Balogunyom Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2008. (VII.3.) önkormányzati rendelete
a község helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről
Hatályos: 2022. 07. 21- 2023. 10. 03Balogunyom Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2008. (VII.3.) önkormányzati rendelete
a község helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről
Balogunyom Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 13. § (1) bekezdésben meghatározott feladatkörében eljárva, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 8. § (2) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró szervek véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. §
2. §
A TELEPÜLÉSRENDEZÉS SAJÁTOS HELYI ESZKÖZEI
Engedélyezési eljárás
3. §
4. §
5. §
A TERÜLETFELHASZNÁLÁS RENDSZERE
6. § Övezeti besorolások
(1) A szabályozási terv beépítésre szánt területeket határol le az alábbiak szerint:
a) Lakóterület, ezen belüli övezetek:
aa) Lke kertvárosias lakóövezet;
ab) Lf falusias lakóövezet;
ac) Vt településközponti vegyes terület;
b) Gazdasági terület, ezen belüli övezetek:
ba) Gk kereskedelmi, szolgáltató gazdasági terület;
bb) Gm mezőgazdasági jellegű gazdasági (major) terület
c) Különleges terület, ezen belüli övezetek:
ca) Kte köztemető területe
(2) A szabályozási terv beépítésre nem szánt területeket határol le az alábbiak szerint:
a) Közlekedési és közműterület, ezen belüli övezetek:
aa) K – útterület
b) Zöldterület, ezen belüli övezetek:
ba) Zk közpark, közösségi zöldfelület, fásított területe
bb) Zs sportpálya területe.
c) Erdőterület, ezen belüli övezetek:
ca) E gazdasági erdőterület
cb) Er galériaerdő rehabilitációs erdőterület
cc) Ev védett, illetve védő célú erdőterület
d) Mezőgazdasági terület, ezen belüli övezetek:
da) M általános mezőgazdasági terület
db) Mk kert, gyümölcsös terület
dc) Mgy gyepterület
dd) Mv korlátozott használatú mezőgazdasági védőterület
e) Vízgazdálkodási terület, ezen belüli övezetek:
ea) Vf patakok, árkok, vízfolyások területe
eb) Vv vízbázis, vízműterület.
A BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK ÉPÍTÉSI ELŐÍRÁSAI
7. § Telekalakítás, az építési övezetek lehatárolása, beépíthetősége
(1)
(2) Az övezeti előírásokat az általános előírásokkal együttesen kell alkalmazni.
(3)
(4) Azok a telkek, amelyek megfelelnek az övezeti előírásoknak, telekalakítás végrehajtása nélkül is beépíthetők.
(5) Azok a telkek, amelyeknek valamely mérete nem felel meg az övezeti előírásoknak, csak a jelölt telekalakítások végrehajtása után építhetők be.
(6)
(7) A község területén új nyúlványos telek nem alakítható ki.
(8)
8. § Beépítésre szánt területek általános előírásai
(1) Az építési telek terepszint alatti építményeinek, épületrészeinek alapterülete együttesen nem haladhatja meg a telek legnagyobb beépítettségére számított területérték felét.
(2) Lakó- és vegyes területek esetében a huzamos használatra szolgáló helyiségek padlóvonala minimum az útkorona magassága, a távlati fejlesztések figyelembe vételével.
(3) Minden lakás és üdülő önálló rendeltetési egység után egy személygépkocsi elhelyezését kell biztosítani”
9. § A kialakult esetekre vonatkozó rendelkezések
(1) Az építési övezeti, övezeti előírásoktól eltérően kialakult telekméretet, telekhasználatot vagy a már megvalósult épületet illetően bármely más, a követelményeknek meg nem felelő övezeti tényezőt, ha az jogszerűen vagy jóhiszeműen valósult meg a HÉSZ hatályba lépése előtt, továbbá ha annak megvalósítása érvényes építési engedély alapján folyamatban van, kialakultnak kell tekinteni. A kialakult, az előírásoknak meg nem felelő állapot fenntartható és folytatható a következő kikötésekkel:
a) Ha a beépítettség mértéke magasabb a megengedettnél, és ha az eltérés a korábbi előírások szerint alakult ki, akkor a telken a meglévő épület felújítható, de sem a beépítettség, sem az épület(ek) szintterülete, építménymagassága nem növelhető. (A tetőtér beépíthető, ezáltal a építménymagasság és a beépítettség megtartása mellett a szintterület növelése megengedhető). Ha az épület lebontásra kerül, a telket beépítetlen teleknek kell tekinteni és a HÉSZ előírásait kell alkalmazni.
b) Az elemi kár vagy baleset során megrongálódott, az előírásoknak meg nem felelő épület a káresetet követő egy éven belül az eredetivel azonos módon helyreállítható.
c) A HÉSZ hatálybalépését megelőzően kiadott érvényes építési engedély alapján megvalósuló, építés alatt lévő épületek a HÉSZ szabályai alól kivételt képeznek.
d) Ha a telek beépítési módja nem felel meg az építési övezeti előírásoknak, és az előírás szerinti beépítési mód a szomszédos telkeken kialakult állapot miatt új épület elhelyezésénél vagy meglévő átépítésénél nem érvényesíthető, beépítési mód az övezeti előírástól eltérhet. A telekre vonatkozó építési övezet egyéb előírásait be kell tartani.
e) Ha a meglévő épület építménymagassága nem felel meg az építési övezeti előírásoknak, a meglévő épület csak úgy bővíthető, ha annak építménymagassága nem növekszik, és a telekre vonatkozó építési övezet egyéb előírásai betarthatók. Ha a meglévő épület lebontásra kerül, a telket beépítetlen teleknek kell tekinteni és a rá vonatkozó övezet előírásait érvényesíteni kell.
INFRASTRUKTÚRÁLIS LÉTESÍTMÉNYEK ELŐÍRÁSAI
10. § ]
11. § ]
(1) Az ivóvíz hálózaton minimum 200 méterenként tűzcsapot kell elhelyezni.
(2) A parkolók felületéről indokolt esetben, de 20 gépkocsibeállást meghaladó parkolószám felett a csapadékvizeket csak homok- és olajfogón átvezetve lehet közcsatornába engedni.
(3) Falukép védelmi szempontból a villamos közép-kisfeszültségű és közvilágítási, valamint a kábeltelevízió hálózatokat - amennyiben műszaki okból az föld alá nem helyezhető - közös oszlopsorra kell elhelyezni.
(4) A község külterületén a közművezetékekek és a járulékos közműépítményeket úgy kell elhelyezni, hogy azok a tájba illőek legyenek. Az övezetben az új és felújítandó nagy-, közép- és kisfeszültségű vezetékeket földkábelben kell elhelyezni. A már meglévő légvezetékek kiváltásáról azok korszerűsítéskor, bővítésekor kell gondoskodni.
(5) A község belterületén trafóállomás csak mészhabarcsba rakott tégla építményben elhelyezve létesíthető. Köré három oldalról - a kezelhetőség megtartására ügyelve - fűzfa kiültetés telepítendő. Templom, imaház vagy egyéb liturgiába vont hely 250 méteres körzetében nagyfeszültségű légkábel nem létesíthető.
(6) A gázátadó állomások biztonsági övezete a létesítmény telkétől vízszintesen mért 15 m vagy az átadó borítható szerelvényeitől mért 26 m védőtávolság által kijelölt területek közül a nagyobb érték. A nagynyomású földgázvezeték biztonsági sávja a földgázvezeték tengelyétől mért 23-23 m.
(7) A középnyomású gázelosztó vezetékek védőtávolsága 5 - 5 m. A középnyomású földgázellátású területeken a nyomásszabályozókat az előkertben, lehetőleg a telekhatártól mért 1 m-en belül kell elhelyezni.
(8) Gáznyomás-szabályozó az épület utcai homlokzatán nem helyezhető el.
(9) Falukép védelmi szempontból távközlési hálózatokat lehetőleg földbe fektetve, vagy alépítménybe helyezve szabad létesíteni.
(10) Azokon a területeken, ahol a távközlési hálózatok műszaki okból föld felett létesülnek, a közvilágítási és a távközlési szabad vezetékeket közös oszlopsoron kell vezetni.
Egyes építményfajták sajátos követelményei
12. § Reklámfelületek kialakítása
(1)
(2) A lakosság általános tájékoztatását szolgáló útbaigazító tábla, térkép vagy más jelzés közterületen szabadon elhelyezhető. Kialakítása, anyaghasználata, formavilága a helyi hagyományokhoz alkalmazkodjon. Elhelyezése a táj- és településképet, utcaképet nem bonthatja meg, jogos érdeket nem sérthet, közforgalmat nem akadályozhat és a közbiztonságot nem veszélyeztetheti.
(3) A helyi termelő, szolgáltató, vendéglátó egységek tevékenységük hirdetésére saját ingatlanukon belül cégéreket, becsalogató táblákat, feliratokat (továbbiakban reklámot) helyezhetnek el, illetve más ingatlanon belül ilyeneket - a tulajdonos beleegyezésével - kialakíthatnak. Reklám csak kerítés, kapuzat, épület/építmény homlokzatának szerves (építészetileg megkomponált) részeként kerülhet kialakításra. Megvilágítása hideg színhőmérsékletű fényforrással (neon, halogén, lézer fény) nem engedélyezhető, vibráló, pulzáló fényjelenség nem alkalmazható.
(4) Közterület felett kifeszített, illetve épületre kihelyezett transzparens csak idegenforgalmi, tudományos, vallási, kultúrális, illetve nemzeti regionális és települési események alkalmából, ideiglenesen és meghatározott időre helyezhető el.
(5) Közparkban önálló reklámberendezés nem helyezhető el.
(6)
13. § ]
Ahol a szabályozási terv új szabályozási vonalat jelöl, az utcai kerítést az új szabályozási vonalon, vagy azon belül kell elhelyezni. A szabályozási vonal nem kötelező építési vonala a kerítésnek, az az előkertben – az illeszkedés szabályának figyelembe vételével – bárhol elhelyezhető.
14. § ]
Az épületek használatát kiegészítő funkciójú épületek (járműtároló, egyéb tároló építmények, kisipari vagy barkácsműhely, műterem, kiskereskedelmi üzlet, kazánház) csak az épülettel egy tömegben, ahhoz csatlakozóan építhető. Oldalhatáron álló beépítés esetén a kiegészítő funkciójú épület a fő funkciót hordozó épülettel azonos telekhatárra csatlakozó építési helyen belül építhető.
15. § ]
(1) A szabályozási terven szereplő övezeti jelek értelmezése során az első elem az építési övezeti besorolást, a második elem az övezeten belüli kategóriaszámot, míg a harmadik elem a kategórián belüli sorszámot jelenti.
(2) A falusias lakóterületre vonatkozó építési övezeti előírásokat a 3. melléklet tartalmazza.
(3) A kertvárosias lakóterületre vonatkozó építési övezeti előírásokat a 4. melléklet tartalmazza.
(4) A vegyes területre vonatkozó építési övezeti előírásokat az 5. melléklet tartalmazza.
(5) A különleges területre vonatkozó építési övezeti előírásokat a 6. melléklet tartalmazza.
(6) A gazdasági területre vonatkozó építési övezeti előírásokat a 7. melléklet tartalmazza.
BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT ÖVEZETEK ELŐÍRÁSAI
16. § ]
Közlekedési, közmű és egyéb beépítésre nem szánt területek előírásai
Általános közlekedési és közműterület
A zöldterület
Az erdőterület
Mezőgazdasági terület
Egyéb terület
A települési értékvédelem előírásai
17. § ]
(1) Az építési övezetekben elhelyezett épületek és építménye tömege és anyaghasználata tükrözze az épület (építmény) funkcióját, illeszkedjen a kialakult épített és természeti környezethez, tartsa tiszteletben a hagyományokat.
(2) Az építmények megközelítése, a járművek telken belüli elhelyezése, kerítés építés és terepalakítás tekintetében az OTÉK-ban foglaltak az irányadók. Ezen belül a lakó- és üdülőépületek, valamint azok melléképítményei az alábbi kikötésekkel létesíthetők:
a) magastető esetén 35°-60° hajlásszögű kerámiacserép héjalással, vagy
b) alacsony hajlásszögű tető 5°-10° hajlásszögű fémlemez vagy edzett üveg héjalással, vagy
c) zöldtető korlátozás nélküli hajlásszögben.
(3) Lakóterületen, vegyes területen, különleges területen és azok határától számított 800 m-en belül hírközlési és műsorszóró adó-vevő műtárgy nem helyezhető el. Egyéb területen a létesítés feltétele:
a) önálló építményként létesíthető,
b) közúti megközelítést biztosítani kell,
c) létesítését a terepadottságok kihasználásával, tájba illesztve, növényzettel takartan kell
megtervezni.
(4) Az építési övezetek zöldfelületei esetében a telekre vonatkozó zöldfelületi arányt biztosítani kell.
(5) Közterület jellegű szabadtéri sportpálya építése, korszerűsítése (kerítés, felszerelés) átalakítása, valamint játszótér létesítése, felszerelése csak kertépítészeti tervek alapján történhet.
(6) A község területén országosan kiemelt védelem alatt álló építmények, műemléki környezet, a természetileg védett terület, valamint a régészetileg nyilvántartott területek felsorolását az 1. függelék tartalmazza.
(7) A település igazgatási területén helyi jelentőségű védelemben részesülő építmények, illetve épületek a védelem mértékének megjelölésével:
1. Védendő középület (teljes védelem): polgármesteri hivatal épülete 478 hrsz,
2. Védendő lakóépület (utcai homlokzat, épülettömeg, stb.): 0117/7 vasúti őrház,183, 201/1, 293, 192, 347, 340, 383, 401, 414, 287, 426, 432, 168/2, 194, 239/3,416, 447, 410, 419, 420, 421, 431, hrsz.
18. § ]
(1) A vízfolyások természetes ártéri növényállománya helyi értékvédelemben részesül.
(2) A község területén szelektív hulladékgyűjtő elhelyezésére a 321/1 és a 116/1 hrsz-ú ingatlanok lettek kijelölve.
(3) Minden forrás természeti védelem alatt áll. A források 100 méteres környezete védő terület, építésre nem vehető igénybe. Kivételesen, a védőtávolságon belül is elhelyezhető a forrás használatával összefüggő kútház, esőbeálló, tájékoztatótábla, építmény.
19. § ]
A rendelet:
a) 1. melléklete Balogunyom község belterületi Szabályozási tervét,
b) 2. melléklete Balogunyom község külterületi Szabályozási tervét,
c) 3. melléklete a falusias lakóterületre vonatkozó építési övezeti előírásokat,
d) 4. melléklete a kertvárosias lakóterületre vonatkozó építési övezeti előírásokat,
e) 5. melléklete a vegyes területre vonatkozó építési övezeti előírásokat,
f) 6. melléklete a különleges területre vonatkozó építési övezeti előírásokat,
g) 7. melléklete a gazdasági területre vonatkozó építési övezeti előírásokat,
h) 8. melléklete a közlekedési és közmű területek kategorizálását, a biztosítandó építési területek szélességét tartalmazza.
Vegyes és zárórendelkezések
20. § ]
(1) E rendelet 2008. július 14. napján lép hatályba. Rendelkezéseit az I. fokú határozattal el nem bírált, folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendelet kihirdetésével egyidejűleg a 9/1997.(X.30.) és a 11/2000.(XII.30.) számú rendeletek hatályukat vesztik.
(3)
(4)
3. melléklet
4. melléklet
5. melléklet
6. melléklet
7. melléklet
8. melléklet
1. függelék
2. függelék
Az 1. melléklet a Balogunyom Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2022. (VII. 20.) önkormányzati rendelete 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. melléklet a Balogunyom Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2022. (VII. 20.) önkormányzati rendelete 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.