Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 2/2011. (I.31.) önkormányzati rendelete

A közterület használatának szabályairól

Hatályos: 2023. 11. 03

Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 2/2011. (I.31.) önkormányzati rendelete

A közterület használatának szabályairól

2023.11.03.

Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. A rendelet hatálya

1. § (1) Hatályon kívül helyezve

(2) Hatályon kívül helyezve

(3) Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata tulajdonában álló közterületeknek a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvényben foglaltak alapján filmforgatási célú igénybevétele esetén az önkormányzat tulajdonában álló közterületek filmforgatási célú szabályairól szóló 38/2013. (X.2.) önkormányzati rendeletben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

Értelmező rendelkezések

2. § (1) Hatályon kívül helyezve

(2) E rendelet alkalmazásában:

a) Közterület: a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvényben meghatározott fogalom. Közterület használatnak minősül a közterületnek személyszállító vállalkozó tevékenység céljából történő használata is.

b) Járműtárolás: közterületen a járművel a folyamatos le és felrakáshoz, az okmánykezeléshez, illetve indulás előtt vagy érkezés után a gépjárművezető 4 órát meghaladó pihenőideje alatti tartózkodáshoz szükséges időn túli egyhelyben maradás. Nem minősül járműtárolásnak a szállodák, hotelek parkolóiban a vendégek szállítását végző, illetve a kijelölt fizetőparkolóban álló buszok parkolása.

c) Jármű: a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM rendeletben meghatározott fogalom.

d)1 Forgalomra alkalmatlan jármű: a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező olyan jármű, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt, továbbá a forgalomból ideiglenesen vagy véglegesen kivont jármű.

e) Üzemképtelen jármű: hatósági engedéllyel és jelzéssel rendelkező, de mozgásképtelen jármű, vagy baleset folytán megsérült és elhagyott jármű.

f) Idényjelleg vendéglátó előkertek esetén:

- előszezon: január, február, március, április hónapok
- főszezon: május, június, július, augusztus hónapok
- utószezon: szeptember, október, november és december hónapok.
g) Szeszesital: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 23a. pontjában meghatározott fogalom.
h) Mozgóbolt: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 17. pontjában meghatározott fogalom.

Általános rendelkezések

3. § (1) A közterület használata (a továbbiakban: közterület-használat) közterület-használati szerződés vagy bejelentés igazolás alapján, az e rendeletben meghatározottak szerint, a szerződésben előírt közterület-használati díj megfizetését követően történhet. A közterület-használati kérelem benyújtása a használat megkezdésére nem jogosít.

(2) A város területe a rendelet alkalmazása tekintetében 4 körzetre osztott. A területi körzeteket a rendelet 1. melléklete szabályozza.

(3) A közterület használati szerződés hatósági szerződés, az eljárásra a jelen rendelet, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) Nem kell közterület-használati szerződést kötni és nem kell közterület-használati bejelentést tenni:

a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút (járda) területének elfoglalása, valamint a közterületen, illetőleg az alatt, vagy felett elhelyezett közművek építése, hibaelhárítása érdekében végzett munka esetén,

b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések, továbbá a közterület köztisztaságával kapcsolatos építmények és tárgyak elhelyezésére,

c) kirakatszekrény, rámpa, előlépcső megléte esetén, ha az eredeti falsíktól az a közterületbe 20 cm-en túl nem nyúlik be (bármely pontját vizsgálva),

d) előtetőre, erkélyre, loggiara, kivéve, ha reklámot tartalmaz,

e) az 1995. január 1-jét megelőzően létesített rámpára, előlépcsőre,

f) az üzlet bejárata mellett közterületen elhelyezett, reklámot nem tartalmazó virágtartó edény, valamint reklámot nem tartalmazó hamutartó kihelyezésére,

g) nem reklám célú zászlók elhelyezésére,

h) a választási gyűlés közterületen történő megtartására,

i) reklámot nem tartalmazó védőhálóra az építkezés időtartama alatt.

(4a) A bejelentési kötelezettség díjfizetési kötelezettséget nem von maga után.

(5) Amennyiben egy helyszínre, azonos időpontra több közterület-használat iránti kérelem érkezik, a korábban érkeztetett kérelmet kell előnyben részesíteni és a szerződést e kérelmezővel kell megkötni, amennyiben a jogszabályban előírt egyéb feltételeknek a kérelem, illetve a közterület-használat megfelel.

Őstermelőkre vonatkozó rendelkezések

4. § (1) Őstermelők esetén zöldség-gyümölcs, virág, és saját termésből saját készítésű koszorú árusítása a 2. mellékletben megjelölt helyeken egész évben bejelentés köteles, ha az elfoglalt közterület 2 m2-nél nem nagyobb, a gyalogos és a járműforgalmat nem akadályozza és a közegészségügyi, köztisztasági követelményeket megtartja.

(2) Az őstermelők a 4. számú körzet területén, lakóhelyük előtt, ha

- megfelelő nagyságú terület áll rendelkezésre,
- a közterületen történő árusítás a gyalogos és járműforgalmat nem akadályozza,
- a közegészségügyi, járványügyi, köztisztasági követelményeket megtartják,
- és a tevékenység folytatásához szükséges engedélyekkel, feltételekkel, ha az szükséges, rendelkeznek,
zöldséget, gyümölcsöt, virágot, és saját termésből saját készítésű koszorút 2 m2-nél nem nagyobb területen árusíthatnak. Az árusítás bejelentés köteles.
(3) A (1) - (2) bekezdésben megjelölt őstermelő az árusítás helyét és az árusítandó termékek körét köteles az Önkormányzatnak bejelenteni. A bejelentésről igazolást kell kiállítani. A bejelentésről szóló igazolást az őstermelő az árusítás időtartama alatt köteles magánál tartani.

Egyéb bejelentés köteles tevékenységekre vonatkozó rendelkezések

4/A. § (1) Az üzletben árusító kereskedő, az üzletben árusított terméket kulturált módon, az üzlet előtt, a közlekedés akadályozása nélkül legfeljebb 1 m 2 terület igénybevételével bemutathatja. Az árubemutatás bejelentés köteles. E rendelkezés nem vonatkozik a vendéglátó üzletet üzemeltetőkre.

(2) A tüzelő és egyéb anyag – kivéve, amit más jogszabály tilt vagy feltételhez köt – közterületen történő tárolása, rakodása, építőanyagok, építéshez szükséges szerkezetek elhelyezése bejelentés köteles, ha annak időtartama 1 hónapon belül nem haladja meg a 48 órát és a közúti forgalmat nem akadályozza. A bejelentés tényét igazoló dokumentumot a közterület használójának a helyszínen fel kell mutatnia az ellenőrzés során.

(3) Nem önkormányzati tulajdonú és nem állami tulajdonú ingatlanoknak külön szerződésben megjelölt, közhasználat céljára átadott területrészének használatát a használó köteles bejelenteni az Önkormányzatnak. A terület használata csak a tulajdonos (tulajdonostársak) vagy az általuk írásban meghatalmazott személy hozzájárulásával történhet. A tulajdonosi hozzájárulást a kérelmező csatolja a beadványhoz.

(4) Bejelentést kell tenni az őstermelők által történő, a 4. §-ban szabályozott árusítás, valamint egyházi ünnepi rendezvények esetén.

5. § Hatályon kívül helyezve.

6. § (1) Nem köthető közterület-használati szerződés:

a) Az üzletnek minősülő építmények és üzlethez tartozó kerthelyiségek kivételével kimért és palackozott szeszesitalok forgalmazására (kivéve az év december 25.-december 30. napjáig terjedő időszakot), zajos, bűzös, tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, közszemérmet sértő termékek bemutatására, értékesítésére, adománygyűjtés céljára, autójavító, autókölcsönző tevékenységgel összefüggő gépjárművek, szerelvények, alkatrészek tárolására, kölcsönzésére, hűtőszekrény, csomagolt élelmiszer, kávé és üdítőitalt tartalmazó automata kihelyezésére.

b) A közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések és anyagok elhelyezésére.

c) Településképi követelményeket nem kielégítő építmények, berendezések elhelyezésére, garázs és sátorgarázs létesítésére. A város területén árusító építmény létesítésére, amennyiben azt a terület rendezési terve nem tartalmazza.

d) A város területén gépjárműből történő árusítás céljára, kivéve zöldség-gyümölcs árusítás esetén a 2. mellékletben meghatározott helyeken.

e) A vásárcsarnok környezetében (Hunyadi u. – Szent Márton utca páros oldala – Barátság utca, Bercsényi utca, Nádor utca által bezárt terület) kereskedelmi vagy ipari tevékenység – kivéve fenyőfa, virág, koszorú és mécses árusítás – céljára a 25/A. §-ban foglaltak szerint.

f) Az 1. és 2. körzet területén, kirakodó vásár tartás céljára, ide nem értve a hagyományos karácsonyi, húsvéti, Karneváli vásárt, az Önkormányzat által szervezett vagy az általa támogatott vagy védnökségével bíró vásárt.

g) A város területén kiépített fizető gépjárműparkolókban ipari, kereskedelmi, szolgáltató tevékenység (mozgóbolt) céljára, valamint egyéb területeken a 3. mellékletben meghatározott helyeken kívül.

h) Fizető-parkolóhelyre (kivéve állványozáshoz, illetve építőanyag-tároláshoz rendkívül indokolt esetben), valamint építési-bontási törmelék konténer nélküli elhelyezésére.

i) Vendéglátó-ipari előkertek, árusító standok és ezek tartozékainak közterületen történő tárolására.

j) Mezőgazdasági, vízi járművek, mezőgazdasági vontató, lassú jármű, pótkocsi, műszakilag üzemképtelen gépjárművek, munkagépek, gépkocsi vontató, nyerges vontató vontatmányok, valamint a 3,5 t össztömeget meghaladó járművek közterületen történő tárolására.

k) A Fő téren alkalmi könyv árusítás céljára, ide nem értve a Könyvhét rendezvényeit.

l) Autóbusz megállóhelyet jelző táblától számított 10 méteren belül vendéglátó előkertre.

m) Az őstermelők részére a 2. mellékletben meghatározott területeken részükre a 2 m2-t meghaladó területre.

n) Kereskedelmi üzletek részére áru, göngyöleg és tárgyak tárolására.

o) Utcazenére, amennyiben az a napi 2 óra időtartamot meghaladja,

p) A Csónakázó-tó környezetében (Árpád-út – Bartók Béla krt. – Kenderesi utca – Liget utca által bezárt terület) alkalmi árusítás céljára, ide nem értve a hagyományos május 1-jei rendezvényt, a Szentivánéji Vígasságokat, valamint az Önkormányzat által szervezett vagy az általa támogatott vagy védnökségével bíró rendezvényt.

A közterület használatának módja

7. § (1) A közterület használójának a közterületet úgy kell használnia, hogy ne zavarja sem a közterület más részeinek, sem a szomszédos ingatlanoknak a rendeltetésszerű használatát, valamint ne sértse a szomszédok jogait és törvényes érdekeit.

(2) A közterület használója köteles az általa használt közterületet rendben és tisztán tartani.

(3) Minden olyan közterület használat esetén, amikor olaj, zsír, más szennyező anyag juthat a használt területre, olajfogó eszköz (szőnyeg, olajfogó tálca, stb.) használata kötelező. A közterület használója, az olaj, zsír stb. egyéb anyagot köteles a közterületről eltávolítani, amennyiben a közterület használat befejezését követő 1 munkanapon belül ez nem valósul meg, a tisztítás költségét az Önkormányzatnak köteles megtéríteni.

8. § (1)2 Szórakoztatási célú tevékenység céljára közterület-használati szerződés kizárólag a köztisztasági és higiéniai feltételek megléte esetén a 3. és a 4. számú körzetre köthető.

(2) Személyszállítóknak és teherfuvarozóknak (Szombathely városra érvényes taxi engedéllyel rendelkezőknek) taxiállomás használati szerződést kell kötni. A szerződéskötésre jelen rendeletnek a közterület-használati szerződésre vonatkozó előírásai az irányadóak. A taxiállomás használati díj befizetését igazoló dokumentumot (vagy annak másolatát) illetve a taxiállomás használati szerződést a taxi engedéllyel rendelkező használó, köteles gépjárművében tartani tevékenysége folytatása során.

(3) Hatályon kívül helyezve

(4) A közterület használója köteles az ellenőrzés során a közterület-használati szerződést vagy a bejelentés tudomásul vételét igazoló dokumentumot felmutatni.

(5) Hatályon kívül helyezve

9. § (1) Hatályon kívül helyezve

(2) Az 1. és a 2. számú körzet területén lévő egységek tulajdonosai, bérlői, illetve használói az üzlet homlokzatával érintkező közterületet szerződés alapján ideiglenes alkalmi, illetve idényjellegű kereskedelmi tevékenység céljára vehetik csak igénybe, az üzletben ténylegesen forgalmazott termékekkel, feltéve, hogy a közterület-használat módja a településképi követelményeknek a főépítész előzetes véleménye alapján megfelel, és a zavartalan gyalogos közlekedést nem akadályozza.

(3) A 1. és a 2. számú körzet területén üzlettel nem rendelkező kereskedők, a szilveszteri ünnephez kapcsolódó cikkeket, az ünnepet megelőző 5 napban, közterület-használati szerződés birtokában értékesíthetnek.

9/A. §3 (1) Az ingatlanhasználó a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételéhez használt hulladékgyűjtő edényeket elsősorban az általa használt ingatlanon belül köteles elhelyezni. Közterületen történő tartós elhelyezés esetén közterület használatához az ingatlanhasználó előzetesen kezelői hozzájárulást köteles beszerezni. Nem tekinthető tartós elhelyezésnek, ha a hulladékgyűjtő edényt csak az ürítés céljából helyezik el a közterületen. A 2014. január 1. napja előtt közterületen tartósan elhelyezett gyűjtőedények esetében – amennyiben köztisztasági és közegészségügyi érdekeket az elhelyezés nem sért – új kezelői hozzájárulás beszerzése nem szükséges. Az így elhelyezett hulladékgyűjtők környékének tisztántartásáról az ingatlanhasználó folyamatosan köteles gondoskodni.

(2) Az ingatlanhasználó a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételéhez használt gyűjtőedényeket kizárólag a közszolgáltatás körébe tartozó hulladék elszállítása céljából helyezheti ki a közterületre. Az ingatlanhasználó a települési hulladék elszállítását követően – még a szállítás napján – köteles a gyűjtőedényt a közterületről eltávolítani.

A vendéglátó előkertekre vonatkozó külön rendelkezések

10. § (1) Vendéglátóegységek üzemeltetői, az üzletük előtti közterületre, közvetlenül a homlokzattal érintkezve vagy a gyalogos közlekedésnek minimum 1,5 m, illetve a forgalom nagyságát figyelembe véve a közútkezelő által előírt szélességű helyet hagyva asztalokat, székeket, a vendéglátáshoz szorosan kapcsolódó berendezéseket, ezek fölé nem a földhöz rögzített napellenzőt, valamint a kitelepülés köré városképi követelményeknek megfelelő kerítést vagy dísznövényeket helyezhetnek el. Közterületen elhelyezett építmény, vendéglátó előkert, árusító stand esetén – a 25/B. §-ban foglalt eseteket kivéve – a tényleges üzemeltetésre tekintet nélkül a kihelyezés időtartamára a 4. mellékletben meghatározott díjat kell fizetni.

(2) A vendéglátó előkertben a településképi követelményeknek megfelelő, a vendéglátáshoz szorosan kapcsolódó berendezés és fagylaltos pult az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság előzetes szakhatósági hozzájárulásával helyezhető el. A fagylaltos pult elhelyezésére a 4. melléklet 9. b.) pontjában feltüntetett díjat kell alkalmazni.

(3) Hatályon kívül helyezve.

(4) Hatályon kívül helyezve

(5) A többlakásos lakóépületben üzemelő vendéglátó üzletek vendéglátó előkertjére kötött szerződésben a használatba adó az előkert működésével, nyitva tartásával kapcsolatban korlátozásokat állapíthat meg a lakók pihenéshez való jogának biztosítása érdekében a hely sajátosságait figyelembe véve.

(6) A nyitható-csukható védőtetővel vagy ernyőszerkezettel lehatárolt vendéglátó előkert esetében – a 25/B. §-ban foglalt eseteket kivéve – a tényleges üzemeltetésre tekintet nélkül a kihelyezés időtartamára a 4. melléklet 9. ab) pontjában meghatározott díjat kell fizetni a nyitott állapotban elfoglalt terület után.

(7) Vendéglátó előkert részeként kihelyezett, az előkert elbontása után a közterületen lévő, városképi követelményeknek megfelelő dísznövény vagy dísznövény elhelyezésére szolgáló edényzet elhelyezésére a 4. melléklet 9. ac.) pontjában meghatározott díjat kell fizetni.

A közterületi szeszesital fogyasztás tilalma

10/A. § (1) Tilos a szeszesital bármely formában történő fogyasztása a (2) bekezdésben meghatározott területek kivételével az alábbi közterületeken:

a) kereskedelmi és vendéglátó üzletek – ideértve a kizárólagosan palackozott italokat forgalmazó üzletek –, áruházak közterületre nyíló bejáratától számított 50 méteren belül;

b) rendelők, szociális, köznevelési és egészségügyi intézmények, közhatalmi funkciót ellátó szervezet (bíróság, ügyészség, rendőrség, NAV, kormányhivatalok, önkormányzatok, stb.) elhelyezésére szolgáló épületek, valamint egyházi épületek telekhatárától számított 200 méteres távolságon belül.

c) közterületi játszótereken, továbbá a játszóterek külső határvonalától számított 5 méteres távolságon belül;

d) közösségi közlekedési eszköz igénybevételének céljából létesített, illetve erre kijelölt megállóban, várakozóhelyen, illetve helyiségben, valamint nyílt légterű megálló, várakozóhely esetén annak külső határvonalától számított 5 méteres távolságon belül, azzal, hogy ha a szeszesital fogyasztási korlátozás alá tartozó terület külső határvonala nem állapítható meg egyértelműen, akkor a szeszesital fogyasztása a megállót vagy várakozóhelyet kijelölő táblától vagy más jelzéstől számított 5 méteres sugarú körnek megfelelő körzetben tilos;

e) az alábbi közterületek teljes területén:

ea) Fő tér,

eb) Savaria tér,

ec) Berzsenyi tér,

ed) Szent Márton tér,

ef) Mindszenty József tér,

eg) Szily János utca;

f) az e) pont ea)-eb) alpontok szerinti terekre bevezető díszburkolatos járdaszakaszon;

g) a Szent Márton utca – Hunyadi út közötti gyalogos aluljáróban;

h) közkertekben, közparkokban.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni a közterület-használati engedéllyel rendelkező

a) vendéglátó előkertek,

b) városi rendezvények, valamint

c) szeszesital kimérési engedéllyel is rendelkező rendezvények területére.

II. Közterület-használati szerződés kötési eljárás

11. § (1) A közterület-használati szerződés megkötése kérelemre történhet.

a) A kérelmet annak kell benyújtania, aki a közterületet használni kívánja. Kereskedelmi célú építmény esetében a tényleges használó is benyújthatja a kérelmet.

b) Alkalmi, ünnepi vásár vagy rendezvény tartására vonatkozó közterület-használati engedély iránti kérelmet a vásár, illetve rendezvény szervezőjének vagy rendezőjének kell benyújtania.

(2) Ha a közterület ideiglenes jellegű használata építési munka végzésével kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék elhelyezésre szolgáló konténer, mobil WC, felvonuló konténer stb. elhelyezése céljából szükséges, a szerződéskötést a kivitelező is kezdeményezheti. A közterület igénybevételének befejezése után az eredeti állapot helyreállításáért a használó és a kivitelező egyetemlegesen felelős.

(3) Közterületen álló építmények esetében, ha azt nem használják, a közterület-használati szerződés legfeljebb 1 évre vonatkozó megkötését az építmény tulajdonosa köteles megkérni.

(4) Hatályon kívül helyezve

11/A. § (1) A közterület-használati szerződés nem pótolja vagy helyettesíti a tevékenység végzéséhez szükséges, jogszabályban előírt egyéb hatósági vagy szakhatósági engedélyeket, melyek beszerzése a kérelmező feladata.

(2) Közterület-használati szerződést az köthet, aki rendelkezik:

a) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirattal,

b) a tevékenység végzéséhez szükséges hatósági engedélyekkel,

c) vendéglátó ipari előkert létesítése esetén a közterületen elhelyezendő szerkezeteknek, berendezéseknek a város főépítésze által jóváhagyott helyszínrajzával és műszaki tervével.

12. § (1) A közterület-használati szerződés iránti kérelemnek tartalmaznia kell, illetve a kérelemhez csatolni szükséges:

a) a használó nevét és lakó- (szék- vagy telep-) helyének címét, bankszámla szerződési kötelezettség alá eső személyek (jogi személyek, egyéni vállalkozók, jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok, stb.) bankszámla számát és a számlavezető pénzintézet nevét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát, az igénybe venni kívánt közterület nagyságát, helyét és használatának módját,

c) a közterületre elhelyezni kívánt berendezések felsorolását, a napi árusítás időtartamának pontos meghatározását,

d) az igényelt áram mennyiségét (Amperben meghatározva),

e) zöldterület, közpark használata esetén a terület helyreállítására vonatkozó nyilatkozatot,

f)4 vásár, kulturális, vagy egyéb rendezvény, szórakoztatási célú tevékenység folytatása esetén, a terület takarítására, a közterület-használatot követő tisztítására vonatkozó megrendelő, szerződés egy példányát,

g) ha a közterület használata a forgalmat befolyásolja M=1:1000, vagy M=1:500 méretarányú forgalomterelési tervet két példányban,

h) fizető-parkolóhely igénybevételénél, ha az gépjárműben történő építőanyag-tárolásra vonatkozik, az épület felújítására, építésére vonatkozó érvényes építési engedélyt. A kérelem mellékleteként igazolni szükséges, hogy más megoldás nem áll rendelkezésre (helyszínrajz és műszaki leírás csatolása). Ezen esetekben a közterület-használati díj összegét a fizetőparkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló önkormányzati rendeletben foglalt parkolási övezetekben érvényes parkolási óradíjjal kell megállapítani.

i) M=1:1000 vagy M=1:1500 méretarányos helyszínrajzot, amely épülethez vagy fix ponthoz igazodóan jelöli az elfoglalt terület nagyságát, helyét,

j) mobil árusító stand, szerkezet stb. megjelenítését ábrázoló tervet, vagy fényképet 1 példányban (hosszabbítási kérelemben a közterület-használat helyének és tárgyának változatlanul hagyásáról vagy esetleges módosításáról történő nyilatkozatot),

k) fenyőfa árusítása esetén a fenyőfa származását bizonyító okiratot,

l) kulturális tevékenység esetén a rendezvény programját,

m) azon berendezési tárgyak felállítása és üzemeltetése esetén, melyeknek időszakos felülvizsgálata szükséges, az utolsó érvényes felülvizsgálati szakvéleményt,

n) a közút, járda területét érintő közterület-használat elbíráláshoz az illetékes útkezelő hozzájárulását, valamint hangosító berendezés használatát igénylő rendezvények esetén a környezetvédelmi állásfoglalást.

(2) A gyülekezésről szóló törvény hatálya alá tartozó rendezvényre megkötött közterület-használati szerződés a rendőrséghez történő bejelentés alól nem mentesít.

(3) Amennyiben kérelmező a kérelem benyújtását megelőző évben érvényes közterület-használati szerződéssel rendelkezett, úgy az abban foglaltak szerinti közterület-használat helyének és tárgyának változatlanul hagyásáról történő nyilatkozatot csatolni szükséges.

13. § A közterület-használati szerződés megkötése során figyelembe kell venni az Országos Településrendezési és Építési Követelményeket, a településrendezési terv előírásait, településképi, műemlékvédelmi, a köztisztasági, környezetvédelmi, továbbá a hozzájárulásokban előírt követelményeket.

A közterület-használati szerződés időtartama

14. § (1) A közterület-használat a szerződésben meghatározott időpontig, illetőleg feltétel bekövetkezéséig tart. A szerződésben rögzített határidőn belüli közterület-használat megszüntetésekor használó köteles azt azonnal írásban jelezni az Önkormányzat felé.

(2)5 A közterület-használati szerződés – a (2a)-(3) bekezdésben foglalt kivételekkel - legfeljebb 1 évre köthető.

(2a) A hagyományos húsvéti és karácsonyi vásár, valamint a városban legalább 5 éves múlttal rendelkező rendezvény vonatkozásában a közterület-használati szerződés az adott vásár vagy rendezvény időtartamára legfeljebb 3 évre köthető meg.

(3)6 Folyamatos közterület-használat esetén legfeljebb 3 évre köthető meg a közterület-használati szerződés, amennyiben a használó a teljes közterület-használati díjat a szerződés megkötésével egyidejűleg, egy összegben megfizeti.

(4) A közterület-használati szerződés építési anyag, állvány, egyéb építési segédanyagok, mobil WC, felvonulási konténer, hulladékgyűjtő konténer elhelyezésére csak az építési munkák végzésének tartamára köthető.

A közterület-használati szerződés tartalma

15. § (1) A szerződésnek a törvényben előírtakon túl tartalmaznia kell:

a) a használatba adó és a használó nevét és lakó (szék-)helyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát vagy azt, hogy a szerződés milyen feltétel bekövetkeztéig érvényes,

c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek pontos meghatározását,

d) a szerződéskötést előkészítő eljárásban közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírásokat,

e) a szerződés megszűnése, megszüntetése, felmondása esetén az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,

f) közterület-használati díj mértékét és fizetésének módját,

g) a szerződésben foglaltaktól eltérő közterület-használat jogkövetkezményeit,

h) az esetleg szükséges korlátozó rendelkezéseket.

(2) Az anyagok, szerkezetek tárolásával kapcsolatos szerződésben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset- és egészségvédelmi szabályokban előírt módon és a közlekedésbiztonsági előírások figyelembevételével, a használó felelősségére és kárára történhet.

(3) Az építési munka végzésének tartamára szóló közterület-használati szerződésben ki kell kötni:

a) a közterület felől a településképi követelményeket kielégítő ideiglenes kerítés, palánk, védőháló létesítését,

b) a közút, járda lezárásának esetén alkalmazandó forgalomtechnikai megoldásokat.

(4) A közterület-használati szerződés mellékletét képezi a közterület-használat helyét és méreteit ábrázoló helyszínrajz.

(5) A közterület-használati szerződés tartalmazza, ha a közterület-használat ellen legalább két ízben panasz, bejelentés érkezik és a lefolytatott ellenőrzések alapján a hatóság megállapítja, hogy a közterület használója a szerződésben foglaltakat megszegi, a szerződés megszűnik.

(6) Alkalmi, ünnepi vásárok és egyéb rendezvények esetén a szervező (rendező) részére kiadott engedély magában foglalja a résztvevők – a szervezővel polgári jogi jogviszonyban álló kereskedők, szolgáltatók, zenekarok stb. – engedélyét is.

A szerződés nélküli vagy a szerződésben foglaltaktól eltérő közterület-használat következményei

16. § (1) A közterület-használati szerződést a felszólítást követő 8 napon belül, fel kell mondani azzal a közterület-használóval, aki a közterületet nem a szerződésben meghatározott célra, módon és feltételekkel használja vagy a díjfizetési kötelezettségének az esedékesség időpontjában nem tesz eleget. Az ily módon megszűnt közterület-használat miatt befizetett közterület-használati díj nem követelhető vissza.

(2) Ha a közterület-használat megszűnik és a közterület használója a saját költségén az eredeti állapotot a meghatározott időre nem állítja helyre, az Önkormányzat a közterület használójának költségére és veszélyére az eredeti állapotot helyreállítja.

(3) A közterület-használója az Önkormányzat felhívására köteles kártérítési igény nélkül a közterület-használatot az előírt határidőre megszüntetni, az eredeti állapotot helyreállítani, ha

a) az elhelyezését szolgáló közterület városfejlesztési vagy más célú felhasználásra, illetve átépítésre kerül,

b) a karbantartás elmulasztása miatt rontja a településképet,

c) egyéb fontos közérdek (közerkölcs, közbiztonság, közegészség, köztisztaság, közlekedésbiztonság) azt indokolja

d) a közterület-használat díját a megadott határidőig nem fizeti meg

e) nem tartja be szerződésben foglalt feltételeket

f) a közterület igénybevétele közterület-használati szerződéshez kötött, de szerződéssel nem rendelkezik

g) a terület közterületi funkciója értékesítés okán megszűnik,

h) a közterület-használatot a továbbiakban jogszabályváltozás nem teszi lehetővé,

i) a közterület-használat bejelentéshez kötött, de ezt a használó felszólítás ellenére is elmulasztotta.

Ennek elmulasztása esetén az Önkormányzat a használó költségére és veszélyére a közterületet helyreállítja.

(4) Hatályon kívül helyezve

III. Gépjárművekre vonatkozó külön szabályok

17. § (1) A közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt 3500 kg feletti legnagyobb megengedett össztömegű jármű közúton vagy más közterületen nem tárolható.

(2) Egyes létesítményekhez különösen indokolt esetekben gépjárműparkoló, illetve rakodóhely bérbe adható a parkolás gazdálkodásba be nem vont területeken.

(2a) Mozgóbolthoz gépjárműparkoló kizárólagos használatra bérbe adható a parkolás gazdálkodásba be nem vont területeken.

(3)7 Tilos a 6. § (1) bekezdés j) pontban meghatározott járművet, továbbá üzemképtelen járművet, forgalomra alkalmatlan járművet, valamint a közúti közlekedésben való részvételre egyéb okból alkalmatlan járművet főútvonalon, járdán, járdaszigeten, erdőben, zöldterületen, egyéb közterületen tárolni.

18. § Azt a 6. § (1) bekezdés j.) pontjában és 17. § (3) bekezdésében meghatározott járművet, amelynek tulajdonosa egyelőre ismeretlen, illetve amelyet tulajdonosa (üzemben tartója) a 17. § (3) bekezdésben meghatározott tilalom ellenére tárol a közterületen, a rendőrség, illetve a közterület-felügyelet által az értesítés elhelyezésétől számított 10 napos határidő leteltét követően a rendőrség, valamint a közterület-felügyelet a jármű tulajdonosa (üzemben tartója) költségére és veszélyére, az e célra kijelölt helyre külső közreműködő bevonásával elszállítathatja. Az elszállított jármű közterületen történő ismételt tárolása csak üzemképes, forgalomra alkalmas állapotban történhet.

19. § Hatályon kívül helyezve.

IV. A közterület-használat díja

20. § (1) A közterület-használati szerződés alapján fizetendő díjak mértékét a 4. melléklet tartalmazza, amelyek nettó összegek, nem tartalmazzák a mindenkor hatályos ÁFA összegét.

(2) A díjfizetési kötelezettség megállapítása során

a) A létesítmény által elfoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használatához szükséges terület (pl.: dobogó, kerthelyiség esetén a kiszolgáláshoz szükséges útszakasz legfeljebb 1 m szélességben) mértékét kell figyelembe venni.

b) Fenyőfa árusítás esetén a minimálisan igénybe vehető terület nagysága 10 m 2 .

c) Fizető-parkolóhelyet érintő közterület-használatnál a teljes parkoló-terület nagysága felszámolásra kerül a közterület-használati díj megállapításánál.

d) A közterület használója köteles a felhasznált áram mennyiségéért a 4. mellékletben meghatározott közműhasználati hozzájárulást megfizetni.

(3) A közterület-használati díj megállapítása során minden megkezdett m2egésznek számít.

(4) Amennyiben az engedélyes a közterületet az érvényes közterület-használati szerződésben foglalt, a 4. mellékletben írt jogcímen felül más jogcímen is igénybe kívánja venni, úgy erre vonatkozóan új kérelmet kell benyújtani, és amennyiben az új jogcím alapján magasabb közterület-használati díjat kell fizetni, úgy a használó az új jogcím alapján fizetendő magasabb díjat az eredeti szerződésben foglalt ütemezés szerint köteles megfizetni.

(5) Amennyiben a közterület-használati szerződés kérelmezőjének közterület-használati díjhátraléka van, a tartozás kiegyenlítéséig a használóval újabb szerződés nem köthető, vagy a meglévő meghosszabbítására, módosítására nem kerülhet sor. Amennyiben a használó a közterület-használati díj tartozását tárgyév december 31-ig nem rendezi, úgy vele a következő évben közterület-használati szerződés nem köthető.

21. § (1) A közterület-használati díjat legfeljebb 3 havi közterület-használat esetén a szerződés megkötésével egyidejűleg egy összegben, csekken, pénztári befizetéssel vagy átutalással kell megfizetni. A 3 hónapot meghaladó időtartamú közterület-használat esetén a közterület-használati díjat a szerződés megkötésével egyidejűleg, egy összegben, illetve részletfizetés esetén az első részletet a szerződés megkötésével egyidejűleg, a többi részletet pedig előre, a tárgyhót megelőző hónap 15. napjáig csekken, pénztári befizetéssel vagy átutalással kell megfizetni. A közterület-használati díj meg nem fizetése esetén a közterület igénybevétele jogosulatlannak minősül és annak jogkövetkezményeit vonja maga után.

(1a) A 14. § (2a) bekezdésben meghatározott esetben a közterület-használati díjat évente, a vásár, illetve a rendezvény időpontját megelőző 30 napon belül kell megfizetni.

(1b)8 Az egy évet meghaladó időtartamú közterület-használat esetében nincs helye részletfizetésnek.

(2) A naptári éven átnyúló közterület-használat esetén a szerződést a mindenkor hatályban lévő díjszabás szerint kell módosítani.

(3) A fizetési határidő elmulasztásával járó közterület-használati díj megfizetése esetén a Polgári Törvénykönyvben meghatározott késedelmi kamattal emelt összeget köteles a használó megfizetni a felszólítás dátumától visszamenőleg.

(4) A közterület használatának a szerződésben szereplő időtartama előtti megszüntetésekor csak az írásos bejelentés beérkezésének dátumától igényelhető vissza a közterület-használati díj időarányos része. Ellenkező esetben visszafizetésre a használó nem tarthat igényt. Az időarányos rész számítása szempontjából a 4. mellékletben meghatározott díjat osztani kell az adott hónap napjainak számával.

(5) Személyszállítók és teherfuvarozók éves taxiállomás használati díja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár előző évre vonatkozó adatlapja alapján – a táppénzes időszakkal megegyező időtartam (minden befejezett 30 nap) taxiállomás használati díjával – kompenzálható. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatlapjának hiányában a kórházi zárójelentés és háziorvosi igazolás bemutatásával, a 30 napot meghaladó munkaképtelenség esetén a taxiállomás használati díj időarányos része a következő évi díjból történő levonással kompenzálható.

Mentesség a közterület-használati díj fizetése alól

22. § (1) Hatályon kívül helyezve

(2) Indokolt esetben (közérdek, szociális helyzet, non-profit szervezet, önkormányzati támogatásban részesülő, vagy az Önkormányzat által alapított vagy fenntartott intézmények, alapítványok, közalapítványok által rendezett ingyenes rendezvények esetében stb.) – kérelemre – a közterület-használati díj fizetése alól részben felmentés adható azzal, hogy a közterület használata után fizetendő díj legalacsonyabb összege a 4. melléklet 25.) pontjában meghatározott összeg.

(3) Nem adható felmentés – a 25/B. §-ban foglalt eseteket kivéve –, ha a közterület-használatot kereskedelmi, vendéglátó tevékenységre vagy fizető parkoló működtetési időn belüli használatára kérelmezik.

23. § (1) Reklám, reklámhordozó közterületen történő elhelyezése esetén e rendeletet az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:

a) közterület-használati szerződés kizárólag határozott időre, legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig köthető,

b) közterület-használati szerződés megkötésére kizárólag a 6. melléklet szerinti díj egyösszegű, a szerződés aláírását megelőzően történt megfizetését követően kerülhet sor azzal, hogy a díj megfizetésére szolgáló igazolás a közterület-használati szerződés mellékletét képezi.

(2) Közterületre reklámot, reklámhordozót kihelyezni kizárólag a településkép védelméről szóló 26/2017. (XII.20.) önkormányzati rendelet 22. § (1)-(3) bekezdés szerinti eljárások lefolytatását követően, jogerős közterület-használati engedély birtokában és a 6. mellékletben meghatározott díj megfizetését követően lehet. Mobil plakáttartó berendezés valamint megállító tábla elhelyezése esetén nem kell hatósági szerződést kötni.

(3) A településkép védelméről szóló 26/2017. (XII.20.) önkormányzati rendelet 22. § (1)-(3) bekezdés szerinti engedélyek, valamint a közterület-használati engedély 3. személyre semmilyen jogügylettel nem ruházható át, az engedélyek kizárólag a jogosultat illetik meg. Amennyiben a jogosult személye bármilyen okból kifolyólag megváltozik, úgy a közterület használati jogosultság megszűnik, és a reklámhordozó elhelyezésére vonatkozóan új eljárást kell kezdeményezni és lefolytatni.

(4) Reklám, reklámhordozó közterületen történő elhelyezése esetén a településkép védelméről szóló önkormányzati rendeletben meghatározott fogalmakat kell alkalmazni.

(5) A 22. § rendelkezései reklám, reklámhordozó közterületen történő elhelyezése esetén nem alkalmazhatóak.

24. § Hatályon kívül helyezve.

25. § (1) A Savaria Történelmi Karnevál (továbbiakban Karnevál) időtartamára és területére, valamint az azt megelőző 5 és követő 3 napra a közterület-használat és a hasznosítás joga a rendező szervet illeti meg.

(2) A Karnevál területe a Belváros, Hunyadi János utca – Gyöngyös utca – Légszeszgyár utca – Rákóczi utca – Zrínyi Ilona utca – Mátyás király utca – Kiskar utca – Ady tér – Petőfi Sándor utca – Király utca – Széll Kálmán utca – Gyöngyösparti sétány – Kisfaludy Sándor utca – Wesselényi utca által bezárt terület.

(2a) A Karnevál rendezőjének a (2) bekezdésben meghatározott területre nem kell közterület-használati díjat fizetnie.

(3) Az Önkormányzat által alapított vagy fenntartott intézmények által rendezett rendezvény időtartamára és területére, valamint az azt megelőző és követő 1 napra a közterület-használat és a hasznosítás joga a rendező intézményt illeti meg. Ezen intézmények a területet ellenérték fejében használatra átadhatják.

(4) A (3) bekezdés szerinti továbbhasznosításról az intézményvezető a rendezvényt megelőző 48 órával a polgármestert – M=1:1000 méretarányos helyszínrajz csatolásával – tájékoztatja. A polgármester a továbbhasznosítást megtilthatja.

25/A. § (1) A rendelet 6. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott termékek vonatkozásában a Szombathely Városi Vásárcsarnok (a továbbiakban: Vásárcsarnok) épülete előtti 6615/26 hrsz-ú közterület vonatkozásában a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 12. § (2) bekezdésében felsorolt feltételekkel a közterület hasznosítása a Vásárcsarnok üzemeltetőjét illeti meg.

(2) A Vásárcsarnok üzemeltetőjének az (1) bekezdésben meghatározott területre nem kell közterület-használati díjat fizetnie.

25/B. § (1) Különleges jogrendben e rendelet rendelkezéseit az e §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Különleges jogrendben a kereskedelmi, vendéglátó vagy szolgáltató tevékenység folytatását vagy az üzletek nyitvatartását a különleges jogrend bevezetésére tekintettel korlátozó jogszabály hatálya alatt a kihelyezett, de ténylegesen nem üzemeltetett építmény, vendéglátó előkert, árusító stand esetén – a közterület-használat szüneteltetésének bejelentése alapján – a közterület-használati díj fizetése alól részben felmentés adható azzal, hogy a közterület használata után fizetendő díj legalacsonyabb összege a 4. melléklet 26. pontjában meghatározott összeg.

25/C. § A vendéglátóegységek üzemeltetői által a 10. § alapján az üzletük előtti közterületre kihelyezett vendéglátó előkert, nyitható-csukható védőtetővel vagy ernyőszerkezettel lehatárolt vendéglátó előkert, valamint fagylaltos pult után 2021. január 1. és 2021. december 31. napja közötti időszakra vonatkozóan nem kell a közterület-használati díjat megfizetni.

V. Vegyes és záró rendelkezések

26. § (1) Hatályon kívül helyezve

(2) A közterület-használattal kapcsolatos feladatokat a polgármester látja el.

(3) A közterület használattal kapcsolatos polgármesteri döntésekkel szemben a döntés kézhezvételétől számított 15 napon belül jogorvoslati kérelemmel a közgyűléshez lehet fordulni.

27. § Hatályon kívül helyezve.

27/A. § (1) A közterület-használati szerződésekről a polgármester nyilvántartást vezet.

(2) A nyilvántartás a közterület használat típusától függően az alábbi adatokat tartalmazza:

a) a közterület használó nevét, lakcímét vagy székhelyét

b) a közterület használat helyszínét

c) a tevékenység megnevezését, rendezvény elnevezését

d) a közterület használat időpontját, időtartamát

e) az építés, bontás idejét (amennyiben színpad, építmények, egyéb felépítmények kerülnek elhelyezésre)

f) a kapcsolattartó személy nevét, elérhetőségét (telefonszám)

g) a közterület-használati szerződés számát.

(3) A polgármester a nyilvántartást – a (2) bekezdés f.) és g.) pontjai kivételével – a város honlapján közzéteszi.

(4) Az f.) és g.) pontok adatait csak az ellenőrzésre jogosult hatóságok és szervek ismerhetik meg.

(5) A polgármester az adatokban történő változást a nyilvántartásban haladéktalanul átvezeti.

28. § (1) E rendelet a kihirdetését követő hónap 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit az ezt követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a közterület rendeltetéstől eltérő célú használatának szabályairól szóló 29/2007.(XI.29.) számú önkormányzati rendelet hatályát veszti.

29. § E rendeletnek a közterület használatának szabályairól szóló 2/2011. (I.31.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 10/2020. (IV.9.) önkormányzati rendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított 10. § (1) és (6) bekezdését, 22. § (3) bekezdését, 25/B. §-át és 4. mellékletében foglalt táblázat 26. sorát a Módr. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.

30. §9 E rendeletnek a közterület használatának szabályairól szóló 2/2011. (I.31.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 42/2021. (XII.22.) önkormányzati rendelettel (a továbbiakban: Módr2.) megállapított 14. § (2) és (3) bekezdését és 21. § (1b) bekezdését a Módr2. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.

1. melléklet

A területi körzetek
1. számú körzet:
Fő tér
2. számú körzet:
Zrínyi Ilona utca – Gayer park – Batthyány tér – Mátyás király utca – Kiskar utca – Hollán Ernő utca – Szily János utca – Petőfi Sándor utca – Szelestey László utca – Vörösmarty utca – Szent Márton utca – Barátság utca – Bercsényi utca – Nádor utca – Hunyadi utcák által határolt terület.
3. számú körzet:
Brenner Tóbiás körút – Jókai Mór utca – Bartók Béla körút – Bocskai István körút – Semmelweis utca – Gábor Andor utca – Éhen Gyula tér – Vasút utca – Szent Márton utca – Barátság utca – Pázmány Péter körút – Szent Flórián körút – Körmendi út által határolt terület, valamint a Domus Áruház környéke.
4. számú körzet:
A város egyéb területe (külterülettel együtt).

2. melléklet

Hol árusíthatnak az őstermelők?
Az őstermelők őstermelői igazolvány birtokában, közterület-használati engedély nélkül árusíthatják portékáikat egész évben 2 m2-nyi területen, a kijelölt helyeken, valamint a 4. § (3) bekezdésében foglalt területeken. A kijelölt helyek:
Zöldség, gyümölcs, virág árusítás céljára:

1. Domus Áruház K-i oldalán lévő járdán

2. Öntő utcai ABC előtt

3. Pázmány Péter körúti ABC előtti járdán

4. Jáki utcai ABC előtt járdán

5. Károly Róbert utcai ABC előtti járdán

6. Váci Mihály utcai ABC előtt

7. Herény, Béke tér

Virág árusítás céljára:

8. Jáki úti temetőnél a szilárd burkolatú területen

9. Herényi temető előtti terület

Gépjárműből történő árusítás:

10. Domus Áruház Rohonci út felőli parkoló

Az árusítással nem akadályozhatják a gyalogos közlekedést, be kell tartaniuk a közegészségügyi feltételeket és árusítóhelyüket és környékét tisztán kell tartani.

3. melléklet

Mozgóbolt helyei:

1. DOMUS Áruház Szűrcsapó utcai bejáratánál lévő parkoló (egyidejűleg max. 5 db mozgóbolt helyezhető el.)

2. DOMUS Áruház Rohonci úti bejáratánál lévő parkoló (egyidejűleg max. 5 db mozgóbolt helyezhető el.)

3. 11-es Huszár út Lordok Háza előtti zsákutca

4. Diófa utcai parkoló

5. Oladi ltp-en a Dolgozók útja – Kassák u. – Kodály Z. u. – Nagy L. utcák által határolt parkoló

6. Károlyi A. – Hajnal u. közötti szakasz

7. Sugár út Eperjes u. - Lipp V. u. közötti szakasza, a sportpályáknál

8.10 A Körmendi út – Újvilág utca kereszteződésében az Újvilág utcától északra nyíló parkoló

4. melléklet

Sor-
szám

Közterület-használat jogcíme

1. körzet közterület
használati díja

2. körzet közterület
használati díja

3. körzet közterület használati díja

4. körzet közterület
használati díja

1.

Alapvető élelmiszert árusító építmény

-

485,-

370,-

260,-


Ft/m2/hó

2.

Árusító építmény:
- vendéglátó
- egyéb


-


875,-


660,-


485,-


Ft/m2/hó

-

545,-

405,-

330,-

Ft/m2/hó

3.

Hatályon kívül helyezve

4. a .)

Üzlet előtti árubemutató (alkalmi)

160,-

135,-

75,-

55,-

Ft/m2/nap

b.)

Üzlet előtti árubemutató (folyamatos)

1470,-

1325,-

1105,-

875,-

Ft/m2/hó

Megjegyzés: a várost népszerűsítő kiadványok, térképek, képeslapok max. 1m2-nyi területen történő bemutatása ingyenes

5. a .)

Építési terület állványozása, anyagtárolás, mobil WC, hulladékgyűjtő konténer, felvonulási konténer elhelyezése


575,-


365,-


180,-


115,-

Ft/m2/hó

b.)

Fizető-parkolóhelyen állványozás, építőanyag-tárolás gépkocsi nélkül


575,-


365,-


180,-


115,-

Ft/m2/hó

c.)

Fizető-parkolóhelyen építőanyag-tárolás gépkocsiból

A közterület-használati díj összege a fizetőparkolók működésének és igénybevételének rendjéről szóló 21/2012. (V.10.) önkormányzati rendeletben foglalt parkolási övezetekben érvényes parkolási óradíjjal kerül megállapításra.

6.)

Zöldség, gyümölcs,
virág árusítás

1765,-

875,-

545,-

440,-

Ft/m2/hó

7.)

Alkalmi árusítás:
- egyéb (koszorú, léggömb, kukorica, gesztenye, magvak, vattacukor, cukorka, jégkrém, ásványvíz, üdítő, kávé, tej, csomagolt édességek)


875,-


440,-


440,-


440,-


Ft/m2/nap

- fenyőfa

-

110,-

110,-

110,-

Ft/m2/nap

8.)

Mozgóbolt a 19. d.) pontban szabályozott bérelt parkolóhely nélkül

-

-

1400,-

1400,-

Ft/gk/nap

9. a .)
aa.)


Vendéglátó előkert
- elő- és utószezon



440,-



295,-



220,-



145,-



Ft/m2/hó

- főszezon

840,-

485,-

385,-

280,-

Ft/m2/hó

ab.)

Nyitható-csukható védőtetővel vagy ernyőszerkezettel lehatárolt vendéglátó előkert

840,-

485,-

385,-

280,-

Ft/m2/hó

ac.)

Vendéglátó előkert részeként kihelyezett, az előkert elbontása után a közterületen lévő, városképi követelmények-nek megfelelő dísznövény vagy dísznövény elhelyezésére szolgáló edényzet

220,-

150,-

110,-

75,-

Ft/m2/hó

b.)

Fagylalt

1680,-

1030,-

805,-

660,-

Ft/m2/hó

10.)

Hatályon kívül helyezve

11.)

Közterületbe 20 cm-en túl benyúló kirakatszekrény, előlépcső, rámpa,
közterületen álló postaláda


575,-


315,-


135,-


135,-

Ft/m2/hó

12.)

Taxiállomás használat

-

7600,-

7600,-

7600,-

Ft/gk/év

13.)

hatályon kívül

14.)

Kiállítás, vásár, szilveszteri rendezvény

1050,-

735,-

525,-

315,-

Ft/m2/nap

15.)

Könyves stand

1955,-

875,-

735,-

440,-

Ft/m2/hó

16.)

Szórakoztatási célú tevékenység 11

-

-

1050,-

1050,-

Ft/m2/nap

17.)

Hírlap árusító stand

2500,-

1250,-

1030,-

660,-

Ft/m2/hó

18. a .)

A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvényben foglalt filmforgatásnak és filmalkotásnak nem minősülő videó, hang-, valamint tv-felvétel


Eseti megállapodás szerint

b.)

Hatályon kívül helyezve

19. a .)

Egyes létesítményhez bérelt parkolóhely a parkolásgazdál-kodásba be nem vont területen

-

-

92400,-

47250,-

Ft/db/év

b.)

Egyes létesítményhez bérelt rakodóhely a parkolásgazdál-kodásba be nem vont területen

-

-

92400,-

47250,-

Ft/db/év

c.)

Egyes rendezvényekhez bérelt parkolóhely

-

680,-

420,-

420,-

Ft/db/nap

d.)

Mozgóbolthoz kizárólagos használatra bérelt parkolóhely a parkolásgazdál-kodásba be nem vont területen

-

-

657 000,-

657 000,-

Ft/db/év

20.)

Kulturális tevékenység, alkalmi rendezvény, utcazene

460,-

300,-

150,-

150,-

Ft/m2/nap

21.)

Hatályon kívül helyezve

22.)

Tájékoztató osztás, egyéb máshova nem sorolható rendezvény - standos formában




940,-



840,-


735,-


735,-

Ft/m2/nap

- mobil formában

1050,-

940,-

840,-

840,-

Ft/fő/nap

23.)

Közműhasználati hozzájárulás
- 6 Amperig 3.000,- Ft/nap
- 6-25 Amperig 5.000,- Ft/nap
- 25 Amper felett 10.000,- Ft/nap

24.)

hatályon kívül

25.)

A közterület használata után fizetendő díj legalacsonyabb összege 100,-Ft/m2/nap

26.)

Különleges jogrendben a kereskedelmi, vendéglátó vagy szolgáltató tevékenység folytatását vagy az üzletek nyitvatartását a különleges jogrend bevezetésére tekintettel korlátozó jogszabály hatálya alatt a kihelyezett, de ténylegesen nem üzemeltetett építmény, vendéglátó előkert, árusító stand esetén a közterület használata után fizetendő díj legalacsonyabb összege 100 Ft/m2/hónap

5. melléklet

Az idegenforgalom szempontjából jelentős területek
Városközpont:
Petőfi Sándor utca – Honvéd utca – Wesselényi utca – Hunyadi utca – Zrínyi Ilona utca – Mátyás király utca – Kiskar utca – Perint part, Magyar L. utcák által határolt terület. (Határvonal az utcák mindkét oldala)

6. melléklet

A

B

Reklámhordozó típusa

Fizetendő díj (nettó Ft)

1.

CityLight formátumú eszköz elhelyezése

1.500 Ft/m2/hónap

2.

CityBoard formátumú eszköz elhelyezése

1.500 Ft/m2/hónap

3.

információs célú berendezésen történő reklám elhelyezése

500 Ft/db/nap

4.

közművelődési célú hirdetőoszlopon történő reklám elhelyezése

500 Ft/db/nap
a településkép védelméről szóló 26/2017. (XII.20.) önkormányzati rendelet 5. melléklete szerinti intézmények esetében díjmentes

5.

közérdekű molinó

150 Ft/m2/nap

6.

építési reklámhálón történő reklám elhelyezése

150 Ft/m2/nap

7.

árnyékoló berendezésen történő reklám elhelyezése

1.500 Ft/m2/hónap

8.

mobil plakáttartó berendezés

díjmentes

9.

megállító tábla

díjmentes

10.

reklámzászló

250 Ft/m2/nap

11.

hirdetőember

1.000 Ft/fő/nap

12.

hangos reklám

2.000 Ft/gépkocsi/nap

13.

tájékoztató osztás (standdal vagy mobil formában)

1.000 Ft/m2/nap vagy 1.000 Ft/fő/nap

14.

szórólap osztás (standdal vagy mobil formában)

1.000 Ft/m2/nap vagy 1.000 Ft/fő/nap

15.

promóciós termék osztása (standdal vagy mobil formában)

1.000 Ft/m2/nap vagy 1.000 Ft/fő/nap

1

A 2. § (2) bekezdés d) pontja a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 18/2023. (XI. 2.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 8. § (1) bekezdése a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 24/2021. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 1. § a) pontja szerint módosított szöveg.

3

A 9/A. §-t a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 18/2023. (XI. 2.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

4

A 12. § (1) bekezdés f) pontja a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 24/2021. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.

5

A 14. § (2) bekezdése a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 42/2021. (XII. 22.) önkormányzati rendelete 4. §-a szerint módosított szöveg.

6

A 14. § (3) bekezdése a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 42/2021. (XII. 22.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

7

A 17. § (3) bekezdése a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 18/2023. (XI. 2.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

8

A 21. § (1b) bekezdését a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 42/2021. (XII. 22.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

9

A 30. §-t a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 42/2021. (XII. 22.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.

10

A 3. melléklet 8. pontját a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 16/2023. (X. 5.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.

11

A 4. mellékletben foglalt táblázat 16.). sor 2. mezője a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 24/2021. (VI. 30.) önkormányzati rendelete 1. § c) pontja szerint módosított szöveg.