Badacsonytördemic Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2005. (VI.1.) önkormányzati rendelete

BADACSONYTÖRDEMIC KÖZSÉG HELYI ÉPÍTÉSI SZABÁLYZATÁNAK (HÉSZ) ÉS SZABÁLYOZÁSI TERV JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

Hatályos: 2018. 12. 08

Badacsonytördemic Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2005. (VI.1.) önkormányzati rendelete

BADACSONYTÖRDEMIC KÖZSÉG HELYI ÉPÍTÉSI SZABÁLYZATÁNAK (HÉSZ) ÉS SZABÁLYOZÁSI TERV JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

2018.12.08.

Badacsonytördemic Község Önkormányzatának Képviselőtestülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, többször módosított 1997. évi LXXVIII. törvény 6. §. (3) bekezdésében, valamint a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 8. § (1) bekezdésében biztosított feladat- és jogkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja.

I. ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK

A rendelet hatálya és alkalmazása

1. § (1)1

(2)234 A település területén területet felhasználni, továbbá telket alakítani, építményt, építményrészt, épületegyüttest építeni, átalakítani, bővíteni, felújítani, korszerűsíteni és lebontani, elmozdítani, a rendeltetést megváltoztatni (továbbiakban együtt: építési munkát folytatni) csak

a) az általános érvényű jogszabályok rendelkezései,

b) a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásáról és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításáról szóló 2000. évi CXII. törvény (a továbbiakban Btv.)

c) az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban OTÉK),

d) a jelen rendelet és a hozzá tartozó szabályozási tervek szerint szabad.

(3)5

(4)67 Jelen rendelet 1. számú melléklete a fogalom meghatározások, 2. számú melléklete az Sz-1 jelű 1:2000 méretarányú szabályozási terv. A mellékleteket a rendelettel együtt kell alkalmazni.

A szabályozás elemei

2. § (1) A szabályozási terv elemei kötelezőek vagy irányadóak.

(2) A településszerkezeti terv felülvizsgálata és módosítása keretében módosítható kötelező szabályozási elemek:

e) közigazgatási határ,

f) területfelhasználási egység határa,

g) szabályozási vonal, ha különböző terület felhasználási egységet választ el,

h) az övezeti jelnek a terület felhasználására utaló jele,

i) a szerkezeti jelentőségű utak (országos főút, orsz. mellékút, települési mellékút) nyomvonalai és csomópontjai,

j) régészeti védelem határa

k) műemléki területi védelem határa

l) helyi védelemre javasolt értékek

(3) A (2) bekezdésben nem említett kötelező elemek módosítása legalább a tömb egészére kiterjedő szabályozási terv készítésével, illetve a meglévő szabályozási terv módosításával történhet meg.

(4) Irányadó szabályozási elemek: telekhatárok amelyek nem kötelező szabályozási vonalak vagy terület felhasználási egység határa-vonalak egyben.

Az építési engedélyezési eljárás helyi szabályai

2/A. § .8Meglévő épület a telek méretétől függetlenül felújítható, átalakítható, újjá építhető, az eredeti beépítettség mértékéig új épületre cserélhető, illetve az építési helyen (előkert, oldalkertek, hátsókert területének biztosításával) a beépítési feltételek teljesülése esetén az övezeti előírásban rögzített beépítési mértékig bővíthető.

Területfelhasználás

3. § (1) A település közigazgatási területe építési szempontból:

a) beépítésre szánt (beépített, továbbá beépítésre kijelölt), illetőleg

b) beépítésre nem szánt területeket tartalmaz.

(2)910 A beépítésre szánt terület építési használata szerint lehet:

n) lakóterület:

1. kisvárosi lakó.

2. kertvárosi lakó,

3. falusias lakó,

a) vegyes terület:

1. településközponti vegyes,

2. központi vegyes

p) gazdasági terület: kereskedelmi-, szolgáltató,

q) üdülőterület

1. üdülőházas,

2. borvidéki hétvégi házas

r) különleges terület:

1. idegenforgalmi szabadidőközpont, sport,

2. kemping-,

3. vízi-közlekedési, sport és turisztikai célú kikötő,

4. strand,

5. temető,

6. turisztikai

7. honvédelmi

(3)11 Beépítésre nem szánt terület lehet:

s) közlekedési és közműterület,

t) zöldterület

u) erdőterület:

v) mezőgazdasági terület:

1. általános

2. kertes

w) vízgazdálkodási terület.

II. BEL-ÉS KÜLTERÜLET

Az igazgatási terület tagozódása

4. § (1) A település közigazgatási területe a területhasználat intenzitásától, illetve a jogi állapottól függően – a terv szerint – az alábbi részekre oszlik:

a) belterület, - a Római út mentén a Badacsonytomaji igazgatási határtól végighúzódó sáv, mely a vasút területéig, illetve Nemesgulács felé bővíthető, a hegy felé nem

b) külterület: - meglévő, megmaradó terület.

(2) A település közigazgatási területe a vasút mellett beékelődött Szigligeti igazgatási területtel korrigálandó.

A belterületi határ módosítása

5. § (1) Badacsonytördemic igazgatási területén a jelenlegi belterületi határok a vasút és Nemesgulács irányába módosíthatóak (növelhetők).

(2) Nem kell belterületbe vonni a meglévő, illetve tervezett zöldterületeket.

12Telekalakítási rendelkezések

5/A. § (1) A beépítésre nem szánt területen a Btv.-ben rögzítettnél kisebb telket kialakítani nem lehet.

(2) Amennyiben a telekalakításra kizárólag a szabályozási terv szerinti közterület kialakítása céljából kerül sor, a telekalakítás akkor is engedélyezhető, ha a visszamaradó telek mérete kisebb, mint az övezeti előírások szerinti kialakítható legkisebb telekméret.

(3) Magánút létesítése esetén, amennyiben a visszamaradó telek nagysága az övezetre, vagy építési övezetre előírt teleknagyságot nem éri el, a telek kialakítható, ha az eredeti területének a nagyságától 20 %-nál jobban nem tér el, és az övezetre, vagy építési övezetre megállapított egyéb építési paraméterek továbbra is betarthatók.

(4) Közforgalom elől elzárt magánút 3 méternél keskenyebb nem lehet. A 100 méternél hosszabb, vagy teljes hosszában nem belátható közforgalom elől elzárt magánút, illetve a közforgalomnak megnyitott magánút 6 méternél keskenyebb nem lehet.

(5) Közműlétesítmény elhelyezése céljára a vonatkozó övezeti előírásban rögzítettől kisebb telek is kialakítható.

(6) Nyúlványos telek a településen kialakítható.

III. BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK RÉSZLETES ELŐÍRÁSAI

Lakóterületek építési övezetei

6. § (1) A lakóterület az alábbi építési övezetekre tagozódik:

a) kisvárosi lakóövezet (Lk)

b) kertvárosi lakóövezet (Lke)

c) falusias lakóövezet (Lf)

(2) A lakóterületek építési övezetekre való tagolását a szabályozási terv tartalmazza.

(3) A kisvárosi lakóövezet (Lk) jellemzően közepes intenzitású, több önálló rendeltetési egységet is magába foglaló lakóépületek elhelyezésére szolgál. A területen az OTÉK 12. és 32. §-a szerinti épületek és építmények helyezhetők el, kivéve az üzemanyagtöltőt és egyéb gazdasági épületet.

(4) A kertvárosias lakóövezet (Lke) jellemzően laza beépítésű, egy önálló rendeltetési egységet magába foglaló lakóépületek elhelyezésére szolgál. A területen az OTÉK 13. § és 32. §-ja szerinti épületek és építmények helyezhetők el, kivéve a sportépítményt, az üzemanyagtöltőt és egyéb gazdasági épületet.

(5) A falusias lakóövezet (Lf) jellemzően alacsony laksűrűségű, a beépített telekrészhez kapcsolódó, vagy önálló – mezőgazdaságilag hasznosított kertterülettel is rendelkezik és amely lakóépületen kívül mező- és erdőgazdasági építmények elhelyezésére szolgál. A területen az OTÉK 14. § és 32. §-a szerinti épületek és építmények helyezhetők el, kivéve a sportépítményt, az üzemanyagtöltőt és egyéb gazdasági épületet.

A lakóterület építési övezeteinek általános előírásai

7. § (1) A lakóövezet elsősorban lakóépületek elhelyezésére szolgál. A lakóövezeten egyéb funkció is elhelyezhető, de az elhelyezhetőséget vizsgálni, ellenőrizni kell a lakófunkció zavartalanságának biztosítása, a lakóövezetekre érvényes táj- és környezetvédelmi korlátok érvényesítése szempontjából.

(2) A lakóövezet beépítési jelleg szerint további Lk Lke Lf jelű építési övezetekre tagolódik.

(3) A lakóterület építési övezetein belül az építési telekre, beépítési módra jelen szabályzat lakóövezetre vonatkozó előírásait kell betartani. A lakóterületen más rendeltetésű épület is csak az övezetre előírtakkal megegyező max. építmény-magassággal és szabályozási jellemzőkkel helyezhető el.

(4)13

(5) A lakóterületen az állattartás nagyságrendjéről, módjáról, külön önkormányzati rendelet intézkedik.

(6) Az összes L jelű építési övezetbe sorolt területeken lakótelket kialakítani, azokon épületet és építményt elhelyezni csak a szabályozási tervnek megfelelően szabad.

(7) Az Lk Lke Lf jellel jelölt helyi építési övezetek az OTÉK Lk Lke Lf jelű sajátos építési használatának helyi adottságokhoz alkalmazkodó övezetei.

(8) Az L jelű építési övezetek jelölésének értelmezése: a helyi építési övezet jelei: Lk Lke1, Lke2, Lf1, Lf2 számlálóban: - beépítési mód, - legnagyobb beépítettség százaléka nevezőben: - építménymagasság - legkisebb kialakítható telek mérete.

a) a felsorolt fogalmakat az OTÉK és jelen szabályzat melléklete szerinti értelmezésének megfelelően kell alkalmazni.
aa)

Lk

Sz

30

4,2

1500

(8a) Az összes L jelű építési övezetbe sorolt területen a terepszint alatti beépíthetőség a megengedett legnagyobb felszíni beépíthetőség + 10 %.
(10) A lakótelkeket teljes közművesítéssel kell ellátni.
(11) Az OTÉK-ban meghatározott szükséges parkolóhelyet telken belül kell biztosítani.
(12) 14 A Rodostó út és Badacsonytomaj igazgatási területhatár közötti lakótelket kötelező zöldfelületeit 50%-ban szőlő vagy gyümölcsössel kell beültetni.
(13) 15 Új lakóépület legfeljebb csak kétlakásos lehet. Az épület tömege mértéktartó és hagyományokat követő legyen. Ennek érdekében az övezeti minimális teleknagyság fölötti telekterületnek csak 50%-a számítható be a beépítési % meghatározásába. Külső megjelenésében anyaghasználatában, színben, formailag léptékében és részleteiben a hagyományos megjelenéshez igazodóan kő, tégla, vakolat felülettel (nem szerelt építményekkel) legyen. Látszó betonfelület fémlemez-falszerkezet, műanyag, hullámlemez nem alkalmazható (csarnokszerű épület anyag, méret sehol sem létesíthető). Fóliasátor, vízmedence kivételesen kizárólag teljes mértékben (minden nézetből) takartan létesíthető engedély alapján.
(14) 16 A lakóterület építési övezeteiben az a telek építhető be, amelynek területe eléri az érintett építési övezet szerint, az előírt kialakítható min. telekterület 80 %-át, szélessége a 12 métert.

A lakóterület Lk jelű kisvárosi építési övezeteinek előírásai

8. § (1) Az Lk – Sz 40 / 4,2 800 jellel jelölt kisvárosi építési övezetben, szabadon álló beépítési mód szerinti 4,2 m építménymagasságú, a telken legfeljebb 40 %-os beépített terület elfoglaló földszint + tetőtér beépítéses épület helyezhető el.

Legkisebb kialakítható telek 800 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 40 %.
(2) Az épületek kialakításánál alkalmazkodni kell a terület kialakult bazalt architektúrájához.

A lakóterület Lke jelű kertvárosi építési övezeteinek előírásai

9. §17 (1) Az Lke1 – O 20 / 4,2 800 jellel jelölt kertvárosi építési övezetben oldalhatáron álló építési mód szerinti, 4,2 m építménymagasságú épületek építhetőek úgy, hogy legfeljebb az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,2 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,5 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 20 % beépített területet elfoglaló földszint + tetőtér beépítéses épület helyezhető el.

Legkisebb kialakítható telek 800 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 50 %.
(2) Az Lke2 – O 15 / 4,2 900 jellel jelölt kertvárosi építési övezetben oldalhatáron álló építési mód szerinti, 4,2 m építménymagasságú épületek építhetőek úgy, hogy legfeljebb az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,2 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,5 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 15 % beépített területet elfoglaló földszint + tetőtér beépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 900 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 50 %.
(3) Az Lke3 – O 15 / 4,0 900 jellel jelölt kertvárosi építési övezetben oldalhatáron álló építési mód szerinti, 4,0 m építménymagasságú épületek építhetőek úgy, hogy legfeljebb az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4 m és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,2 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 15 % beépített területet elfoglaló földszint + tetőtér beépítéses épület helyezhető el, lejtős terep esetén lehetőség szerint a telek alsó harmadába.
Legkisebb kialakítható telek 900 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 20 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 50 %.
(4) Az Lke jelű kertvárosi építési övezetek szabályozási jellemzői:

Megnevezés

Lke1

Lke2

Lke3

Beépítési mód

oldalhatáron álló

oldalhatáron álló

oldalhatáron álló

Kialakítható min. telekterület m2

800

900

900

Kialakítható min. telekszélesség m

16

17

17

Max.beépítettség %

25

15

15

Max.beépített terület m2

200

200

200

Min.zöldfelület %

50

50

50

Max.burkolt felület %

20

Max.burkolt felület m2

250

350

350

Min.előkert m

5

5

10

Min.oldalkert m

4,0

4,0

4,0

Min.hátsókert m

6

10

15

max.épület hossza

15

20

20

max.épület szélessége

7,5

8,5

6,5

max.építménymagasság

4,2

4,2

4,0

max.homlokzatmagasság
utcától lejtő terep esetén


4,2


4,2


4,0

max.homlokzatmagasság
utcára lejtő terep esetén


4,5


4,5


4,2

max.gerincmagasság
utcától lejtő terep esetén


7,5


7,5


7,0

max.gerincmagasság
utcára lejtő terep esetén


8,0


8,0


7,5

A lakóterület Lf jelű falusias építési övezeteinek előírásai

10. § (1) Az Lf1 – O 20 /4,2 1000 jellel jelölt falusias építési övezetben, oldalhatáron álló beépítési mód szerinti, legfeljebb – 4,2 m építménymagasságú, az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,2 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért – 4,5 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 20 %-os beépített területet elfoglaló, földszintes, tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.

Legkisebbb kialakítható telek 1000 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 50 %.
(2) Az Lf2 – O 20 /4,0 1000 jellel jelölt falusias építési övezetben oldalhatáron álló építési mód szerinti legfeljebb – 4,0 m építménymagasságú, az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,0 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,2 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 20 % beépített terület elfoglaló földszintes + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 1000 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 50 %.
(3) 18 Az Lf jelű falusias építési övezetek szabályozási jellemzői:

Lf1

Lf2

beépítési mód

oldalhatáron álló

oldalhatáron álló

Kialakítható min. telekterület m2

1000

1000

min.telekmélység m

Kialakítható min. telekszélesség

16

18

max.beépítettség %

20

20

max.beépített terület m2

250

250

min.zöldfelület %

50

50

max.burkolt felület %

30

30

max.burkolt felület m2

350

350

min.előkert m

5

10

min.oldalkert m

6

6

min.hátsókert m

10

15

max.épület hossza

20

20

max.épület szélessége

6,5

7,5

max.építménymagasság

4,2

4,0

Max.homl.utcáról lejtő terep esetén

4,2

4,0

max.homl.utcára lejtő terep esetén

4,2

4,0

max.gerincm.utcától lejtő terep esetén

7,4

7,2

max.gerincm.utcára lejtő terep esetén

8,0

7,8

b) A felsorolt fogalmakat az HÉSZ. melléklete szerinti értelmezésnek megfelelően kell alkalmazni.
c) A felsorolt adatok bruttó értékek.
(4) Az Lf jelű építési övezetek területén a telek alakításra vonatkozó kiegészítő előírások:
a) Az Lf jelű építési övezetek területén az övezetre jellemző min. teleknagyságnál kisebb, a kialakult, illetve beépített telekállapot esetén, a max. beépített terület és a max. burkolt felület nagyságát az övezetre jellemző %-os értékek határozzák meg.
400 m2-nél kisebb telekre lakóépület elhelyezése nem engedélyezhető.
b) Az Lf jelű építési övezetek területén az övezetre jellemző min. teleknagyságnál nagyobb, a kialakult telek esetén a beépített terület és a burkolt felület nagyságát az övezetre jellemző max. beépített terület és a max. burkolt felület m2 értéke határozza meg.
c) Az Lf jelű építési övezetek területén telekosztást engedélyezni csak akkor lehet, ha kialakításra kerülő telkek mindegyike az övezetre jellemző min. teleknagyságot eléri, kivéve a szabályozási terv szerinti közterületi telekalakítást.
d) Az Lf jelű építési övezetek területén telekösszevonás akkor is engedélyezhető, ha a kialakuló új telek nem éri el az övezeti telek-minimumot. Az így kialakuló telekre az övezeti előírások egy telekre vonatkozó jellemzői érvényesek.
e) Az Lf jelű építési övezetek területén a beépítettség mértéke, a max. beépített terület értéke az összes épület együttes beépített bruttó területére vonatkozik
f) Az Lf jelű építési övezetek területén a burkolt felületek mértéke a telek teljes területére vonatkozik.
(5) Az épületekre vonatkozó kiegészítő előírások:
a) Az összes L jelű építési övezet területén utcától lejtő terep esetén a legnagyobb homlokzatmagasságot az épület melletti legmagasabb terepszinttől kell mérni.
b) Az L jelű építési övezetek területén, utcára lejtő terep esetén a legnagyobb homlokzatmagasságot az épület melletti legalacsonyabb terepszinttől kell mérni.
c) Az L jelű építési övezetek területén a földszinti padlóval az épület melletti legalacsonyabb terepszintnél 1,20 m-nél magasabban nem lehet. A pince az épület melletti legalacsonyabb terepszint fölé legfeljebb a belmagasság egyharmadával, de legfeljebb 80 cm-rel emelkedhet ki. Az alápincézett terasz a beépített terület része.
d) Az L jelű építési övezetek területén, 5 %-nál nagyobb lejtésű lakótelek esetén, az épületek elhelyezése csak részletes tereprendezési terv alapján engedélyezhető.
e) Az L jelű építési övezetek területén tetőtér beépítése engedélyezhető. A tetőtér kialakítása érdekében legfeljebb 50 cm térdfal alkalmazása engedélyezhető.
f) Az L jelű építési övezetek területén az épületek magastetővel alakítandók ki. A magastető az utcavonalra merőleges gerincű vagy azzal párhuzamos, a kialakult környezetnek megfelelően. A tető túlzott megbontását kerülni kell.
g) Az L jelű építési övezetek területén az épületek tetőhéjazata legfeljebb 45o, legalább 38o között engedélyezhető. A tetőhéjazat anyagaként cserép, vagy nád használható.
h) Az L jelű építési övezetek területén, a tetőtéri ablakokat lehetőleg az udvar felé kell nyitni. Együttes függőleges felületük a tető síkjának 10 %-ánál nem lehet nagyobb. Az utcai oromfalon tetőtérből nyíló loggia, erkély nem létesíthető.
i) Az L jelű építési övezetek területén az épületben garázs, műhely elhelyezhető. A garázs, műhely bejárata utcai építési vonalon lévő homlokzaton sem utcai támfalon, sem közterületre nyitva nem engedélyezhető.
j) Az L jelű építési övezetek területén tetőből kiálló tetőablak csak úgy alakítható ki, hogy az ablakot lefedő szarufák (vagy szelemenek) nem indulhatnak ki közvetlenül a taréjszelemenből.
k) Az Lf jelű építési övezetek területén épület, oldalhatáron álló beépítés esetén oldalhatáron, a telek 35 m mélységig helyezhető el.
l) Az Lf jelű építési övezetek területén épület, szabadon álló beépítés esetén 5-5 m oldalkert betartásával a telek 35 m mélységéig helyezhető el.
(6) A melléképítményekre vonatkozó kiegészítő előírások:
a) Az Lf jelű építési övezetek melléképítményeket engedélyezni az övezetre jellemző beépítési illetve max. burkolt felület százalékénak korlátain belül lehet az építmény jellegétől függően.
b) Az Lf jelű építési övezetek területén a melléképítmények közül földdel borított pince legfeljebb 40 m2 bruttó alapterülettel létesíthető.
c) Az Lf jelű építési övezetek területén a szennyvízcsatorna bekötése után az ideiglenes szennyvízgyűjtők megszüntetendők.
d) Az Lf jelű építési övezetek területén lakótelken belül nem létesíthető: kirakatszekrény, trágyatároló, siló.
e) 19 Az Lf jelű építési övezetek területén elő- és oldalkertben melléképítményt, azzal együtt járó szerkezetet, alkalmi árusító létesítményt – kivéve a közműcsatlakozásokat – elhelyezni, illetve engedélyezni nem szabad. Ahol ilyen van, megszüntetéséről gondoskodni szükséges.
(7) A kerítésekre, bejáratokra, telekhasználatra vonatkozó kiegészítő előírások:
a.) 20Az Lf jelű építési övezetek területén a szabályozási vonalon max. 1,8 m magas kerítés létesítendő kőlábazat és áttört fa kerítés alkalmazásával, sövénnyel kísérve.
b.) 21Az Lf jelű építési övezetek területén a nem közterületi telekhatárokon max. 1,8 m magas fa vagy fémhálóból készült kerítés létesíthető.
c.) Az Lf jelű építési övezetek területén a szabályozási vonalon álló épület, és kerítésen együtt egy személygépkocsi behajtására alkalmas kétszárnyú kapubejárat és egy személybejárat engedélyezhető.
d.) Az Lf jelű építési övezetek területén a lakótelek 35 m mélységén túli telekrész házikerként hasznosítható. A házikert területén legfeljebb melléképítmény helyezhető el.

Vegyes területek építési övezetei

11. § (1) A község területén a vegyes területek sajátos építési használata szerint településközpont vegyes és központi vegyes övezetre tagozódik.

(2) A településközpont vegyes övezet több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, lakó- és olyan helyi települési szintű igazgatási, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épületek, valamint sportépítmények elhelyezésére szolgál, amelyek alapvetően nincsenek zavaró hatással a lakófunkcióra.

A területen az OTÉK 16. és 32. §-a szerinti építmények helyezhetők el, parkolóház és üzemanyagtöltő kivételével.
(3) A központi vegyes övezet több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, regionális szintű intézmények elhelyezésére szolgál. A területen az OTÉK 17. § és 32. §-a szerinti építmények helyezhetők el az üzemanyagtöltő kivételével.
(4) A vegyes területek építési övezetekre való tagolását a szabályozási terv tartalmazza.

A vegyes területek építési övezeteinek általános előírásai

12. § (1) A vegyes területen építési tevékenységet engedélyezni csak a szabályozási tervnek megfelelően szabad.

(2) A vegyes területek az alábbi építési övezetekre tagolódnak:

Központi vegyes övezet = Regionális érdekeltségű intézmények övezete,
Településközponti vegyes övezet = Önkormányzati érdekeltségű, illetve felelősségű, alapfokú intézmények övezete.
(3) A 12. § (2) bekezdés szerinti övezetek szabályozási terven lehatárolt területe kötelező érvényű.
(4) A meglevő vagy tervezett vegyes területen belül telekosztás és annak következményeképpen közterület-kialakítás csak szabályozási terv, illetve annak módosítása alapján engedélyezhető.
(5) 22
(6) Vegyes területen a telekalakítás, az épületek elhelyezése, kialakítása a következő táblázatban foglalt szabályozási jellemzők, a 12. § (1)-(6) bekezdésben foglalt kiegészítő előírások és a szabályozási terven feltüntetett kötelező értékű szabályozási vonal, építési vonal, övezeti határvonal és övezeti jellemzők korlátainak betartásával engedélyezhetők.
(7) A legalacsonyabb rendezett terepszint a legalacsonyabb természetes terepszinten vagy csak az alatt alakítható ki.
(8) A vegyes területek környezetalakítására, azaz belső kertjére, és a határoló közterületre kertrendezési terv készítése és annak megvalósítása kötelező, és az intézmény működésének feltétele.
(9) 23 A kerítés a környezethez, terephez alkalmazkodjon.
(10) A vegyes területi építési övezetek területén teljes közműellátást kell biztosítani.
(11) A 7. §(13) bekezdés előírásait a vegyes területen is be kell tartani.
(12) 24 A vegyes terület építési övezeteiben az a telek építhető be, amelynek területe eléri az érintett építési övezet szerint, az előírt kialakítható min. telekterület 80 %--át, szélessége a 12 métert.
(13) 25 Az oldalhatáron álló beépítéssel beépített ingatlanokon a meglévő épületek átalakítása, bővítése során az oldalhatáron álló beépítési mód alkalmazható, amennyiben a szomszédos telken a meglévő épülettől előírt telepítési távolság és tűztávolság betartható.

A településközponti vegyes terület építési övezeteinek előírásai

13. § (1) A településközponti vegyes terület elsősorban közösséget szolgáló létesítmények számára kijelölt terület. Ennek megfelelően egyéb funkciók elhelyezhetőségét, a közösségi létesítmény zavartalan üzemeltetésének biztosítását vizsgálni, ellenőrizni kell.

(2) A Vt1 – O 35 / 4,0 800 jellel jelölt településközponti vegyes építési övezetben oldalhatáron, álló építési mód szerinti, 4,0 m építménymagasságú épületek oldalhatáron, utcavonalon állóan helyezhetőek el úgy, hogy legfeljebb az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,0 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,2 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 35 % beépített területet elfoglaló földszint + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.

Legkisebb kialakítható telek 800 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 30 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 30 %.
Az épületek utcai homlokzatmagassága a szomszédos épülettől max. 0,6 m-rel térhet el. Kialakult állapotnak megfelelően – a tűzvédelem megfelelő biztosításával – zártsorúan kialakított, vagy a szomszédos oldalhatárt max. 4 m-re tűzfallal megközelítő, utcával párhuzamos gerincű magastetős épület is elhelyezhető, ha a jelenlegi épület elhelyezés ezt indokolja.
(3) A Vt2 – O 40 / 4,2 1000 jellel jelölt településközponti vegyes építési övezetben mindkét közterületi utcavonalán oldalhatáron állóan helyezhető el épület, a megengedett legnagyobb építménymagasság 4,2 m. A telken legfeljebb 35 % beépített területet elfoglaló földszínt + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 1000 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 40%. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 20 %.
A tűzvédelem megfelelő biztosításával – a zártsorúan kialakított, vagy a szomszédos oldalhatárt max. 4 m-re tűzfallal megközelítő, utcával párhuzamos gerincű épület is elhelyezhető, ha ezt a jelenlegi épület elhelyezés indokolja az épületet magastetővel kell kialakítani.
Az övezetben lakóépület(rész) csak szolgálati lakás jelleggel helyezhető el.
(4) A Vt3 – Sz 35 / 6,5 2000 jellel jelölt településközponti vegyes építési övezetben a szabadonállóan elhelyezhető épület megengedett legnagyobb építménymagasság 6,5 m. A telken legfeljebb 35 % beépített területet elfoglaló földszint, emelet + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 2000 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 30%
A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 30 %.
(5) 26 A Vt4 - SZ 40 / 4,5 600 jellel jelölt településközpont vegyes építési övezetben szabadon álló beépítési mód szerint, legfeljebb 4,5 m építménymagasságú, a telken legfeljebb 40 % beépített területet elfoglaló, magastetős, földszint + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.
A kialakítható legkisebb telek területe 600 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 30 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 30 %.
Az építési övezetben lakóépület(rész) elhelyezhető.
(6) 27 A Vt jelű településközpont vegyes építési övezetek szabályozási jellemzői:

Megnevezés

Vt1

Vt2

Vt3

Vt4

Beépítési mód

oldalhatáron álló vagy zártsorú

oldalhatáron álló vagy zártsorú

szabadon álló

szabadon álló

kialakítható min. telekterület m2

800

1000

2000

600

kialakítható min. telekszélesség m

12

18

20

15

max.beépítettség %

35

40

35

40

max.beépített terület m2

min. zöldfelület %

30

20

30

30

max.burkolt felület %

30

40

30

30

max.burkolt felület m2

min. előkert m

-

-

10

5,0

min.oldalkert m

6(4)

6(4)

4

4,0

min.hátsókert m

10

6

10

6,0

max.épület hossza

15

nincs korlátozás

nincs korlátozás

nincs korlátozás

max.épület szélessége

7,0

nincs korlátozás

nincs korlátozás

nincs korlátozás

max.építménymagasság

4,0

4,2

6,5

4,5

max.homlokzatmagasság
utcától lejtő terep esetén

4,0

4,2

6,5

4,5

max.homlokzatmagasság
utcára lejtő terep esetén

4,2

4,5

6,8

max.gerincmagasság
utcától lejtő terep esetén

7,0

7,2

9,0

7,5

max.gerincmagasság
utcára lejtő terep esetén

7,5

8,0

9,5

egy épülettömeg max. alapterülete m2

200

200

nincs korlátozás

200

A központi vegyes terület építési övezeteinek előírásai

14. § (1) A központi vegyes övezet elsősorban közösséget szolgáló létesítmények számára kijelölt terület. Ennek megfelelően egyéb funkciók elhelyezhetőségét, a közösségi létesítmény zavartalan üzemeltetésének biztosítását vizsgálni, ellenőrizni kell.

(2) Épületeiben lakóépület egységet csak szolgálati lakás jelleggel lehet kialakítani.

(3) A Vk – Sz 35/10,5 2000 jellel jelölt központi vegyes övezetben, szabadonálló beépítési mód szerinti, legfeljebb 10,5 m építménymagasságú magastetős épületek helyezhetők el. A legnagyobb homlokzatmagasság utcától lejtő terep esetén 8,5 m, utcára lejtő terep esetén 11,0 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 35 % beépített terület, elfoglaló pinceszint + két használati szint + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.

A kialakítható legkisebb telek területe 2000 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 30 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 30 %.
(4) Az övezetek számára teljes közműellátást kell biztosítani.
(5) 28

Az üdülőterület építési övezetei

15. § (1) Az üdülőterület elsősorban üdülőépületek elhelyezésére szolgál. Az üdülőterületen egyéb funkciójú (lakó, gazdasági) épület is elhelyezhető, de az elhelyezhetőséget vizsgálni, ellenőrizni kell, az üdülőfunkció zavartalanságának biztosítása, az üdülőterületekre érvényes a táj-, környezetvédelmi korlátok érvényesítése szempontjából.

(2) Az üdülőterületek beépítési jelleg szerint Üh jelű borvidéki hétvégiházas üdülő és Üü jelű üdülőházas üdülő építési övezetekre tagolódnak.

Az üdülőterület építési övezeteinek általános előírásai

16. § (1) Az üdülőterület építési övezetein belül az építési telekre, beépítési módra, főépületre az OTÉK 21. §-23. §-ának előírásait és jelen szabályzat üdülőterületekre vonatkozó előírásait kell betartani. A területen más rendeltetésű épület is csak a területre előírtakkal megegyező max. építménymagassággal és szabályozási jellemzőkkel helyezhető el.

(2) Az Ü jelű építési övezet területén teljes közműellátást kell biztosítani.

(3) Az Üh1, Üh2, jellel jelölt helyi építési övezetek a hétvégiházas üdülőterületek építési övezeteinek helyi adottságokhoz alkalmazkodó borvidéki változatai.

(4) Az üdülőövezetekre vonatkozó általános előírások:

a) Az Ü jelű építési övezetek területén telekosztást engedélyezni csak akkor lehet, ha a kialakításra kerülő telkek mindegyike az övezetre jellemző min. teleknagyságot eléri.

b) Az Ü jelű építési övezetek területén telekösszevonás engedélyezhető. Az így kialakuló telekre az övezeti előírások egy telekre vonatkozó jellemzői érvényesek.

c) Az Ü jelű építési övezetek területén kialakult telekállapot esetén a 16 m-nél kisebb telekszélességű telken oldalhatáron álló beépítési mód alkalmazható, ha a szomszédos épületek közötti távolság legalább 6-6 m és az oldalkert legalább 5 m.

d) Az Ü jelű építési övezetek területén a beépítettség százaléka, a max. beépített terület értéke az épületek beépített bruttó alapterületére vonatkozik.

e) Az Ü jelű építési övezetek területén a burkolt felületek százaléka a telek teljes területére vonatkozik.

f) Az Ü jelű építési övezetek területén a földszinti padlóvonal az épület melletti legalacsonyabb, rendezett terepszintnél 1,2 m-nél magasabban nem lehet. A pince az épület melletti legalacsonyabb, rendezett terepszint fölé legfeljebb a belmagasság egyharmadával, de legfeljebb 80 cm-rel emelkedhet ki. Az alápincézett terasz a beépített terület része.

g) Az Ü jelű építési övezetek területén, 10 %-nál nagyobb lejtésű üdülőtelek esetén, az épület elhelyezése csak részletes tereprendezési terv alapján engedélyezhető.

h) Az Ü jelű építési övezetek területén tetőtér beépítése engedélyezhető. A tetőtér kialakítása érdekében legfeljebb 50 cm térdfal alkalmazása engedélyezhető.

i) Az Ü jelű építési övezetek területén az épületek magastetővel alakítandók ki. A magastető gerince a kialakult környezetnek megfelelően utcával párhuzamos, utcára merőleges lehet. A tető túlzott megbontását kerülni kell.

j) Az Ü jelű építési övezetek területén tetőből kiálló tetőablak csak úgy alakítható ki, hogy az ablakot lefedő szarufák (vagy szelemenek) nem indulhatnak ki közvetlenül a taréjszelemenből.

k) Az Ü jelű építési övezetek területén a magastető hajlásszöge legalább 30o, de legfeljebb 45o. A tetőhéjazat anyagaként cserép, nád használható.

l) Az Ü jelű építési övezetek területén az utcai oromfalon a tetőtérből nyíló erkély, loggia kialakítása tilos. A tetőtéri ablakok együttes függőleges felülete a tető síkjának 10 %-ánál nem lehet nagyobb.

m) Az Ü jelű építési övezetek területén garázs, műhely különálló épületben nem helyezhető el, bejárata az utcai homlokzaton nem engedélyezhető.

(5) Az Ü jelű építési övezetek területén a melléképítményekre vonatkozó kiegészítő előírások:

a) Az Ü jelű építési övezetek területén melléképítményeket engedélyezni az övezetre jellemző, beépítési illetve max. burkolt felület százalékénak korlátain belül lehet az építmény jellegétől függően.

b) Az Ü jelű építési övezetek területén földdel borított pince vagy támfalban elhelyezett földdel borított garázs vagy fóliasátor építése legfeljebb 30 m2-t meg nem haladó bruttó alapterület nagyságrendig engedélyezhető. A pince, garázs, fóliasátor csak tárolásra, kertészeti termelésre használható fel, amelyet az építtető írásbeli nyilatkozattal igazol. Ettől eltérő használat esetén bontási határozat hozható.

c) Az Ü jelű építési övezetek területén üdülőtelken belül kirakatszekrény nem létesíthető.

d)29 Az Ü jelű építési övezetek területén elő- és oldalkertben melléklétesítményt, azzal együtt járó szerkezetet, alkalmi elárusító létesítményt – kivéve a közműcsatlakozásokat – elhelyezni, illetve engedélyezni nem szabad.

(6) Az Ü jelű építési övezetek területén a kerítésekre, bejáratokra, telekhasználatra vonatkozó kiegészítő előírások:

a.) 30Az Ü jelű építési övezetek területén a szabályozási vonalon max. 1,5 m magas kerítés létesítendő, kőlábazaton vagy anélküli áttört fa vagy fémhálóból készült kerítés alkalmazásával, sövénnyel kísérve.
b.) 31Az Ü jelű építési övezetek területén a telekhatárokon max. 1,5 m magas kerítés létesíthető, lábazat nélküli fa vagy fémhálóból készült kerítés alkalmazásával, sövénnyel kísérve.
c.) Az Ü jelű építési övezetek területén az utcai kerítés részeként egy gépkocsi behajtására alkalmas bejárat és egy személybejárat létesítése engedélyezhető.
d.) Az Ü jelű építési övezetek területén az üdülőtelek lehetőleg az alsó harmadában kell az üdülőépületet elhelyezni.
(7) A 7. §.(13) bekezdésének előírásait az üdülőterületen is be kell tartani.
(8) 32 Az üdülőterület építési övezeteiben az a telek építhető be, amelynek területe eléri az érintett építési övezet szerint, az előírt kialakítható min. telekterület 90 %-át, szélessége a 16 métert.”
(9) 33 Az oldalhatáron álló beépítéssel beépített ingatlanokon a meglévő épületek átalakítása, bővítése során az oldalhatáron álló beépítési mód alkalmazható, amennyiben a szomszédos telken a meglévő épülettől előírt telepítési távolság és tűztávolság betartható.

Az üdülőterület Üh jelű borvidéki hétvégiházas építési övezeteinek előírásai

17. § (1) Az Üh1 – Sz 15 / 4,2 800 jellel jelölt borvidéki hétvégiházas építési övezetben szabadon álló építési mód szerinti legfeljebb – 4,2 m építménymagasságú, az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,2 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,5 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 15 % beépített területet elfoglaló földszintes, tetőtér beépítéses épület helyezhető el.

Legkisebb kialakítható telek 800m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 60 %.
Az Üh1 * jellel jelölt borvidéki hétvégiházas építési övezet előírásai azonosak a fentiekkel, kivéve az építmény-magasságot, mert az megegyezik az Üh2 övezetre vonatkozókkal.
(2) Az Üh2 – Sz 15 / 4,0 900 jellel jelölt borvidéki hétvégiházas építési övezetben szabadon álló építési mód szerinti legfeljebb – 4,0 m építménymagasságú, az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 4,0 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 4,2 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 15 % beépített területet elfoglaló földszintes, tetőtér beépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 900 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 60 %.
(3) A Rodostó út és Badacsonytomaj igazgatási területhatár közötti hétbégi házas, borvidéki üdülőtelkeket 50 %-ban szőlő vagy gyümölcsössel kell beültetni, ez a használatbavételi engedély megadásának feltétele.
(4) 34 Az Üh jelű kertvárosi építési övezetek szabályozási jellemzői:

Üh1

Üh2

beépítési mód

szabadon álló

Szabadon álló

kialakítható min. telekterület m2

800

900

min. telekmélység m

kialakítható min. telekszélesség m

18

18

max. beépítettség %

15

15

max. beépített terület m2

150

200

min. zöldfelület %

60

60

max. burkolt felület %

25

25

max. burkolt felület m2

200

250

min. előkert m

5

10

min. oldalkert m

4

4

min. hátsókert m

10

15

max. épület hossza

20

20

max. épület szélessége

6,5

7,5

max. építménymagasság

4,2

4,0

max. homl.utcától lejtő terep esetén

4,2

4,0

max. homl.utcára lejtő terep esetén

4,5

4,2

max. gerincm.utcától lejtő terep esetén

7,2

7,0

max. gerincm.utcára lejtő terep esetén

7,5

7,2

Az üdülőterület Üü jelű üdülőházas építési övezeteinek előírásai

18. § Az Üü – Sz 15 / 4,5 2000 jellel jelölt üdülőházas építési övezetben szabadon álló építési mód szerinti legfeljebb – 6,5 m építménymagasságú, az épület melletti legmagasabb terepszinttől mért 6,0 m, és legalacsonyabb terepszinttől mért 6,8 m homlokzatmagasságú, a telken legfeljebb 15 % beépített területet elfoglaló földszint+ egyszintes, tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.

Legkisebb kialakítható telek 2000 m2. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 60%. Az övezetben a meglévő épület megtartható, felújítható, bővítése legfeljebb 25 m2-rel - egy alkalommal engedélyezhető

Különleges területek építési övezetei

19. § (1)35 A különleges terület sajátos használata szerint lehet:

a) – Különleges idegenforgalmi szabadidőközpont, sport terület = (id)

b) – Különleges kemping terület = (ke)

c) – Különleges vízi-közlekedési, sport és turisztikai célú kikötő = (ki)

d) – Különleges strand terület = (st)

e) – Különleges temető terület = (t)

f) – Különleges turisztikai terület = (Ktt)

g) – Különleges honvédelmi terület = (Khon)

(2) A különleges területek építési övezetekre való tagolását a szabályozási terv tartalmazza.

A különleges területek építési övezeteinek általános előírásai

20. § (1)36

(2) Különleges övezeten építési tevékenységet engedélyezni csak a szabályozási tervnek megfelelően szabad.

(3)37

(4)38

(5)39 A meglevő vagy tervezett különleges övezeten belül telekosztás és annak következményeképpen közterület-kialakítás csak részletes szabályozási terv, illetve jelen szabályozási terv módosítása alapján engedélyezhető.

A különleges terület Kü jelű idegenforgalmi építési övezeteinek előírásai

21. § (1) A különleges idegenforgalmi építési övezetek területén az OTÉK 24. §, 25. § előírásait és jelen előírásokban foglaltakat kell figyelembe venni.

(2) A id – Sz 10 / 4,2 5000 jellel jelölt különleges idegenforgalmi szabadidőközpont, sport terület építési övezetben a szabadonállóan elhelyezhető épület megengedett legnagyobb építménymagassága 4,2 m. A telken legfeljebb 10 % beépített területet elfoglaló földszintes + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.

Legkisebb kialakítható telek 2500 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 20 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 70 %.
Az övezetben a megengedett beépíthetőség 1/3-a sport funkciójú kell, hogy legyen, 1/3-a kereskedelem, vendéglátás, szolgáltatás funkciójú, 1/3-a pedig szálláshely szolgáltatás lehet.
(3) 40 A ke – Sz 10 / 4,2 5000 jellel jelölt különleges kemping terület építési övezetében kereskedelmi szállásként üzemeltetett kempingek helyezhetők el a hozzájuk tartozó egyéb szolgáltató, kereskedelmi és vendéglátó egységekkel és sportlétesítményekkel. Az építési övezetben a szabadonállóan elhelyezhető épület megengedett legnagyobb építménymagassága 4,2 m. A telken legfeljebb 10 % beépített területet elfoglaló földszintes + tetőtér beépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 5000 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 20 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 70 %.
Az övezet épületeiben lakásegység csak szolgálati jelleggel létesíthető.
(4) 41 A kiSz 10 / 4,2 1000 jellel jelölt különleges vízi-közlekedési, sport és turisztikai célú kikötő építési övezetben a szabadonállóan elhelyezhető épület megengedett legnagyobb építménymagassága 4,2 m. A telken legfeljebb 10 % beépített területet elfoglaló földszintes + tetőtér beépítéses épület helyezhető el.
A kialakítható telek min. 1000 m2. Legkisebb zöldfelületi arány 40 %. A telek legfeljebb 50%-án alakítható ki vízfelület.
A különleges kikötő (Küki) területén a létesítmény üzemeléséhez szükséges építmények helyezhetők el, szociális és a kikötői üzemeltetéshez szükséges helyiségekkel, de szállásférőhely nélkül.
(5) A st – Sz 8 / 4,2 5000 jellel jelölt különleges idegenforgalmi strand terület építési övezetében a szabadonállóan elhelyezhető épület megengedett legnagyobb építménymagassága 4,2 m. A telken legfeljebb 8 % beépített területet elfoglaló földszintes + tetőtérbeépítéses épület helyezhető el.
Legkisebb kialakítható telek 5000 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 20 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 70 %.
(6) 42
(7) 43 , 44A különleges idegenforgalmi építési övezetek szabályozási jellemzői:

Megnevezés

id

ke

ki

st

beépítési mód

szabadon
álló

szabadon
álló

szabadon
álló

szabadon
álló

kialakítható min. telekterület m2

5000

5000

1000

5000

kialakítható min. telekszélesség m

40

50

20

40

max. beépítettség %

10

10

10

8

max.kialakítható épület m2

400

300

200

300

min.zöldfelület %

70

70

40

70

max.burkolt felület %

20

20

nincs korlátozás

20

min.előkert m

10

10

5

2

min.oldalkert m

5

5

5

5

min.hátsókert m

10

10

5

10

max.épület hossza

25

nincs korlátonás

nincs korlátozás

nincs korlátozás

max.épület szélessége

10

10

nincs korlátozás

10

max.építménymagasság

4,2

4,2

4,2

4,2

(8) 45
(9) 46 A kerítés a környezethez, terephez alkalmazkodjon.
(10) Különleges idegenforgalmi övezetek területén teljes közműellátást kell biztosítani.
(11) A 7. § (13) bekezdésének előírásait a különleges területen is be kell tartani. A sportcsarnok külön elbírálás alá esik.

A különleges terület további övezeteinek előírásai

22. § (1) Különleges terület egyéb övezete a különleges temető (t) terület.

(2) A különleges terület egyéb övezetei elsősorban közösséget szolgáló, - jelentős zöldfelület igényű – létesítmények számára kijelölt övezetek. Ennek megfelelően egyéb funkciók nem helyezhetők el.

(3) A t – Sz 5 / 3,5 5000 jellel jelölt különleges temető építési övezetben a szabadonállóan elhelyezhető épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 3,5 m. A telken legfeljebb 5 % beépített területet elfoglaló egyszintes ravatalozó, kápolna és síremlék épület helyezhető el.

A ravatalozó és kápolna homlokzatmagassága egyedi, a síremlékek homlokzatmagassága pedig 3,5 m lehet.
A kialakítható telek min. 5000 m2. A legkisebb zöldfelületi arány 40 %.
A különleges turisztikai építési övezet előírásai47

22/A. §

.

(1) A különleges turisztikai építési övezetben turisztikai hasznosítású, illetve a turisztikai funkciót kiszolgáló létesítmények helyezhetők el.
(2) Épületek az alábbiak szerint kialakított építési helyen belül helyezhetők el:
- előkert mértéke: minimum 10,0 méter,
- oldalkert mértéke nem lehet kisebb az OTÉK szerint meghatározott legkisebb távolságnál,
- a hátsókert mértéke nem lehet kisebb az OTÉK szerint meghatározott legkisebb távolságnál, és 10,0 méternél.
(3) 48
(4) Az építési övezetben minden új 200 m2-nél nagyobb alapterületű épület építési engedélyezési tervhez a tervezett épület tengelyvonalától mért 100, és 250 méter távolságban a Római útról, illetve a 71. sz. főútról, továbbá a badacsonyi volt bormúzeumtól (látványpont) felvett, a környezetet is bemutató látványtervet kell mellékelni.
(5) 49 A különleges turisztikai építési övezetben a kialakult beépítés figyelembe vételével az alábbi telekalakítási és beépítési előírásokat kell alkalmazni:

Megnevezés

Ktt. jelű építési övezet

Beépítési mód

szabadon álló

Beépíthető telek legkisebb mérete

10000 m2

Telekalakítás

az építési övezetben található telkek összevonhatók, de telekosztással új telek nem alakítható ki

Megengedett legnagyobb beépítettség

20 %

Megengedett legnagyobb beépítettség terepszint alatt

30 %

Megengedett legnagyobb építménymagasság

meglévő központi épület: 8,5 m; egyéb épület: 4,5 m

Megengedett legnagyobb épületszélesség:

a központi épület kivételével 9,0 m

Megengedett legkisebb zöldfelület

50 %

Megengedett legnagyobb burkolt felület

20 %

Közművesítettség mértéke

teljes közművesítettség

(6) 50 Az építési övezetben kialakítandó épülettömegek hossz-tengelyének tájolása jellemzően lejtőirányú lehet.
(7) 51 Utcától lejtő oldalon az épülettömeget tagoltan kell kialakítani, egy-egy tagolás legnagyobb szélessége a rendezett terepszint felett a 9,0 métert nem haladhatja meg.
(8) 52 A kialakítható épületek anyaghasználata: a helyi hagyományokhoz igazodóan jellemzően bazalt, bazalt jellegű szürke, és tört fehér vakolt felületek. Az üvegfelület csillogásmentes legyen. Kőburkolat az épületek homlokzatán alkalmazható. Nyersbeton homlokzati felület, támfal nem alkalmazható. Az épületek harmonikus homlokzati megjelenéssel tervezendők, a tájegységtől idegen formaelemek, anyaghasználat (pl. fémlemez, fém rácsok homlokzati dominanciája) nélkül. Látszó betonfelület, fémlemez-falszerkezet, műanyag, hullámlemez nem alkalmazható (csarnokszerű épület sehol sem létesíthető).
(9) A kialakítandó épületeken elhelyezendő épületgépészeti és egyéb technológiai berendezéseket csak takartan, az épület megjelenésével egységesen lehet elhelyezni.
(10) 53
(11) Támfalak látszó felületét bazalt terméskővel kell ellátni. Gabion jellegű támfal nem készíthető. A 2 m-nél magasabb támfalak síkját meg kell osztani.
(12) Terepszint alatti beépítés feletti terület akkor számítható be a zöldfelületbe, ha a földtakarás vastagsága legalább 1 méter. A gyeprácsos felületeket a zöldfelületbe nem számíthatók be.
(13) 54 A szabályozási terven jelölt, növényi térszerkezetében megőrzendő - meglévő idős fákból álló kialakult - telekrészen új épület nem alakítható ki, sem terepszinten, sem terepszint alatt.
(14) 55 A 10 férőhelynél nagyobb parkolót fásítva kell kialakítani.
(15) 56 Az ingatlanokon a helyi hagyományokhoz, a környezethez és a terepadottságokhoz illeszkedő kőlábazattal kialakított áttört, lécmezős kerítés építhető, vagy növényzetből kialakított zöldkerítés létesíthető.
(16) 57 Az övezetben lévő egyedi tájértékek megőrzendők, átépítés esetén karakterük megőrzése biztosítandó.
58A különleges honvédelmi terület építési övezet előírásai

22/B. § (1) A különleges honvédelmi terület a honvédelmi feladatok ellátásához szükséges létesítmények számára kijelölt építési övezet. Az építési övezetben szálláshelyet tartalmazó vendéglátó rendeltetésű épület is elhelyezhető.

(2) A Khon jellel jelölt különleges honvédelmi terület építési övezetben a szabadon állóan elhelyezhető épületek megengedett legnagyobb építménymagassága 6 m. A telken legfeljebb 30 % beépített területet elfoglaló épület helyezhető el.

A kialakítható telek min. 5000 m2. A legkisebb zöldfelületi arány 50 %.
(3) A különleges honvédelmi terület építési övezetek szabályozási jellemzői:

Megnevezés

Khon jelű építési övezet

beépítési mód

szabadon álló

telekalakítás

az építési övezetben található telkek összevonhatók, de telekosztással új telek nem alakítható ki

max. beépítettség %

30

min. zöldfelület %

50

max. burkolt felület %

20

min. előkert m

5 (K)

min. oldalkert m

5

min. hátsókert m

10

max. építménymagasság

6 m

Közművesítettség mértéke

teljes közművesítettség

A gazdasági terület építési övezeteinek előírásai

23. § (1) A gazdasági terület övezetei kizárólag a kereskedelmi, szolgáltató gazdasági övezetbe tartozóak.

(2) Épületeiben lakóépület egységet csak szolgálati lakás jelleggel lehet kialakítani.

(3) A 7. § (13) bekezdéseinek előírásait a vegyes területen is be kell tartani. Az "üzem, raktározási csarnok " funkciójú épület a régi malmok, magtárak tömegét formázza! Technológiával igazolt 4,5 méternél nagyobb építménymagasság esetén egyedi tájvizsgálat szükséges.

(4) A Gk1 – Sz 35 / 4,5 800 jellel jelölt kereskedelmi gazdasági övezetben, szabadonálló beépítési mód szerinti, legfeljebb 4,5 m építménymagasságú magastetős épületek helyezhetők el.

A kialakítható legkisebb telek területe 800 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 30 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 30 %.
(5) A Gk2 – Sz 30 / 4,5 3000 jellel jelölt kereskedelmi gazdasági övezetben, szabadonálló beépítési mód szerinti, legfeljebb 4,5 m építménymagasságú magastetős épületek helyezhetők el.
A kialakítható legkisebb telek területe 3000 m2. A megengedett legnagyobb burkolt felület 30 %. A kialakítandó legkisebb zöldfelületi arány 30 %.
(6) Az övezet számára teljes közműellátást kell biztosítani.
(7) Az OTÉK szerinti pakolószámot telken belül kell biztosítani.
(8) 59 A Gk jelű kereskedelmi gazdasági építési övezetek szabályozási jellemzői:

Gk1

Gk2

beépítési mód

szabadon álló

Szabadon álló

kialakítható min. telekterület m2

800

3000

kialakítható min. telekszélesség m

20

25

max.beépítettség %

35

30

min.zöldfelület %

30

30

max.burkolt felület %

30

30

min.előkert m

10

10

min.oldalkert m

4

4

min.hátsókert m

10

15

max.épület hossza

30

40

max.épület szélessége

15

20

max.építménymagasság

4,5

4,5

max.gerincmagasság

7,5

7,0

(9) 60 A beültetési kötelezettségű területet háromszintű (fa, cserje, gyep) növényállománnyal telepítve kell kialakítani, és azt a telephely üzemeltetése feltételeként folyamatosan fenn kell tartani. A növényzetet a területet érintő telekalakítási engedély megadásától számított egy éven belül el kell telepíteni.

IV. BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK

RÉSZLETES ELŐÍRÁSAI

A területfelhasználás

24. § (1) A beépítésre nem szánt terület a következő területfelhasználási egységekbe tartozik:

a) közlekedési terület,

b) zöldterület

c) mezőgazdasági rendeltetésű terület,

d) erdőterület,

e) vízgazdálkodási terület.

(2)61

Közlekedési terület

25. § (1) A közlekedési területek területfelhasználási egységébe tartoznak a meglévő és tervezett közutak a hozzájuk csatlakozó közlekedésüzemi létesítmények területével és tartozékaival együtt.

(2) A község területén a közlekedési létesítmények szabályozási szélességét a szabályozási terv szerint kell kialakítani.

(3) A közutak építési (szabályozási) szélességén belül a közlekedési létesítmények, a közművek létesítményei és berendezési, környezetvédelmi létesítmények, utcabútorok helyezhetők el, illetve utcafásítás (növényzet) telepíthető.

(4) A közlekedési felületeket alkotó közúthálózati elemek tervezési osztályba sorolása:

a) A 71.sz. másodrendű főút: K.IV.A

b) A közigazgatási területen áthaladó összekötő utak:

külterületi szakaszon K.V.B
belterületi szakaszon B.V.c.B
c) A közigazgatási területen áthaladó bekötő utak:
külterületi szakaszon K.VI.B.
belterületi szakaszon B.V.c.B
d) Meglévő gyűjtőutak: B.V.c.C
e) Új gyűjtőutak B.V.c.B
f) Kiszolgáló utak: B.VI.d.C
(5) Külterületen a közlekedési területek védősávja a közlekedési szakhatóság és a létesítmény kezelőjének hozzájárulásával használható fel. A védőterületek értékei az úttengelytől mérve:
a) A 71.sz.főút nyomvonala mentén 100-100 m.
b) Az alsóbbrendű országos közutak külterületi szakasza mentén 50-50 m.
(6) Külterületi mező-és erdőgazdasági (üzemi) utak, dűlőutak esetén az út tengelyétől mért 15-15 m-en belül épület, építmény nem helyezhető el, kivéve a szőlőhegyi területeket ahol az úttengelytől 6 méterre kell az épületet elhelyezni( kialakult pincesorhoz igazodva) mélyút esetén pedig a partéltől minimum 10 méterre.
(7) Az igazgatási területen az építmények (épületek) normatívák szerinti parkoló igényét telken belül kell biztosítani. A már működő közintézmények parkolása csak abban az esetben oldható meg közterületi parkolóval, ha már jelenleg is így van megoldva a parkolása.
(8) A 20 személygépkocsi befogadóképességnél nagyobb parkolók felületéről az összegyűjtött csapadékvizet csak olajfogón átvezetve lehet a csapadékcsatornába bekötni. A parkolóban összefolyó csapadékvíz zöldfelületre, Balatonba nem vezethető.

Zöldterület (Z-Kp)

26. § (1) Zöldterület (közpark, közkert) a szabályozási terven Z-Kp jellel jelölt növényzettel fedett közterület.

(2) Zöldterületen

a) a pihenést, szabadidő-eltöltést és testedzést szolgáló építmény,

b) vendéglátó épület,

c) sport és kulturális célú épület,

d) a terület fenntartásához szükséges épület

helyezhető el.

(3)6263 A területen az építmény-elhelyezés övezeti előírásai a következők:

Megnevezés

Z-Kp1

Z-Kp2

Z-Kp3

Beépítés módja

Sz

Sz

Sz

legkisebb területe m2

K

800

1000

legkisebb telekszélesség

K

18

-

legnagyobb beépítettsége
%

2

4

0

Legkisebb zöldfelületi aránya %

75

75

80

legnagyobb burkolt felület
aránya %

20

20

20

Építmények építménymagassága m

4,0

4,0

-

legnagyobb homlokzat magassága m

4,5

4,5

-

(4) Zöldterület létesítése, átalakítása, a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítész Tagozatánál tagként nyilvántartott, táj- és kertépítész által készített kertépítészeti kiviteli terv alapján történhet.
(5) Zöldterületen fák kivágása, a növényzet károsítása csak közérdekből és abban az esetben engedélyezhető, ha azt
a) a fák egészségi állapota,
b) balesetveszély-elhárítás,
c) közegészségügyi szempontok
szükségessé teszik.
(6) 64
(7) Közpark területen csak áttört kerítés létesíthető.
(8) Badacsonytördemic beépítésre szánt területén a zöldfelületi rendszer részét képezik a meglevő és tervezett közparkok és fasorok, amelyek nem szüntethetők meg.
(9) A közutak szabályozási szélességen belül csak olyan módon létesíthető szegély menti vagy merőleges parkoló, hogy legalább 8,0 m-ként 1 db lombos fa telepíthető legyen, valamint a fák számára legalább 1,0 x 1,0 m szilárd burkolat nélküli felületet kell biztosítani a fatörzs körül.
(10) 65 A különleges vízi-közlekedési, sport és turisztikai célú kikötő terület (Küki) és a vízgazdálkodási terület tómedren kívül – medencés kikötő terület (Vtk-m) közé ékelődő zöldterületen a kikötők közötti vízi közlekedési kapcsolatot biztosító vízfelület alakítható ki.

Erdőterület (E)

27. § (1) Erdőterület a szabályozási terven E jellel szabályozott erdőművelési ág, illetve a településrendezési terv alapján erdősítésre javasolt, jelenleg gyep mezőgazdasági művelési ágban lévő ingatlanok területe.

(2) Az erdőterület rendeltetése és az építmények elhelyezése szempontjából a következő övezetekre tagolódik:

a) védelmi (védett és védő) (Ev),

b) szőlőkataszterbe tartozó erdő (Ev-szk),

c) erdősítésre javasolt terület (Ev-j)

(3) A szabályozási terv szerinti védelmi rendeltetésű (Ev) erdőterület övezeteiben épületet elhelyezni nem lehet. Az OTÉK 32. §-ban felsorolt építmények kizárólag akkor helyezhetők el, ha azok az erdő védelmi rendeltetését nem zavarják, és a védelmi rendeltetést felügyelő erdészeti természetvédelmi hatóság az építéshez hozzájárul.

(4) Természetvédelmi oltalom alatt álló, illetve védelemre javasolt erdőterületen bánya, távközlési magas építmény, adótorony, antenna nem létesíthető.

(5) A Badacsonytördemic területén levő erdőkben természetszerű, tartalmas, szakszerű, az erdők rendeltetését messzemenően figyelembe vevő, kíméletes erdőgazdálkodást kell folytatni.

(6)66

(7) Az erdők vágásérettség korát a talajvédelmi, vízvédelmi és turisztikai szempontból, ha az állományok egészségi állapota lehetővé teszi, megemelt értékkel kell megállapítani.

(8) A szabályozási terven Ev-szk jellel jelölt erdőterületeken épület nem helyezhető el, de miután szőlőkataszter szerinti I. osztályú terület, a művelési ágváltoztatás gyepről, vagy erdőről szőlőművelésre engedélyezhető.

Mezőgazdasági terület

28. § (1) A mezőgazdasági területet a tájkarakter, a természeti értékek, a felszíni vizek – különösen a Balaton vízminőségének – védelme, a termőtalaj és a termőföld megőrzése, a mezőgazdasági és településfejlesztési szempontok következtében, a szabályozási terv az alábbi területfelhasználási egységekre osztja:

a) általános mezőgazdasági terület (M-á),

b) általános, korlátozott használatú mezőgazdasági terület (Má-ko),

c) kertes mezőgazdasági terület (M-ke).

(2) A mezőgazdasági területen erdő, lovassport célú gyep létesíthető a szőlőkataszter I. osztály területeket kivéve.

(3) A szabályozási tervlapon „M-N” jellel jelölt mezőgazdasági területeken épület nem helyezhető el.

(4) A teljes közigazgatási terület védett természeti terület, szántó művelési ágú területek nem építhetők be.

(5)67 Mezőgazdasági területen melléképítmény nem építhető, kivéve a terepszint alatti közmű becsatlakozási műtárgy, közműpótló műtárgy. Tájidegen létesítmények, kerti pavilon, medence nem építhető.

(6)68 A földrészleteken előkertben építmény nem helyezhető el, az zöldfelülettel tartandó fenn.

(7)69 A mezőgazdasági területen 50 m2, vagy annál kisebb alapterületű épület nem helyezhető le, kivéve az eredeti természetes terepszint fölé földtakarással együtt legfeljebb 1 m magasságig kiemelkedő boltozott pince, illetve a legalább 25 m2 alapterületű, legfeljebb 2,5 m építménymagasságú, téglalap alaprajzú, lejtésirányú tetőgerinccel, 45°-os tetőhajlásszögű tetővel, cserépfedéses, fa nyílászárókkal, törtfehér, vagy szürke színű homlokzattal kialakított gazdasági épület, az érintett Nemzeti Park kezelési tervi előírásainak megfelelően.

(8)70 Mezőgazdasági területen idegenforgalmi szállásférőhely nem létesíthető.

(9)71 Az általános és kertes mezőgazdasági övezetekben kereskedelem, vendéglátás az engedélyezett gazdasági épületen belül létesíthető. 50 lm3 alatti, nem emberi tartózkodásra szolgáló építmények – közösségi kilátók és tájba illesztett közmű műtárgyak kivételével – a főépülettel egy tömegben létesíthetők.

Általános mezőgazdasági terület (M-á, Má-ko)

29. § Az általános mezőgazdasági területbe – M-á, illetve M-ko jelű terület – az árutermelő gazdálkodásra alkalmas mezőgazdasági terület tartozik, ahol a növénytermesztés, szőlő- és gyümölcstermesztés, állattenyésztés, továbbá a nevezett tevékenységgel kapcsolatos szolgáltatás, termékfeldolgozás, tárolás építményei létesíthetők.

Az általános mezőgazdasági terület M-á jelű övezetében az építmény-elhelyezés feltételei az alábbiak:
a) az övezetben a beépíthető telek legkisebb mérete
aa) szőlő művelési ág esetén 2 ha,
ab) gyepművelési ág esetén 10 ha,
b) az a) pontban szabályozott nagyságú telekre
ba) szőlőművelési ág esetén 1 %-os beépítettséggel, legfeljebb 500 m2 alapterületű,
bb) gyümölcsművelési ág esetén 0,5 %-os beépítettséggel legfeljebb 500 m2 alapterületű,
bc) gyepművelési ág esetén 0,5 %-os beépítettséggel legfeljebb 400 m2 alapterületű épület helyezhető el.
c) a beépíthető telek szélessége legkevesebb 50 m kell, legyen.
d) 300 m2 alapterületet meghaladó épület létesítése esetén külön tájvizsgálat szükséges.
Az M-á, illetve Má-ko jelű övezetben jelen szabályzat előírásai szerint, igény esetén a saját szükségletet meghaladó állattartás is engedélyezhető.
72A szabályozás tervlapon Má-ko jellel jelölt mezőgazdasági területeket elsődlegesen gyepművelési ágban kell hasznosítani, ahol művelt gyep esetén 10 ha-os területen állattartó épület létesíthető 0,5 %-os beépítettséggel, max. 400 m2 méretű épülettel. A 300 m2 alapterületet meghaladó épület létesítése esetén külön tájvizsgálat szükséges. Az övezetben terepszint alatti épület nem helyezhető el.
Az általános mezőgazdasági terület M-á* övezetében, amely szőlőkataszter I. osztályú terület, az épület-elhelyezés feltételei az alábbiak:
a) Az övezetben kizárólag szőlőművelési ág (80 %) esetén lehet építeni. A szőlőműveléssel hasznosított területen 2 ha-nál nagyobb telken a termelést és a borturizmust szolgáló és a lakó funkciót is kielégítő épület építhető és a beépített alapterület a telek 1 %-át illetve az 500 m2 alapterület nem haladhatja meg. A 300 m2 alapterületet meghaladó épület létesítése esetén külön tájvizsgálat szükséges.
Az általános mezőgazdasági területen a tájképi, építészeti hagyományait figyelembe vevő, a tájjelleget erősítő épületek létesíthetők. Az építménymagasság a 3,5 m-t nem haladhatja meg. Beépítési mód: szabadon álló, az épületek a telekhatártól legalább 10 m-re helyezhetők el.
73Általános mezőgazdasági területen kerítés nem létesíthető. Állattartásra szolgáló területek lehatárolására villanypásztor létesíthető.
74Az M-á és az M-á* jelű övezetekben a terepszint alatti beépíthetőség mértéke azonos a terepszint feletti beépíthetőség mértékével. A terepszint alatti épületeket a terepszint feletti épületekkel egy épülettömegben kell kialakítani, úgy az épülettömeg alapterülete (területfoglalása) nem haladhatja meg az övezeti előírásokban rögzített beépítettség mértéket.

Kertes mezőgazdasági terület (M-ke)

30. § (1) A kertes mezőgazdasági területen a kertészeti termelést, termékfeldolgozást és tárolást szolgáló építmények (OTÉK 29. §) helyezhetők el.

(2) A kertes mezőgazdasági területen az épület-elhelyezés feltételei az alábbiak:

a) Az övezetben beépíthető telek legkisebb mérete 3500 m2, a tájlépi szempontból kiemelten érzékeny, magasan fekvő területeken (M-ke*) pedig 5000 m2.

b) A beépíthető telek legkisebb szélessége 16 m.

c) Az övezetben, amely szőlőkataszter I. osztály, kizárólag 80 %-ban szőlőműveléssel hasznosított telekre szabad a szőlőművelést, szőlőfeldolgozást, bortárolást és borturizmust szolgáló épületet építeni.

d)75 Az épületek a telek legfeljebb 3 %-os beépítettségével alakíthatók ki, a terepszint alatti beépítés legfeljebb 5 %-ban lehetséges. A tájképi szempontból kiemelten érzékeny, magasan fekvő területeken (M-ke*) a beépíthetőség 2 % lehet, és terepszint alatti épület nem helyezhető el.

e) Az övezetben 160 m2-nél nagyobb alapterületű épületek nem építhetők, az építménymagasság max. 3,5 m, a legnagyobb homlokzatmagasság a terepszinttől 4,5 m lehet.

f)76 Az övezetbe tartozó erdők szőlőtermesztés céljára igénybe vehetők.

g) Telekosztással 3000 m2-nél kisebb telkek nem alakíthatók ki, szélességük 3000 – 3500 m2 között min. 20 m, 3500 m2-nél nagyobb földrészlet esetén min. 25 m kell, legyen.

h) Az övezetben egy telken a tulajdonosok számától függetlenül egyetlen épület létesíthető, kivéve, ha összevonás révén áll több épület az „új” földrészleten.

i) A beépített földrészlet megosztása csak úgy engedélyezhető, ha az osztást követően egyik földrészlet beépítettsége sem haladja meg az előírt 3 %-ot.

j) A vízárkok, mélyutak szélétől 15 m-en belül – a csúszásveszély következtében – építmény nem építhető.

k) Oldalkertként min. 6 m, hátsókertként min. 20 m tartandó be.

l) Az övezetben a szőlőhegytől idegen létesítmények, medence, árnyékoló ponyva, reklámberendezés, mobil szerkezet, lakókocsi stb. nem helyezhető el.

m)77 Az övezetben szennyvíz kibocsátással járó épületet építeni vízzáró szennyvíztároló, illetve egyedi szennyvíztisztító megléte esetén lehetséges.

n)78 A kialakult természetes terepfelszín, illetve a hagyományos szőlőtermesztéshez tartozó kőbástyák, támfalak (teraszok) megőrzendők. Új támfalazás, tereplépcsőzés csak a gazdálkodás érdekében létesíthető. Meglévő kő támfal felújítható, új támfal látszó felülete hagyományos rakott jelleggel, bazalt kőből építhető. A támfal magassága az ingatlan 10 %-nál nagyobb átlagos tereplejtése esetén a 2 m-t, 10 %-nál kisebb átlagos tereplejtése esetén az 1 m –t nem haladhatja meg.

o) Az övezetben tájidegen növényzet nem telepíthető. A telepíthető, ültethető honos növények, illetve a tájidegen növények listáját a Nemzeti Park határozza meg.

p)79 Az övezetben épített kerítés nem létesíthető. Művelt ingatlan szőlőkordonnal, honos növényzettel határolható le, reális vadkár esetén növényzettel kísért vadvédő háló létesíthető.

q)80 Terepszint alatti beépítés az a.) pontban meghatározott területű ingatlanokon létesíthető. A terepszint alatti épületeket a terepszint feletti épületekkel egy épülettömegben kell kialakítani, úgy az épülettömeg alapterülete (területfoglalása) nem haladhatja meg az övezeti előírásokban rögzített beépítettség mértéket.

(3)81 Az Mke0 jelű övezetben új épület nem alakítható ki.

Vízgazdálkodási terület

31. § (1)8283 A vízgazdálkodással összefüggő terület:

a) vízgazdálkodási terület tómederben (Balaton): V

b) vízgazdálkodási terület tómedren kívül: FV

c) vízgazdálkodási terület tómedren kívül – medencés kikötő: Vtk-m

(2)84 Vízgazdálkodási területen épületek építése, bővítése nem engedélyezhető.

(3)85 A tómederben kikötő kizárólag a szabályozási terven jelölt területeken létesíthető, illetve üzemeltethető. A tómedren kívül kikötő csak a Küki és a Vtk-m övezeti jelű területen létesíthető, illetve üzemeltethető.

(4)86

(5) A vízmeder területe feltöltéssel nem csökkenthető, kivéve a vízpart rehabilitációban meghatározott feltöltést.

(6)87 A vízgazdálkodási területen (tómederben és tómedren kívül) meglévő nádasok teljes mértékben megőrzendők, a mindenkor hatályos nádminősítés figyelembe vételével.

V. FEJZET

KÜLÖNLEGES RENDELKEZÉSEK A TELEPÜLÉSKÉP

ALAKÍTÁSÁRA, AZ ÉPÍTETT ÉS A TERMÉSZETI KÖRNYEZET VÉDELMÉRE

Épített környezet védelme

32. § (1)88 Az országos védelem alatt álló műemléki értékeket, a műemléki környezetet a szabályozási tervek tüntetik fel és jelen rendelet 1. Függeléke sorolja fel.

(2)89

(3)90

(4)91

(5)92 A védett helyi építészeti értékek tárgyában a vonatkozó külön helyi önkormányzati rendelet szerint kell eljárni.

(6)93 A település régészeti lelőhelyei, illetve a régészeti érdekű területek a szabályozási terveken vannak feltüntetve, és jelen rendelet 2. Függeléke sorolja fel.

(7)94

(8)95

(9)96 Régészeti lelőhelyeken és régészeti érdekű területeken végzett tevékenységek esetén a külön jogszabály szerinti előírásokat kell betartani.

Egyedi tájértékek97

32/A. § (1) Az egyedi tájértékek az ember társadalmi tevékenységével létrehozott tájalkotó elemek, melyek kultúrtörténeti, vagy esztétikai szempontból egy község számára jelentőssé váltak, de nem állnak műemléki, vagy természetvédelmi oltalom alatt.

(2) Tükrözik a falu múltját, kulturális hagyományait, védelmük ezért fontos. Minden egyedi tájértéknek közösségi jelentőséggel kell bírnia, környezetével együtt értelmezendő.

(3) Az egyedi tájérték védelme érdekében folyamatos állapot-, illetve állagmegóvását, környezetének rendezését el kell végezni.

(4)98 A területileg illetékes Nemzeti Park Igazgatóság által megállapított és nyilvántartásba vett egyedi tájértékeket jelen rendelet 3. Függeléke sorolja fel.

(5) A nyilvántartásba vett egyedi tájérték építmény nem bontható el.

Táji és természeti értékek védelme

33. § (1)99 Badacsonytördemic teljes közigazgatási területén az építmények elhelyezése, az ingatlanok használata csak a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság egyetértésével, a természetvédelmi kezelési előírások szerint történhet.

(2) Badacsonytördemic területén az élővilágot, a természetes flórát és faunát, a természeti területeket gondos emberi tevékenységgel védeni szükséges.

(3)100 Badacsonytördemic Balaton-parti külterületi területen a vízgazdálkodási övezetbe sorolt FV jellel jelölt területen kizárólag nádas, gyep, erdőművelési ág területhasználat engedélyezhető. Indokolt esetben közmű és közlekedési létesítmények az övezetben elhelyezhetők.

(4) Kül- és belterületen a közutak, utcák kialakításánál legalább egyoldali fasor telepítéséhez területet kell biztosítani.

(5) Az elkerülő út engedélyezése során a tájesztétikai megfelelőséget látványtervvel kell igazolni.

(6)101 A védett területek természetes terepalakulata, terepfelszíne megőrzendő.

(7)102

(8)103 A szántóművelési ágban építmény nem helyezhető el.

(9)104 Energetikai célú növénytelepítés nem engedélyezhető.

(10)105 Új külszíni bányatelek nem állapítható meg.

(11)106

(12)107 Csarnok jellegű épület elhelyezése nem engedélyezhető.

(13)108 Környezetszennyező tevékenység nem folytatható, új hulladéklerakó, hulladéktároló, hulladékkezelő telep - kivéve a biológiailag lebomló szerves anyagok lebontását és további felhasználásra alkalmassá tételét végző telepek (komposztüzemek), valamint hulladékátrakó állomás - és vegyszertároló nem létesíthető.

(14)109 Csak extenzív jellegű, vagy természet- és környezetkímélő gazdálkodási módszerek alkalmazhatók, a kialakult tájhasználatot csak a természeti értékek sérelme nélkül szabad megváltoztatni.

(15)110 Külterületen lakókocsi, sátor, nádszövettel, vagy ponyvaszerkezettel készült építmény, vagy forgalmi engedély nélküli gépjármű, jármű, mobil építmény nem helyezhető el.

(16)111 A vízpart mentén a világítási elemek tervezetten alakíthatók ki, de égbolt megvilágító elemek nem létesíthetők.

(17)112 A településen létesülő valamennyi építmény kialakítása és átalakítása esetén biztosítani kell a természeti értékek és rendszerek, a tájképi adottságok és az egyedi tájértékek megőrzését, a tájak esztétikai adottságait meghatározó sajátosságok és a tájképi egység fenntartását. Az épületek elhelyezése, mérete, formája, színe, funkciója és száma alkalmazkodjon a táj jellegéhez.

Magterület113

33/A. § (1) Az övezetben közművezetékeket és járulékos közműépítményeket tájba illesztett módon, a természetvédelmi célok megvalósulását nem akadályozó műszaki megoldások alkalmazásával - beleértve a felszín alatti vonalvezetést is - kell elhelyezni.

(2) Az övezetben a közlekedési infrastruktúra-hálózatok elemeinek nyomvonala a magterület természetes élőhelyeinek fennmaradását biztosító módon, az azok közötti ökológiai kapcsolatok működését nem akadályozó műszaki megoldások alkalmazásával helyezhető el.

(3) Az övezetben új külszíni művelésű bányatelek nem létesíthető, meglévő külszíni művelésű bányatelek nem bővíthető.

(4) A kialakult tájhasználat csak a természetközeli állapothoz való közelítés érdekében változtatható meg.

(5) A látványvédelem (kilátás, rálátás) szempontjait mind a településrendezési és építészeti tervezés, mind pedig az egyes építmények megvalósítása során kiemelten kell érvényesíteni.

(6) A közlekedési építmények a terepi adottságokhoz alkalmazkodva, tájba illesztve helyezhetők el.

(7) Új építmény elhelyezése tájba illesztve, a helyi építészeti hagyományok figyelembevételével történhet.

(8)114 10 m magasságot meghaladó építmény - kápolna, kizárólag kilátó rendeltetésű építmény, víztorony kivételével - nem létesíthető, csarnok jellegű épület elhelyezése nem engedélyezhető.

(9) Erdőtelepítés, erdőfelújítás, külterületi fásítás kizárólag őshonos fafajokkal végezhető.

(10)115 A fokozottan védett hegytetőn köz- és díszvilágítás nem létesíthető

Környezetvédelem

34. § (1) Badacsonytördemic közigazgatási területén a környezethasználatot úgy kell megszervezni és végezni, hogy

a) megelőzze a környezetszennyezést,

b) a lehető legkisebb mértékű környezetterhelést és igénybevételt okozza,

c) kizárja a környezetkárosítást.

(2) Az igazgatási területen talajszennyezést okozó létesítmény nem helyezhető el.

(3) Badacsonytördemic területen veszélyes hulladék keletkezésével járó üzemszerű tevékenység nem folytatható.

(4) Badacsonytördemic területen csak olyan létesítmények helyezhetők el, amelyek az érvényes levegőtisztaság-védelmi előírásokat kielégítik. A légszennyező anyagok kibocsátási határértékeit a hatályos jogszabályok szerint kell figyelembe venni.

(5)116 A zajvédelem az országos előírásoknak megfelelően biztosítható. A zajvédelmi határértékeket magasabb szintű jogszabály rögzíti.

(6)117 A környezetbe zajt és rezgést kibocsátó létesítményeket úgy kell tervezni és megvalósítani, hogy a védendő területen, épületben és helyiségben a zaj- vagy rezgésterhelés feleljen meg a zaj- és rezgésterhelési követelményeknek.

A védendő területet úgy kell kijelölni, hogy a külön jogszabály szerinti zajterhelési határértékek teljesüljenek. A védendő épületet, helyiséget úgy kell megtervezni és megépíteni, hogy a külön jogszabály szerinti belső téri zajterhelési határértékek a használatbavétel időpontjára teljesüljenek.
(7) A vízfolyások, vízelvezető árkok rendszeres tisztítása, karbantartása az üzemeltető kötelessége, illetve az önkormányzat által alkotott külön rendeletben foglaltak szerint.
(8) Külterületen a vízfolyások partjától 50 m-es távolságon belül semmilyen építmény nem helyezhető el.
(9) A 20 gépkocsiférőhely-nagyságot elérő. Állandó jellegű parkolók csak szilárd burkolattal építhetők meg. A szilárd burkolat parkolók felszíni csapadékvíz-elvezetéséhez hordalék-és olajfogó beépítése szükséges.
(10) Háztartási hulladékgyűjtésre csak szabványosított, zárt edény, tároló, konténer használható. Az összegyűjtött hulladék Badacsonytördemic területén nem tárolható.
(11) Badacsonytördemic területén hígtrágyás technológiával állattartó telep nem létesíthető.
(12) Temető 50 m-es védőtávolságon belül kegyeletet sértő tevékenység, továbbá zajos, szagos, bűzös tevékenység nem folytatható, vendéglátó, sportolási és szórakoztató létesítmény nem építhető.
(13) A vasút tengelyvonalától számított 50 m védőtávolságon belül lakóépület nem létesíthető.
(14) A közcsatornával ellátott területeken szennyvizet kötelezően be kell kötni a csatornahálózatba.
(15) A közcsatornába csak az MSZ szerinti szennyvíz vezethető be. Ennek elérése érdekében az ettől eltérő minőségű szennyvizek részére előtisztítást kell alkalmazni. A megfelelően méretezett műtárgyak kiépítését és szakszerű üzemeltetését biztosítani kell.
(16) A Balatonba és annak szivárgójába tisztított szennyvíz sem vezethető be közvetlenül.
(17) Badacsonytördemic területen veszélyes hulladék nem tárolható.

VI. EGYÉB ELŐÍRÁSOK

A közművek létesítményei

35. § (1)118 A település beépítésre nem szánt területén új épületet építeni csak akkor lehet, ha a villamos energia ellátás és a vezetékes ivóvízellátás vagy az illetékes közegészségügy szerv által elfogadott, engedélyezett egyéb ivóvízellátás, valamint a szennyvízelvezetés a (10) és (11) a felszíni vízrendezés a (12) és (13) bekezdésben a beépítésre nem szánt területre vonatkozóan rögzítetteknek megfelelően biztosítható.

(2) A közműlétesítmények és hálózatok elhelyezésére vonatkozóan az OTÉK előírásait, valamint a megfelelő ágazati előírásokat, szabványokat figyelembe kell venni. Az előírások szerinti védőtávolságokat biztosítani kell. A védőtávolságon belül mindennemű tevékenység csak az illetékes üzemeltető hozzájárulásával engedélyezhető.

(3) A közműlétesítményeket és hálózatokat, közterületen, vagy közműterületen kell elhelyezni, azok előírás szerinti biztonsági övezetének is közterületre, vagy közműterületre kell esni. Ettől eltérő esetben – ha azt egyéb ágazati előírás nem tiltja – a közmű helyének és biztonsági övezetének helyigényét szolgalmi jog bejegyzésével kell biztosítani. Közművek számára szolgalmi jogi bejegyzést csak olyan telekrészre szabad bejegyezni, ahol építési korlátozást nem okoz.

(4) A közművezetékek telepítésénél (átépítéskor és új vezeték létesítésekor) a gazdaságos területhasználatra figyelmet kell fordítani. Utak alatt a közművek elrendezésénél mindig a távlati összes közmű elhelyezési lehetőségét kell figyelembe venni. A csak távlatban várható közmű számára is a legkedvezőbb nyomvonal fektetési helyet szabadon kell hagyni, nem szabad eléépíteni.

(5) Új közművezetékek létesítésekor és egyéb építési tevékenység (útépítés, építmény – épület, műtárgy-építés stb.) esetén, a kivitelezés során a meglevő közművezetékek nyomvonalával, vagy közműlétesítmény telepítési helyével ütköző építéseknél a meglevő közművezetékek, vagy közműlétesítmények kiváltását, vagy szabványos keresztezését ágazati előírások szerint kell kivitelezni.

(6) A meglevő közművek egyéb építési tevékenység miatt szükségessé váló kiváltásakor, szabványos keresztezés kiépítésekor annak – szükség esetén – egyidejű rekonstrukciójáról is gondoskodni kell. A kiváltandó feleslegessé vált közművet fel kell bontani, felhagyott vezeték nem maradhat a földben.

(7) Új útépítésnél, útrekonstrukciónál a tervezett közművek egyidejű kiépítéséről ill. a meglevő közművek szükséges egyidejű rekonstrukciójáról gondoskodni kell.

(8) Feltöltött területre építkezni csak talajmechanikai szakvélemény alapján szabad és az abban előírtakat kötelező betartani.

(9) A szennyvízelvezetéssel a környezetet szennyezni, közvetlen, vagy közvetetten a Balatont veszélyeztetni nem szabad, ezért:

a) A talaj, a talajvíz és a rétegvizek, közvetve a Balaton védelme érdekében a szennyvizek szikkasztása a település teljes közigazgatási területén tilos, az még átmenetileg – rövid időre – sem engedélyezhető.

b) A nyílt árkokra való esetleges szennyvízrákötéseket, valamint a felhagyott kutakba történő szennyvíz bevezetéseket meg kell szüntetni.

c) A település közcsatorna hálózat fejlesztése során csatornázásra kerülő utcákban az érintett telkeket a közcsatornára való rákötésre kötelezni kell.

d)119 A település beépítésre szánt területein, belterületein, ahol a szennyvízcsatorna-hálózat nem épült ki, illetve a tisztítómű tovább nem terhelhető, új épület építésére és a meglévő épület rendeltetésének megváltoztatására irányuló engedély nem adható ki, amennyiben a rendeltetésváltozás többletszennyvíz kibocsátásával jár.

e) Foghíjként beépítésre kerülő jelenleg közcsatorna hálózattal rendelkező környezetben fekvő lakótelek beépítésére építési engedély csak a közcsatorna hálózatra történő rácsatlakozással adható.

f)120

g)121 Amennyiben nincs lehetőség a közcsatornára történő csatlakozásra új épületet építeni csak vízzáró szennyvíztároló, illetve egyedi szennyvíz-elhelyezési kislétesítmény (korszerű csatorna-közműpótló) megléte esetén lehet.

(10) Vállalkozási, gazdasági területről (lakótelkeken engedélyezett vállalkozások esetén is!) a kibocsátott szennyvíz szennyezettségének a közcsatornára való rákötési előírásoknak meg kell felelni az ettől eltérő szennyezettségű vizet telken belül létesítendő szennyvízkezeléssel – a megengedett szennyezettség mértékéig – elő kell tisztítani.

(11) A csapadékvíz elvezetését a településközpontban csak zárt csapadékcsatornával szabad engedélyezni. A csapadékvíz élővízfolyásba, a Balatonba történő bevezetése előtt hordalékfogó műtárgy elhelyezése kötelező. A csapadékvíz elvezetését biztosító rendszer szállítóképességét egész a végbefogadóig ellenőrizni kell minden nagyobb (fél ha-t meghaladó telekterületű) beruházás engedélyezése esetén. A beruházásra építési engedély csak akkor adható, ha a többlet felszíni víz megfelelő biztonsággal továbbvezethető a befogadóig.

(12)122 20, illetve annál több gépkocsit befogadó parkolókat úgy kell kivitelezni, hogy a felületén összegyűjthető legyen a csapadékvíz, az ne folyhasson közvetlenül a zöldfelületre. Ezekről a nagyobb parkoló felületekről és a szennyezéssel veszélyeztetett gazdasági területek belső útjairól összegyűlő csapadékvíz csak hordalék és olajfogó műtárgyon keresztül vezethető a csatorna hálózatba, illetve a nyílt árkokba.

(13) A VIZIG kezelésében levő Balaton mentén a partéltől 10 m-es sáv, a VIZIG kezelésében levő vízfolyások és egyéb vízfelületek partéleitől min. 6-6 m, az önkormányzat kezelésében levő vízfolyások és egyéb vízfelületek partéleitől min.3-3 m, a nyílt árok mentén legalább az egyik oldalon 2, a másik oldalon 1 m szélességű sáv karbantartás számára szabadon hagyandó. A karbantartási sávban bármilyen tevékenységet csak a karbantartó hozzájárulásával lehet végezni, az érintett sávban bármit elhelyezni illetve tárolni még rövid időre sem szabad.

(14) A településközpontban villamos energia ellátási hálózatot építeni, meglevő hálózat rekonstrukcióját engedélyezni csak földkábeles elhelyezéssel szabad.

(15) Új közvilágítási hálózat létesítésekor, meglevő közvilágítási hálózat rekonstrukciója során csak energiatakarékos lámpatestek elhelyezése engedélyezhető.

(16) Az egyes telkek gázellátása középnyomású hálózatról létesítendő bekötéssel történik, ezért helyi egyedi nyomáscsökkentő elhelyezése szükséges, amelyet a telkeken belül, az út menti zöldsávba, az előkertben növényzettel takartan kell elhelyezni. (Ha a továbbtervezés során a nyomáscsökkentőt az épület falára szeretnék elhelyezni, akkor csak alárendeltebb homlokfalra történő elhelyezés engedélyezhető.). A gázmérő a telken csak takart helyen kerüljön elhelyezésre.

(17) A járulékos közműlétesítmények elhelyezésénél a településképi megjelenítésre, a környezetvédelmi (zaj, rezgés, szag) és az esztétikai követelményekre fokozott figyelmet kell fordítani.

(18) Új villamos energia ellátási, táv és hírközlő vezetékek létesítése csak terepszint alatti elhelyezéssel engedélyezhető.

(19) Burkolat nélküli utakkal feltárt területeken, valamint beépítésre nem szánt területeken a villamos energia ellátás hálózatai és a hírközlési hálózat földfeletti vezetése fennmaradhat, területgazdálkodási okokból, valamint az utca fásítási és utca-bútorozási lehetőségének biztosítására a villamos energia elosztási, a közvilágítási és a hírközlési szabadvezetéket közös egyoldali oszlopsoron kell szerelni, amelyre egyben a közvilágítást szolgáló lámpafejek is elhelyezhetőek.

(20) A mikrohullámú összeköttetés biztosítására szükséges, előírt magassági korlátozás betartandó.

(21) Közszolgálati táv- és hírközlési antennák csak építési engedéllyel helyezhetők el. Az antennák telepítéséhez az engedély kiadásának feltétele, hogy előzetesen az önkormányzattal egyeztetett helykijelölési eljárás lefolytatásra kerüljön. A 10 méternél magasabb építmények a külterületen nem helyezhetők el, a meglévő használaton kívüli ilyen létesítmények elbontandó.

Az építési engedélyezési tervhez készítendő

kiegészítő munkarészek

36. § (1) Az Ősközség területi védelemre javasolt (Szent István utca teljes hossza) területén új épület építési engedélyezési terveihez az alábbi kiegészítő munkarészek csatolása kötelező:

1. 1:200 méretarányú helyszínrajz korrekt magassági adatokkal, a tervezett épület, burkolatok ábrázolásával, kerítéssel, kert- és környezetalakítással, - 10 %-nál nagyobb lejtés esetén tereprendezéssel.

2. 1:500 méretarányú utcakép és 1:200 méretarányú keresztirányú terepmetszet a telek és épületről és a két szomszédos, valamint az utca másik oldalán fekvő legalább három telekről.

(2) Az tájképi szempontból érzékeny felső kertes mezőgazdasági zóna (Mk*) területén új épület építési engedélyezési terveihez az alábbi kiegészítő munkarészek csatolása kötelező:

1. 1:200 méretarányú helyszínrajz korrekt magassági adatokkal, a tervezett épület, burkolatok ábrázolásával, kerítéssel, kert- és környezetalakítással, - 10 %-nál nagyobb lejtés esetén tereprendezéssel.

2. 1:2000 méretarányú utcakép és 1:200 méretarányú keresztirányú terepmetszet a telek és épületről és a két szomszédos telekről a Római út irányából.

(2) Az építési hatóság, tájvédelmi, településképi, tereprendezési, felszíni vízelvezetési indok alapján az előző bekezdésben szereplő kiegészítő munkarészek készítését Badacsonytördemic igazgatási területén bárhol előírhatja.

Az építési tilalmak és egyéb korlátozások

37. § (1) Építési tilalmat kell elrendelni, a jelenlegi terület felhasználástól eltérő tervezett terület felhasználás kialakulásáig:

a) közterületek számára kijelölt területeken,

b) közparkok számára kijelölt területen,

c) erdőterületeken,

d) a vízgazdálkodási területeken

(2)123

(3)124 A településen ideiglenes jellegű építmény nem létesíthető.

(4)125 Esztétikus kialakítású árnyékolók, napernyők csak beépítésre szánt területen helyezhetők el, mezőgazdasági területen nem.

(5)126 Napkollektor a tetőfelületen, a tető síkjában rendezetten, kevésbé feltűnő helyen helyezhető el, egyéb esetben a talajszintre telepíthető.

(6)127 Klíma takart homlokzati felületen helyezhető el.

(7)128 A földtani veszélyforrás által érintett területen a kőfolyásos, kőzettörmelékes, laza talajszerkezettel érintett területrészeken építeni geotechnikai szakvéleményben rögzített feltételek szerint lehet.

VII. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

38. § (1) Jelen rendelet 2005. június 1. napján lép hatályba.

(2) A vízpart rehabilitációval érintett területen a szabályozási terv előírásai a 38/2004.(XII.30.) TNM rendelettel elfogadott Badacsonytördemic vízpart-rehabilitációs szabályozási követelményekkel érintett területének lehatárolásáról és vízpart rehabilitációs tanulmánytervének elfogadásával együtt érvényes.

(3) Jelen rendelet rendelkezéseit a hatályba lépést követően az I. fokú határozattal el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben abban az esetben kell alkalmazni, ha az kedvezőbb az ügyfél részére.

(4) Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a község összevont rendezési terv belterületi módosított tervének szabályozásáról szóló 7/1993./V.24./ 18/1993./X.25./, 5/1994./III.30./ 4/2000./III.16./, 8/2000./V.1./, 7/2001./IX.12./, számú rendeletek.

1. Függelék

ORSZÁGOS VÉDELEM ALATT ÁLLÓ ÉPÜLETEK, LÉTESÍTMÉNYEK

Műemlék neve

Törzsszáma

Érintett földrészlet (hrsz)

Műemléki környezete (hrsz)

Badacsonylábdihegyi római katolikus templom

5129

585

580/2, 586, 700/7, 875, 876/1-3.

Népi lakóépület

11176

56

234/1, 234/4, 234/8, 426, 427, 428, 429, 430, 434, 435, 436, 437, 438, 440, 441, 443/1, 53, 54, 55, 57.

Pince és présház

11090

055/16

044/42, 044/43, 045, 055/14, 055/15, 055/17, 055/18, 055/19.

Présház

5131

636

620, 622, 635, 637, 638/1,

Présház-pince

9178

069/58

069/41, 069/54, 069/55, 069/56, 069/57, 069/59, 069/61, 069/62, 512/5, 513.

Római katolikus plébániaház

5132

416/1, 416/2, 416/3.

234/1, 234/4, 234/8, 414, 415, 416/1, 416/2, 417/1, 417/2, 88, 98, 99.

2.2 ORSZÁGOS VÉDELEMRE JAVASOLT ÉPÜLETEK
Római út 39. hrsz: 568/6 Présház, pince
2. Függelék

RÉGÉSZETI ÉRTÉKEK

1. Újhegy azonosító: 7113
069/61-71, 069/74-75, 069/87, 069/89, 463/12, 473/10, 473/12, 473/17, 473/7-9, 474, 500 út.
2. Mild János kertje azonosító: 7114
069/20, 069/28-46, 069/50-52, 069/54, 069/92, 069/94-95.
3. Koldus-telki dűlő azonosító: 7115
035/16-19, 035/21-24, 036, 039/12-26.
4. Pados János telke azonosító: 7116
234/1, 234/4, 234/8, 419/1, 420/1, 57, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 75, 76, 77, 78, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91.
5. Lábdi azonosító: 7117
055/23-27, 055/31-36, 055/39, 055/41, 055/53-54, 059/10-12, 059/9, 059/2, 060, 062, 063/1-15, 064/1-3, 065/1-27, 065/31-32, 065/35-37, 066/1-3, 067/1.
6. Szent János-kápolna azonosító: 7118
234/8, 410, 414.
3. Függelék
4. EGYEDI TÁJÉRTÉK

Sorsz.

Név

Pontos helyszín

Hrsz (Érték)

Főbb jellemzők

Kor, keletkezés időpontja

Állapot, állag

Szükséges intézkedés

1

Kőtenger bazaltorgonákkal

Badacsony déli oldalán, fokozottan védett részen található.

043/6

Bazalt kőzsákok, melyek 25-30 m magasak és az alattuk elterülő, a kőzsákok folyamatos pusztulásából származó, eltérő méretű kövekből álló kőtenger. Kialakulása az eróziós folyamatoknak köszönhető. A kőtenger mérete 300 x 150 m. Anyaga bazalt, színe szürke

3-5 millió éve

Figyelem felhívó táblák kihelyezése

2

Bujdosók lépcsője

Badacsony déli oldalán, a Rodostó turista ház felett épült.

043/6

464 lépcsőfokból álló bazalt lépcső a Rodostó turistaház és a hegytető között húzódik. A lépcsősorban kialakított pihenőhelyeket a kuruc szabadságharc ismert alakjairól nevezték el.

XIX. sz.

közepes

Állagmegóvás

3

Rodostó Turista ház

A Badacsony-hegy felső részén, Badacsonylábdinál, a hegytető erdőivel közvetlenül határos ingatlanon.

044/40

II. Rákóczi Ferenc halálának 200. évfordulójára magyaros stílusban a Magyar Turista Egyesület építette. Cholnoki Jenő avatta fel. Falai faragott bazaltból készültek. Tetejét nád fedi.

1936. július 5.

közepes

Állagmegóvás

4

Kőbástya

A legfelső szőlőhegyi út mellett, a felette levő ingatlant határolja, tartja déli oldalról.

044/22

A századelőn készült kötőanyag nélkül, szárazon rakott bazalt támfal. Szőlőműveléssel hasznosított egykori teraszokat tartotta.

XX. sz. eleje

rossz

Az állékonyság javítása érdekében a belenőtt fák eltávolítása szükséges, hiányzó kövek pótlásáról gondoskodni kell.

5

Kőkereszt

Badacsony-hegyen, a belterület határánál haladó út mellett.

053/5

Anyaga homokkő. Mérete: 3 m magas.

XX. sz. eleje

kiváló

Változatlan fenntartás, gondozás.

6

Lakóház

Badacsony-hegyen a belterülettel határosan.

053/6

XX.század elején épült ház pincével, ásott kúttal. Kőből, vakolt falazattal épült egykori lakóépület, melyet cserép tető fed. Valamikor állandóan lakott épület volt, mára eredeti funkcióját vesztve nyaralóként működik. Környezetében szőlőt találunk.

XX. század elején épült

közepes

Állagmegóvás

7

Parasztház

Tördemic felett, a Badacsony-hegy nyugati oldalán.

053/28

Kőből, vakolt falazattal épült egykori lakóépület, melyet hullámpala tető fed. Ez utóbbi nem eredeti, az épület felújításakor került rá. Valamikor állandóan lakott épület volt, mára eredeti funkcióját vesztve nyaralóként működik. Környezetében szőlőt találunk.

XX. század elején épült

Állagmegóvás

8

Pince

A település belterületének északi peremén, szőlők között.

Pince présházzal, kő falazattal, pince téglából rakott donga boltozattal készült. Tetejét eredetileg nád fedte, a pala borítás egy időközi felújítás eredménye. Jelenleg üres, nincs használatban.

XIX. században épült

Rossz, tető beázik, vakolat hullik, nyílászárók hiányosak.

Állagmegóvás, felújítás

9

Badacsonytördemici Felső temető, Széll család síremléke

Béke utcában.

389

Badacsonytördemic első temetője, területe kb. 1 ha. Szépen gondozott, igényes síremlékeket, családi sírboltokat, találunk benne, köztük a Széll család síremlékét. Környezete beépült.

XIX. sz.








10

Kőkereszt

Nemesgulácsra vezető út mentén. (A településtől északra, 035/9 hrsz-ú (dűlőnév nélküli) terület úttal határos végén.

035/39

Anyaga homokkő. Mérete: 3 m magas. Környezetében szántók vannak.

XX. sz. eleje

kiváló

Folyamatos karbantartás.

11

Polgár ház

Szent István út 71. szám alatt.

231

Igényesen felújított kőház, sárgára színezett vakolattal. Tetőhéjazat cserép. Déli tájolású bejárata előtt fedett veranda.

XX. sz. eleje

Állagmegóvás

12

Parasztház

Szent István út 72. szám alatt.

349

Jól karbantartott nádfedeles kőből rakott parasztház. Mérete 6X20 m.

XIX. sz.

Állagmegóvás

13

Polgárház

Szent István út 70. szám alatt.

350

Múlt század első felében épült, többszöri átalakításon átesett barokkos homlokzatú kőépület. A modernizálás nem vált az épület javára, nyílászárók, színezés nem harmonizál az épület eredeti stílusával.

Múlt század első felében

Állagmegóvás

14

Parasztház

Szent István út 68. szám alatt.

352/1

A szépen felújított kőépület cserép fedést kapott, eredetileg ez valószínűleg nád volt. Mérete 6X20 m.

XIX. sz.

kiváló

Karbantartás, állagmegóvás

15

Vízimalom

Malom utca végén található.

026/30

Egykori vízimalom, mára gazdasági épület. Felmenő falazata kő, melyet sárgára színezett vakolat fed. Teteje pala.

XIX. sz.

közepes

Állagmegóvás

16

Bazalt kiskockával burkolt út

Szent István utca.

234/1

Badacsony községeire egykor jellemző utcarészlet. Mára csak itt maradt meg a 10X10 cm-es bazaltkockából rakott útburkolat.

XX. sz. eleje

közepes

Állagmegóvás

17

Parasztház

Szent István u. 54.

372

Kőből épült, nádfedeles parasztház a község főutcáján. Szürke vakolat, fehér vakolatdísz mára egy kicsit megkopott, ennek ellenére jól jellemzi az egykori építkezési hagyományokat.

XIX. század

közepes

Állagmegóvás

18

Kocsma

Szent István u. 48.

383

A helyi kocsma. Sárgára színezett, kőből épült épület.

XX. sz. eleje

Állagmegóvás

19

Római katolikus templom

Szent István u. 28.

414

Jelenlegi templomot 1904-ben kezdik építeni. 1905-ben felszentelik. A faluhoz képest szokatlanul nagy méretei abból adódnak, hogy a tervrajzokat elcserélték a Tapolcára tervezett temploméval. Anyaga kő, melyet fehérre színezett vakolat fed. Felújítva 199

1904-1905






20

Kőkereszt

Szent István u. 28.

414

Anyaga homokkő. Mérete: 3 m magas. A templom előtti kis téren találjuk, alacsony kovácsoltvas kerítés veszi körül. Kereszten az 1824-es évszámot találjuk.

1824

kiváló

Karbantartás, állagmegóvás

21

Paplak

Szent István u. 26.

416/3

A templommal egy időben épült paplak. Utcai homlokzata visszafogott polgári stílust tükröz. A tágas L alakú épület udvar felőli oldalán árkádsor fut végig.

1904-1905

Karbantartás, állagmegóvás

22

Polgári lak

Szent István u. 24.

417/1

Hasonló stílusban épült, mint a szomszédos paplak. Alaprajza ennek is L alakú, azonban itt hiányzik az árkádsor. Felújítva 2010-ben.

XIX. században épült

Karbantartás, állagmegóvás

23

Polgárház

Szent István u. 8.

440

L alakú építmény a főutcán, homlokzata visszafogott polgári stílust tükröz. Eredeti vakolatdíszek még látszanak. Anyaga kő, melyet sárgára színezett vakolat takar.

XX. század elején épült

közepes

Állagmegóvás

24

Polgárház

Zöldfa u. 17.

11

Faragott bazaltból épült lakóház, melynek tetejét szemmel láthatóan a közelmúltban felújították. A felújítás során cserép fedést kapott.

Múlt század 30-as éveiben épült

Karbantartás, állagmegóvás

25

Parasztház

Szent István u. 1/2.

48-49

Nádtetős, vályogból készült rossz állapotban lévő lakóház és gazdasági épület. Tulajdonosai az épület teljes felújítását tervezik. Félő, hogy a felújítás során az eredeti épület teljesen megsemmisül.

XIX. században épült

Rossz, tetőszerkezet megrogyott, falak feláztak, nyílászárok hiányoznak.

Állagmegóvás, felújítás

26

1956-os emlékmű

Hősök u. 12.

1016/3

2005-ben állított 1956-os emlékmű. Kőlábazaton, fehérre színezett falon dombormű, melyen egy férfi alak egy másik sebesültet támogat. A dombormű fellett évszám: 1956.

2005

kiváló

27

Első világháborús emlékmű

Hősök u. 12.

1016/3

1935-ben emelt Trianon-emlékmű. Schneider Géza pápai kőfaragó mester és Farkas János helyi kőműves alkotása. Az emlékmű vörös homokkőből épül fel, melyen mészkőből faragott hármashalom látszik. A kőből rakott hármas boltívek tetején balról jobbra sorrend

1935

kiváló

28

Második világháborús emlékmű

Hősök u. 12.

1016/3

2005-ben emelt második világháborús emlékmű. Kő lábazaton, vakolt fal, rajta sast ábrázoló dombormű. A dombormű alatt fekete márványtáblák az elesett hősök neveivel. Emlékmű tetején kereszt.

2005

kiváló

29

Polgármesteri Hivatal

Hősök u. 12.

1016/3

Debreczeni Gyula plébános kezdeményezésére épített, 1930. november 23.-án avatott iskola épülete. Jelenleg a Polgármesteri Hivatal működik benne. Kétszintes és tetőtérbeépítéses épület, összetett épülettömeggel, karakteres települési elemként. Kő lábazat

1930. november 23.

30

Lakóház

Szent István u. 11.

56

Az épület a többszöri szakszerűtlen átalakítás miatt teljesen elvesztette eredeti formáját. Belső helységei boltívesek. Jelenlegi lakója teljesen elhanyagolja.

1750-es években épült

Rossz, tetőszerkezet elöregedett, falak feláztak. Szakszerűtlen felújítás, elhanyagolt környezet.

Állagmegóvás, szakszerű felújítás, az értékes építészeti elemek bemutatása.

31

Nyaraló

Római u. 29.

511

Egykori polgári nyaraló épület, faragott fatornáccal. Alul pince és présház. A Balaton-felvidékre jellemző kőépületet szürkére vakolták. Fatornácát részben beüvegezték.

XX. század elején épült

közepes

Állagmegóvás, felújítás

32

Kőkereszt

Római u. 32.

975

Anyaga homokkő. Mérete: 3 m magas. A Római út mellett található kőkereszt szépen felújított állapotban van, rajta évszám 1890.

1890.

kiváló

Állagmegóvás

33

Parasztpince

Római u. 45.

517

Hagyományos elrendezésű lakóépület. Utcára merőleges beépítéssel, földszintes, emberléptékű, térdfal emelés nélküli. Kis magasságú, oromfalas két utcai ablakkal, hosszoldalán szegmentíves bejárati ajtóval. Vakolt, meszelt, nádfedésű, egyszerű, racionálisa

XIX. században épült

közepes

Állagmegóvás

34

Nyaraló

Római u. 47.

519

Egykori polgári nyaraló épület, faragott fatornáccal. Alul pince és présház. A Balaton-felvidékre jellemző kőépületet szürkére vakolták. A környezetében lévő szőlőt kivágták, épület eredeti funkcióját mára elvesztette, már csak nyaraló.

XX. század elején épült

Épület karakterét megőrző homlokzati kialakítás, ingatlanon szőlő telepítése.

35

Cséby-ház

Római u.

547

Cséby Antal tapolcai borkereskedő építette. A tágas kúria-szerű épület kereszt alaprajzú. Felső szinten tágas lakótér, alul présház és földbe süllyesztett pince. Tetőhéjazata cserép.

XX. század elején épült

jól karbantartott

36

Nyaraló

Római u. 127.

567/8

Kúria-szerű lakóépület, pontos adatok keletkezését illetően nincsenek. Kétszintes, kőből épült. Sárgára vakolt, T alaprajzú épület. A hátra nyúló épületszárny keleti oldalán árkádsor fut. Környezetében szőlő van.

a XX. század eleje

37

Kőkereszt és kápolna

Római u.

585

Az eredeti kápolnát Gróf Eszterházy Károly építette. A kápolna kibővítése 1900-ban történt, felszentelve 1900. június 29-én. Utoljára 1986-ban tatarozták a helyi hívek adakozásából. A kőből rakott, fehérre meszelt kápolna rendezett környezetben található.

1847-1850 között

kiváló

38

Parasztház

Kápolna u. 2.

855

A szépen karbantartott nádfedeles nyaraló szőlők között található. Egykori pince, présház funkcióját mára elvesztette. Az épület kőből épült, fehérre meszelt.

XIX. század

Épület karakterét megőrző fenntartás.

39

Ranolder püspök pincéje

Pince u. 20.

720

Püspöki pince. Eredeti, a mostaninál kisebb pincét Ranolder veszprémi püspök építette. Jelenlegi méretét az első világháború alatt érte el, mikor is olasz hadifoglyok segítségével kibővítették. Ekkor készült a szépen faragott vörös homokkőből készült homl

1865

közepes

Állagmegóvás, esetleges felújításnál fokozottan kell ügyelni az eredeti formák, homlokzat megőrzésére.

40

Lakóház

Római u. 204.

711/1

Úgynevezett Szilágyi-ház. Fatornácos egykori lakás présházzal, pincével. A 19. század végén épült borház, melyet a két világháború között bővítettek. Ekkor épült a házhoz a fa veranda illetve az alatta lévő rész. A ház kőből épült, pincéje 20 m hosszú, té

19. század végén

közepes

Állagmegóvás

41

Lakóház

Badacsony köz 1.

694

Kutassy-ház. Kereszt alaprajzú ház fatornáccal, pincével és présházzal. A 19. század végén épült épület mai napig a család tulajdonában van. Eredeti funkcióját megőrizte. Felső szinten lakhelyiségek, lent pince és présház. Az első világháború előtt a csal

19. század végén

Folyamatos karbantartás

1

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI. 23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8-tól.

2

Megállapította a 10/2009. (XII. 30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

3

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

4

Módosította a 8/2018. (XI. 23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

5

Hatályon kívül helyezte a 10/2009. (XII. 30.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2010. január 15-től.

6

Megállapította a 10/2009. (XII. 30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

7

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

8

Megállapította a 10/2009. (XII. 30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

9

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

10

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

11

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

12

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

13

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

14

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

15

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

16

Megállapította a 10/2009. (XII. 30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

17

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

18

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

19

Módosította a 11/2017. (IX.29.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2017. október 1.

20

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

21

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

22

Hatályon kívül helyezte a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2010. január 15-től.

23

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

24

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

25

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

26

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

27

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

28

Hatályon kívül helyezte a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2010. január 15-től.

29

Módosította a 11/2017. (IX.29.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2017. október 1.

30

Módosította a 11/2011. (V.24.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2011. május 25.

31

Módosította a 11/2011. (V.24.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2011. május 25.

32

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

33

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

34

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

35

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

36

Hatályon kívül helyezte a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2010. január 15-től.

37

Hatályon kívül helyezte az 5/2015. V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2015. június 10-től

38

Hatályon kívül helyezte a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2010. január 15-től.

39

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

40

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

41

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

42

Hatályon kívül helyezte az 5/2015. V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2015. június 10-től

43

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

44

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

45

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

46

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

47

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

48

Hatályon kívül helyezte az 5/2015. V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2015. június 10-től

49

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

50

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

51

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

52

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

53

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

54

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

55

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

56

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

57

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

58

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

59

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

60

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2010. január 15.

61

Hatályon kívül helyezte az 5/2015. V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2015. június 10-től.

62

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

63

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

64

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

65

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

66

Hatályon kívül helyezte a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2010. január 15-től.

67

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

68

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

69

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

70

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

71

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

72

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

73

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

74

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

75

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

76

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

77

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

78

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

79

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

80

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

81

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

82

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

83

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

84

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

85

Megállapította a 17/2015. (XI. 26.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. december 26.

86

Hatályon kívül helyezte az 5/2015. V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2015. június 10-től.

87

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

88

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

89

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

90

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

91

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

92

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

93

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

94

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

95

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

96

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

97

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

98

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

99

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

100

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

101

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

102

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

103

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

104

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

105

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

106

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

107

Módosította a 11/2017. (IX.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépés napja 2017. október 1.

108

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

109

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

110

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

111

Módosította a 11/2017. (IX.29.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2017. október 1.

112

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10.

113

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

114

Módosította a 11/2017. (IX.29.) önkormányzati rendelet. Hatályba lépés napja 2017. október 1.

115

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10

116

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

117

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

118

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

119

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

120

Hatályon kívül helyezte a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. december 8. napjától.

121

Módosította a 8/2018. (XI.23.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2018. december 8.

122

Módosította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

123

Hatályon kívül helyezte a 11/2017. (IX.29.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2017. október 1-től.

124

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

125

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

126

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

127

Megállapította a 10/2009. (XII.30.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2010. január 15-től.

128

Megállapította az 5/2015. (V. 11.) önkormányzati rendelet. Hatálybalépés napja 2015. június 10