Tiszavárkony Község Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelete

a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2010. (II. 01.) önkormányzati rendelet és a gyermekvédelem helyi szabályairól szóló 3/2006. (II. 03.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2013. 12. 31

Szerkesztés...

Tiszavárkony Községi Önkormányzatának

22/2013. (XII.20.) önkormányzati rendeletével módosított


2/2010. (II. 01.) rendelete


a helyi szociális ellátásokról


Tiszavárkony Községi Önkormányzat Képviselőtestülete a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 44/A. § (2) bekezdése, valamint a helyi Önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (4) bekezdése és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdése, 25. § (3) bekezdés b) pontja, 37/D. § (3) bekezdése, 50. § (3) bekezdése, 92. § (1) bekezdése, a 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a községben folyó pénzbeli és természetbeni szociális ellátások és személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások szabályozására, a következőket rendeli el:


1. §


(1) Az e rendelet szerint szociális ellátásra jogosult részére pénzbeli és természetbeni ellátások és személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások biztosíthatók az alábbiak szerint:

a) A pénzbeli ellátások:

aa) hatályon kívül helyezte az 5/2012. (II.16.) önkormányzati rendelet 1. § (1 bekezdése

ab) hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése

ac)[1] önkormányzati segély,

ad) hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése

ae) rendszeres szociális segély


b) Természetbeni ellátások:

ba) köztemetés,

bb) A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény III. fejezet 50. § (3) bekezdése szerinti közgyógyellátás


(c) Természetbeni szociális ellátásként is nyújtható az ac) pontban és az ae) pont szerinti pénzbeli ellátás


d) Személyes gondoskodást nyújtó kötelező alapszolgáltatások:

da) étkeztetés,

db) házi segítségnyújtás,


e) Személyes gondoskodást nyújtó nem kötelező alapszolgáltatások:

ea) családsegítés,

eb) jelzőrendszeres házi segítségnyújtáshoz való hozzáférés

ec) támogató szolgáltatáshoz való hozzáférés

ed) közösségi alapellátáshoz való hozzáférés

ee) tanyagondnoki szolgáltatás


(2) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátási feladatok hatásköreit a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 9. § (3) bekezdése alapján a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulására ruházza a képviselőtestület.

(3) A Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása intézményfenntartóként gondoskodik a személyes gondoskodást nyújtó szociális kötelező és nem kötelező alapszolgáltatásokról, Tiszavárkony Község közigazgatási területére is kiterjedő illetékességgel.


2. §


A képviselőtestület a hatáskörébe tartozó pénzbeli ellátásokat nem egészíti ki, és a szociálisan rászorultak részére más pénzbeli támogatásokat nem állapít meg.


Helyi lakásfenntartási támogatás***


3. §


***Hatályon kívül helyezte az 5/2012. (II.16.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése


4. §


***Hatályon kívül helyezte az 5/2012.(II.16.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése


5. §


**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése


6. §


**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (2) bekezdése


Önkormányzati segély[2]


7. §[3]


(1) Önkormányzati segélyben azon személyek részesülnek, akik a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 45. § (4) bekezdésében felsoroltakra tekintettel anyagi segítségre szorulnak.

(2) Önkormányzati segélyben az a kérelmező részesíthető, akinek a jövedelme:

  1. Egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át nem haladja meg,
  2. családban élők esetében nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-át,

(3) Tartósan nehéz anyagi helyzetben lévő személy részére - amennyiben a család rendszeres szociális vagy egyéb ellátásban nem részesül - az önkormányzati segély legfeljebb 6 hónapra előre ütemezetten, havi rendszerességgel is megállapítható. Az ilyen módon kifizetett segély összege nem haladhatja meg az egy naptári évben adható segély összegét.

(4) Az önkormányzati segély megállapításánál figyelembe vehető, egy főre számított havi családi jövedelemhatár az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-a.

(5) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének összege a temető mindenkori üzemeltetője által kiadott temetési költségekről szóló tájékoztató alapján kerül megállapításra.


8. §[4]


(1) Az önkormányzati segély összege évente nem haladhatja meg:

  1. a kiskorú gyermeket/gyermekeket nevelő családokban az öregségi nyugdíj legkisebb összegének a másfélszeresét;
  2. egyéb esetekben családonként, vagy egyedülállónak az öregségi nyugdíj legkisebb összegét.

(2) A megállapított segély folyósítása készpénzben vagy természetbeni ellátás formájában történik. A természetbeni ellátás a Szt. 47. § (3) bekezdésében felsorolt ellátási formákat tartalmazza.

(3) A havi rendszerességgel adott önkormányzati segélyt utólag, minden hónap 5. napjáig kell folyósítani.

(4) Az önkormányzati segély egyszeri összege minimum 2.000,-Ft, de nem haladhatja meg a (1) bekezdésben meghatározott éves összeg 50%-át.

(5) A jogosultság megállapításához a kérelmezőnek igazolnia kell a Szt. 10. § (2) bekezdésében foglaltakat.

(6) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás összege a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének 10%-a, de ha a temetési költségek viselése a kérelmező vagy családja létfenntartását veszélyezteti akkor a temetés teljes összege.

(7) Az eltemettető az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt önkormányzati segély iránti kérelmét az elhalálozás napjától számított 60 napon belül nyújthatja be.


9. §


**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (3) bekezdés


10. §


**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (4) bekezdése


11. §


**Hatályon kívül helyezte a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelet 4. § (5) bekezdése


Az aktív korúak ellátásának eljárási szabályai


12. §


(1) Az önkormányzat az aktív korúak ellátásában részesülő egészségkárosodottnak nem minősülő, rendszeres szociális segélyezett személy esetében a segély folyósításának feltételeként előírja, hogy működjön együtt:

a) Tiszavárkony Község Önkormányzattal, és

b) a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása Humán Szolgáltató Központ Családsegítő Szolgálatával.

(2) hatályon kívül helyezte a 3/2011. (II.07.) önkormányzati rendelet

(3) A családsegítő szolgálat az ellátásban részesülőnek - szociális helyzetének, korának, mentális és egészségi állapotának megfelelő - egyénre szabott beilleszkedést segítő programot dolgoz ki, az együttműködésre kötelezett bevonásával, írásos megállapodás keretében.

(4) Az együttműködés formáját, tartalmát határozatban kell előírni, amelyben meg kell nevezni az együttműködésre kijelölt intézményt, az első jelentkezési határidőt és a jelentkezés elmulasztásának jogkövetkezményeit. A határozat egy példányát meg kell küldeni a családsegítő szolgálatnak, nyilvántartásba vétel céljából.

(5) A segélyezett köteles a Családsegítő Szolgálatot a rendszeres szociális segélyt megállapító határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül személyesen felkeresni és nyilvántartásba vetetni magát.

(6) Az együttműködésre kijelölt intézmény e szakasz (2) és (5) bekezdéseiben foglaltak, segélyezett általi nem teljesítése esetén 8 napon belül írásban értesíti a rendszeres szociális segélyt megállapító szervet, amely ismételten határozattal kötelezi a segélyezettet az együttműködési megállapodás megkötésére, illetve az együttműködési megállapodásban foglalt kötelezettségek teljesítésére. A teljesítésre megadott határidő 15 nap. A határozatban ismételten rendelkezni kell arról is, hogy az együttműködési kötelezettség két éven belüli ismételt megszegése az aktív korúak ellátására való jogosultság megszüntetését eredményezi.


13. §


(1) A Családsegítő szolgálat beilleszkedési programjainak típusai:

  1. a segélyezett saját erőforrásainak feltárására irányuló egyéni programok,
  2. egyéni és / vagy csoportos képességfejlesztő, életmódformáló tanácsadás/ foglalkozás.
  3. egyéni munkavégzésre felkészítő program,
  4. igény szerinti, csoportos munkavégzésre felkészülési program

(2) A beilleszkedési program a következőkre terjed ki:

  1. az együttműködésre kijelölt szervvel való kapcsolattartásra,
  2. az egyéni /csoportos képességfejlesztő vagy életmódformáló tanácsadáson/ foglalkozáson, illetve munkavégzésre történő felkészülési programon való részvételre.

(3) Amennyiben az aktív korúak ellátásában részesülő, egészségkárosodottnak nem minősülő, rendszeres szociális segélyben részesülő személynek

  1. a segély folyósításának időtartama alatt együttműködési kötelezettségét neki felróhatóan két éven belül ismételten megszegi, vagy
  2. a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény II. Fejezet III. Cím 34. § szerinti körülmények valamelyike rá vonatkozóan bekövetkezett, vagy
  3. az aktív korúak ellátására való jogosultság feltételeinek vagy összegének felülvizsgálatára irányuló, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény II. Fejezet I.Cím 25. § (4) - (6) bekezdése szerinti eljárást akadályozza, így különösen, ha a nyilatkozattételi, iratbemutatási kötelezettségének írásbeli felszólítás ellenére sem tesz eleget

az aktív korúak ellátására való jogosultságát meg kell szüntetni.


14. §


(1) A rendszeres szociális segély megállapított összegének 20%-a - védelembe vett gyermekenként - de összesen legfeljebb 60%-a, természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható, ha a családban a Gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény VIII. Fejezet 68. §-a szerinti védelembe vett gyermek él.

(2) Természetbeni ellátás különösen:

  1. élelmiszer csomag, és
  2. tüzelő vásárlás, és
  3. gyermekintézményi térítési díj, és
  4. közoktatási intézmény - 1-12. osztályában tanulmányokat folytató gyermek vonatkozásában tankönyv kifizetése.

(3) A rendszeres szociális segélyt megállapító határozatban rendelkezni kell a természetbeni ellátás:

  1. mértékéről, és
  2. Formájáról (élelmiszer csomag, tüzelő stb.)

(4) A természetbeni ellátás a segély fennmaradó részének kifizetésével egyidejűleg kerül átadásra a jogosult részére. A jogosult a számlán aláírásával igazolja a természetbeni ellátás átvételét. Az átvételt igazoló eredeti példányú számlát a segély kifizetési listájához kell csatolni.


14/A. §


A foglalkoztatást helyettesítő támogatásra való jogosultság egyéb feltétele, hogy az ellátást kérelmező, illetve az ellátás jogosultja a lakókörnyezete rendezettségének biztosítását a következők szerint együttesen teljesítse:

  1. az általa életvitelszerűen lakott lakást vagy házat és annak udvarát, kertjét, a kerítéssel kívül határos területet, járdát, tartsa tisztán, gyommentesen az alábbiak szerint:

aa) a háztartási hulladékot, szemetet egy erre rendszeresített edénybe gyűjtse, takarítson szükség szerint, de hetente legalább egyszer, valamint az udvart, kertet, a kerítéssel kívül határos területet tartsa gyommentesen, a fű, a talajtakaró növényzet magassága ne haladja meg a 15 cm-t.

  1. az általa életvitelszerűen lakott ingatlanát, annak állagának megőrzése érdekében, folyamatosan tartsa karban és rendeltetésszerű használhatóságát biztosítsa az alábbiak szerint:

ba) a rágcsálók, kártevők irtásáról gondoskodjon.

bb) a legszükségesebb karbantartási munkákat végezze el, úgymint tetőjavítás, aláfalazás, ablaküvegezés.

bc) legalább udvari illemhellyel rendelkezzen, és azt folyamatosan tartsa tisztán.


Természetbeni ellátások


Köztemetés


15. §


(1) A polgármester az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítési kötelezettsége alól 50 %-ban mentesíti különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén.

(2) Különös méltánylást érdemlő körülmény, ha

  1. a családban az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg, vagy
  2. egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg.

(3) A jogosultság megállapításához a kérelmezőnek igazolnia kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény I. Fejezet III. Cím 10. § (2) bekezdésében foglaltakat.


Méltányossági közgyógyellátás[5]


16. §


(1)[6] Méltányossági közgyógyellátásra jogosult az a szociálisan rászorult személy, akinek esetében a következő feltételek fennállnak:

  1. az egy főre számított havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetén annak 200%-át nem haladja meg, és
  2. a havi rendszeres gyógyító ellátás költségének mértéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 24%-át eléri.***

(2) A jogosultság megállapításához a kérelmezőnek igazolnia kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény I. Fejezet III. Cím 10. § (2) bekezdésében foglaltakat.

(3)[7] A képviselő-testület a polgármester hatáskörébe utalja a méltányossági közgyógyellátásra való jogosultság megállapításával kapcsolatos feladatokat.


Alapszolgáltatások


Étkeztetés


17. §


(1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetésről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

  1. 60 éven felüli, vagy
  2. egészségi állapotuk, vagy
  3. fogyatékosságuk, vagy
  4. pszichiátriai vagy szenvedélybeteg vagy
  5. hajléktalanságuk

miatt.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti egészségi állapot nem teszi lehetővé a napi egyszeri étkezés biztosítását annak, aki krónikus betegségben szenved, vagy három hónapot meghaladóan gondozásra szorul, melyet a háziorvos igazol.

(3) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti fogyatékossága miatt nem tudja önmagát illetve eltartottját ellátni az, aki fogyatékossági támogatásban részesül. A súlyos fogyatékosságot igazolni lehet

a) az ellátás megállapítását, illetve folyósítását igazoló határozattal, vagy más okirattal,

b) az ellátás megállapításának alapjául szolgáló, a fogyatékosság fennállását igazoló szakvéleménnyel.

(4) Az (1) bekezdés d) pontjában foglalt esetben az ellátás igénybe vételének jogosultságát háziorvos/ szakorvos igazolhatja. A pszichiátriai betegséget pszichiáter vagy neurológus szakorvos szakvéleményének bemutatásával kell igazolni.

(5) Az életkort az érvényes személyazonosításra alkalmas okmánnyal; a hajléktalanságot pedig lakcímkártyával, illetve a hajléktalan szállón kiállított igazolvánnyal kell bizonyítani.

(6) Az étkeztetés intézményi térítési díját e rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza.


Házi segítségnyújtás


18. §


(1) Házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást.

(2) A házi segítségnyújtás keretében biztosítani kell

a) az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését,

b) az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásával való közreműködést,

c) a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, illetve elhárításában való segítségnyújtást.

(3) Házi segítségnyújtás intézményi térítési díját e rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza.


Tanyagondnoki szolgáltatás


19. §


(1) A tanyagondnoki szolgáltatás célja, hogy szabályozott keretek között biztosítja külterületen élők alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutását.

(2) A tanyagondnoki szolgálat ellátási területe: Tiszavárkony Község külterülete.

(3) A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó alapszolgáltatási feladatok:

  1. étkeztetésben való közreműködés,
  2. házi segítségnyújtásban való közreműködés,
  3. egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása.

(4) Szociális étkeztetés keretében való közreműködés során a tanyagondnoki szolgálat biztosítja az étel házhozszállítását a szociális étkeztetésben részesülők részére.

(5) Házi segítségnyújtás keretében történő közreműködése során a tanya gondnoki szolgálat biztosítja a házi gondozó munkájába tartozó nem szakmai jellegű feladatok ellátását, egy pl.: takarítás (eseti, kisebb), bevásárlás

(6) Egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása során feladata:

  1. Háziorvosi rendelésre szállítás,
  2. Egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,
  3. Gyógyszerkiváltás és gyógyászati segédeszközhöz való hozzájutás biztosítása.


20. §


A tanyagondnoki szolgáltatás térítésmentes.


21. §


(1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások iránti kérelmet az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője az ellátást biztosító intézménynél, a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása Egyesített Szociális Intézményénél nyújthatja be.

(2) A kérelem döntésre való előkészítése - az intézmény szervezeti és működési szabályzata előírásainak figyelembe vételével - az intézmény feladata, elbírálása pedig az intézményvezető hatáskörébe tartozik. A kérelmek nyilvántartását, elintézési módját az intézményvezető köteles szabályozni.


22. §


(1) Ez a rendelet 2010. február 15. napján lép hatályba.*

(2) Hatályát veszti a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendelet, a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendeletet módosító 10/2009. (VI. 29.) önkormányzati rendelet, a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendeletet módosító 12/2009. (VIII. 29.) rendelet, a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2009. (II. 03.) rendeletet módosító 19/2009. (XII. 01.) rendelet.


Tiszavárkony, 2010. január 28.




Mészáros Zoltán sk.

polgármester

Hatvani Júlia sk.

jegyző




A rendelet kihirdetésének időpontja: 2010. február 01.





Hatvani Júlia sk.

jegyző



* egységes szerkezetben a 3/2011. (II.07.) önkormányzati rendelettel

** egységes szerkezetben a 15/2011. (IX.05.) önkormányzati rendelettel

***egységes szerkezetben az 5/2012. (II.16.) önkormányzati rendelettel

Egységes szerkezetben a 11/2012. (VIII.09.) önkormányzati rendelettel


1.számú melléklet 2/2010. (II.01.) önkormányzati rendelet 17.§ (6) bekezdéséhez


Hatályon kívül helyezte a 9/2011. (V.25.) önkormányzati rendelet 2.§-a, 2011.július 01-i hatállyal.


2. számú melléklet a 6/2010. (III.26.) önkormányzati rendelethez


Hatályon kívül helyezte a 9/2011. (V.25.) önkormányzati rendelet 2.§-a, 2011.július 01-i hatállyal.


3. melléklet a 2/2010. (II. 01.) rendelethez


Kérelem önkormányzati segély megállapításához





[1] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[2] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[3] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[4] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[5] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[6] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[7] Beiktatta a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.




Tiszavárkony Községi Önkormányzatának

22/2013. (XII.20.) önkormányzati rendeletével módosított


3/2006. (II. 03.) KT. rendelete


A gyermekvédelem helyi rendszeréről


Tiszavárkony Község Önkormányzat Képviselő-testülete, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján, figyelemmel a 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendeletben foglaltakra a gyermekvédelem helyi rendszeréről, a gyermekek részére nyújtható pénzbeli és természetbeni ellátásokról az alábbi rendeletet alkotja, egységes szerkezetbe foglalva a 19/2007. (XII. 03.) rendelettel, valamint a 24/2007. (XII. 22.) rendelettel, és a 10/2008. (VII. 09.) rendelettel, a 17/2008. (XII. 03.) rendelettel, a 3/2009. (II. 03.) rendelettel, a 17/2009. (XII. 01.) rendelettel:



1. §


E rendelet célja, hogy az önkormányzat közigazgatási területén - a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben, a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és a gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 133/1997. (VII. 29.) Kormányrendeletben, a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendeletben foglaltakkal összhangban megállapítsa azokat az alapvető szabályokat, amelyek szerint az önkormányzat segítséget nyújt a gyermekek törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, a szülői kötelességek teljesítéséhez, illetve a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzéséhez és megszüntetéséhez, a hiányzó szülői gondoskodás pótlásához, valamint a gyermekvédelmi gondoskodásból kikerült fiatal felnőttek társadalmi beilleszkedéséhez.


2. §


(1) A rendelet hatálya kiterjed:

  1. Tiszavárkony közigazgatási területén tartózkodó magyar állampolgárságú, valamint - ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik - a letelepedési vagy bevándorlási engedéllyel rendelkező, továbbá a magyar hatóságok által menekültként elismert gyermekre, fiatal felnőttre és szüleire.
  2. A szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény (továbbiakban: Szmtv.) szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szmtv-ben meghatározottak szerint a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodási jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik.

(2)[1] E rendelet hatálya az iskoláztatási önkormányzati támogatás tekintetében az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országok állampolgárainak a külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2001. évi XXXIX. törvény rendelkezései szerint jogszerűen Tiszavárkony közigazgatási területén tartózkodó gyermekeire is.

(3) E rendelet szerint kell eljárni a (1) és (2) bekezdésben meghatározott személyeken kívül Tiszavárkony közigazgatási területén tartózkodó nem magyar állampolgárságú gyermek védelmében is, ha az ideiglenes hatályú elhelyezés vagy más ideiglenes hatósági intézkedés elmulasztása a gyermek veszélyeztetettségével vagy elháríthatatlan kárral járna.


3. §


(1) A gyermekek védelme a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítésére, veszélyeztetettségének megelőzésére és megszüntetésére, valamint a szülői vagy más hozzátartozói gondoskodásból kikerülő gyermek helyettesítő védelmének biztosítására irányuló tevékenység.

(2) A képviselőtestület e rendeletben foglaltak szerint biztosítja a

a)[2] iskoláztatási önkormányzati támogatást

b) gyermekjóléti alapellátások:

  • a gyermekjóléti szolgáltatást
  • gyermekek napközbeni ellátását

(3)[3] Az iskoláztatási önkormányzati támogatás pénzbeli és természetbeni ellátás formájában is nyújtható, természetbeni ellátásként különösen a védelembe vett gyermekek számára. Természetbeni ellátás különösen az általános iskolás gyermekek tankönyv - és tanszer ellátásának támogatása, a tandíj, egészségügyi szolgáltatásért fizetendő térítési díj, illetve egyéb ellátás kifizetésének átvállalása.

(4) A közigazgatási területen ellátásra jogosultak részére a gyermekek napközbeni ellátását az önkormányzat az alábbiak szerint biztosítja:

a) hatályon kívül helyezte a 12/2012. (VIII. 09.) önkormányzati rendelet

b) a gyermekjóléti szolgáltatást

- kistérségi társulásban.


4. §


(1)[4] E rendeletben szabályozott iskoláztatási önkormányzati támogatás és természetbeni gyermekvédelmi ellátás megállapítására irányuló kérelmet a szülő vagy más törvényes képviselő a Rákóczifalvai Közös Önkormányzati Hivatal Tiszavárkonyi Kirendeltségénél terjesztheti elő a helyi szociális ellátásokról szóló 2/2010. (II. 01.) rendelet 3. számú melléklete szerint formanyomtatványon.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott ellátások megállapítását nevelési oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve a gyermek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet is kezdeményezheti.

(3)[5] Ezen rendeletben szabályozott iskoláztatási önkormányzati támogatással kapcsolatos hatáskört a képviselő-testület a Szociális Bizottságra ruházza.

(4) Ezen rendeletben szabályozott személyes gondoskodást nyújtó alapellátásokkal kapcsolatos hatáskört a képviselőtestület a polgármesterre ruházza.


5. §


(1)[6] A gyermek részére iskoláztatási önkormányzati támogatás állapítható meg, ha a kiskorú vagy 18 év feletti, de 25 életévét nem betöltött közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanuló gyermekét gondozó család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartását veszélyeztető rendkívüli helyzetbe kerül.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában időszakos létfenntartási gond, illetve létfenntartást veszélyeztető helyzet

  1. szülő halála,
  2. családot ért elemi kár,
  3. szociális válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása,
  4. a gyermek fogadásának előkészítéséhez kapcsolódó kiadások,
  5. a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartása, illetve a gyermek családba való visszakerülése,
  6. a szülő vagy a gyermek 5 napot meghaladó kórházi kezelése,
  7. a gyermek iskoláztatásával, illetve óvodai nevelésével kapcsolatos egyszeri kiadások,
  8. ha a családban egyidejűleg 3 vagy több gyermek születik.

(3) A (2) bekezdés alkalmazásában:

  • Az elhalálozást halotti anyakönyvi kivonattal,
  • A várandósságot orvosi igazolással,
  • A nevelésbe vételt, illetve annak megszüntetését gyámhivatali határozattal,
  • A kórházi kezelést az ellátást végző intézmény által kiadott igazolással,
  • A tanulói jogviszonyt iskolalátogatási igazolással,
  • Óvodai nevelést az óvoda által kiállított igazolással,
  • Az iskoláztatással kapcsolatos eseti kiadásokat számlával vagy az iskola által kiadott igazolással kell bizonyítani,
  • Az óvodai neveléssel összefüggő eseti kiadás összegéről a kérelmező írásban nyilatkozik,
  • Az elemi kár tényét az önkormányzat környezettanulmány útján állapítja meg

(4)[7] Nem állapítható meg az iskoláztatási önkormányzati támogatás:

  1. ha a támogatást nem a (2) bekezdés szerinti esetekre kérik,
  2. ha a (2) bekezdés g) pontja szerinti kérelmet a tárgyév május 01 napja előtt, vagy szeptember 30 napja után terjesztik elő,
  3. a (2) bekezdés g.) pontja esetén a felsőfokú oktatási intézményben tanuló részére,
  4. ha a (2) bekezdés a) - b) pontja esetén biztosítási összeg vehető fel és az meghaladja a tárgyévben adható támogatás összegét,
  5. ha a (2) bekezdés a) pontja szerinti esetben a kérelmet a halálesetet követő 90 napon túl nyújtották be,
  6. ha a (2) bekezdés d) pontja szerinti esetben a kérelmet a gyermek születését követő 30 napon túl nyújtották be,
  7. ha a (2) bekezdés f) illetve h) pontja szerinti esetben a kérelmet a bekövetkezett eseményt követő 30 napon túl nyújtották be.


6. §


(1)[8]

(2) Az e rendeletben szabályozott rendkívüli gyermekvédelmi támogatás megállapítása előtt környezettanulmányt kell készíteni.

(3)[9] Az iskoláztatási önkormányzati támogatás összege évente az e rendelet 1. § (2) bekezdés

  1. a)- b) pontja esetében családonként legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-a,
  2. c) - f) pontja esetében családonként legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege,
  3. g) pontja esetében gyermekenként az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 20 %-a,
  4. h) pontja esetében családonként legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének háromszorosa.

(4) A támogatás összegéről és formájáról határozatban kell rendelkezni a közigazgatási hatósági eljárásról és szolgáltatásról szóló 2004. évi CXL. törvényben foglaltakra figyelemmel (továbbiakban: Ket.).

(5) A határozatot indokolt esetben a Ket szabályaira figyelemmel azonnal végrehajthatóvá lehet nyilvánítani.

(6)[10] Különösen indokolt a természetbeni ellátás formájában történő iskoláztatási önkormányzati támogatás megállapítása, ha az ügy összes körülményeire tekintettel feltételezhető, hogy a gyermeket gondozó személy a pénzbeli ellátást nem a gyermekre fordítja, ezért az elbírálás előtt vizsgálni kell, hogy a nevelési oktatási intézménynél térítési díj illetve taníttatással, neveléssel kapcsolatban felmerült költségek tekintetében hátralék keletkezett e.


7. §


(1) A személyes gondoskodás igénybe vétele önkéntes, az ellátást igénylő vagy törvényes képviselője (továbbiakban: kérelmező) kérelmére történik.

(2) A kérelmező a személyes gondoskodás körébe tartozó ellátás igénybe vételére irányuló kérelmet a polgármesteri hivatalnál nyújthatja be. Az e rendelet 9. § -ban szabályozott ellátások igénybe vételére irányuló kérelem az Endre Király Általános Iskola és Napközi Otthonos Óvoda intézményvezetőjénél is benyújtható.

(3) A személyes gondoskodást nyújtó ellátás igénybevételét a tényállás tisztázása mellett

  1. az átruházott hatáskörben eljáró határozata, illetve
  2. a 9 §-ban megjelölt ellátás esetén az intézményvezető intézkedése alapozza meg.

(4) A (3) bekezdés b.) pontja szerinti intézkedésről az intézményvezető írásban értesíti a kérelmezőt, 30 napon belül. Ha a kérelmező az intézményvezetőjének meghozott döntését vitatja, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz (önkormányzat) fordulhat. Ez az irányadó abban az esetben is, ha az intézményvezető az ellátás igénybe vételéről nem intézkedik. Ilyen esetben a fenntartó határozattal dönt.

(5) Amennyiben az ellátás igénybe vételéről az intézményvezető dönt, úgy az ellátás megkezdésekor a kérelmezővel megállapodást köt, e rendelet 3 számú melléklete szerinti formában, melyet 15 napon belül megküld a fenntartónak.

(6) A személyes gondoskodás feltételeiről a kérelem benyújtásakor a kérelmezőt tájékoztatni kell.

(7) A személyes gondoskodást nyújtó ellátás megkezdése előtt az ellátásra jogosult gyermeket, és törvényes képviselőjét tájékoztatni kell:

- az ellátás tartamáról és feltételeiről,

- az intézmény által vezetett reá vonatkozó nyilvántartásokról,

- az intézmény házirendjéről,

- a fizetendő térítési díjról,

- a panasz joga gyakorlásának módjáról,

- a jogosult jogait és érdekeit képviselő érdekképviseleti fórumról

(8) Az ellátásra jogosult gyermek törvényes képviselője köteles:

  1. a (8) bekezdésben meghatározott tájékoztatás megtörténtéről nyilatkozni,
  2. az intézményi nyilvántartásokhoz adatot szolgáltatni,
  3. a jogosultsági feltételekben valamint a természetes személyazonosító adatokban bekövetkezett változásokról nyilatkozni.


8. §


A képviselő-testület a gyermekjóléti szolgáltatás feladat - hatáskör ellátását a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 9. § (3) bekezdése alapján a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulására ruházza át 2007. január 01. napjával.


9. §


(1) A gyermekek napközbeni ellátásaként az önkormányzat a családban élő gyermek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését szervezi meg azon gyermekek számára, akiknek szülei nevelői gondozói munkavégzésük, munkaerő piaci részvételt elősegítő programban, képzésben való részvételük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni. A napközbeni ellátás keretében biztosított szolgáltatások időtartama lehetőleg a szülő munkarendjéhez igazodik.

(2) A gyermekek napközbeni ellátását különösen olyan gyermek számára kell biztosítani,

  1. akinek fejlődése érdekében állandó napközbeni ellátásra van szüksége,
  2. akit egyedülálló vagy időskorú személy nevel, vagy akivel együtt a családban három vagy több gyermeket nevelnek, kivéve azt, akire nézve eltartója gyermekgondozási díjban részesül,
  3. akinek a szülője, gondozója szociális helyzete miatt az ellátásról nem tud gondoskodni.


10. §


(1) A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátás keretében biztosított gyermekek napközbeni ellátásáért  térítési díjat kell fizetni.

(2) A gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben az alapellátások keretében tartozó szolgáltatások közül csak az étkeztetésért kell térítési díjat fizetni.

(3) Az intézményi térítési díjat a képviselőtestület évente két alkalommal állapíthatja meg.

(4) A gyermekétkeztetés intézményi térítési díját a rendelet 4 számú melléklete tartalmazza.

(5) A gyermekétkeztetés személyi térítési díját legfeljebb egyhavi időtartamra előre kell befizetni. (hatályba lép 2008. szeptember 01-jén.)

(6) A személyi térítési díjat az intézményvezető állapítja meg, az intézményi térítési díj egy napra jutó általános forgalmi adóval növelt összege és az igénybe vett étkezések számának, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 148. § (5) bekezdésében foglalt normatív kedvezmények figyelembe vételével.

(7) A személyi térítési díj nem haladhatja az intézményi térítési díj összegét.

(8) Ingyenes ellátást kell biztosítani, ha a térítési díj fizetésére kötelezett jövedelemmel nem rendelkezik.

(10) A nyilvántartott díjhátralékról az intézmény vezetője negyedévenként tájékoztatja a képviselőtestületet a térítési díj hátralék behajtása vagy a behajthatatlan hátralék törlése érdekében.

(11) A képviselőtestület az intézményvezető tájékoztatása alapján intézkedik a térítési díj hátralék behajtásáról, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény, illetve az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény alapján.


11. §


Hatályon kívül helyezve


12. §


(1) E rendelet 2006. február 15-én lép hatályba.

(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a gyermekvédelem helyi rendszeréről szóló 8/2003. (IV. 08.) KT. Rendelet és az azt módosító 4/2004 (I. 30.) KT. Rendelet; 12/2004. (VI. 09.) KT. Rendelet; 6/2005. (I. 31.) KT. Rendelet; 14/2005. (VI. 24.) KT. Rendelet; 21/2005. (IX. 12.) KT. Rendelet valamint 26/2005. (X. 17.) KT. Rendelet hatályát veszti.

(3) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a többször módosított 1997. évi XXXI. törvényt, továbbá a 133/1997. (VII. 29.) Kormányrendelet és a 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

(4) A rendeletet módosító 17/2008. (XII. 03.) rendelet 1 számú melléklete 2009. január 01-jén lép hatályba.


Tiszavárkony, 2006. január 31.





Mészáros Zoltán sk.

polgármester

Hatvani Júlia sk.

jegyző





A rendelet kihirdetésének időpontja: 2006. február 03.






Hatvani Júlia sk.

jegyző




1. számú melléklet

Hatályon kívül helyezte a 3/2009 (II.03.) rendelet


2. számú melléklet


Környetettanulmány


3. számú melléklet


Megállapodás




4. számú melléklet



Intézményi térítési díj összege 2012. január 01-től.




  • egységes szerkezetbe foglalva a 17/2011. (XII. 19.) önkormányzati rendelettel
  • egységes szerkezetben a 12/2012. (VIII. 09.) önkormányzati rendelettel




[1] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[2] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[3] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[4] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[5] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[6] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[7] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[8] Hatályon kívül helyezte a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[9] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.

[10] Módosította a 22/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet, Hatályba lép 2014.01.01.