Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 47/2013.(XII.13.) önkormányzati rendelete
a közterület használatának szabályozásáról
Hatályos: 2023. 05. 27Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 47/2013.(XII.13.) önkormányzati rendelete
a közterület használatának szabályozásáról
Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában rögzített felhatalmazás alapján a közterület használatának szabályozásáról az alábbi rendeletet alkotja.
A RENDELET HATÁLYA
1. § (1) E rendelet területi hatálya Keszthely város közigazgatási területének valamennyi közterületére kiterjed.
(2) Közterület az önkormányzat tulajdonában lévő az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott földrészlet, valamint a földrészlet és építmény közhasználatra, illetve gyalogos forgalom részére átadott része.
(3) A rendelet személyi hatálya kiterjed minden olyan magán és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra, aki (amely) e rendeletben foglaltak szerint közterületet használ.
(4)12 Nem terjed ki a rendelet hatálya
a) a Vásárokról, piacokról szóló önkormányzati rendelet által szabályozott árusítói tevékenységekre.
b) A parkolás szabályozásról és a várakozás igénybevételének rendjéről szóló önkormányzati rendelet által szabályozott közterület-használat esetében.
c) a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvény hatálya alá tartozó rendezvények közterület használatára.
d) a törvényesen elismert egyházak és vallásfelekezetek körmeneteire
e) az Európai Parlament tagjai, az országgyűlési képviselő, a helyi önkormányzati képviselő és polgármester, valamint a helyi nemzetiségi önkormányzati képviselő választásokkal kapcsolatos hirdetési tevékenységre.
(5)34 E rendelet szabályait a reklámhordozókra és egyéb információs kiegészítő berendezések elhelyezésére Keszthely Város Önkormányzata a településkép védelméről szóló 22/2017. (XII.14.) önkormányzati rendeletében (továbbiakban: településképi rendelet) foglaltak figyelembe vételével kell alkalmazni.
(6)5 A közterületek felbontására és a közúton folyó munkákra vonatkozóan Keszthely Város Önkormányzata vonatkozó rendeletében foglaltak az irányadók.
A KÖZTERÜLET HASZNÁLATA
2. § (1) A közterületet rendeltetésének megfelelő célra – jogszabályok keretei között – bárki szabadon használhatja.
(2) Rendeltetéstől eltérő célú a közterület használata, ha a használat a közterület, vagy annak meghatározott része mások általi rendeltetésszerű igénybevételét az e rendeletben megfogalmazott módon akadályozza.
(3)6 A közterület rendeltetésétől eltérő használata (továbbiakban: közterület-használat) kérdésében Keszthely Város Önkormányzata – 4. §-ban meghatározott eseteket kivéve - önkormányzati hatósági hatáskörben hoz döntést, amely hatósági szerződés megkötése vagy hatósági határozat lehet.
A KÖZTERÜLET-HASZNÁLATI HATÓSÁGI SZERZŐDÉS7
A közterület-használat iránti kérelem8
3. §9 (1) A közterület-használati hozzájárulás iránti kérelmet kizárólag a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon, az abban felsorolt mellékletek csatolásával együtt lehet benyújtani. A formanyomtatványt elektronikus úton oly módon lehet benyújtani, hogy az aláírt formanyomtatványt és annak mellékleteit személyesen a polgármesteri hivatalban vagy az elektronikus levélhez csatolva küldik meg a formanyomtatványon megadott elektronikus levélcímre.
(2) A közterület-használati hozzájárulás iránti kérelmet – a közfeladat ellátására vonatkozó, a közfeladat ellátásához szükséges mértékű közterület-használati hozzájárulás iránti kérelem kivételével – legkésőbb a tervezett használat megkezdése előtt 15 nappal kell benyújtani.
(3) A közterület-használati ügy elbírálása során figyelembe kell venni a városképi, városarculati, városimázs, városrendezési, városfejlesztési, városrehabilitációs, műemlékvédelmi, közlekedési, környezetvédelmi, természetvédelmi, zajvédelmi, közrendi, közbiztonsági, közegészségügyi, köztisztasági, gazdaságszervezési, gazdaságfejlesztési, szociális, kereskedelmi, turisztikai és vagyongazdálkodási, vagyonhasznosítási, valamint közérdekre, közcélra vonatkozó szempontokat, az adott közterület-használattal kapcsolatos korábbi tapasztalatokat, lakossági jelzéseket.
Közterület-használati szerződés nélkül közterületen végezhető tevékenységek
4. § (1) Közterület-használati szerződés és díjfizetés nélkül végezhető nem rendeltetésszerű közterület-használati tevékenységek:
a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút (járda) területének elfoglalásához,
b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
c)10 a közterületen, illetve az alatt, vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
d) üzlethomlokzat, kirakatszekrény elhelyezéséhez, ha az a közterületbe 10 cm-en túl nem nyúlik be,
e)11 a tüzelőanyagok, (szervezett lim-lom akció) szilárd törmelék konténerek 72 órát meg nem haladó és a közlekedést nem zavaró tárolásához a közterületet használó felelősségére.
f) rendészeti szervek, a mentők, tűzoltók, továbbá vízügyi szolgálat létesítményei elhelyezéséhez.
g) saját beépítetlen telekrésszel nem rendelkező épületeknél, hulladékgyűjtő edény elhelyezéséhez.
(2) Közterület-használati szerződés nélkül, polgármester által kiadott tulajdonosi hozzájárulással, díjfizetés nélkül végezhető nem rendeltetésszerű közterület-használati tevékenységek:
a) az önkormányzat saját és intézményei beruházásában végzett építési, felújítási munkálatok,
b) az önkormányzat saját és intézményei szervezésében megtartott – elsősorban sport, kulturális és ifjúsági célú – rendezvények,
c) díszfa, dísznövény ültetése és elhelyezése, valamint utcabútorok pihenés céljából történő elhelyezése.
(3)12 Közterület-használati szerződés nélkül, polgármester által kiadott tulajdonosi hozzájárulással, díjfizetés mellett végezhető nem rendeltetésszerű közterület-használati tevékenységek:
a) tüzelőanyagok, (szervezett lim-lom akció) szilárd törmelék konténerek 72 órát meghaladó, a közlekedést nem zavaró tárolása,
b) építési munkával kapcsolatos állvány, építési terület, építőanyag, törmelék elhelyezése és 72 órát meghaladó, a közlekedést nem zavaró tárolása.
(4)13 A (2)-(3) bekezdések szerinti közterület-használatra irányuló kérelmet a 2 melléklet szerinti formanyomtatványon a használó a tevékenység megkezdése előtt legalább 5 nappal köteles benyújtani.
A közterület-használati szerződés alapján történő hasznosítás
5. § (1)14 A közterület rendeltetéstől eltérő használata az 1. mellékletben felsorolt esetekben az Önkormányzattal kötött közterület-használati szerződés megkötése után lehetséges. A közterület-használati szerződés határozott időtartamra, legfeljebb 5 évre köthető.
(2) Közterületet rendeltetéstől eltérő használatra – kivéve a 4. §-ban meghatározott eseteket - csak érvényes közterület-használati szerződés birtokában lehet igénybe venni. A közterület-használati szerződés eredeti példányát a tevékenységet folytató személy köteles a helyszínen magánál tartani és az ellenőrzésre jogosult személyek felhívására felmutatni.
(3)15 Amennyiben a közterület-használatról szóló hatósági szerződés az önkormányzat általi aláírásáról szóló értesítés kézbesítését követő 15 napon belül a kérelmező aláírásának hiánya miatt nem jön létre, az eljárás okafogyottá válik, megszüntetésre kerül.
A közterület-használatról szóló hatósági szerződés16
6. §17 (1) A közterület-használatról szóló hatósági szerződés megkötése a jelen rendeletben foglaltak figyelembevételével a polgármester hatáskörébe tartozik.
(2) A közterület-használatról szóló hatósági szerződés kötelező tartalma:
a) a jogosult nevét és lakóhelyének, vagy székhelyének, telephelyének címét;
b) a közterület-használat célját és időtartamát, vagy azt a feltételt, amelynek bekövetkeztéig a hozzájárulás érvényes;
c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és egyéb feltételeinek pontos meghatározását;
d) utalást arra, hogy a hozzájárulás csak a közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírások megvalósítása esetén érvényes;
e) a hozzájárulás megszűnése esetére az eredeti állapot kártalanítási igény nélküli helyreállításának kötelezettségét;
f) közterület-használati díj fizetési kötelezettség esetén a díj mértékét és megfizetésének módját, egyéb esetben a díjmentesség tényét;
g) a jogosultnak a közterületen végzett tevékenységében közreműködők (így különösen alvállalkozók, bérlők, üzemeltetők) nevét, továbbá lakcímét vagy székhelyét;
h) a közterület-használat jellegétől függően egyéb hatósági, szakhatósági előírásokról és kikötésekről szóló tájékoztatást, a városképi követelményeket, a környezetvédelmi, valamint a munka- és balesetvédelmi előírásokra történő utalást;
i) a közterület-használat időtartama alatt a szükséges állagmegóvási, karbantartási és tisztántartási kötelezettség előírását;
j) a közterület-használati hozzájárulás átengedésének tilalmát annak rögzítésével, hogy a közterület-használati hozzájárulás kizárólag a jogosult részére szól, azonban lehetősége van a közterület-használathoz közreműködőket igénybe venni, de a közterület-használat joga tovább nem ruházható;
k) a jogosult kötelezettségét a közterület-használati hozzájárulásában szereplő bármely adatában történő változás 15 napon belüli bejelentésére;
l) reklámhordozók és egyéb információs kiegészítő berendezések, megállítótábla elhelyezéséhez, fennmaradásához igényelt közterület-használat esetén a településképi bejelentési eljárás lefolytatása eredményeképp született megállapításokat;
m) azon kikötést, hogy amennyiben a közterület-használati szerződés hatálya alatt az igénybe vett négyzetméter tekintetében változás következik be, azt a használó köteles a díjfizetés igazolásával egyidejűleg a változást megelőzően 5 nappal bejelenteni, mely nem minősül a szerződés módosításának, de a bejelentés a szerződés elválaszthatatlan részét képezi,
n) a közterület-használat egyéb feltételeit.
(3) Közterület-használati szerződés nem köthető:
a) közúti űrszelvényen belüli területre, kivéve: építési munkák területe, sport-kulturális rendezvények és vásárok, valamint közúti jelzések láthatósága biztosítható és közútkezelői hozzájárulással rendelkezik., valamint járműforgalom elől elzárt közutak területére,
b) közúti szolgáltatást végző járművek elhelyezésére a város műemléki jelentőségű területein Balaton-parti zónában, lakótelepeken, kivéve: személyszállítási-szolgáltatás esetén.
c) ha a közterület-használati hozzájárulás iránti kérelmet hiányosan nyújtották be és a kérelmező az erre vonatkozó hiánypótlási felhívásnak sem tett eleget,
d) azzal, aki az Önkormányzat tulajdonában lévő közterület jogellenes közterület-használata miatt vele szemben kiszabott közigazgatási bírságot nem fizette meg;
e) annak, aki az Önkormányzat közterület-használati önkormányzati hatósági ügyében hozott végleges döntésben foglalt kötelezésnek nem tett eleget.
f) azzal, akinek az Önkormányzattal szemben köztartozása, vagy polgárjogi megállapodásból eredő egyéb tartozása van, a tartozások kiegyenlítéséig.
A közterület-használati díj
7. § (1)18 A közterület-használati díj a végzett tevékenységnek, a közterület-használat mértékének és időtartamának, valamint az igénybe vett közterület övezeti besorolásának alapul vételével kerül megállapításra. Az alkalmazandó nettó díjtételeket az 1. melléklet rögzíti.
(2) A díjszabás során alkalmazandó övezeti besorolások meghatározása:
a) A kiemelt övezet meghatározása: a Kossuth L. u. Sétáló utcai szakasza ( a Kossuth L. u. l. számú és 2. számú ingatlan északi telekhatárait összekötő egyenes, és a Fő tér 1. számú és Kossuth L. u. 35. számú ingatlanok déli határvonalait összekötő egyenes által határolt terület), a Fejér György utca a Kossuth L. utcától a Fejér Gy. u. 11. számú ingatlan nyugati határvonalának meghosszabbításáig, valamint a Kastély utcai közterületek, illetve a Fő tér teljes területe a Kossuth L. utca Sörház és Helikon utca metszésvonaláig.
b) I. övezet meghatározása: a Deák F. u., Kossuth L. u., Mártírok u., Park u. , Petőfi S. u. , Lovassy S. u. , Rákóczi tér, Szalasztó u. , Kastély u., Sopron u., Bástya u., Pál u., Georgikon u. területe és az általuk határolt területek. Balaton-parti terület: a vasútvonal a Balaton a Borbás V.sétány és a Sport Camping északi telekhatár vonalának meghosszabbítása által lehatárolt terület. Kivéve: a kiemelt övezet területe.
c)19 II. övezet meghatározása: Bercsényi u., Béri B. Á. u., Festetics u., Csárda u. a Vasútvonal, Nyárfa u., Tapolcai u., Martinovics u., Csapás u., Hévízi u., Pál u. területe és az általuk határolt területek és az általuk határolt területek. Kivéve: a kiemelt és az I. övezet területét.
d) III. övezet meghatározása: Az I. és II. övezethatárokon kívül eső területek.
8. § (1)20 Közterület-használati díj megfizetésének szabályozása:
a) Az 1 évre vagy azt meghaladó időtartamra kötött szerződés esetén a közterület-használati díj negyedéves részletekben fizetendő.
b) A közterület-használati díj havi részletekben is fizethető, amennyiben a havi közterület-használati díj mértéke eléri, vagy meghaladja a 10.000,- Ft + ÁFA összeget.
c) A szerződő felek a közterület-használati szerződés megkötésekor a közterület-használati díjnak az a.) és b.) pontban leírtaktól eltérő, nagyobb részletekben történő fizetésében is megállapodhatnak.
d) A vendéglátó-ipari előkertek esetében a felek – kivéve a június 1-jétől augusztus 31-éig terjedő időszakot - a közterület-használati díjnak félhavi részletekben történő fizetésében is megállapodhatnak.
e) Amennyiben az 1. számú melléklet szerinti díjszabás napi díjat állapít meg, a felek a közterület-használati díjnak az a.) és b.) pontban leírtaktól eltérő – a területhasználathoz igazodó – részletekben történő fizetésében is megállapodhatnak.
(1a) A használatba vevő köteles a közterület használatának megkezdését megelőzően az esedékes használati díjat a használatba adó költségvetési elszámolási számlájára befizetni. A közterület-használat megkezdésének elengedhetetlen feltétele a közterület-használati díj befizetése. A közterület használat díjának átutalásáról vagy befizetéséről szóló igazolást a használatba vevő köteles magánál tartani.
(2)2122
9. § Kiemelt jelentőséggel bíró, újonnan épített vagy felújított közterület és annak tartozékai igénybe vétele esetén, a használatba veendő közterület állagmegóvása érdekében a közterületet használatba adó jogosult a közterület-használati szerződésben – a terület mértékétől és a rendezvény jellegétől függően - legfeljebb 500.000,- Ft összeg erejéig a közterületet használatba vevő szerződő fél részére biztosíték fizetési kötelezettséget előírni. A biztosítékra vonatkozó szabályokat szerződő felek a közterület-használati szerződésben rögzítik.
10. § (1)23 A díjtételekből január 1 – május 31-ig, illetve szeptember 1 – december 31-ig 50 %-os díjmérséklést kell adni az 1. melléklet I., II., III. övezetére vonatkozó 15., 16., 20., 21. sorszámú és a kiemelt övezetekre vonatkozó 5., 6., 9., 10. sorszámú pontjaiban felsorolt tevékenységekre.
(1a)24 A zárt vendéglátó helyiséget üzemeltető vendéglátóipari előkertek esetében az (1) bekezdés szerinti díjmérséklésen túl november 1– március 31-ig a kiemelt övezetben további 30 % mértékű, a III. övezetben további 50 % mértékű díjmérséklést kell adni.
(2)25 Az alapdíjból 30 %-os díjmérséklést kell adni a Fejér Gy. utca vonatkozásában az 1. melléklet „kiemelt övezetének” 5., 6., 9., 10. sorszámú tevékenységekre, továbbá az alapdíjból 20 %-os díjmérséklést kell adni a Kastély utca vonatkozásában az 1. melléklet „kiemelt övezetének” 5., 6., 9., 10. sorszámú tevékenységekre.
(3) 40 %-os díjmérséklést kell adni a kereskedelmi egységek részére június 1 – augusztus 31-ig, amennyiben a kereskedelmi egység képviselője az adott hónapot megelőzően nyilatkozik arról, hogy az üzlet a hét minden napján 21.00 óráig nyitva tart. Amennyiben egy hónapon belül 3 alkalommal ezt a vállalást nem teljesíti, úgy a kedvezményt köteles visszafizetni, továbbá 1 havi bérleti díjnak megfelelő pótdíjat köteles fizetni.
(4) Vendéglátó előkertekben csak a rendelet 12. § (1) bekezdés f) pontjában meghatározottak szerinti bútorzatot helyezhetnek el a közterületen.
Mentesség közterület-használati díj fizetése alól
11. § (1) A 4. §-ban rögzített mentességeken kívül, az 1. számú melléklet figyelembevételével a közterület-használati szerződés megkötése mellett az alábbi esetekben nem kell közterület-használati díjat fizetni:
a) közintézményi közterület-használat esetén,
b) a sport, kulturális és ifjúsági célú, valamint a civil szervezetek által szervezett nem üzleti jellegű, közcélú rendezvények közterület-használata esetén,
c) saját beépítetlen telekrésszel nem rendelkező épületeknél, 1 m3-t meghaladó hulladékgyűjtő edény elhelyezése esetében,
d) gyógyszertári széf elhelyezése, valamint postai előreszállító oszlop telepítése esetén.
(2)26 A polgármester egyedi esetekben – különösen helyi közérdekű célok érdekében végzett tevékenység esetén - közterület-használati díj fizetésének kötelezettsége alól kérelemre részben, vagy egészében felmentést adhat.
A KÖZTERÜLET HASZNÁLATÁNAK EGYES ESETEKRE VONATKOZÓ SZABÁLYOZÁSA
Üzleti kitelepülésekkel, árubemutatásokkal, vendéglátó-ipari előkertekkel kapcsolatos előírások
12. § (1)
a) A kiemelt és az I. sz. övezetben csak azzal köthető meg a közterület-használati szerződés, akinek az ott működő üzlet felett rendelkezési joga van, továbbá Keszthely Város Jegyzője által záradékolt jogerős működési engedéllyel rendelkezik. Egy üzlet esetében csak egy használati szerződés köthető. Kivéve: szilveszteri kellékek árusítása, az I. számú övezetben a Balaton-parton vattacukor, pattogatott kukorica árusítása.
b) Vendéglátó előkertek esetében a használt terület egy adott pontból kiinduló, 1 db mértani síkidommal (négyszög, háromszög, kör) lefedhető, összefüggő terület lehet.
c) A kiemelt övezetben maximum 4 m2-t bérelhetnek a kereskedelmi egységek, amelyek közvetlen bejárattal rendelkeznek a közterületre, kivéve a Kossuth L. u. 20-22. számú épület, ahol – a vendéglátó előkertek kivételével - 1-1 m2 nagyságú közterületet bérelhetnek a kereskedelmi egységek. Több kereskedelmi egységgel rendelkező üzletház előtt levő közterületen jogerős működési engedéllyel rendelkező üzletenként 2-2 m2 közterület adható bérbe árubemutatás céljára.
d) A kiemelt övezetben az árubemutatás az üzlethomlokzattal párhuzamos, a homlokzattól számított 1 m-es – kivéve a Fejér Gy. u., ahol 2 m-es – közterületi sávban történhet.
e) A Balaton-part Park-bazársor D-i oldalán lévő üzletek kitelepülése a burkolt közterületi járdától számított 2 m-es védősáv szabadon hagyásával lehetséges, kivéve a 3817/4 hrsz-ú területen lévő Flóri Falatozótól K-i irányban lévő üzleteket. Továbbá nem köthető közterület-használati szerződés a bazársor északi oldalán pavilon elhelyezésére és azokhoz kapcsolódó árubemutatási tevékenységre.
f) A kiemelt övezetben az árubemutatás kizárólag e § (3) bekezdés f) pontja szerinti látványterv alapján jóváhagyott árubemutató állványon történhet. Egy üzlet legfeljebb 4 db árubemutató állványt helyezhet ki a közterületre. A mobil árubemutató állványt és mobil napernyőt az üzlet esti zárásával egyidejűleg a közterületről el kell távolítani. Az árubemutató állvány alapterülete legfeljebb 1 m2 lehet, de az ennél kisebb alapterületű állványt minimálisan 0,5 m2-el kell az alapterület számításnál figyelembe venni. Minden megkezdett m2-t a díjszámításnál egész m2-ként kell figyelembe venni. A napvédővel ellátott árubemutató állvány és a közterülethez rögzített napernyő nem használható.
g)27 Az árubemutatás védelme céljából az üzlet homlokzatára szerelhető (kitekerhető) fix napernyő alkalmazható, melyet az üzlet esti bezárásakor össze kell csukni. Ettől eltérően mobil napernyő kizárólag akkor alkalmazható, ha a kormányhivatal a homlokzaton napernyő elhelyezését nem hagyja jóvá. A homlokzatra szerelhető napernyő építési engedély köteles. A fix napernyő járda szinttől mért minimális magassága legalább 2,20 m, a homlokzattól való kinyúlása legfeljebb 2,00 m lehet.
h) A Fő tér 1-9. számú ingatlanok előtti közterületen – helyi üzletek kitelepülése, árubemutatás vonatkozásában - csak élelmiszer-, ital-, zöldség- és gyümölcsáru bemutatására köthető közterület-használati szerződés.
(2)
a) A közterület-használati szerződés önálló árusító helyek és üzletek előtti közterületen történő értékesítés esetében a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Kormányrendelet 5. számú mellékletében felsorolt termékek árusítására köthető.
b) Az a) pontban megfogalmazott szabályozás nem vonatkozik az üzletek által igénybe vehető közterületi sávban, valamint az országos és helyi ünnepekhez kapcsolódó árusításra.
(3)
a) 28 A vendéglátó-ipari előkertek közterület-használata a településképi rendeletben foglaltak figyelembe vételével történhet.
b) A kiemelt övezetben a vendéglátó előkertek esetében is az üzlet homlokzatára szerelhető (kitekerhető) fix napernyő alkalmazható. Amennyiben a napernyő a vendéglátó előkertet nem fedi le, vagy kinyúlása a fák miatt akadályozott, úgy ott az üzlet homlokzatára szerelt napernyő mellett egyéni elbírálású látványterv alapján a homlokzatra szerelt napernyő színével megegyező mobil napernyő is alkalmazható. A napernyők (összecsukva) és a bútorzat az üzlet esti zárása és másnapi nyitása között a közterületen maradhatnak, azokat csak az üzemelés szüneteltetése idejére kell a közterületről eltávolítani.
c) A kiemelt övezeten belül a vendéglátó-ipari előkertek elhelyezésére vonatkozó külön előírások:
ca) a Kossuth L. utcában az üzlethomlokzattól a középső gránitsáv és a bazaltkő burkolat határáig létesíthető, kivéve a Kossuth L. u. 20. számú, valamint a Kossuth L. u. 1-3. számú épület előtti közterületet,
cb) a Kossuth L. u. 20-22. számú épület előtt, a homlokzattól számított 4 méteren belül létesíthető,
cc) A Fejér Gy. utcában a 9. számig az épületek homlokzatától számított 3 méteren belül létesíthető,
cd) A szomszédos ingatlan tulajdonosának hozzájárulásával a szomszédos ingatlan előtt is létesíthető vendéglátó előkert.
d)29
e)30 Az igénybe vehető közterület nagyságát, - amennyiben annak felső határa korlátozva van, - az 1. melléklet tartalmazza.
f)31 A kiemelt övezetben a napernyők és a vendéglátó előkertek kialakítását, bútorait és árubemutató eszközeit a történeti belvárosban kialakult anyaghasználathoz és színvilághoz kell igazítani. A napernyő felülete semminemű reklámot, feliratot – kivéve cégnév - nem tartalmazhat.
(4)
a) A közterületen elhelyezett, árukészlet védelmét szolgáló mobil napernyő felülete maximum kétszerese lehet az árubemutatásra bérelt közterület mértékének, de nem haladhatja meg a 6 m2-t. A napernyők elhelyezése úgy lehetséges, hogy a díszfák koronájához az ernyőfelület és a tartószerkezet ne érjen hozzá és az egyéb növényzet se károsodjon.
b)3233 Az üzlethomlokzaton, nyílászárókon, vagy azokon elhelyezett rácson, árucikket, egyéb reklámot kifüggeszteni tilos.
c)34353637 A településképi rendeletben meghatározott reklámeszközöket, valamint a megállító táblát a jelen rendelet alapján végezhető tevékenységekre igénybe vett – arra közterület-használati szerződést kötött – közterületen kívül kell elhelyezni és ezen eszközökről a közterület-használati szerződés külön rendelkezik.
d)38 A településképi rendeletben településképi bejelentéshez kötött kérelmek esetén közterület-használati hozzájárulás kizárólag a településképi rendeletben meghatározottak szerinti területeken, az ott meghatározottak szerinti forma elhelyezéséhez, fennmaradásához adható.
e)39 A d) pontban meghatározott közterület-használatra vonatkozó kérelem esetén a szükséges településképi bejelentési eljárás lefolytatására hivatalból kerül sor. A közterület-használati szerződés tartalmazza a településképi eljárás eredményeképp született megállapításokat, vagy annak rögzítését, hogy településképi bejelentési eljárás lefolytatására nem volt szükség.
(5)
a) E rendelet szabályozása szerint közterület-használati szerződés nélkül az I. számú mellékletben felsorolt, valamint a rendelet által tiltott tevékenységek folytatásához tartozó tárgyak közterületen nem tárolhatók, a jegyző a tárgyak elszállítására kötelezi a tulajdonost. Amennyiben a tulajdonos a tárgyak elszállításáról a felszólítás ellenére sem gondoskodik, a jegyző elszállíttatja a közterületen illegálisan tárolt tárgyakat. A szállítási és egyéb költség a tárgyak tulajdonosát terheli. A felszólítást követően - közzététel, vagy levél útján - adott határidő letelte után az önkormányzat a felelős őrzés szabályai szerint köteles eljárni.
b) Amennyiben a közterület használathoz zenei rendezvények kapcsolódnak, a közterület használati szerződés csak abban az esetben köthető, ha a rendezvényhez az igénylő a zajkibocsátási határértéket megállapító határozat egy példányát csatolta.
c) Büfékocsik és árusításra átalakított lakókocsik, üzleti sátrak közterületen nem helyezhetők el, kivéve az éves rendezvénytervben szereplő városi rendezvényeket.
Mozgóárusítással és mozgóbolti tevékenységgel kapcsolatos szabályozás
13. § (1) Mozgóárusítás a városi rendezvényekhez kapcsolódó árusítások alkalmával a város egész területén folytatható, egyébként mozgóárusításra vonatkozó közterület-használati szerződés csak az I. övezet Balaton-parti szakaszára, ideiglenes vagy idényjellegű árusításra köthető.
(2) A mozgóárusítás díjának meghatározásakor minden megkezdett m2 egésznek számít. Amennyiben az árusítás útvonala több övezetet érint, a fizetendő díj megállapítása során a magasabb díjösszeget kell alapul venni.
(3) Városképi követelményekre tekintettel, valamint a biztonságos közúti közlekedés feltételeinek biztosítása érdekében mozgóbolti tevékenység az alábbi területeken nem folytatható: a Bercsényi u. – Béri B. Á. u. – Festetics u. – Kossuth L. u. – Mártírok útja – Kazinczy u. – Lovassy u. – Vásár tér - Lehel u. – Sopron u. – Bástya u. – Pál utcákban és az általuk határolt tömbben, a Vasútvonal és a Balaton által határolt tömbben, a Goldmark K. u. és Tompa M. u. temetői szakaszán, az Ady E. u. – Erkel F. u. – Darnay u. - Tapolcai út által határolt tömbben, valamint a Hévízi úton, Csapás úton, Zsidi úton, Tapolcai úton, Fenéki úton, Páhoki úton és a Georgikon utcában.
(4) Közérdekből a lakosság nyugalma érdekében mozgóárusítás és mozgóbolti tevékenység a kijelölt területeken az alábbi feltételek mellett folytatható:
a) Keszthely Város közigazgatási területén belül az árusításkor hangjelzés (duda, dallamkürt, stb.) nem adható, valamint hangosítás, hangos reklám nem használható.
b) Mozgóbolti árusítás kizárólag hétfőtől péntekig 9-13 és 15-19 óra között, valamint szombaton 9-13 óra között folytatható. Szombat 13 órától és vasárnap, valamint ünnepnapokon mozgóbolti tevékenység nem folytatható.
14. §
A járművek elhelyezésével kapcsolatos szabályozás
15. § (1)
a) Az a jármű, melynek megengedett legnagyobb össztömege a 3.500 kg-ot meghaladja közterületen csak közterület-használati szerződéssel tárolható. Szerződés kizárólag a város III. övezetére köthető. A jármű üzembentartója vagy tulajdonosa köteles a közterület-használati szerződést vagy annak másolatát a járműn jól látható és olvasható helyen (a szélvédőüveg mögött) kifüggeszteni.
b) Közúti közlekedésre alkalmatlan járművet és roncsot (érvényes műszaki vizsgával vagy rendszámmal nem rendelkező jármű) főútvonalon, gyűjtő és lakóúton, parkolóban, valamint egyéb közterületen tárolni tilos. A jegyző a jármű elszállítására írásban kötelezi annak az üzembentartóját, illetve tulajdonosát. Amennyiben a tulajdonos vagy üzembentartó a jármű elszállításáról felszólítás ellenére sem gondoskodik, a felszólítást követő 8 napon belül a járművet a jegyző elszállíttatja. A szállítással, őrzéssel, megsemmisítéssel kapcsolatos költségek a jármű tulajdonosát vagy üzembentartóját terhelik.
c) Ha a gépkocsi tulajdonosa vagy üzembentartója nem állapítható meg, a jármű azonnal elszállítandó a kijelölt tároló helyre. Az elszállítást közvetlenül megelőzően jegyzőkönyvet kell felvenni és fényképet kell készíteni a járműről.
d) Nem kell tároló helyre szállítani azt a járművet, melynek tulajdonosa (üzembentartó) nem állapítható meg s mely a szakértői vélemény szerint alkatrészként bontva sem értékesíthető. Az ilyen járművet hulladékként kell értékesíteni.
(2) Az elszállításra szerződött vállalkozás a járművet felelős őrzésbe veszi, majd a helyileg szokásos módon való közzététel útján felszólítja a tulajdonost, hogy az addig felmerült költségek megtérítése mellett a járművet átveheti.
(3) Ha a gépkocsi tulajdonosa vagy üzembentartója nem állapítható meg vagy a tulajdonos a közzétételt követő 15 napon belül nem jelentkezik, szakértő bevonását követően a jármű értékesítésre vagy megsemmisítésre kerül.
A közterület filmforgatási célú használata
16. § (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.
(3) Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható, ha a forgatás időtartama nem haladja meg a 10 napot. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.
(4)
a) A közterület használati díj összege 20%-kal csökkenthető, amennyiben a közterület-használat nem haladja meg az 5 napot. Amennyiben a hatósági szerződés szerint a közterület használat nem haladja meg az 5 napot, de a tényleges használat annál hosszabb, a közterület használat teljes időtartamára a díjat a kedvezmény figyelmen kívül hagyásával kell megfizetni.
b) A közterület használati díj összege 50%-kal csökkenthető, ha a film forgatásának célja Keszthely történelmének, kulturális örökségének, egyházi életének, gazdasági, tudományos, művészeti értékeinek, sportjának, közművelődési kínálatának, közösségi színtereinek, civil szervezeteinek és tevékenységüknek, az épített és természeti környezet értékeinek, turisztikai nevezetességeinek, a Keszthely székhellyel működő önkormányzati és államigazgatási szervek tevékenységének bemutatása.
(5) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.
(6) A turisztikailag kiemelt területeken (Balaton part, Sétáló utca) a közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb-parkolás) nem haladhatja meg a 150 m2 területet.
(7) Kizárólag stáb-parkolás vagy technikai kiszolgálás céljából történő közterület-használathoz az e rendelet szerinti közterület-használati hozzájárulás szükséges.
(8) A filmforgatás során a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.
(9) Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan az önkormányzat érvényes közterület-használati szerződéssel rendelkezik, a közterület-használat jóváhagyása nem adható meg.
Elektromos rollerek kölcsönzési célú elhelyezésére vonatkozó különös szabályok40
16/A. § (1) Elektromos rollereknek közterületeken történő kölcsönzési célú elhelyezése, tárolása vonatkozásában a rendelet szabályait a jelen alcímben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Közterületeken kölcsönzési célú elektromos roller - ha e rendelet eltérően nem rendelkezik - kizárólag az erre a célra kijelölt, legalább 1 m2, legfeljebb 2 m2 nagyságú, a 16/B. § (1) bekezdésében foglaltak szerint külső burkolati jelzéssel megjelölt és szilárd felülettel ellátott, kifejezetten és kizárólag kölcsönzési célú elektromos rollerek elhelyezésére kialakított területen (továbbiakban: e-roller pont) helyezhető el és tárolható. Erre vonatkozó közterület-használati szerződés megkötésére a kölcsönzési célú elektromos rollerekkel rendelkező e-roller szolgáltató (a továbbiakban: szolgáltató) jogosult. Amennyiben az elektromos rollerek közterületen történő használatára vonatkozó magasabb rendű szabályozás megváltozik, az Önkormányzat jogosult a hatósági szerződés felmondására.
(3) Két e-roller pont között a távolság legalább 200 méter. Egy e-roller ponton egy időben négyzetméterenként legfeljebb négy kölcsönzési célú elektromos roller helyezhető el és tárolható.
(4) A szolgáltató az általa üzemeltetett kölcsönzési célú elektromos rollereket csak érvényes közterület-használatra vonatkozó hatósági szerződés birtokában helyezheti el és tárolhatja közterületen.
(5) Nem köthető közterület-használati szerződés olyan kölcsönzési célú elektromos roller elhelyezéséhez, tárolásához, amely a vonatkozó jogszabályok szerint megkövetelt műszaki követelményeknek nem felel meg.
(6) A közterület-használat iránti kérelemben meg kell jelölni
a) az e-roller pontokon elhelyezni kívánt kérelmezett elektromos rollerek számát,
b) az elhelyezni kívánt elektromos rollerek
ba) típusát,
bb) tömegét kilogrammban, hosszát, szélességét és magasságát,
bc) az egyedi azonosító jeleit,
c) az elektromos roller kölcsönzési szolgáltatás során a szolgálató által alkalmazott logisztikai, technikai, informatikai megoldásokat,
d) az e-roller pontok címét, GPS-koordinátáit, területét m2-ben is.
(7) A közterület-használat iránti kérelemhez mellékelni kell az elektromos rollerek vonatkozó műszaki követelményeknek való megfeleléséről szóló igazolást és a szolgáltató által nyújtani tervezett elektromos roller kölcsönzési szolgáltatás általános szerződési feltételeit is.
(8) Az e-roller pontok közterület használatára csak határozott időre, legfeljebb egy évre köthető szerződés.
(9) Az e-roller pontok helyszíneinek meghatározása, változtatása, bővítése, megszüntetése a polgármester hatáskörébe tartozik.
16/B. § (1) Az e-roller pontot és annak területi határát ideiglenes, eltávolítható módon felfestett, fehér színű burkolati jel jelöli, amelynek elkészítéséről és folyamatos színvonalas fenntartásáról a szolgáltató gondoskodik a közterület-használati szerződés érvényességét követően, amely nélkül a szolgáltatás nem kezdhető meg.
(2) Az e-roller pontok kijelölése és használata során a szolgáltatónak biztosítani kell, hogy az elektromos rollerek elhelyezése a közúti várakozóhelyek járművekkel való használatát, járdákon és tereken a gyalogos közlekedést, valamint rendezvények tartását ne akadályozza, a közúti közlekedés rendjét, a biztonságos járműközlekedést semmilyen módon ne zavarja.
(3) Az e-roller pontok vonatkozásában megkötött közterület-használati hatósági szerződés külön rendelkezés nélkül önmagában nem jogosít a közterület felületének, a burkolatnak az (1) bekezdésben foglaltakon túli egyéb módon történő megváltoztatására.
16/C. § (1) Kölcsönzési célú elektromos rollerek közterületen történő elhelyezése, tárolása céljából akkor köthető közterület-használati szerződés a szolgáltatóval, ha az
a) az általa üzemeltetett valamennyi elektromos rollert olyan jól látható egyedi azonosító jellel látta el, amely a latin ábécé nagybetűiből és arab számokból képzett, legalább négy karakterből áll,
b) elektromos rollerek kölcsönzésére vonatkozó szerződés megkötésére előre meg nem határozott személyek számára nyilvánosan ajánlatot tett közzé;
c) olyan nyilvántartó szoftvert működtet, amely biztosítja az elektromos rollerek e-roller ponton történő elhelyezése helyének és időtartamának, valamint az adott roller adott időpontban fennálló használati állapotának (kölcsönzött, vagy kölcsönzésre váró) hiteles rögzítését és folyamatos nyomon követhetőségét;
d) hozzáférést biztosít a Keszthelyi Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Városüzemeltetési Osztályának Közterület-felügyelete számára a c) pontban megjelölt szoftver - személyes adatokat nem tartalmazó - adataihoz a közterület-használat szabályszerűségének ellenőrzése céljából.
(2) A szolgáltató egy kérelemben igényli valamennyi e-roller pontra irányuló szerződés megkötését. A szolgáltató részére valamennyi általa igényelt e-roller pontra vonatkozóan csak együttesen, ugyanazon döntéssel lehet a közterület-használati szerződést megkötni.
16/D. § (1) Jogellenesen használja a közterületet az a szolgáltató,
a) amelynek a közterületen elhelyezett, tárolt kölcsönzési célú elektromos rollere a vonatkozó jogszabályok szerint megkövetelt műszaki követelményeknek nem felel meg;
b) amelynek a kölcsönzési célú mikromobilitási eszköze közterület-használati szerződés nélkül, vagy a közterület-használati szerződésben foglaltaktól eltérően kerül elhelyezésre, tárolásra az e-roller ponton; vagy
c) amelynek a kölcsönzési célú elektromos rollere 60 percet meghaladóan az e-roller ponton kívül kerül elhelyezésre, tárolásra a közterületen.
(2) Jogellenes közterület-használat esetén a szolgáltató a jogellenesen elhelyezett, tárolt elektromos rollerei után a jogellenes használattal érintett napokra 3000,- Ft/eszköz/nap közterület-használati díjat köteles megfizetni.
16/E. § (1) A szolgáltató a kölcsönzési célú elektromos rollereinek elhelyezésével és tárolásával megvalósuló közterület-használatért e-roller pontonként az 1. mellékletben meghatározott közterület-használati díjat köteles fizetni.
(2) A közterület-használat megszűnését követő 21 napon belül a szolgáltató köteles eltávolítani az e-roller pont megjelölésére alkalmazott ideiglenes, eltávolítható módon felfestett burkolati jelet. Egyúttal köteles a közterület eredeti állapotát helyreállítani.
(3) Amennyiben a szolgáltató a (2) bekezdés szerinti kötelezettségét elmulasztja, az jogtalan közterület-használatot valósít meg, amely miatt a 20/A. § (1)-(4) bekezdéseiben meghatározott közigazgatási bírságot e-roller pontonként kell kiszabni.
17. §41
A KÖZTERÜLET-HASZNÁLATI SZERZŐDÉS MEGSZŰNÉSE
18. §42 (1) A közterület-használati szerződés megszűnik:
a) a hozzájárulásban meghatározott idő elteltével;
b) a hozzájárulásban meghatározott feltétel bekövetkeztével;
c) a hozzájárulásban foglaltak, vagy a közterület-használattal kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó jogszabályok megsértése miatti felmondással;
d) a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvénye megszűnik, vagy a jogosult a tevékenység folytatására való jogosultságát egyébként elveszti;
e) a jogosult halálával vagy jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező társaság esetén annak jogutód nélküli megszűnésével;
f) a jogosult írásban bejelenti az Önkormányzatnak, hogy a közterület használatával - érdekkörében felmerült méltányolható okból - felhagy.
g) Ha a közterület-használat zenei rendezvényekkel együtt, illetve azokkal összekapcsolódva történik, és a rendezvény zajszintje a környezetvédelemről szóló 18/1997. (VI.12.) önkormányzati rendeletében meghatározott zajkibocsátási határérték szintjét meghaladja, a használatba adó a közterült-használati szerződést azonnal felmondhatja.
(2) A közterület-használati szerződés megszűnése esetén külön döntés nélkül a jogosult által már befizetett használati díj időarányos részét vissza kell fizetni a jogosult részére, amennyiben a szerződés megszűnése a kérelmezőnek nem felróható.
A KÖZTERÜLET KÖZTERÜLET-HASZNÁLATI SZERZŐDÉS NÉLKÜLI HASZNÁLATÁNAK ELLENŐRZÉSE ÉS JOGKÖVETKEZMÉNYEI
19. § (1) A közterületek állapotát, a közterületek rendeltetésszerű használatát állandóan, a város egész területére kiterjedően ellenőrizni kell.
(2) Az ellenőrzések során figyelemmel kell kísérni:
a) a szerződött, ill. szerződés nélküli közterület-használatokat,
b) a közterület tisztaságát, gondozását,
c) e rendeletben és a közterület-használati szerződésben, valamint az ide vonatkozó egyéb jogszabályokban meghatározott kötelezettségek teljesítését,
(3)43 Az ellenőrzési tevékenységet a Keszthelyi Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Osztályának Közterület-felügyelete látja el.
(4)4445
(5)46
20. §47 (1) Jogellenesen használja a közterületet az, aki a rendelet előírásait megszegve közterület-használati szerződés vagy határozat nélkül, illetve a megállapított közterület-használati díj megfizetése nélkül, vagy a meglévő közterület-használati hozzájárulásától eltérő módon (így különösen a hozzájárulásban rögzített céltól vagy tevékenységtől eltérő más tevékenység kifejtésére, vagy a hozzájárulásban meghatározott mértéket meghaladó területen) használja a közterületet. A jogellenes közterület-használó a közterület-használat ellenőrzésére jogosult szerv vagy személy felszólítására köteles a használatot haladéktalanul megszüntetni és a közterület eredeti állapotát saját költségén, bármiféle kártérítési, kártalanítási vagy egyéb igény nélkül azonnal helyreállítani.
(2) A jogellenes közterület-használó köteles a jogellenes közterület-használatának céljára, időtartamára, helyére, módjára és mértékére tekintettel a megállapított közterület-használati díjat megfizetni.
(3) Az Önkormányzat az eredeti állapotot az erre irányuló felhívás mellőzésével azonnal helyreállíthatja, ha az
a) élet- és balesetveszély, jelentős anyagi kár, a közrend, közbiztonság, a közterület rendje, rendeltetésszerű használata súlyos sérelmének elhárítása érdekében, vagy
b) jelentős közérdekből egyébként indokolt.
Az eredeti állapot helyreállításának költségeit ebben az esetben is a jogosulatlan közterület-használó köteles viselni.
Közigazgatási szankciók48
20/A. § (1) Aki a rendeletben előírt kötelezettségeket elmulasztva a közterületet közterület-használati hozzájárulás nélkül, illetve a megállapított közterület-használati díj megfizetése nélkül, vagy meglévő közterület-használati hozzájárulásától eltérő módon használja, közigazgatási szabályszegést követ el és vele szemben - ha cselekménye egyébként más jogszabályban meghatározott jogsértést nem valósít meg - közigazgatási bírság szabható ki a (2)-(5) bekezdésben foglaltak szerint.
(2) A kiszabható közigazgatási bírság mértéke természetes személyek esetén legfeljebb kétszázezer forint, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében pedig legfeljebb kétmillió forint lehet.
(3) A közterület-felügyelő a közterület használatának ellenőrzése során az (4) bekezdésben meghatározott mértékű helyszíni bírságot szabhat ki, ha a helyszíni intézkedés alkalmával annak törvényi feltételei fennállnak.
(4) A kiszabható helyszíni bírság mértéke természetes személyek esetén legfeljebb ötvenezer forint, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében pedig legfeljebb ötszázezer forint lehet.
(5) Ha az ügyfél a jogsértést nem ismeri el, a közterület-felügyelő a rendelkezésre álló és megfelelően rögzített adatok jegyzőkönyvvel való megküldésével tájékoztatja a Polgármesteri Hivatalt az (1) bekezdés szerinti jogsértés megtörténtéről.
Adatkezelés49
20/B. § Az Önkormányzat a hatósági eljárás lefolytatása során tudomására jutott személyes adatokat az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény szabályai szerint kezeli, valamint a közútkezelői, rendészeti feladatokat ellátó szervezetek számára a feladatukat meghatározó külön jogszabályok szerinti ellenőrző vagy engedélyező feladataik ellátása érdekében továbbítja.
ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK
21. §50 E rendelet alkalmazása szempontjából:
1. Közterület rendeltetésszerű használata: a közterületnek minősülő területeken közlekedés, pihenés, sportolás.
2. Közhasználatra átadott rész: olyan önkormányzati tulajdonban lévő terület, amelyet korlátozás nélkül szabadon lehet használni.
3. Közút: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület. A jármű-várakozóhely a közút tartozéka, a kerékpárút helyi közút.
4. A közút területe: a közúti közlekedés céljára ténylegesen kiépített terület.
5. A közúti űrszelvény: az útpadka külső széle, illetve kiemelt szegély esetén a kiemelt szegély belső lapjától kifelé 0,50 m-re eső vonal közötti útterület.
6. Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló része. Ahol az úttesttől nincs elkülönítve, ott az ilyen közterületből a vele határos ingatlanhoz csatlakozóan legalább 1 m széles területsávot kell járdának tekinteni. E rendelet szempontjából a gyalogutat ide kell sorolni.
7. Zöldterület: A város belterületének állandóan növényzettel fedett, más terület-felhasználási egységhez nem tartozó közhasználatú része.
8. Vendéglátás: ételek, italok készítése és eladása fogyasztóknak, felhasználóknak, viszonteladóknak, továbbá a vendéglátással összefüggő szórakoztató és egyéb szolgáltató tevékenység.
9. Jármű közterületi elhelyezése, tárolása: a közúti közlekedési szabályokon túl a jármű őrizetlenül hagyása a közforgalom előtt nyitva álló helyen.
10. Üzlet: a helyileg körülhatárolt, tartós használatra készült rendszeresen (állandó, vagy ideiglenes jelleggel) nyitva tartó értékesítő hely, amelynek kereskedelmi célú használatba vételét az építésügyi hatóság engedélyezte.
11. Reklám:51 a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 11/F. § 3. pontjában meghatározott gazdasági reklám.
12. Hirdetés:52
13. Fix napernyő: az épülethez rögzített árnyékoló berendezés.
14. Mobil napernyő: az az árnyékolásra szolgáló, útburkolathoz, épülethez nem rögzített – építési engedély nélkül elhelyezett – berendezés, amely az üzlet nyitvatartási ideje alatt kerül a közterületen kihelyezésre és az üzlet zárásakor eltávolítandó.
15. Árubemutató állvány: az áru bemutatására szolgáló olyan mobil eszköz, amely az üzlet nyitvatartási ideje alatt kerülhet kihelyezésre a közterületre.
16. Napvédővel ellátott árubemutató állvány: az áru elhelyezésére szolgáló fix állvány, mely nem napernyőként funkcionál, hanem az áru védelmét szolgáló napvédő elemmel van ellátva.
17. Mozgóbolt: gépjárművön üzemeltetett vagy gépjárművel vontatott, működési engedéllyel rendelkező kiskereskedelmi árusító hely.
18. Mozgóárusítás: Keszthely közigazgatási területén az üzlettel rendelkező kereskedő vagy alkalmazottja, illetve megbízottja által az üzletében forgalmazott terméknek olyan eszköz (pl. kosár, tricikli, fagylaltos kocsi) segítségével történő árusítása, magával vitele, amely nem minősül mozgóboltnak.
19. Szeszes ital: gyógynövények gyógyászati jellegű szeszes kivonata, illetve ezek felhasználásával készült termék és az alacsony (1,2 térfogatszázaléknál kevesebb) alkoholtartalmú üdítőitalok kivételével minden alkoholtartalmú ital.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
22. § Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a közterület-használatára vonatkozó jogszabályok, valamint a Polgári Törvénykönyv szabályai az irányadók.
23. § (1) Jelen rendelet 2014. január 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a közterület használatának szabályozásáról szóló 33/2003. (XII. 4.) önkormányzati rendelet, valamint az azt módosító 16/2004. (IV. 30.), 41/2006. (XII. 1.), 31/2007. (VII. 25.), 16/2008. (III. 28.), 43/2008. (XII. 1.), 7/2009. (II. 27.), 18/2009. (V. 6.), 20/2009. (V. 28.), 42/2009. (XI. 30.) önkormányzati rendeletek.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a közterületen történő szeszes ital fogyasztás tilalmáról szóló 31/2008. (VI. 27.) önkormányzati rendelet.
1. melléklet 5354
Ssz. |
Tevékenység |
Mértékegység |
“Kiemelt” övezet |
---|---|---|---|
1. |
Közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakat-szekrény |
Ft/m2/hó |
1000 |
2. |
Mozgóárusítás |
Ft/m2/nap |
450 |
3. |
tüzelőanyagok, (szervezett lim-lom akció) szilárd törmelék konténerek 72 órát meghaladó, a közlekedést nem zavaró tárolása |
Ft/m2/nap |
95 |
4. |
építési munkával kapcsolatos állvány, építési terület, építőanyag, törmelék elhelyezése és 72 órát meghaladó, a közlekedést nem zavaró tárolása |
Ft/m2/nap |
95 |
5. |
Vendéglátóipari előkert |
Ft/m2/hó |
5.000 |
6. |
Helyi üzletek kitelepülése, árubemutatás |
Ft/m2/hó |
|
7. |
Alkalmi vásár és kiállítás (eseti szerződés szerint) |
Ft/m2/nap |
1.300 |
8. |
Autó kiállítás |
Ft/m2/nap |
1.600 |
9. |
Ének és élőzene |
Ft/m2/nap |
1.050 |
10. |
Portrérajzolás legfeljebb 10 hely adható bérbe |
Ft/m2/nap |
2.100 |
11. |
Kézműves tevékenység |
Ft/m2/nap |
2.100 |
12. |
Zászló |
Ft/m2/nap |
280 |
13. |
Sült gesztenye árusítás |
Ft/m2/nap |
920 |
14. |
|
||
15. |
az önkormányzat saját és intézményei beruházásában végzett építési, felújítási munkálatok |
díjmentes |
- |
16. |
az önkormányzat saját és intézményei szervezésében – elsősorban sport, kulturális és ifjúsági célú – rendezvények |
díjmentes |
- |
17. |
díszfa, dísznövény ültetése és elhelyezése, valamint utcabútorok pihenés céljából történő elhelyezése |
díjmentes |
- |
18. |
közintézményi közterület-használat |
díjmentes |
- |
19. |
sport, kulturális és ifjúsági célú, valamint a civil szervezetek által szervezett nem üzleti jellegű, közcélú rendezvények közterület-használata |
díjmentes |
- |
20. |
saját beépítetlen telekrésszel nem rendelkező épületeknél, 1 m3-t meghaladó hulladékgyűjtő edény elhelyezése |
díjmentes |
- |
21. |
gyógyszertári széf elhelyezése, valamint postai előreszállító oszlop telepítése |
díjmentes |
- |
22. |
Egyéb, máshova nem sorolható tevékenység |
Ft/m2/hó |
egyedi díjszabás alapján, de legalább 500,- Ft |
23 55 |
Elektromos rollerek kölcsönzési célú elhelyezése |
Ft/m2/hó |
5.000 |
Közterületen folytatható tevékenységek és díjszabások mértéke az I., II. és III. övezetben
Ssz. |
Tevékenység |
Mértékegység |
I. |
II. |
III. |
---|---|---|---|---|---|
1. |
Közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál) kirakat-szekrény |
Ft/m2/hó |
550 |
550 |
430 |
2. |
Árusító pavilon (postai hírlapárus) és egyéb fülke |
Ft/m2/hó |
5.250 |
3.150 |
2.730 |
3. |
|||||
4. |
Városnéző kisvonat állomáshelye |
Ft/jármű/év |
693.000 |
577.000 |
430.000 |
5. |
Teher és különleges gépkocsik, autóbuszok ezek vontatmányának elhelyezése gépjárművenként, vontatmányonként |
Ft/m2/hó |
- |
- |
480 |
6. |
Mozgóárusítás |
Ft/m2/nap |
300 |
200 |
150 |
7. |
Mozgóbolt |
Ft/gk/nap |
- |
- |
3.000 |
8. |
tüzelőanyagok, (szervezett lim-lom akció) szilárd törmelék konténerek 72 órát meghaladó, a közlekedést nem zavaró tárolása |
Ft/m2/nap |
59 |
39 |
17 |
9. |
építési munkával kapcsolatos állvány, építési terület, építőanyag, törmelék elhelyezése és 72 órát meghaladó, a közlekedést nem zavaró tárolása |
Ft/m2/nap |
59 |
39 |
17 |
10. |
Idényjellegű árusítás |
Ft/m2/hó |
- |
3.860 |
3.200 |
11. |
Fagylalt és jégkrém árusítás (legfeljebb 4 m2 bérelhető) |
Ft/nap |
- |
2.200 |
1.760 |
12. |
Vattacukor |
Ft/nap |
820 |
820 |
820 |
13. |
Pattogatott kukorica |
Ft/nap |
820 |
820 |
820 |
14. |
Javító és szolgáltató tevékenység |
Ft/nap |
193 |
127 |
|
15. |
Vendéglátó-ipari előkertek |
Ft/m2/hó |
2.800 |
2.500 |
1.900 |
16. |
Helyi üzletek kitelepülése |
Ft/m2/hó |
2.800 |
2.500 |
1.900 |
17. |
Alkalmi (ünnepi) vásár és kiállítás |
Ft/m2/nap |
1.300 |
630 |
320 |
18. |
Autó vásár és kiállítás |
Ft/m2/nap |
1.300 |
630 |
320 |
19. |
Mutatványos tevékenység, körhinta, hullámvasút, dodzsem, stb. |
Ft/m2/nap |
1.300 |
1.300 |
1.300 |
20. |
Ének és élő zene |
Ft/m2/nap |
460 |
250 |
130 |
21. |
Portrérajzolás az I. övezetben legfeljebb 3x3 hely adható bérbe a Kastély utcában, a Bazársoron és a Delden téren |
Ft/m2/nap |
2.100 |
- |
- |
22. |
Kézműves tevékenység |
Ft/m2/nap |
2.100 |
- |
- |
23. |
Rizsfestés, festékszóró géppel képek készítése |
Ft/m2/nap |
2.100 |
- |
- |
24. |
Üzleti szállítás esetén rakodás, göngyölegek tárolása |
Ft/m2/nap |
250 |
130 |
70 |
25. |
Zászló |
Ft/m2/nap |
250 |
130 |
70 |
26. |
Szilveszteri kellékek árusítása december 27-31-éig |
Ft/m2/nap |
1.300 |
1.300 |
1.300 |
27. |
az önkormányzat saját és intézményei beruházásában végzett építési, felújítási munkálatok |
díjmentes |
- |
- |
- |
28. |
az önkormányzat saját és intézményei szervezésében – elsősorban sport, kulturális és ifjúsági célú – rendezvények |
díjmentes |
- |
- |
- |
29. |
díszfa, dísznövény ültetése és elhelyezése, valamint utcabútorok pihenés céljából történő elhelyezése |
díjmentes |
- |
- |
- |
30. |
közintézményi közterület-használat |
díjmentes |
- |
- |
- |
31. |
sport, kulturális és ifjúsági célú, valamint a civil szervezetek által szervezett nem üzleti jellegű, közcélú rendezvények közterület-használata |
díjmentes |
- |
- |
- |
32. |
saját beépítetlen telekrésszel nem rendelkező épületeknél, 1 m3-t meghaladó hulladékgyűjtő edény elhelyezése |
díjmentes |
- |
- |
|
33. |
gyógyszertári széf elhelyezése, valamint postai előreszállító oszlop telepítése |
díjmentes |
- |
- |
- |
34. |
Egyéb, máshova nem sorolható tevékenység |
Ft/m2/hó |
egyedi díjszabás alapján, de legalább 500,- Ft |
||
35 57 |
Elektromos rollerek kölcsönzési célú elhelyezése |
Ft/m2/hó |
3.500 |
2.000 |
1.500 |
Kiegészítette a 10/2019. (III.28.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. március 29. napjától.
Módosította a 32/2019. (XII.13.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. december 14. napjától.
Módosította a 32/2019. (XII.13.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. december 14. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Az 1. § (6) bekezdését a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (IV. 1.) önkormányzati rendelete 24. §-a iktatta be.
Módosította az 51/2020. (XII.18.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
A 4. § (1) bekezdés c) pontja a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.
Módosította a 45/2020. (XI. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI. 27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Az 5. § (1) bekezdése a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.
Kiegészítette a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította az 51/2020. (XII.18.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította az 51/2020. (XII.18.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
A 7. § (1) bekezdése a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 26/2018. (XI.29.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2018. november 30. napjától.
Hatályon kívül helyezte a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
A 10. § (1) bekezdése a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § (1a) bekezdését a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (II. 24.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
A 10. § (2) bekezdése a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Hatályon kívül helyezte a 26/2018. (XI.29.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. november 30. napjától.
A 12. § (3) bekezdés e) pontja a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 11. §-ával megállapított szöveg.
Módosította a 26/2018. (XI.29.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. november 30. napjától.
Módosította a 17/2017. (IX.28.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2017. október 1. napjától.
Módosította a 26/2018. (XI.29.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. november 30. napjától.
Módosította a 17/2017. (IX.28.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2017. október 1. napjától.
Módosította a 26/2018. (XI.29.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2018. november 30. napjától.
Módosította a 32/2019. (XII.13.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. december 14. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Az „Elektromos rollerek kölcsönzési célú elhelyezésére vonatkozó különös szabályok” alcímet (16/A-16/E. §-t) a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
Hatályon kívül helyezte a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 32/2019. (XII.13.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. december 14. napjától.
Módosította a 32/2019. (XII.13.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. december 14. napjától.
Hatályon kívül helyezte a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Hatályon kívül helyezte a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Kiegészítette a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Kiegészítette a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
A 21. § a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 12. §-ával megállapított szöveg.
Módosította a 17/2017. (IX.28.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2017. október 1. napjától.
Hatályon kívül helyezte a 17/2017. (IX.28.) önkormányzati rendelet. Hatálytalan 2017. október 1. napjától.
Módosította az 51/2020. (XII.18.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától.
Módosította a 32/2019. (XII.13.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2019. december 14. napjától.
Az 1. mellékletben foglalt táblázat 23. sorát a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.
Az 1. mellékletben foglalt táblázat 14. . sor 2. mezője a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2021. (X. 29.) önkormányzati rendelete 13. § b) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. mellékletben foglalt táblázat 35. sorát a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 21/2023. (V. 26.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.
Kiegészítette a 45/2020. (XI.27.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2021. január 1. napjától. A 2. melléklet a Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (II. 24.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.