Mátraterenye Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (VI.9.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

Hatályos: 2023. 03. 30- 2023. 09. 21

Mátraterenye Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (VI. 9.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

2023.03.30.

Mátraterenye Község Polgármestere az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében a Magyarország Kormánya által a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I.29.) Korm. rendelet 1. §-ában kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében meghatározott jogkörben eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátások rendjéről szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában, valamint 92. § (1)-(2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8.a. pontjában foglalt feladatkörében eljárva a helyi szociális ellátásokról a képviselő-testület feladat- és hatáskörét gyakorolva, a képviselő-testület tagjaival egyeztetve, a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet célja

1. § A rendelet célja, hogy a rászorultak szociális biztonságának megteremtése, megőrzése érdekében a szociális igazgatásról és szociális ellátások rendjéről szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) foglalt kötelezettségek mellett, az önkormányzat teherbíró képességének figyelembevételével meghatározza az egyes szociális ellátások formáit, igénybevételének feltételeit, valamint a jogosultság érvényesítésének garanciáit.

2. A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet – az étkeztetés kivételével – kiterjed a Szoctv. 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre, a Szoctv. 6-7. §-aiban meghatározott illetékességi szabályok alapján.

(2) Az étkeztetés térítési díját szabályozó rendelkezések és a házi segítségnyújtásra vonatkozó rendelkezések kiterjednek a Mátrai Önkormányzati Társulás szociális étkeztetésre és házi segítségnyújtásra vonatkozó működési területére.

II. Fejezet

Részletes rendelkezések

3. Eljárási rendelkezések

3. § (1) Az e rendeletben meghatározott szociális feladat- és hatáskörök gyakorlásának módját Mátraterenye Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 13/2019 (XII.19.) rendeletének hatáskör átruházásáról szóló 1. melléklete tartalmazza.

(2) Az ellátások megállapítása iránti kérelem az erre rendszeresített formanyomtatványon és a szükséges mellékletek csatolásával az alábbiak szerint nyújtható be:

a) pénzbeli és természetben nyújtott ellátások esetében a Mátraterenyei Közös Önkormányzati Hivatalnál (továbbiakban: önkormányzati hivatal),

b) személyes gondoskodást nyújtó ellátások iránti kérelem – az étkeztetés és házi segítségnyújtás kivételével – a Bátonyterenyei Kistérség Szociális Központnál (3070 Bátonyterenye Molnár Sándor út 1-3.),

c) étkeztetés és házi segítségnyújtás iránti kérelem a Mátrai Önkormányzati Társulás munkaszervezeti feladatait ellátó Önkormányzati Hivatalnál.

(3) A pénzben és természetben nyújtott ellátások és az étkeztetés, valamint a házi segítségnyújtás iránti kérelem igényléséhez szükséges és törvénnyel, kormányrendelettel, illetve miniszteri rendelettel nem szabályozott kötelező iratmintákat az e rendelet 1–6. mellékletei tartalmazzák.

(4) A települési támogatással kapcsolatos eljárás során a Szoctv., valamint az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvényt (továbbiakban: Ákr.) illetve e fejezet eljárási szabályait kell alkalmazni.

(5) Az egyszeri pénzügyi támogatást - ha törvény vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik - nyolc napon belül kell kifizetni.

(6) Ha a kérelmező egyedül élő börtönből szabadult személy, a települési támogatás iránti kérelmét három napon belül kell elbírálni, a megállapított támogatást pedig egy munkanapon belül kell kifizetni.

(7) A pénzbeli támogatást a támogatott kérelmének megfelelően házipénztárból, vagy átutalással kell teljesíteni.

III. Fejezet

Szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások

4. Települési támogatás

4. § A települési támogatás célja szerint lehet

a) lakásfenntartási támogatás

b) temetési támogatás

c) rendkívüli települési támogatás

5. Lakásfenntartási támogatás

5. § (1) Lakásfenntartási támogatásban részesülhet

a)1 az a családban élő személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem a szociális vetítési alap legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg,

b)2 az az egyedül élő személy, akinek a havi jövedelme a szociális vetítési alap legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg.

(2) A havi lakásfenntartási támogatás összege négyezer forint.

6. § (1) A lakásfenntartási támogatást a polgármester természetbeni juttatásként nyújtja a közszolgáltatóhoz, illetve a lakástulajdonoshoz történő átutalással.

(2) A lakásfenntartási támogatás terhére kifizetendő közszolgáltatási díjak a kérelmező nyilatkozata alapján:

a) lakbér,

b) vezetékes földgázszolgáltató díja, ezen belül:

ba) tárgyhavi számlák kiegyenlítése,

bb) felhalmozott számlák kiegyenlítése

c) közüzemi vízfogyasztás és csatornaszolgáltatás díja,

d) villamos energia díja, ezen belül:

da) tárgyhavi számlák kiegyenlítése,

db) felhalmozott számlák kiegyenlítése

dc) előre fizetős mérő feltöltése

e) önkormányzati lakásvásárlás törlesztésének támogatása

(3) A lakásfenntartási támogatást egy háztartásra csak egy személy igényelheti, függetlenül az ott élő családok számától.

(4) A lakásfenntartási támogatás iránti kérelem az év folyamán bármikor benyújtható. A jogosultság megállapítása a véglegessé váló döntés esetén a jogosultság a kérelem benyújtásától esedékes egy éves időszakra.

(5) Az egy főre jutó havi jövedelem igazolására a kérelemhez jövedelemigazolásokat kell csatolni. Amennyiben a kérelmező vagy a vele egy háztartásban élő személy jövedelemmel nem rendelkezik, az erről szóló nyilatkozatot és az állami foglalkoztatási szerv igazolását, hogy nyilvántartásukban álláskeresőként szerepel a kérelemhez kell csatolni.

(6) A támogatás csak az életvitelszerűen lakott ingatlanra igényelhető.

(7) A lakásfenntartási települési támogatás természetbeni nyújtásból eredő, szolgáltatónál keletkezett túlfizetés az ügyfél számára készpénzben kifizethető.

(8) A lakásfenntartási támogatás iránti kérelem formanyomtatványát jelen rendelet 1. melléklete tartalmazza.

6. Temetési támogatás

7. § (1) Temetési támogatás állapítható meg annak az eltemettetésre köteles személynek, akinek a lakóhelye az önkormányzat illetékességi területén van.

(2) A temetési támogatás további feltétele

a) a temetésre köteles személy a hozzátartozója eltemettetéséről gondoskodott és azt a nevére kiállított számlával igazolja,

b) a kérelmező a támogatás iránti igényét a rendelet 2. melléklete szerinti formában nyújtja be és a kérelemben foglalt nyilatkozatokat megteszi.

(3)3 A temetési támogatás összegére az jogosult akinek egyedül élő esetén, vagy a családban az 1 főre számított családi jövedelemhatár nem haladhatja meg a szociális vetítési alap legkisebb összegének 600%-át.

(4) Temetési támogatásként a temetési költségektől függetlenül maximum ötvenezer forint adható.

(5) A temetési támogatásról – átruházott hatáskörben - a polgármester dönt.

7. Köztemetés

8. § (1)4 A polgármester – átruházott hatáskörben a Szoctv. 48. § (3) bekezdés b.) pontjában meghatározott, köztemetéssel kapcsolatos megtérítési kötelezettség alól mentesíti az eltemettetőt, ha a családjában az egy főre jutó családi jövedelemhatár a szociális vetítési alap legkisebb összegének 70 %-át nem haladja meg és legalább két kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik.

(2) A köztemetés összegét jelen rendelet 7. melléklete tartalmazza.

8. Rendkívüli települési támogatás

9. § (1) Az önkormányzat a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatást nyújt. A polgármester rendkívüli települési támogatást állapít meg azoknak a személyeknek, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások – így különösen

a) betegséghez,

b) halálesethez,

c) elemi kár elhárításához,

d) a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához,

e) iskoláztatáshoz,

f) óvodáztatáshoz,

g) a gyermek fogadásának előkészítéséhez,

h) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz,

i) a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások csökkentéséhez vagy

j) a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.

(2) Rendkívüli települési támogatás adható:

a) krízis támogatásként,

b) eseti támogatásként.

(3) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelem formanyomtatványát jelen rendelet 3. és 4. mellékletei tartalmazzák.

10. § (1) A polgármester a krízis helyzetbe került jogosult részére pénzbeli támogatást nyújt.

(2) A krízishelyzetbe került személy támogatásának összegéről a polgármester az adott élethelyzet körülményeit figyelembe véve dönt.

(3) Krízishelyzetnek kell tekinteni különösen:

a) egészségi állapotát érintő, hosszan tartó súlyos betegség, kórházi tartózkodás, műtét,

b) hosszan tartó, legalább 5 hónapja fennálló munkanélküliség és kérelmező a munkaügyi szerv által nyilvántartott,

c) elemi kár bekövetkezése,

d) ha a kérelmező olyan előre nem látható, nem várt és általa el nem hárítható élethelyzetbe került, amely a saját és családja megélhetési körülményeit nagymértékben veszélyezteti, ellehetetleníti.

11. § (1)5 Az önkormányzat évente legfeljebb négy alkalommal, negyedévente egyszer, alkalmanként maximum ötezer forintos összegben eseti támogatást állapíthat meg annak a személynek, akinek a családjában az egy főre számított családi jövedelemhatár nem haladja meg a szociális vetítési alap legkisebb összegének 130%-át, a rendelet 9. § (1) bekezdésben felsorolt többletkiadások csökkentéséhez.

(2) Az eseti támogatás jogosultságának fennállásáról a kérelmező a kérelemben nyilatkozik, a nyilatkozatban foglaltak valóságát az önkormányzat ellenőrizheti. A jövedelmet jövedelemnyilatkozattal kell igazolni. Amennyiben a kérelmező vagy a vele egy háztartásban élő személy jövedelemmel nem rendelkezik, az erről szóló nyilatkozatot és az állami foglalkoztatási szerv igazolását, hogy nyilvántartásukban álláskeresőként szerepel a kérelemhez kell csatolni.

IV. Fejezet

Szociális szolgáltatások

9. Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások

12. § A Mátrai Önkormányzat Társulás útján az önkormányzat által biztosított alapellátási formák :

a) étkeztetés

b) házi segítségnyújtás

c) családsegítés

13. § Az önkormányzat az étkeztetést, a házi segítségnyújtást és a családsegítést a Mátrai Önkormányzati Társulás útján biztosítja.

10. Étkeztetés

14. § (1) Szociálisan rászorultnak minősül:

a) kora miatt aki a 65. életévét betöltötte.

b) egészségi állapota miatt, aki

ba) átmeneti, vagy tartós betegsége miatt legalább a napi egyszeri meleg étkezését nem tudja megoldani,

bb) fogyatékos, pszichiátriai beteg, szenvedélybeteg,

bc) hajléktalan.

(2) A Szoctv. 62. §. (1) bekezdése szerinti jogosultsági feltételeket a kérelem benyújtásával együtt kell igazolni:

a) az (1) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt a személyi adatok igazolására szolgáló okirattal, hatósági nyilvántartással,

b) az (1) bekezdés ba) és bb) pontjában foglalt feltételt orvosi-, egészségügyi intézmény igazolásával,

c) az (1) bekezdés bc) pontjában foglalt feltételt az ügyfél nyilatkozatával.

(3) A kérelem a rendelet 3. § (2) bekezdés c) pontja szerint nyújtható be.

(4) Az ellátást

a) külön eljárás nélkül kell biztosítani az (1) bekezdés b.) pontja szerinti rászoruló esetében,

b) külön eljárás keretében kell biztosítani az (1) bekezdés a.) pontja szerinti rászoruló esetében.

(5) Az ellátás megszűnik

a) a jogosult halálával,

b) határozott idő lejártával,

c) az ellátás felmondásával.

(6) A fenntartó felmondja és megszünteti az ellátást, ha a térítési díj fizetésére kötelezett a térítési díj fizetési kötelezettségét az erre irányuló felszólítás követő 8 napon belül sem teljesíti.

(7) Az étkezés igénybevétele iránti kérelem formanyomtatványát jelen rendelet 5. melléklete tartalmazza.

15. § (1) A külön eljárásban biztosított étkeztetés esetén az ellátás biztosításáról szóló döntést a Társulás Társulási Tanácsa hozza meg, az ellátásról szóló megállapodást a Társulás elnöke köti meg.

(2) A külön eljárás nélkül biztosított étkeztetés esetén a Társulási Tanács döntése nélkül, a Társulás elnöke ellátásról szóló megállapodást köt.

(3) Az ellátás megszüntetéséről a Társulás Társulási Tanácsa akkor határoz, ha az ellátás megszüntetésére a térítési díj fizetési kötelezettség elmulasztása miatt kerül sor. Egyéb esetben az ellátás megszüntetésére a megállapodás megszűnése, illetve megszüntetése alapján kerül sor.

16. § (1) Az étkeztetésért – a jogszabályban rögzített mentesség kivételével - 8. mellékletben foglalt intézményi térítési díj alapján megállapított személyi térítési díjat kell fizetni.

(2) A személyi térítési díj megfizetéséhez a Társulás tagönkormányzatai saját hatáskörben támogatást nyújthatnak az ellátott részére kiállított számlában foglalt díj egy részének, vagy egészének átvállalásával.

11. Házi segítségnyújtás

17. § (1) A kérelem a rendelet 3. § (2) bekezdés c) pontja szerint nyújtható be.

(2) Az ellátást külön eljárás nélkül kell biztosítani, ha a kérelmező állapota, helyzete, a jogszabályban foglalt feltételeknek megfelel. A külön eljárás nélkül biztosított házi segítség nyújtás esetén a Társulási Tanács döntése nélkül a Társulás elnöke ellátásról szóló megállapodást köt.

(3) Ha a kérelmező állapota, helyzete a jogszabályban meghatározott feltételeknek nem felel meg, külön eljárásban a Társulási Tanács dönt a kérelem elutasításáról.

(4) Az ellátás megszűnik

a) a jogosult halálával,

b) határozott idő lejártával,

c) az ellátás felmondásával,

d) ha az ellátás szünetelése a hat hónapot meghaladja.

(5) A fenntartó felmondja és megszünteti az ellátást, ha a térítési díj fizetésére kötelezett a térítési díj fizetési kötelezettségét az erre irányuló felszólítást követő nyolc napon belül sem teljesíti.

(6) Az ellátás megszüntetéséről a Társulás Társulási Tanácsa akkor határoz, ha az ellátás megszüntetésére a térítési díj fizetési kötelezettség elmulasztása miatt kerül sor. Egyéb esetben az ellátás megszüntetésére a megállapodás megszűnése, illetve megszüntetése alapján kerül sor.

(7) A házi segítségnyújtás iránti kérelem formanyomtatványát jelen rendelet 6. melléklete tartalmazza.

18. § (1) A házi segítségnyújtásért - a jogszabályban rögzített mentesség kivételével – a 9. mellékletben foglalt intézményi térítési díj alapján megállapított személyi térítési díjat kell fizetni.

(2) A személyi térítési díj megfizetéséhez a Társulás tagönkormányzatai saját hatáskörben támogatást nyújthatnak az ellátott részére kiállított számlában foglalt díj egy részének vagy egészének átvállalásával.

12. Családsegítés

19. § (1) A családsegítés feladatainak ellátására a Mátrai Önkormányzati Társulás keretében család- és gyermekjóléti szolgálat működik.

(2) A családsegítés részletes szabályait a Társulási Megállapodás és a Mátrai Önkormányzati Társulás Család- és Gyermekjóléti Szolgálat Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza.

V. Fejezet

Záró rendelkezések

20. §6

21. § Ez a rendelet 2021. június 10-én lép hatályba.

1

Az 5. § (1) bekezdés a) pontja a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

Az 5. § (1) bekezdés b) pontja a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 7. § (3) bekezdése a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 8. § (1) bekezdése a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

5

A 11. § (1) bekezdése a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

6

A 20. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

7

Az 1. melléklet a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 5. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

8

A 2. melléklet a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 5. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

9

A 4. melléklet a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 16.) önkormányzati rendelete 5. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.

10

A 9. melléklet a Mátraterenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 29.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.