JÁSZJÁKÓHALMA KÖZSÉG KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 7/2001(VI.21.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE
a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról
Hatályos: 2001. 07. 01JÁSZJÁKÓHALMA KÖZSÉG KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 7/2001(VI.21.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE
a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról
Hatályos: 2001. 07. 01
Jászjákóhalma község képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, az 1995. évi LII. tv. 2 §, és a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (Hgtv.) 23.§-ában kapott felhatalmazás alapján Jászjákóhalma község tiszta, esztétikus képének, valamint a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, fenntartása és védelme érdekében, a helyi körülményeket figyelembe véve, az alábbi rendeletet alkotja.
I. Fejezet
Általános rendelkezések
1. §
(1) „A rendelet célja az emberi egészség védelme, a természeti és az épített környezet megóvása, a fenntartható fejlődés biztosítása és a környezettudatos magatartás kialakítása; a természeti erőforrásokkal való takarékoskodás, a környezet hulladék által okozott terhelésének csökkentése, a képződő hulladék mennyiségének és veszélyességének mérséklése; a fel nem használható hulladék környezetkímélő ártalmatlanítása.
(2)A rendelet célja továbbá a község köztisztaságával, települési szilárd és folyékony hulladékkal, illetve az állati hulladék kezelésével, valamint a zöldterület és parkfenntartással kapcsolatos helyi szabályok megállapítása.”
(3) A köztisztaság és a települési környezet fenntartása elsôrendû közegészségügyi érdek, ezért ennek elômozdításában mindenki köteles hathatósan közremûködni, a szennyezôdést, fertôzést eredményezô tevékenységtôl, illetôleg magatartástól tartózkodni.
(4) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosának, használójának (haszonélvezôjének, másnak a használatában lévô ingatlanok tisztántartásáról pedig a használati joggal rendelkezô bérlônek) kell gondoskodni.
(5) A település egész területén a szervezett szemétszállításról az önkormányzat gondoskodik a szolgáltatóval kötött szerzõdés alapján, mint kommunális hulladék elszállító útján.
2. §
„2.§.(1)A rendelet területi hatálya Jászjákóhalma község közigazgatási területére terjed ki az alábbiak szerint:
a.)A kötelező közszolgáltatások biztosítása rendszeres begyűjtéssel, Jászjákóhalma belterületére vonatkozik.
b.)Az egyéb külterületi ingatlanoknál a hulladékszállítás egyedi beszállítással történik a tulajdonos részéről.
(2)A rendelet személyi hatálya kiterjed valamennyi ingatlan tulajdonosára, birtokosára vagy használójára (továbbiakban: tulajdonos) függetlenül attól, hogy a tulajdonos természetes vagy jogi személy, illetve nem jogi személyiségű gazdasági társaság.
(3)A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a települési hulladékra, folyékony hulladékra és az állati hulladékra.
(4)A rendelet hatálya nem terjed ki a veszélyes és radioaktív hulladékokra. A települési hulladékba veszélyes és radioaktív hulladék nem helyezhető.”
II. Fejezet
Az ingatlanok és közterületek tisztántartása
3. §
(1) A község területén lévô ingatlanok tisztántartásáról az ingatlanok tulajdonosai, tényleges használói kötelesek gondoskodni, továbbá kötelességük, hogy ingatlanukat megmûveljék, rendben tartsák, gyomtól, gaztól, PARLAGFÛtõl megtisztítsák.
(2) Az önkormányzati tulajdonú közterületek szervezett, rendszeres tisztántartásáról, portalanításáról, általános jellegû takarításáról, síkosság-mentesítésérôl, a szilárd burkolatú utak tisztántartásáról, - azon területek kivételével, amelyekre vonatkozóan az ingatlanok tulajdonosainak, illetve használóinak van ilyen irányú kötelezettsége -, szeméttárolók kihelyezésérôl, ürítésérôl az önkormányzat a polgármesteri hivatal útján gondoskodik.
(3) Magánszemélyek, jogi személyek, jogi személyiséggel rendelkezô egyéb szervezetek tevékenysége következtében közterületen keletkezett szennyezôdés megszüntetése, a szennyezôdést okozó szerv, illetve személy feladata.
(4) Köztisztasági szempontból járdának minôsül az a gyalogos közlekedésre rendelt kiépített és kiépítetlen útterület, amely az ingatlan telekhatárától az úttest széléig (szegélyéig) terjed.
(5) Az ingatlan tulajdonosa (kezelõje, használója) köteles az ingatlanát érintõ járdát, gyalogátjárót megtisztítani, a járda és az út közötti területet, az úttestet annak felezõvonaláig tisztántartani.
(6) Intézmények, kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységek és más elárusítóhelyek elôtti járdaszakaszt a
tényleges használónak kell tisztántartani függetlenül attól, hogy a szemét üzleti tevékenységbôl
származik-e.
Ha a járdaszegély és az ingatlan határvonala közé beépítetlen területsáv esik, azt az ingatlan tulajdo-
nosa (használó, kezelõ) köteles tisztántartani.
Saroktelken a telek tulajdonosa (kezelõje, használója) köteles az átjáróban lévõ járdát tisztántartani a
keresztezett út középvonaláig.
Az ingatlan tulajdonosa (kezelõ, használó) szükséglet szerint köteles az ingatlana elõtti járdaszakaszt portalanítani, hótól, jégtõl megtisztítani, síkosságmentesítésérõl gondoskodni. Ennek elmulasztása esetén a Polgármesteri Hivatal a munkálatok elvégzését az ingatlantulajdonos részére elrendelheti.
(10) A tényleges használó, illetve a tulajdonos kötelessége a járda és út mellett növő gaz kiirtása, a járdára és útra kinyúló ágak és bokrok megfelelő nyesése, valamint az ezekkel összefüggő növényzet rendszeres, illetve szükség szerinti oly módon való kezelése, hogy azok mások testi épségét és tulajdonát ne veszélyeztessék és ne károsítsák, valamint a közlekedést ne zavarják.
(11) Ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát a szükséghez képest naponként többször fel kell hinteni.
A felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (homok, hamu, fûrészpor, kôporliszt) kell használni.
E célra tüzelés után visszamaradt darabos, sérülést okozó anyagot használni nem szabad.
A szóróanyag beszerzésérôl a tisztántartásra kötelezettnek kell gondoskodni.
(12) A járda és a közút síkosság-mentesítését a tisztántartásra kötelezettnek úgy kell elvégezni, hogy abból ne származzon baleset.
4. §
(1) A közterületen lévô (kialakított, kialakítandó) árkok, nyitott csatornák, folyókák, átereszek tisztántartása, a csapadékvíz akadálytalan elfolyásának biztosítása – az ingatlan elôtti szakaszra terjedôen – az ingatlan tényleges használójának, illetve tulajdonosának kötelessége.
(2) Jármûbehajtók átereszeinek építése, jókarban és tisztántartása minden esetben az ingatlan használójának, illetve tulajdonosának kötelessége.
(3) Az ingatlanon keletkezô csapadékvíz saját területen történô elhelyezésérôl, illetôleg kiépített csapadékcsatorna esetén az abba történô bevezetésérôl – elôzetes bejelentés alapján – az ingatlan tulajdonosa gondoskodik.
(4) A csapadékelvezetô árokba szennyezett (olajos, vegyszeres, emésztõbõl kiemelt stb.) vizet bevezetni tilos!
Eldugulás vagy rongálódás okozására alkalmas anyagot (szemetet, iszapot, papírt, törmeléket, tûz- és robbanásveszélyes anyagot) a csapadékvíz-elvezetô árokba szórni, beleönteni, beleseperni, vagy bevezetni tilos!
5. §
(1) Építési területen és az építkezés közvetlen környékén (az építkezés elôtti területen) az építést végzô kivitelezônek kell biztosítani a tisztaságot.
(2) Beruházások esetén a birtokbavételtôl a kivitelezés megkezdéséig a beruházónak (bonyolítónak), ezt követôen a kivitelezés befejezéséig a kivitelezônek kell gondoskodni az általa elfoglalt terület tisztántartásáról.
(3) Építésnél, bontásnál vagy tatarozásnál a munkálatokat úgy kell végezni, az építési és bontási anyagokat, a kiásott földet úgy kell tárolni, hogy az elhelyezés helyéről szennyezés hátramaradása nélkül eltávolítható legyen .”
(4) a. ) Közterületen építési, bontási anyagot elhelyezni, illetve egyéb célra igénybe venni –csak indokolt esetben és az eredeti állapot helyreállítási kötelezettsége mellett – a polgármester által kiadott közterület-használati engedélyben meghatározott területen, az engedélyben meghatározott módon és időtartamig szabad tárolni.
Magánterületen engedély nem szükséges, de csak olyan anyagot szabad tárolni, amely közegészségügyi szempontból veszélytelen.”
b. ) Nem kell közterület-használati díjat fizetni a településen engedéllyel rendelkező javító-szolgáltató tevékenységet gyakorlóknak a közterületen tárolt gépjárművekre vonatkozóan, ha ennek időtartama a 2 hetet nem haladja meg. Minden további napra az 5. sz. melléklet 3. pontjában meghatározott díjtétel fizetendő.”
(5) Közterületen bárminemû burkolat (úttest, járda stb.) felbontása csak a jegyzô, az országos közúthálózatba tartozó utak tekintetében a közút kezelôjének hozzájárulásával lehetséges.
(6) Amennyiben a munkálatok végzése során építési törmelék, illetve hulladékanyag keletkezik, úgy azt folyamatosan, legkésôbb a munka befejezésétôl számított 48 órán belül a kivitelezést végzô szervnek vagy személynek el kell szállítani, és a közterületet helyre kell állítani, illetôleg meg kell tisztítani.
(7) Tilos közútra, útpadkára, önkormányzati útra, padkára salakot, építési törmeléket, illetve szemetet szállítani és helyezni! Közterületre kihordott szemetet vagy építési törmeléket az érintett ingatlan tulajdonosa köteles felszólításra 24 órán belül saját költségén összetakarítani, illetve elszállítani.
6. §
(1) Közterületen szennyezô anyagot (szemetet, rongyot, egyéb hulladékot) csak olyan módon szabad szállítani, hogy a szállításból semmi ki ne hulljon, por és csepegés ne keletkezzen. Ha a szállítás közben a terület szennyezôdnék, a szennyezôdés elôidézôje köteles azt eltávolítani és a további szennyezôdés megakadályozásáról gondoskodni.
(2) Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál, a köz- vagy magánterület szennyezôdik, a szennyezôdés elôidézôjének azt a fel- vagy lerakás elvégzése után nyomban meg kell tisztítani.
7. §
(1) A község közterületén tilos jármûvet mosni, olajcserét vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyezôdést okoz.
Lakóházhoz tartozó udvarban ilyen munkákat úgy kell végezni, hogy a szennyezôdés közterületre ne kerüljön.
(2) A gondozott zöldterületre járművel ráhajtani, azon parkolni, azt bármi módon károsítani tilos!
8. §
(1) Közterületen hirdetményt, plakátot csak az e célra rendszeresített helyen szabad elhelyezni. Tilos az építményeket, kerítéseket, élôfákat bármilyen felirattal megrongálni. A közszemérmet és közízlést sértô feliratokat a tulajdonos 24 órán belül köteles saját költségén eltávolítani.
(2) Épületen (kapun, ablakon stb.) egyéb létesítményben lévô, idejét múlt hirdetményt az elhelyezô köteles eltávolítani, legkésôbb a hirdetményben szereplõ aktuális idõpontot követõ 3 napon belül, köteles továbbá az így keletkezett hulladék összegyûjtésérôl és elszállításáról is gondoskodni.
9. §
(1) A közterületek, a sportolás céljára szolgáló területek, valamint a kiránduló- és táborozó-helyek beszennyezése tilos!
A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése érdekében az említett területen szemetet, hulladékot (üveg, papír stb.), szennyezô vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni vagy eldobni tilos.
(2) Szemetet, hulladékot csak az arra a célra rendszeresített és felállított szeméttartóba lehet elhelyezni.
(3) Aki közterületet, kiránduló-helyeket, valamint az itt elhelyezett felszerelési, berendezési tárgyakat
beszennyezi, köteles annak megtisztításáról azonnal gondoskodni.
(4) Állati hullát, valamint olyan anyagot, amely a környék levegôjét szennyezi, az egészséget veszélyezteti, vagy élôsdiek részére táptalajt nyújthat, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni vagy elhagyni nem szabad. Köz- vagy magánterületet fekáliával (emberi ürülékkel) szennyezni tilos!
Az állattartással kapcsolatos köztisztasági feladatokról külön rendelet rendelkezik.
Elhullott állat tetemét a tulajdonos köteles haladéktalanul az állati hullák megsemmisítésével foglalkozó telepre, illetve dögkútba szállítani. Közúton történt állat elhullását – ha annak tulajdonosa ismeretlen – a polgármesteri hivatalnál azonnal be kell jelenteni, hogy az elszállításáról haladéktalanul intézkedhessen.
10. §
(1) Vállalkozói tevékenység ellátásához, magángazdálkodáshoz szükséges gépek, jármûvek tárolása közterületen tilos!
(2) Alkalmi jelleggel igénybe vett közterület és az azt körülvevô 10 méteres területsáv tisztántartása az alkalmi használó kötelessége.
Az árusításból keletkező hulladék gyűjtésére zárható edényt kell kihelyezni és azt saját költségen elszállítani.
11. §
(1) Az épület tulajdonosa gondoskodik arról, hogy az épület tetôzetérôl az esôvíz, hólé a járdára ne csorogjon.
(2) A település közigazgtási területén lévô, élô vízfolyásokba, belvízelvezetô árkokba tisztítatlan szennyvizet, trágyalevet levezetni, partjait szemét vagy egyéb hulladék lerakásával beszennyezni tilos!
12. §
(1) A járdáról letakarított jeget, havat a közút és a járda között úgy kell elhelyezni, hogy se a gyalogos, se a gépjármû forgalmat ne akadályozza.
(2) Tilos az összerakott hó elhelyezése:
– a gyalogos közlekedési útvonalon,
– az útkeresztezôdésben,
– az úttorkolatban,
– a kapubejárat elé, annak szélességében,
– a tömegközlekedésre szolgáló jármû megállóhelyénél, a jármû megállóhelye és a járda között,
– a közüzemi, szolgáltatási, felszerelési tárgyon és annak közérdekû létesítményein.
(3) A járdáról a havat, ha szükséges, naponta többször is hóesés után azonnal el kell takarítani.
III. Fejezet
A települési szilárd és folyékony hulladék kezelése, a köztisztasági szolgáltatás
13. §
.(1) Az Önkormányzat e rendelet 2.§.(1)bekezdésének a.) pontjában meghatározott területeken a települési szilárd hulladék összegyűjtését, elszállítását és ártalommentes elhelyezését szervezett helyi közszolgáltatás útján biztosítja.
(2) A külterületi ingatlanok tulajdonosai a települési szilárd hulladék elszállítását a kijelölt hulladéklerakóba saját maguk kötelesek végezni és azt az átvételi bizonylat megőrzésével igazolni.
(3) A 13.§.(1)bekezdésében jelölt közszolgáltatást az ingatlan-tulajdonosok az e rendeletben meghatározott módon kötelesek igénybe venni.
(4) A közszolgáltatásért, illetve az ártalmatlanító helyre kivitt szilárd települési hulladék elhelyezéséért a tulajdonos közszolgáltatási díjat köteles fizetni.
(5) Települési szilárd hulladékot, ezen belül települési háztartási hulladékot és egyéb szilárd hulladékot
csak az erre a célra megépített illetve kijelölt ártalmatlanító helyen, a vonatkozó üzemeltetési szabá-
lyok és előírások szigorú betartásával szabad elhelyezni.
(6) Kijelölt települési hulladéklerakó: a jásztelki regionális hulladéklerakó telep Jásztelek, hrsz.: 091/5,
fenntartója és üzemeltetője: REGIO-KOM Térségi Kommunális Szolgáltató Kft.
Jászjákóhalma közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi
közszolgáltatás teljesítésére, az önkormányzattal kötött szerződés alapján a Hgtv. 28. §-ban meghatá-
rozott tartalmi szempontokat figyelembe véve a Jászberényi BERÉNYKOM KFT. jogosult.
Települési folyékony hulladékot elhelyezni csak hatóságilag engedélyezett, erre a célra kialakított fogadó műtárgyon lehet. Jászjákóhalma község szippantott szennyvíz fogadója a Jászberény, Jásztelki úti 0298 hrsz-ú szennyvíztisztító telep, üzemeltetője a Jászvíz Kft.
a.)A településen keletkezett folyékony hulladék összegyűjtését, elszállítását, ártalommentes elhelyezését az önkormányzat helyi közszolgáltatás útján biztosítja.
b.)Települési folyékony hulladékot elhelyezni csak hatóságilag engedélyezett, erre a célra kialakított fogadóhelyen lehet. Jászjákóhalma Község szippantott szennyvízbefogadója a Jászárokszállás, Deák F. út 90. szám alatti szennyvízbefogadó telep, üzemeltetője: Vízközmű Jászárokszállás.
c.)A települési folyékony hulladék elszállítását az ingatlanokról eseti megrendelés alapján az önkormányzattal szerződéses kapcsolatban álló szállítóvállalkozó végzi a szabvány előírásnak megfelelő járművel.
d.) A települési folyékony hulladék, illetve a folyékony hulladékot szállító gépjármű tisztításakor keletkező szennyvíz hatóságilag engedélyezett helyen (jelen esetben Jászárokszállás szennyvíztisztító telep) kívüli elhelyezése (élővíz, használaton kívüli ásott kút, mély fekvésű terület stb.) tilos!”
e.)A közszolgáltatásért a 2. sz. melléklet szerinti díjat kell fizetni a szállítónak. A közszolgáltatási díj megfizetésének rendje: a folyékony hulladék elszállítása esetén a szállító által adott számla ellenében.”
f.)A települési folyékony hulladék elszállítását végző közszolgáltató megnevezését a 2. sz. melléklet tartalmazza.”
14. §
(1)a.)A kötelező szolgáltatás igénybevételével a tulajdonos és a szolgáltató között a Ptk. közüzemi szerződésekre vonatkozó szabályok szerint szerződéses jogviszony jön létre. Amennyiben a fogyasztó a szolgáltatás szolgáltató általi felajánlására nem válaszol, úgy a szerződés a 110 l-es űrméretű edényzetre nézve jön létre.
b.)A lakossági hulladékszállításra vonatkozó közszolgáltatási szerződés e rendelet alapján az ingatlan tulajdonjogának, vagy használati jogának megszerzésével, a szolgáltatóval között egyedi szerződéssel jön létre.
Gazdálkodó szervezetek és a szolgáltató között külön szerződést kell kötni.
Nem jön létre, illetve szünetel a szerződés, ha
a) az ingatlant nem használják, és azt a tényt a szolgáltatónak írásban bejelentik,
b) a tulajdonos időleges távollétét előzetesen írásban a szolgáltatónak bejelenti, és a bejelentés meg-
felel a tényeknek.
A bejelentés elmulasztása jogvesztő.
A lakossági hulladékszállítás kukás formában történik.
A szolgáltató a háztartási hulladék elszállítását az önkormányzattal kötött megállapodás szerinti gyakorisággal –hetente, minden pénteki napján reggel 07.00 órától – zártrendszerû kukásautóval végzi, az 1. sz. melléklet alapján.
(5) Lomtalanításra évi két alkalommal kerül sor a polgármesteri hivatal és a szolgáltatást végzô szerv között egyeztetett idôpontban, amelyrôl a lakosságot elôzetesen tájékoztatni kell.
(6) A szolgáltató az ingatlan tulajdonosával szemben a teljesítést csak jogszabályban illetve a jelen rendeletben meghatározott esetekben szüneteltetheti, illetôleg korlátozhatja.
A szolgáltató a rendszeres szemétszállításba bevont valamennyi ingatlantulajdonos tekintetében rendszeresen köteles teljesíteni.
(7) Ha a teljesítés a szolgáltató hibájából marad el, köteles a szemetet a következő munkanapon elszállítani.
15. §
(1)A tulajdonos köteles az ingatlanán keletkezett hulladékot gyűjteni, a szállításra jogosult hulladékkezelőnek átadni. Ennek során:
a.)Köteles gondoskodni választása szerint a 80 l-es, 110 l-es, 120 l-es szabvány hulladékgyűjtő edényzet, intézményeknél/gazdálkodó szervezeteknél igény esetén konténer, a szerződött edény térfogatát meghaladó mennyiség elhelyezésére szolgáló emblémás fóliazsák beszerzéséről.
b.)A háztartási hulladékot tartalmazó kukát, zsákot a szállítási napokon (átadási napokon) a közterületre (átadási hely) köteles a szolgáltató által megjelölt időpontig kihelyezni.
c.)Az e rendeletben meghatározott szabványos gyűjtőedényt használni.
d.)A kuka tisztántartásáról, fertőtlenítéséről gondoskodni.
e.)Amennyiben az edények tárolása közterületen történik, az edényt használó ingatlan tulajdonosa köteles a tárolóhely környékét rendben, tisztán tartani.”
(2) Szemetet felhalmozni nem szabad, azt a megadott háztartási hulladékszállítási napon elszállítás céljából a szolgáltatást végzô szerv rendelkezésére kell bocsátani.
(3) A gyûjtô edénybe nem szabad mérgezô, robbanó, folyékony vagy egyéb olyan anyagokat elhelyezni, amely veszélyezteti a szolgáltatást végzô dolgozók testi épségét és egészségét vagy a szállítójármûben rongálódást okozhat.
(4) Ha a szolgáltatást végzô szerv dolgozója azt észleli, hogy a gyûjtôedénybe vagy mûanyag zsákba olyan tárgyakat helyeztek el, amely nem minôsül szállítható szemétnek, valamint ha a nyesedék átmérôje a 2 cm-t, kötegelése a 70 x 40 cm-t meghaladja, annak szállítását megtagadhatja.
(5) A szolgáltatást végzô dolgozóknak a gyûjtôedények megrongálása nélkül kell a szemétszállítással kapcsolatos feladatokat ellátni.
16. §
(1) A szemétszállítási szolgáltatásért az igénybevevôk szolgáltatási díjat kötelesek fizetni.
(2) A szolgáltatás ellátásáért a szolgáltatót megilletô díjat a képviselô-testület állapítja meg, a szolgáltatást végzô vállalkozóval történt egyeztetést követôen.
(3) A szolgáltatási díj mértékét e rendelet 3. számú melléklete határozza meg, amelyet a tárgynegyedévet követő hó 15. napjáig köteles az ingatlantulajdonos a szolgáltató által megküldött készpénz-átutalási megbízáson befizetni.
(4) A képviselô-testület a szolgáltatási díjat évente felülvizsgálja. A szolgáltatási díj beszedését, valamint a szemétszállítással kapcsolatos ügyintézést a szolgáltató negyedéves ütemezéssel végzi.
(5) A díjhátralék behajtása – az eredménytelen fizetési felszólítást követően – a szállító kezdeményezésére közadók módjára történik a Hg. Tv. 26.§.(1)-(4) bekezdése alapján.
(6)A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatás igénybevételéről szóló szerződésben meg kell határozni a szerződést kötő feleket: a szolgáltatót és a megrendelő ingatlantulajdonost.
(7)A Szerződésben meg kell jelölni:
a.)a közszolgáltatás igénybevételének kezdő napját
b.)a teljesítés helyét,
c.)a megrendelő rendelkezésére álló gyűjtőedényt űrtartalom és darabszám szerint,
d.)az ürítési gyakoriságot és az ürítés idejét napok szerint,
e.)a megrendelő által meghatározott, az ingatlanon előreláthatólag keletkező hulladék mennyiségét, amelyre a közszolgáltatást a megrendelő igénybe veszi.
(8)A (7) bekezdés e.)pontjának alkalmazása során figyelembe kell venni az alábbi rendelkezéseket:
a.)Ha az ingatlantulajdonos a szolgáltató felé a valóságnak meg nem felelő mennyiséget vagy adatot közöl – ide értve az ingatlanon rendszeresen tartózkodó személyek számára vonatkozó adatot is – és ennek folytán az átadásra kerülő hulladék mennyisége rendszeresen meghaladja az átvett gyűjtőedények űrtartalmát, a szoláltató – az ingatlantulajdonos megkeresésével egyidejűleg jogosult a szerződés szerinti méretű (űrtartalmú) gyűjtőedényzetnél egy mérettel magasabb kategóriájú edényzet díjának megfelelő díjat érvényesíteni.
b.)A gyűjtőedényben elhelyezhető települési szilárd hulladék súlya:
- 80 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 20 kg,
- 110 (120) literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 30 kg.
17. §
(1) Az egyéb – nem háztartási szemét – összegyûjtésérôl és saját költségen történô elszállításáról annak kell gondoskodni, akinél az keletkezett.
(2) A szolgáltatási szerzôdésben meghatározott jogi személyekkel, jogi személyiséggel nem rendelkezô szervezetekkel az egyéb – nem háztartási – szemét elszállítására a szolgáltatást végzô szerv külön megállapodást köthet. Aki a szolgáltatást végzôvel szerzôdést nem köt, arra az önkormányzattal kötött megállapodás az irányadó.
(3) Az egyéb – nem háztartási – szemét gyûjtésére szolgáló tartályok beszerzése, javítása, pótlása, elhelyezése, tisztántartása és fertôtlenítése azt terheli, akinél a szemét keletkezik.
A vegyes (részben lakás, részben egyéb) célra szolgáló épületekben keletkezett egyéb – nem háztartási – szemét gyûjtésére szolgáló gyûjtôedényeket, mûanyag zsákokat általában a tulajdonos, használó által biztosított helyen, a háztartási szemétgyûjtô tartályokkal együtt kell elhelyezni.
Akinél rothadó vagy bûzös szemét, hulladék keletkezik, annak elszállításáról és megsemmisítésérôl haladéktalanul gondoskodni kell.
IV. Fejezet
Az avar és kerti hulladékok nyílttéri égetése
18. §
(1) Avart és kerti hulladékot csak jól kialakított tûzrakóhelyen és telken szabad égetni úgy, hogy az az emberi egészséget és a környezetet ne károsítsa, és az égetés hôsugárzása kárt ne okozzon.
(2) Az égetendô kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális, illetve ipari eredetû hulladékot (PVC, veszélyes hulladék).
(3) A szabadban tüzet gyújtani, tüzelôberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tûz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen.
(4) A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelôberendezést ôrizetlenül hagyni nem szabad, s veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani.
(5) A tüzelés, a tüzelôberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tûz terjedése megakadályozható, illetôleg a tûz eloltható.
(6) A kerti hulladék elszállítására a szervezett és meghirdetésre kerülô lomtalanítási akció is igénybe vehetô.
(7) A hatóságilag elrendelt általános tûzrakási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést.
19. §
A községgazdálkodási körbe tartozó parkfenntartási feladat magában foglalja a község területén lévô parkok, játszóterek, sorfák, sövények gondozását.
V. fejezet
Állati hulladék kezelése
(1)Az elhullott állatok tetemeinek elhelyezése az önkormányzat tulajdonában lévő dögkútba való szállítással biztosított.
(2)A magán háztartásban elhullott állatok tetemeinek kijelölt helyre történő beszállításáról a tulajdonos köteles gondoskodni. A kis- vagy nagyüzemi állattartó az elhullott állatait az önkormányzat befogadó nyilatkozata alapján szállíthatja a telepre. A beszállított állati hulladék ártalmatlanításáért az önkormányzattal kötött, szerződésben rögzített díjat köteles fizetni a fenntartó önkormányzatnak.
(3)A közterületen elhullott állatok tetemeinek elszállításáról – ha a tulajdonos ismeretlen – a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.
(4)A lakossági bejelentés alapján belterületről a kóbor kutyák befogása és megőrzése az önkormányzati szolgáltatói történő szerződés alapján történik.”
VI. Fejezet
A köztisztasági rendelkezések betartásának ellenôrzése
21. §
(1) A közszolgáltatással összefüggő személyes adatokat e rendeletben megjelölt közszolgáltató kezelheti és tarthatja nyilván.
(2) A személyes adatok körébe tartozó adatok:
A közszolgáltatást igénybe vevő neve, lakcíme, születési helye és ideje, anyja neve
(3) A közszolgáltató a (2) bekezdésben meghatározott adatokból csak a közszolgáltatási díjhátralék behajtása céljából a jegyző részére szolgáltathat adatot.”
VII. Fejezet
Záró rendelkezések
22. §
Ez a rendelet 2001. július 1-jén lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a település környezetvédelméről szóló többször módosított 12/1991. (XII.16.) számú önkormányzati rendelet I. fejezete, IV. fejezete, VI. fejezet 20. §-a, valamint a VIII. fejezet 24. § (4) bekezdésének a), b), c), d), e), f) és i) pontjai. Kihirdetésérôl a jegyzô gondoskodik.
Kelt: Jászjákóhalma Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2001. június 21-i ülésén.
Fodor István Ferenc Hunyadi László
polgármester jegyzõ