Halásztelek Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015(II.12.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtható szociális és gyermekvédelmi, valamint a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról

Hatályos: 2017. 12. 15- 2018. 03. 30

Halásztelek Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: Képviselő-testület) az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 1.§ (2) bekezdésében, 10.§ (1) bekezdésében, a 26.§-ában, a 32. § (3) bekezdésében, a 45. §-ában, a 48.§ (4) bekezdésében, a 92. § (1) bekezdésében, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 18. § (2) bekezdésében, 29. § (2) bekezdésében, 131. § (1) bekezdésében, és a 162. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.


I. FEJEZET


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


1. A rendelet célja


1. §


A rendelet célja, hogy a szociálisan rászorult személyek, családok szociális biztonságának megteremtése és megőrzése érdekében meghatározza a szociális és gyermekvédelmi ellátás helyi rendszerét, az egyes ellátási formák igénybevételének feltételeit, valamint a jogosultság érvényesítésének garanciáit.


2. A rendelet hatálya


2. §


A rendelet hatálya kiterjed az Szt. 3.§ (1)-(3) bekezdésében és a Gyvt. 4.§-ában meghatározott azon személyekre, akik Halásztelek Városban bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek, továbbá a különös elbírálást igénylő esetben (pl.: életveszély) a városban ideiglenesen tartózkodó személyekre.

II. FEJEZET


ELJÁRÁSI RENDELKEZÉSEK


3. A kérelem tartalmi, formai követelményei


3. §


(1) A támogatási formák igénybevételére irányuló kérelmeket postai úton vagy ügyfélszolgálati időben a Polgármesteri Hivatalban (továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani, a Hivatal által e célra rendszeresített formanyomtatványon.

(2) A kérelemnek tartalmaznia, illetve a kérelemhez mellékelni kell:

a) a kérelmező személyi adatait, TAJ azonosító jelét,

b) a kérelmezővel közös háztartásban élő, közeli hozzátartozók nevét és személyi adatait, valamint a hozzátartozói minőséget, TAJ azonosító jelét,

c) a kérelmező és a vele egy háztartásban életvitelszerűen együtt lakó hozzátartozók jövedelemigazolását, igazolást a rendszeres pénzbeli ellátásokról,

d) Az 2.§ alá tartozó személyek esetében az ellátás igénylésének időpontjában érvényes tartózkodási engedélyt,

e) nyilatkozatát, amelyben rögzíti, hogy az általa közölt adatok a valóságnak megfelelnek, és egyben hozzájárul az általa közölt adatainak leellenőrzéséhez,

f) a lakóingatlannal nem rendelkező kérelmezők ingatlan használatának jogcímét igazoló lakáshasználati vagy lakásbérleti szerződést.

(3) A lakcím megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai irányadók.


4. A döntéshozatal


4. §


(1) A Képviselő-testület hatáskörébe tartozó kérelmek elbírálásáról a Szociális Bizottság dönt.

(2) A Szociális Bizottság döntése elleni fellebbezéseket a Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani, amely gondoskodik a szükséges iratokkal együtt a fellebbezés Képviselő-testület elé terjesztéséről.

(3) A kérelemben és a jövedelemnyilatkozatban szereplő adatok, tények valódisága az eljárás során szükség esetén, az alábbiakkal ellenőrizhető:

a) környezettanulmány elkészítése a kérelmező által megadott tartózkodási helyen,

b) az ügyintéző megkeresheti a polgárok személyi adatait és lakcímét nyilvántartó szervet, helyi gépjármű-nyilvántartót, jövedelemigazolást kiállító munkáltatót, Nemzeti Adó és Vámhivatalt, Magyar Államkincstárt, az illetékes Munkaügyi Központot, Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot, társhatóságot,

c) munkanélküli státusz az illetékes Munkaügyi Központ határozatával igazolható,

d) házasság felbontását, gyermektartásdíjat, bontóperi ítélettel, vagy a tartásdíj megállapítása, vagy végrehajtása iránti eljárás megindításáról kiállított igazolással kell bizonyítani, amennyiben a tartásdíjról a szülők egyezséget kötöttek, az erről szóló nyilatkozat is elfogadható,

e) 16. életévét betöltött kérelmező tanulói, hallgatói jogviszonya iskolalátogatási igazolással igazolandó,

       (4) A rendeletben szabályozott szociális és gyermekvédelmi ellátásra nem jogosult az, akinek

a) családja egynél több lakóingatlannal rendelkezik,

b) családja a Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában, illetve a Gyvt. 19. § (7) bekezdésében meghatározott értéknél nagyobb értékű vagyonnal rendelkezik.

       (5) E rendelet alkalmazásában a gyermekét egyedül nevelő szülő egyedülállóságát:

a) amennyiben a gyermek (gyermekek) házasságból született (születtek), a válást és a gyermek elhelyezését bizonyító jogerős bírósági ítélet bemutatásával köteles igazolni, illetve

b) amennyiben a szülők házasságban, de külön háztartásban vagy élettársi kapcsolatban éltek, de az már megszakadt - a gyermek(ek) szülői felügyeletének  gyakorlása, illetve a gyermektartásdíj megfizetésére vállalt kötelezettség tekintetében gyámhatósági határozat, jogerős bírósági ítélet vagy közokiratba foglalt kötelezettségvállaló nyilatkozat bemutatásával köteles igazolni.

        (6) Települési támogatás esetén a megállapított támogatás felhasználásának elszámolása egyedi elbírálás alapján                    előírható.


5. Ellátások kifizetése


5. §[1]


A megállapított pénzbeli ellátások és támogatások kifizetése a határozatban foglaltak szerint történhet pénztári, postai kifizetéssel vagy bankszámlára utalással.


6. Jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése


6. §

(1) A rendszeresen folyósított pénzellátás esetén, a támogatásban részesülő a támogatás alapjául szolgáló körülményekben bekövetkezett változásokat 15 napon belül köteles bejelenteni a szociális ügyintézőnek.

(2) A jogosulatlanul, vagy rosszhiszeműen igénybe vett ellátás esetén az Szt.-ben foglaltak szerint kell eljárni.

(3)[2] Az Szt.  48.§-a (4) bekezdésében foglaltak alkalmazása során különös méltánylást érdemlő körülmény, ha megtérítésre kötelezett személy családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedül élő személy esetében 300 %-át nem éri el.


7. Adatvédelem


7. §


Az eljárás során az információs önrendelkezési jogról és információszabadságról szóló törvényt, valamint az Szt. adatkezelésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. 

III. FEJEZET


8. Települési támogatás


8. §


(1)[3] Települési támogatásként az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való hozzájárulás állapítható meg annak a személynek,

      a)  aki közgyógyellátási igazolványra nem jogosult és

      b) családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregégi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300             %-át, valamint havonta az igazoltan rendszeresen szedett gyógyszer kiadása, vagy gyógyászati segédeszköz                   beszerzésének költsége meghaladja a család egy főre jutó jövedelmének 15%-át.

(2)[4] Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás a a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy éves időtartamra állapítható meg, összege havi 2.500,- Ft.

(3) Települési támogatásként a lakhatás elősegítése érdekében 50%-os szemétszállítási díjkedvezmény állapítható meg szociális rászorultság alapján annak az egyedül élő nyugdíjasnak, aki

a) saját nevére szóló szolgáltatási számlával rendelkezik,

b) nincs elmaradt tartozása a szolgáltató felé,

c) jövedelme a mindenkori öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át nem haladja meg.

(4) Nem állapítható meg szemétszállítási kedvezmény annak a kérelmezőnek,

a) aki ingatlanát bérbeadással hasznosítja

b) akinek az ingatlanán életvitelszerűen más személy tartózkodik,

kivéve: kérelmező gondnoksága alá helyezett személy, fogyatékos, I-II. csoportú rokkant.

 (5) A (3) bekezdés szerinti támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától a tárgyév december 31. napjáig állapítható meg, a megállapított támogatás összege a szolgáltatást nyújtó gazdasági szervezetnek kerül átutalásra.


(6)-(7)-(8)-(9)[5]


9. Rendkívüli települési támogatás


9. §


(1) Rendkívüli Települési támogatás állapítható meg elsősorban:

a) létfenntartási gondokkal küzdő kérelmező részére,

b) hosszan tartó betegség idejére,

c) gyógyszer és gyógyászati segédeszköz beszerzésére, kórházi költség fedezésére,

d) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához,

e) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásának, illetve a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez, egészségügyi ellátáshoz való hozzájárulásához;

f) elemi kár, rendkívüli időjárás esetén, amennyiben a károsult biztosítással nem rendelkezik, vagy hathatós segítséget számára az azonnal kifizethető támogatás jelent.

(2) Az rendkívüli települési támogatás megállapítása kérelemre, vagy hivatalból történik.

(3) Rendkívüli települési támogatás pénzbeli és természetbeni ellátásként egyaránt nyújtható. Természetbeni ellátásként kell megállapítani, ha

a) a kérelem erre irányul, vagy

b) az ellátásban részesülő életvitele alapján indokolt és célravezetőbb.

(4) A természetben nyújtott támogatás formája lehet Erzsébet-utalvány, élelmiszer, és közüzemi díjhátralék rendezése.




10. §


(1) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg pénzbeli formában amennyiben a családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedülálló esetén 200%-át.

(2) Ugyanazon családnak, illetve egyedülálló kérelmezőnek az évente legfeljebb három alkalommal adható rendkívüli települési támogatás összegének meghatározása egyedi elbírálással történik, amelynek együttes összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át nem haladhatja meg.

(3) A rendkívüli, létfenntartást veszélyeztető élethelyzetet minden esetben hitelt érdemlő módon igazolni szükséges (pl.: orvosi igazolás, recept, három hónapnál nem régebbi zárójelentés, közüzemi hátralékigazolás, közüzemi szolgáltató kikapcsolási értesítője).


11. §


(1) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg pénzbeli ellátásként annak a jogosultnak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, és

a)[6] családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át,

b)[7] egyedül élő személy esetében a jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 350%-át.

(2) A temetési költségek finanszírozására nem állapítható meg rendkívüli települési támogatás annak, aki a hadigondozásról szóló törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.

(3) Az (1) bekezdés szerint megállapított támogatás összege 15.000,- Ft, egyedül élő esetén 25.000,- Ft.

(4) A támogatás iránti kérelemhez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonatot és a temetés költségeiről szóló, a támogatást kérő vagy egy háztartásban élő családtagja nevére kiállított számlák eredeti példányát.

(5) Az (4) bekezdésben meghatározott számlákat a kérelmező részére vissza kell adni. A támogatás összegét – vagy a kérelem elutasításának tényét – illetve a határozat számát a számlákra rá kell vezetni.


12. §


Rendkívüli méltánylást érdemlő körülmények esetén a 10.§ (1) bekezdésben meghatározott egy főre jutó jövedelemtől, valamint a támogatás összegétől családonként évente egy alkalommal 50.000,- Ft erejéig el lehet térni.

IV. FEJEZET[8]


Szilárd tüzelőanyag támogatás


13. §


(1) A rendkívüli települési támogatás egyszeri fűtési támogatásként állapítható meg október 1. napjától március 31. napjáig terjedő időszakra annak a személynek, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetében a 200%-át nem haladja meg, akkor ha a jogosult kérelme erre irányul és nyilatkozata alapján csak szilárd tüzelőanyaggal biztosítja háztartása fűtését.

(2) A kérelmet a fűtési szezon kezdetét megelőző hónap első napjától (szeptember 1.), a fűtési szezon végét megelőző hónap utolsó napjáig (március 31.) lehet benyújtani

(3) [9]A szilárd tüzelőanyag – 5 q tűzifa – a fűtési szezonban egy alkalommal igényelhető, háztartásonként.

V. FEJEZET


SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ ELLÁTÁSOK


11. Általános szabályok


14. §


(1)Személyes gondoskodás keretében biztosított szociális és gyermekjóléti alapellátás formái:

a) Gyermekjóléti szolgáltatás[10]

b) Családsegítés

c) Étkezés

d) Házi segítségnyújtás

e) Nappali ellátás

f) Gyermekek napközbeni ellátása keretében: bölcsőde[11]

(2) A személyes gondoskodás igénybevétele általában önkéntes, az ellátást igénylő vagy törvényes képviselője (továbbiakban: kérelmező) kérelmére történik.

(3) A gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény által meghatározott esetekben – ha a gyermek védelme az ellátás önkéntes igénybevételével nem biztosított – a személyes gondoskodás kötelező igénybevételét kell elrendelni.

(4)[12] A személyes gondoskodást nyújtó ellátás iránti kérelmet a Halásztelki Humánszolgáltató Központ Család-és Gyermekjóléti Szolgálatánál kell benyújtani.


12.[13] Család és Gyermekjóléti Szolgálat


15. §


(1) Gyermekjóléti szolgáltatás a családsegítéssel egy szolgáltató - a család- és gyermekjóléti szolgálat –  keretében működik. A gyermekjóléti szolgálat ellátja a Gyvt. 39. § és a (2) bekezdés szerinti gyermekjóléti szolgáltatási feladatokat, valamint a családsegítés Szt. 64. § (4) bekezdése szerinti feladatait.

       (2)  A szolgáltatás igénybevétele térítésmentes.

(3) A települési önkormányzat a családsegítést és a gyermekjóléti szolgáltatást a Halásztelki Humánszolgáltató központon keresztül biztosítja.


12/A. Bölcsőde[14]


15/A. §


Az Önkormányzat a gyermekek napközbeni ellátását alapellátásként az általa fenntartott és a Halásztelki Humánszolgáltató Központ intézményi keretei között működő bölcsődében   a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény, továbbá a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011. (XII. 29.) Korm. rendeletekben foglaltak szerint biztosítja.


15/B. §


(1) A bölcsődei elhelyezés iránti igény kielégítésénél vizsgálni kell a szociális rászorultságot. Szociálisan rászorultnak kell tekinteni és előnyben kell részesíteni azt a gyermeket, akinél az alábbi feltételek bármelyike fennáll:

 a) akit szülője, eltartója egyedülállóként nevel és a bölcsődei elhelyezést kereső tevékenység létesítése miatt kéri,

      b) aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül,

 c) ahol a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori nyugdíj minimum 250%-át, és a            vagyon értéke nem haladja meg a Gyvt. 19. § (7) bekezdésében meghatározott vagyon értékét.

      d) akit a gyámhatóság szociális rászorultság miatt felvételre javasol,

 e) ahol a gyámhatóság a védelembe vétel keretén belül kötelezi a szülőt a bölcsőde igénybevételére.

 f) különös méltánylást érdemlő esetben vehető fel az a gyermek, akire nézve szülője, eltartója gyermekgondozási     segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül.

      (2) Az (1) bekezdés f) pontja tekintetében különös méltánylást érdemlő esetnek minősül, ha a bölcsődei elhelyezéssel              a gyermek fejlődése jobban biztosítható, vagy a szülő a gyermek nevelését, gondozását másképp nem tudja                      biztosítani.

      (3) Az Önkormányzat által fenntartott bölcsődében az ellátási területén kívül lakóhellyel, annak hiányában tartózkodási            hellyel rendelkező gyermek a Gyvt. 94. § (5a) bekezdésében meghatározott feltételek fennállása esetén vehető fel.


15/C.§


(1) A bölcsődei ellátás iránti kérelmet a Halásztelki Humánszolgáltató Központ Intézményvezetőjéhez kell benyújtani, aki ellátja javaslatával azt, és a benyújtástól számított 5 napon belül – de legalább a soron következő szociális bizottsági ülést megelőző 10. napig -  továbbítja a Halásztelki Polgármesteri Hivatalnak. A kérelem benyújtható:

a) a nevelési év kezdetével történő igénybevétel iránti kérelem esetében minden év április[15] hónapjában az Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának hirdetőtábláján, az Önkormányzat honlapján, a „Halásztelki Hírmondó” újságban és a bölcsődében közzétett hirdetményben megjelölt napokon,

b) egyéb esetekben az ellátás megkezdésének kérelemben megjelölt időpontja előtt legalább két hónappal.

(2) A bölcsődei ellátás igénybevétele iránti kérelemről a Képviselő-testület Szociális Bizottsága dönt.

(3) Az intézményvezetője írásban – elutasító döntés esetén az átvételt igazolható módon -  értesíti a döntésről a kérelmező szülőt, törvényesképviselőt. A bizottság elutasító döntése ellen a kézhezvételtől számított 8 napon belül fellebbezést nyújtható be a szülő/ törvényes képviselő részéről, melyet a Polgármesteri Hivatalnál kell előterjeszteni a fellebbezést a Képviselő-testülethez címezve. A fellebbezés elbírálásával kapcsolatos eljárásra a közigazgatási hatósági eljárás szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) Azon gyermekek esetében, akiknek bölcsődei felvételét férőhelyhiány miatt a képviselőtestület is elutasította. Férőhely megüresedés esetén a későbbiekben lehetőség van ismételt kérelem benyújtására, melynek során elsőbbségben kell részesíteni a   15./B. § (1) bek. a)-f)  pontjaiban foglalt feltételeknek megfelelő kérelmezőt.  Az újabb kérelem benyújtásának lehetőségéről az intézményvezető tájékoztatja a szülőt/törvényes képviselőt.


15/D. §


(1) A bölcsődei ellátás igénybevételének megkezdése előtt az intézményvezető a kérelmezővel, illetve törvényes képviselőjével – a Gyvt. 32. § (7) bekezdésében foglaltak szerint – írásban megállapodást köt. A megállapodás jelen rendelet 5. sz. mellékletét képezi.


15/E. §


      A Szociális Bizottság az intézményvezető jelzése alapján az ellátást megszünteti, ha

a) a bölcsődei felvételről rendelkező határozatban megjelölt időponttól számított 30 napon belül a bölcsődei ellátást     – a gyermeket nevelő szülőnek felróható okból – nem veszik igénybe;

b) a nevelési év során a gyermek folyamatosan, 30 napot meghaladóan hiányzik a bölcsődéből és a gyermeket           nevelő szülő a távolmaradást alapos indokkal nem tudja kimenteni.

     c) aki orvosi szakvélemény alapján egészségi állapota miatt bölcsődében nem gondozható.


Bölcsődei Érdekképviseleti Fórum[16]


15/F. §


(1) A Halásztelek Város Önkormányzata által fenntartott és a Halásztelki Humánszolgáltató Központ keretében működtetett Tündérpalánta Bölcsődében Érdekképviseleti Fórumot (a továbbiakban: Fórum) hoz létre.


(2) A Fórum feladata:

  •  megvizsgálja a hozzá benyújtott panaszokat és a határkörébe tartozó ügyekben dönt,
  • intézkedéseket kezdeményezhet az önkormányzatnál, a gyermekjogi képviselőnél, illetve más hatáskörrel rendelkező         szervnél,
  • véleményt nyilváníthat a gyermeket érintő ügyekben,
  • javaslatot tehet a bölcsőde alaptevékenységével összhangban végzett szolgáltatások tervezéséről, működéséről,               valamint az ebből származó bevételek felhasználásáról,
  • egyetértési jogot gyakorol az intézmény házirendjének jóváhagyásában.

(3) A gyermek szülője vagy más törvényes képviselője, továbbá a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó érdek-képviseleti     és szakmai szervek a házirendben foglaltak szerint panasszal élhetnek az intézmény vezetőjénél vagy érdek-képviseleti     fórumánál:

       a) az ellátást érintő kifogások orvoslása érdekében,

       b) a gyermeki jogok sérelme, továbbá az intézmény dolgozói kötelezettségszegése esetén,

       c) iratbetekintés megtagadása esetén.


15/G. §


(1) A Fórum szavazati joggal rendelkező tagjai:

     a) Az intézmény fenntartói köréből:

                    aa) Halásztelek Város Önkormányzata Képviselő-testülete Szociális Bizottságának elnöke, aki egyben a                                 Fórum elnöke, vagy az általa megbízott személy,

ab) A Halásztelki Polgármesteri Hivatal Jegyzője, vagy a hivatal dolgozói közül általa delegált személy (               igazgatási irodavezető, szociális ügyintéző)

     b) Az intézmény dolgozóinak részéről 2 fő

c) Az intézmény ellátásában részesülő gyermekek szülei, vagy törvényes képviselő közül 4 fő

A Fórum létszáma: 8 fő.

(2) Tanácskozási joggal rendelkező állandó meghívott tagjai:

-  A Halásztelki Humánszolgáltató Központ Intézményvezetője.

 

15/H. §


(1) A Fórum alakuló ülését a rendelet hatálybalépését követő két hónapon belül a szociális bizottság elnöke hívja              össze. Az alakuló ülés dönt a Fórum ügyrendjéről.  A Fórum szükség szerint, de évente legalább 1 ülést tart.

            a) A Fórum ülését az elnök hívja össze a meghívó kiküldésével. A Fórum működésével kapcsolatos szervezési és                 ügyviteli feladatok ellátásáról az intézmény gondoskodik.

            b) A Fórum ülésén szavazati joggal rendelkező tagok határozati formában döntenek. A Fórum akkor                                       határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagok több mint a fele jelen van. Az érvényes határozathoz a                   megjelent és szavazásban résztvevők egyszerű szótöbbsége – több mint a fele- szükséges.

            c) A Fórum ülései nyilvánosak, a tagoknak észrevételezési, javaslattételi és egyetértési joga van.

            d) A Fórum tagjait díjazás nem illeti meg.

            e) A Fórum végzett tevékenységéről évente beszámol az önkormányzatnak.


15/I. §


(1) A szociális bizottság elnöke, illetve az általa a Fórumba delegált tag tagsági viszonya legfeljebb Halásztelek Város Önkormányzatánál fennálló képviselői megbízatásáig tart.

       (2) A Fórumban való tagsági viszony megszűnik:

a) a tag lemondásával, halálával, intézményi jogviszonyának, közalkalmazotti       jogviszonyának megszűnésével,

       b)   a tag visszahívásával,

c)   továbbá annak az ellátottnak intézményi jogviszonynak megszűnésével, akire tekintettel az illető szülő (törvényes képviselő) a Fórum tagja volt.

(3) A tagot a választásra jogosultak visszahívhatják, amennyiben az Érdekképviseleti Fórumban egymás követő két ülésén nem vesz részt.


13. Családsegítés


16. §[17]



14. Étkezés


17.§


(1) Halásztelek Város Önkormányzata legalább napi egyszeri meleg étkeztetést biztosít azon szociális rászorultak számára, akik önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.

(2) Az (1) bekezdés szempontjából rászorulónak kell tekinteni:

a) a 70 éven felüli,

b) a tartósan beteg egyedülélő,

c) a fogyatékos,

d) a szenvedélybeteg, és

e) a hajléktalan kérelmezőt.

(3) Az ellátás módja lehet:

a) étkezés elvitele saját erőből,

b) étkezés házhoz szállítással.

(4)[18] Az ellátásért térítési díjat kell fizetni, melynek összege

a) 500 Ft + 50 Ft kiszállítási díj/nap, ha a kérelmező jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 % -át.

b) 600 Ft + 50 Ft kiszállítási díj/nap, ha a kérelmező jövedelme meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 % -át.

(5) Nem kell térítési díjat fizetni, ha a kérelmező nem rendelkezik jövedelemmel, vagy jövedelme nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.

(6) Az étkeztetésért fizetett térítési díj a kérelmező jövedelmének 30 %-át nem haladhatja meg.

(7) Az önkormányzat e feladatát a saját konyháján keresztül látja el.

(8) A szolgáltatás igénylése iránti kérelmet e rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.

(9)[19] A Halásztelki Humánszolgáltató Központ intézményvezetője az e rendelet 2. sz. mellékletét képező megállapodást köt a szolgáltatást igénybe vevővel.


15. Házi segítségnyújtás


18.§[20]


(1) Az önkormányzat házi segítségnyújtás keretében gondoskodik elsősorban azon személyekről, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek és róluk nem gondoskodnak.


(2) Az önkormányzat a szolgáltatást a Halásztelki Humánszolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Szolgálatán keresztül biztosítja.


(3) A házi segítségnyújtás igénybevételét megelőzően vizsgálni kell a gondozási szükségletet. A kérelem alapján az intézményvezető által felkért szakértő végzi el az igénylő gondozási szükségletének vizsgálatát. 


(4) A jogosultságot az Intézményvezető állapítja meg a gondozási szükséglet vizsgálat és a benyújtott igazolások alapján.


(5)[21] A gondozási szükséglet vizsgált eredményeként szociális segítés vagy – a szociális segítést is magában foglaló – személyi gondozás kerül megállapításra.


(6) Szociális segítés keretében biztosítani kell

     a) a lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködést,

     b) a háztartási tevékenységben való közreműködést,

     c) a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában történő                                segítségnyújtást,

     d) szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítését.


(7) Személyi gondozás keretében biztosítani kell

     a) az ellátást igénybe vevővel a segítő kapcsolat kialakítását és fenntartását,

     b) a gondozási és ápolási feladatok elvégzését,

     c) az (6) bekezdés szerinti feladatokat.


(8)[22] Az önkormányzat a szolgáltatás díját

     a) 500 Ft/ órában határozza meg, ha az igénylő jövedelme kevesebb, mint az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb                összegének 450%-a,

     b) 700 Ft/ órában határozza meg, ha az igénylő jövedelme több, mint az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb                        összegének 450%-a.


(9) Nem kell térítési díjat fizetni, ha a kérelmező nem rendelkezik jövedelemmel, vagy jövedelme nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.


(10) A házi segítségnyújtásért fizetett térítési díj a kérelmező jövedelmének 25%-át nem haladhatja meg.


(11) A szolgáltatás igénylése iránti kérelmet e rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.


(12) A Halásztelki Humánszolgáltató Központ intézményvezetője az e rendelet 2. sz. mellékletét képező megállapodást köt a szolgáltatást igénybe vevővel.”


16. Nappali ellátás


 19. §


(1) A nappali ellátás a hajléktalan személyek és elsősorban a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, nagykorú, önmaguk ellátására részben képes személyek részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére.


(2)[23] A települési önkormányzat a nappali ellátást a Halásztelki Humánszolgáltató Központ Idősek Klubján keresztül biztosítja.

(3)[24] Az Önkormányzat az Idősek Klubjában a halásztelki 80 év feletti egyedülálló nyugdíjas részére térítésmentesen biztosítja az ellátást. 

       (4)[25] Az önkormányzat a szolgáltatás díját az alábbiak szerint határozza meg:

   a) Nappali ellátás étkezés nélkül térítési díjai

    Az intézményi térítési díj: összege: 500 Ft/ellátási nap

    A személyi térítési díj összege: 500 forint/ellátási nap.

   b) Nappali ellátás étkezéssel térítési díjai

    Az intézményi térítési díj: összege: 3040 Ft/ellátási nap

    A személyi térítési díj összege:

ba) ha a kérelmező jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át:       Bruttó 1000 Ft/ellátási nap

       bb) ha kérelmező jövedelme meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át: Bruttó               1100 Ft/ellátási nap.

       bc)[26] A térítésmentesen ellátott részéreaz étkezés személyi térítési díja 500,- Ft/ellátási nap.

(5)[27] A  szolgáltatás igénylése iránti kérelmet  e rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.


         (6)[28] A Halásztelki Humánszolgáltató Központ vezetője az e rendelet 4. sz. mellékletét képező megállapodást köt a                  szolgáltatás igénybe vevővel. 


VI. FEJEZET


SZOCIÁLPOLITIKAI KEREKASZTAL


20. §


(1)Az önkormányzat e rendeletben meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre.


(2)A szociálpolitikai kerekasztal tagjai:

           - Halásztelek Város Polgármestere

           - Halásztelek Város Önkormányzatának Jegyzője

           - Halásztelek Város Önkormányzat Szociális Bizottságának Elnöke

           - Halásztelki Humánszolgáltató Központ képviselője

           - Halásztelek Város Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézője

           - Nevelési-oktatási intézmények vezetői, gyermek és ifjúságvédelmi felelősei

           - Háziorvosok, fogorvosok, védőnők

           - A helyi nyugdíjas, mozgáskorlátozott és ifjúsági szervezetek képviselői

           - Civil szervezetek vezetői, képviselői

(3) A kerekasztal vezetője Halásztelek Város Polgármestere.

(4)A kerekasztal évente legalább egy alkalommal ülésezik, az ülést Halásztelek Város Polgármestere hívja össze.

VII. FEJEZET


ZÁRÓ RENDELKEZÉS


21. §


(1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.


(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Halásztelek Város Önkormányzat Képviselő-testületének a pénzbeli és természetben nyújtható szociális és gyermekvédelmi, valamint a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról szóló 23/2013.(XII.13.) önkormányzati rendelete.


Halásztelek, 2015. február 11.



Baloghné dr. Nagy Edit s.k.                                   Szentgyörgyi József s.k.

                                   jegyző                                                       polgármester



A rendelet kihirdetve:

Halásztelek, 2015. február 12.


Baloghné dr. Nagy Edit jegyző


A rendelet a 13/2015.(VI.25.), a 14/2015.(IX.16.), a 2/2016.(II.11.), 8/2016.(III.24.), 18/2016.(VI.23.), a 10/2017.(IV.27.), 17/2017.(VI.29.) és a 26/2017.(XII.14.)önkormányzati rendelettel egységes szerkezetbe foglalva.


Hatályos: 2017. december 15.


A rendelet kihirdetve:

Halásztelek, 2017. december 14.


Baloghné dr. Nagy Edit s.k.

    címzetes főjegyző

[1]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[2]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[3]

Módosította a 18/2016.(VI.23.) önkormányzati rendelet 1 §-a. Hatályos: 2015. június 24. napjától

[4]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 3.§-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[5]

Hatályon kívül helyezte a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 16. §-a. Hatálytalan: 2017. május 1. napjától

[6]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[7]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától.

[8]

Beiktatta a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 5. §-a.. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[9]

Módosította a 26/2017.(XII.14.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2017. december 15. napjától

[10]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[11]

Beiktatta a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[12]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától 

[13]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 7. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[14]

Beiktatta a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 8. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[15]

A bevezetés évében (2017. évben) május hónap.

[16]

Beiktatta a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 9. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[17]

Hatályon kívül helyezte a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 16. § (2) bekezdése. Hatálytalan: 2017. május 1. napjától

[18]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 10. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[19]

Módosította a 14/2015.(IX.15.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2015. szeptember 15. napjától

[20]

Módosította a 8/2016.(III.24.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2016. március 24. napjától

[21]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 11. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[22]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 12. §-a. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[23]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[24]

Beiktatta a 17/2017.(VI.29.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2017. július 1. napjától

[25]

Módosította a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 13. § (2) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[26]

Beiktatta a 17/2017.(VI.29.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos: 2017. július 1. napjától

[27]

Beiktatta a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 14. § (1) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától

[28]

Beiktatta a 10/2017.(IV.27.) önkormányzati rendelet 15. § (1) bekezdése. Hatályos: 2017. május 1. napjától