Nárai község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2005 (VI.24.) önkormányzati rendelete
Nárai község Helyi Építési Szabályzatáról és szabályozási tervéről
Hatályos: 2021. 03. 01- 2022. 12. 14Nárai község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2005 (VI.24.) önkormányzati rendelete
Nárai község Helyi Építési Szabályzatáról és szabályozási tervéről
Nárai község Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, Magyarország helyi Önkormányzatiról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendelet alkotja:
1. §1
2. § (1)2
(2)3
(3) A község területe jogalkalmazási szempontból belterületre és külterületre van felosztva, a bel- és külterület jelenlegi és tervezett határát a szabályozási tervek tartalmazzák.
(4) Külterületi földrészlet belterületbe vonására ezen jóváhagyott szabályozási terv után az ezen alapuló közmű és közlekedési kapcsolatok kiépítését követően kerülhet sor. A belterület határát és a belterületbe vonandó telkek helyrajzi számát a 3. számú melléklet tartalmazza.
3. § A beépítésre szánt területeken az épülethez az OTÉK 8. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti teljes közművesítettséget kell biztosítani.
4. §4
5. § TERÜLETFELHASZNÁLÁS
6. § (1) A Szabályozási Terv a beépítésre szánt területfelhasználási egységeket a beépítési mód, telek beépíthetősége, megengedett építménymagasság, előkert előírt mérete, telkek előírt mérete figyelembevételével építési övezetekbe sorolja.
(2) Minden telekre és területre a Szabályozási Terven jelölt területfelhasználási, építési övezeti vagy övezeti besoroláshoz tartozó beépítési és telekalakítási szabályokat kell alkalmazni, a terület jelenlegi használatától, belterületi, vagy külterületi fekvésétől függetlenül.
(3) A község területén az OTÉK 42. §-ban előírt számú személygépkocsi elhelyezésének lehetőségét lakó, gazdasági, sport területen saját telken belül kell biztosítani. Egyéb területfelhasználási egységek estén a parkolást közlekedési területen az OTÉK 42. § (11) bekezdésének figyelembevételével kell megoldani.
(4) Garázs a belterület beépítésre szánt területén a különleges terület kivételével az övezetben megengedett legnagyobb beépítési % mértékéig létesíthető, belterület beépítésre nem szánt területein nem létesíthető.
Beépítésre szánt területfelhasználási egységek építési övezeti tagolása, építési és telekalakítási szabályai
7. § Általános előírások.
(1)5
(2) Minden építési telek és közút között általában csak egy járműközlekedésre alkalmas kapcsolat létesíthető, legfeljebb 6,5 m szélességben. Amennyiben a telken elhelyezett funkció személy és teher forgalmának elválasztása azt indokolttá teszi, legfeljebb két kapcsolat létesíthető.
(3)6
(4)7
(5)8
8. §9
9. § Kerítés létesítés szabályai:
(1) A telek határvonalain kerítés létesíthető.
(2)10
(3) A telek utcavonalán csak áttört kerítés létesíthető, és annak magasságán belül max. 60 cm magas tömör lábazattal.
(4) Ahol a Szabályozási Terv új szabályozási vonalat jelöl, az utcai kerítést a szabályozási vonalon kell elhelyezni.
(5) A telek oldalsó és hátsó határán (a szomszédos telkekkel vonalán tömör kerítés létesíthető 1,4-2,0 m közötti magassággal, áttört kerítés 1,2-1,8 m közötti magassággal.
(6)11
10. § Építmények elhelyezésének és kialakításának általános szabályai:
(1)12
(2)13
(3)14
(4) Az épületek utcai homlokzatmagassága, valamint oldalhatáron álló beépítésnél a beépített oldalhatár felöli homlokzat magassága az övezetre előírt építménymagasságot nem haladhatja meg.
(5) Oldalkert mérete nem lehet kisebb, oldalhatáron álló beépítésnél, mint az övezetre előírt építménymagasság, szabadon álló beépítésnél, mint az előírt építménymagasság fele, de legalább 3,0 m, függetlenül a szomszédos épület elhelyezésétől.
(6) Övezethatáron elhelyezkedő oldalkert méretét 6,0 m-ben kell meghatározni.
(7) Utcai homlokzaton elhelyezett gépkocsitároló bejárata előtt legalább 5 m előkertet kell biztosítani.
(8)15
(9) Telekhatáron álló, a rendelet hatálybalépésekor meglévő épület falazatának utólagos hőszigetelése és homlokzat burkolása együttesen – az oldalhatáron álló falat kivéve – az elő, oldal, és hátsókert méretét legfeljebb 10-10 cm mértékig csökkentheti. A telek beépítése ennek megfelelően módosulhat.
(10)16
11. § LF JELŰ FALUSIAS LAKÓTERÜLET ÉS ÖVEZETEI
12. § Építési övezetekre vonatkozó előírások:
(1) A Szabályozási Terv a területfelhasználási egységet az Lf - 1-től Lf - 60 jelű építési övezetbe sorolja.
(2) Övezeti tagolást a belterület szabályozási terve, az övezetekre vonatkozó előírásokat az 1.sz. melléklet, 1.sz. táblázata tartalmazza.
(3) Az övezetek területén építmények a szabályozási előírások és a telek beépítési mintalapok, valamint a Szabályozási Terv együttes alkalmazásával helyezhetők el.
(4) A falusias lakóterületen nem helyezhetők el közműpótló műtárgy,
13. § Vt jelű településközpont terület és övezetei
14. § Építési övezetre vonatkozó előírások:
(1) A Szabályozási Terv a területfelhasználási egységet a Vt-1-től Vt-4 jelű építési övezetbe sorolja.
(2) Az övezetre vonatkozó előírásokat az 1. sz. melléklet, 2. sz. táblázata tartalmazza.
(3) Az övezet területén építmények a szabályozási előírások és a telek beépítési mintalapok, valamint a Szabályozási Terv együttes alkalmazásával helyezhetők el.
(4) A településközponti területen a melléképítmények közül nem létesíthető közműpótló műtárgy, háztartási célú kemence, húsfüstölő, jégverem, zöldségverem, trágyatároló, komposztáló siló, ömlesztett anyag-, folyékony- és gáztározó.
15. § GKSZ JELŰ KERESKEDELMI, SZOLGÁLTATÓ TERÜLET ÉS ÖVEZETEI
16. § Építési övezetekre vonatkozó előírások:
(1) A Szabályozási Terv a területfelhasználási egységet a Gksz-1-től Gksz-7 jelű építési övezetbe sorolja.
(2) Övezeti tagolást a Belterület Szabályozási Terve, az övezetekre vonatkozó előírásokat az 1. sz. melléklet, 3. sz. táblázata tartalmazza.
(3)18
(4) Az övezetek területén építmények a szabályozási előírások és a SZT együttes alkalmazásával helyezhetők el.
17. § KÜLÖNLEGES TERÜLET
18. § Építési övezetekre vonatkozó előírások:
(1) A Szabályozási Terv a területfelhasználási egységet tervezett vagy meglévő hasznosítás figyelembevételével:
19. § (1) TK jelű építési övezet a temető területének övezete, területén csak temetkezési célú építmények és az azokhoz kapcsolódó, a temető funkció rendeltetésszerű működéséhez tartozó egyéb építmények helyezhetők el. Maximális építmény magasság 4,5 m. A zöldfelület min. 50 %.
(2) Ks,sz jelű építési övezetben sport, szabadidős, kulturális, idegenforgalmi, egyházi, vendéglátó és a terület fenntartását szolgáló építmények helyezhetőek el. Az építménymagasság legfeljebb 7,5 m, a beépítési mód szabadonálló, a legnagyobb beépítési % 15 %, a minimális telekméret 1500 m2.”
Beépítésre nem szánt területfelhasználási egységek övezeti tagolása, építési és telekalakítási szabályai
20. §20
21. § KÖZLEKEDÉSI ÉS KÖZMŰ TERÜLETEK
22. § (1)21
(2)22
(3) A mezőgazdasági területen kialakítandó új dűlőút (köz, illetve magánút) építési területének illetve telkének legkisebb szabályozási szélessége - méretezés hiányában – 10 méter legyen. A fenti legkisebb szabályozási szélesség egynyomú útként kialakítható, 200-300 m-enként kitérőkkel, melynek helyigénye minimum 10 m, amennyiben az a földrészletek biztonságos megközelítését és a közlekedési területen elhelyezendő egyéb műtárgyak (felszíni vízelvezetés, közművek, kitérő) megvalósítását nem korlátozza és útkeresztszelvényben a kialakítás az adott helyen igazolható.
(4) Külterületi mellékutak tengelyétől - az érdekelt (szak)hatóságok ettől eltérő állásfoglalása hiányában - legalább 50-50 m védőtávolságot kell biztosítani úttengelytől. A védőtávolságon belül építmény csak az út kezelőjének hozzájárulásával helyezhető el:
23. § ZÖLDTERÜLET ÉS ÖVEZETEI
24. § A zöldterület övezeteinek rendeltetése:
(1) Z-Kp jelű övezet játszótér, pihenőpark, díszpark céljára kijelölt terület. Kialakítása parképítési terv alapján történhet.
(2) Z-S jelű övezet sport, szabadidő eltöltés céljára kijelölt terület. Épület szabadonállóan legfeljebb 4,5 m-es építménymagassággal létesíthető.
25. § ERDŐTERÜLETEK ÉS ÖVEZETEK
26. § Védelmi rendeltetésű erdőterületek övezeti besorolása az Ev jelű övezetben: a majorok körüli területeken a majorban keletkező zaj, por és bűz hatásaitól védik a környezetet. Fenntartó: majorok kezelői.
27. § Mezőgazdasági terület övezeti
(1) A mezőgazdasági terület a növénytermesztés és az állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és tárolás építményei elhelyezése céljára szolgáló terület.
(2)24 A Szabályozási Terv a mezőgazdasági területeket használatuk és a rajtuk elhelyezhető építmények alapján Má-1; MM jelű övezetekbe sorolja.
(3)25
(4) A maximális épületmagasság - silók és egyéb műtárgyak kivételével - legfeljebb 4,5 m lehet.
28. § A Szabályozási Terv a mezőgazdasági területen belül az alábbi övezeteket különíti el:
(1) MÁ-1 árutermelő mezőgazdasági övezet
29. § VÍZGAZDÁLKODÁSI TERÜLET
(1) Az övezet jele V.
(2) Az övezetbe kizárólag a vízgazdálkodással, vízkárelhárítással kapcsolatos építmények helyezhetők el, és munkálatok csak természetkímélő módon végezhetők.
30. § ZÖLDFELÜLETEK
(1) A előírásai a közparkokra, közterületi zöldfelületekre, fasorokra és telken belüli zöldfelületekre vonatkozik.
(2) Utcafásítást 12,0 m széles utcában a közművek figyelembevételével legalább egyoldali fasorral, 12,0-16,0 m-nél szélesebb utcában közművek függvényében lehetőleg kétoldali, 16,0 m-nél szélesebb utcákban kétoldali fasorral kell kialakítani.
(3) A telkeken belüli zöldfelületekre az adott területfelhasználási övezet előírásai vonatkoznak.
(4) Az utcafásítás csak egységes megjelenést biztosító és a tájjelleghez igazodó fafajokkal valósítandó meg.
31. § KÖRNYEZETVÉDELEM, TÁJKÉP VÉDELME
(1)27
(2)28
(3)29
(4)30
(5)31
(6)32
(7)33
(8)34
(9)35
(10)36
32. § KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG VÉDELME
(1)39
(2)40
(3) A település értékeinek megőrzésének érdekében helyi egyedi védelmet élvez:
33. § SAJÁTOS JOGINTÉZMÉNY
(1) A község az 1997. évi LXXVIII. tv. 29. §(4) bekezdése alapján az alábbi sajátos jogintézmény alkalmazását rendeli el:
34. § Bányászat
35. § ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
(1)41
(2) A rendelet mellékletei:
1. melléklet
2. melléklet
3. melléklet
4. melléklet
5. melléklet
6. melléklet
7. melléklet
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti a 8/2017. (V.26.) önkormányzati rendelet 3. §-a alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti a 3/2021. (II.12.) önkormányzati rendelet 2. § (2) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti a 3/2016. (II.29.) önkormányzati rendelet 9. § c) pontja alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Módosította a 3/2016. (II.29.) önkormányzati rendelet 5. §-a.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti a 3/2016. (II.29.) önkormányzati rendelet 9. § g) pontja alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Hatályát veszti az 1/2017. (I.20.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdése alapján.
Módosította a 8/2017. (V.26.) önkormányzati rendelet 2. §-a.