékelését, felhagyását szakszerűen kell megoldani,

c) új közműrendszer szakaszos kiépítése esetén a meglevő (felszámolásra tervezett) és új rendszer kapcsolatát az átépítés ideje alatt biztosítani kell,

d) a magántelken áthaladó közművezeték kiváltását közterületre történő áthelyezéssel kell megoldani.

(6) A közművezetékek átépítésekor és új vezeték fektetésekor a racionális területgazdálkodás érdekében

a) az utak alatt a közművek elrendezésénél mindig a távlati összes közmű elhelyezésére kell helyet biztosítani,

b) a beépítésre szánt területeken a közművezetékek helyét úgy kell kijelölni, hogy

ba) 12 m szabályozási szélességet el nem érő utcákban legalább egyoldali,

bb) 12 m szabályozási szélességet meghaladó szélességű utcákban kétoldali fasor telepítését ne akadályozzák meg.

16.40

17. §41

17/A. §42 Új épület használatba vétele, akkor lehetséges, ha az alábbi műszaki-infrastruktúra feltételek teljesülnek:

a) a beépítésre szánt területek építési övezeteiben a gázellátás kivételével teljes közműellátás biztosított és:

aa) jelen szabályozás csapadékvízre vonatkozó előírásai teljesülnek, valamint

ab) az építési hely vízelöntéssel, tartós vízállással nem veszélyeztetett.

b) a beépítésre nem szánt területek övezeteiben a vízminőség-védelmi területen belül emberi tartózkodásra alkalmas építmény esetén:

ba) rendelkezésre áll a közegészségügyi hatóság által is elfogadott egészséges ivóvízellátás,

bb) rendelkezésre áll a villamosenergia-ellátás,

bc) jelen szabályozás szennyvízre és csapadékvízre vonatkozó előírásai teljesülnek, továbbá

bd) az építési hely vízelöntéssel, tartós vízállással nem veszélyeztetett.

17. Vízellátás

18. § (1) Beépítésre szánt területen új vízhálózat:

a) csak a szennyvíz közcsatorna hálózattal együtt építhető,

b) fogyasztói csatlakozás nem helyezhető üzembe a szennyvíz közcsatorna hálózatra való csatlakozás üzembe helyezését megelőzően.

(2) Közterületen, új vízhálózat építésénél, rekonstrukciójánál:

a) dn 100-as átmérőnél kisebb keresztmetszetű vezetéket építeni nem szabad,

b) azbesztcement anyagú csővezetéket építeni nem szabad.

c) a tűzcsapok felszerelését úgy kell megoldani, hogy a tűzoltó jármű felállása esetén is legalább egy forgalmi sáv szabadon maradjon

18. Szennyvízelvezetés

19. § (1)43

(2)44 A település talajmechanikai adottsága miatt, valamint a talaj, talajvíz, a felszín alatti és felszíni vizek védelme érdekében a szennyvíz és a tisztított szennyvíz mindennemű szikkasztása (beleértve az időszakos vízfolyásba, földmedrű árokba való bevezetést is), talajvízbe, állóvízbe való bevezetése a település teljes területén tilos.

(3)45

(4)46 Az építési övezetek, és mindezek 200 m távolságán belüli övezetekben lévő ingatlanokon lévő épület csak közcsatornára történő csatlakozással létesíthető, közműpótló (tározó, vagy tisztító) nem alkalmazható kivéve, ha az adott ingatlan előtti közterületen a közcsatorna már kiépült de arra rákötni műszaki okból, vagy időleges befogadói elutasítás miatt nem lehet.

(5)47 A közigazgatás terület (4) bekezdésben említett területeken kívüli fennmaradó területeken elhelyezhető építményben keletkező szennyvizeket vízzárósági próbával igazoltan, vízzáróan kivitelezett, fedett, zárt medencébe kell összegyűjteni és igazolhatóan a kijelölt ürítő helyre szállíttatni.

(6) Szennyvízátemelő műtárgy védőtávolság igénye:

a) hatóság által egyedileg megállapított és rögzített mérettel

b) előzetes megállapítás nélkül:

ba) bűzzáróan és zajvédelemmel kivitelezett műtárgy esetén 20 m

bb) bűzzár vagy zajvédelem nélküli műtárgy esetén 150 m.

(7)48 Szennyvízátemelő műtárgy környezetterhelő hatásterületével érintett telkeken belüli építés és használat során erre a korlátozó tényezőre figyelemmel kell lenni.

19. Felszíni vízrendezés, csapadékvíz elvezetés

20. § (1) A felszíni vizek, vízfolyások, állandó és időszakos hasznosítású árkok, tavak mederkarbantartó parti sávját közterületként kell szabadon hagyni, amennyiben a karbantartó sávot közterületként nem lehet lejegyezni, úgy szolgalmi jogi bejegyzéssel kell a karbantartás lehetőségét biztosítani.

(2) A magántelkeken átvezető mélyvonalakon a csapadékvizek elvezetését biztosító, természet alakította időszakos, vagy állandó vízfolyás számára a helyet vízgazdálkodási területként kell kijelölni az elvezetés nyomvonalának védelme érdekében. A vízfolyás mentén, annak mindkét oldalán 3-3 m-es sávot fenn kell tartani karbantartásra. Amennyiben ennek közterületi kiszabályozására nincs lehetőség a karbantartó számára szolgalmi jog biztosítása szükséges.

(3) A csapadékvíz elvezetésére elválasztott rendszerű vízelvezetést kell kiépíteni, a csapadékvíz a szennyvízcsatorna hálózatba nem vezethető.

(4) A csapadékvíz élővízbe történő bevezetése előtt hordalékfogó műtárgy (szénhidrogén szennyezési veszély esetén olajfogó műtárgy) elhelyezése kötelező.

(5) A csapadékvíz elvezetését biztosító rendszer szállítóképességét egészen a végbefogadóig ellenőrizni kell:

a) minden 0,5 ha-t meghaladó telekterületű beruházás esetén,

b) új telekosztású terület esetén.

Az a) és b) bekezdésben leírt beruházások csak akkor valósíthatók meg, ha a többlet felszíni víz megfelelő biztonsággal továbbvezethető a befogadóig.

(6)49 Ha a csapadékvíz szállító hálózat, vagy a befogadó a többlet vizeket elvezetni nem tudja

a) akkor telken belül kell a többlet csapadékvizek visszatartását megoldani,

b) vagy közterületen kell a víz visszatartására záportározót létesíteni.

21. § (1)50 Parkoló felületeken és a szénhidrogén szennyezésnek kitett egyéb területek belső útjain összegyűlő csapadékvizeket, az egyéb feltételek fennállása esetén is csak olajfogó műtárgyon keresztül lehet közcsatornába vezetni.

(2)51 A nyílt árkos vízelvezető hálózat feletti kocsi behajtók alatti áteresz méretét úgy kell meghatározni, hogy

a) az víz-visszaduzzasztást ne okozzon,

b) a vízszállítás akadálymentes legyen,

20. Villamosenergia ellátás

22. § (1) Belterületen üzemelő föld feletti 22 kV-os és kisfeszültségű elosztóhálózat rekonstrukciója, figyelembe véve az egyes földfeletti bekötésű ingatlanok átkötési igényét is a Rákóczi, a Zrínyi és a Petőfi Sándor utcák belterületi szakaszain a hálózatépítés csak földalatti elhelyezéssel kivitelezhető.

(2) Külterületen, erdőterület kivételével közös oszlopsoron kell a villamosenergia szolgáltatást nyújtó és a vezetékes hírközlési hálózatokat elhelyezni, amelyre egyben a felmerülő közvilágítási igény esetén, a közvilágítást szolgáló lámpafejek is elhelyezhetők.

(3) Közös oszlopsorra való telepítés bármilyen akadályoztatása esetén az építendő hálózatot földalatti elhelyezéssel lehet csak kivitelezni.

(4) Erdőterületen föld feletti hálózatépítés csak akkor lehetséges, ha az nem igényel erdőirtást. Ha föld feletti hálózat kiépítése miatt erdőirtás válik szükségessé, akkor a hálózatot fakivágás nélkül, úthálózat mentén, földalatti telepítéssel lehet építeni.

(5) Új villamosenergia ingatlan-bekötést beépítésre szánt területen csak földalatti csatlakozás kiépítésével szabad kivitelezni még akkor is, ha a közhálózat oszlopsoron halad.

21. Földgázellátás

23. § (1) Földgázvezetéket közterületen és telken belül is csak földalatti elhelyezéssel szabad kivitelezni.

(2)52

(3)53

22. Energiatermelő létesítmények

24. § (1)54 Technológiai létesítmények, energiatermelő berendezések közül háztartási méretű kiserőmű (szélgenerátor) csak akkor telepíthető, ha:

a)55

b)56

a) az építmény legmagasabb pontjának magassága a telepítés telkére vonatkozó övezeti előírásban rögzített legnagyobb építmény magasságot legfeljebb 3 m-rel haladja meg

b) dőléstávolság minden irányban teljes egészében saját telken belülre esik.

(2)57 Háztartási méretű kiserőmű (szélgenerátor) nem telepíthető a Rákóczi, a Zrínyi és a Petőfi Sándor utcák belterületi szakaszaival határos építési telkeken.

(3)58 Közcélú energiatermelést szolgáló naperőmű-park, szélerőmű-park csak mezőgazdasági övezetekben helyezhető el.

23. Vezetékes elektronikus hírközlés

25. § (1) A belterület már beépített és beépítésre szánt új fejlesztési területeken, ahol a villamosenergia ellátás hálózatát földalatti elhelyezéssel kell építeni, ott az elektronikus hírközlési hálózatokat is földalatti elhelyezéssel kell építeni.

(2) Belterület, már beépített területén, valamint külterület beépítésre szánt területén, ahol a meglevő gyenge és erősáramú hálózatok föld feletti vezetésűek, új elektronikus hírközlési hálózatokat a meglevő oszlopsorra, illetve közös tartóoszlopra kell fektetni. Közös oszlopsorra való telepítés bármilyen akadályoztatása esetén az építendő hálózatot földalatti elhelyezéssel lehet csak kivitelezni.

(3) Beépítésre nem szánt területen új elektronikus hírközlési hálózatokat föld feletti fektetéssel is kivitelezhető

a) ha egyéb föld feletti hálózat nincs kiépítve, akkor önálló oszlopsor létesíthető.

b) ha a villamosenergia elosztási, vagy közvilágítási, vagy egyéb hírközlési szabadvezetékek már földfeletti fektetéssel haladnak, akkor annak oszlopsorára kell fektetni. Közös oszlopsorra való telepítés bármilyen akadályoztatása esetén az építendő hálózatot földalatti elhelyezéssel lehet csak kivitelezni.

24.59

26. §60

TELEKALAKÍTÁS ÉS ÉPÍTÉS ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI61

25. Telekalakítás

27. § (1)62

(2)63 A lakó, vegyes, gazdasági és ipari építési övezetekben nem alakítható ki:

a) konkáv poligon geometriai formájú (pl. amőba alakú, vagy nyúlványos) telek és

b) fekvő telek.

(3)64

(4) Ha egy telket érintő szabályozás következtében az adott telek területe az övezetre meghatározott kialakítható legkisebb terület 90%-át eléri, akkor az egyéb előírások teljesülése esetén a telekalakítás lehetséges.

26. Építési munka előkészítése, tereprendezés

28. § (1) A tereprendezéssel kialakuló új terepalakulatnak illeszkednie kell a környező telkek terepadottságaihoz. Az elő-, oldal ás hátsókertben a szomszédos és az építési munkával érintett telken belül kialakított rendezett terepszint közötti legnagyobb eltérés legfeljebb 1,0 méter lehet. Kivétel ez alól:

a) a pinceszintet megközelítő lejárók környezete,

b) a már kialakult és gazdaságosan ilyen módon nem rendezhető 1,0 m-t meghaladó szintkülönbséggel rendelkező terepállapotú telekrész.

(2) Az (1) bekezdésben rögzített szabályt a közterületi határokon (szabályozási vonalak mentén) nem kell figyelembe venni akkor, ha a közút keresztmetszeti kialakítása folytán a természetes terepszint és a közút szintje közötti szintkülönbség az 1,5 métert eléri. Ebben az esetben, ezeken a telekhatár szakaszokon, telken belül az érintett építési telek tulajdonosának saját költségére megfelelő műszaki biztonságot nyújtó támfalat kell létesítenie. A támfal közterületi felülete egy-egy utcaszakaszon csak azonos anyagú és színű lehet. A támfal magasságának igazodnia kell a telekhatár két oldalán csatlakozó terepszintek közötti különbséghez. A támfal legnagyobb magassága általános esetben a csatlakozó terepszintek közötti különbség + 0,5 m lehet.

(3) Az épületek melletti feltöltés, vagy bevágás magassága támfal alkalmazása nélkül, csak rézsűvel legfeljebb 1,0 m, támfallal legfeljebb 2,0 m lehet. Építési munkához kötődő tereprendezés csak úgy végezhető, hogy azáltal a létesítendő új építmény (épület) utcafronti megjelenésével a környezetbe illeszkedjen. Az adott övezetre vonatkozó egyedi szabályok az e bekezdésben rögzített szabályoktól eltérően is rendelkezhetnek.

(4) Tereprendezési tevékenység csak úgy végezhető, hogy a csapadékvizek szükség szerinti ideiglenes tározását és elvezetését saját telken belül kell biztosítani, csapadékvíz szomszédos ingatlanra nem folyhat át.

27. Általános építési előírások, építmények kialakítása

29. § (1) Az elő- oldal- és hátsókertek méretét az adott övezetre vonatkozó előírások tartalmazzák. Külön részletes övezeti előírások hiányában az elő- oldal- és hátsókertek méretét a szomszédos ingatlanokon kialakult beépítéshez illeszkedve, továbbá az egyéb jogszabályok előírásait betartva kell meghatározni. Az új építési övezetté váló területeken, vagy ha az adott telek környezetében nincs kialakult beépítés, az előkert mélysége legalább 5 m.

(2) Ténylegesen oldalhatáros beépítés alkalmazása esetén az oldalsó telekhatárhoz közelebbi oldalhomlokzatnak az adott telek környezetben kialakult megoldáshoz illeszkedve kell a telken elhelyezkednie. Ha a környezetben kialakult állapot alapján nincs egyértelműen meghatározható oldalhomlokzati helyzet, akkor az oldalsó telekhatárhoz közelebbi oldalhomlokzatnak az oldalhatártól mért 1,0 m-es távolságra kell kerülnie. Ez a szabály nem vonatkozik az oldalhatáron álló beépítésűként meghatározott övezetekben az egyéb feltételek fennállása esetén megvalósítható szabadonálló beépítés alkalmazásának esetére.

(3) Oldalhatáros beépítés esetén az oldalhatár felé eső homlokzatmagasság értéke nem haladhatja meg az övezetre vonatkozó épületmagasság értékét.

30. § (1) Az építési övezetekben az egyes homlokzatmagasságok nem haladhatják meg az övezetre vonatkozó épületmagasság 1,25 szeresét.

(2) Az egyéb előírások betratásával a lakó- és településközpont övezetekben önálló, a fő funkciót kiegészítő épületként járműtároló, háztartási tároló, kiskereskedelmi üzlet, barkács műhely, műterem, pince, présház is létesíthető. Amennyiben a telek mérete az övezetre meghatározott legkisebb telekméret kétszeresét meghaladja, az egyéb előírások betartásával az épületek különállóként is építhetőek.

(3)65

(4)66

(5)67 A közmű-becsatlakozási műtárgy, a hulladéktartály-tároló, gépjármű tároló, és az (épülettől különálló) építménynek minősülő kirakatszekrény kivételével a melléképítményeket csak az építési helyen belül szabad elhelyezni. Gépjármű tároló csak építési helyen belül, vagy hátsókertben helyezhető el.

(6) A belterületi építési telkek közterülettel határos telekhatárát egyértelműen, növényzettel, vagy műtárggyal (kerítéssel) jelölni kell.

31. § (1)68 Utcai telekhatáron csak olyan kerítést szabad létesíteni, amely:

a) a gazdasági övezetek kivételével legfeljebb 2,0 m magas,

b) legfeljebb 50 cm magas lábazattal rendelkezik, vagy lábazat nélküli,

A gazdasági övezetek kivételével oldal- és hátsókerti kerítés, valamint az eltérő használatú telekrészek lekerítésére szolgáló kerítés legfeljebb 2,0 m magas kerítés lehet. Ezektől a szabályoktól az adott övezetre vonatkozó konkrét egyedi előírások szerint lehet eltérni.

(2) Lakókocsi, üdülősátor csak azokban az övezetekben helyezhető el, melyekben a HÉSZ azt kifejezetten lehetővé teszi.

28. A zöldfelületek kialakításának és fenntartásának általános előírásai

32. § (1)69 A telepítéshez elsősorban a tájra jellemző őshonos, gyorsan növő és szennyezés tűrő, ellenálló fa- és cserjefajok használhatók.

(2) Beépítésre nem szánt területen - kivéve a belterületi közlekedési és közműövezetek területét, valamint az erdőterületek övezetét, ha az erdészeti üzemterv mást ír elő - az új védelmi célú zöldfelületek fás szárú növényállományának létesítésénél a telepítéshez csak a tájra jellemző őshonos fa- és cserjefajok használhatók.

(3) Külterületen védőzöldsávokban, út menti fásításokban invazív fajok alkalmazása tilos.

29. Állattartó építmények

33. §70 Az egyéb szabályok figyelembe vételével állattartó épületként haszonállattartás céljára szolgáló építmény csak lakó, a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális, kulturális, közösségi szórakoztató, igazgatási, iroda, szállás jellegű és sport rendeltetésű épülettől 30 m-nél nagyobb távolságban helyezhető el.

29/A. Általános katasztrófavédelmi előírások

33/A. §71 Az ingatlanokon történő építési tevékenység végzésénél az ivóvízkészlet minőségét megóvó megoldásokat kell alkalmazni. A felszíni és felszín alatti csapadékvíz-elvezető rendszereket fenn kell tartani.

III. Fejezet

RÉSZLETES ÖVEZETI ELŐÍRÁSOK

BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK ÉPÍTÉSI ÖVEZETEINEK ELŐÍRÁSAI72

30. A lakóövezetek általános előírásai

34. § (1) Lakóövezetek telekalakítása során csak olyan nagyságú telkek alakíthatók ki, amelyek területe az adott övezetre meghatározott legkisebb telekterület háromszorosát nem érik el.

(2)73 A kertvárosias lakóövezetekben az adott övezetre építési telkekre meghatározott telekterület értékektől legfeljebb 5%-kal kisebb területű ingatlan is beépíthető, ha az összes egyéb előírás betartható.

(3) Az adott övezet előírásaiban meghatározott legkisebb telekméretnél kisebb területű kialakult építési telken is lehetséges az építés, ha az összes egyéb előírás betartható.

(4)74 A kertvárosias lakóövezetek elsősorban az egyéb szabályokat is figyelembe véve legfeljebb kétlakásos lakóépületek elhelyezésére szolgálnak. A kertvárosias lakóövezetekben az adott övezet egyedi előírásait is figyelembe véve elhelyezhető épület - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,

b) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

c) kulturális,

d) legfeljebb összesen nettó 80 m2 alapterületű szállás jellegű és

e) sport

rendeltetést is tartalmazhat.

(5)7576 A kertvárosias és az Lf-2 jelű övezet kivételével falusias lakóövezetekben, a kialakított építési telek nagyságától függően telkenként:

a) 1000 m2-es vagy annál kisebb telekterületig legfeljebb egylakásos,

b) 1.000 m2-nél nagyobb telekterület esetén legfeljebb kétlakásos lakóépület építhető.

(6)77

(6a)78 A kertvárosias és falusias lakóövezetek építési telkein telkenként elhelyezhető nem lakó célú rendeltetési egységek és a lakások összesített száma legfeljebb a telekméret nagyságától függően meghatározott létesíthető legnagyobb lakásszámmal lehet azonos.

(7)79 A falusias lakóövezetek legfeljebb kétlakásos lakóépületek, a mező- és az erdőgazdasági építmények, továbbá a lakosságot szolgáló, környezetre jelentős hatást nem gyakorló kereskedelmi, szolgáltató építmények elhelyezésére szolgálnak. A falusias lakóövezetekben az adott övezet egyedi előírásait is figyelembe véve általában elhelyezhető épület - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) mező- és erdőgazdaság, valamint a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró gazdasági tevékenységi célú,

b) kereskedelmi, szolgáltató,

c) szállás jellegű,

d) igazgatási, iroda,

e) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

f) kulturális, közösségi szórakoztató és

g) sport rendeltetést is tartalmazhat.

35. § (1)80

(2)81 Azon az építési telken, ahol az adott építési telekkel közvetlenül határos építési telkek egyikén sem épült lakóépület, vagy az övezeti szabályok sem írnak elő egyéb mértéket az előkert mélysége az utcai telekhatártól mért 5 m-es és 7 m-es távolság között szabadon megválasztott érték. Kivétel az alól a szabály alól az Lke-1, Lke-2 Lke-3 és Lke-4 övezetek, ahol az előkert mélysége legalább 5 m.

(3)82

(4)83 A kertvárosias és falusias lakóövezetbe sorolt építési telek esetén az építési hely legnagyobb mélysége az utcai telekhatártól mért:

a) 30 m a szabadonálló, valamit

b) 40 m az oldalhatáron álló beépítési móddal meghatározott övezetekben.

Meglévő nyúlványos telek esetén ez a távolság a nyúlványnak a beépíthető telekrészhez való csatlakozásától számítandó.

(4a)84 A kertvárosias és falusias lakóövezetekben az oldalkert legkisebb mérete:

a) az oldalhatáron álló beépítési móddal meghatározott övezetekben 4 m, de ha a telek utcafronton mért szélessége eléri a 12 m-t, akkor 5 m,

b) a szabadonálló beépítési móddal meghatározott övezetekben 3 m, de ha a telek utcafronton mért szélessége meghaladja a 20 m-t, akkor 4 m.

(5)85

(6)86

36. § (1)87 A terepszint alatti építmények a pinceszinten elhelyezett gépjármű tárolók megközelítésére szolgáló rámpa kivételével csak építési helyen belül helyezhetők el.

(2) A nagyvárosias, a kisvárosias és a kertvárosias lakóövezetekben a melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; önálló -épülettől különálló- kirakatszekrény; kerti építmény helyezhető el.

(3) A falusias lakóövezetekben a melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; önálló -épülettől különálló- kirakatszekrény; kerti építmény; háztartási célú kemence, húsfüstölő, jégverem, zöldségverem; állatól, állatkifutó; trágyatároló, komposztáló; siló, ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhető el.

31. Az Ln-1 jelű nagyvárosias lakóövezet

37. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.200

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

25

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

25

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,4

Legkisebb épületmagasság (m)

7,5

Legnagyobb épületmagasság (m)

13,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

(2) Egy építési telken több lakóépület is építhető. Az építési telken elhelyezhető lakások száma egyenlő a telek tényleges területe osztva készázzal értéknek az egész része.
(3) Az övezet elsősorban lakóépületek elhelyezésére szolgál. Az övezetben elhelyezhető épület még:
a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,
b) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,
c) kulturális, közösségi szórakoztató,
d) szállás jellegű,
e) igazgatási, iroda és
f) sport
rendeltetést is tartalmazhat.

32. Az Lk-1 jelű kisvárosias lakóövezet

38. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

2.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

25

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

25

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,2

Legkisebb épületmagasság (m)

7,5

Legnagyobb épületmagasság (m)

10,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

(2) Egy építési telken több lakóépület is építhető.
(3) Az övezet elsősorban lakóépületek elhelyezésére szolgál. Az övezetben elhelyezhető épület még:
a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,
b) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,
c) kulturális, közösségi szórakoztató,
d) szállás jellegű,
e) igazgatási, iroda és
f) sport
rendeltetést is tartalmazhat.
(4) A lakó funkciótól eltérő funkció csak az épületek földszintjén telepíthető.

33. Az Lk-2 jelű kisvárosias lakóövezet

39. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Oldalhatáron álló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

550

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,75

Legnagyobb épületmagasság (m)

4,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

(2) Az övezet elsősorban lakóépületek elhelyezésére szolgál. Az övezetben elhelyezhető épület még:
a) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,
b) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,
c) kulturális, közösségi szórakoztató,
d) szállás jellegű,
e) igazgatási, iroda és
f) sport
rendeltetést is tartalmazhat.

34. Az Lke-1 jelű kertvárosias lakóövezet

40. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)88

20

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,6

Legnagyobb épületmagasság (m)

5,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

50

35. Az Lke-2 jelű kertvárosias lakóövezet

41. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)89

20

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,6

Legnagyobb épületmagasság (m)

5,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

50

(2) Az építési telkeken 300 m2-enként 1 db lombos fát kell ültetni.

36. Az Lke-3 jelű kertvárosias lakóövezet

42. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)90

700

A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)91

20

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,6

Legnagyobb épületmagasság (m)

5,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

50

(2) Előkert mélysége általában 5 m, de a 749/44 749/46 749/47 749/48 és 749/49 hrsz-ú ingatlanokon 3 m. A hátsókert legkisebb mélysége 6 m.

37. Az Lke-4 jelű kertvárosias lakóövezet

43. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)92

20

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,6

Legnagyobb épületmagasság (m)

5,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

50

(2) 93 Előkert mélysége az utcai telekhatártól mért 5 m-es és 7 m-es távolság között szabadon megválasztott érték, az oldalkert legkisebb szélessége 3,0 m, a hátsókert legkisebb mélysége 6 m.

37/A. Az Lke-5 jelű kertvárosias lakóövezet

43/A. §94 (1) Az építési övezet paraméterei:

a) Beépítési mód:

Szabadonálló

b) A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

c) A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)95

20

d) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

e) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

f) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,6

g) Legnagyobb épületmagasság (m)

5,5

h) Legkisebb zöldfelületi arány (%)

50

(2) 96

38. Az Lf-1 jelű falusias lakóövezet

44. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Oldalhatáron álló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)97

16

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,5

Legnagyobb épületmagasság (m)

5,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

40

(2) Az építési övezetben a szabadon álló beépítést is engedélyezni kell, ha egyidejűleg fennáll, hogy legalább 18 m telekszélesség rendelkezésre áll, valamint a szomszédos telkeken kialakult beépítés megengedi és utcaképi szempontból szükségessé teszi a szabadon álló beépítés alkalmazását.

38/A.98 Az Lf-2 jelű falusias lakóövezet

44/A. § (1) Az építési övezet paraméterei:

a) Beépítési mód: Oldalhatáron álló

b) A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2) 2000

c) A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m) 40

d) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%) 30

e) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%) 30

f) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2) 0,5

g) Legnagyobb épületmagasság (m) 5,5

h) Legkisebb zöldfelületi arány (%) 40

(2) Az építési telken legfeljebb két épület és épületenként legfeljebb két lakás létesíthető.

39. A vegyes (településközpont és intézményi) övezetek általános előírásai

45. § (1) A településközpont övezetek elsősorban lakó és olyan települési szintű egyéb rendeltetést szolgáló épület elhelyezésére szolgálnak, amelyek nincsenek zavaró hatással a lakó rendeltetésre. A településközpont övezetekben az adott övezet egyedi előírásait is figyelembe véve általában elhelyezhető épület - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) igazgatási, iroda,

b) kereskedelmi, szolgáltató, szállás,

c) a terület azon részén, amelyben a gazdasági célú használat az elsődleges egyéb közösségi szórakoztató,

d) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

e) kulturális, közösségi szórakoztató és

f) sport rendeltetést is tartalmazhat.

(2)99 A településközpont övezetekben, a kialakított építési telek nagyságától függően telkenként:

a) 1.000 m2-es vagy annál kisebb telekterületig legfeljebb egylakásos,

b) 1.000 m2-nél nagyobb telekterület esetén legfeljebb kétlakásos lakóépület építhető.

(2a)100 A településközpont övezetek építési telkein elhelyezhető nem lakó célú rendeltetési egységek és a lakások összesített száma a telekméret nagyságától függően azonos az előbbiekben meghatározott létesíthető legnagyobb lakásszámmal.

(3) Az intézmény övezetek elsősorban igazgatási, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális rendeltetést szolgáló épületek elhelyezésére szolgálnak. Az intézmény övezetekben az adott övezet egyedi előírásait is figyelembe véve általában elhelyezhető épület - az előzőeken kívül -:

a) iroda,

b) kereskedelmi, szolgáltató, szállás,

c) kulturális, közösségi szórakoztató,

d) hitéleti és

e) sport rendeltetést is tartalmazhat.

(4) A (3) bekezdés a)–e) pontjában felsorolt rendeltetést tartalmazó épületben a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás, továbbá más lakás az adott övezet egyedi előírásait is figyelembe vevő számban és módon (önálló lakó vagy más rendeltetésű épületben meghatározott szintszám felett) alakítható ki. A tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások száma - az adott övezetre vonatkozó egyedi előírás hiányában - telkenként legfeljebb kettő.

(5) Amennyiben egy építési telken csak lakófunkció került telepítésre, akkor egy telken legfeljebb egy lakóépület létesíthető. Ezt az előírást a meglévő építmények rendeltetés megváltoztatása esetén is alkalmazni kell.

(6) Azon az építési telken, ahol a telek közvetlen környezetben nem alakult még ki beépítés -, azaz az illeszkedési szabályok nem alkalmazhatók-, vagy az övezeti szabályok sem írnak elő egyéb mértéket az előkert mélysége 5 m .

46. § (1)101

(2) A településközpont építési övezetek telkein a hátsókerti építési határvonal meghatározása az alábbiak szerint történik: az utcai telekhatártól mérve a telek hosszának 70%-áig terjedő része számít építési helynek, vagyis ennek a résznek a hátsó vonala a hátsókerti építési határvonal. Meglévő nyeles telek esetén ez a távolság a nyélnek a beépíthető telekrészhez való csatlakozásától számítandó.

(3)102

(4) A településközpont és az intézményi övezetekben az adott övezetre vonatkozó eltérő előírásokat is figyelembe véve a melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; kerti építmény; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhetők el.

40. A Vt-1 jelű településközpont vegyes építési övezet

47. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható lakó célú építési telek legkisebb területe (m2)

700

A kialakítható más (szolgáltató, kereskedelmi) célú építési telek legkisebb területe (m2)

2.000

A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)

18

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,8

Legnagyobb épületmagasság lakóépület esetén (m)

5,5

Legnagyobb épületmagasság egyéb funkciójú építmény esetén (m)

7,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

41. A Vt-2 jelű településközpont vegyes építési övezet

48. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

45

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

45

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,0

Legnagyobb épületmagasság (m)

10,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

42. A Vt-3 jelű településközpont vegyes építési övezet

49. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

4.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

15

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

15

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,55

Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

40

42/A.103 A Vt-4 jelű településközpont vegyes építési övezet

49/A. § (1) Az építési övezet paraméterei:

a) Beépítési mód: Oldalhatáron álló

b) A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2) 700

c) A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m) -

d) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%) 30

e) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%) 30

f) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2) 0,8

g) Legnagyobb épületmagasság (m) 5,5

h) Legkisebb zöldfelületi arány (%) 50

(2) Az övezetben a 27. § (2) bekezdését nem kell alkalmazni.

(3) Az övezetben önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánút legkisebb szélessége 6,0 m, legnagyobb hossza 45 m lehet.

(4) Az övezetben lévő épületekben csak lakás, bölcsőde, óvoda, üzlet és iroda létesíthető. Az övezetben lévő épületekben az egyéb szabályok megtartásával is telkenként legfeljebb két rendeltetési egység létesíthető, melyek közül legfeljebb egy lehet lakás.

(5) Az építési helyen belül a szabadon álló beépítést is engedélyezni kell, ha egyidejűleg fennáll, hogy legalább 18 m telekszélesség rendelkezésre áll, valamint a szomszédos telkeken kialakult beépítés megengedi és utcaképi szempontból szükségessé teszi a szabadon álló beépítést.

(6) Előkert legalább 5,0 m, hátsókert legalább 6,0 m.

(7) Az építési telek legkisebb szélességének az építési telken kialakuló építési helynél vizsgálva kell érvényesülnie.

43. A Vi-1 jelű intézményi építési övezet

50. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

2.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

35

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

35

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,0

Legnagyobb épületmagasság (m)

10,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

35

44. A Vi-2 jelű intézményi építési övezet

51. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

5.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,0

Legnagyobb épületmagasság (m)

10,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

35

45. Vi-3 jelű intézményi építési övezet

52. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

15

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

15

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,3

Legnagyobb épületmagasság (m)

20

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

43

46.104 Gazdasági (kereskedelmi szolgáltató, továbbá ipari) építési övezetek általános előírásai

53. § (1) A kereskedelmi, szolgáltató övezetek elsősorban környezetre jelentős hatást nem gyakorló gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgálnak. A kereskedelmi, szolgáltató övezetekben önálló lakó rendeltetésű épület nem helyezhető el, de egyes esetekben a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás kialakítható.

(2) A gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások száma - az adott övezetre vonatkozó egyedi előírás hiányában - telkenként legfeljebb egy.

(3) A kereskedelmi, szolgáltató és az ipari gazdasági övezetekben az adott övezetre vonatkozó eltérő előírásokat is figyelembe véve a melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; kerti építmény; siló, ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhetők el.

(4) Ha az övezeti előírás ettől eltérően nem rendelkezik, akkor a gazdasági övezetekben egy telken több önálló épület, rendeltetési egység is elhelyezhető.

(5) Az előírt zöldfelületi aránynak megfelelően kialakítandó telekrészek minimum felén többszintes növényállományt kell kialakítani, melyeket elsősorban az egyéb más védendő övezetek felé eső telekhatárok mentén kell elhelyezni. A telekhatárok mentén - az utcafronti telekhatár kivételével - kialakított többszintes növényállomány szélessége minimum 5 méter kell legyen. Az egyszintű (gyepszint) növényzettel borított felületek aránya legfeljebb a zöldfelület negyed részt teheti ki.

(6)105 A gazdasági (kereskedelmi szolgáltató, továbbá ipari) építési övezetekben 40,0 m-nél magasabb új antennatorony is elhelyezhető, építési helyen belül és építési helyen kívül.

47. A Gksz-1 jelű kereskedelmi-szolgáltató gazdasági építési övezet

54. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

2.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

40

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

40

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,0

Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

30

48. A Gksz-2 jelű kereskedelmi szolgáltató gazdasági építési övezet

55. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

60

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

60

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

2,0

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén (m)

7,5

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén (m)

14,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

(2) A 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 8,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 8,0 m. A 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 4,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 6,0 m.

49. A Gksz-3 jelű kereskedelmi szolgáltató gazdasági építési övezet

56. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

60

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

60

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

2,0

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén (m)

7,5

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén (m)

14,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

(2) Az építési övezeten belül önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánút legkisebb szélessége 16,0 m.
(3) A 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 8,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 8,0 m. A 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 4,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 6,0 m.
(4) Az övezetben elhelyezhető
a) szélgenerátor,
b) zászlótartó oszlop és
c) siló
legnagyobb magassága a rendezett terepszinttől méve legfeljebb 14,5 m lehet.
(5) 106

49/A. A Gksz-3/a jelű kereskedelmi szolgáltató gazdasági építési övezet

56/A. §107 (1) Az építési övezet paraméterei:

a) Beépítési mód:

Szabadonálló

b) A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

c) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

60

d) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

60

e) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

2,0

f) Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén (m)

7,5

g) Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén (m)

14,5

h) Legkisebb zöldfelületi arány (%)

20

(2) Az építési övezeten belül önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánút legkisebb szélessége 16,0 m.
(3) A 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 8,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 8,0 m. A 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 4,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 6,0 m.
(4) Az övezetben elhelyezhető
a) szélgenerátor,
b) zászlótartó oszlop és
c) siló legnagyobb magassága a rendezett terepszinttől mérve legfeljebb 14,5 m lehet.
(5) 108
(6) Az övezetben a 28. § (3) bekezdésében említett szabályokat úgy kell alkalmazni, hogy ebben az esetben a támfal legnagyobb magasságára megadott 2,0 m érték helyett 4,0 m érték vehető figyelembe.

50. A Gip-1 jelű ipari gazdasági építési övezet

57. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

3.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,5

Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

40

(2) Az övezet kizárólag a környezetre jelentős hatást gyakorló mezőgazdasági termeléshez (állattartás, növénytermesztés, terménytárolás, mezőgazdasági géptárolás és javítás) szükséges különlegesen veszélyes (pl. tűz-, robbanás-, fertőzőveszélyes), bűzös vagy nagy zajjal járó gazdasági tevékenységhez szükséges építmények elhelyezésére szolgál, ha az azokban folytatott tevékenységekhez szükséges védőterületek a környező területek jogszerű területhasználatát nem korlátozzák.
(3) Az övezetben az 46. §. (3) bekezdésben meghatározott melléképítményeken túlmenően húsfüstölő, jégverem, zöldségverem; állat ól, állatkifutó és trágyatároló, komposztáló,létesítmény is elhelyezhető.

51.109

58. §110

52. A Gip-3 jelű ipari gazdasági építési övezet

59. § (1)111 Az építési övezet paraméterei:

a) Beépítési mód:

Szabadonálló

b) A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

c) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

50

d) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

50

e) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,5

f) Legnagyobb épületmagasság (m)

14,5

g) Legkisebb zöldfelületi arány (%)

25

(2) Az övezet elsősorban az ipari, az energiaszolgáltatási és a településgazdálkodási építmények elhelyezésére szolgál. Az övezetben kivételesen elhelyezhetők a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások.
(3) Az építési hely határa az elő- oldal- és hátsókert vonatkozásában egységesen 8,0 m . E méretek és az építési hely meghatározásánál az SZT-n rögzített 20 m szélességű, telken belül létesítendő végőzöld sávok mentén azonban az övezethatártól legalább a terven jelölt távolságot meg kell tartani.

53. A Gip-4 jelű ipari gazdasági építési övezet

60. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

50

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

50

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,5

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén (m)

7,5

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén (m)

14,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

25

(2) Az övezet elsősorban az ipari, az energiaszolgáltatási és a településgazdálkodási építmények elhelyezésére szolgál. Az övezetben kivételesen elhelyezhetők a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások.
(3) A 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 8,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 8,0 m. A 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 4,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 6,0 m.
(4) A 10 000 m2 telekterület nagyságot meghaladó méretű építési telken elhelyezhető siló legnagyobb magassága a rendezett terepszinttől méve legfeljebb 31,5 m lehet.

54. A Gip-5 jelű ipari gazdasági építési övezet

61. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

30

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

30

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,5

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén (m)

7,5

Legnagyobb épületmagasság a 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén (m)

14,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

40

(2) Az övezet kizárólag a környezetre jelentős hatást gyakorló különlegesen veszélyes (pl. tűz-, robbanás-, fertőzőveszélyes), bűzös vagy nagy zajjal járó gazdasági tevékenységhez szükséges építmények elhelyezésére szolgál, ha az adott létesítményben folytatott tevékenységekhez szükséges védőterületek a környező területek jogszerű területhasználatát nem korlátozzák.
(3) A 3.000 m2 telekterületet elérő, vagy annál nagyobb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 8,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 8,0 m. A 3.000 m2 telekterületnél kisebb területű építési telkek esetén az elő- és oldalkert legkisebb mérete 4,0 m, a hátsókert legkisebb mérete 6,0 m.
(4) A telekhatárokon csak tömör keírtés alkalmazható.

54/A. A Gip-6 jelű ipari gazdasági építési övezet

61/A. §112 (1) Az építési övezet paraméterei:

a) Beépítési mód:

Szabadonálló

b) A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

700

c) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

40

d) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

40

e) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

1,5

f) Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

g) Legkisebb zöldfelületi arány (%)

25

(2) Az övezet elsősorban az ipari, az energiaszolgáltatási és a településgazdálkodási építmények elhelyezésére szolgál. Az övezetben kivételesen elhelyezhetők a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások.
(3) Az építési hely határa az elő- oldal- és hátsókert vonatkozásában egységesen 3,0 m.

55. A KSp-1 jelű - beépítésre szánt sportolási célú terület - különleges építési övezet

62. §113

56. A KT-1 jelű - beépítésre szánt temető terület - különleges építési övezet

63. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

1.500

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

10

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

10

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,25

Legnagyobb épületmagasság (m)

4,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

50

(2) Az övezetben temető létesíthető és az azt kiegészítő funkciójú építmény helyezhető el. Az övezetben templom és egyéb egyházi építmény is elhelyezhető.
(3) Az övezetbe tartozó telkek nem oszthatók meg, de egyesíthetők.
(4) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; építménynek minősülő antennatartó szerkezet zászlótartó oszlop helyezhető el.

57. A KN-1 jelű - beépítésre szánt dísznövény kertészeti terület - különleges építési övezet

64. § (1) Az építési övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)

5.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

10

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

10

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,25

Legnagyobb épületmagasság (m)

4,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

75

(2) 114 Az övezetben dísznövény kertészet, állattartó telephely és lakóépület létesíthető, továbbá az ezeket a funkciókat kiegészítő funkciójú építmény helyezhető el.
(3) 115 Az övezetben lakóépület csak a következő feltételek betartásával létesíthető:
a) A 0142/32 hrsz-ú ingatlanon legfeljebb 1db, bruttó 150 m2 alapterületű lakás helyezhető el a Füzesligeti úti telekhatártól mért 10,0 m kötelező előkert betartásával.
b) A 0142/33 hrsz-ú ingatlanon legfeljebb 1db, legfeljebb bruttó 150 m2 alapterületű lakás helyezhető el a Somfa utcai telekhatártól mért kötelező 5,0 m előkert betartásával.

58.116 A KHt jelű - beépítésre szánt honvédelmi terület - különleges építési övezet

65. § (1) Az övezetben honvédelmi terület létesíthető és az azt kiegészítő funkciójú építmény helyezhető el a vonatkozó magasabbszintű egyéb jogszabályok előírásaival összhangban.

BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK ÖVEZETEINEK ELŐÍRÁSAI117

59.118 A KÖu-1 jelű közlekedési övezet

66. § (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

5

Legnagyobb épületmagasság (m)

4,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

-

(2) Az övezetben elsősorban közlekedési, közművesitési és környezetvédelmi rendeltetésű építmények, továbbá a más jogszabályban meghatározott különféle egyéb rendeltetésű építmények, utcabútorok helyezhetők el, és utcafásítás (növényzet) telepíthető.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; kerti építmény; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhetők el.

60. A Zkp-1 jelű zöldterületi övezet

67. § (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

2

A legnagyobb szintterületi mutató (épület m2/telek m2)

0,02

Legnagyobb épületmagasság (m)

5,0

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

70

(2) Az övezetben a pihenést és testedzést szolgáló építmény (sétaút, pihenőhely, tornapálya, gyermekjátszótér stb.), valamint a terület fenntartásához szükséges épület helyezhető el. Az övezetben emlékmű, köztéri szobor is elhelyezhető.
(3) 119
(4) Zöldterületet csak kertészeti kiviteli tervek alapján lehet kialakítani.
(5) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; kerti építmény; komposztáló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhetők el.

61. Az erdőövezetek általános előírásai

68. § (1) Az övezet telkei elsősorban a rendeltetésüknek megfelelő erdőgazdálkodási tevékenységek céljára szolgáló területek.

(2) Az övezetben erdészeti létesítmények csak az erdőterület nyilvántartásban lévő területeken létesíthetők. A kialakítható erdészeti létesítmények: erdészeti magánút, valamint az erdőgazdálkodási tevékenységet, így különösen az erdő védelmét, az erdei haszonvételek gyakorlását, az erdő rendeltetését szolgáló műtárgy, kerítés.

(3) Új védelmi célú erdősávok kialakítása esetén az erdősítéshez csak őshonos, a termőhelyi és táji adottságoknak megfelelő fajok alkalmazhatók.

(4) Erdőterület igénybevételével járó tevékenység csak az erdészeti hatóság előzetes engedélye alapján történhet.

(5) Azon erdőterületek (erdőtörvény hatálya alá tartozó területek) esetében, ahol az övezeti besorolás más tevékenységet tesz lehetővé, ott is az erdőterület igénybevétele csak az erdészeti hatóság előzetes engedélyével valósulhat meg.

62. Az Ev jelű erdő övezet (védelmi erdőterület)

69. § (1) Az övezetben sem lakó, sem gazdasági célú épület nem helyezhető el.

62/A.120 Az Ev-kv jelű korlátozott használatú, vízgazdálkodással érintett védelmi erdő övezet

69/A. § (1) Az övezet telkei nem építhetők be.

(2) Az övezet telkein a vízgazdálkodással érintett területrészeken a felszini vizek lefolyásának biztosítása érdekében a medrek és árkok fenntartásáról gondoskodni kell.

(3) Amennyiben a vizek biztonságos elvezetését nem akadályozza, az övezet természetes beerdősült és fával borított területrészeit meg kell tartani.

63. Az Eg jelű erdő övezet, gazdasági erdőterület

70. § (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A legkisebb beépíthető telek területe (m2)

10.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

0,5

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

0,5

Legnagyobb épületmagasság (m)

4,5

(2) Az övezetben elsősorban az erdőgazdálkodással összeegyeztethető gazdasági építmények helyezhetők el. A jogszabályokban és a HÉSZ-ben meghatározott (általános beépítési) feltételek teljesülése esetén, a gazdasági funkciók ellátásához szükséges szolgálati lakás is létesíthető. A lakóépületben legfeljebb két lakás létesíthető.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; kerti építmény; húsfüstölő, jégverem, zöldségverem; állat ól, állatkifutó; trágyatároló, komposztáló; folyadék- és gáztároló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhetők el.
(4) Az övezet kialakításának elsődleges célja az erdőterület gazdasági hasznosításának biztosítása, ezért az övezetbe tartozó telken csak akkor helyezhető el lakóépület, ha:
a) a gazdasági célú építmény már megépült és használatba vételi engedéllyel is rendelkezik,
b) a gazdasági célú építménnyel egyidejűleg épül meg, ebben az esetben a lakóépületre nem adható önállóan építési és használatbavételi engedély.
(5) 121
(6) 122 Az övezetben a teleknek csak a kivett művelési ágú része keríthető le. Az övezet beépítetlen telkein kerítés csak vadvédelmi céllal létesíthető.

64. A mezőgazdasági övezetek általános előírásai

71. § (1) A mezőgazdasági övezetek telkei a növénytermesztési, állattenyésztési tevékenységek területei, ezért a mezőgazdasági övezetekben elsősorban e mezőgazdasági tevékenységekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és tárolás építményei helyezhetők el, azonban egyes esetekben az övezeti előírásokban foglalt feltételek fennállása esetén kivételesen lakóépület, továbbá a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó szállás jellegű épület, vendéglátó épület is építhető.

(2) Ha egy beépíthető méretű telek rendelkezik erdő, gyep (rét, legelő) vagy nádas művelési ágú alrészletekkel is, ezek a telekrészek csak akkor építhetők be, ha a telek más kivett, vagy művelésből kivehető résszel nem rendelkezik.

(3)123 Az övezetben a teleknek csak a kivett művelési ágú része keríthető le. A beépítetlen telek, vagy telekrész nem keríthető le.

(4) Az övezetek területén épület, építmény (kivétel a kerítés) csak szabadon állóan helyezhető el. Az épületek elhelyezésénél legalább 10 m mélységű előkertet és a szomszédos telekhatártól minimum 4 méter széles oldalkertet és 10 m mélységű hátsókertet kell biztosítani.

(5) Az építményeken kívülről látható burkolatként csak természetes hatású anyag alkalmazható. Az épületek földszinti padlószintje legfeljebb az eredeti terepszinthez képest 50 cm-rel nagyobb magasságban alakítható ki.

(6) A mezőgazdasági övezetek bármelyikébe eső, mezőgazdasági művelési ágban nyilvántartott terület igénybe vehető birtoktest összterületébe történő beszámításánál, függetlenül attól, hogy az övezetben birtokközpont kialakítása engedélyezett, vagy sem.

64/A.124 Az Má-ta jelű tanya övezet

71/A. § (1) Tanya a település külterületén, mezőgazdasági területen fekvő, legalább 1500 m2, legfeljebb 10.000 m2 nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás célját szolgáló lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik. A tanya területén vendéglátást szolgáló épület is elhelyezhető.

(2) Tanyának minősül a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló törvény hatálybalépése előtt tanyaként az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre vagy jogi jellegként feljegyzésre került terület is.

(3) A tanya területének megengedett beépítettsége legfeljebb 30% lehet, az épület legnagyobb megengedett beépítési magassága 4,5 méter.

(4) Tanyán a mezőgazdasági termelés céljára létesített gazdasági épület vagy épületcsoport mellett legfeljebb kettő önálló lakórendeltetést tartalmazó épület helyezhető el, azzal, hogy

a) a lakórendeltetést tartalmazó épület nagysága

aa) 2000 m2-es telekméretig a (3) bekezdés szerinti beépíthetőség 45%-át,

ab) 2001 és 6000 m2-es telekméret között a (3) bekezdés szerinti beépíthetőség 35%-át,

ac) 6000 m2-es telekméret felett a (3) bekezdés szerinti beépíthetőség 25%-át nem haladhatja meg, és

b) a tanya területe legalább 60%-ának az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló miniszteri rendelet szerinti művelési ágban kell nyilvántartásban lennie, vagy - ennek hiányában - azon többszintes növényállományból álló zöldfelületeket kell kialakítani.

(5) Új tanya létesítése esetén a (1) bekezdés szerinti lakó- és gazdasági épületet, épületcsoportot a településrendezési eszköz, településterv elfogadásától számított 2 éven belül kell megvalósítani.

65. Az Má-k jelű korlátozott használatú általános mezőgazdasági övezet (beépítést meg nem engedő általános mezőgazdasági területek)

72. § (1) Az övezet telkei nem építhetők be.

66. Az Má-f jelű farmgazdasági általános mezőgazdasági övezet (farm- és tanyagazdálkodást, agrárturizmust szolgáló építmények elhelyezését megengedő terület)

73. § (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A legkisebb kialakítható birtoktest összterülete (m2)

75.000

A birtoktest telkeinek összterülete alapján alkalmazható beépíthetőség (%)

1,5

A legkisebb kialakítható és beépíthető birtokközpont területe (m2)

10.000

A birtokközpont telkén alkalmazható legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

20,0

A birtokközpont telkén alkalmazható legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

20,0

A legkisebb beépíthető (birtoktest részét nem képező) önálló telek területe (m2)

20.000

Birtoktest részét nem képező, önálló telek beépítésnél alkalmazható legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

3,0

Birtoktest részét nem képező, önálló telek beépítésnél alkalmazható legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

3,0

A beépítésnél alkalmazható legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

(2) A birtoktest összterületére vonatkoztatott beépítettség csak a birtok egyik, legalább 10.000 m2 nagyságú, birtokközpontként kialakított telkén vehető igénybe.
(3) A birtokközpont telkén az újonnan kialakítandó építményeknek legalább 300 m-re kell lennie a meglévő, és a szerkezeti terven ábrázolt tervezett belterület határtól.
(4) A birtokközpont telkén a beépítettség nem haladhatja meg a 15%-ot.
(5) Birtoktest (és birtokközpont) részét nem képező telken, ha területe legalább 20. 000 m2 , az alkalmazható beépítés 3%.

74. § (1) Az övezetben elsősorban a mezőgazdasági termelés és az agrárturizmus építményei helyezhetők el, azonban a jogszabályokban és a HÉSZ-ben meghatározott (általános beépítési) feltételek teljesülése esetén lakóépület, továbbá a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó szállás jellegű épület, vendéglátó épület is létesíthető. A kialakítható lakóépületben a tulajdonos számára legfeljebb két lakás, ezen felül legfeljebb további egy szolgálati lakás létesíthető.

(2) Az övezet kialakításának elsődleges célja a mezőgazdálkodás lehetőségének biztosítása, ezért az övezetbe tartozó telken csak akkor helyezhető el lakóépület továbbá a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó szállás jellegű épület, vendéglátó épület, ha:

a) a mezőgazdálkodási célú gazdasági építmény már megépült és használatba vételi engedéllyel is rendelkezik,

(3)125

(4) Az övezetben a melléképítmények közül közműbecsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; önálló -épülettől különálló- kirakatszekrény; kerti építmény; állat ól, állatkifutó; trágyatároló, komposztáló; siló, ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló; antenna oszlop, zászlótartó oszlop helyezhetők el.

(5) A 75.000 m2-nél kisebb területű birtoktest meglévő telkein, vagy a 20.000 m2-nél kisebb területű önálló telken, a már meglévő beépítés fenntartható, helyreállítható, de további növelése (alapterület bővítés, emeletráépítés, tetőtérbeépítés) nem lehetséges.

67. A V jelű vízgazdálkodási övezet (patakok, tavak területe)

75. § (1)126 Az övezetbe a kisvízfolyások, tavak medre és partja tartoznak. Az övezetben csak a vízgazdálkodással kapcsolatos területhasználatnak megfelelő létesítmények helyezhetők el.

(2) A kisvízfolyások és tavak fenntartási sávja a külterületen csak gyepterületként alakítható ki.

(3)127

68. A KbD-1 jelű különleges -beépítésre nem szánt- övezet

76. § (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható telek legkisebb területe (m2)

10.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

2

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

2

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,05

Legnagyobb épületmagasság (m)

4,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

40

(2) Az övezetben csak föld, homok, kavics és építőanyag törmelék elhelyezés és feldolgozás céljára anyagdepónia létesíthető és az azt kiegészítő funkciójú építmény helyezhető el.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; siló, ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhető el.

69. A KbR-1 jelű különleges -beépítésre nem szánt- övezet

77. § (1) Övezeti paraméterek:

Beépítési mód:

Szabadonálló

Az újonnan kialakítható telek legkisebb területe (m2)

100.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

5

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

5

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,2

Legnagyobb épületmagasság (m)

10,0

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

80

(2) Az övezetben csak rekreációs, sport, pihenő, üdülő, szórakoztató, továbbá lakó rendeltetésű és az azt kiegészítő rendeltetésű építmény helyezhető el.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; önálló -épülettől különálló- kirakatszekrény; kerti építmény; háztartási célú kemence; állatól, állatkifutó; trágyatároló, komposztáló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhető el.

70. A KbKö-1 jelű különleges -beépítésre nem szánt- övezet

78. § (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

Kialakítható legkisebb telekterület (m2)

5.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

5

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

5

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,18

Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

Legkisebb zöldfelületi arány (%)

40

(2) Az övezetben csak gépjármű várakozóhely, a gépjárművek szabadtéri tároláshoz szükséges rendeltetésű és az azt kiegészítő rendeltetésű építmény helyezhető el.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; önálló -épülettől különálló- kirakatszekrény; kerti építmény; építménynek minősülő antennatartó szerkezet, zászlótartó oszlop helyezhető el.

71. A KbHt jelű – beépítésre nem szánt honvédségi terület - különleges övezet

79. § (1) Az övezetben honvédelmi terület létesíthető és az azt kiegészítő funkciójú építmény helyezhető el a vonatkozó magasabbszintű egyéb jogszabályok előírásaival összhangban.

71/A. A KbSp-1 jelű - beépítésre nem szánt sportolási célú terület - különleges övezet

79/A. §128 (1) Az övezet paraméterei:

Beépítési mód:

Szabadonálló

A kialakítható telek legkisebb területe (m2)

5.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

10

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

10

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,25

Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

(2) Nagykiterjedésű sportolással és a szabadidő eltöltésével kapcsolatos célú területek létesíthetők és az azt kiegészítő rendeltetésű építmény helyezhető el.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; építménynek minősülő antennatartó szerkezet zászlótartó oszlop helyezhető el.

71/B. A KbIÁM-1 jelű - beépítésre nem szánt inert hulladék kezelő, ásványi nyersanyag kitermelő és megújuló energia park terület - különleges övezet

79/B. §129 (1) Az övezet paraméterei:

A kialakítható telek legkisebb területe (m2)

5.000

Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

10

Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

10

Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,25

Legnagyobb épületmagasság (m)

7,5

(2) Inert hulladék kezelő, ásványi nyersanyag kitermelő és megújuló energia park területek létesíthetők és az azt kiegészítő rendeltetésű építmény helyezhető el.
(3) A melléképítmények közül közmű-becsatlakozási műtárgy; közműpótló műtárgy; hulladéktartály-tároló; -épülettől különálló- építménynek minősülő kirakatszekrény; kerti építmény; siló, ömlesztettanyag-, folyadék- és gáztároló; építménynek minősülő antennatartó szerkezet zászlótartó oszlop helyezhető el.

71/C. A KbZá-1 jelű - beépítésre nem szánt záportározó terület - különleges övezet

79/C. §130 (1) Az övezetben csak a csapadékvízelvezetéssel összefüggő, záportározással kapcsolatos területhasználatnak megfelelő építmények helyezhetők el. Épület nem létesíthető.

(2) Záportározó létesítésénél a tó partvonalának legalább 20%-án a partfal rézsűjét legfeljebb 10 fok meredekséggel kell kialakítani, és 15 tófelület-hektáronként 1.500-2.000 m2 nagyságú szigetet kell kialakítani, melynek rézsűje legfeljebb 10 fok meredekségű lehet.

71/D. A KbVí-1 jelű - beépítésre nem szánt vízmű terület - különleges övezet

79/D. §131 (1) Az övezet paraméterei:

a) A kialakítható telek legkisebb területe (m2)

1.000

b) Legnagyobb beépítettség terepszint felett (%)

10

c) Legnagyobb beépítettség terepszint alatt (%)

10

d) Legnagyobb szintterületi mutató (épület m2 / telek m2)

0,2

e) Legnagyobb épületmagasság (m)

5,0

(2) Az övezetben csak településgazdálkodási célú víziközmű építmények helyezhetők el.
IV. Fejezet

Záró rendelkezések

72. Záró rendelkezések

80. § (1) Ez a rendelet és a hozzátartozó SZT a rendelet kihirdetését követő 2016. november 1. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 18/2012. (VII.25.) Ör. számú rendelet.

(2) Ennek a rendeletnek az előírásait a hatálybalépést követően indult ügyekben kell alkalmazni.

1. melléklet a 8/2016. (IX. 28.) önkormányzati rendelethez140

1

Módosította a 9/2019. (X. 10.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2019. október 11-től.

2

Módosította a 10/2020. (IV. 08.) önkormányzati rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. április 9-től.

3

Módosította a 11/2020. (IV. 14.) önkormányzati rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. április 15-től.

4

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

5

Az 1. § (4) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

6

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2020. június 13-tól.

7

Az 1. § (4a) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

8

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés a) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

9

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés a) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

10

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2020. június 13-tól.

11

Az 1/A. § (1) bekezdés b) pontja a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

12

Az 1/A. § (1) bekezdés d) pontját a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdése iktatta be.

13

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

14

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

15

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

16

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

17

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

18

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

19

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

20

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

21

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

22

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

23

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

24

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

25

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

26

A 9. § (1) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

27

A 9. § (7) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdése iktatta be.

28

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés c) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

29

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés c) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

30

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés c) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

31

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

32

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

33

A 14. § (5) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 4. §-a iktatta be.

34

A 15. § (1) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 5. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

35

Módosította a 9/2019. (X. 10.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2019. október 11-től.

36

A 15. § (3) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 5. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

37

A 15. § (4) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 5. § (3) bekezdése iktatta be.

38

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés d) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

39

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

40

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés e) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

41

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés e) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

42

A 17/A. §-t a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 6. §-a iktatta be.

43

A 19. § (1) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

44

A 19. § (2) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 7. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

45

A 19. § (3) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

46

A 19. § (4) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

47

A 19. § (5) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

48

A 19. § (7) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 7. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.

49

A 20. § (6) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.

50

A 21. § (1) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.

51

A 21. § (2) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.

52

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés f) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

53

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés f) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

54

A 24. § (1) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 10. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

55

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés g) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

56

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés g) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

57

A 24. § (2) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 10. § (2) bekezdése iktatta be.

58

A 24. § (3) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 10. § (2) bekezdése iktatta be.

59

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés h) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

60

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés h) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

61

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés i) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

62

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés i) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

63

A 27. § (2) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 11. §-ával megállapított szöveg.

64

A 27. § (3) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § d) pontja hatályon kívül helyezte.

65

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés j) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

66

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés j) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

67

A 30. § (5) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 12. §-ával megállapított szöveg.

68

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

69

A 32. § (1) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 13. §-ával megállapított szöveg.

70

A 33. § a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 14. §-ával megállapított szöveg.

71

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

72

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés k) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

73

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

74

A 34. § (4) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 15. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

75

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

76

A 34. § (5) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 15. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

77

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés l) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

78

A 34. § (6a) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 15. § (2) bekezdése iktatta be.

79

A 34. § (7) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 15. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.

80

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés l) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

81

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 5. § (3) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

82

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés m) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

83

A 35. § (4) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 16. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

84

A 35. § (4a) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 16. § (2) bekezdése iktatta be.

85

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés m) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

86

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés m) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

87

A 36. § (1) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 17. §-ával megállapított szöveg.

88

A 40. §-ban foglalt táblázat „A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 18. §-ával megállapított szöveg.

89

A 41. §-ban foglalt táblázat „A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 19. §-ával megállapított szöveg.

90

A 42. §-ban foglalt táblázat „A kialakítható építési telek legkisebb területe (m2)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 20. §-ával megállapított szöveg.

91

A 42. §-ban foglalt táblázat „A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 20. §-ával megállapított szöveg.

92

A 43. §-ban foglalt táblázat „A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 21. §-ával megállapított szöveg.

93

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

94

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

95

A 43/A. §-ban foglalt táblázat „c) A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 22. §-ával megállapított szöveg.

96

A 43/A. § (2) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § e) pontja hatályon kívül helyezte.

97

A 44. §-ban foglalt táblázat „A kialakítható építési telek legkisebb szélessége (m)” sora a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 23. §-ával megállapított szöveg.

98

A 38/A. alcímet (44/A. §-t) a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (VI. 13.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

99

A 45. § (2) bekezdése a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 24. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

100

A 45. § (2a) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 24. § (2) bekezdése iktatta be.

101

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés n) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

102

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés n) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

103

A 42/A. alcímet (49/A. §-t) a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (VI. 13.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.

104

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

105

Az 53. § (6) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 25. §-a iktatta be.

106

Az 56. § (5) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § f) pontja hatályon kívül helyezte.

107

Az 56/A. § a Nagytarcsa Község Önkormányzata Polgármesterének 9/2021. (VI. 14.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

108

Az 56/A. § (5) bekezdését a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § g) pontja hatályon kívül helyezte.

109

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés o) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

110

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés o) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

111

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 6. § (4) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

112

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 6. § (5) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

113

Hatályon kívül helyezte a 9/2019. (X. 10.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatálytalan: 2019. október 11-től.

114

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

115

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

116

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

117

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés p) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

118

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 7. § (3) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

119

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés q) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

120

A 62/A. alcímet (69/A. §-t) a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 26. §-a iktatta be.

121

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés r) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

122

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 7. § (4) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

123

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

124

A 64/A. alcímet (71/A. §-t) a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (VI. 13.) önkormányzati rendelete 4. §-a iktatta be.

125

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés s) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

126

Módosította a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

127

Hatályon kívül helyezte a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdés t) pontja. Hatálytalan: 2020. június 13-tól.

128

Beiktatta a 9/2019. (X. 10.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2019. október 11-től.

129

Beiktatta a 11/2020. (IV. 14.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2020. április 15-től.

130

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 8. § (3) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

131

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 8. § (4) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

132

A mellékletet a 9/2019. (X. 10.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2019. október 11-től.

133

A mellékletet a 10/2020. (IV. 8.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2020. április 9-től.

134

A mellékletet a 11/2020. (IV. 14.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2020. április 15-től.

135

A mellékletet a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9. § (1) bekezdése módosította. Hatályos: 2020. június 13-tól.

136

Beiktatta a 16/2020. (VI. 12.) önkormányzati rendelet 9.§ (1) bekezdése. Hatályos: 2020. június 13-tól.

137

Módosította a 9/2021. (VI. 14.) önkormányzati rendelet 2.§ (1) bekezdése. Hatályos: 2021. június 14-től.

138

A 2. melléklet a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (VI. 13.) önkormányzati rendelete 5. §-ával megállapított szöveg.

139

A 3. mellékletet a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 27. §-a iktatta be.

140

Az 1. mellékletet a Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2025. (IV. 2.) önkormányzati rendelete 28. § h) pontja hatályon kívül helyezte.