Gyöngyös Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2000. (V.22.) önkormányzati rendelete
a környezetvédelemről
Hatályos: 2022. 05. 28Gyöngyös Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2000. (V.22.) önkormányzati rendelete
a környezetvédelemről
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. 46. §-a (1) bekezdésének c.) pontjában és az 58. §-a (1) bekezdésében, az egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. tv. 1. §-a (1) bekezdésében és a 2. §-ában, a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékokkal összefüggő tevékenységről szóló 1/1986. (II.21.) ÉVM-EüM együttes rendelet, a települési hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 213/2001.(XI.14.)Korm. rendelet, a zaj- és rezgésvédelemről szóló 12/1983. (V.12.) MT. rendelet 27. §-ában, a levegő tisztaságának védelméről szóló 4/1986. (VI.2.) OKTH rendelkezés 6. § (6) bekezdésében foglaltak, valamint a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. Tv. 1. § (1) bekezdésében és a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. Tv. 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján Gyöngyös Város Képviselő-testülete az alábbi rendeletet alkotja.
Általános rendelkezés
A rendelet célja, hatálya
1. § (1) A rendelet célja a környezet veszélyeztetésének, károsodásának, szennyezésének megelőzése, Gyöngyös város természetes és épített környezetének megóvása, a környezetvédelemmel kapcsolatos helyi rendelkezések összhangjának megteremtése.
(2) A rendelet hatálya kiterjed Gyöngyös város közigazgatási területén valamennyi természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre.
Alapfogalmak
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) közterület: az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet (közút, járda, tér, közpark), továbbá az építmények közhasználatra átadott része (épületárkád alatti járda, alul- és felüljáró)
b) tisztántartás: az egyes ingatlanok és közterületek rendszeres tisztítása, hó- és síkosság-mentesítése, illetőleg por- és gazmentesítése.
c.)…1
Az ingatlanok és közterületek tisztántartása
3. § (1) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, haszonélvezője, a másnak használatában lévő ingatlanok (ingatlanrészek, helyiségek) tisztántartásáról pedig a használó, illetőleg - a bérleti jogviszonyon alapuló kötelezettsége szerint - a bérlő (továbbiakban: Tulajdonos) köteles gondoskodni.
4. § (1) Árusító helyek, üzletek előtti járdaszakaszt az üzemeltető köteles tisztántartani.
(2) Közterületen a kereskedelmi és szolgáltató tevékenységet folytatók kötelesek az árusító helyek körül naponta a hulladék összetakarításáról gondoskodni.
5. § (1) Közforgalmi közúti közlekedés céljára szolgáló tömegközlekedési járművek esetében a közterületen lévő üzemi területek, pályaudvarok tekintetében a járművek üzembentartója köteles a terület tisztántartásáról gondoskodni.
(2) Külterületen váróhelyiségek, várakozóhelyek tekintetében a közforgalmú jármű üzembentartója, autóbusz-megállóhelyek tekintetében a közút kezelője köteles a tisztántartásról, továbbá az ott keletkezett hulladék eltávolításáról gondoskodni.
(3) Tilos
a) a közterületen lévő, vagy oda időszakosan, hulladékszállítás céljából kihelyezett hulladékgyűjtő edényzetben – ideértve a lomtalanítás során kihelyezett hulladékot is – kutatni, abból hulladékot kiválogatni;
b) a közterületi kézi hulladékgyűjtő edényekbe a szokásos mértékűnél nagyobb mennyiségű hulladékot elhelyezni.3
A TELEPÜLÉSI SZILÁRD HULLADÉKOKKAL KAPCSOLATOS KÖZSZOLGÁLTATÁSRÓL4
6. §
…
7. §
…
8. §
…
9. §
…
10. §
…
A TELEPÜLÉSI FOLYÉKONY HULLADÉK KEZELÉSE5
11. §
…
12. §
…
13. §
…
ZAJVÉDELEM SZABÁLYOZÁSA
14. § E fejezet a kulturális, szórakoztató, sport, reklám, hírközlési, hirdetési és más egyéb célt szolgáló hangosító berendezések, továbbá a riasztókészülékek által kibocsátott, valamint a lakossági tevékenységből származó zajterhelésekre vonatkozó előírásokat tartalmazza, az ingatlan karbantartásához feltétlenül szükséges mértékű zajterhelések nélkül.
15. § (1) A 15. § szerinti tevékenységekre vonatkozó megengedett zajterheléseket az 5. melléklet tartalmazza.
(2) Az 5. mellékletben megadott nappali időszak 6-22 óra közötti időt, az éjszakai időszak 22-6 óra közötti időt általánosságban kell értelmezni. Egyedi esetben (pl. rendezvény) a nappali időszak 7-23 óra közötti idő, éjszakai időszak 23-7 óra közötti idő is megállapítható.
(3) Az 5. mellékletben megállapított zajterhelési irányértéknek a lakó vagy egyéb épület zajtól védendő homlokzata előtt 2 m távolságban, illetőleg – indokolt esetben – az emberi tartózkodásra, pihenésre, üdülésre szolgáló területeken kell érvényesülnie.
16. § (1) Rendezési tervben meghatározott, zajvédelmi szempontból fokozottan védeni kívánt területen az illetékes közegészségügyi hatóság véleménye alapján az 5. mellékletben megadott értékektől 5 dB-lel alacsonyabb érték is előírható;
(2) Lakó- és üdülőövezetben tilos éjszaka és munkaszüneti napokon olyan tevékenységet végezni, mely zajhatása a szomszédos ingatlan területén tartózkodó személyek nyugalmát zavarja. Ez esetben is az 5. mellékletben megállapított zajterhelési határértékek érvényesek, a mérési idő 5 perc.
17. § A riasztó készülékek indokolt hangjelzés kibocsátása a veszélyelhárítás vagy e célú beavatkozás azon időszakáig tarthat, amíg a kikapcsolás lehetővé válik.
18. § (1) A zenét szolgáltató vendéglátó üzlet üzemeltetője e tevékenységét csak abban az esetben végezheti, amennyiben zajkibocsátási határértéket megállapító engedéllyel rendelkezik. Engedély az üzemeltető - zajkibocsátási határérték megállapítására irányuló - kérelme alapján adható. A kérelemnek tartalmaznia kell az üzemeltető nevét, lakcímét, a vendéglátó üzlet nevét, címét, nyitvatartási idejét, az illetékes közegészségügyi hatóság szakhatósági hozzájárulását és az engedélyező hatóság megítélésétől függően akusztikai szakértő véleményét, amely tartalmazza a tevékenység által keltett várható zajszintet.
(2) Zenét szolgáltató vendéglátó üzletet üzemeltetni csak úgy szabad, hogy a szórakozóhely együttes zajhatása nem haladhatja meg az engedélyezett határértéket.
(3) Amennyiben engedélyes a vendéglátó üzletet az engedélyben meghatározott feltételektől eltérő módon üzemelteti, ezen magatartásán a hatóság felszólítására nem változtat, úgy a zajkibocsátási határértéket megállapító engedélyt vissza kell vonni.
19. § A zajvédelmi hatóság saját hatáskörében vagy a közegészségügyi hatóság kezdeményezésére és mint szakhatóság bevonásával zajvédelmi célú vizsgálatot végezhet vagy végeztethet. Amennyiben a vizsgálat megállapítja, hogy engedélyes az üzlethelyiségre megengedett zajszintet túllépi vagy az üzemeltető riasztó készüléke, nem felel meg e rendelet követelményeinek úgy a vizsgálat költségét az engedélyesre, üzemeltetőre átháríthatja, és kötelezést írhat elő a felmerült rendellenesség megszüntetésére.
A levegő tisztaságának védelme
20. §6 (1) Gyöngyös város közigazgatási területén – a kiépített szabadtéri tűzhelyek, un. szalonnasütő helyek rendeltetésszerű használata kivételével – az avar, továbbá kerti, növényi hulladék égetése tilos. Avar és kerti hulladék kezelése komposztálással, vagy a hulladékgazdálkodási közszolgáltató által végzett zöldhulladék begyűjtéssel történhet.
(2) Házi húskészítmény füstölő üzemeltetési ideje évente a 4 napot nem haladhatja meg. A füstölő építményt vagy berendezést a szomszédos ingatlanokon álló lakóépülettől legalább 15 méter távolságban szabad létesíteni, valamint működtetni. A füstölési tevékenységet annak megkezdése előtt legalább 24 órával, szóban vagy írásban a Városrendészetnek be kell jelenteni. A bejelentés elmulasztása, vagy a füstölés ezen bekezdésben foglalt szabályai megsértése esetén a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló önkormányzati rendeletben foglaltak szerint bírság szabható ki.
(3) Az (1) bekezdésben foglalt előírás megsértése esetén a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendeletben foglalt bírság kiszabására van lehetőség.”
21. § A 140 kW névleges teljesítmény alatti tüzelőberendezésben csak az energiaszolgáltatók, kereskedelmi egységek által is forgalmazott energiahordozók és kis – gyújtólánghoz szükséges – mennyiségű, szennyezés-mentes papírhulladék égethető el.
Allergiás és légúti megbetegedést okozó növények elleni védekezés
22. § Védekezés célja a fokozottan allergia keltő növények elterjedésének megakadályozása, mennyiségének folyamatos csökkentése, ez által az allergiás megbetegedések részbeni visszaszorítása, mérséklése.
23. § (1) A parlagfű, fekete-üröm irtása az ingatlan tulajdonosának, használójának a kötelessége.
(2) Az ingatlan tulajdonosa köteles, a 3. § (2) bekezdés a-b) pontjában meghatározott közterületen az allergén növények irtását elvégezni.
(3) Tilos kanadai (pelyhező) nyárfát ültetni.
A fák védelméről
24. §7 (1) …
(2) …
(3) ...8
(4) …9
A FELSZÍN ALATTI VIZEK VÉDELMÉRŐL ÉS A KÖZMŰVES SZENNYVÍZELVEZETÉSRŐL
24/A. §10 (1) …11,12
(2) …13,14
(3) A mindenkori lakossági szennyvízközmű érdekeltségi hozzájárulás összegét meghaladó költséggel kiépíthető házi bekötővezetéket Gyöngyös Város Önkormányzata Környezetvédelmi Alapja „Vizek védelme, szennyvízelvezetés” feladatra előirányzott, 3 millió Ft/év összegű keretének terhére, az ingatlantulajdonos kérésére, a mindenkori lakossági szennyvízközmű érdekeltségi hozzájárulás megfizetése és a közműves szennyvízelvezetést biztosító, ingatlanon belüli feltételek meglétének igazolása esetén kiépíti. A rákötést a bekötővezeték üzembe helyezését követő 45 napon belül kell megvalósítani.15,16
VIII. fejezet
GYÖNGYÖS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÖRNYEZETVÉDELMI ALAPJÁRÓL
25. § (1) Gyöngyös Város Képviselő-testülete létrehozza Gyöngyös Város Önkormányzata Városi Környezetvédelmi Alapját (továbbiakban: Városi Környezetvédelmi Alap).
(2) A Városi Környezetvédelmi Alap létrehozásának célja, hogy hatékonyan segítse az Önkormányzat környezetvédelmi feladatainak ellátását:
a) a szükséges környezetvédelmi intézkedések végrehajtását,
26. § A Városi Környezetvédelmi Alap bevételei:
27. § (1) A Városi Környezetvédelmi Alapot kizárólag a város környezetvédelmi problémáinak megoldására lehet felhasználni. Bevételeit az alábbi célok megvalósítását szolgáló tevékenységek támogatására kell fordítani:
28. § (1) A Városi Környezetvédelmi Alapot az Önkormányzat költségvetésében elkülönítetten kell kezelni.
(2) A Városi Környezetvédelmi Alap bevételei és év végi maradványa el nem vonható.
(3)17 A Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság minden évben felhasználási tervet készít a Városi Környezetvédelmi Alapba ténylegesen befolyt bevételeknek e rendelet 28. § (1) bekezdésében részletezett célok (feladatok) megvalósítását biztosító felhasználására. A Környezetvédelmi Alapból a környezet közvetlen veszélyeztetésének elhárítására szolgáló azonnali beavatkozások költségeire az éves felhasználási tervben 10 %-os tartalékot kell képezni.
(4) A Városi Környezetvédelmi Alap bevételeiről, maradványairól, tartalék-képzéséről és a felhasználási terv alapján célok és feladatok szerint részletezett tervezett kiadásairól a Képviselőtestület a költségvetés jóváhagyásával egyidejűleg rendelkezik.
(5)18 A Városi Környezetvédelmi Alap egyes feladatainak, illetve kötelező tartalékának éves felhasználásáról, kötelezettség vállalásáról
a)19 az Alap támogatási célú előirányzatai vonatkozásában a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság,
b) az Alap nem támogatási célú előirányzatai vonatkozásában a Polgármester,
c) a parkoló-építési hozzájárulás felhasználásáról a Képviselő-testület dönt.
(6)20 A Környezetvédelmi Alap felhasználásáról a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság elnöke a Képviselőtestület előtt évente a költségvetési beszámoló tárgyalásával egyidejűleg köteles beszámolni.
29. § (1) A Környezetvédelmi Alapból támogatást:
30. § (1)21 A Városi Környezetvédelmi Alapból nyújtandó támogatás nyilvános pályázat (továbbiakban: pályázat) útján nyerhető el. A pályázati feltételeket, az eljárás szabályait - a vonatkozó jogszabályok előírásainak figyelembevételével - a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság határozza meg.
(2) A Környezetvédelmi Alaphoz csak induló, meg nem kezdett létesítménnyel és olyan tevékenységgel lehet pályázni, melyet a 28. § (1) bekezdésének a)-k) pontjai tartalmaznak.
(3)22 A pályázat alapján elnyerhető támogatás formája vissza nem térítendő támogatás.
(4)23 A pályázat kiírója az önerő meglétét is előírhatja legfeljebb az igényelt támogatás összegének 50 %-áig. Előnyben kell részesíteni azokat a pályázókat, akik vagy amelyek a pályázati cél megvalósításához önerővel rendelkeznek.
(5) A pályázat elbírálásához - szükség szerint - külső, független szakértő véleményét is be kell szerezni.
(6)24 A Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság határozata alapján a pályázat nyertesével szerződést kell kötni.
31. § (1)25 A Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a pályázati cél megvalósulását ellenőrizni jogosult.
(2)26 Amennyiben a pályázati támogatásban részesülő a szerződésben meghatározott feltételeket önhibájából nem, vagy csak részben teljesíti, a támogatást részben vagy teljes egészében a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság megvonja.
(3) Megvonás esetén a már igénybe vett összeget a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével számított kamattal köteles visszafizetni a támogatásban részesülő.
Záró rendelkezések
32. §27
…
33. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Kihirdetéséről Gyöngyös Város Jegyzője gondoskodik.
(2) Ezzel egyidőben hatályukat vesztik Gyöngyös Város Képviselőtestületének alábbi
1. melléklet
2. melléklet
3. melléklet
4. melléklet
5. melléklet
|
Megengedett egyenértékű |
||
---|---|---|---|
nappal |
éjjel |
||
1. |
Üdülőterület, kórház és szanatórium területe |
45 |
35 |
2. |
Lakó- és intézményterület laza beépítéssel |
50 |
40 |
3. |
Lakó- és intézményterület tömör, városias beépítéssel |
|
|
4. |
Iparterület lakóépületekkel, intézményekkel vegyesen |
|
|
Hatályon kívül helyezte a 20/2005. (IV.26.)KT. számú rendelet
Módosította a 13/2018. (III.29.) önkormányzati rendelet
Beiktatta a 17/2009. (VI. 2.)KT. számú rendelet
Hatályon kívül helyezte és helyébe lépett a 20/2005.(IV.26.)KT. sz. rendelet
Hatályon kívül helyezte és helyébe lépett a 20/2005.(IV.26.)KT. sz. rendelet
Módosította a 36/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet
Hatályon kívül helyezte a 28/2017.(VI.30.) önkormányati rendelet
Hatályon kívül helyezte a 9/2012.(III.30.) önkormányzati rendelet
Hatályon kívül helyezte a 9/2012.(III.30.) önkormányzati rendelet
Beiktatta a 29/2007.(IX.17.)KT. számú rendelet
Módosította a 41/2008.(XII.18.)KT. sz. rendelet
Hatályon kívül helyezte a 9/2012. (III.30.) önkormányzati rendelet. (2012. július 1-től)
Beiktatta a 41/2008.(XII.18.)KT. sz. rendelet
Hatályon kívül helyezte a 9/2012. (III.30.) önkormányzati rendelet. (2012. július 1-től)
Beiktatta a 41/2008.(XII.18.)KT. sz. rendelet
Módosította a 9/2012.(III.30.) önkormányzati rendelet.
A 28. § (3) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § a) pontja szerint módosított szöveg.
Módosította a 33/2017.(IX.27.) önkormányzati rendelet
A 28. § (5) bekezdés a) pontja a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 28. § (6) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 30. § (1) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 30. § (3) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 30. § (4) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 30. § (6) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 31. § (1) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § f) pontja szerint módosított szöveg.
A 31. § (2) bekezdése a Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2022. (V. 27.) önkormányzati rendelete 2. § g) pontja szerint módosított szöveg.
Hatályon kívül helyezte a 9/2012.(III.30.) önkormányzati rendelet. (2012. április 15-től)